Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

tanija133
30. okt 2010

@bezaz Je to asi upchaty por a zapaleny, neobchadza ma choroba , iba to ze som dost nevyspata pri malom,.......

prsky
30. okt 2010

@tanija133 skus postupovat podla tohto clanocku http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn... hlavne treba prisuvat dietatko k prsniku, nie naopak + dieta ma mat siroko otvorene usta. k zapalenej potnej zlaze ti asi povie viac @strapco13

zucha
30. okt 2010

@estterka u mna sa kriza prejavila tak, ze dieta chcelo castejsie pit a nikdy nebolo nasytene dostatocne. Bolo akesi nepokojne a stale hladalo prsnik. Takze som stale prikladala a prikladala, pila caje pre kojace maminy a vela tekutin. Nic ine sa neda robit. Hlavne to nevzdat..........a naozaj stale prikladat, aby sa mliecko tvorilo.
Pri druhom som uz bola obozretnejsia a pre istotu som mala odsate mlieko v mraznicke a ked to prislo, po dokojeni som este dokrmila babatko tym svojim materskym odsatym. Ale prikladala som aj tak stale vytrvalo.
Takze moja rada je, aby si si teraz, kym nemas krizu odsala, dala zamrazit a v pripade potreby pouzijes 😉
Teraz naposledy mi prisla kriza po 2 tyzdnoch, co vobec nechapem. Musela som si vypytat mlieko od dojciacej susedky. Mlieko sa mi vratilo vdaka senovke greckej. Myslim, ze v zahranici uz bude aj v podobe tabletiek. Tu ju mame ako mlete semeno a je to otrasne hnusne 😝

prsky
30. okt 2010

@estterka laktacna kriza s prejavuje tak, ze babo pyta papat castejsie - vsimnu si ju skor maminy, ktore vela citaju a moc riesia 😉 prekonas ju tym, ze sa budes riadit apetitom svojho dietatka = das prsnik a nechas ho pit. tvorba mliecka sa do par dni upravi podla novej, vyssej spotreby. urcite neprikrmovat, mliecko sa tvori aj pocas dojcenia a je potrebna prave ta stimulacia. ak by si naaahodou musela dokrmit, tak radsej takto: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-... babatka si vedia vytiahnut mliecko aj "spod lopatky", ked su spravne prisate a hladne.
@daanka85 ja by som neodstavovala a to hlavne preto, ze mas malu "zavislacku". ono to "nasilne" odstavovanie stylom "seknem s tym a hotovo" moze pri takychto detickach urobit viac skody ako uzitku a prejavilo by sa to napr. zhorsenym spankom, vyssou nervozitou az hnevlivostou a pod. Dcerku mas uz "velku", urcite ti rozumie, takze ja by som sla na to tak, ako to vlastne aj robim. Stanov si cez den intervaly, kedy jej didu das (urcite to musi ale byt po zobudeni, lebo to je taka citliva cast dna a dietatko vtedy tu svoju istotu potrebuje) - ja mam stanovene tak, ze davam rano po zobudeni, na obed pred spanim a po zobudeni a potom vecer pred spanim. Zo zaciatku to bolo dost tazke. Urcite vsak neodporucam hned od zaciatku sa toho planu drzat prilis striktne. Mala si na zmenu potrebuje zvyknut, musi sa naucit respektovat aj tvoju volu a potreby, ale nie cez mrtvoly, je to male dieta, este sa len zoznamuje s chodom sveta, takze treba citlivo. Takze najlepsie sa vyhnes dojceniu tak, ze budete vonku, alebo niekde v podnetnom prostredi, kde ju ani nenapadne pytat. Ak ju napadne a je to mimo "stanoveny" cas, tak jej treba vysvetlit, ze najprv spravite to a to a potom prsnik dostane (a to treba aj dodrzat), pripadne zaklam, ze teraz este nie je mliecko. Zo zaciatku moze byt jej reakcia dost hnevliva, lebo nebude rozumiet tomu, preco to doteraz slo a zrazu to uz nejde, proste, je to uz mala osobnost, treba k nej pristupovat citlivo. Hnev ju nechaj precitit, objim ju, ak ti dovoli, ak nie, iba pri nej sed, ak ta bude chciet bit, tak sa odsun, alebo jej chyt rucicku a nic nehovor. Ked hnev prejde, tak jej skus vysvetlit, ze vies, ze sa hneva, ale teraz MM nebude, ale bude az ked a zopakuj, co si jej povedala predtym (napr. ze ked dokreslite, alebo dostaviate kocky, alebo doupratujete, pridete domov a pod). Je mozne, ze uz po prvych slovach sa zasa rozculi, tak nechaj prejst aj tu druhu vlnu hnevu (pripadne tretiu stvrtu) - hlavne na nu hovor pokojnym az stisenym hlasom. Znie to hrozne komplikovane, ale funguje to, aj ked to trva dlhsie. Podstatne vsak je, ze takato citliva, respektujuca vychova ma sirsi efekt, ako ked budes s nou bojovat, ze kto z koho, co by pri style odstavovania "od dnes nedam a hotovo" bolo.
Neviem, ci sa dojcite aj v noci, ale ak ano, je mozne, ze sa odburanim dennych dojceni odbura aj zopar nocnych (u nas sa tak nestalo). Cela akcia u nas trvala nieco cez mesiac, uz po 2 tyzdnoch ale moje "teraz nie" akceptovala bez problemov, teraz uz cez den MM nepyta kedykolvek, dokonca didu uz 2 dni nechcela ani po zobudeni sa z denneho spanku.
A este jedna vec - nase ratolesti si dokazu vytiahnut vela mliecka za chvilu a aj pri dudkani sa k nim mliecko dostava, to dudlanie je vedlajsi, pre ne prijemny efekt. A mliecko urcite je - ked sa nasa princezna niekedy, ked sa pri dojceni aj zabavame (ze kuk a pod), zasmeje, tak jej z kutika mliecko vyteka.

