Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

olifcek
3. feb 2011

@kiaora nezavid, uvidiiiis i Ty to zvladnes a vies preco? lebo chces! 🙂

evka0003
3. feb 2011
evka0003
3. feb 2011

@annag Ahojte dievčatá....poradte mi ako mám navýšiť MM moja malá má 4 mesiace a už asi 3 dni mi po kojení stále plače a hľadá prsíčko ja jej pravdaže dám ,ale po chvíli pustí hrozný plač lebo jej nič nejde...skúsila som si teda odsať mliečko a z oboch sa mi podarilo odsať len 70-80ml a to je zjavne málo....poradte prosím
inak čítala som o senovke gréckej a benediktovi lekárskom máte s tým nejaké skúsenosti a kde sa to dá kúpiť...Ďakujem vám

leelo
3. feb 2011

@kiaora to nie je az taka veda - dojcit. vezmi si, ze prekazku ti v tvojom pripade vytvorili v porodnici a ty si musis s nou teraz poradit, musit urobit nadpracu, aby si sa zbavila klobucikov a "vdaka" ich neodbornosti si budes moct dojcenie uzivat az neskor. hoci dojcenie nie je nicim inym len prirodzenym sposobom obzivy pre nase deti 😉
k tvojej otazke - annag ti odpovie fundovane, ale mne vychadza, ze nikdy nemoze babo dostat cez tu gumu tolko mliecka a pri tej istej namahe ako pri dojceni bez klobucikov

olifcek
3. feb 2011

@kiaora inak, my sme sa zacali kojit, az ked sme prisli dom... v nemocke mi proste tvrdili, ze to nepojde.. ale skusali sme to tam, niekedy Olivka potiahla cosi, inokedy nic... prisli sme dom a ja som povedala, ze budeme papat z prsa a slo to, nastastie, ale pisala som @annag veru 😉

mariana0915
3. feb 2011

baby ja mam otazocku ohladom kvapiek BABY CALM neviete mi povedat ci sa mozu pouzivat dlhodobo a ci nevznikne nanich navyk????je tam pisane vyzivovy doplnok a zlozenie matovy ,feniklova ,anizovy olej ,a nesu urcene presne davky za 24hod 🙂 nemal s nimi niketo skusenost alebo nepytal sa niekto doktorky nanich ? 🙂 budem povdacna za odpovedde 🙂

sofhia
3. feb 2011

@poppy1
@strapco13
dakujem kocky, jasne, necham ju vyspat, nikdy som ju nebudila, ani nebudem,a uprimne aj mamine dobre padne povesat v klude pradlo 🙂 len toto je taka novinka pre mna, az som sa zlakla, ci budem mat dost mlieka, ked si opat zmysli prejst na 2hod rezim...

prsky
3. feb 2011

@evka0003 odsavackou nikdy neodsajes tolko, co si je schopne vysat dobre prisate babo u pokojnej maminy (niektore maminy nevedia odsat takmer nic)
treba dbat pri dojceni na spravne prisatie a kedze mas zrejme slabsi tok mliecka, treba skusit prsnik stlacat (ako keby si si chcela mliecko odsat rucne) - nie je to nejaky velky zazrak, niektorym detickam ani takato pomoc nestaci...este mozes skusit dojcit v tzv. gravitacnych polohach (v klaku nad dietatom - co nie je na dlhsie dojcenie pohodlne, alebo vo futbalovej polohe - tam treba dbat na to, aby ti bola poloha prijemna - najlepsie funguje s kojo vankusom). pripadne skus pred dojcenim teple obklady a dojcit v klude, bez rusivych vplyvov a zamerat sa na efektivitu = spravne prisatie + aby si babo co najviac naplnilo brusko = ked prechadza do dudkania, stlacit prsnik, pripadne ked sa uz odtahuje, prelozit ho na druhy a toto zopakovat aj niekolkokrat pocas dojcenia

prsky
3. feb 2011

@evka0003 ale jedna vec... si si ista, ze jej netecie? lebo moze byt problem aj uplne opacny a to, ze jej tecie prilis rychlo ... nestrieka ti mliecko, ked sa odpoji, pripadne nevyteka malej mliecko z ust, ked sa odpoji?

