Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
16. jan 2009

nimi, ak už dávaš kupovanú s umelým mliečkom a malý nemá alergickú reakciu, kľudne pokračuj. Pri dojčených deťoch je ideálne miešať kašu s MM, lebo sa bábo zbytočne nedostáva do kontaktu s kravskou bielkovinou, ktorá je potenciálny alergén. Dávajú sa aj kaše miešané s vodou, skúšala som u svojich detí, ale nepochodila som, vôbec ich nechceli 😀. Dokonca môj syn skoro kaše vôbec nejedol, len pár týždňov mu chutili. Deti kaše jesť vôbec nemusia ak im nechutia. Ani dospelým predsa všetko nechutí.

Bábetko papá menej MM, ale postupne, nie zo dňa na deň, je dobré ho učiť na čajík či vodu, ale netreba sa trápiť, ak ju spočiatku odmieta. Pri príkrmoch ide o to, že sa jednotlivé dojčenia nahrádzajú tuhým príkrmom, strava sa teda mení z čisto mliečnej na prevažne nemliečnu, bábetko má na tento prechod druhý polrok. No sú deti,ktoré si ho predĺžia o niekoľko mesiacov a nič im nechýba. 🙂

annag
16. jan 2009

kubkovka, keby si aj mala menej mliečka, tak si ho malá častým dojčením vyrobí, hlavu hore a dojči o dušu. Keby bola hladná, tak Ti 4x nespí. Hladné dieťa nezaspí. O jedlo bude bojovať. Takže mliečko máš, len ho malá musí piť. Mliečko sa tvorí aj počas prebiehajúceho dojčenia a prsníky musia byť vyprázdnené. V ťažkých prsiach sa mliečko netvorí, čaká, kým ho bábo nevypije, až tak sa vytvorí nové. Čím viac krát sa prsník vyprázdni, tým viac mliečka budeš mať. 😉 🙂

kubkovka
16. jan 2009

annag, dakujem za podporu, ved kojim stale ako je to mozne, tak budem verit, ze ho bude nadostac........a ako sa dari vam s malickou?

annag
16. jan 2009

kubkovka, určite ho bude dosť, máme sa dobre, keď si môžem dovoliť toľko písať 😀 , malá je úžasná, je nám všetkým veselo, veľká rodina je krásna 🙂

kubkovka
16. jan 2009

No tak my sa chystame na prvu noc len kojenu a niekolkokrat dojcenu, idem si oddychnut, nech sa tvori mliecko.....dakujem pekne za vsetky povzbudive slova

ollako
16. jan 2009

ahoj annag ja by som chcela poradit nie s dojcenim,ale s odsavanim mliecka....kedze mame pomaly 4 mesiace a co nevidiet zacneme s prikrmami, tak by som kasičky chcela zarabat v MM a problem je v tom,ze aj ked mam mliecka dost, neda sa mi odsavat odsavackou...rucne mi to pripada velmi pracne...myslis,ze ked si budem pravidelne odsavat, tak sa to rozbehne?alebo, co by si mi poradila? ako sa skladuje MM? napr ked sa mi podari odsat 20 ml mozem ho dat do chladnicky a neskor doplnit alebo mam ho davat hned do mraznicky?

bezaz
16. jan 2009

annag jasne, ze som rada, len na druhu stranu tolko kil nosit.. ked 6kg maju mat polrocne deti 😅 nastastie pediatricka to nijako nekomentovala, tak som rada, ze ma nepodkopava 😉

lenko
16. jan 2009

annag :
mne ide hlavne o tú spokojnosť dieťatka.
To je najdôležitejšie, aj my sme sa vymykali tabuľké, v 6mes mal cez 8kg, doktorka dobreže nepovedala, že je obézny. A odvtedy už len pomaly priberá. Pokiaľ tab niekoho uspokojí, tak to beriem, ale je to len informačný údaj.

noraf
16. jan 2009

Tiez sa pridavam k tym, ktorym si dobre poradila, mam sice stale problemy s kojenim (maly nechce vytiahnut viac, saje len cca 2 min a koniec ),ale mnoho Tvojich rad mi pomohlo prestat mysliet na prikrmy a nevzdavat sa.mam 4 mesacneho syna a chcela by som este aspon 2 mesiace kojit,ale vyzera to blede.kazdopadne dakujem.

annag
16. jan 2009

ollako, určite sa to rozbehne, ak budeš odsávať 🙂 ide o to, že odsávačkou sa zle mliečko spúšťa. Treba využiť čas, keď papá bábetko, teda ak dojčíš z jedného prsníka, tak druhý začni odsávať hneď po dojčení. Ak budeš odsávať pomedzi dojčenia, tak si prsníky dobre nahrej, vypi teplý čaj a pumpuj. Najskôr začni rýchlejšími pohybmi, niekedy trvá aj 5 minút, kým sa mliečko spustí, preto to nevzdávaj, pumpuj aj na prázdno a mliečko sa isto spustí. Keď sa spustí,prejdi na pomalšie stláčanie. Veľmi dôležitá je aj kvalitná odsávačka.

