Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

ollako
10. jún 2009

annag neviem, ci mi budes vediet poradit , netyka sa to kojenia
ale najprv sa Ti chcem podakovat za radu natierat si bradavky s Canestenom, (mala som ich bolave, cervene) krasne to zabralo 😉 😉
takze ide o to , ze maly od narodenia vela vrackal, zabehovalo mu, dusil sa tym, mal stikutku, koliky...vracanie sa upravilo, ale este sa sem tam stane, ze vyvrati, stikutku mava stale casto...no a chcem sa Ta spytat, uz som predtym pisala, ze maly malo papava aj prikmov aj nakojeny je zachvilku a mam dojem, ze je akoby prejedeny, lebo vela grga a vracia sa mu do ustociek, nevyvrati to uplne, ale prehltne to a niekedy sa stane, ze mu ide taky divny zvuk z bruska akoby mu presedalo, alebo tak... neviem to opisat a potom sa nemoze nadychnut a zrazu mu akoby zabehne a zacne kaslat...nevies co to moze sposobovat? Pripada mi to, akoby mal mensi zaludok , ..lebo papa tak po 10 lyziciek, a grgne akoby zjedol za vagon a vrati sa mu do ust...Papa skoro kazde dve hodinky, dlhsie vydzi ked spinka, to malo co spapa mu nadlho nevydrzi...papava prsnik, prikrm a medzi tym mu davam caj aj po kazdom prikrme par glgov...

rybca
10. jún 2009

Ahoj annag, prosim, radila si uz niekomu s prsiami velkosotou G? nevieme si najst vhodnu polohu, bradavky mi idu do boku, su aj male, ale ked si ich aj vytiahnem a maly sa prisaje, potiahne 2-3x ale nic mu nejde tak kasle na to. Zatial odsavam a davam cez flasu ale predtym skusame prisatie.

annag
10. jún 2009

rybca

- skúsim Ťa skontaktovať s poradkyňou od Vás z DS - ukáže Ti polohy pri dojčení, pri ktorých to pôjde - napíšem Ti do IP

- zatiaľ môžeš skúšať aj sama: priečna, tanečnník, futbalová - kuk môj album, pozri i odkyzy na videá v mojom albume

annag
10. jún 2009

ollako - som rada,ak mamstička zbarala a dojčenie nebolí.

Maličký má prejav refluxu - to všetko, čo opisuješ ako papá - to je preto. Určite to spomeň pediatričke. Pokiaľ priberá, prospieva,je spokojný- tak je to dobre - mal by pomaly z refluxu vyrásť. Treba aby papal maličké dávky, odgrgával dobre aj počas jedla, aby papal nedráždivú stravu. Možno pediatrička odporučí aj gastro vyšetrenie.

annag
10. jún 2009

dm1 - áno, môžeš mliečko zbierať až 24 hodín - ale tak, že zakaždým čerstvé samostatne schladíš a až tak ho prileješ už schladené k starším dávkam.

annag
10. jún 2009

ddmoxy

- ako dlho to robí? takýto bojkot býva len krátkodobý, zvyčajne bábo nabehne opäť na dojčenie v jej veku. Príčin môže byť veľa - prezvesť ochorenia, Tvoj menzes, môžu to byť zúbky, boľavá pusinka, hrdielko , plný noštek, ušká - pri saní bábo musí aktívne využívať pusinku - pri jedení nie. často sa na príčinu ani nepríde. aby si si udržala laktáciu - mliečko odsávaj aspoň každé 3 hodiny a mala by sa pekne o pár dní chytiť. vyskúšaj inú polohu - počas chôdze, po ležiačky, v inom prostredí .... skús ju dojčiť v polospánku - keď si dojčenie neuveomuje naplno - podobne ako opisuješ v noci .

ddmoxy
10. jún 2009

no zatial menzes nemam..moze to byt tym,ze uz budem mat?robi to asi tri-styri dni.skusam aj ine plohy.niekedy sa chyti ale len trosku potaha.a tie zubky ...no som zvedava kedy vyjdu.dasienka ma biele a cele opuchnute,ale uz dlhsiu dobu.
tak este pobojujeme a uvidime.nostek plny nema lebo krasne dycha.dufam,ze ju to prejde.
Opat ti dakujem krasne.....

