Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
30. jan 2009

bimbia, po koľkých minútach odmietne prsníkí? Keď pustí prsník , je ochotná si vziať druhý? Alebo ho odmieta ešte pred priložením? Hnevá sa pri každom dojčení či len občas?

saska.t
30. jan 2009

ani - este mi povedz ci ten lepok mam pomaly zavadzat alebo kaslat nanho, ale ako hovorim nezda sa ze by s nim mala problem, ale je pravda, ze vcera mala 1x ovsenu kasu a moc jej chutila 😀 ale samozrejme nechcem jej ublizit ani pretazovat ladvinky, lekar sa ohana novymi studiami ale verit vsetkemu novemu? 😅

pammy
30. jan 2009

Ahoj Annag,
znovu potrebujem radu... na lavom prsniku sa mi urobil taky cerveny flak. Vcera tam boli dva take mensie fliacky, priemer cca 1cm, dnes uz je to taky velky fliacik asi 5cm v priemere.... Neni tam nejaka signifikantna hrca, ani to neboli. Podla tvojho albumu to na mykozu nevyzera, lebo to sa zacalo tvorit dalej od dvorca, skor to vyzera ako obrazok abscesu (tym nechcem povedat, ze to je ono, iba ze sa to tak podoba). Ked to zmacknem, cerven sa vytrati (ako pri spalenej pokozke) a opat vrati. Mozno je to len nejaka alergia, ale nemizne to. Stretla si sa s niecim takym ??? Dakujem. Bojim ☹

annag
30. jan 2009

saska.ak ho dobre toleruje, tak jej ho dávaj, pokiaľ ho dobre toleruje, v pohode, celiakia je ochorenie, pri ktorom sa poškodzuje tenké črevo, takže pozoruj nafúknuté bruško, stolicu, výsyp

annag
30. jan 2009

pammy, je to prejav zástavy mliečka, skontroluj bradavky, či nie je upchatý vývod a zaraď futbalovú polohu ak je to na tom mieste okolo pazuchy a veľa prikladaj i odsávaj ten prsník

pammy
30. jan 2009

A ja som sa praveze vcera zacala obavat laktacnej krizy, lebo sa mi zdalo, ze sa mi vobec neplnia prsniky. Aj ked maly neplakal, asi mal dost. A prave to je to, nemozem skontrolovat tu bielu bodku, lebo prave na tejto bradavke v strede mam tie biele supinky ako keby, takze aj keby tam bola, tak ju neuvidim. Je to na strane medzi hrudnou kostou a bradavkou...Tak mi ostava len odsavat a prikladat. Dufam, ze to zmizne.... ☹

saska.t
30. jan 2009

je normalna stolica 3xdenne ? 😀 rano naobed vecer,... ci to uz je moc. Obcas nas prezenie ale hlavne z cerstveho jablcka ..... 😀 niekedy cez nu len tak prejde ako jej ho dam nastruhane tak aj vyjde nastruhane von ale nie vzdy ....
ja mam strach, ze by som na to nahodou nedosla(na to ze zle znasa lepok) a uz vidim asi problem vsade ... ☹ no co uz asi som moc starostliva mama .... ☹

eldobi
30. jan 2009

Ahoj Annag,opatovne prosim o Tvoju cennu radu: dcerka (vylucne kojena) mala dnes vecer hlieny s vlasocnicami krvi v stolici v plienke. Mlieko ani mliecne vyrobky nejem uz cca 2 mesiace, lebo uz mala taketo krvave hlieny v stolici. Vtedy sme boli aj u Dr., zobrala jej ster, ale bolo to negativne, takze to pripisala alergii na bielkovinu kravskeho mlieka. Vcera som zjedla pizzu posypanu syrom (bez rajcin.pretlaku), je mozne, ze by to mohlo byt z toho. Ake priciny este mozu vyvolavat taketo prejavy krvacania? Som z toho dost zufala, lebo aj ja som alergik, mam silne ekzemy takmer po celom tele, preto sa ju snazim kojit co najdlhsie, len neviem-neviem, ci jej vlastne tym neublizujem, ci jej do mlieka nejdu aj nejake ine alergeny zo mna. Stravu mam dost obmedzenu aj kvoli mojim ekzemom, takze ine alergeny (citrus.plody, rajciny, coko a pod.) su vylucene. Uz som uvazovala, ze prestanem kojit, lebo by som si potrebovala sem-tam dat nejaku tbl proti svrbeniu ekzemov, aby som mohla "fungovat" ako clovek, ale nejako je mi luto stratit ten citovy kontakt s babatkom pri kojeni. Vopred dakujem.

ededik
30. jan 2009

Ahojte kočky...
Saska mi máme úplne opačný problém.

