Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuzkat1
16. dec 2010

@nanulik a on spinka tie tri hodiny? lebo ak hej tak je to podla mna ok...ak nie tak na poziadanie znamena aj aktivne ponukat...teda ked je hore a nespi tak necakat tri hodiny ale ponuknut ked chce napije sa ked nie tak nie...aspon ja som tak robila a doteraz tak robim...ked mam pocit ze uz by mala jest ci pit (lebo este stale nepije nic len mm) tak jej ponuknem, vacsinou sa aj napije...

didulka85
16. dec 2010

@nanulik ja to robim tak isto ako @zuzkat1. Vzdy ked sa zobudi, tak malu nakojim. Teraz mi uz vela bdie, tak jej prsnik ponukam castejsie. Niekedy si len pocuca predne mlieko od smadu.
Do 2 mesiacov som dojcila cez noc len raz . Od 2 mesiacov uz nemame vobec nocne dojcenie. Prespi od 8 do 6 rana. Pokial babo pribera a je zdrave, tak nie je dovod ho budit.

prsky
16. dec 2010

@nanulik na poziadanie je vzdy, ked sa babo zobudi, je nepokojne, pomrnkava a nie je prave po dojceni...proste hocikedy, ked mas pocit, ze by mohol byt hladny, alebo aj ked by sa mozno rad upokojil pri tebe - ked si prsko vezme fajn, ked odmietne, nic sa nedeje, zistujes dalej, co sa mu nepaci. okrem dojcenia na poziadanie treba aj prsnik ponukat (lebo dojcenie aj zahana smad)

sofia2008
16. dec 2010

ahojte 🙂 chcela by som sa poradit, mam taky problem pri kojeni, ze mala sa mi nechce vecer kojit..cez den aj v noci bez problemov, pride vecer, okupem ju okolo pol siedmej a ideme sa kojit a vtedy nastava problem, taha spokojne a potom zacne plakat a nechce sa vobec kojit, krici a je po kojeni..najprv som myslela, ze ju boli brusko,a le nie..asi je to tym, ze som si niekedy pocas dna odstriekavala mlieko a vecer som ju trocha nakojila a tak jej dala to mlieko vypit z flase a teraz mam pocit, ze ona uz caka flasu a ked ju nedostava, tak place..vcera som mlieko odsate nemala, tak to bol pol hodinovy taky plac, prikladala som jej prsnik, dvakrat potiahla, islo jej krasne mlieko,ale ona nechcela viav tahat..tak som jej skusila len tak prilozit flasu, tak zacala tak hladno tahat, akokeby cely den nejedla..musela som jej nakoniec urobit Nutrilon, celu davku spokojne vypila a zaspala..neviem, co to bude dnes vecer..ako ju to mam odnaucit?

akdarka
16. dec 2010

baby, ked mi maly tak do stvrt/pol hodky trochu vyvrati (akoby to vytieklo) take zrazene mliecko - take hrudky, to znamena, ze sa vela najedol? lebo to nerobi vzdy a reflux sme nemali. dakujem 🙂

strapco13
16. dec 2010

@akdarka kolo 3 mesiaca vrcholi reflux...pokial je inak spokojny, tak to vobec nemusis riesit 😉

akdarka
16. dec 2010

@strapco13 jejda,on je spokojny nastastie. dakujem za info...a ja som sa potesila, ze mam viac mliecka - truba 😀

adrianai
16. dec 2010

ahojte maminky, keď dojčím, môžem jesť aj také dobroty ako orechy, med a iné vianočné pochúťky? malá má 2,5 mesiaca, ale stále sa bojím takýchto potravín, vlastne moja strava ešte je stále nie zrovna pestrá 😀

marianas
16. dec 2010

No, tak to zaujíma aj mňa. Ja jem skoro všetko, no na Vianoce by som nepohrdla ani dobrou kapustnicou s údeným mäskom či dobre okoreneným gulášom. Môžem?

