Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

awalancha3
2. máj 2011

nechcela som kojit...ale kojim, mala má už ukončený 5ty mesiac...64 cm a len 5, 7 kg.......do konca 4 teho mesiaca bola len a len kojena od ukonceneho 4teho jej davam na obed 80ml mliecnej ryzovej kaše - to celkom pekne spapa a este jej to dam zapit trochou MM...... som z kojenia uz unavena, musim byt na domperidone (liek na zvysenie laktacie 2tbl 3xdenne)), priberam, stale som hladna, pri kojeni ma boli zaludok. uz aj manzel si vsimol, ze chodim ako namesacna a nemam k nicomu volu a chut-proste som vycucávaná a ja to uz nezvládam- chcem prestat kojiť!!!!! 25.5. bude mat malinka pol roka a ked bude mat 7 mesiacov, niekedy na konci juna s tym chcem prastit...... ale bojim sa ze nebudem moct ☹ , odmieta flasku, cumliky atd..... bojujem s tvorbou mlieka a ked vidim ako jej trcia rebra je mi do placu......tvaricku ma nadhernu buckatu, ale telicko kost a koza... ved len tych 5,7 kg v 5 mesiacoch..... ☹ co by som za to dala, keby chcela flasku..........co sme sa natrapili, boje, plac- ale nechcela..... a nechce....kasu papa lyzickou.....uz sa laktacia neda zvysovat......kedy deti uz mlieko nepotrebuju? kedy piju z poharika? ako z toho kojenia von? viete poradit ako kojit, tak iste viete aj ako to skoncit v mojom pripade.... volám o pomoc....

zuzkat1
2. máj 2011

@awalancha3 15 mesiacov a 8,9kg to je moja dcerka...je spokojna a zdrava... ja som kojenie nenavidela.. 3x zapal prsnika ... raz odhryznuta bradavka...atd.... chcela som to nechat..ale teraz to milujem a uzivam si to...neviem aky je problem u vas ze je to take zle... mozno by stacilo nejake osobne stretko s laktacnou... u mna bol problem len to ze som prehnane riesila vahu ...stale sa mi zdalo ze je mala a ze je hladna atd... az nakoniec mi moja dr povedala ze nemam co riesit kym mala pribera...ze je JEDNO kolko hlavne ze PRIBERA...vahu som dala do skrine a uplne som sa sustredila len na malu - na hru s nou na jej smiech atd... ked chcela kojenie kojila som (aj kazdu pol hodinu) laktacia sa upravila podla jej poziadaviek a obe sme spokojne - patri medzi mensie deti ale nemoze byt kazde dieta velke ako maly obrik🙂 pokial pribera tak sa upokoj - stres prechadza aj na dieta - a zacni si to cele uzivat - ak ti je zle po kojeni tak nieco nie je dobre - spoj sa s nejakou laktacnou a dohodni si stretko osobne... z kojenia musia mat radost obaja ucastnici

zuzkat1
2. máj 2011

@awalancha3 inak poharik jej mozes dat...su take s naustkom a mliecko potrebuju dlho... moja nikdy nepila z flasky ani vodu nic... hned poharik...

zuzkat1
2. máj 2011

@awalancha3 len este k tomu pohariku dodam...skus taky ktory netecie taky z ktoreho musi sama vycucat... moja z takeho pit nevedela ale tvoja je este malinka a rychly tok tekutiny by nemusela vediet spracovat...

awalancha3
2. máj 2011

@zuzkat1 .dakujem........ to ze mi je zle od zaludka je celkom iste spojene s oxitocinom, ktory sa vylucuje.... emocne mám z kojenia pekny pocit ale fyzicky to je zle.. prisata je spravne, ak je mlieko tak cuca nadherne.... ale proste na to, ze som od narodenia kojit ani velmi nechcela..... tak to ze to taham uz cez 5 mesiacov a este asi tak mesiac a pol budem je to uzasné...... a dík za radu s pohárikom- flasa u nás uspech mat nebude 🙂