Anaq, znova sa obraciam na teba. Máme taký problém, naša predčasne narodená Adelka máva stolicu každé 4 až 5 dní....neviem, či to tak môže byť, prdíkuje dobre ani bruško nemáva tvrdé, len tá stolica...kdesi som čítala, že dojčené dieťatko /vlastne kŕmim ju odsatým MM/ môže mávať stolicu aj 1x za 7 dní a že je to úplne normálne...No neviem, začnem jej dávať aspoň čajík, možno to pomôže.

bibianka
30. jan 2009

ededik, na to ti môžem odpovedať aj ja - u kojených detí je to normálne, nepotrebuje žiaden čajík

saska.t
30. jan 2009

ededik - ziadny cajik nedavaj, nemate ziadny problem moze mat stolicu aj kazdych 14 dni pri plne kojenych detickach je to uplne normelne nasa mala kazdych 8 ak je spokojna nie je problem 😀 su aj väcsi extremisti ze annag 😀

annag
30. jan 2009

eldobi, naopak, malej neškodíš, keďže si alergická Ty, je veľká pravdepodobnosť, že rovnako to bude aj u Tvojej dcérky, čím dlhšie ju budeš dojčiť, tým väčšia šanca je, že alergia u nej prepukne neskôr, resp. že bude mať miernejší priebeh.

- o čo ide, do organizmu prenikajú alergény cez tv. slizničný imunitný systém čreva, nosa, dýchacích ciest, u bábetka sa ešte len vyvýja. Tu sa alergény z vonku stretávajú s imunoglobínmi, ktoré bránia prieniku alergénov do organizmu. Práve MM tieto imunoglobíny obsahuje. Alergény, ktoré máš Ty v sebe a ktoré idú aj do Tvojho mliečka, boli spracované Tvojim imunitným systémom a teda sa aj vytvorili protilátky proti nim. Takže v tvojom mliečku je síce alergén, ale aj protilátka a výsledkom je, že bábetko tento alergén toleruje oveľa lepšie, pokiaľ samozrejme nie je v obrovskom množstve, ako bol včerajší syr. Okrem toho, prejav alergie je ovplyvnený aj črevnou mikroflórou. Práve MM obsahuje bifidobaktérie, ktoré osídlia črievka už po narodení a ktoré majú veľký a správny vplyv na vývoj imunity. Pri deťoch na UM sa bohužiaľ črievka osídľujú aj množstvom nesprávnych baktérií. O prvej alergii svojej dcérky už vieš - kravská bielkovina. Ak by si prešla na UM, tak bude musieť papať horké, úplne hydrolyzované UM. Práve dlhým dojčením zabezpečíš, že nebude musieť piť umelú výživu z potraviny, na ktorú je malá veľmi alergická - kravského mlieka. Deti alergické na KB z nej časom vyrastú, ale majú väčšinou následne alergiu inhalačnú. To,ako sa malá popasuje s alergiami závisí od jej imunitného systému, ktorého vývoj je pozitívne veľmi ovplyvnený práve MM.

annag
30. jan 2009

ededik, jasne, sú tu aj machri s 21 dňovou prestávkou , 4-5 dní je úplná norma, žiaden čajík, máš výborné mliečko, malá ho dokáže krásne spracovať skoro bez zvyšku, to je super a buď rada, prdká, koliku teda nemá, môžeš byť spokojná mamina 🙂

tanitta
30. jan 2009

Annag.. takze skusim nasledujucich 24h bez dokrmovania... zatial si pociname takto: zacali sme o 16.40 psnik bol hore a stale pomrnkaval potom pospal 1/2hodinky a 19.20psnik... zase pospal 20minut a o 20.20 psnik.... zatial je hore a pomrnkava stale...zajtra dopisem ako sme zvladli noc;)...dobru noc... 😉

tin007
30. jan 2009

ahoj annag, skusam kojit bez klobucikov, ale iba s 50 % uspesnostou 😒 z praveho prsnika sa drobec napapal krasne (pozerala som cas, papal 30 min, z toho prvych 10 min sal nepretrzite a preglgal pravidelne, potom zacal oddychovat 😉 , ale bradavku nechcel v ziadnom pripade pustit). ked som ho vsak chcela po prestavke (papame tak, ze nakojim z jedneho prska, potom prebalim a potom dokojim z druheho) dokojit na druhom prsniku, tak sa zacal strasne jedovat, a hoci puskou hladal prsnik a ja som mu ho vyslovene "vtlacovala" do ustociek (asi tak, ako mas na fotke v albume), tak ho nechcel a otacal hlavu (vzdy ked vrestal, tak som prestala, ked sa na chvilu ukludnil, tak som to skusila). lenze najedeny este nebol, pretoze ak som skusila, ci chce papat prstom, tka mi ho ihned zacal intenzivne sat. po zurivej 20 minutovke som si dala na prsnik chranik, drobec sa prisal okamzite a este 10 min. pekne papal.
ked si pozeram bradavky, tak ich mam rovnake (teda su take plochsie, ale ked ich postimulujem, tak vcelku slusne vystupia). skus mi, prosim, poradit ako ho naucit aj na ten druhy prsnik (este podotykam, ze som kojila v uplne klasickej polohe (babo na predlakti z predu), skusila som ten druhy prsnik, ktory nechcel, ponuknut aj vo futbalovej lopte, aj v klasickej, ale nic 😒