estterka
30. okt 2010

@zucha no to si nemysli,ze by tu nejake take tabletky mali..tu nemaju ani len ten caj pre kojace zeny,sa na mna pozerali v lekarni(ako uz velmi velakrat pred tym) ako keby som z marsu spadla.
@prsky takze ak budem priklad,vzdy ked si vypyta,ako to robim aj teraz a nesledovat ako casto to je to,tak si ani nevsimnem mozno,ze mam krizu? a pekne si to napisala,ze aj spod lopatky si vie vytiahnut 😅
a teda mlieko sa mi neprestane tvorit,ked sa nevyprazdni prsnik 12 hodin?nic sa nestane? myslim si,ze vela deti prespi celu noc a tym padom by to asi nemal byt problem,nie?

pele
30. okt 2010

Ahojte baby, mam na vas dalsiu otazku. Ideme na sono klbikov a tam od nas chcu, aby mala pocas vysetrenia papala z flase. Je to bezne v nemocniciach? Je plne kojena, nechcem ju ucit na flasu, ako to mam spravit? Mam jej ju dat len tam - bude z nej vediet pit 'naostro' alebo raz skusit aj doma, nepokazim si ju?

vefi89
30. okt 2010

@pele na sone klbov má papť z flaše???to som v živote nepočula 😅

pele
30. okt 2010

@vefi89 ano, lebo vtedy bude vraj kludna a nebude kopkat. Zrejme specialita nasej nemocnice? Cumlik nestaci...musi byt nieco, co tecie - povedali mi.

nice202
30. okt 2010

@pele waw, to co je za ortopedov. okrem toho sono klbikov trva maximalne minutu. neviem naco flasku. ja som tiez bola 2x a nic netrebalo, len ju pridrzat na boku, prejde usg a ide sa domov. divne

vefi89
30. okt 2010

@pele 😲 😕 ja som ani cumel nezobrala..my sme boli tiež dvakrát, ale teda boli tam detičky, čo robili riaden cirkus a doktorka v pohode...ty máš donútiť svoje dieťa piť mlieko z flaše???no ja by som teda spravila poriadky hneď a zaraz