annag
10. jún 2009

ddmoxy, len skúšaj ďalej, nedaj fľašu a odsávaj, ešte sa chytí princeznička, je maličká - hlavne nech necíti Tvoj nátlak, často sa sňou iba tak mojkaj aj s odhalenými prsiami a len tak jej prsíčko podsuň akoby ste sa len hrali 🙂

dm1
10. jún 2009

annag diky moc aj som si myslela. A to schladenie moze byt pod studenou tecucou vodou?

annag
10. jún 2009

dm - po odsatí to daj schladiť pod 5 stupňov do chladničky - teda v chladničke budú dve nádobky - jedna zberná, kde sa zbiera už vychladené mliečko a jedna, kde sa vleje čerstvo odsaté mliečko na schladenie. Je totiž dôležité zabrániť izbovej teplote mliečka - teda čím skôr ho schladiť pod cca 5 stupňov. AK prileješ do schladeného mliečka čerstvo odsaté (teda asi 37 stupňové), tak sa už schladené mlečko oteplí nad 5 stupňov - tomu treba zabrániť. Baktérie sa najlepšie rozmnožujú pri izbovej teplote.

skrecok
10. jún 2009

Ahoj Annag,
chcem sa Ti veľmi pekne poďakovať za rady, bradavka je už v poriadku. Malý ma už tam takmer nekuše, ale inde (brady, ruky...) 😅 . Snažím sa mu to vysvetliť...mnooo chce to trpezlivosť. 🙂

lanada
11. jún 2009

kocurko1..s tým bedrovým klbom...mala som podobné asi vyše mesiaca po pôrode,krívala som desne a revala som pri chôdzy. Lekár ti moc nepomôže, nedali mi nič-lebo som kojila. Jediné čo ti odporučia sú rehabilitácie alebo laser. Ja som doktorov vzdala a vzala som to do vlastných rúk. Neviem čo z mojej liečby pomohlo ale moja maserka čo je zároveň fyzioterapeutka mi poradila najmä držať kríže v suchom teple, papala som každý den kapsule rybieho oleja a denne tabletku vitaminu B12. Tak skús-hádam aj tebe to pomôže..

Annag a tebe opäť už neviem koľký krát vďaka za rady 🙂

gabii83
11. jún 2009

ahojte baby a Annag, chcem sa spytať dnes sme boli v poradni - vážime statočných 6700 g a dr. nam povedala ze ju mam prikrmovať aj ked mam vela mliecka....
tak som jej dala dnes mrkvičku - no veľmi to nechcela - som to spravila s vlastnym mlieckom a otazočka znie, môžem to dať do chladničky a dať jej to zajtra, že vo vode jej to ohrievam v avent pohariku??

dakujem....

potom chcem pomaly zemiaky a podla teba ktoré zeleniny a ovocie sú vhodne dať do mrazaku.???
a ktoré môžem dať aj na dalsi den ze boil len v chladnicke, dakujem

aktak
11. jún 2009

gabii83 ja by som spravila nove zajtra, a so svojim mlieckom jej ried len malu cast aby ti ostala len mrkvicka a ta vydrzi
podla mna ak mas dost mlieka a mala si jedlo vyslovene nepyta (poznam take deti co beru z tanierov a nedaju sa zastavit 😀 ) tak mozes este mesiac len kojit, pripadne skus prikrm o 2 tyzdne

annag
11. jún 2009

gabi - presne tak, ako píše aktak - nemôžem súhlasiť 😔 , maličká má 2 týždne ešte čas . Dva týždne sú v rámci 5 mesiacov veľmi dlhá doba - má možno 22 týždňov - 2 týždne sú 10% jej života, o je ako 7 rokov u 70 ročného človeka ... , je to proti všetkým odporúčaniam Uncifef, WHO , EU , proti odporúčaniam Minoisterstva zdravotníctva, je to pre mňa veľmi smutné, čítať to 😔

- ideálne je pripravovať jedlo denne - osobne to robím tak, že zvyšok dochutím soľou, korením... a dám do cestovín pre starších či pre seba ...

