Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
16. júl 2009

mnmeme - môže sa zle prisávať, resp. možno ju dojčíš v polohe, ktorá jej nie je pohodlná a pri ktorej tok mliečka nezvláda piť. Toto by bolo fajn riešiť naživo - teda zavolať laktačnú poradkyňu, s ktorou by ste našli vhodné polohy a upravili prisatie - skús, prosím, niektorej zavolať, veľmi ťažko mi je na diaľku posúdiť prisatie - a práve to je na celom dojčení najdôležitejšie:

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

annag
16. júl 2009

pammy - nič si neprešvihla - môžeš začať aj teraz - ide o to, že teraz je trend z niektroých lekárskych kruhov dávať lepok skôr , osobne sa s tým veľmi nestotožňujem , takže o nič si neprišla - skús hocičo - ovsené vločky, cestoviny a potom i pečivo

annag
16. júl 2009

angela214 - napíšem do IP

zoeno - normálne to je, mliečka už bude menej a nepokrýva celú potrebu tekutín, najmä v horúčavách, no dojčenie nie je len o kŕmení, pokiaľ je ochotná sa dojčiť, tak si to užívaj. AK by si chcela laktáciu trošku podporiť, tak zvýš počet dojčení - či cez deň, či v noci - koľko bude malá ochotná

lienka8311 - Nutriton chuť veľmi neovplyvní, avšak je sladký, môže podobne ako AR mlieko spôsobiť tráviace problémy - hnačku, zápchu ... takže radšej menšie dávkovanie zvoľ. Pri refluxe je ideálne dávať menšie dávky častejšie. Napr. nie 150 ml každé 3 hodiny, ale 100 ml každé dve

vilocka - ne som zástanca cumlíkov, ale niekedy je to možno lepšie než palček do krvi scmúľaný. Osobne som sa cumľom pri deťoch vyhla - vždy ak mali tendenciu si ich cmúľať, tak som si ich vložila do šatky, do vaku, nosila ... a zabralo.Alebo som dala pocuckať prsník - inak, zásadne , zvlášť malé deti som dojčila po prebudení i pred spánkom . Pred spaním je to niekedy len chvíľku, ale saním sa bábo prenesie do iného sveta, urobí to taký predeľ medzi aktivitou a spánkom .

Ona sa už niekedy aj môže nudiť - skús jej dávať do rúk hračky na cmúľanie - bábo svet spozníáva cmúľaním, ak nemá čo iné cmúľať , bude si palček, nemusí vždy ísť iba o potrebu sať.

zoeno.1
16. júl 2009

dakujem za odpoved 🙂 ked teda je to normalne,tak jej nebudem zvysovat frekvenciu kojenia,mliecne vyrobky papa,vodicky vypije dostatok....

este som sa chcela spytat,ale len tak v skratke to vysvetlim,lebo uz som si jeden prispevok tu vymazala....ze ako je to s alkoholom....vypila som na chate vecer 3dcl cerv.vina.ale pred spanim som si uz neodsala nic a ani rano nic neslo odsat....malej som radsej dala vypit UM s poharika (prvykrat v zivote pila UM)....nenapadlo ma ,ze uz neodsajem tak ako kedysi,ked som mala zasoby v mraziaku....tak neviem ze ci sa ten alkohol "vytrati" z MM tak ako z krvi,viem ze MM sa stale tvori a nasledne zanika,ale stihlo sa to "vycistiit" do vecera?....len ma za to nezvoste pls....

mneme
16. júl 2009

annag, aj tak dakujem za tvoju ochotu 🙂 dnes som skusila tanecnika a bolo to super, po papani sa dokonca usmievala. dam tomu cas do konca tyzdna a ak by sme este mali problemy, urcite sa stretnem s laktacnou poradkynou. vdaka ich stranke a tvojej teme som vlastne prisla na to, ze malicka ma problem s tokom mlieka 😉

cikyta
16. júl 2009

Annag-mám ten istý problém , čo Vilocka.Moja malá nechce cumel,len cmula prsty.Ale samozrejme nie vždy jej môžem ponuknuť prsník miesto cumlíka-napríklad vonku v meste.A hryzátka moc uchopiť nechce.Len tak na sekundu a pustí to.(Možno neskôr,že?)Ale má už občas zapálené záderíky pri nechtíkoch z toho cmulania.A musí to aj bolieť. 😒