cicimon
2. máj 2011

@awalancha3 tak pozeram malej do papierov a mala po skoncenom 6mes presne 64,5cm a 5780g... takze ako tvoja len moja mala o mesiac viac... teraz ma 13mes a 7,8kg 🙂 a takisto kojena... takze ako hovori @zuzkat1 pokial pribera, tak sa nestresuj
co sa tyka flase, moja ju tiez nikdy nechcela vziat do ust, ani na vodu, takze pije z hrnceka so sosakom a ide jej to dobre, napije sa aj sama bez nukania, skus radsej tie makke nuby a pod, na zaciatok su urcite lepsie ako tvrdy avent z ktoreho treba tahat

awalancha3
2. máj 2011

@cicimon ....potesila si ma, ze aj tvoja je taka drobnejsia.. a pri tom je taka zlata.....dievcatka mozu byz drobnejsie a chudsie.. vsak ked budu mat 15 rokov budu nam vdacne ze sa nemusia trapit dietami...... a ano musim sa poobzerat po takom nejakom pohariku.. a kedy ti mala zacala pit z poharika? nespomenies si? a dokedy si ju kojila?

cicimon
2. máj 2011

@awalancha3 ja kojim este stale, hlavne rano a vecer.... a ten poharik som jej zacala davat asi mesiac po zavedeni prikrmov,cca po skonc 7mes, ale pije len vodu, caj ani dzusy jej nedavam

kamajka
2. máj 2011

Ahojte maminky prosim Vas moze byt horucka u mamicky pricinou toho ze ma maly odmieta? ☹

hobit
2. máj 2011

@awalancha3 ahoj, ten poharik uz mozes skusat, nech si zvykne, ja som malemu zacala davat v 5 mesiacoh kvoli problemom s kakanim vodu z toho aventu prveho a krasne sa to hned naucil

buburka
3. máj 2011

Ahojte. Pridam sa k vam do temy...moj syncek ma len malo cez 2tyzdne a ja mam uz ku kojeniu vyslovene averziu 😢 Maly ma silnu zltacku a stale pocuvam, ze musi vela papat, musi vela papat......je cca kadu hodinku-2 na prsniku..cez noc spinka cca 4hod. Pred kazdym kojenim ho prebalujem, ma stolicu...cize minieme cca 10plienok denne 🙄
Je to v poriadku? Prsia mam stale teple a citlive..aj prisatie boli....potom uz nie ked pije,ale mam pocit, ze vacsinu casu spinka na prsniku....aktivne pije asi len na zaciatku...cca 10min, alebo aj menej. Mam obavu, ze nedostava v mliecku vsetko co potrebuje,bojim sa cokolvek aj zjest, aby mu to nezaskodilo v mliecku...... casto sa po nakojeni puci, neodgrckava si skoro nikdy (aj napriek mojej snahe) a v noci okamzite zaspi...dnes rano som dokonca zbadala, ze vypustil mliecko pocas spanku nosom...je to normalne????
Asi je moj prispevok chaoticky, ale je to moje 1babo, nemam ziadne skusenosti a snazim sa neprepadnut depresii z plienok, kojenia a tisenia placuceho dietata kol dokola...mam pocit,ze sa mi to vymyka z ruk 😒

zuzkaaa.g
3. máj 2011

Ahojte, potrebujem surne radu prosim... dostala som sa do situacie kedy neviem ako dalej.... mam zapal trojklanneho nervu a strasne bolesti, skusala som to bez liekov a proste to nejde.. ta bolest ma budi aj v noci... moj problem je, ze mam strach koli liekom o zdravie syna ktoreho kojim (ma 6 mesiacov) zo zaciatku som si davala paralen, lenze uz ho beriem vyse tyzdna a posledne dni si musim dat dva naraz inac mi vobec nepomozu... lekar mi predpisal lieky proti bolesti pri ktorych sa nesmie dojcit (tie samozrejme neberiem)... z logickych dovodou som chcela dojcenie na cas prerusit a pokracovat az ked sa situacia upravi... lenze maly vsetko odmieta... neviem donho dostat ani kvapku mlieka inak ako s prsnika... dostala som sa vlastne do situacie kedy neviem ako dalej... zatial dojcim a ked je najhorsie tak si ten paralen dam... ale je to minimalne dva krat za den... kto tento zapal mal chape ze to bez liekov proste nejde, je to strasna bolest... poradte mi prosim ci moze ublizit babetku ak budem dlhodobejsie uzivat paralen alebo akym sposobom by som ho mohla prinutit aby vypil aspon nejake mlicko... skusali sme flasku, poharik alebo lyzicku... pritom lyzickou mi prikrmi spapa a poharikom si da kasicku... (sice je to boj ale aspon nieco,ibaze to je vsetko co som donho dostala za ten jeden den ked som nedojcila) ale akonahle ide o mliecko place a nechce si dat ani hlt...