susann83
16. dec 2010

@adrianai med a orechy (kravske mlieko, bylinky) su velky alergen, takze to by som nejedla. Ostatne ked nerobi problem po 12 hodinach tak mozes. Len musis vyskusat a sledovat malu, ci sa nevysype alebo ci ju neboli brusko

prsky
16. dec 2010

@adrianai mozes, ale zavadzaj jeden po druhom...cize daj si orech-dva, pockaj 6-12 hodin, ci sa neobjavi u dietata nejaka nepriazniva reakcia (bolesti bruska, vysyp na pokozke a pod - proste akoby alergicka reakcia) - ak sa nic neobjavi, mozes orechy s mierou jest...potom skus dalsiu potravinu atd atp

adrianai
17. dec 2010

@prsky jáj, veď toho sa bojím, nechcem malej robiť zbytočné problémy...a tie bolesti bruška - no tomu by som sa rada vyhla, bo to je potom strašné...pýtam sa vlastne kôli koláčikom, či mám vôbec také piecť, bo ja stááášne lúbim koláčiky 😀 zatiaľ som robila iba kura na mede, to jej absolútne nevadilo, ale to bolo vypečené..

prsky
17. dec 2010

@adrianai pozri, ked si na prvy pokus das 1 orieskovy kolacik, nic hrozne sa nestane...AK bude mat reakciu, tak vies, ze si to uz nemas davat, inak to ale nezistis a je zbytocne zasa seba trapit 😉 ja som mala mesacne babatko na vianoce a dala som si aj z kapustnice, aj medovnicky aj orechove kolace. riadila som sa hlavne tym, ze v rodine (ani mojej ani muzovej) sa alergie na tieto potraviny nevyskytli a tak som ich skusila. skus teda vylucit veci, ktore robia v tvojej alebo muzovej rodine sarapatu a ostatne pomaly zaved - nemozes zit o chlebe a vode (cerstvy chlieb a rohliky mozu tiez babo nafukovat 😅 - tak ti zostane len voda? 😀 )

adrianai
17. dec 2010

@prsky veď to, ani ten chlieb nejem 😀 ani u nás niesú alergie (až na ocina-ten je na čerstvé ovocie 😖 ), tak poskúšam 😅

latvia
17. dec 2010

pizik

Mám synčeka, ktorý mal mesiac. Veľmi málo spinká a veľmi rád papá. Väčšinou spinká polhodinku - najviac hodinku a keď sa zobudí pýta sa na prsník. 2 -3 hodinky prespí len na prechádzke po vonku a v noci. Mali sme teraz problém s tým, že po kojení veľmi plakal, tak sme boli na pohotovosti, kde sa lekárka zarazila, keď som jej povedala, ako často ho kojím. Povedala mi, že ho mám naučiť papať každé 3 hodinky. Neviem čo mám robiť....nemôže ho nechať preplakať 2 hodiny....

leelo
17. dec 2010

@pizik
deticky sa najlepsie prespia vonku. tie dni v takomto veku babatka este byvaju velijake. skus co najviac prechadzky, pripadne nech spi na balkone.
ked ti v noci pekne spinka, to je dobre znamenie, ale treba si byt nacistom, ci ma dobry prisun mliecka. stlacas prsniky? pozorujes pauzu v brade, ked pije?
vies, on sa potrebuje na prsniku aj uspat, aj ukludnit. nosis ho v satke? davas ho odgrgavat? napada ma vela otazok, ale neviem, co vam povedali na tej pohotovosti ako "diagnozu" jeho velkeho placu.
tie 3-hodinove intervaly su blud, to citis sama, ignoruj to.
pozri si tuto stranku, je tam vela uzitocnych clankov, napr. o tom kedy babo na prsniku pije a aj o rezime babatka:
http://dojcenie.wordpress.com/

