Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
11. feb 2009

jaja...nam pediatricka povedala, ze perinka je o maminkach...nema sa jej preco zle vyvijat chrbtica, ak spava na rovnom a stimulujete otacanie na obe strany, pasiete konickov atp.

annag
11. feb 2009

jaja, ako píše prcky, záleží na mamičke, pre maličké bábetko je prirodzenejšia poloha v klbku než poloha vystretá, samo by sa malo postupne vystierať, takže sa riaď materisnkým inštinktom a voľ to, čo Tvojemu dieťatku vyhovuje, na chrbticu je dôležité najneskôr od 3 mesiaca polohovanie na brušku 🙂

annag
11. feb 2009

petruci, neboj sa, kožné problémy k bábetku patria a pokožka sa im krásne časom upraví , veľa zdravia 🙂

a všetkým mamičkám ďakujem , som rada, ak trošku pomôžem či podporím a Vy aj Vaše detičky sú spokojnejšie 😉 🙂

oliverkaa
11. feb 2009

Ahoj annag,boli sme dnes pri pediatricke tak na zahustenie mliecka nam predpisala Gaviscon,hovorila som jej o nutritone, aj pozerala na nete ale nevedela co to je,vysvetlila som jej to tak nam predpisala ten gaviscon,akurat ze sa mixuje s vodou, mozem mu to dat?je to prasok v takych malych sackoch,tak na zaciatok mi kazala dat polovicu sacku.Vazila maleho,nevazil sa 3tyzdne,tak za tie 3 tyzdne pribral 900g,teraz ma 4,54kg.Je to skoro double podla tvojej tabulky.Na to ze malicky ma reflux,dost nam grcka, tak si myslim ze ma peknu vahu.Co ty na to?
Dakujem ti pekne,si nas poklad 😉

martina46
11. feb 2009

oliverkaa,
gavicson ale nie je nahodou proti zahe? my sme brali ulcogant sirup na odporucanie dr za tymto ucelom.
tieto sirupy (alebo vo forme prasku) sa predpisuju ak ma babo z kyseliny uz podrazdene hrdielko a nevie preto pokojne papat.

zuz11
11. feb 2009

mam otazocku uz dalsiu 😀 🤐
maly ma nadchu ale ni eje velmi silna dokaze sa normalne aj dojcit takze nema az taky problem s nou....
zo zaciatku pekne spaval tie 3 hodky ked spal a v poslednom case spava nie ze viac ale menej 🤐 v noci spal od desiatej do pol dvanastej od 0:00 do 2:00, 3:00 do 5:00, 6:00 do 8:00 to su casi cca takze tak to bolo ze dve hodky spal a jednu bol hore a to zo zaciatku spal obcas aj 4 hodky ale tie 3 bli klasika 🤐 pri malej uz o takomto case jedno dojcenie prespala a on si praveze este dalsie vytvoril, priotom mlieka mam dost, a davam mu kolko chce 🤐 ale mam pocit ze uz chce menej v noci ze mu staci jedno prso a dotera jedaval viac ako jedno na jedno dojcenie, len ked viac nechce tak ho nemozem neako donutit 🤐
co o moze byt? moze to byt neaky vacsi problem alebo iba ma take obdobie? som zufala a hlavne nevyspata uz niekolko noci 🤐 a este aj cez den spia na striedacku 🤐

oliverkaa
11. feb 2009

martinka, ja neviem povedala som jej ze potrebujem nieco na zahustenie mojho mliecka a to mi predpisala, vies mi nezijeme na SK.Moze byt,na krabicke pise ze je to na reflux.Nutriton je na predpis?Dam si to poslat z domu a hotovo.Dakujem.

bimbia
11. feb 2009

oliverka
myslim ze sa da kupit aj bez predpisu, mne to anicka uz pisala. 🙂

bimbia
11. feb 2009

ahoj annag
uz dva dni som dost asi nepila lebo po dojceni si neodsajem ani 10. trhali mi zub a ani som nic skoro nejedla.
chcem aby sa mi mliecka tvorilo viac. myslis ze ked mame ten reflux mozem ju dat po dvoch hodinach na prsnik? malo by to pomoc?

oliverkaa
11. feb 2009

bimbia, tak to je super, dam si to poslat,dakujem. 🙂

bimbia
11. feb 2009

oliverka
🙂 neamas za co

martina46
11. feb 2009

oliverkaa, nutriton nie je na predpis 🙂
gaviscon by mal byt proti zahe: http://www.lekynainternetu.cz/p/gaviscon-liquid...
no ten co mas je asi pre dojciatka.