evka0003
3. feb 2011

@prsky som si istá, že mi nestrieka ten problém som mala na začiatku dojčenia 😉 Ďakujem za rady skúsim,všetko lebo mi naozaj záleži na čo najdlhšom kojení 🙂 tak snáď sa nám to podarí

prsky
3. feb 2011

@evka0003 v tom pripade ti este moze pomoct toto:

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...

pripadne ostatne clanky na annaginej stranke 😉

ziza55
3. feb 2011

@prsky ahoj prepac ze rusim...ale ked kojim mozem ist na plavaren?kedze je tam taka studensia voda ci to nema vplyv na tvorbu mliecka..nechcem riskovat..dakujem a pekny vecer

akdarka
3. feb 2011

inak @strapco13 @prsky @annag ste uzasne!na ukor vlastneho volneho casu nezistne fundovane radit mamickam...vybrat z prispevku,otazky casto zufalej maminky to dolezite a vediet casto citat aj medzi riadkami-klobuk dole a dakujem. Dufam,ze budete vzdy stastne,zdrave, spokojne obklopene svojimi milovanimi😉

janica81
3. feb 2011

Babule....upravi sa tvorba mliecka?? som chora...uz som pisala ATB som teda enzacala brat kedze bolo napisane ze nie su vhodne pre dojceni...uz 3.den mam teplotu 37-38 .... da sa vydrzat, ale sa mi zda ze mlieckos a nejako zabrzdilo.. ☹ ledva sa hybem, tak som malicku prikrmila UM, vzdy po kojeni, 15 min cuckala striedavo z oboch prsnikov, a ked sa potom odtrhla a revala som jej spravila UM ...dnes 3x 90, keby som bola ok, tak vydrzim..len som daka dolamana, tak nevladzem s malickou bojovat...a najhorsie ze nas vsetkych nejako zotalo, vratane starych amm, a nema ju kto prist ani kocikovat, a chudak MM musi pracovat, aj ked tiez nie je fit....dufam ze sa mliecko rozbehne ked mi bude lepsie 🙂

mariana0915
3. feb 2011

@janica81 ahojjj
skus si dat ATB aspon na 2dni ,ked nevladzes a mas teplotu tak to uz je priznak chripky a to samo neprejde
kedze ste uz vsetci chori 😀
aj ja om brala ATB len 2dni lebo malemu nerobili dobre amne to preslo 🙂
alebo este skus zajst za dokto.nech ti predpise ine,ze tieto ti nezaberaju a mas sa horsie 🙂 nieco si vymysli 😝

strapco13
3. feb 2011

@mariana0915 na chripku sa ATB nedavaju..to je virusove ochorenie, cize tam ATB nezaberaju a su zbytocne ..a ked uz sa zacnu brat /tak pokial nie je nejaky neziaduci ucinok, ci alergia/, tak sa maju dobrat..lebo potom sa premnozia bakterie rezistentne na dane ATB, a nabuduce uz ATB nemusi zabrat vobec ..takto sa znicilo uz vela dobrych ATB..ze sa dali aj tam kde nemali /chyba Dr/ alebo sa nedobrala cela davka /chyba pacientov/

@janica81 uz som ti pisala, ze fromilid sa moze aj pri kojeni, kedze ho mozu aj malinkate deturence 😉 ale opisujes typicku chripku, co je virusove ochorenie
daj si paralen na teplotu, stlmi aj zapal v tele, vela tekutin, cajiky
neboj po zotaveni sa mliecko upravi ak budes kojit na poziadanie

janica81
3. feb 2011

@strapco13 dakujemm.....nechcem zbytocne ATB...ked mam vyssiu teplotu dam ten paralen...a to ked si dam hadam aj tri dni ...malej neuskodi.. 🙂 cakam ze zajtra sa zmeni uz aspon krok k lepsiemu

strapco13
3. feb 2011

@janica81 2-3 dni je typicke pri virozach, ze mas pocit na umretie, boli cele telo, akoby si mala svalovku, malo by sa to potom zlepsit..ale ked nie..znamena, ze na to sadlo nieco bakterialne, potom si daj tie ATB

prsky
3. feb 2011

@ziza55 na tvorbu mliecka by plavanie vplyv nemalo mat, pokial sa nebudes prepinat .. myslim, ze si kludne mozes ist zaplavat 🙂