prsky
30. okt 2010

@estterka krizu si ani nemusis vsimnut, ked budes dojcit na poziadanie. mliecko nezvykne len tak zmiznut zo dna na den. mliecko sa tvori na zaklade dopytu-ponuky. to znamena, ze ked 12h bude v prsniku mliecko stat, nic sa nestatne, pokial cez den z neho neje. keby ani cez den moc nepila, tak postupom casu mliecko vymizne. ona vsak cez den pije, takze tvoje telo dostava signal, ze ma mliecko tvorit a bude sa tvorit v tom mnozstve, ake aktualne tvoja dcerka potrebuje. v pripade krizy sa "zrazu" zvysi spotreba dietatka a tak sa tvoje telo bude musiet prisposobit a to zasa len tym, ze bude castejsie pit = tvoje zlazy dostanu signal, ze treba tvorbu zvysit. kedze vsak reakcia tela trva dlhsie (niekolko dni), niektore maminy nadobudnu dojem, ze mliecko je "slabe" a zacnu prikrmovat, tym padom telo nedostava castejsim dojcenim signal, ze treba vyrabat mliecka viac a v podstate to moze byt zaciatok konca.
a este jedna vec - niektori novorodenci prespia noc a niektorym to aj vydrzi navzdy, ale viac deticiek je takych, ze casom sa zacnu v noci budit - ono u deticiek nic nie je konstatnte a rezim sa im moze menit aj kazdy tyzden (= ked jednu noc krasne prespi a druhu sa budi 100x) 😉

@pele 😲 u nas tiez nic netrebalo. na tvojom mieste by som sla k inemu ortopedovi, ak taku moznost mas

estterka
30. okt 2010

@prsky dakujem ti velmi pekne 😉

tanija133
30. okt 2010

@prsky Nastudujem , vyskusam, dakujem.... 🙂

bambulka333
30. okt 2010

ahojte
aj ja potrebujem radu...moj syncek ma 3mesiace a tyzden, je plne kojeny...caj nedavam...doteraz som ho kojila kazde 3 hodiny, v noci prespi 12 hodin, za tych 12 hodin sa zobudi 2x. tak to bolo od narodenia...posledne tri dni zacal papat po 4 hodinach, dnes dokonca mal az 5hodinovu prestavku medzi kojeniami...ked si ho prilozim po 3 hodinach, hneva sa a place...dalsia vec-najedeny je po 5 minutach, niekedy aj skor...ale je spokojny, nevyzera byt hladny, usmieva sa po kojeni...momentalne ma cez 7 kg...ma trosku aj nadchu a dost slinka a zuzle si rucucky...ale na zubky je este asi dost casu...ja mam dost mlieka, ked ma take velke prestavky, neviem, ci nemam radsej odsavat...vdaka za radu....

zlatusik28
30. okt 2010

@bambulka333 ja si myslim a určite ti povie viac mamičiek, keď priberá, má 6-8 pocikaných plienok, je spokojný, tak to nerieš a buď rada že máš také spokojné a spavé bábo. Môj malý papal každých 5 hodín, v noci prespal celú noc, a schudol, tak sme opäť na režime papať každé 3 hodiny a v noci raz, a priberá pekne. Ale tvoj malý má krásnu váhu, tak je to asi ok 🙂

domeli
30. okt 2010

@bambulka333, teš sa z malého a toho, že Ti dopraje toľko oddychu 🙂 Ako píše zlatusik28, ak je spokojný, buď spokojná aj Ty. No čo sa zúbkov týka - možno prídu skôr, ako čakáš. My sme v 4 mesiacoch boli dvojzubé a teraz, v necelých šiestich k nim pribudli rovno 3 ďalšie.

bambulka333
30. okt 2010

baby, ja sa tesim, len ma trapi, ze co sa deje, preco tak malo papa, teda s vacsim casovym odstupom a strasne kratko, mam strach, aby sa neodstavil, alebo mu prestava chutit mliecko...proste ci mu nieco nevadi....aj teraz napriklad, spi od pol 8 a zobudi sa o nejakej druhej v noci ako vzdy....ale dovtedy si musim odstat, lebo potom mi to tecie az na matrac...ja kojim len z jedneho prsnika bohuzial, ale mlieka mam z neho aj pre dve deti....mam si odsavat aj cez den?

yoda_
30. okt 2010

@bambulka333, my to mame takmer to iste co pises, syn je rovnako stary ako tvoj, rovnako spi ako tvoj aj rovnako ako tvoj vresti, ked mu ponuknem prsnik skor ako on chce. Ja ho kojim od zaciatku na poziadanie a teraz sa mu intervaly medzi kojenim zvacsuju a moje prsniky su furt naliate. Niekedy krici aj po kojeni, celkovo je nespokojny. Prsnik mi prestal fungovat ako univerzalne ukludnovadlo, pred tym hocico mu bolo, dala som prsnik, trocha podudlal a pohoda. Teraz ho tym, ze mu ponuknem prsnik este viac nastvem a musim ho furt nosit..
Chcela by som aby to bolo iba prechodne obdobie, ale asi to bude tak, ze ako povedala jedna moja kamoska - uz sa synak nenecha oblbovat ceckami. Dufam, ze syn nema nejaky problem, tiez ma to trapi.

