Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
19. máj 2010

rimmel - ak si v prítomnosti bábätka napätá - tak ono to vycíti, je v napätí tiež, nedokáže zaspať, často sa budí. Ćasto sú mamičky najväčšia príčina nervozity detí 😀 . Hľadaj polohy , aby ťa chrbát nebolel, na SK tiež poisťovňa raz za 6 mesiacov hradí masáže a rehabilitácie. My máme problém, že sa bojíme športovať, "nemáme čas" cvičiť, máme ochabnuté či stuhnuté svalstvo a bolesť chrbta je na svete. Časté budenie je skutočne normálne, vidím, že stále si sa nezlomila a naďalej počítaš - to číslo samozrejme deprimuje, ničilo by každú mamičku, ktorá by si to uvedomovala. Stále sa nedokážeš uvoľniť. Čo tak pohár vínka na dobrú noc 😉 😀

annag
19. máj 2010

denuska82

je to súčasť hojenia , takže natieraj naďalej, niekedy to trvá dlhšie. Pokiaľ s aranka zahojila, tak skús ešte vydržať pár dní - tak do konca týždňa a potom sa ozvi. Malého ochorenie s tým nemá myslím žiadny súvis, zrejme prekonáva nejakú infekciu ....

annag
19. máj 2010

zuzana39, jasnačka, je to normálne, odsávať mamičky často nedokážu. Nie je dôležité, koľko odsaješ, dôležité je, čo na prsníku bábo robí - či pije, či len saje naprázdno, či ciká, či kaká.

http://dojcenie.wordpress.com/category/ako-mam-...

Zuzi, ak sa cítiš neisto, vyplň mi dotazník - posúdim to 🙂

pridala som taký už dávnejšie pripravený na city článok, ale aj to musí byť ....
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/19/kruty-...

denuska82
19. máj 2010

Ahoj rimmel, moj maly je na tom podobne. Su noci, ze sa budi casto, potom zase vstane iba 2 krat. Ale to bolo uz poriadne davno ked ma nechal spat 😀 A to mame este aj exem, takze sa vrti, skriabe a ja ho len nahanam a chytam mu ruky, aby si nevylupi ocka a nerozskrabal krk 😝. Je to narocne, pretoze ked v noci spusti plac, zda sa mi to take hlasne, ako keby mi pri hlave pustili vrtacku 😉

Ozaj annag a aky mas nazor na to, co sa pise, ze to pre babo nie je zdrave, aby v noci jedlo, ze mu to nabura metabolizmus. Ze pocas spanku ma telo nizsiu teplotu a jedenim sa zvysuje. Nieco som teraz citala aj v poslednom cisle mama a ja.

denuska82
19. máj 2010

Dakujem annag, si uzasna, ze nam venujes tolko casu.

lenocka84
19. máj 2010

ahoj annag
ako mam naucit maleho spravne sa prisat?
cez cievku pije uz krasne, tak som spokojna, ale to prisatie nie a nie aby bolo dobre

rimmel
19. máj 2010

annag nie nie vobec niesom v strese prave opak..odmalicka som ho v noci bez otazok kojila ako casto chcel az doteraz..ked som pisala ze je chory a vstava viac, znova uplne v klude, no ked bolo po chorobe, budil sa stale zle a aj zle dlho zaspaval..ale uz je to ok, no vcera zase 10krat hore ale apon relativne rychlo zaspaval...a ja s tym nic nemam, uplne som bola pohodova ako vzdy no uz po 8krat ked som k nemu sla som mala nervy cestou tam..u neho samozrejme nie....ja som inak upplne pohodova mamicka maly je kludas, neni ziadny nervak ci hypo dieta..proste kludas co nikdy neplacka , taky bol odmalicka.

preto ma zauijmalo cim to je? preco sa to nelepsi

atiez ma zaujima, ze ako dieta, ktore uz spi, o 5min nato vie, ze som tam neni???????? 😅

a nie nepocitaaaaam 😀 rano som sa pytala muza ze kolkokrat asi sa zobudil nech viem povadat a dat ti taku predstavu ze ako casto to bolo..ozaj to nepocitam, nic si rano nepamatam iba to ze to bolo strasne casto a ja som nevyspata a ubolena..a stymi polohami sa ti lahko hovori ale ja ked pri kojeni omylom zaspim? vies...

