Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

maruska22
21. jún 2009

Ahoj annag..obraciam sa aj ja na teba s prosbou o pomoc, priznam sa uz mi niektore rady z tejto diskusie velmi pomohli ale to co ma trapi teraz som tu akosi v rychlosti nenasla...
mam 3 - mescneho synceka, ktory je plne kojeny a do minuleho tyzdna sme nemali ziadny problem. maleho som kojila podla potreby, teda ked si vypýtal...zhruba tak kazde 2 až 2,5 hodiny. Obidvom nam to vyhovovalo...maly krasne priberal (ked sa narodil mal 3600 g a 55 cm, teraz ma 6400 g a 65 cm) lenze minuly tyzden zacal mat moj dorbec taku zelenu stolicu, niekedy aj 6x za den a nasla som mu v nej aj krv, tak sme isli rychlo k doktorke, ta mi poradila aby som ho zacala kojit kazde tri hodiny, lebo ma pravdepodobne problemy s travenim, predpisala nam kvapky a do utorku mame cakat na vysledky z vyteru, ci nahodou nemame aj nejakeho bacila. No problem je v tom ze on je z toho pravidelneho krmenia nejaky pomýlený, tri hodiny sa mu vidi dlho bez mliecka, je nervozny a uplakany..tak ja teraz neveim, ci mu to moje mlieko nestaci ☹ Rada by som ho kojila co najdlhsie, tak teraz som z toho trochu zmätena ☹

annag
21. jún 2009

maruska - a máš na pocit veľmi veľa mliečka, mliečko vyteká, nosíš prsné vložky? Pri jednom dojčení ponúkaš obidva prsníky či len jeden?

nany100
22. jún 2009

ahoj annag, ďakujem za rady, Lotrimar trochu pomohol, hádam to už bude OK. Idem tento týždeň k môjmu gynekológovi, tak sa poradím aj s ním. Mám posledné dva dni pocit, že sa mi začalo robiť akosi veľa mliečka, malá sa jeduje, vypľúva cicík a vyteká jej to povedľa pusinky, doslova sa dusí...doteraz som mala skôr opačný problém...mám začať mliečko odsávať?....samo mi zatiaľ netečie, počas kojenia som išla odstriekať len tak rukou do umývadla aby sa mohla najesť, aj tak bola nervózna...striedam prsníky a aj polohy. Ktorá je v takomto prípade najvhodnejšia?
Ďakujem za Tvoje drahocenné rady. Pekný deň prajem 😉

annag
22. jún 2009

nany100 - prsníky zvonku na Slovensku patria kožnému, zvnútra gynekológovi - majú to takto rozdelené a aj to každý z nich dobre lieči. No väčšina gynekológov liečiť bradavky a dvorce správne nevie ... s dojčiacimi matkami má slovenské zdravotníctvo stále málo skúseností 😔 - napíš mi, ako často dojčíš

ollako
22. jún 2009

ahoj annag tak znovu mam problem s bradavkami, nedavno sme si spolu pisali o tom,ze ma bradavky bolia, stipu a mam ich cervene a na pravom prsniku ako sa spaja bradavka s dvorcom som mala ranu az do ziveho 🙄 na to si mi poradila canesten narierala som si obe bradavky a ten aj pomohol 😉 ...avsak dnes mam podobny problem na druhej bradavke, ale nastala vtedy , ked ma maly pohryzol ..od vtedy tam mam tiez do ziveho ranku, ktora ma neuveritelne boli, ked maly zacne sat, vidim normalne hviezdicky 😖 , tak som si zase naordinovala canesten, ale neprechadza to nevies mi este nieco poradit?
dakujem 😉

maruska22
22. jún 2009

annag myslim ze mliecka mam dost..nosim aj prsne vlozky, lebo sem tam sa stane ze mi mliecko vyteka aj same, hlavne ked uz mame ist kojit..malemu vacsinou stacil iba jeden prsnik, no teraz vypije aj obidva

annag
22. jún 2009

ollako -skús zatiaľ ak máš doma Framykoin do očí alebo zožeň Bactroban - ak je tam bakteriálna infekcia, tak zaberie. Ak nie, tak je to to isté čo na prvej a bude treba kortikoid - tak potom radšej skoč ku kožnej ...