strapco13
30. okt 2010

@tanija133 ako sa ti to prejavuje...mas tam len hrcu alebo je aj koza cervena?...na prsniku okrem tych bolavych bradaviek nemas ziadne hrcky cervene flaky?
lebo ak je prsnik bez hrciek a cerveych flakov tak sa moze jednat o zapalenu potnu zlazu, zarasteny chlpok...skus na to octanovu mast, nech sa zmierni ten opuch..ak je to velke a veklmi cervene, sla by som na chirurgiu, ci to netreba narezat..ci sa tam nevyvoril hnisavy vacok
pokial nie je prsnik v poriadku..tak si na http://dojcenie.wordpress.com/category/bolave-p... skus najst pricinu a jej riesenie

strapco13
30. okt 2010

@pele to je blbost....sono klbikov sa robi bez jedenie...dr si chyti nozicku a kukne sa..ved tie deti su este malicke, neutecu..a keby dr trval na svojom, tak vytas prsnik a nakoj ju...dr musi pochopit, ze flaska je u vas tabu..povedz mu, ze mala nevie pit z flasky a hotovo a hlavne bud kludna ty potom aj malinka bude kludna a mozno dr ani nebude chciet nic

tanija133
30. okt 2010

@strapco13 No pod pazuchou mam taku mensiu hrcku cca 1cm 0.5 cm, ktora trosku boli, a je cervena, na konci je bodka, najradsej by som do nej pichla a vytlacila hnis, na prsniku nic nie je , ten je v poriadku , ani ma neboli, myslim ze chirurgiu to zatial nie je....davam si na to tee tree olejcek a sa mi zda ze mi to aj trosku pomaha....Ja len ze ci to nemoze byt z dojcenia( lebo najcastejsie to byva z tuheho deodorantu, ktory som do vcera pouzivala), alebo ci sa to neprenasa ten zapal do mliecka.....

strapco13
30. okt 2010

@tanija133 v tom pripade sa nemusis bat, s mlieckom a s kojenim to nema nic, zapal, pokial sa to nebude zvacsovat neajk extremne sa do mlieka nedostane
ale pokial mas tam hnis..ten treba odstranit , inak sa to nevylieci..cize bud si to prepichnes sterilnou ihlou a vytlacis..mozno aj opakovane, ten olej cek mozes..ale nie priamo na tu bielu bodku..nech sa neupcha odtok
mozes aj octanovku, benzinalkoholom si to vycistit

tanija133
30. okt 2010

@strapco13 Dakujem zatial, hlavne ze to zatial nemoze byt v miecku, skusim si to vytlacit a uvidim co sa bude diat ... 😒

prsky
30. okt 2010

@bambulka333 odsavat ma zmysel vtedy, ak si chces urobit zasoby. ak nie, tak staci odsat trochu rucne na uvolnenie prilisneho tlaku v prsnikoch (ak sa take u teba prejavuje). co sa tyka frekvencie, tak maleho nenut papat ked nechce, mozno o tyzden/mesiac si bude pytat aj kazdu hodinu - ono sa to zvykne rozne menit.

bambulka333
31. okt 2010

@prsky asi si urobim zasoby, lebo ja mam naliaty brutalne prsnik po tych 3 hodinach a boli ma to....ked odsajem, tak sa mi ulavi...