annag
16. júl 2009

zoeno - 😀 , áno, alkohol môže znížiť tvorbu mliečka a bráni spúšťaciemu reflexu - udáva sa, že bábo si do 3-4 hodín vytiahne o viac než 20% menej mliečka než zvyčajne. Odsávanie je veľmi závislé práve od let down reflexu, a preto Ti odsať nič nešlo.
Hladina alkoholu v MM je podobná hladine alkoholu v MM - teda aj správať sa treba podobne ako keď napr. šoféruješ, pretože každý má iný metabolizmus, nedá sa presne určiť, aká hladina alkoholu bude v Tvojom mliečku po vypití pohára vína. 3 dcl vína už po dlhšej abstinenčnej prestávke zrejme spôsobil u Teba zvýšenú hladinu alkoholu v krvi i MM, lebo si nezvyknutá a efekt v zhoršenom spúšťaní mliečka sa ihneď prejavil. Hladina alkoholu sa nekumuluje, , vytratí sa presne ako spomínaš - tak ako z krvi. Bolo by fajn aspoň dnes trošku častejšie dojčiť, aby sa to dalo naspäť do normálu. Nabudúce stačí jeden pohárik , alebo strik - to neublíži 😅

annag
16. júl 2009

mneme - ak to išlo super, to je fajn 🙂 tak nevolaj zatiaľ, som rada 🙂

cikyta -ak cmúľa rôzne prsty, tak by to nevadilo, horšie je, ak má stále ten istý prštek

gabii83
16. júl 2009

dakujem Ti krásne za odpoveď 😉

nini19
16. júl 2009

annag...strasne sa trapime...mliecko sa nam vraca malinka nespinka ja placem,lebo jej neviem pomoct...skusila som toho tanecnika a nic ai blbo...zaspi len vo vajicku,teraz som ju chcela preniest do postielky-je aj podlozena a sa zobudila hned ako som ju polozila sa jej to vratilo az saozkaslala...teraz ju drzim zvislo a spinka mi opreta o plece....bojim sa ju polozot...ale do rana to nevidrzim takto ju mat....

annag
16. júl 2009

nini19 - teraz ju nechaj spinkať vo vajíčku, kľudne aj hodinu či viac a medzitým mi napíš krátke odpovede na otázky, ktoré Ti pošlem IP - musím posúdiť celé dojčenie

vilocka
17. júl 2009

anna dakujem, tiez som sa chcela cumlu vyhnut a odkedy sa narodila, povedala som sii, ze radsej budem jej cumlom ja, ze to vydrzim. A kojim ju vzdy ako si vypyta,vzdy po zobudeni, aj pred spanim, ked nam to vyjde, ze je vtedy hladna. Kludne aj po hodine.Hlavne vecer pri zaspavani ju nechavam na prsku (pokial to sama chce) az kym zaspi a necham ju aj cuckat. 😅
No uvidim ako to pojde dalej. Palcek z pusinky vyberam a skusam aj cumel. A dufam, ze to bude len chvilkova zalezitost.Inak nase babatko sa vela nosi na rukach...venujem jej 100% pozornost, tak asi je to cumlanie palceka o objavovani. Hracky som skusala, ale ako pise cikyta, tak ich este nevie udrzat a neuvedmuje si, ze nieco ma v rucicke.

oliverkaa
17. júl 2009

Ahoj Annag
Vcera vecer o 23.00 som si odsala mliecko a dala do chladnicky,dnes na obed som si zase odsala a dala do chladnicky..Mozem to mliecko zmiesat spolu a dat do mrazaku?
Dakujem

ninny
17. júl 2009

ahoj annag,
vieš mi poradiť, koľko čajiku (feniklovy dávam) môže maličky denne vypiť? Niektorí vravia, že keď je malé plne kojené, tak čaj netreba dávať, ale mne Doktorka povedala, že mu môžem dávať.. že v týchto horúčavách je smädné. Dávam mu aj prevarenú Lucku.