aknats
17. dec 2010

potrebovala by som radu, mam 2tyzdnove dvojicky, dojcime, trosku je problem, ze po cca 7min mi spinkaju na prsniku. V pôrodnici to pripisovali ich vahe (2600g a 2300g), musia zosilnieť. Tak sme dokrmovali z flaštičky MM. Vždy po dokrmeni boli deti spokojne. Inak väčšinou plakali. Ja ich dokrmujem z flaštičky len v noci. Cez den si pytaju tak cca každe 2 hodky z toho minimalne 1hodinu venujem kojeniu, čiže na nejaky relax mam tiez 1 hodku. V noci je to lepšie, budia sa cca každe 3-4 hodky. Môj manžel vravi, že malo jem a mam riedke mlieko, preto plaču po dojčeni. Osobne si myslim, že je to blbosť. Len neviem ako dalej pokračovat.

leelo
17. dec 2010

@aknats ahoj,blahozelam k babatkam 😵 ty si sem pisala este ako tehoska, ak si dobre pamatam. vtedy sme ti poradili myslim najst si laktacnu poradkynu na tie prve tyzdne.
flaska je v kazdom pripade nebezpecna vec. ak dokrm, tak na prsniku - pomocou hadicky. slabe mlieko je mytus, ide o techniku. flasou si laktaciu praveze znizujes, v zaciatkoch dojcenia je prave dolezite urobit vsetko pre optimalne rozbehnutie laktacie.
annag pise o dojceni dvojciat tu:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/17/dojcen...

ja by som ti v kazdom pripade poradila obratit sa na LP, nech vam pomoze komplexne

weverka11
18. dec 2010

ahooj, potrebujem poradit ☹ Plne dojčím, už nam to pekne ide priečnou polohou, kojenie trva cca 10-12 minut kazde 2,5 - 3 hodinky na požiadanie a maly je krááásne napapaný. Za dva tyzdne pribral kilo, takze mu to stačí.... ale od včera ma začali hrooozne boliet prsia..predtym som nemala ziadne problemy.... Je to take pichanie od bradaviek do stredu prs... Ked začnem kojiť, tak ma tam začne uuuplne tahať-pichať a pichá ma aj tá druhá z ktorej prave nekojim... Dokonca ma až v podpaží bolí ☹ Zatial nejake viditelne zmeny neregistrujem, iba ze mam tie bradavky take bledoruzove, ale nic hrozné... Mam pokracovat v kojeni, alebo odsavat a davat mu den-dva z flašky, aby sa prsia spamatali??? Teraz som mu dva krat odsala a dala tak, pri odsavani ma tak nebolia... Je to na doktora, ci skorej nejaka mykoza, zapal?? Teplotu nemam, tak nemyslim ze by to bol zapal...

prsky
18. dec 2010

@weverka11 mykoza ☹ pokracovat v dojceni (flasou si kazite prisatie + moze ti zrazu zacat odmietat prsnik, lebo z flase lepsie tecie + odsavanim nedostava tvoje telo taku kvalitnu info o tom, ze ma tvorit mliecko, ako ked sa prisava babo), po kazdom dojceni natriet v tenkej vrstve candibene krem alebo canesten krem, pred dojcenim nezmyvat, didy vela vetrat (=ziadna podprda aspon doma) a v liecbe pokracovat este zo 2 tyzdne po odozneni priznakov (tam uz staci ale natriet 2-3x denne). ak by priznaky nevymizli do 2 tt, tak chod k doktorovi, da ti antimykoticku mast s kortikoidmi.
treba pozriet aj babatku do pusiny, ci nema soor (biely povlak na jazyku a/alebo slizniciach, ktory sa neda lahko zoskrabnut nechtom). ak ma, tak omotat gazu na prst, namocit ju, vyvalat v sode bikarbone a poriadne vytriet celu pusu (vratane licok a pier zvnutra a jazyk). moze tiect troska krvicka, prehltnutie sody bikarbony nevadi. toto treba robit zo 2x denne.