@akdarka dakujem 🙂

prsky
3. feb 2011

@janica81 este doplnim, ze mne pri chripe a nachladnuti pomahaju vysoke davky vitaminu C (najlepsie cisty praskovy z DM) - vysoke = aspon 60mg/1kg hmotnosti tela/den (u mna je to cez 3000mg/den rozdelene do viacerych davok..najlepsie dat do caju). mliecku to neuskodi

strapco13
3. feb 2011

@ziza55 ja chodim s malym do plavarne..ale do tej studensej idem len raz...nejak sa neviem viackrat do nej odhodlat, po tom co vyskusam tu teplejsiu 😅 ..ale nie kvoli mliecku..ale kvoli zime

zmurkaz
3. feb 2011

Ahojte maminky ... vidím že riešite úplne iný problém, ako mám ja .... 😉
Neviem, či mi budete viedieť poradiť vy, alebo konkrétne Annag 🙂 ...no dobrú radu príjmem od kohokoľvek 😉
Mám 1,5 ročnú dcérku, ktorú stále - myslím - plne dojčím ... čoš sa mi zdá, začína byť väčším problémom ako by sme asi obe chceli. Rada by som ju kojila tak do jej 2 rokov len neviem, či to vydržím .... Do roka sme bojovali o to, aby náhodou slečna neodmietla mliečko - lebo mala všelilenjaké úmysly ... a teraz sa jej to akosi príliš zapáčilo 😅
Prvý problém je ten, že naša princeznička je dosť "nemojkacia" ... potrebuje "svoj priestor" a aj napriek tomu, že som ju od malička chcela a aj som sa snažila nosiť, hadkať, pusinkovať a mojkošovať koľko sa dalo ... ona toho mojkania potrebuje o riadny kus menej - tak sme sa naučili rešpektovať to (tu vzniká problém - ak v noci zamrnká - nedá sa len tak pohlakať ... skrôr zaberie slovne čččč čččč 😉 )
Druhý probém - nemáme nič, čo by sme ponúkli namiesto prska ... ona totižto ak je unavená, tak sa chce pricucnúť a len tak si podudkať a ak je "hladná" tak zas len cucká no aj potiahne... Najhoršie je to, že "mio" je na jej požiadanie a tak nás to ochudobňuje o veeeeľľľľľaaaa vecí - v zime je to dosť problém kdekoľvek sa rozbaľovať a aj si myslím, že už by mohla mať aj nejaký systém..... (napr - ráno - obed - večer - noc? ....či chcem veľa?) ... pretože teraz je to cca 2-3x na prsníku doobeda ... 3-4 poobede ... a noci radšej nepočítam... no sú aj lepšie dni ... aj keď ich je žalostne málo .....No a tak ani nikam veľmi nechodíme
Tretí problém je v tom, že asi ešte nevyrobili fľašu - násosku či čokoľvek, z čoho by priebežne pila - najviac ju baví piť z pohára ... čo je naša záchrana .... ale aj to sú také žabomyšie dávky 😖 ...a o jedle ani nehovorím (aj keĎ v poslednom čase musím priznať je to lepšie ... avšak raňanjky 0 bodov - ovocie - ani keby bolo obsypané briliantami - tak to zachraňujem zeleninkou, ktorú má rada ... a "piškótiky" a podobené "mňamky" tiež nehrozia .... len "chrumky" - pohánkové, ryžové a kukuričné ... polievky, ryža, zemiaky, cestoviny (tie len tak okrajovo) ... a na pitie najviac voda ... sem tam ovocný čaj (jediný druh)
Inak váhovo sme v poriadku - máme aj "šunčičky" a vývojovej stránke sa zdá byť tiež OK - je to taká naša malá "jašterička"

Tak dievčence - prosím o radu ... ako mám bezbolestne odstaviť svoj poklad? Ďakujem Ďakujem Ďakujem 😵 ...a všetkým maminkám želám veeeeľľľľľaaaaa mliečka - lebo je to supiš 😉

olifcek
3. feb 2011

@zmurkaz neviem, ci Ti niekto poradi ako odstavit x;o) ja osobne chcem kojit do troch rokov, ale verim, ze minimalne do dvoch to pojde hladko.. my papame stale vela mm, a v noci cuckame i dudlikujeme ked zaspavame... x;o) cumel nepozname, ved mame prirodny, bradavky 😀 😀 ked nam idu zubky, alebo, ked mala horucku, bola nonstop v noci na prsniku, nastastie horucku mala len den a pol 😅 no a kolko pijeme mm? neviem, neratam, ale my pijeme mm i namiesto tekutin... naucili sme sa znak na mm a vzdy, ekd si popyta, dostane... nosime sa, nekocikujeme, takze sa koji i v manduce x;o)) prso ma k dispozicii nonstop, vzdy, ked si zmysli... hehe... dokonca sme mali obdobie, ked 20 dni, od vianoc, nechcela nic len mm, lebo rastli tri zubky naraz, co zrejme bolelo, tak ine nechcela, nastasti eneschudla este pribrala, takze pohoda... 🙂