martina46
30. jan 2009

pocula som o stolicke raz za 20 dni 😉 😉 😉 😉 😉 😵

kubkovka
30. jan 2009

ahoj annag, tak dnes je to tyzden, co som ju vazila na nasej staronovej vahe, takze som ju pred kupanim odvazila, bola cerstvo vykakana a mala 5200g, cize za tyzden pribrala priblizne 130g...(vdaka tvojej rade casto kojit v noci 😉 )

martija
30. jan 2009

saska,inak to iste zacalo s nasim drobcom tiez presne okolo toho 6 mes (mam na mysli,to mrncanie a to,ze nevie pri nicom zrazu vydrzat).My este lepok nedavame a predsa.Doteraz to bol pokladik,vydrzal lezkat aj sam,mohla som navarit,upratat vsetko....a teraz 😠 ,no hruza,na rukach sa mu nepaci,hracky ktore ma okukane,ani omylom do ruky nevezme,len chce nieco co nemoze mat, a ked to nedostane mrnci,tak obcas,aby som si uz oddychla,tak ho necham zuzlat kadeco 😖 .Asi to bude tym,ze si zacinaju viac veci uvedomovat a su narocnejsi.....prajem pevne nervy

annag
30. jan 2009

tanitta, odpadnem, si ma teda prekvapila, paráda, držím palce 😵

annag
30. jan 2009

kubkovka, no vidí, však my ju vykŕmime 😀 akú máš peknú fotku 😉

kubkovka
30. jan 2009

dakujem, dala som si nejaku aj s malickou.......no normalne my je hned lepsie, a chcem sa spytat, ci nevadi, ze zacala kakat kazdy den, ked niekolko mesiacov kakala tak raz za tyzden?

annag
30. jan 2009

tin, ťažko mi je odpovedať, keď ho nevidím, ale myslím si, že on na druhý raz, keď už mal najväčší hlad za sebou, tak už potreboval ten svoj cumlík - klobúčik, na ktorý je naučený.Stále odmieta len ľavý? Skús nacvičiť tú priečnu polohu , tú, čo si asi aj skúšala, to je skoro klasická, ale bábo nemáš opreté na predlaktí, leží na vankúši a Ty jednou rukou držíš hlávku, druhou prsník

tin007
30. jan 2009

ahoj annag, je mi jasne, ze je ti tazko poradit, ked nas nevidis, asi som skor potrebovala povzbudenie ako riesenie 😉 , teraz chuda zmorene spi uz tri hodky, takze predpokladam, ze o chvilu sa bude pytat, takze mu ako prvy prsnik dam lavy a uvidim, ci sa prisaje, alebo si ho nebude vediet/chciet chytit. inak tiez som si myslela, ze najvacsi hlad je zahnany a preto uz nechce chytat holu bradavku a chvilu som uvazovala, ze uz mu nedam s klobucikom, aby sa urcite prisal na bradavku, lenze moj syn dokaze aj pre jednu jedinu kvapku, ktora mu chyba v brusku revat, akokeby som ho tri dni nenakrmila (co aj predvadzal, az mu zabiehalo) a vzdy je plne napapany a spokojny, ked dobrovolne pusti bradavku a z kutika ust mu tecie mliecko z posledneho cucnutia 🙂

annag
31. jan 2009

neboj tinka, dáko ho už prekabátime 😉 🙂

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
saska.t
31. jan 2009

martija - vidim ze nie sme sami aspon trosku povzbudenia 😀

annag
31. jan 2009

ziza, kolika môže trvať aj do 5-6 mesiacov, pevne verím, že ustúpi čoskoro, myslím, že robíš maximum, pri kolike je problém to, že neexistuje jednoznačné univerzálne riešenie ako jej zabrániť, 100% pomôže iba čas. Určite jej dj papať, aj preto sa možno upkojí, lebo keď bábo saje, tak sa mu vetry v brušku pohnú , ľahšie idú von (i stolica). Okrem toho, kolika má svoju príčinu i v nezrelosti nervového systému, ka bábetko prsník upokojuje, treba mu ho dopriať, aby toto obdobie ľahšie zvládlo, na výchovu a režim času dosť

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dididi30
31. jan 2009

ziza, vydrz, aj my sme tak mali a pomaly sa to ustalilo, ale kojime stale 2-3 krat a niekedy aj viac 😉 ale za to cez den vobec 😉

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz