Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

sofhia
8. feb 2011

@norikk ahoj, a skusala si tu polohu, kedy by si ty bola v pololehu a maly by akoby lezal na tebe, aby to bolo protigravitacii? to spomaluje tok mlieka...aj my tak kojime...dost casto, a mne mlieko inak strieka...tak to mala drzi prsnik a papa. skus

norikk
8. feb 2011

@sofhia ja kojim len po leziacky

kvojtanikova
8. feb 2011

@annag dakujem. to mi lekarka povedala ze mi nemoze nic predpisat. ja nemam zapal prsnikov ale dlhodoby (4 mesiace) kasel ktory ma velmi vycerpava a bojim sa ze nakazim malu. mala je tiez chora a dostala ATB a dala som jej tiez robit odbery aby sa zistilo ci to ma tiez. ak ano, urcite to ma odo mna a to pojdem na tu lekarku urcite pritlacit. este som sa dala testovat na chlamydie a mykoplazmy tak uvidime co sa s tym bude dat robit. lenze pocas tehu som vybrala 4 ATB a nepomohli mi, bojim sa ze budem brat dalsie lieky zbytocne.

sofhia
8. feb 2011

@norikk tak ze maly lezi a ty nad nim? tak sa tok vraj este zrychluje, ci zvacsuje. nic v zlom, ale skus zmenit polohu.
ja som robila este taka, ze som si trosku odsala na zaciatok, len trosku, aby sa to spomalilo, a fungovalo to.

sofhia
8. feb 2011

@norikk ja som myslela, ze by si lezala na chrbte... s podopretym chrbatom...

norikk
8. feb 2011

@sofhia nie nie nie som nad nim, sme obaja na boku......ja nemam nic proti tvojej polohe, rada by som keby nam sli aj vsetky, len mne ide tazko skusit novu polohu,kym sa tak nastelujem, maly tazky, dlhy a ja drobna....preto u le poleziacky kojim

sofhia
8. feb 2011

@norikk aha, tak jasne... suhlasim, a skusala si si pred kojenim trosku odsat?

norikk
8. feb 2011

@sofhia by som len podporila naprodukciu,lebo by sa mi stale vytvorilo aj to mlliecko co som odsala.....uz sa napapal, ale zaz zuzle palec, lebo by uz aj spal, ale moju cicu nechce, lebo furt mu tam cosi vytecie, a to ho rozculi, on chce nieco prazdne, uz len na upokojenie.....cumlika sme sa zbavili, ale mame palec....vsade na kazdom kroku ☹ co mu ho namocit do dacoho??? ked v takejto chvili,ako je tato, ze pri cice sa neupokoji, tak ja uz mu aj ten palcek nezazlievam

sofhia
8. feb 2011

@norikk ale ja som myslela odsat naozaj trosku, ani nie 10 ml, ... no toto neviem, ja mam zatial 3 mesacne dieta... hm, som si myslela, ze casom ked uz sa kojenie rozbehlo, ze bude pokoj, ale s tymi detickami je stale nieco 😉 len mojmu muzovi sa to nezda, ze co stale riesim...

norikk
8. feb 2011

@sofhia aj ja som si myslela, ze po prekonani laktacnej krizi v troch mesiacovh, ze uz budem vklude kojit do polrioka, potom prikrmy...ale kdeze, si pripadam este väčši zaciatocnik ako v sestonedeli 😀

norikk
8. feb 2011

a este ma nieco trapi.........ja som si myslela, ze snazit sa co najlepsie dojcit je prirodzena vec...ale ako pozeram, vela mamiciek nafore je voci dojciacim zaujatych.......som nevedela,ze len ja som taky fanatik a tak sa snazim, aj ziskavat nove info.......hrozne ma to mrzi,ked mamickyy zacnu dokrmovat, a tvrdia,zeby deti nenechali hladovat....proste,ze si nedaju vysvetlit, a nedaju si povedat, ze i oni by dokazali kojit,keby pocuvali rady....joj, najradsejby som im vykricala, ze sa spamatajte, vy robite zle, ked davate UM.... ☹ neviem sa s tym zmierit .......preco kazdy nechce tak kojit, ako ja..... 😨