neviem ci ma tu dobre chapete babule 😉 ja kojim rada a nemienim s tym prestat aj kebyze neviem co, viem ze to maly potrebuje a dam mu cokolvek a to vzdy. len to na mna niekedy pride a zle sa mi pocuva ze to ma maly odo mna, ked predsa som bola uplne v pohode a on si rozhodol ze sa zacne zase xykrat budit, namiesto jeho zvycajneho 5-8krat(neratam, zhruba) ☹ a ja proste neviem preco...ano, poviete ze ma chce, ok, ja to chapem aj tomu verim, ale preco odrazu ovela viac, potom zase menej...ja uz by som uvitala krok vpred, som zato zla?? reps vzad! bodaj by sa budil co dve hodiny...nieco hodina co pol hodina....teda niekedy...

rimmel
19. máj 2010

a mozno zle vyznievam, ked sem pisem pisem o probleme, to ale neznamena ze som teraz v strese ci uz pocitam arozmyslam kolko sa mi zobudi, ja nad tym nrozmyslm, proste automaticky tam idem, pridem spat do obyvacky a pokracujem v tom co som robila, ani sa nestazujem muzovi, nikomu, ziadne vety tipubooze zase somtam musela ist boooze uz mam toho dost odo mna nepocut lebo to tak necitim, iba som dakedy frustrovana, teda ked mame zlu noc a chcem to vsetko chapat....

strapco13
19. máj 2010

rimmel...nastahujte si ho k vam do postele...bude mozno lepsie 😉 ..bude ta stale citi pri sebe, bude spokojny
alebo si pritiahni k vasej posteli jeho postielku..ak to priestor dovoli

rimmel
19. máj 2010

ja uz tomu prestavam verit annag co pises..ze je to lebo on to zo mna citi ☹ co zo mna citi? celych 14mesacov, zo mna daco citi? ved neni co....

johanka.
19. máj 2010

ahoj annag, tak som dufala, ze nebudem mat problemy s dojcenim, doteraz bolo vsetko v poriadku. No dnes vecer ma pri uspavani uhryzla, ja som vykrikla od bolesti, ona sa zlakla, rozpakala, a odvtedy sa nechce prisat. Som z toho strasne nestastna. Uspala som ju najprv na rukach, ostala som lezat pri nej, ked sa po case zacala preberat, tak som jej ponukla prsnik a v polospanku sa prisala. Tak som sa potesila, ze je to ok. Ale teraz sa prebrala trochu viac a ked som jej ponukla prsnik, zase ho odmieta. Vedela by si mi poradit, prosim, co s tym robit? Dufam, ze toto neznamena koniec dojcenia!!!

rimmel
19. máj 2010

strapco on by sa budil castejsie, muz chrape, muz sa nevyspi lebo sa boji pohnut aby ho nezobudil..
ja budem dnes s nim spat, chrbat asi bude musiet prezit...ale ono chapete, aj ked s nim spim tka sa budi..a v postielke nespi ale na velkom dvojmatraci na zemi v jeho izbe kde teda k nemu chodim si lahnut a dat cece pripadne s nim spat.

dokonca ked bol mensi som s nim stale zvykla spavat az okolo neviem 11m som zacala chodit spat k muzovi..a nemyslim si ze mu to vadi..dokonca sa budil menej vtedy.

a tiez je zaujimave vzdy zvykol prve 3-4h od ulozenia prrespat bez prerusenia, bezomna...teraz v posl.dobe vobec ale poslednychpar dni vydrzal uz zase tri hodiny co som rada..

prsky
19. máj 2010

rimmel, kazde dieta je ine, ale ja by som povedala, ze cez den sa ti uz moc nedojci, tak dohana v noci. nasa uz krasne zaspavala do 20 min a tiez je to posledne dni hroza. dnes som zo spalne vysla po hodine a to jej nedavno vysli spodne trojky, takze zubky by to teraz nemali byt. u nas su tie zhorsenia/zlepsenia ako sinusoida cca s mesacnou frekvenciou, ale mam pocit, ze to horsie trva dlhsie (ale to je asi normalne 😉 )

no a 5 min - asi este nespi uplne ale ze uplne hlboko?