- čím dlhšie jedlo stojí, tým väčšie je riziko, že sa v ňom rozmnožia škodlivé baktérie a že sa zničia vitamíny a iné dôležité látky v jedle obsiahnutom, preto je ideálne príkrm robiť čerstvý, mraziť sa môže skoro všetko - nie banány, zemiaky - majú inú chuť, MM pridávaj presne ako píše aktak

mamičky, všetkým ďakujem, teším sa, ak ste Vy i drobce spokojné 🙂

gabii83
11. jún 2009

a este mi dr povedala ze mam ob,edzit mlieko a ml. vyrobky ak uz tak joghurt....
plus bielu muku?
tak co namiesto toho a ake pecivo je najvhodnejsie? 😖 😒

anib
11. jún 2009

Ahoj annag, dakujem Ti za rady, tak sme doma z poradne, mala za 3tyz pribrala 800g plne kojena, tak sa velmi tesim, mame 5kg. Chcem sa Ta este opytat, uz druhy den ma mala sopliky, najprv trosku zelene - jemne som jej vat.tycinkou vybrala, teraz trosku ,,chrnela,, kupili sme odsavacku na vysavac-tak uz su trosku vodnatejsie. Kupat ju asi nebudem,aby viac nenachladla/ocko bol chory/, len ju poutieram. A potom jej tycinkou vytriem libenarom, alebo môzem kvapnut aj otrivin pre babatka? Mozno pre Teba odveci otazka.
Este sa Ta chcem opytat - ked si dobre neodgrgne, rano a teraz vecer vygrckala take biele hustejsie hrudkovite, nie je to tou nádchou,lebo take este nemala, ale aj tekuteho trosku vygrckala. Ci reaguje na nieco,co som zjedla/mliecne?/

annag
11. jún 2009

gabi - a prečo máš obmedziť mliečne výrobky a múku? ste alergickí - rodičia, alebo maličká?

pezincanka
11. jún 2009

Ahojte dievcata, dryim vsetkym palce takto zo zakulisia.

pezincanka
11. jún 2009

Gabii, tiey nerozumiem usmerneniu tvojej dr.ohladom tvojej diety. 😕

annag
11. jún 2009

anib, no pribrala nádherne, gratulujem 🙂 🙂 🙂 🙂

- pre mňa od veci, jasné, nie som lekárka 😅 , ale namiesto Libenaru či Otrivinu vrele odporúčam Tvoje čerstvo odsaté mliečko - prečistí, zvláčni , má dobrú chuť keď stečie do hrdielka, má antibakteriálne a antivírusové účinky a neobmedzené dávkovanie 🙂

-áno, môže to byť preto, že si dobre neodgrgla, ale taká troška je úplne v poriadku, normálna - je to už natrávené mliečko - takto sa z mliečka v žalúdku urobí tvaroh - aby trošku dlhšie v žalúdku zostalo a dokázalo ho bábo využiť, lebo inak by prešlo tráviacim traktom rýchlo ako voda a bábo by z mliečka nič nemalo. 🙂

gabii83
12. jún 2009

nie sme len sme nemali 4 dni stolicu hoci mi povedala ze je to u kojenich normalne aj viac ...ani ja som to nepochopila podla mna je to blbost ale ze to ma nejaky suvis so stolicou asi take nieco...vravim ani ja som ju velmi nepochopilla, asi chcela sa tvarit mudro ci co... 😉
a este spominala nieco s kostami a odvapnenim ze radsej brokolicu ako mlieko - viem ze je v tom viac vapnika...
ale obmedzit ml. a ml. vyrobky takze ani podla vas nemusim, vsak a klludnej jej mozem dat i nadalej len mlieko do toho 6 mes. ukoonc.

dakujem
no proste annag si super zena a a ty pezincanka a super ze som vas tu nasla na MK......

pekny den vsetkym aj ked v BB prsi poprchava

okta
12. jún 2009

Milá Annag, uz mi pomohlo veľa rád, ktoré si tu iným maminkám a aj mne napísala, preto ťa dnes znovu prosím o Tvoj názor. Boli sme včera v poradni a malý za mesiac pribral len 300 g. Dojčím ho na jeho požiadanie, asi tak každé 2-3 hodiny, keď spí, tak aj 5 hodín vydrží nejesť, ale potom dve-tri dojčenia sú aj po hodine. Stále som si myslela, že bábätko najlepšie vie, koľko potrebuje, je spokojný, usmievavý,málokedy plače, má dosť pocikaných plienok, stolica je žltá,asi tak v každej druhej plienke. Prvé dva mesiace mal silný reflux, no napriek tomu pekne priberal, teraz sa reflux zmiernil, veľa toho nevygrcká. Lekárka mi hovorila, že ho mám celý víkend vážiť, koľko zjedol a v pondelok prísť aj s močom. Neviem si to vysvetliť, som z toho smutná a aj dosť vystrašená. Mám ho prikladať častejšie? Mám ho budiť na dojčenie? Veľmi by som sa chcela vyhnúť prikrmovaniu UM, kedy je nevyhnutné nasadiť UM? Narodil sa s váhou 3050 g a 49 cm, teraz má 4400 g a 57 cm. Ďakujem Ti za Tvoju odpoveď.