norikk
8. feb 2011

toto je prikladom...........https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/kojim-aj-kazdu-polhodinu-kedy-sa-to-zlepsi/ nevedia o co prichadzaju,ked sa daju zlakat UM, flasou, atd ☹

didulka85
8. feb 2011

@norikk bohuzial nie kazda matka ma snahu dojcit svoje dieta. Takych pripadov vo svojom okoli vidim velmi vela. Jednoduchsie je dat dietatu flasu ako sa zaoberat dojcenim.
Mne dokonca moja mama povedala, ze radsej by som uz nemala dojcit, lebo budem mat skarede prsia. 😀

norikk
8. feb 2011

@didulka85 moja na mna len krivo pozera, lebo sa robim mudra, a vsetko viem z netu,,,,tak jej to nezazlievam, lebo je odo mna o 39 rokov starsa, v dobe ked ona vychovavala deti nemala internet, nevedela ako sa vyvarovat chyb v dojceni....kojila len tri mesiace,kazde dieta......ale mamicky co chodia na konika, maju pristup na net, su tu kazdy den, maju tu temy, kde sa mozu spytat, a i tak je to bieda ☹
podme spravit protest pred tovaren na vyrobu UM!!! 😀

dakota.w
8. feb 2011

@annag
ahoj, napriek tomu, že už mám tretie dieťatko, potrebovala by som radu...
prvú dcéru som kojila len šesť týždňov, doktorka kázala dokrmovať a potom už kojenie odmietala, syna som kojila dva mesiace, mal stále silno zelenú stolicu, doktorka tvrdila, že je hladný, nakoniec sa zistilo, že mal dlhodobo detskú žltačku a sfarbenie stolice ovplyvňoval vylučovaný bilirubín, ktorý na vzduchu zozelenel, ale kojenie sa už vrátiť nedalo, teraz má naša Natálka šesť týždňov, boli sme včera v poradni, a doktorka bola zhrozená pri vážení, že málo pribrala...
narodila sa 27.12. 2010 s váhou 2880g, pri odchode na silvestra mala 2690g, v troch týždňoch 3250g, a včera t.j. šesť týždňov mala 3680g, za päť týždňov teda pribrala takmer kilo...je to naozaj tak málo, že ma doktorka opäť núti dokrmovať umelým mliekom?
vraj mám málo mlieka, musela som ju kojiť v poradni, prevážili ju a že vypila len 50ml a to je málo...papá asi 8 krát za deň, kaká krásne žlté, je spokojná, spinká pekne, sem tam sa zlostí...doktorka oponuje, že hladné deti sú spavé, preto spí, a že je veľmi drobná,mám ju budiť každé tri hodiny aj v noci a nakojiť a potom dokrmiť nutrilonom...ale ked ona sa napapá, odgrgne a ked ju ešte priložím, už nechce, nepije...podudká a zaspí...
naozaj je hladná a treba ju dokrmovať? chcela by som ju kojiť čo najdlhšie...ďakujem za radu...

mimka29
8. feb 2011

Ahojte 🙂 Prišla som si ku vám pre radu, že koľko môže byť materské mliečko zmrazené??? Dík
Pridávam sa ku vám ... ja dojčím hrozne rada, vždy som si pri tom tak oddýchla, len naša malá má od troch mesiacov dva spodné zúbky a tak už to nie je pre mňa taký oddych, lebo hrozne kúše ☹ tak musím byť v strehu. Niekedy sa až bojím priložiť aké mám boľavé bradavky, ale keď ona má teraz takú potrebu kúsať, keď jej tie zúbky rastú. Ale tak nejak to vydržíme 😅 Nemáte náhodou nejakú radu ako ju to odnaučiť?