annag
22. jún 2009

maruska22 - napíšem do IP

zajo79
22. jún 2009

ahoj annag, napisala som Ti do IP, tiez mam starosti s flakom pod bradavkou, dost to svrbi..maly ma poslednou dobou hryzie o 106, zatial nie do krvi, ale boliet to boli. Staci ked pojdem do lekarne? Ci musim ist doktorovi?

nany100
23. jún 2009

ahoj annag, dojčím priemerne každé dve hodiny doobeda, poobede je to niekedy aj každú hodinu a pol od začiatku predchádzajúceho kŕmenia a večer od cca 19:15 do 21:15 (aj keď včera Adelka po prvýkrát zaspala dobrovoľne potíšku bez cicíka vedľa mňa na gauči 🙂 , ale to bola asi len výnimka uvidím dnes). V noci potom len raz okolo 4:00 a potom ráno okolo 6:30-7:00.

paulita33
23. jún 2009

ahoj annag, je skvele, ako radis maminam, pridavam sa k tvojmu fanklubu 🙂 . zaroven sa na teba obraciam s tymto problemom. nas maly ma 11 tyzdnov, donedavna pekne papal, zhruba kazde tri hodky po 20 minut, ale v poslednej dobe papa menej casto a staci mu tych 10-15 minut, aj to na zaciatku pije pekne a potom sa zacne od prsa odtrhat a znova na chvilku prisavat a je pritom nepokojny, vrti sa a rozhadzuje rucickami. davam mu z jedneho prsa, potom pre istotu ponuknem aj druhe, ale uz nechce.stolicu ma myslim si normalnu, prazenicovitu, len dnes v noci mal zelenu, ale bolo toho malicko. kojim ho vacsinou poleziacky, niekedy v sede, ale v lahu mu viac vyhovuje. mlieka mam dost. robim niekde chybu? alebo je to normalne, ze cca dvojmesacne babätka nepotrebuju uz tolko jest? dakujem za odpoved.

svetkaadamko
23. jún 2009

ahojte, citam tu same chvaly na Annu, aj som pocula od znamej, ze vie super poradit, ale kde prosim vas najdem forum, kde radi? tiez mam problem s dojcenim

dm1
23. jún 2009

svetkaadamko - toto je to forum, napis problem a ona ti tu odpovie.

annag
23. jún 2009

svetkaadamko - napíš buď sem,alebo do IP 🙂

annag
23. jún 2009

nany 100 - skúsime pre začiatok - dojči do 2, max. do 3 hodín z toho istého prsníka. - teda poobede a večer - v čase, keď pije veľmi často, daj jej prsník raz - dva krát za sebou ten istý . To isté večer - keď zaspáva na prsíčku, nechaj ju cuckať stále na tom istom. Tým, že papá veľmi často sa produkcia mliečka veľmi zvýšila. Samozrejme, pozoruj, ako sa po viacnásobnom priložení na ten istý prsník správa - ak by sa hnevala, že jej netečie, ponúkni druhý aj skôr. Môže to trvať aj týždeň. AK by to bolo neúnosné, veľmi by mliečko tieklo a hnevala by sa, mala by bolesti bruška, veľmi riedku stolicu ... ozvi sa aj skôr.

annag
23. jún 2009

paulita - po akej dobe sa začína od prsíčka odtŕhať? Koľkokrát za 24 hodín kaká? Mliečko mu z pusinky keď sa odtŕha aj vyteká, strieka z bradavky? Musíš nosiť prsné vložky, lebo prsia sa veľmi nalievajú a mliečko z nich aj vyteká, alebo sú také akurát? Odsávaš, koľko? Používaš fľašu, cumeľ, klobúčiky, dávaš čaj či vodu? Skúšala si ho keď sa odtŕha odgrnúť a priložiť znovu na ten istý prsník ale v inej polohe? vyskúšaj , prosím, futbalovú polohu alebo tanečník a takisto skús pred dojčením pár ml mliečka odsať - len raz a napíš mi, ako sa správal. Hnevá sa takto vždy, aj v noci?