ivicka0502
3. máj 2011

Mam zopar otazok o kojeni. Moj maly ma necele 3 tyzdne a pije kazde 2 hodiny. Saje tak 5 min. niekedy aj menej, potom uz len dudluje resp. niekedy sa uplne odtiahne a robi partizana- ustocka uz neotvori aby som ho este kojila. kedy sa zacnu intervaly predlzovat? mam tomu nejak pomoct alebo pockat kym sam nevydrzi dlhsie. Pri kojeni sa velmi nahlta vzduchu ale nechce si odgrgnut, sem tam sa rozkasle. Este ohladne jedla. ako rychlo sa prejavy to co som zjedla v materskom mlieku? Viem ze nemam jest potraviny, ktore naduvaju, ale su vylucene aj potraviny z ktorych je mi tazsie aj ked z nich nemam plyny? napr. cesnak... dakujem za pomoc.

weverka11
3. máj 2011

@ivicka0502 moj tiez tak papal, islo mi mliecko prudom, takze bol napapany za 5 minut, pokial nema zelenu stolicu, znamena to, ze si vytiahne aj zadne mliecko, keby ju mal zelenu je mozne ze potiahne len to predne riedke, to by nestačilo... Naš maly papal ob dve hodinky do piateho mesiaca, kedy sme zacali davat zeleninku, lebo sa uz moc zlostil od hladu, nestačilo mu... niekore babatka papaju aj častejšie... ked velmi hlta vzduch, tak by bolo lepsie skontrolovat prisatie, bud sa skus nakontaktovat na nejaku laktačnu poradkynu, alebo skus pozriet na tej stranke o kojeni, urcite sa par stran dozadu niekde nachadza link, mne to pomohlo... A co sa tyka potravin, tak niektore deti na to vooobec nereaguju, lebo do materskeho mliecka idu iba stopove prvky tych latok... Jedz vsetko a uvidis, ja som jedla v nedelu fazulovu omačku a nič 😀 jem aj kelovy privarok, majonezovy salat aj hocico ine a vooobec mu to nevadi, kamoska si dava pozor, je trojdnove rohliky aby maleho nedulo a ten je stááále zduty a problemy s prdikmi... a cesnak??? bez cesnaku by som umrela 😀 😀 😀

weverka11
3. máj 2011

@zuzkaaa.g a hovorila si dr. ze kojis??? mne doktorka povedala, ze vzdy existuju nahradne lieky ktore sa mozu pri dojčení pouzivat.. paralen by nemal byt nejak extra skodlivy...

weverka11
3. máj 2011

@buburka precitaj si co som pisala ivicke0502, nas 10 minut ani nepapal a za prvy mesiac pribral 2 kg!!!!! ak má 10 pocikanych plienok denne, tak mu to mliecko urcite staci 😉 ja viem ze si teraz zdeptana, nevies co je dobre a co zle, ale ver mi, kojenie je najlepsia vec na svete, ja som si tym tiez presla, ked som myslela ze to vzdam, prsia boleli, maly stale papal, bola som unavena, ale teraz som táááka stastna, ked ine mamičky zhanaju mikrovlnky a musia sa riadit tym ci kde spravit dietatu mlieko, ja vytiahnem cecek aj na namesti, v restike a je 😀 aj ked teraz bojujeme tiez s vecernyn kojenim, ale posledne 3 dni opať krasne papa, tak som stráááásne stastna... ak ta tak bolia bradavky, je mozne ze ma babatko zle prisatie, najlepsie co mozes urobit je kontaktovat lakatačnu poradkynu, nech ti pozrie ako je maly prisaty... na nete ked si das do googlu tak urcite ti to vyhlada stranku kde su organizovane, takato navsteva stoji mozno okolo 10 eur, niektore to robia zadara...