emode
12. jún 2009

Ahoj Annag
rada by som sa na teba znovu obratila, lebo nasa doky nam na to nepovedala nic ... asi 5 dni som spozorovala u malej (6 tyzdnov) hlienovitu stolicu, taka tmavozlta mazlava riedka stolica, ktoru vykaka takym riadnym "prdom", sorry za vyraz. Moze to suvisiet s tym, ze mala ma v hrdielku hlieny (nie v nosteku), len sa mi nezda, ze by to bolo az take mnozstvo. Ta stolica je totiz kazda taka. Uz som pisala predtym ohladom dojcenia, islo o nadprodukciu mliecka, ktoru sa snazime zvladat. Nemam dojem, ze mala nema chut na papanie, i ked jej tie hlieny vadia, niekedy si len tak pocuckava, ale vzdy jej davam na pitie ten isty prsnik, kym ho nedopije.
Co moze sposobovat taku stolicu? Mam sa pytat na nejake dalsie vysetrenie?
Dakujem velmi pekne.

lentilk.a
12. jún 2009

Ahoj Annag, ja by som Ta tiez velmi pekne poprosila o radu. Do teraz som nemala s dojcenim ziadne problemy. Maly mal vsak posledne tri dni zelenu stolicu, dnes uz znova pekne zltu. Ma aj dost pocikanych plienok za den, stolicu skoro v kazdej plienke. Mava aj koliky, uz sme vyskusali vsetko, niekedy zaberie len rurka. Ale moj problem spociva v tom, ze sa mi zacalo tvorit o vela menej mliecka. Dteraz nebol ziadny problem, skor som musela aj odsavat, lebo ma boleli prsia. Papal vzdy z jedneho prsnika, vytiahol si aj 80, 90 ml. A dalsie dojcenie z ineho. Teraz nemam v lavom prsniku skoro ziadne mliecko, maximalne 30 ml. Skusam ho aj tak nan prikladat, aj odsavat. V pravom mliecko je, z toho sa potom napapa, ale tiez nie tolko, co predtym. Dojcim ho tak cca 7x za den, podla toho ako si pyta. Nikedy prespi aj 4 hodiny. Inak nevyzera hladny. Do poradne ideme az v pondelok, tak uvidim, ci a kolko probral. Ako mozem este ovplyvnit tvorbu mliecka? Preco sa v jednom prsniku skoro vobec netvori? Velmi pekne dakujem za radu a Tvoj cas. 😵 😵 😵

dm1
12. jún 2009

annag dakujem za rady ohladom mrazenia mliecka a prajem pekny den 😉

annag
12. jún 2009

gabi83 - ktovie čo myslela 😀 , ale s tou stolicou to súvis nemá, pokiaľ nie ste ako rodičia alergickí a pokiaľ ani bábetko nemá ekzém, vyrážky .... tak sa normálne stravuj tak, aby Ti nič nechýbalo. Samozrejme, aj brokolica je dobrá - ozaj obsahuje veľa vápnika, takisto zelenina - šalát, pór .... teraz je sezóna čerstvej zeleniny a ovocia, môžeš sa dopovať prírodnými vitamínami. Som rada, kľudne počkaj ešte s príkrmom, maličká ešte dospeje, moja malá má viac než 7 mesiacov, spapá len pár lyžičiek zeleniny - ešte stále je to pre ňu skôr zábava. Niekedy bábo potrebuje jedlo ochutnať aj viac než 15 x kým sa chytí a začne ozaj papať. 🙂

annag
12. jún 2009

okta, napíšem do IP. Určite nie prikrmovať - ak bude treba, nasadíme ťažké kalibre na podporu laktácie a bude dobre 😉 🙂

gabii83
12. jún 2009

dakujem anna vdaka tvojim radam som prekonala viac prekazok a mala doteraz je kojena....
vdaka este raz.... 🙂

annag
12. jún 2009

emode - tá stolica je vďaka nadprodukcii mliečka. Vôbec to nevadí, pokiaľ je inak spokojná - máva stále koliky? Ako často dojčíš? Prsníky sa stále veľmi nalievajú?