mojkamirka
24. jún 2009

annag, pľuzgierik ani bielu bodku som nemala našťastie, mliečko bolo takéj žltakavej farby na plienky, ale bez chumáčika. Našťastie ma to už úplne prešlo, ten oddych a veľa kojenia pomohli. Moooooooc ďakujem za rady. Si fakt zlatá, ako nám tu všetkým pomáhaš. Ešte že ťa máme. 🙂

paulita33
25. jún 2009

annag, tak som si to vcera odsledovala. od prsa sa odtrha tak po 5-10 minutach, ako kedy. kaka zhruba tri - styrikrat za den. a vsimla som si, ze mu mliecko niekedy vyteka z ustociek, ked papa. prsne vlozky nosim, lebo mam potom hned mokre tricko 😒 ... mlieko odsavam nepravidelne, nieco som aj zamrazila. skusala som mu dat uz aj cajik a vodu, ale velmi tomu nefandi, tak mu ponuknem radsej prso aj od smädu. inak ked papa a zacne sa odtrhat, dam ho odgrgnut a potom ho prikladam na to iste prso v tej istej polohe. v noci sa takto nezlosti, to ho kojim vylucne v lahu. odtrha sa sice niekedy, ale nie je taky nervozny. dnes som si skusila odstriekat trochu mlieka pred kojenim a papal celkom v pohode. a aka je poloha tanecnik? dakujem ti krasne.

zuzana581
25. jún 2009

Ahojte. ANNAG, chcela by som ťa poprosiť o radu. Syn má mesiac a kojím ho. Mám ale problém s prsníkmi, čo sa mliečka týka. Lavý prsník sa mi plní len velmi málo. Napríklad dnes v noci som z neho dávala naposledy o ôsmej večer a o ôsmer ráno bol úplne mäkký a bolo tam síce mliečko, ale len velmi málo. Malého inak prikladám k tomuto prsníku úplne každé kŕmenie a to býva niekedy aj každú hodinu prípadne dve. Až keď vypije tento lavý, tak mu dávam pravý prsník ale ten nikdy nedopije dokonca a robí sa tam tolko mliečka, že aj napríklad teraz po troch hodinách čo malý spí, ho mám úplne plný, až na prasknutie. Neviem už ako mám pomer mliečka v prsníkoch vyrovnať a zároveň ho nejak znásobiť, lebo hlavne večer mám skoro prázdne prsia obe. Pri dcérke som nikdy nemala mliečka nazvyš, ale tolko čo potrebovala bolo. V pôrodnici teraz som mala naliate oba prsníky, neviem, či to bolo vineou, ktorú som stále pila, ale potom sa mi to takto pokazilo. Ďakujem.

annag
25. jún 2009

zuzka, nič sa nepokazilo, niekedy sa tak stáva - bábo teraz reaguje na tok mliečka. Ľavý prsník musí "stáť" čo najmenej, teda je dôležité, aby si z neho dojčila aj v noci - napr. tento prsník dnes 12 hodín stál - za takýto dlhý čas sa laktácia v prsníku veľmi znižuje, teda treba pravý opak - dojčiť z neho aj v noci. Nie je dôležité, či dojčíš z jedného alebo oboch - v pohode sa dá len z jedného, no riziko je práve v nadprodukcii mliečka, ktorá vzniká v tom fungujúcom prsníku. Jediným riešením je niekoľko dní ľavý prsník poctivo aj odsávať. Takže vždy uprostred dlhšej prestávky - ak napr. papá zhruba každé dve - tri hodiny, tak po hodine od skončenia dojčenia tento prsník aj odsaj. Spočiatku to možno bude len pár ml, ale pomaličky sa to rozbehne. Tým sa následne aj zmierni nalievanie toho dobrého. Čím viac vypije z ľavého, tým menej vypije z pravého a produkcia sa aspoň čiastočne vyrovná.