denuska - annag radi dojcit aj v noci na vyziadanie, takze asi vies, aky ma nazor 😉

strapco13
19. máj 2010

rimmel...toto forum je o tom aby sme si tu navzajom radili /ak vieme/ alebo vypustili paru..niekedy nas nieco trapi, mozno len podvedome...mamicky by si mali pomahat..kto uz len najlepsie pochopi mamicku..ina mamicka 😉
podla mna si malinky po chorobe zvykol na tvoju pritomnost a robi mu to dobre..a tym padom to nemieni riesit
a deti maju taky "barometer" pritomnosti mamy...moj spinka vo svojej postielke u nas v spalni..spinka kludne, nebudi sa..ale akonahle si lahnem do postele aj ja, tak je hore a chce cuckat....jedno kedy pridem od posledneho kojenia spat..proste citi, ze som tam a chce ma 😉
tak aj tvoj citi, ze mama odisla..a 5 min je kratka doba aby upadol do hlbokeho spanku 😉

strapco13
19. máj 2010

inak..to pocasie tiez robi svoje s detmi 😝

johanka...zabudne na to drobec..uvidis...prikladaj casto, usmievaj sa, nemysli na nic ine, iba na radost zo spolocnej blizkosti. tisko jej spievaj, hmkaj...

prsky
19. máj 2010

rimmel, proste sa zmier s tym, ze pricinu casteho budenia nezistis (iba ak sa nauci rychlo rozpravat 😉 )

rimmel
19. máj 2010

prsky posledne dva tyzdne uz dojci menej ale predtym dojcil denne aj 6krat....cize tymto nebude.
maly vecer zaspi behom 5--10 v noci za minutku..chvilku pockam cece von ak nevypluje a ked vidim ze je mrtvy idem prec, pridem do izby lahnem, ze idem spat a ochvilku place..teda tobolo vcera......nakoniec som tam ostala..ale aj tak sabudil, no aspon som nemusela furt pochodovat hore dole izbami.
a asi mas pravdu, deti su ine kazdym dnom...dik 🙂

strapco 🙂 no normalne sa mi nezobudi ked odidem..ale vcera ano...proste niekedy ano niekedy nie....a ked sa takto zobudi, viem ze noc moze byt narocnejsia. preco niekedy to vyciti aniekedy nie? sorry ze mam blbe otazky ale zaujima ma to 😉

rimmel
19. máj 2010

no zmierena som to jo, robim to uz dost dlhu dobu 😀 len mozno hladam odpovede...

denuska82
19. máj 2010

prsky..no ved ano, plne s nou suhlasim. Moj maly papa v noci velmi rad 😀 Len som myslela, ci k tomu nema dake pekne vysvetlenie, pretoze ona vie veci velmi pekne a rozumne podat. 😉 a vzdy ked si to precitam, tak sa len utvrdim v tom, ze babo netreba nacvicovat a tie caste budenia prejdu aj same.

hathor1231
19. máj 2010

rimm,maly spi pokojne bez teba koli tomu,ze je v hlbokom spanku (ako pises cca 3h),potom ide faza bdenia,vtedy kontroluje,ci je vse oky (ako napriklad ty sa zobudis,ze ti je zima,tak zoberies deku a spis dalej), on nedokaze zaspat a pyta si teba 😒
torchu vam aj zavidim lebo moja niki sa uz moc 'tulkat' neche a ked si ju zoberiem do postele,tak ma natahuje,kope,stvornozkuje 😅 tak rada by som zase pri nej pospala aspon 2h 😵

rimmel
19. máj 2010

hat aha to som nevedela 🙂 on uplne ako hodinky sa budil..a potom co hodina

annag
19. máj 2010

rimmel - myslela som to v tom, že bábo cíti Tvoje napätie - aj to je forma stresu - bolesť, nepohodlie, si stuhnutá, neuvoľnená. Tvoj tep srdca je iný, máš inú teplotu tela .... toto bábo určite cíti. Nedá sa však telu len tak ľahko rozkázať - musíš byť v kľude, musíš byť uvoľnená ... Prečo fungujú rôzne terapie na uvoľnenie, joga, psychoterapie , cviky na dýchanie .... pretože učia človeka uvoľniť sa, relaxovať - nielen psychicky, ale i fyzicky sa uvoľniť.

