Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

ivv
28. dec 2010

@latvia dakujem 🙂 mne sa tiez priecilo farmakami navodzovat viac mlieka, lenze.. mala mi nevie pit z flase.. to "skusame" s vodickou uz pol roka, len si cucne, resp. postiska dudlik a dost. tiez mi zaspava na prse a budi sa x-krat v noci, neviem si predstavit, ze by som jej sla zarabat mlieko.. a tiez mi tak aj zaspava cez den, ale.. mozno je to len o navyku, mozno prechodom na UM by spala viac.. neviem.. kazdopadne dojcenie je pre mna dar z nebies, ktory som zatial dostala v nasej rodine len ja (mama aj starsia segra mali "riedke" mlieko,preto nedojcili, uvidim ako to pojde mladsej, ta coskoro porodi 🙂 )
a mas svatu pravdu v tom, ze nie kazda zena ma z prs hotovu mliekaren 🙂 ked som chcela zvysovat produkciu castym prikladanim, tak nase dietko zacalo uz len pri pohlade na prso plakat 😔 , cize tade cesta neviedla.. a navyse.. to by som sa uz z domu ani nepohla keby som chcela prikladat malu k prsu aj kazdu hodinu 😉

@vejula.. ricinus som skusala, nezbadala som ziadny efekt, vineu, fenyklovy caj pijem od zaciatku na litre (z flias od vinei co som vypila by sme uz postavili slusny ekologicky "foliovnik" 😀 😀 ), caro mam tiez v jedalnicku, pijem aj vela vody, nie som stresovana a pri kazdom prikladani si predstavujem ako sa mliecko uvolnuje a dostava sa k malej.. neviem, co este by zabralo, je to skratka tym, ze niektore zeny su "mliekotvornejsie" ako tie druhe.. citam toto forum uz dlho a vidim, s cim sa baby potykaju a podla toho je jasne, ze nie sme rovnake a za predpokladu, ze je prikladanie spravne a na poziadanie, nie kazda ma toho mlieka rovnako dost 😉 ja povazujem za obrovsky uspech ze mala ma moje mliecko uz skoro rok, moje mety boli zatial splnene.. najskor tri mesiace.. potom pol roka.. 🙂 😉

ivv
28. dec 2010

@vejula ten prispevok patril @olifcek 🙂 ale snad neva 😉

vejula
28. dec 2010

@ivv oki, inač z vlastnej skusenosti mne na tvorbu mlieka najlepšie zabera vinea každu laktačnu krizu som vdaka nej zvladla behom maximalne troch dni a maly nikdy neplakal od hladu, tak vyskušaj, aj všetko čo je z hrozna, dokonca aj trocha vinka, ale toho zas nemožeš vela takže ta vinea je najlepšie aj ked tiež sa nemože piť na litre ale pravdu povediac som za tri dni vypila flašu a bolo po krize a kozenky naliate ajajaaaaj. A ak maš problem so spušťanim mliečka chod ku gundovi nech ti predpiše oxitocin, ja som ho brala ked som mala zapal prsnika a nakvapkaš ho na vatičku tu strčiš do nosa 10 min pred kojenim a mliečka ide velmi lahko, je to super

ivv
28. dec 2010

@vejula no ten oxitocin ma nenapadol.. neviem.. nemam takeho gyndosa, co by bol moc friendly (chcela som ho menit pocas tehu, ale nechala som to tak, povinne veci urobil a potom som nemala cas ho zmenit, asi teraz je ta spravna chvila) a ci by mi ho teda predpisal, ked ma mala uz rok.. hmm..

vejula
28. dec 2010

@ivv ja si myslim že by ti ho mal predpisať ked povieš že maš problem so spušťanim mliečka a mala ti odmieta papať... Ak ti ho nepredpiše tak zmen gynekologa a najdi si nejakeho ustretovejšieho 😉 držim paste nech ti to vyjde

olifcek
28. dec 2010

@ivv flasu zahod. Riedke mm neexistuje...mm sa pocas menstruacie moze tazsie spustat...