atrami
3. máj 2011

@zuzkaaa.g , vždy treba upozorniť lekára, že kojíš. Existuje vždy náhrada každého bežne užívaného lieku. Zavolaj lekárke a poraď sa.
@ivicka0502 , aj za 5 minút sa dokáže dieťa dostatočne napapať, pokiaľ je správne prisaté. Treba kontrolovať počet precikaných plienok a samozrejme váhové prírastky, pokiaľ je toto O.K. a dieťa je spokojné, tak si nerob starosti. Malý ma 3 týždne, nám trvalo 2 mesiace, kým sme mali aký-taký režim. Možeš sa poradiť s laktačnou poradkyňou, tie bývajú sústredené v MC alebo v únii poradkýň. Prípadne ak máš dobrú lekárku, tak aj tá ti poradí. Može ti urobiť skúšku dojčenia - odváži pred a po kojení- ale to ak máš možnosť, urobíš aj doma.
Čo sa týka jedálneho lístku-nájdi si tabuľku vhodných jedál pre dieťa do jedného roka a to sú v skratke vhodné potraviny, pre dojčiace matky.

zuzkaaa.g
3. máj 2011

@weverka11 hej vravela som.. mam preto antibiotika ktore sa koli kojeniu mozu... len s tymi liekmi od bolesti je to horsie... viem ze ten paralen sa moze kratkodobo... len sa bojim aby malemu neublizilo ked ho budem uzivat dlhodobo...
tie od bolesti mi lekar napisal s tym ze bud ich jest budem alebo nie... pretoze paralen mi pomoze len mierne a na kratku dobu...

shira_
3. máj 2011

@awalancha3 možno ťa to poteší ale včera som si na teba spomenula, lebo moje dieťa odmieta okrem prsníka akýkolvek iný spôsob výživy, aj alternatívny. budúci týždeň nastupujem do práce na 4 hod. budú mi ho na kojenie nosiť. ale nie o tom som chcela...aby mi ho nemuseli v lete v horúčavách nosiť na každé "cucnutie" od smädu, chcem ho naučiť piť z pohárika čo najskôr. dostali sme akurát pohárik, tak som včera spravila skúšku. dala som do neho trošičku vody, dala som mu ho v ľahu do rúk, pekne si ho chytil, a tak ako dáva do pusy všetky hračky tak aj s týmto rovno do pusy. S náustkom trafil na prvý šup. síce z toho mal hryzátko, ale zistil že kvapká a prehltol.... potešila som sa veľmi, pri pravidelnom tréningu sa to snáď do 6. mesiaca dobre naučí a možno mi potom vypije z toho aj mm od smädu...

kinsi
3. máj 2011

@zuzkaaa.g Zuzka, skús sa poradiť na http://forum.dojcenie.eu/index.php , chodia tam šikovné laktačné poradkyne, založíš si svoju tému, bude pre teba oveľa jednoduchšie dostať sa k nejakej hodnovernej rade. Tu sa totiž témy prelínajú a ťažko sa to sleduje.

strapco13
3. máj 2011

@zuzkaaa.g na bolesti mozes aj ibalgin...a skus si bolestive miesta nahriat suchym teplom..to zabera

zuzkaaa.g
3. máj 2011

dakujem vam za rady... urcite vyskusam vsetko preto aby som mohla kojit dalej

petrusk
3. máj 2011

@zuzkaaa.g
Zuzi urcite skusaj, stoji to za to, ja som o mlieko prisla 2x, vsetci mi tvrdili, ze kojit nebudem a aj ked to bol boj annag mi pomohla a teraz ma mala 10 mesiacov a ja kojim 7x denne, mlieka dost a 4 litre v mrazaku, takze to stoji za to. drzim palce.