annag
11. feb 2009

oliverkaa, no priberáte nádherne 😵 😵 😵 , nemám slov, paráda

- Gaviscon je proti záhe, teda presne čo písala martinka,

- aj som si myslela, že to takto dopadne, vieš, o zahusťovaní sa vedú stále polemiky, zvlášť v zahraničí sa od nich upúšťa, pričom sa berie do úvahy hlavne prospievanie bábetka. V zahraničí sa zahusťuje ryžovým či zemiakovým škrobom, resp. ich odvarmi, čo sa neodporúča, pretože vzniká riziko cukrovky - škrob je sacharid, no a Nutriton obsahuje karob - svätojánsky chlieb, ten sám osebe obsahuje tiež veľa, až 50% cukru. Takže práve kvôli cukru sa od zahusťovania pokiaľ sa dá upúšťa a odporúča sa polohovanie, dojčenie vo zvýšenej polohe, správne, nie pahltné papanie, malé dávky častejšie, pretože z refluxu deti samé po polroku vyrastú.
Nutriton je bez predpisu dá sa voľne kúpiť. 🙂

annag
11. feb 2009

bimbia, bolo by vhodné, aby pila asi každé dve hodiny - aby pila častejšie a menšie dávky stále, už po hodine - hodine a pol môžeš dať, však uvidíš, ako malej bude, záleží od konkrétneho bábetka

- choroba s tvorbou mliečka súvisí len v tom zmysle, že sa Ti horšie mliečko spúšťa, lebo máš bolesť, si unavená, no aj keď by si nič nejedla, mliečko sa tvorí normálne ak sa bábo často dojčí

oliverkaa
11. feb 2009

martinka a annag
mi mame gaviscon infant,to je pre dojcatka a male deticky.Tak ja mu ho nebudem davat, pockame si na nutriton.Kedze priberame pekne 🙂 tak to nejako este vydrzime.Bojim sa aby sa nam nezadusil ☹ stale ho polohujem.
Dakujem vam pekne dievcata 😉

annag
11. feb 2009

zuzi, malý bol (je) v rastovom špurte a potrebuje papať viac. Niektoré deti papajú viac na jeden raz, iné si zvolia papať rovnaké dávky, ale častejšie. Takže nič iné, než vydržať Ti neostáva. Takýto špurt prejde tak do týždňa, no malý si možno na časté budenie zvykne a bude sa budiť aj naďalej častejšie. Bohužiaľ, kým je takýto maličký, nebolo by vhodné do intervalov akokoľvek zasahovať. My máme tiež takéto obdobie, malá papá aj každú hodinu, mlieka sa tvorí o to viac. Nerozmýšľaj radšej aká bola malá, každé bábo je iné aj každé dojčenie a chlapi ani nevravím, tí keď si zvyknú na prsíčko, tak koniec 😀

katka72
11. feb 2009

ahoj annag to som opat ja 🙂 a prosim oradu
v pondelok som dala malej 5 kvapiek bio gai, 3 dni mi nekakala, az dnes bola to taka syto zltohneda kakanicka ale pachla 😨 stalo sa to prvy krat, bojim sa ze ma daku infekciu, inak pribrala tento tyzden 80gramov, este stale kojim cca o 2 tt zaciname s prikrmom. Myslis si ze mam robit paniku a utekat k lekarke zajtra? mam pocit ze ked aj poprdkava tak to trochu smrdi, co pred tym som ani nezaregistrovala 😕 je pravda ze v poslednom case vsetko dava do ust no davam si pozor aby to boli len "jej" hracky. myslis ze to moze byt infekcia? alebo to sposobilo ze 3 dni nekakala, co predtym aj 2x denne, nez som jej dala biogaiu. inak tu som dala pre obranyschopnost, je okolo mna vela chorych, tak si davame pozor. inak mala je cula a fajn, len dnes mala problem pri poprdkavani,a le ako sa vykakala je vysmiata ako slniecko 🙂
dakujem pekne
papa

annag
11. feb 2009

katka, to bude tými probiotikami, preto viac prdká. A stolica - vôňa je iná, lebo kakala ať po 3 dňoch, zákonite je o čosi hustejšia, a tým aj viac páchne, neboj nič 😉

katka72
11. feb 2009

jezis annag dakujem strasne sa o nu bojim no co ti poviem 4 roky sme cakali na zazrak......
ale keby to zapachanie pretrvavalo asi by som predsa len mala zbehnut k dr. vsak?
no dufam ze to nebude potrebne 😉 dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem
a velky obdiv ze takto krasne zvladas pomahat maminkam pozdravujem princeznu