makda
28. dec 2010

@elinka27 ja od narodenia dokrmujem. mala bude mat uz 4 mesiace a stale sa dokrmu nevieme zbavit. nejako mi to mliecko nechce ist, aj suplementor mam a stale nic. laktacna mi poradila. tak preto by som to chcela vyskusat. ale bojim sa, ze uz som to presvihla ☹

vejula
28. dec 2010

baby prepačte že zasa otravujem, ale chcem sa spytať... Niektorí lekari tvrdia že kojene deti by nemali dostať kiahne že su chranene imunitnymi latkami z mliečka. Ja kojim a maly ma napriek tomu kiahne. JE možne že moje mliečko ma menej tychto latok ako u inych žien???

nevesta
28. dec 2010

@vejula nie, aj moja mala, co je kojena dostane kazdy sopel, co donesie starsia 😉 Mozno maju vdaka kojeniu lahsi priebeh...

vejula
28. dec 2010

@nevesta dakujem, no zatial chvalabohu sme bez teplotky, snad sa ešte neukaže, ako priebeh zatial ok. Snad to tak aj ostane

elinka27
28. dec 2010

@makda a mala ti slabo priberala ked ste zacali dokrmovat ci preco si vlastne zacala dokrmovat? A dokrmujes UM,ze? 😖 Ono mliecko sa tvori vtedy ked je po nom dopyt,cize ak das to umele tak by si sa mala aspon odsat,neverim ze si skoncila,mlieko tam je podla mna ho treba zvysit.A dokrmujes len sumplemetorom ci si davala aj flasku?Skontrolovala laktacna prisatie?Vies ja som napriklad urobila chybu a dala cumlik,kedze som vtedy nevedela ze by sa davat nemal.Malej sa pokazilo prisatie a tak s tym doteraz bojujeme, ja si musim umelo udrziavat nadprodukciu lebo ina mala je leniva tahat, ak uz nechce byt na prsniku musim jej ho stlacat aby jej to tieklo herecke 🙂 Pouzivas cumlik?

elinka27
28. dec 2010

@vejula ja som si myslela ze mala bude mat lepsiu imunitu ako syn,lebo ten je prieduskar vecne sopli a potom to uz ide niekolko krat za rok, dokonca aj mesiac 😖 Bohuzial dcera to od neho chytila a dokonca to bolo u nej omnoho horsie,chrcala a chceli nas hospitalizovat ale nastastie sa tak nestalo, nechcela papat, otras este mala aj suche plienky, jednou nohou sme boli v nemocnici,nastastie som ju dokazala nakrmit v spanku,ked zaspala oklamala som ju a dala jej prsnik a ona sa napapala,no ked bola hore nepytala jest ani keby nejedla cely den, chuda.K tomu som vlastne chcela len tolko ze uz mala aj prve antibiotika, takze neviem ci je to vzdy pravda ze kojene deti maju lepsiu imunitu

prsky
28. dec 2010

@elinka27 nie je pravidlo, ze dojcene deti maju lepsiu imunitu, skor maju lahsi priebeh choroby, pretoze cez mliecko dostavaju protilatky od maminy (teda aspon ja to tak chapem)

vejula
28. dec 2010

@elinka27 uhm asi maš pravdu len neviem prečo niektorí hovoria že dojčene deti by to nemali dostať... potom mam pochybnosti či je moje mlieko ok 😖

ivv
28. dec 2010

@olifcek ved ja viem ze s tym riedkym mm je somarina 🙂 keby som sa tym riadila aj ja, tak hned prvy mesiac mala papa krupicovu kasu, aby mi lepsie spinkala 😉 😀 😀 a flaskou jej davam cez den len vodicku, mm nikdy flasou nedostala 🙂
ono ja si myslim, ze to mlieko prirodzene u kazdej dojciacej zeny ide po zaradeni prikrmov dole, myslim produkcia. priroda to tak zariadila, mm sa nahradza tuhou stravou, co je tiez prirodzene, ved naco by nam narastli zuby 😅 .. ale stale plati dopyt / ponuka 🙂 inak ja som si aj vsimla, ze po zacati brania costi mala hned nevypila cely prsnik, mm tam ostalo.. skratka viac nechcela, tak ako bola zvyknuta prijimat 🙂

ivv
28. dec 2010

@vejula tvoje mlieko je uplne v poriadku, hovoris, ze mate dobry priebeh, bez teplot, tak to je super, mala to isto zvlada perfektne 🙂 aspon to budete mat za sebou.. teda malicka.. cim neskor, tym zvykne byt priebeh horsi.. s teplotami 😒