A inak, prečo je lepšie cumliky nedávať?? Mne v nemocnici už na druhý deň povedali, že môžem maličkému dať cumlik, keď je nepokojný... ☹

shupolienka
17. júl 2009

ahoj Annag: o dva tyzdne budeme mat ukonceny siesty mesiac 😵 tak sa tesim ze mu zacnem davat mrkvicku. Chcem sa spytat, ten prikrm sa dava na obed? A co sa tyka tekutin. Musim mu davat aj ine ako MM ked uz zacne papat prikrmy? Je stale plne dojceny. A nic ine ako MM nepozna.

a este mam jeden problem: uz druhy den som si vsimla ze maly nejako malo cika. Za den sice vymenime takych 4-5 plienok, ale su take lahke, a menim ich skôr preto lebo tam ma nakakane. Predtym cikaval viacej. A to ho kojim casto aj kazdu hodinu teraz ked je tak teplo, tak si nemyslim ze malo pije. Tak neviem 😖. Zase ho zacalo predvcerom nejako prehanat. A boli ho strasne brusko, je nejaky naduty. Vela grga, prdi. Neviem co som zase pojedla sakra. Sak sa snazim nic take extra nejest. Nemoze byt naduty so susenych marhul co som jedla? Lebo aj mna dost naduva dnes. A to som ich zjedla dost 😖. Mama ze susene mozem, ze naduvaju len cerstve. tak nevieeeeeem 😅

katka1981
18. júl 2009

Baby prosim Vas o radu.

My sme uz v koncoch, ja uz neviem ci su to koliky alebo nieco ine. Mozu trvat koliky cely den aj celu noci? Ja citam ze kolika prichadza vzdy v urcitu hodinu. U nas bol vcerajsi den taky ze mala musela byt cely den na muzovi, inak plakala. Vadilo mi to najma preto ze bolo teplo a ked je nacapena v tom teple tvarickou na mne alebo muzovi tak ma potnicky. Takyto bol cely den. Potom vecer to iste ale o vela silnejsi rev, potom ma napadlo ze je asi hladna a najedla sa a bola pokojnejsia. Lenze tu je problem. Najprv dr. povedala ze mam kojit podla dopytu babatka. Potom zacala mat problemy s grckanim tak dr. zakazala kojit castejsie ako kazde dve hodiny tak som sa toho drzala. Potom sme zistili ze malu dlho kojim, zacala som kojit 15 minut ale stale grckala, presli sme na 10 a grckanie sa minimalizovalo. Lenze posledne dni strasne reve. Ako zistim ze neplace od koliky ale place od hladu alebo z ineho dovodu? Ja som uz nestastna lebo jej vobec nerozumiem. Malu musim od kojenia odpoji lebo by sala aj hodinu v kuse a ozaj jedla a potom grcka aj 3 hodiny v kuse. Prosim IP, dakujem.

annag
18. júl 2009

vilocka - však uvidíš, možno sa nakoniec aj cumľu aj vyhneš, niektoré detičky majú silný scí rflex a potrebujú veľa sať, chápem, že nie sme v Afrike a nemôžeme mať bábo non stop na prsníku 😅

annag
18. júl 2009

oliverkaa - áno, takto môžeš mliečko smelo zbierať aj 24 hodín

annag
18. júl 2009

ninny - obidve informácie sú mylné - plne dojčené bábo nepotrebuje určite žiadne iné tekutiny - v našom podnebnom pásme 100%. V čom je problém - voda, čaj bábetku zaplnia bruško, ale nezasýtia. MM uhasí smäd a dodá bábetku energiu, aby dokázalo horúčavu zvládnuť - už len na udržanie si správnej teploty organizmu potrebuje bábo veľmi veľa energie . Bábetko teda čaj alebo voda klamú, nemusí mať potrebu papať , čo môže viesť k stagnácii resp. aj k poklesu na váhe - často sa potom neprospievanie bábetka zhodí neprávom na dojčenie. Iné tekutiny mýlia aj prsníky - prsníky sa nevyprázdňujú, ale stoja - to vedie k úbytku mliečka a takisto k upchytým mleikovodom, zápalom ... AK sa iná tekutina podáva z fľaše z cumľa, tečie rýchlo a plynule - úplne inak než ak bábo pije z prsníka - to môže viesť k odmietaniu prsníka, takisto si bábo môže pokaziť spôsob prisávania sa na prsník - pri cumli nemusí otvárať doširoka pusu - a práve to je pri dojčení veľmi dôležité - či viac otvorí pusu a čím väčšiu časť dvorca vezme do ústočiek, tým viac a ľahšie sa dostane k mliečku.

cumlík - môže klamať bábetko - nemusí sa hlásiť na dojčenie tak často,ako by sa malo, klame veľmi často aj mamičku - dá cumlík, bábo si predlžuje intervaly, stagnuje na váhe. Je to významný zdroj infekcií. Takisto môže viesť k odmietaniu prsníka. A o nemocnici už ani nevravím - ak je bíábo ešte v pôrodnici nepokojné a dostane cumeľ, tak to je prvý krok k problémom s dojčením . V nemocniciach priateľských deťom BFHI je používanie cumľov doslova zakázané .