Okrem toho, ľavý prsník aj dôkladne počas dojčenia stláčaj : teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo.
Stláčaním čas aktívneho pitia predĺžiš možno o minútku - dve , ale aj to pomôže.

Večer si skôr už príliš uťahaná, pokiaľ máš mliečko v noci či cez deň, máš ho i večer. Len sa zle spúšťa, aj bábo býva večer podráždené a dožaduje sa častejšie prsníka - aby sa upokojilo. Skús ho ukladať na nočný spánok oveľa skôr, ľahni si spolu s ním do postele tak, aby Vás nikto nerušil - hoci to bude už o 18.00. Hlavne nech je v prítmí, v tichu, bez akýchkoľvek podnetov, len s Tebou a na prsíčku. Večer môžeš využiť - ak sa dožaduje prsníka, ľahni si, malého si prilož najskôr na pravý prsník, potom na ľavý a z neho nech papá a nech si ho hoci aj pocucká o čosi dlhšie - aj cuckaním sa laktácia podporí. 🙂

annag
25. jún 2009

paulita33 - máš nadprodukciu mliečka, malý sa preto trošku aj hnevá . Je výborné, ak ho nechávaš odgrnúť - takto to môžeš počasj jedného dojčenia urobiť aj viackrát. Preto maličký aj preferuje polohu po ležiačky. Smelo ho dojči aj naďalej takto - avšak neodsávaj mliečko vôbec a prejdi na pár dní na dojčenie 2 dojčenia za sebou z toho istého prsníka, napr. 10.00 ľavý, 13.00 ľavý, 15.00 pravý, 17.00 pravý . Prsníky budú spočiatku veľmi naliate, ale to nevadí, to sa vytratí - ak by sa nemohol prisať, tak pár ml mliečka ručne odstrekni pred dojčením - len toľko, aby sa mohol prisať. AK sa odtrhne a mliečko mu strieka, nechaj mliečko vystriekať a až tak ho opäť prilož. Môžeš skúsiť i chytiť prsník akoby si išla odsávať, ale vyššie - palec zvrchu, prsty zospodu a dlaňou pod palcom zatlač na prsník - tým zmierniš tok mliečka. Niekedy pomáha aj nožnicový úchop - teda stlačíš ukazovákom a prostredníkom prsník na hranici dvorca - ale tak, aby prsník bábetku z pusinky nevypadával.

maličký sa v noci menej hnevá preto, že je ospalý a nemá taký silný ťah. Skús to využiť aj cez deň. Prikladaj ho keď sa ešte len prebúdza - v ľahkej fáze spánku.

Poloha tanečník a futbalová - kuk môj album - sú to polohy, kedy má bábo prsník dobre pod kontrolou. Mne sa osvedčila v takýto chvíľach tanečník - bábetku držíš hlávku a môžeš ho ľahko trošku nadvihnúť aj počas dojčenia tak, aby si dokázal so silným tokom mliečka poradiť. Takisto pridržiavaš druhou rukou prsník pri tejto polohe a to tiež pomáha.

Napíš, ako sa Vám darí dojčiť 2x2 - podľa toho sa dohodneme, ako ďalej.

macikjm
25. jún 2009

ahoj annaq...
aj ja mam problem s dojcenim....resp. ja nie ale moja Ninka...takze my...zlosti sa mi na prsniku...hlavne ked je dlhsie hore a vidim, ze je uz aj unavena a je aj cas na papkanie...vtedy sa rozkrici bud sa este vobec neprisala alebo sa prisala, pocuca pocuca a zrazu krik odusu...nechpem...dam jej cumel a ukludni sa...velakrat takto aj zaspinka...napapana s krikom, takze vobec netusim ako...po spanku papa lepsie, ale tiez sa niekedy rozkrici...v noci papa kludne...nacica sa a spinka...tak velmi chcem kojit...nechcem sa toho vzdat...robi mi to od narodenia...zatial to zvladam...ale som z toho zufala...kedy si budeme vychutnavat kojenie bez kriku???
no a co sa tyka mliecka...kojim raz z jedneho, potom z druheho prsnika...aj mi mliecko strieka, ked sa odtrhne...niekedy jej aj zabehne...dakujem vopred za pomoc... 😉