Mliečko môžeš zbierať - budeš mať jednu zbernú nádobku, jednu na čerstvé mliečko. Keď mliečko odsaješ, dáš ho vychladnúť do nádobky na čerstvé mliečko. Až keď vychladne, tak ho preleješ k ostatnému mliečku v zbernej nádobke. Takto môžeš zbierať mliečko 24 hodín, potom ho treba zamraziť. Rob si dávky cca 100-200 ml.

annag
16. jan 2009

noraf, a čo som Ti to poradila, keď sa trápite? musíme napraviť to krátke papanie, striedaš prsníky dookola pri jednom dojčení? papá často? odsávaš?

chulieta
16. jan 2009

ollako a skus si aj pred odsavanim premasirovat prsniky od konca ku bradavke a tak akoby si si kazdy poprevalala, tym sa prsne zlazy aj prekrvia a lepsie sa ti bude odsavat

ollako
17. jan 2009

annag velmi pekne dakujem..este mam predsa malicky problem...podla toho, co som citala v teme upchaty mliekovod, tak asi pred dvoma tyzdnami som to mala aj ja...postupovala som podla tvojich rad...chcem sa este opytat:je mozne,kedze to este stale dost boli,ked maly zacina sať.. ze som si to zle prepichla?avsak ten biely pluzgierik uz na bradavke nemam..

co sa tyka osavacky...mam od aventu rucnu

annag
17. jan 2009

ollako, podľa toho, v ktorej časti prsníka Ťa to bolí, skús bolesť popísať

- odsávačku máš dobrú, určite sa odsávať nučíš, keď už ju máš, treba ju využiť 😉

ollako
17. jan 2009

annag.. boli ma to v lavom prsniku zo spodu,smerom k bradavke je dost silna,je ostrejsia,ale nie az tak,ako zo zaciatku kojenia ked ma bolievali bradavky tak ostro,kym maly roztahal, toto je ina trosku menej ostra bolest.

a vies mi aj poradit..moze mat drobec hnacku, ked ho len kojim?lebo chudacik tak sa trapime,niekolko krat denne, ked kaka tlaci,vrieska a potom z neho taka supa a zlta riedka vodicka s kuskami niecoho je pre mna srasne neviem ako mu pomoct sa lahsie vykakat

annag
17. jan 2009

ollako, tú časť mliekovodu treba ešte rozťahať, nejde o vyústenie mliekovodu, teda mliekovod uvoľnený je, len sa mliečko z neho musí dosať von. Mliečko, ktoré sa nedostane von trošku zhustne a ide von ťažšie, ak dlhšie nejde von tak sa vstrebe do okolitého tkaniva. Stačí malého dojčiť tak, že mu bude brada smerovať k tomu miestu. Môže byť ešte opuchnuté okolité tkanivo, ktoré tlačí na mliekovody, dávaj si ešte nejaký obklad - vínny, kapustný list, octan ... A dobré by bolo túto časť prsníka aj cielene ručne odsávať, keďže to nevieš, tak skús odsávačkou tak. Avent má taký masážny klobúčik - jeho polohu si počas odsávania meň. Veľmi dobré by bolo nahriať prsník infra lampu - soluxom, nie je veľmi drahá, je to taká červená žiarovka, prehreje prsník oveľa lepšie. Infra tepla sa netreba báť, aj inkubátory sú ním vyhrievané.