didulka85
8. feb 2011

@norikk moja ma dojcila 2 tyzdne. A potom mi dala bazantiu polievku. 😀
Tvrdim, ze skoro kazda zena je schopna dojcit. Treba len chciet. Ked niekto nechce, nema snahu, tak dojcit nebude.
Kebyze zacnem pisat hluposti, ktore mi kto kedy o dojceni povedal, tak by sa laktacne poradkyne za hlavy chytali.
Jedna kamoska mi tvrdila, ze nedojci, lebo nemala mlieko. Som sa jej pytala, ako na to dosla. Ze maly nutrilon z flasky hltal, ale ked mu dala prso, tak ho nechcel. Tak mu prso nukala vzdy len vecer, lebo za cely den sa jej tam nazbieralo aspon nejake mlieko. Uplne cele zle...

kosta123
8. feb 2011

@mimka29 - no to by som aj ja potrebovala vedieť 😀

susann83
8. feb 2011

@dakota.w podla mna vymen doktorku!! 😉
Odbornicky ti urcite poradia viac alebo lepsie. Ale ked je mala spokojna, pekne kaka cika a pribera, vobec nemusis riesit prikrmovanie. Kazde dieta pribera svojim tempom, vypije vzdy rozdielne vela. Takze bolo zbytocne ju v ordinacii kojit a vazit, tym sa vobec neriad. A myslis, ze hladna by zaspala? Podla mna nie, ved ani my hladne nezaspime 😉 teda aspon ja nie 😀
Pekne koj dalej na poziadanie 🙂

akdarka
8. feb 2011

@didulka85 ako hovoris - uplne cele zle 😝 😀

norikk
8. feb 2011

@mimka29 aj o skladovani ma annag super clanok http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...

akdarka
8. feb 2011

@dakota.w oooo moj ty boze! za 5tyzdnov kilo - tak o tom mozem snivat 🙂 moj priberal od zaciatku 500g/mesiac a je ok...dr mala snahu ma deptat, stale na prevazovanie, "skuska dojcenia" 😝 😝 😝 ako aj u teba. uz sa s tym zmierila, ze maly pribera menej 😀 sleduj ci ,ma pocikane plienky, ci pekne kaka, ci je spokojne babo...ty sa skus ukludnit a verit si 😉 kym pribera (svojim tempom) tak je to ok - pozri si nazor WHO a dopln dr vzdelanie 😅 😅 😀

http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/10/kolko-...

mimka29
8. feb 2011

@norikk ďakujem, super článok, veľmi mi pomohol.

annag
8. feb 2011

@norikk

nesmieš bábo prekladať predčasne na druhý prsník - sleduj si bábätko, nie prsia. príklad napapá sa o 10.00 pustí sa, nezaspí ... o 11.00 je mrzutý ... ponúkni prsník, opäť ten istý - a sleduj, čo na ňom robí, či pije,a lebo len cucká, ak bude piť (čo asi áno) ,nechaj ho dopiť ten istý prsník. a až keď by na ňom nebol spokojný, prehoď na druhý prsník. Takto to môžeš robiť do tých obvyklých 2-3 hodín - myslím, že bez ohľadu na prsia z nich bude opakovane pekne piť. Lebo práve to prehadzovanie priskoré Ti nadprodukciu zbytočne vytvára.

dobre si odsleduj ako pije na jednotlivých prsníkoch, niekedy bábätku stačí jeden a druhý nie, hnevá sa len na druhom ...