annag
11. feb 2009

ktka, MM samo osebe je vynikajúca zásobáreň probiotík, bábo ho za normálnych okolností vôbec nepotrebuje, tým, že ju plne dojčíš, tým jej dávaš najlepšiu ochranu pred chorobami , samé ničí baktérie i vírusy , veľa zdravíčka a ďakujem 🙂

zuz11
11. feb 2009

ale mam pocit ze davku dokonca znizil 🤐 to mi chces povedat ze tak lahko nemam cakat zlepsenie? 😀 ved nespim v noci nespim cez den a zacina byt so mna matoha 😀
inak ty stihas aj oddychovat a aj spat? 🤐 🤐 🤐

annag
11. feb 2009

zuz, al emožno áno, nádej zomiera posledná 😉 , nič vlastne nestíham, ale žily si netrhám a spať málo mi nevadí 😀

jaja257
12. feb 2009

annag, to som opat ja. Si proste uzasna a tvoje rady pomahaju. Ja prave riesim ako vyzera hlienovita stolica. Mala do vikendu papala nutrilon 1, ale na odporucanie lekarky sme presli na nutrilon ha, potom mala stolicu do zelena, doktorka mi povedla, ze to mozem cakat, lebo tento nutrilon obsahuje viac zeleza. Ale mam pocit ze ta stolica je nejaka hlienovita, len ja ani len netusim ako vyzera hlienovita stolica u novorodenca ☹ a ci to je zmenou mliecka alebo nieco chytila. V tej stolici akoby bol niekedy soplik, ale je rovnakej harby ako stolica a ked to skusim v plienke troska pomrvit tak sa netaha alebo len troska. Teraz sa farba zacala znova menit na oranzovu. Tak mi ostava len hadat co to je. Ci zmena alebo zapal. Vedela by si mi poradit co s tymto problemom?Dakujem vopred za radu. Papat jej chuti, akurat brusko sem tam potrapi.

annag
12. feb 2009

jaja, pokiaľ je to len menšia časť stolice, nie je to dlhodobé a vždy, tak je to v poriadku, bude to len prechodom z jedného UM na druhý, trošku hlienu môže byť, ak by však bola stolica dlhšie zelená a aj hlienovitá, veľmi riedka - vodnatá, v priebehu dňa je stolíc veľa, napr. 5-6, tak treba podávať probiotiká na úpravu črevnej flóry a zároveň treba vylúčiť infekciu, zápal, čo je pomerne častý problém pri deťoch na UM. Vždy pri takomto malom bábetku môžeš smelo osloviť pediatričku, určite sa nenahnevá, pretože bábetká sú veľmi krehké a citlivé. Probiotiká pravdepodobne časom budete užívať tak či tak.

Samozrejme, treba sledovať ako sa bábetko cíti, či sa samé budí na hlad, či ho nezvyčajne nebolí bruško, či dobre ciká, ,moč je svetlý, počet plienok 6-8, či nemá extrémne zvýšenú potrebu papať, či nie je apatické,či nevracia ....

V rámci prevencie dávaj veľmi veľký pozor na hygienu, všetko zakaždým sterilizuj, aj cumlíky, nielen fľaše a cumlíky k fľašiam, detičky majú veľmi nezrelý imunitný systém, črievka detí na UM sú osídlené úplne inými mikrooragnizmami, keď sa niektorý z tých zlých premnoží, vznikne problém. Ale pokiaľ všetko odsleduješ v počiatočnom štádiu, nemáš sa čoho obávať, väčšinou úplne postačia len probiotiká.

tak sa zatiaľ netráp, bude dobré, aby si nemenila vôbec, resp. nie často značku UM a v rámci prevencie alergie zostala na HA type. Vždy sa o UM a prechode na druhý poraď vopred s lekárkou.
🙂

misutovo
12. feb 2009

Ahoj Annag,

tak podvam hlasenie, priberanie na vahe sa nam zase krasne rozbehlo, kojime kazdu hodinu a pol. Aj s mlieckom je to uz lepsie. Myslim ze mi najviac pomohlo vykaslat sa na tu odsavacku. Aj Bimbia ma tusim ten isty probem s odsavanim. Mna totiz strasne psychicky deptalo kukat sa na tie 3 kvapky co som odsala a pritom ked som malu prilozila tak si mliecko potiahla.
Akurat z toho prsnika co bol zapaleny mi ide ovela menej mliecka ako z druheho. ☹

Skoda ze si nic do zasoby nezamrazim.