Pozri sa, ja tu tiež vyzerám ako hrdinka , pomaly ideálna matka, ktorá má ideálne deti. To vôbec nie je pravda. Ide len o postoj, ktorý som si osvojila. Moje dieťa sa nebudí AŽ povedzme 10 krát v noci, ale LEN 10 krát v noci. A že sa občas tak deje to je fakt. O to ide, snahy zmeniť to, úvahy nad tým, prečo sa tak deje nás zväzujú - a najlepšie na tom je, že dôvod sa na 99% aj tak nikdy nedozvieš.

annag
19. máj 2010

johanka

áno, toto sa stáva - a je to častá príčina bojkotu prsníka., Určite nedje o definitívne odsatvenie, ak :
- nebudeš malú do dojčenia nútiť
- udržíš si laktáciu, hoci i odsávaním

- dnes si ju vezmi k sebe do postele, môžeš sa aj zobliecť do pol pása, zobliecť i maličkú ,aby ste sa vzájomne cítili. Môžeš sa s ňou zajtra okúpať, tulkať, mojkať- nemsuí sa prisať, stačí, že sa bude pri Tebe batoliť - pri Tvojich prsiach. Musí zabudnúť na nepríjemný zážitok a opäť sa uistiť, že prsia a dojčenie = pozitívny, príjemný zážitok. Najväčšia chyba, ktorá sa stáva je, že mamička začne bábo nútiť jesť- ona skutočne nemusí papať aj pol dňa - treba jej dať čas, skúsiť iné polohy, iné prostredie a samozrejme využívať dojčenie v polospánku , ak funguje. držím palce a ozvi sa

annag
19. máj 2010

lenocka84

funguje to asi takto:

krḿenie po prste je príprava na dojčenie - na prisatie. Bábo zasýti najväčší hlad zacíti mliečko, upkojí sa- čo je podmienka úspešného prisatia:

kŕmenie vyzerá potom takto:
- dá po prste cca 30-60 sekúnd, skúsič rýchlo priložiť pravý prsník - neprisaje sa, skúsiš ľavý prsník, neprisaje sa, dáš po prste 30-60 sek, skúsiš pravý prsník, ľavý prsník - neprisaje sa, dokŕmiš po prste, pohárikom-

- teda bábo neprikladáš do nemoty tak,aby sa rozplakalo a úplne vyčerpalo, naopak, len relatívne rýchlo na 1.max, 2 púokusy skúsiš priložiť na jeden i druhý prsník. Kŕmenie pomedzi to slúži vždy na upkojenie a pri jednom dojčení skúšaš, len kým je bábo pokojné a spolupracuje. AK sa srdí, radšej to skús len raz a potom až pri ďalšom dojčení

- skúšaj prikladať v polospánku (to môžeš i bez cievky, len tak, kým je v ľahkej fáze spánku), klokankuj koža na kožu tak, aby bábo malo možnosť samoprisatia:

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

niki11
19. máj 2010

Mila Annag! Chcela by som Ta opat raz poziadat o radu. Mala mala vcera 4 mesiace a plne ju kojim. Uz par dni dozadu obcas pri kojeni zaklana hlavku dozadu a pozera co sa deje za nou, ale odvcera sa to zintenzivnelo a dnes sa uz cela vypina od rana do luku. Chyti sa na prsko na sekundu, opat ho pusti, zase sa pricucne na sekundu a stale dokola a do toho este do vymrstenie ako do luku. Takze dnes ani poriadne nepapala, hoci asi 4x kakala a plienky ma tiez mokre. Teraz sa jej vobec neda spinkat, od 21 hod. som ju uz 4x uspala ale jej sa nechce, je uplne cula, a tak teraz s manzelom telkuju (neviem, ci to ma suvis s tym vypinanim sa, ze nespi). Nemoze to byt spojene so zubkami? Skusala som dasna, ale zatial nic necitim. Vdaka!

rimmel
20. máj 2010

annag dik a suhlas s tym postojom, ved ja hovorim ze som to donedavna vobec neriesila kolko bol hore..

s jednym si ale dovolim nesuhlasit a to je to napatie.
suhlasim ze to moze spravit situaciu este horsiu a to ze sa maly bude budit castejsie.
ale v mojom pripade to nieje spustac toho ze sa budi castejsie 😉 spustac je bohvie co a ja ak som frustrovana mozem situaciu mierne zhorsit, ale bohuzial ja to neviem ovplyvnit, to ze on sa viac niekedy budi.