-

annag
18. júl 2009

shupolienka, ako to rýchlo ubehlo, gratulujem 🙂

- príkrm môžeš dávať kedy Ti vyhovuje - na večer sa príliš neodporúča, lebo nevidíš reakciu bábetka, no v týchto horúčavách je aj to dobrá aleternatíva. Tiež dávam príkrm teraz večer - asi 2 hodiny pred spaním, lebo cez deň ho odmieta. Tekutiny nemusí stále pozanť, môžeš pohárik ponúkať, no nemusíš to preháňať a nútiť či stresovať sa preto, Veľa dojčených detí začína viac piť až okolo roka. Moja má napr. 8 mesiacov a tiež pije len prsník - MM obsahuje 87% vody, zahasí smäd dostatočne - inak to ľahko spoznáš podľa toho, že bábo bude samé ochotné viac piť.

- malý sa možno viac potí - pokiaľ je moč svetlý, bez vylúčených solí - také ružové škvrny, pokiaľ nemá suché sliznice, vráskavú pokožku, tak pije dosť. Koliku môže mať aj preto, že pije viac predného mliečka, pokiaľ ho dojčíš veľmi často - tak do 2 hodín ponúkaj rovnaký prsník .

oliverkaa
18. júl 2009

Annag..dakujem🙂

shupolienka
18. júl 2009

Annag: ano ide to strasne rychlo, ako by to bolo len vcera, co mal maly dva tyzdne a ty si mi radila vysmarit klobuciky 😀. Aj by som chcela nejako spomalit cas, nech tak rychlo nerastie 😅 ked je taky chutnucky anielik.
Dnes sa malemu to cikanie uz upravilo, a ani brusko ho uz dnes nebolelo.

dakujem ti za vsetko 😵 len vdaka tebe este stale uspesne dojcim a dufam ze este dlho budem 🙂 tvoje rady su na nezaplatenie 😵

macikjm
18. júl 2009

ahoj annaq...si nas poklad...citam toto forum kazdy den a vela dolezitych info sa dozviem...dakujem... 😉
chcem sa opytat, ako to je so samovysetrovanim prsnikov pocas dojcenia...je potrebne???pristupovat k nemu inak, ako ked boli prsia pred kojenim???

a este rada by som pocula tvoj nazor...ninka mala stale sopliky...ale boli priehladne, biele...dr. nam urobila vyter, lebo trvali dlho a zislili nam rezistentneho staphylokoka aureus... ☹ pedpisala nam ATB- SUMMAMED forte...brali sme ich 4 dni...myslim, ze toho staphylokoka ma z ocka. lebo dlho sme mali nepriechodny slzny kanalik, robili nam sondas...atb sme dobrali, sopliky stale su, ale su viac vodnate...v pondelok ideme na kontrolu tak som zvedava...zvysene teploty ani horucky sme nemali vobec...
este ze ma kvasinky na jazyku...potieram jej to nizoralom- rozdrvenymi tbl., ale stale ma taky povlak, iba na jazyku...aj ja ked sa pozriem do svojich ust, tak mam pri koreni biely jazyk, tiez su to kvasinky? ci u deticiek sa k tomu pristupuje inak???
mam teraz nejako osetrovat aj ja prsniky, ked ma mala tie kvasinky??? nebolia ma bradavky, mam ich take na povrchu do cervena, ale ja si myslim ze z cicania...
dakujem za usmernenie a tvoj nazor...

annag
18. júl 2009

shupolienka - veľmi sa teším 😵

macikjm 🙂
- samovyšetrovanie prsníkov má prebiehať aj počas dojčenia. Avšak hrčka sem tam je bežná - pokiaľ však hrčka zostáva na jednom mieste niekoľko týždňov, treba navštíviť lekára, ktorý hrčku ďalšími vyšetreniami posúdi. Náhoda je občas blbec a aj počas dojčenia sa môže z nevinnej hrčky vykľuť hrčka zhubná 😔. Všetky vyšetrenia - ultrazvuk, mamograf sú možné bez prerušenia dojčenia, dokonca i biopsia - teda dojčiť je možné prakticky až kým sa skutočne nevynesie zlý verdikt. - je to však veľmi zriedkavé, pretože práve mamičky, ktoré dojčia dlhodobo,významne znižujú riziko, že na rakovinu prsníka v budúcnosti ochorejú 🙂