Chcela som sa este spytat, pri kojeni pouzivam od Aventu tie zberace mliecka( ked z jedneho kojim, z druheho sa mliecko zachytava). Ma vyznam odkladat a mrazit toto mliecko? Nie je to len na tuky chudobne predne mliecko? Bude sa to dat vobec v pripade laktacn. krizy alebo pri priprave prikrmov vyuzit?
Dakujem.

ejusa
12. feb 2009

Ahoj Annag,prosimta nevies mi poradit?Maly papa umele mliecko,ale odsavam si materske,ale mam ho coraz menej,vcera som odsala dokopy za cely den 6Oml...chcela som brat homeopatika ricinus communis 5ch na podporu mliecka,ale vcera mi doktorka povedala,ze ich nemam brat,ze radsej pit mlieko Gravmilk,ale ja mam pocit,ze mi ajtak nic nepomoze,co je ale lepsie,nevies?Vdaka.

annag
12. feb 2009

ejusa, problém nie je v tom, čo užívaš, ale v tom, že bábetko nedojčíš, ono nestimuluje bradavku, čo je veľmi dôležitá podmienka. Okrem toho, ak chceš odsávať bez dojčenia, musíš odsávať veľmi často a pravidelne, spočiatku aj každú hodinul - dve, neskôr keď je laktácia rozbehnutá, aspoň každé 3, maximálne 4 hodiny.

- neviem ako si odsávala doteraz. Odsávať by si mala rovnaké množstvo čo malý vypije, ale to je asi v tejto chvíli utópia. Malý už prsník úplne odmieta? Čo bol za problém, že je na fľaši a UM a dojčenie sa nepodarilo?

- dôležité je aj vedieť správne odsávať niekedy sa mliečko spúšťa s oneskorením, až po 5 minútach napr. Takže v úvode odsávania kým sa mliečko nespustí treba rýchle pohyby, keď sa mliečko spustí, tak pomalšie. Jedno odsávanie z oboch prsníkov by malo trvať tak do 20-30 minút. Záleží aj od odsávačky akú používaš.

petruci6
12. feb 2009

dakujem annag 🙂

annag
12. feb 2009

misutovo, no chvalabohu, netráp sa s odsávaním, ak to nedokážeš, je malá pravdepodobnosť, že by sa niečo prihodilo a Ty by si musela zrazu iba odsávať. Napriek tomu, ak sa v budúcnosti stane, že malý už bude papať len z jedného prsníka, tak si ten druhý môžeš po dojčení skúsiť odsať, tak by Ti to išlo možno rýchlo a ľahko.

Prečo je dobré mať istú zásobu mliečka a aj vedieť odsávať: - ak mamička musí náhle ísť napr. na nepredvídanú operáciu, stačí plná narkóza a bábo nesmie byť istý čas dojčené a laktáciu si musí udržať. A naopak, ak bábo nedajbože na pár dní ochorie a odmieta či nemôže papať - vtedy je dôležité tiež laktáciu si udržať a to sa dá len odsávaním. No myslím, že keby sa niečo také stalo, tak by si sa veľmi rýchlo dokázala zmobilizovať a odsávanie by Ti v záujme bábetka z plných pŕs išlo ľavou zadnou. No a na pohotovostnú zásobu si krásne nazbieraš mliečko do zberača - samozrejme, mliečku nič nechýba, môžeš ho mraziť, je plnohodnotné. 24 hodín ho zbieraj do sterilnej nádobky a potom zamraz. Dôležitá je hygiena - po dojčení umy a aspoň prelej vriacou vodou z rýchlovarnej konvice.

Takže sa netráp, dojči a neodsávaj , laktáciu máš pekne rozbehnutú, to len keď je málo mliečka na začiatku, a bábo nevie poriadne papať, tak treba laktácii pomôcť aj odsávaním. Teraz si už užívaj len čisté dojčenie a teš sa z bezstarostného dojčenia.

Už len upozorním, že laktačnú krízu mať nebudeš, ak budeš takto naďalej dojčiť a dokrmovanie také veľké bábo nepotrebuje, ono potrebuje len častejšie sa dojčiť. Laktačnú krízu má ejusa. Ty sa môžeš ocitnúť jedine v rastovom špurte, ktorý sa rieši častým dojčením. 😉 🙂

akejka
12. feb 2009

anni, mohla by som ťa poprosiť link na tabuľky hmotnosti a dĺžky dojčiat ? Chcem odsledovať našu malú modelku: 9 mesiacov, 73 cm, 7 kg. Chodíme pravidelne od 5. mesiaca na váženie raz za 1-2 týždne, lebo málo priberala 50-100 g týždenne (1 mesiac dokonca schudla 50g), ale od nasadenia príkrmov priberá ukážkovo - niekedy aj 250g týždenne (na 9 mesačnú je to slušné). Tak my teraz dobiehame zameškané a priberáme tak, ako iné deti prvé mesiace...