vid minulu noc..normalna noc, ja za nim normalne chodim ako vzdy a on sa zacne v urc.dobu budit strasne casto a ked za nim idem uz po milionty krat mozno som napata...ale to je uz jedno,aj tak sa dovtedy co som tam chodila budil milionkrat.
a ked k nemu chodim, niesom napata, nic ma neboli, som v pohodli..to iba ked s nim spim a zaspim u kojenia ma moze boliet chrbat.
hoc terajsia noc bola super, spala som aj s nim aj sama a nebudil sa casto. 😉

rimmel
20. máj 2010

a tiez nieje lahke mat tep srdca ako ked spime ked uz po 8krat k nemu vstavam behom kratkej doby..hore dole hore dole..sa nabeham 😀 aleosobne si myslim ze toto malemu nevadi..ved cez den tiez zaspava na prsniku a neni problem, mozem hoc aj behat po dome a byt "napata" a on zaspi behom minutky 😉

rimmel
20. máj 2010

dokonca chcem dat taky priklad..dnes ked som s malym spala..pri nom, zobudil sa..ja som ho presunula ze idem dat cece ako vzdy..on po presunuti okamzite zaspal, hladkala som mu licko..hovorim si uhhmm mozno takto aj ostane, hladkam hladkam no aj tak sa zobudil a mrncal - chcel cece..a to som mozempovedat bola uplne kludna, nie napata, rozospata..takze si nemyslim ze to ma nejaky vplyv nato ci sa budi a ci sa budi umrncany ci nie.. 😔

vejula
20. máj 2010

niky mne tiež drobec pri kojeni kuka do zadu a kedže mam eštek tomu bolave bradavky a on sa začne s prsom v puse vyvracať a kukať do zadu tak mna vyvraca od bolesti.

Annag vdaka za odpovede a čitala som tvoj članok, je to naozaj prišerne... Ako umieraju tie detičky. No a čo sa týka toho cumla tak ja občas použivam. Nemôže sa napriklad stať že babatko ma naozaj plné bruško a potrebuje len tak dudlať, ale pri prsu mu to nejde, lebo mliečko tečie???? Alebo napriklad ked malého okupem, tak potom ked ho olejčekujem a sušim tak mi plače, lebo samozrejme pred kupanim ho nemôžem krmiť, tak to vyriešim cumlikom. S prebalovanim som to vyriešilA AKO SI POVEDALA žE NAJPRV zasytim najväčší hlad a potom prebalim. No ale je ten cumlik až také zlo???? Aj ked je pravda že zo začiatku ho trošku mylilo ked sa ešte nevedel dobre prisať lebo som mala ploche bradavky a ked žužlal cumlik tak potom nechapal ked som mu do pusy strkalaprso že čo ma s tým robiť 😲 Ale teraz už s tym problem nema.
A ešte sa chcem spytať ako je to s tými chorobami. Si pisala v članku že chora matka sa nemusi rovnať aj nedojčiaca matka. Pokial je matka chora a uživa lieky môže dojčiť??? Napr kebyže dostanem chripku alebo anginu a musim uživať ATB môžem popri tom dojčiť? edostanu sa tie liečiva cez materske mlieko malemu do organizmu???

Ešte sa chcem spytať na jednu vec, ale to ti napisem do IP, lebo je to dosť osobne, vdaka.

prsky
20. máj 2010

vejula, ja som mala (mozno este mam) oslabenu imunitu a za pol roka som mala 3x chripku a 2x zapal hrdla a to fakt s vysokymi teplotami a kedze to same neslo dole ani po 7 dnoch, tak mi doktor predpisal zakazdym ATB a dojcila som v pohode. Cosi sa do mlieka dostane, ale v nasom pripade bolo 100x lepsie dojcit ako nedojcit, kedze Lala mala zakazdym tu chorobu tiez, ale tym, ze som dojcila bol priebeh u nej mierny (nikdy nemala teploty, len trochu soplila). Zalezi ale na ATB a pristupe tvojho doktora (ci vie, ze ktore atb sa pocas dojcenia mozu). Inak mne doktor predpisal JOX a v pribalovom letaku pisu, ze tehu a dojciace maminy ho nemozu, tak som si ho nedavala