vilocka
25. jún 2009

Mila Anna, ozyvam sa az teraz, nedostala som sa skor k mailu, moje babatko si vyzaduje takmer vsetku moju pozornost. 😀 Chcem sa podakovat za rady, ktore si mi dala asi pred tyzdnom. Malinku som zacala ukladat spinkat skor a pekne to funguje. Cez den tiez pekne spinka a mala si pravdu, pasticky v pusinke znamenaju, ze je unavena a nevie zaspinkat. Mali sme aj krvicku v stolici, vynechala som u seba mliecnu stravu (ako si radila), ale aj tak sa jej to este obcas objavi. Mozno je to aj z bakterie, ktoru mala pozitivnu v brusku....dufam, ze to coskoro uplne prejde.Robili jej aj testy na alergiu na bkm, tak uvidim, dozviem sa to az o tri tyzdne.Pribera pekne.

Jedine, co ma trapi je, ze vecer nemam takmer ziadne mliecko, prsniky su uplne makke a prazdne aj na dotyk. Snazim sa aj stlacat, ale naozaj niekedy sa napapa vecer velmi malo a krmenie nam trva aj vyse hodiny. Potom zaspinka niekedy od unavy, aj ked je stale hladna a niekedy place. Aj som ju vazila 😒 , ja viem, ze ma budes hresit, ale potvrdila som si tym, ze naozaj spapa mozno 70ml a to jej nestaci.Prsniky sa snazim striedat, ale ked jej mliecko netecie, tak ju to hneva a vypluva bradavku. Pritom rano mam prsia naliate....lenze do vecera to nevydrzi....Nechcem ju dokrmovat odsatym mlieckom z flasky (viem, ze to nie je dobry postup)....ale nechcem ju nechat ani hladnu plakat. Je to trapenie aj pre nu, aj pre mna. Co teda robit?

annag
25. jún 2009

macikjm - píslaa som do IP, aby sme to posúdili podrobne 🙂

annag
25. jún 2009

vilocka 😀 , veď ale 70ml je krásne, preto od haldu určite neumrie a o hlade sa vlastne nedá vôbec hovoriť. Potrebuje si zdriemnuť, aby si trebárs o hodinku dala prsník znovu. Prsia máš mäkké, lebo podvečer veľa dojčíš. Si unavená, mliečko sa môže ťažšie spúšťať - to totiž veľmi závisí od spokojnosti mamičky. Neplače od hladu, ale od únavy - áno, fľašu by určite vypila, ako každé dieťa, z fľaše ide mliečko ľahko a bez námahy - ale bábo po ňom zaspí , lebo si tak zaplní žalúdok, že musí organizmus celú energiu sústrediť na to,aby ju spracovalo. Piť z prsníka je niekedy námaha, no ak sa Ti mliečko tvorí ráno, tvorí sa i večer, mliečko sa tvorí non stop, aj počas práve prebiehajúceho dojčenia. Večer nemáš dosť mliečka, lebo to očakávaš, myslíš na to, že bude plakať a že budú prsníky mäkké. Veľa mamičiek zažíva, že majú mäkké, normálne prsia a náhle pocítia pri pomyslení na bábo nalievanie pŕs - to neznamená, že sa mliečko vyrobilo v danom okamihu, to sa len mliečko presunulo z hĺbky prsníka dopredu pod dvorec . Nie si zmierená s tým, že večer dojčíš častejšie a dlhšie. Keby si si namiesto váženia dala teplú dlhú sprchu, uvarila teplý čaj , vzala dobrú knižku a ľahla si k bábetku , nech sa dojčí hoci aj dve hodiny, tak by bolo po trápení. Máš šatku na nosenie? Večer by jej bolo určite lepšie skrytej v šatke ako niekde na váhe v rozsvietenej miestnosti. Každú Tvoju negatívnu emóciu prenášaš na maličkú. AK večer palče, daj maličkú manželovi, nech ju ponosí a Ty si daj oddych. 🙂