- áno, ak aj máš pocit, že sú bradavky len trošku červenšie, resp. len z cucania citlivejšie, už to je prejav mykotickej infekcie - treba Vás liečiť súčasne, aby ste si infekciu vzájomne neprenášali. Kúp si v Lekárni Canesten aelbo Candibene krém a aspoň 14 dní natieraj po dojení, pred dojčením nezotieraj. AK máš doma manganistan, vydezinfikuj všetko, čo sa Ninke dostáva do pusinky alebo na Tvoje bradavky - cumle, odsávačka ...ideálne je, ak mát cumeľ , tak ho zrušiť. Môžeš si pred nanesením krému urobiť aj obklad z manganistanu či obyčajný slaný roztok (2čl na 250ml prevarenej vody) - namoč gázu do vlažného roztok , asi na 10 min sprav obklad, vysuš sterilnou gázou i voľne na vzduchu a nanes masť. Dlhodobo sa zameraj na stravu - probiotiká jedz - teda veľa jogurtov, môžeš aj aspoň 1 balenie probiotík z lekárne, vynechaj sladkosti. Je to infekcia spôsobená Candida albicanis - a je u novorodencov bežná, vďaka ich ešte nezreklej imunite - v priebehu niekoľkých mesiacov z nej deti "vyrastú". Deťom vážnejšie problémy zvyčajne nerobí, skôr mamičkám - v podobe boľavých bradaviek. Aj Ty môžeš mať na jazyku kvasinky - tiež môžeš skúsiť ten Nizoral.

nie som lekár 😅 , ale zlatý stafylokok je fakt potvora, ktorého sa nie vždy dá zbaviť a atb niei vždy zaberú 😔 . organizmus si s ním vie celkom poradiť, no väčšinou sa občas ozve a v niektorej časti tela môže spôsobiť problémy - ale ak sa o ňom vie, je to podchytené, nemáš sa čoho veľmi obávať , prajem Vám veľa zdravia. malej môžeš do nošteka dlhodobo dávať Tvoje čerstvo odsaté mliečko

macikjm
19. júl 2009

dakujem annaq...
cumel mame...tiez sme ho nechceli davat, ale nasa ninka je taky cuciak...no mozno sa nam ho podari dat prec...skusime...bude trosicku viac placu,...ale zvladneme...to ze ona aj ked zaspava, tak ma cumel a cuca odusu...vecer ked ju kojim najprv z jedneho, potom z druheho prsnika, zvycajne mi nezaspi, znervozneje trochu, nechce uz papat, tak jej dam cumel, dam ju do postielky, vrti sa, vrti a do polhodky zaspi...ale stoji za to, skusit to, bolo by super keby sme cumel nemali... 😵 no to uz budem mat najlepsejsie babatko na svete.... 😀

malej davam probiotika- Biogaia...ja pijem acidko...sladke velmi nejem...max. piskoty, marinu a bebe keksy...

dufam, ze uz bude vsetko ok...je hrozne, srdcetrhajuce mat aspon trosku chore babo...ale vzdy si vravim, ze to su malickosti, ze su velmi chore deticky... ☹ my sme inak ok... 🙂

annag
19. júl 2009

macik - bolo by to fajn, ale ak už je zvyknutá 😅 - však uvidíš 🙂 - áno, sú o len normálne detské chorôbky, ktorými si deti musia prejsť , veľa zdravíčka 🙂

macikjm
19. júl 2009

dakujeme annaq...aj vam...

nelly123
19. júl 2009

😉 ahoj annag,chcela by som ta poprosit o radu 😅 ...mam 14tyždnovu dcerku,a plne sa kojime,pribera pred 3tyždnami mala 5620gramov,ked je takto horuco,mam jej davat ešte čajik prip.dojč.vodu-ja ju len krmim s prsnika aj ked je smadna....nedržim sa žiadnych hodin,ani v noci ked sa zobudi dam jej papat.Moje okolie mi stale radi že bude smadna!a ešte: odkedy jej mam začat pridavat tuhu stravu,pomix.banan,dlhe piškotiky?nechcem spravit chybu ako pri staršej dcerke tu som kojila len 3,5mesiaca ☹ .....dakujem velmi pekne za odpoved a si super že si na "nas"najdeš čas!ešte raz diky 🙂

nelly123
19. júl 2009

sorry,až teraz som si všimla že je tu tych tem viac,a prave ste tam rozoberali to pitie,tak diky

nelly123
19. júl 2009

sorry,až teraz som si všimla že je tu tych tem viac,a prave ste tam rozoberali to pitie,tak diky 😅