ze Ti nechce papat? neries, ja nenutim.. mne oLiv tiez bojkotuje ovocie v poslednej dobe, ale aspon bananik si da i mandarinku, len to chce do rucky, mixnute ee... uz je velka, tak sa nedivim x;oD alebo ju estew klamem vyzivkou, ovocnou, ktoru zmiesam s jogurtom, to mi spapa krasne ani nevie ako x;OD Oliv je masova a zeleninkova, takze aspon to x;o) raz spapa viac, inokedy menej, ja ju nikdy nenutim papat, takzto to super funguje 😉

sofhia
4. feb 2011

@strapco13 do ktorej plavarne chodis s malym? ja rozmyslam nad Salou, ci GA plavarnou...no neviem kvoli chloru...preto ma zaujima tvoja skusenost...diky

demii
4. feb 2011

Ahojte, prosim vas kede by som zohnala tu univerzalnu masticku na mikozu co ste tu spominali, nasla som si zlozenie na internete ale v lekarni nechapavo krutili hlavami ze take daco nemaju... rozsiruje sa mi mikoza hnusoba a violet ani kandibene nezaberaju. Jazycek malemu vytieram sodou ale efekt nulovy, bradavky su stale viac suchsie a cervene..

ivic26
4. feb 2011

Dobry den,
chcela by som sa opytat na jednu vec.. mala bude mat o par dni 4 mesiace a uz asi 3 tyzdne papa menej, ako predtym. Totiz do vtedy jedavala na dlzku kojenia, tak 10 min. dost casto aj z oboch prsnikov. Pred 3 tyzdnami zacala vymyslat, pocas papania sa zacala obzerat (takze sa kojime len v spalni a ked sme nahodou mimo, tak pomaha nieco prehodit cez ocka), a papa tak 3-5 minut a je napapana. Ked jej ponuknem druhy prsnik, tak si neprosi. Zda sa mi, ze najlepsie papa ked spi, to si aj dlhsie potiahne a to taha aj z oboch prsnikov. Preto sa chcem opytat, ci jej to staci? Priberat pribera, za posledny mesiac pribrala asi 600 gr.
Pri malom sa mi totiz stalo, ze ked mal 5 mesiacov, tak mi schudol (bol totiz chudokrvny) a ja som mu musela davat od pol roka aj jednu flasku UM denne.
Takze si teraz davam vacsi pozor. Za odpovede dakujem.

julienka
4. feb 2011

@ivic26 hm.. ako si citam prispevky, tak deticky v styroch mesiacoch zacinaju riadne vymyslat... takym istym scenarom sme si presli aj my... v styroch mesiacoch sme zacali hlavickou krutit pri papani na vsetky strany, len nie na tu, kde bol cicik.... 😒 namiesto 10 minut zacala papat len 2-3 minutky. Aj jej to stacilo, ale casom sme prestali priberat. Pracovali sme aj na spravnom prikladani, castejsom dojceni, ale akosi nezaberalo... museli sme siahnut po UM...

ivic26
4. feb 2011

@julienka, no to ma mrzi a prave tomuto sa chcem vyhnut 😒 nastastie teraz papa o malinku trosku lepsie, ze ked je ozaj velmi hladna, tak je jedno, ci som v spalni, alebo niekde inde, chnapne prsnik a papa, aj keby kamene padali.. ale to je tak 1-2krat za den.. inak musi mat klud a co najmenej rusivych vnemov okolo seba..
a najviac ma hneva to, ze maly pride za nami a nieco chce prave vtedy, ked kojim.. a uz je po papani.. 😖

julienka
4. feb 2011

@ivic26 ja chapem.. ja som toto tiez nechcela, ale tak co uz... drzim palceky!

strapco13
4. feb 2011

@sofhia chodievame do Galandie..lubi sa nam tam..nie nejak pravidelne..ale ked sa nam chce a podari vychystat 😀 😀