weverka11
18. dec 2010

@prsky no myslela som uz na ten soor, lebo Gregorko ma biely jazyček, ale detsky lekar povedal, ze to je len mliecny povlak, ale podla mna to je čisty soor, aj v porodke to mal a tam mu tiez vytierali gazou ostriekanou candibene sprejom... ja som mu tom najprv nedavala, kedze nas detsky dr. povedal, ze to je len povlak, ale posledne dva dni mu pusinku vytieram a zda sa mi ze sa to zlepsuje... No, zavolala som prave muzovi nech mi kupi ten candibene krém tak uvidim, snad to pomoze... Tak teda zatnem zuby a ide sa kojit, co by som pre drobca neurobila 🙂

nibiru
18. dec 2010

@nanulik ja tie 3h.beriem len orientacne vzdy ked place alebo len tak lezime a hrame sa ponuknem 🙂 nasa sa uz len zacne tak smiesne tvarit a vydavat zvuky ked idem vytiahnut prsnik 😀 obycajne si kazdu hodku doma pocucka akoby od smadu vonku vydrzi aj 3-4h.to vatcinou spinka 🙂 ked nechce prsnik vypluva 😉

valika_val
18. dec 2010

Ahojte baby,
tie skusenejsie - poradite prosim?

Maly ma 7,5m a je kojeny, od polroka prikrmy. Doobeda ovocie, okolo 14 (ked sa zobudi) zelenina s masom (nechuti mu, asi preto, ze to nie je poriadne rozmixovane do hladka) a podvecer mliecna kasa.
Pred zacatim prikrmov som kojila kazde dve hodiny a pred vecernym spanim vyprazdnil oba prsniky. Je mi jasne, ze teraz staci kojit menej, ale ten interval mi vychadza aj na cca 4 hodiny. Nie je kojenie 6x za 24 hod malo? O prsniky nema velky zaujem, ponukam mu ich aktivne a musim ho trosku "nutit", aby sa napil. Vacsinou si len pocucka a odtrha sa s plnou pusou mliecka. Nehneva sa, neplace, ale vidim, ze proste nema zaujem. Mam mu hadam davat menej prikrmov??
Ovocne vyzivy ci kasu by jedol a jedol, ale masovy obed donho nejde, trosku sa trapime.

Bojim sa, ze by som mohla prist o mliecko - nechcem prestat kojit. Tiez sa bojim, ze prijima malo tekutin a dokonca vidim, ze nema tolko pocikanych plienok ako doteraz. Za den ho prebalim asi len 5x a plienky urcite nie su tazke. V noci necika vobec, az nadranom/rano.
Ponukam mu vodicku z flase (nechce, zuri), aj zo sippy hrnceka (nevie z neho pit), o vodu vlastne ani nema zaujem. Tlacila som donho aj UM, ze aspon jednu davku denne, ale vobec nechce (skusala som viac druhov UM).
Mam mu verit, ze vie, kolko ma pit MM? Mam sa spolahnut na to, ze keby bol smadny, tak by si isto vypytal viac?

Dakujem za odpovede.

bobocka
19. dec 2010

@valika_val podla mna je 6x za den dost.neviem ci je to dost podla tabuliek,ale podla mojho nazoru to staci.ked zacnes davat prikrmy,tak vlastne prikrmom nahradis kojenie ako keby.nemusis sa bat,ze by si o mlicko prisla.kojis a tvoje telo vyprodukuje tolko mliecka,kolko treba-podla toho aka je spotreba 😀 ak mas pocit,ze by ti mliecko odchadzaalo,tak pi cajiky pre dojciace maminky,dopraj si teplu sprchu na prsia,pi vela tekutin a ak by ani to nepomohlo,tak skus homeopatika ricinus communis 5ch.5 guliciek 3x denne medzi jedlami.mne sa do polroka nalievali riadne prsia,boli tvrde jak stolvery a potom postupne to prestavalo a ja som uz nemala pocit plnych prs.doteraz ho nemam.proste toho mliecka uz nie je tolko kolko na zaciatku.ale stale je ho dost.malicky si len zvyka na tekutiny,niekedy to trva.tam mu len ponukaj a uvidis,ze casom si navykne.ked prebalujes 5x denne,tak tam nie je isto tolko vela nacikaneho.zvlastne,ze to v noci necika.to je asi velmi individualne u kazdeho dietata.plienka mojho miska vazi rano pomaly viac,nez cele dieta 😀 ja teraz kojim 4x denne.ale z toho su len 2 kojenia take poriadne.ostatne su uz len take cucnutia.postupne budes pridavat viac a viac prikrmov a kojeni vela nebude.ale budu.vela maminiek koji po roku len rano a vecer.a detickam to staci.kojenie a prikrmy a ine tekutiny su u kazdeho dietatka ine,ako vsetko.kazde dietatko je ine.tazke ja by som sa na tvojom mieste netrapila.6 kojeni je podla mna super. a malicky sa postupne nauci pit aj ine,nie len tvoje mliecko.chce to len cas.niektore deticky piju vodicku hned,inym to trva.🙂