- je veľmi málo pravdepodobné, že by malo plne dojčené bábo hnačku - infekciu, tá sa prejavuje zelenou farbou stolice, môže v nej byť prímes hlinu, krvi. Takáto oranžová, hoci riedka stolica je u dojčiatka v poriadku. Tie kúsky sú nestrávené časti tuku. Organizmus nedokázal spracovať všetok tuk z mliečka a tak ho malý vykakal. Na vine niie je stolica, ale spenený obsah črievok, ktorý bráni stolici a vetrom voľne z bruška odchádzať. Skús kúpiť Sab simplex resp. Infacol, mal by mu pomôcť, môžeš ho dávať aj pred každým dojčením

ollako
17. jan 2009

annag dakujem za vycerpavajucu odpoved...obdivujem ta,ze pri troch detoch si najdes na toto cas 🙂

nimi22
17. jan 2009

ahoj annag, aha ja nerobim kasu s mlieckom materskym, radsej by som s vodou iba ta mu chutila najviac ale take su tusim iba zakladne kase ryzovee nie???, kasa mu celkom chuti som netusila ze netreba davat kase a co by som mu mohla dat namiessto kase, ked iba cez obed mu davam zeleninovu polievocku a sem tam poobede pol malej vyzivy ovocnej, cim by som to mohla nahradit, polievkou zase??dakujem kraasne za odpoved.

ajajaaaj
17. jan 2009

mila annag,
chcela by som pocut, teda precitat si tvoj nazor, kedze si tu odbornicka 😉
moja dcerka bude mat buduci tyzden 6 mesiacov...porodna vaha bola 3kg a teraz ma takmer 9kg!!! a ja sa bojim, ci nebude mat nadvahu 😕 neviem kolko ma cm, lebo moj krajcirsky meter ma iba 64cm (takze ma viac)...mala je plne kojena, doktorka kazala uz prikrmovat....snazim sa jej davat papat kazde 3 hodiny, lebo ked jej dam skor, tak spapa iba trosku a uz nechce..vacsinou papa tak, ze taha par minut, potom zaspi a pocas spanku potom este opat taha a ked sa zobudi, tak si potiahne zase....neviem, ci to nerobim spravne, ci ju nemam nechat tak......odjakziva sme mali s papanim problemy, odmieta mi prsnik, velmi sa trapime pri papani, ja uz nemam niekedy dost sil...niekedy nepapa aj 5 hodin a nejako ju to netrapi...zaspi iba na prsniku, alebo s cumlikom v ustaach ☹ ....a to spinka tak 3x denne po pol hodinke...niekedy sa podari aj viac...vecer, ked ide spinkat, tak papa niekedy pekne, niekedy sa dost trapime....a pottom sa dost casto budi, do polnoci aj 3x, tak jej dam zase papat, parkrat potiahne a zaspi....papame po leziacky, lebo ona sa inac ani nenapapa..
..bojim sa, ci nebude mat nadvahu ked bude vacsia....lebo ju krmim ako nejaky hotentot, asi ju prepchavam, preto nechce a kvoli tomu ked bude obezna, tak ma bude cely zivot nenavidiet.... co myslis???

ajajaaaj
17. jan 2009

a este som zabudla napisat, ze manzel ked bol maly, tak bol taky baculaty, mozno je to v genoch???

ajajaaaj
17. jan 2009

ale samozrejme ktokolvek nech napise svoj nazor

oliverkaa
17. jan 2009

annag....Dakujeme velmi pekne za rady,a hlavne aj za tvoj cas 🙂

stvura
17. jan 2009

Dakujem annag za rady, uvidim ako sa maly bude stavat k jedlu a podla toho zacnem s prikrmami. 😎 Kazdopadne dam vediet ako rastie, kojime stale plne z oboch prs a v noci samozrejme polohujeme. Este sice nemame "dopilovane" samostatne spanie, no hadam i to casom pride...

evixa
17. jan 2009

ahoj annag, dobojovali sme to s kojenim do 4 mesiaca, ale ja mam stale pocit "novacika" (viem, ze pri maminach co koja 1 ci 2 roky aj som, no predsa). Neviem ci ma dost, kedy je hladny, preco sa pri papani hneva... Po 3 mes. sme vysadili Infacol, ktory mu velmi pomahal. Uz som myslela, ze uz teda z bolebrucha vyrastol, no teraz posledne tyzdne sa mu s tym brusenom myslim zas nieco deje. Jednak ked papa niekedy mu tak hlasno skvrka ako by sa v nom to mliecko len tak stracalo. Hlltos je to a pritom papa myslim dost casto (v priemere 1,5 hod.). Niekedy si cucne viac, niekedy uplne hlce. Aj v noci sme hore kazdu hodinku, max. 2. No a k tomu to hnevanie, krutenie a spieranie sa. Niekedy si poviem, ma asi dost. No neviem co s nim, ked cucne, zacne kricat ako o ratu, zas sa vrhne na prsnik a po cuce sa vzpiera... Uplne sa vynervujeme navzajom. Nocne kojenie sprevadzaju "sklapacky". Doje, pokus o odgrgnutie, polozim a on sa tvari, ze spime dalej, ale len co lahnem aj ja, uz cvici. Prevraciame ho na brusko, kde sa zvycajne ako tak upokoji, ale neviem ci je to dobre riesenie. Tiez sme sa opat vratili k Infacolu. Robim nieco zle? Ako by malo vypadat nocne kojenie u 4 mes. babetka? Myslis ze sa hneva lebo mu nieco vadi na mliecku? Kakame cca2x denne tak hladny hadam nie. Aj ked vaha teraz netupa (7,3kg).