ciernovlaska
26. jún 2009

Mila annag, dufam, ze aj mne poradis. Mam 3 tyzdnovu dcerku, a problem s dojcenim. Od narodenia sa pekne prisala, az moc, mala som z toho ragady (napriek spravnej technike), ale sme to uz prekonali (hoci stale mam bolesti, ked sa prisaje, ma dost velku silu). Problem je v tom, ze vecer je stale hladna, hoci ju aj tri - styri krat po sebe s kratkymi prestavkami nakojim. Pri kazdom prsniku pije aspon pol hodiny, davam pozor, aby mi ho necmulala, ale ona fakt cely cas pije. Po tej pol hodine kojenia si chvilu oddychne a chce zase. Strasne place, najprv sme si mysleli, ze ma bolesti bruska, ale ona jasne naznacuje, ze chce znova pit, vsetko cmula, je nepokojna, place a upokoji sa az ked jej dam pit. Cez den ju kojim minimalne 8 krat. Uz som z toho zufala, bolia ma prsia, mam pocit, ze v nich nic nemam. V noci pekne spi, zobudi sa tak dva krat. Inac pekne pribera, za dva a pol tyzdna pribrala kilo a narastla 5 cm. Nechcem ju dokrmovat, ale niekedy je to fakt zufale. Vcera vecer som ju kojila s malymi prestavkami 5 krat po sebe. Zo zufalstva som jej dala cumlik (hoci to neuznavam), chvilu to cumlala, ale zistila, ze to nie je prso a vypluvala ho. Myslis, ze mam malo mliecka? A ako sa da zvysit? Dakujem za radu.

annag
26. jún 2009

ciernovlaska,

- aj Ťa bradavky pália, štípu, svrbia ? kuk môj album, či tam nejaké nenájdeš

ali27
26. jún 2009

annag,

potrebujem poradit.od septembra zacinam chodit do skoly, sice len raz do tyzdna, ale na cely den. moja dcera prave dovrsi 6. mesiac, takze zacneme s prikrmami. urcize by som ale nadalej chcela dojcit. bojim sa, ze o mliecko pridem, ked ju v ten den vobec neprilozim. asi budem musiet len odsavat, aj to si neviem predstavit ako a navyse ked sa jej poda flasa, tak sa pravdepodobne rychlo odstavi... nevies ako by sa to dalo vyriesit? mam z toho uz teraz stresy a cim dalej tym viac sa mi do tej skoly nechce... ☹

vilocka
26. jún 2009

ahoj anna, tak som zase o nieco mudrejsia 😀 . Skusime sa vecer spolu vyvegetit a kojit sa teda v klude kym nezaspinka. Vecer ju vzdy kojim pri telke, pri slabom svetle a nemyslim, ze som nejaka podrazdena, ale za pokus to stoji, lazkat si do postele, alebo ju zabalit do tej satky.A ja sa skusim presvedcit sama seba, ze mliecka mame habadej 🙂 .Satku mam, ale velmi sa jej tam nepaci. Skusala som aj rozne polohy v satke, ale asi si na nu musi zvyknut.
A dakujem za krasne vysvetlenie, dojcenie je jedna uzasna velka veda pre maminky a ja mam stale pocit, ze sa mam co nove o tom ucit.To naliatie prs poznam, deje sa aj pri kojeni, aj ked len obcas a myslela som si, ze len vtedy sa mliecko vyrobilo. Teraz viem, ze sa iba presunulo dopredu...hmmm...zaujimave. 😉

ciernovlaska
26. jún 2009

Ahoj annag, diky za radu. Bradavky ma nestipu, len ma bolia, ked saje a aj chvilu po kojeni. Pozrela som si tvoj album, nevyzera to na ziadnu infekciu. Asi problem bude v nespravnej polohe, skusim to upravit. V nemocnici som si asi osvojila nespravnu polohu, lebo som nemohla sediet, iba lezat, navyse som mala v ruke zavedene infuzie. Dam vediet, ako sme dopadli.