jannas
28. dec 2010

ahojte..., chcela by som sa poradit. porodila som predcasne v 28. tt, maly vazil 1070 g, 2 mesiace bol v nemocnici a domov isiel s vahou 2290 g. v nemocnici som s nim pred jeho odchodom nemohla byt lebo kvoli rekonstrukcii tam nemali pre mamicky miesto 😠 takze s dojcenim to bolo dost biedne. bol nauceny na flasu a odo mna si len trochu cucol a hned zaspal. nakolko som mu do mlieka musela pridavat fortifikant aj doma sme pokracovali s flasou a dojcenie bolo len take doplnkove. teraz mu uz do mlieka nemusim nic pridavat ale bohuzial sa nam nedari od flase odnaucit. prsnik maly odmieta, len reve a tvari sa ako by som mu tym ublizovala. uz som ho skusala aj "vyhladovat" aj ho dojcit po ciastocnom nakrmeni z flase ale nic nefunguje... myslite, ze mame este sancu alebo sa musim zmierit s krmenim odsatym mliekom? mlieka mam zatial dost, som dokonca darkyna a je mi luto, ze sme odkazani na odsavacku. myslite, ze by mohlo pomoct dojcenie cez klobuciky? maly by mal pocit, ze pije z flase...

olifcek
28. dec 2010

@ivv ja chcem kojit aspon 2 roky, vodu nedavam, Oliv pije vyhradne mm. iba pre spestrenie dam raz za mesiac pit pomocou doidy poharika stavicku z ovocia, ktore som varila

vejula
28. dec 2010

@ivv 😵 asi maš pravdu maly to fakt zatial zvlada dobre, snad i kvôli mm

ivv
28. dec 2010

@vejula joj.. prepac.. ty mas chlapceka 😅 no ale hlavne, ze je to sikovnik a za chvilu bude mat chorobu za sebou 😉

cathushka
28. dec 2010

@nevesta
ahoj, aj mna caka druha sekcia a mam za sebou jedno nevydarene kojenie. neinformovanost, psychika a aj fakt ze maly sa nevedel prisat urobili svoje. zaujala ma tvoja veticka....ze dotycna kamaratka nic pre buduce kojenie nerobi. co sa da urobit? porad mi prosim. moja laktacna poradkyna ma teraz velke osobne a zdravotne problemy a tak sa mi zial nemoze venovat a tak len studujem videa a dostupne clanky na nete.
je este nejaka ina moznost pripravy? a ako si dopadla u dotycnej kamaratky? dakujem za odpoved.

makda
28. dec 2010

@elinka27 zacali mi ju dokrmovat uz v porodnici, lebo som mala popraskane bradavky, nemala este mlieko a mala bola strasne hladna. dokrmovali sme flasou a az ked sa mi zacala postupne odtahovat od prsnika som kupila suplementor s nadejou, ze nebudeme dokrmovat vobec. no zatial sa tak nestalo ☹. laktacnu som tu mala 2x, prisatie je vraj spravne. cumlik pouzivame, to je pravda a aj to, ze mala je leniva tahat. normalne ked vidi suplementor, tak sa zacne tesit ako keby flasu videla ☹. skusala som Ricinus, caje a aj More milk plus, zatial nic nezabralo. preto si chcem dat predpisat to Costi. snad malej tym neublizim. dufam, kedze to aj annag odporuca

nevesta
28. dec 2010

@cathushka no zda sa, ze holka je na dobrej ceste 😉 Uvidime. Ukazala som jej s mojou malou spravne drzanie, prisatie. Hudla som do nej, nech si pyta maleho, ak budu ok.. Nech nedovoli dat UM a tak. Ze ked bude prblem, tak dobehnem...

No ja som bola na kurze o dojceni, precitala vsetko, co som nasla, Annaginu stranku, aj ake problemy byvaju + mam velmi dobru kamoskuy pro kojeniu orientovanu, s ktorou mame deti teraz na rovnako a byva o 3 domy odo mna... To vela spravi, ked mas podporu 😉

cathushka
28. dec 2010

@nevesta
ach jo, tak sa idem dalej vzdelavat. mala som sedenie s tou laktacnou, kde sme teda zistili ze vedomosti mam dostacujuce. a tak..... ja sa hlavne bojim ze mala nebude ochotna sat, tak ako Martinko nechcel....ale kedze som si vedoma toho ake chyby som porobila, tak verim ze to ako tak dobre dopadne ak sa ich aspon ciastocne vyvarujem.