elinka27
4. máj 2011

@ivicka0502 uz som to raz niekde spominala, skus prelistovat dozadu.Dojciaca mamina potrebuje vyvazenu stravu a tym ze sa niecoho vzdas sa vlastne ochudobnujes, pokial s tym dietatko nema problem mozes jest naozaj vsetko, ja jem aj kiwi aj pomarance, cesnak,cibulu.. Plati pravidlo,vsetko z rozumom aj strukoviny a pokial s tym nemas ty problem tak netreba sa ombedzovat.Tvoje babatko je malicke, pravdepodobne ma koliky a keby si cely den pila len cistu vodu nebude to lepsie, musi to len prejst 😉 Co sa tyka intervalov kojenia, najlepsie dojcenie je dojcenie intuitivne na poziadanie, nesleduju sa ziadne intervaly, kedy a ako casto papa, a kolko.Ved ani ty nezjes vzdy rovnako.Dojci na poziadanie, to ze je dietatko dlho na prsniku neznamena ze aj pije, mliecko s prsnika netecie stale je to na etapy, aktivne sanie sa strieda s pasivnym dudkovanim.K tomu grganiu, pokial je prisatie spravne netreba ogrgavat nieje to potrebne, pravdepodobne mas len viac mliecka, to je normalne v prvych tyzdnoch je ho viac a neskor sa upravi podla potreby dietatka.Dojci aj nadalej id vam to krasne 🙂

denisse
5. máj 2011

ahojte baby ...
chcela by som poprosit o radu ... myslim, ze @strapco13 by mi mohla pomoct, alebo aj hocikto iny ak viete ...
mam 9,5 mesacnu dceru, stale dojcim ... uz niekolkokrat sa stalo, ze sa jej zdurili prsne zlazy ... a vzdy to samo preslo ... aj teraz ma zdurene, hlavne pravu, ma tam az taku akoby tvrdu gulku, na dotyk asi nebolestivu, lebo nijak nereaguje .. bola som s nou u dr, ta povedala, ze je to velmi pravdepodobne z hormonov z MM a ze to urcite prejde ako uz niekolkokrat predtym a ak nie, tak nas posle na endokrinologiu na rozbor hormonov .. buduci tyzden ideme do poradne, tak uvidime aky bude stav ...
ale teraz k problemu ... mala je posledne dni velmi nervozna, takmer vkuse place, zlosti sa, mravci, nic jej nie je dobre, nikde nechce byt, stale sa mi taha na ruky ... myslite, ze aj tato jej nervozita a nespokojnost moze suvisiet so zvysenou hladinou hormonov? alebo je to stara dobra klasika - zuby?

latvia
5. máj 2011

kopirujem

canadaz33
Maminky,prosim poradte co robit,ked mi maly strasne place a odmieta cez den papat z prsnikov..iba lyzickou ho ako tak dokazem nakrmim...uz 2 den takto zije,iba vecer,v noci a skoro rano dokaze cuckat,cez den odmieta a z placu je unaveny a zaspi na 1h

mafynka
5. máj 2011

ahojte,,zienky,,da sa este rozbehat mliecko?? moj maly sa nakoji len v noci,,cez den velmi nechce,,lebo mu netecie,,aj dnes som za cely den odsala len 60ml..stracam uplne mliecko,,neviete nejaku prvu pomoc,aby som ho este ako tak udrzala?

weverka11
5. máj 2011

@canadaz33 ahoj, napiš kolko má maly mesiacov, moj maly mal tiez take obdobie ked bol niekolkotyzdnovy a boli to koliky, alebo prdíky... nezvíja sa pri tom??? skusala si inu polohu??? davas mu aj flasku (trebars caj) zeby mohol byt pomyleny... musis napisat viac, urcite ti tu aj skusenejsie maminky poradia...

weverka11
5. máj 2011

@mafynka mne pomohlo ked som dala fááákt vela tekutin a najlepšie teple.... to je jedno či polievka, nejaky čaj na podporu kojenia, alebo proste voda... a hlavne stále prikladat, aj kazdu polhodinku, aj ked trebars iba chvilku pocuca....

weverka11
5. máj 2011

@mafynka a ono mozno má ten rastovy sprunt ci jak sa to vola, takze sa ti to moze zdat ze mas malo mliecka, a nikdy neodsajes, alebo neodstriekas tolko, kolko babo vysaje...