annag
17. jan 2009

nimi, sú kaše aj lepkové, teda tie pre staršie bábetká bez obsahu mliečka, namiesto kaše sa môže dávať hocičo iné, napríklad niečo podobné ako na obed, napr. zemiakové pyré, zeleninové pyré, neskôr cestoviny, chlebík ... - skrátka, tak ako u starších či u dospelých

nimi22
17. jan 2009

dakujem pekne za odpoved, ja sa mozno tak trosku bojim davat mozno uz nieco nove sa mi to zda skoro asi sa bojim experimentovat 😉 , ved aj chcem pomalicky zacat asi o dva tyzdne aj s maskom, totiz tie polievocky robim take hustejsie, na druhej strane sa mi zda ze to ma take jednotvarne ale ved asi casom to bude lepsie 🙂 , dakujem pekne za tvoju odpoved, vzdy ma potesis ked mi odpises, pekny vecer

annag
17. jan 2009

ajajaaaj, no tu ťažko hovoriť o probléme s papaním, keď toľko priberá 😅 , neboj sa, i keď viac pribrala, sú tu aj väčší rekordéri. V praxi je dokázané, že dojčené deti majú podstatne znížené riziko obezity v puberte. Na možnú obezitu bude mať obrovský vplyv zavádzanie tuhej stravy v druhom polroku. Preto je dôležité, aby si dávala malej zdravé potraviny bez zbytočných cukrov, snažila sa dodržať veľkosť dávky na cca 150 - 200 g, nedávať sladké čaje, piškóty.... Nedávaj čaj z fľaše, uč ju na pohárik, nesladený čaj, najlepšie čistú vodu. Nauč ju na pravidelnú stravu - do roka by mala papať asi 6, dojčiť ju môžeš naďalej koľkokoľvek. V noci keď sa rozhodneš odstaviť nedávaj UM, len čistú vodu.

Malá mala zvýšený príjem mliečka, lebo je naučená spinkať na prsníku, aj cuckaním dokáže bábo vypiť dosť veľa mliečka. Skús ju začať dojčiť kratšie, teda ju nechaj na prsníku len keď skutočne papá, v jej veku sa ten čas pohybuje okolo 5 - 10 minút. Potom už pravdepodobne len cucká. AJ kvôli režimu by bolo fajn, aby sa naučila zaspávať inak ako na prsníku. Môžeš ju dojčiť koľkokoľvek do dňa, lebo sa môže budiť aj od smädu a na to jej stačí len pár ťahov, len nie tak dlho. Odmietanie prsníka v jej prípade bolo na 99% preto, že nebola hladná. Zásada je, že hnevajúce bábo sa nemá prikladať. Ak sa hnevá už pred prisatím, nie je hladné, resp. je viac unavené než hladné a chce spať. Takisto má na prsníku byť len kým sa nehnevá, akonáhle sa začne hnevať, tak treba ponúknuť druhý prsník, ako ho odmieta tiež, nedojčiť a počkať, kým si samé nevypýta.

Neboj sa, bude Ťa ľúbiť najviac na svete a raz sa budete smiať, aká bola guľka. Len sa nezľakni, ak Ti v najbližších mesiacoch bude veľmi málo priberať, resp. bude na váhe stáť. Ak ju budeš správne prikrmovať, tak bude rásť do výšky, ale priberať už toľko nebude a okolo roka sa vyrovná váhovo rovesníkom. 🙂

annag
17. jan 2009

nimi, netráp sa, strava sa môže zdať monotónna, ale deťom to nevadí, zo základnej zeleniny a ovocia či mäsa dokážu vyťažiť všetky potrebné živiny a keď sú kryté dojčením tak žiadne obavy nie sú na mieste 🙂