nevesta
28. dec 2010

@cathushka urcite sa ti to podari 😉 Ja som pri prvej robila jednu chybu za druhou. Kojila som ju ciastocne do 3 mesiacov. Pri druhej som predpriprave venovala vacsiu pozornost a kojim doteraz 🙂

marianas
28. dec 2010

Ahojte. Moja otázka súvisí s dojčením okrajovo. Malý je dojčený na požiadanie, zaviedli sme príkrmy a okrem MM nič nepije. Okolie do mňa hudie, že čo som to za matku, veď chúďa malé je určite smädné. Na Vianoce sme dostali fľašu/pohárik/magický hrnček od Aventu. Môžem ho začať neskôr používať? Nepokazí nám to dojčenie? Aké poháríky / fľaše sú vhodné pre dojčené deti? A kedy mu mám začať dávať vodičku? Ďakujem za odpovede.

prsky
28. dec 2010

@marianas pit nemusis ponukat do minimalne 8 mesiacov a ked, tak len cistu vodu. najvhodnejsi je poharik s pititkom, napr. ten magicky hrncek od aventu. prisatie nepokazi, je vhodny pre dojcene deti, len chvilu trva, kym pochopia deticky princip. okrem pititkovych su vhodne normalne plastove pohariky.

danabel
28. dec 2010

Ahojte, chcela by som sa poradiť, či ste sa náhodou niektorá nestretla s takým prípadom ako sme my. Ja už vlastne ani neviem, či je problém v kojení ( ako som si stále od pôrodu myslela) alebo v maličkej. Ide o to, že má 3 a pol mesiaca a váži 4300g. Pôrod. váha bola 3300g. Z pôrodnice sme prišli s fľašou, lebo mi mliečko prišlo až na piaty deň a potom mala problém sa prisať, tak kojím s klobúčikmi. Často nám plakávala, tak ma doktorka nútila prikrmovať, lebo slabo priberala. Dokrmovali sme, vždy keď po kojení ešte plakala a chcela papať stále. No ja som si to predstavovala úplne inak, tak som sa zaťala a odsávala som stále pomedzi kojenie, lebo som si myslela, že mám málo mlieka a keď mala mesiac, tak som sa rozhodla, že budem už len kojiť. Od vtedy už len kojím a maličká chce byť stále na prsníku, došli sme už postupne aj na to, že má skrytý relux, lebo sa jej stále vracalo natrávené mliečko do pusy a potom nám veľmi plače, má kyslý zápach v puse atď. Dnes mi volala doktorka, že sa jej stále nepáči tá hmotnosť. 4.1. máme ísť na povinné očkovanie do stehienok a povedala, že jej zoberie aj krv, na krvný obraz, či náhodou nemá nejaké ochorenie.Moja mama má celiakiu, zistenú asi pred 5 rokmi( v 55. roku života), dovtedy nemala žiadne problémy a odvtedy má bezlepkovú diétu .A teraz môžem do utorka doma tŕpnuť, že čo zistia maličkej, lebo celiakia je dedičná. Ani neviem, či už vôbec môžu takému bábätku niečo také diagnostikovať. Alebo prečo mi z môjho mm nepriberá? Prosím poraďte, ak poznáte niekoho, kto má podobné problémy, ako to rieši?ďakujem

januarova
28. dec 2010

@danabel, skus napisat Annag cez IP. Mohla by ti pomoct rychlesie, lebo tuto moc nestiha. Ale trosku ta ukludnim, aj keby v najhorsom pripade malickej potvrdili celiakiu ☹ , co snad nie, tak myslim ze najlepsie co mozes robit je ju nadalej kojit. 🙂 Ale kludne to moze byt aj v technike prisatia, ze si nevytiahne dost zadneho mliecka alebo pod. Dolezite je aj ci ma cumlik, ten by ste nemali pouzivat. Pozri si aj stranku Annag http://dojcenie.wordpress.com/, je tam vela dobrych rad.

luciaanna
29. dec 2010

Ahojte.
Možno sa trochu opýtam mimo tému, ale skúsim, neviete mi poradiť, čo by som mohla brať na nádchu, ak dojčím?
Môže vôbec dojčiaca mamina užívať nejaké lieky pri prechladnutí? (teda okrem homeopatík)
Ďakujem veľmi pekne za rady.