shaarka
31. okt 2010

ahojte baby,
citam, studujem, ale uz som naozaj bezradna... mozno mi pomozete.
ako viete, pisala som sem pred casom, ze maly ma sople. jasne, ze uz nema a dokonca sa mi vidi, ze nema ani hlieny, mozno len minimum (zapocujem raz za dva dni). ale tyzden pred nadchou mal nevysvetlitelnu zvysenu teplotu, nocne budenie, plac... upravilo sa to (nurofen, panadol), par dni bez komplikacii, potom presne o tyzden znova to iste. mysleli sme si, ze zuby, ale na dasnach nevidno nic. potom chytil tu nadchu, trapili sme sa s tym, ale uz je to ok.
lenze nocne budenie neprestava, nabralo na intenzite a uz sa budi aj cez den. skusala som hadam vsetko - ci ho neskriabe pyzamo, teplo, zima, svetlo, tma, cumel taky, hentaky, bez cumla, rozne druhy zaspavania, uspavania, ci len tak polozit do postielky... tych par tyzdnov dozadu kojim cez den asi kazde dve hodky jeden prsnik (viac nechce). v noci sme predtym vstavali tak 2x, max. 3x na kojenie.
teraz tiez kojim asi 3x, ale maly sa budi asi kazdych 45 minut. je uplne tichucko a zacne rumazgat az ked sa postavi na styri, hlava mu pada a on si ju trieska o tycky na postielke. tento plac viem len malokedy utisit jemnym prevratenim na chbatik, na bok, pohladenim, alebo dam cumlik. vacsinou nepomaha nic. on sa vzpiera a strasnym sposobom krici - place, ako keby mu nieco vadilo a je nervozny, ze sa zobudil. niekedy nepomoze ani ked ho dam na prsnik (co mi ine zostava?) - ked nechce pit, nechce ani dudkat.
obcas ho musim uplne zobudit, aj tak sa este trasie. robim mu sasky, rozpravam nanho, pripadne zmenime miestnost. stale to pripisujem zubom, ale na dasnach nic nevidno, teploty uz nema (aspon si myslim). v podstate len 1 zobudenie z desiatich je bez placu a s usmevom, mrnkanim. vsetky ostatne ma vydesia k smrti.
predtym sa toto vsetko stavalo po polnoci, teraz sa budi uz po dvoch hodinach od zaspatia (vecer) a po pol hodine cez den. pred par dnami sme zacali s prikrmami, mrkvicka, ryzova kasicka, tak nemyslim, ze to bude hladom alebo smadom.
co sa tyka denneho programu, prisposobujem sa malemu, aktivit ma dost, vecer sa uz ktorime (je dost hyperaktivny a fyzicky zdatny), kupanie ma velmi rad. co ale neznasa, je lezanie na chrbte - cize vsetko, pocunc prebalovanim a konciac hrami, neznasa, pokial lezi na chrbte. len malokedy sa mi dari udrzat ho a zabavit niecim.
nocny spanok posuvame podla toho, ako dlho je pred nim hore. tak, aby nebol prilis unaveny, ci hladny. kedze vstava pravidelne medzi 6 a 6:20, skusili sme aj posunut nocny spanok (ci na skor aleb neskor), ale bez uspechu.

prepacte za dlhy prispevok, ale chcela som napisat vsetko, co nam s muzom napadlo a uz fakt nevieme, ako dalej... v noci sa to neda zvladat, ja uz bdiem a spim pol na pol, ci je den alebo noc 😖 😔 ☹

prsky
31. okt 2010

@bambulka333 tak tu je postup ako skladovat mliecko http://dojcenie.wordpress.com/?s=skladovanie

shaarka
31. okt 2010

a este som zabudla napisat, ze sme ho aj skusili nechat tak - nech sa ulozi sam, resp. nech prestane plakat sam, resp. nech sa unavi placom... nepodarilo sa. plac nabral na takej intenzite, ze som sa na to nemohla pozerat (uz nevedel dychat, no bolo to hrozne - nehovoriac o susedoch ☹)

@prsky
ti uz leziem na nervy, co? 😀

prsky
31. okt 2010

@shaarka preco myslis? akurat ta citam a uvazujem tuho 🙂

prsky
31. okt 2010

@shaarka nie som moc zbehnuta v spanku, ale tak na prve zamyslenie by som povedala, ze ste skusali prilis vela veci v kratkej dobe a to maleho este viac rozhodilo, lebo deticky maju rady rutinu, zabehnute body pocas dna, ktore sa pravidelne opakuju. babatkam sa casto striedaju fazy hlbokeho spanku s plytsim a kedze sa zacina viac hybat, moze byt, ze sa budi sam tym, ze sa stavia na styri a kedze je este unaveny, ale nevie sa ulozit, tak ho to hneva, to ho zobudi uplne a kedze svoju nespokojnost nevie inak vyjadrit ako placom, tak place.
bolo by mozno fajn zaviest nejake relaxacne techniky (hladkanie po chrbatiku, suskanie do uska, pobuchavanie po zadocku, pripadne relaxacna hudba ako sumenie mora/les a pod). ono to chvilu trva, kym sa nieco najde a na co si dieta zvykne.
a cez den spava kde? v postielke/kociku? v satke nepospi dlhsie?
inak po chorobe chvilu trva, kym sa dietatko dostane zasa "do normalu", treba to podporovat tym, ze pokracujete v zabehanom rezime spred choroby.
asi som moc neporadila, som zvedava, co napisu baby