crki
17. jan 2009

Annag,
citam tvoje meno sklonovane na kazdom kroku...rada by som sa s tebou nakontaktovala.
Som tiez jedna z radu zaciatocnic a potrebovala by som poradit,prosim...dufam, ze sa da este vsetko napravit. Maly Oliverko sa narodil pred 17 dnami, po sekci. Maleho som mala hned pri sebe, ani na chvilku nebol odo mna (Irsko). Zo zaciatku som ho prikladala tak casto, ako si pytal-bol na prse i 45 min, potom druhe...nakoniec sme skoncili i 4 hod maratonom, dosledky-bradavky rozzuvane na framforce. Sestricky v nemocnici ma presvedcili, ze maly je hladny, ze nemam dostatok mliecka-tak som ho prikrmovala umelou vyzivou (za cely den len 2 plienky).Po prichode domov sme to obmedzili na vecerne krmenie, i to sme neskor zmenili na prikrmenie odstreknutym mlieckom...(ked bolo).Teraz sa snazime obmedzovat i to. Prvy tyzden, prisal sa pekne na prvykrat a cuckal, kym nezaspal. Teraz, posledne dva dni priam bojujeme-skriabe, place, mrvi sa na prse tak, ze sa posunie len na bradavku (vtedy ho davam dole)...znovu plac...stale dokola. Inokedy, parkrat cucne a hned spinka.Potom pouziva prso len ako cumlik.Ked ho dam dole, plac. Zo zaciatku som si myslela, ze nemam dost mliecka (zacalo sa tvorit dost neskoro), nedokazala som odsat viac ako 20-30 ml z jednej strany. Teraz sme to zvysili na 60 ml.Vzdy vecer je velmi nervozny, nechce sa poriadne prisat-a stale place.V noci, ked sa prebudi a je nakrmeni, nemozem ho uspat. Stale akoby pytal jedlo. Parkrat sme to vecer nezvladli a krikrmili sme odstreknutym mlieckom ci formulou (ked spal dlhsie, ja som si dala budik na odstriekavanie). Maly pouziva i cumlik. Nie je tato jeho nervozita sposobena tym, ze som ho krmila flaskou? Teraz je netrpezlivy a mliecko netecie tak rychlo, ako by ocakaval.Mokrych plienok je tych 6, stolica je velmi riedka-zlto-zeleno-hneda. Skoro pri kazdom prebalovani je i spinava (stolica) plienka.Zistila som z fora, ze musim menit i pozicie (to este musime natrenovat). Niekedy po nakrmeni stikuta.Ako zistim, ze je maly napapany? Mam ho mat prilozeneho i hodinu (s prestavkami na plac)? Mala by som ho budit kazde 2 hodiny, ci nechat to na maleho? Ked je vonku, je schopny prespat dlhsie.

Dakujem za radu.

Pravidlá fóra
Tip: Klikni na usmieváčik a ten sa vloží do textu >>
Tvoja odpoveď:

annag
17. jan 2009

evixa, váži krásne, to som veľmi rada, v nedostatku mliečka problém nebude.

Podľa toho čo píšeš, usudzujem, že chce veľmi často prsník nie od hladu, ale len kvôli upokojeniu a rozčuľuje sa, že mu mliečko tečie. Pravdepodobne potrebuje papať v dlhších intervaloch.Nevieš, kedy je a kedy nie je ozaj hladný. Takže akonáhle začne papať hltavo, budeš počuť škvŕkanie v brušku, bude sa od prsníka odťahovať, mliečko mu bude z pusinky vytekať, bude sa na prsníku vrtieť, tak ho z prsníka hneď stiahni. Skús ho najskôr uspať. Lebo pravdepodobne je unavený a chce spať. Musí sa naučiť zaspať bez prsníka. Ponos ho na rukách, vezmi von na prechádzku. Hltavým pitím prijme množstvo vzduchu, ktorý mu robí v brušku šarapatu, preto mu aj Infacol pomáha, naďalej ho podávaj. Skrátka, potrebuje už trošku režim. Teraz je možné, že sa hnevá skoro pri každom dojčení, lebo je v začarovanom kruhu. Pretrhnú ho dlhšie prestávky v jedle. Takže túto noc nechaj ešte tak, len ho nechaj na prsníku kým sa nehnevá, a od zajtra rána začni s dlhšími prestávkami. Neviem ako je naučený na kočík, bolo by fajn, ak by ste ho pár dní veľmi veľa kočíkovali, aj 3-4 x za deň. Aspoň doobedu a poobede, ideálne hneď zrána, hoci je zima, myslím, že aspoň takú dvojhodinovú - trojhodinovú prestávku v dojčení by mohol mať. Alebo nech s ním manžel niekam ide - napr. k rodičom a nech príde po cca 2 hodinách. Niečo už na neho vymyslíme 😉