valika_val
19. dec 2010

@bobocka
dakujem za nazor.
este sa trochu obavam o to, ci pije dost mlieka ako takeho, - ci pokryva tu dennu davku, ktoru by malo dieta v jeho veku vypit. som si ista, ze teraz uz nevypije ani prsnik do dna 😒 asi si radsej zacnem po kojeni odstriekavat...
ozaj, a ten jeden prsnik, no tipujem - asi deci? viac nie.

juliagregor
19. dec 2010

@valika_val a prečo sa bojíš, že ti odíde mliečko? je prirodzené, že už papá menej, tuhá strava ho viac zasýti, ako samotné mliečko...
ked vodičku nechce, tak ju nedávaj, stačí mu tvoje mliečko a UM schovaj 😉

valika_val
19. dec 2010

@juliagregor proste mam pocit, ze prijima malo tekutin... a presvedcili ma o tom tie suche plienky. a casto sa mu cka. preto som skusila flasu, vodu aj UM, ale nechce nic, len MM. viem, ze je to super, ale fakt mam pocit, ze malo pije 😒
teda urcite malo pije, ale prisla som si po radu, ci je to ok. ci dieta vie, ze je smadne, ci vie, ze sa ma napit.

a myslim, ze maly vypije tak do 500ml mliecka denne, neviem, ci to nie je malo.
samozrejme tekutin prijme o trosku viac v prikrmoch.

elinka27
19. dec 2010

ahojte, mala je chora, ma sopliky a kasel,a je zachripnuta, uz to mala pred 3 tyzdnami a zasa sa nam to vratilo,ale mam pocit ze to ma tentokrat horsi priebeh,sada jej to na priedusky.Citim ze mam akoby nevyprazdnene prsia,pritom mam pocit ze papa stale rovnako, no ktovie mozno si potiahne menej,pocikane plienky ma ako obvykle, co ma ale trapi je ze zacala zasa dost kakat, skoro do kazdej plienky, inak kakavala asi tak za 2-3dni.Farba stolice je tiez ako obvykle,ale sem tam je aj taka do zelena.Davam jej Hedelix kvapky, a tak neviem ci ju tie nahodou neprehanaju,alebo je to tym ze mam zasa take plne prsia a pije len predne.Mam asi zasa nadprodukciu z toho ze menej je,ale ako hovorim nezda sa mi,ze by aj napriek chorobe menej jedla,no po papani vobec necitim ulavu, a este jej aj mlieko tecie bokom.

bobocka
19. dec 2010

@valika_val no co ja viem,asi deci.nikdy som sa nad tym takto nezamyslala.mne sa nedalo odstriekavat.len malinko som odstriekala,tak som ani neuskladnovala,tak neviem kolko sa da na jeden krat natahat.to ti asi ine kocky poradia.a neviem ako dlho trva u vas jedno kojenie...u nas je to okolo 5 min.ja zas miska nenutim.ked uzna za vhodne,ze staci,tak staci.nasilu mu didika do pusy netlacim.podla mna uz mas dost velke dietako,aby vedelo kolko mu staci.ale to je moj nazor laika,neviem ci to tak stutocne je 🙂