ak by si mala hnačku -bežná hnačka sa v podstate rieši iba dobrým prísunom tekutín, obmedzením tuku a mlieka, môžeš si dať probiotiká , možno čierne uhlie .... , môžeš si dať bylinkový čaj na trávenie

annag
8. feb 2011

@kvojtanikova

tak, ako si mohla brať atb počas tehotenstva, môžeš i teraz - ak Ti to lekárka neodporúča, tak ju zmeň, vyhľadaj iného lekára - zlatý stafylokok je potvora a deti sa ním nakazia často už v pôrodnici z ich cumľov a noštekom infekciu prenášajú na mamičky - nikdy sa nedozvieš, z čoho sa Tvoje bábo nakazilo. Zlatý stafylokok je potvora, drieme v nás celé roky . Aj mykoplazmy sa dajú liečiť atb kompatibilnými s dojčením - smola je, že mnohí obvoďáci sa boja dojčiace a tehotné mamičky liečiť, treba vyhľadať fakt aj iných, trebárs odborných , ktorí majú viac skúseností s mamičkami, prajem skoré uzdravenie 🙂

annag
8. feb 2011

@dakota.w

maličká priberá 200 g týždenne, čo je viac než dobrý prírastok. Bolo by asi fakt vhodné zmeniť lekára, najmä ak je to tá istá, čo Ti tak pokazila prvé dve dojčenia....

už len upozorním, že prírastok na váhe výrazne ovplyvňuje cumeľ , pozná ho? - skús maličkú dojčiť aspoň po prebudení a pred spaním - tým sa zvýši počet dojčení a aj na váhe sa to ešte viac ukáže, takisto využívaj stláčanie prsníka :

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

dakota.w
8. feb 2011

@annag
ďakujem veľmi pekne za odpoveď, mne sa to tiež nezdalo, že by bolo nutné ju prikrmovať, nie je nejaká bacuľatá ale ani chudá, zdá sa mi, že viac rastie do dĺžky, už sú jej krátke dupačky...a áno, je to tá istá doktorka, má už svoje roky, je to detská lekárka ešte môjho muža, chodí k nej celá rodina, inak je to veľmi dobrá odborníčka, až na to dojčenie, dá sa veľmi ovplyvniť sestričkou, tá vždy dáva také super rady a všetky deti pod desať kilo sa jej zdajú príšerne maličké...

stláčanie prsníka už praktizujeme dlhšie, myslím, že mliečka mám tak akurát, keď sa napapá, tak sa aj pol hodinu smeje a rozpráva, a zdá sa mi to na nič, pchať do nej vtedy fľašu s nutrilonom, keby bola hladná, tak plače, nie?

pre istotu sme kúpili váhu, a sledujeme, či priberá...a dojčím stále na požiadanie, dúfam, že vydržíme čo najdlhšie...cumeľ bohužiaľ pozná, priniesli mi ju tri hodiny po pôrode, a kedže som tretorodička, nikto sa nestaral, čo a ako, dva dni som nemala mlieko, malá plakala dosť a aby sme nebudili ostatné deti, použila som cumeľ, aj ked som ho do pôrodnice ani nebrala, na druhý deň som poprosila muža, aby ho priniesol...na tretí deň sa mi pustilo mlieko, načase, malá už bola dehydrovaná, a oni mi povedali, že nedokrmujú, mám ju stále prikladať...a teraz má cumeľ pri zaspávaní, potom ho vypľuje, ale ked je hladná, tak ho vypľúva...

@susann83
@akdarka
ďakujem za podporu dievčatá, dúfam, že všetko bude, ako má byť..,

popykiller
8. feb 2011

@annag
dobry den

som tu nova. Nasa mala karinka ma dnes dva tyzdne a mam vela otazok ohladom kojenia. Veeelmi rada by som kojila ale mam pocit ze mam malo mliecka alebo ze je nekvalitne. Preto som zacala dokrmovat nutrilonom. No ponom sa mi mala viac menej puci a potom sa tak pokaka ze az.
Mozte mi poradit co mam robit aby som mala viac mliecka? Problem je aj v tom ze ked som odsavala tak to bolo okej ale odsala som malo. Potom od porodnice pouzivam klobucik ale pri nom sa mi zda ze sa velmi rychlo unavi lebo stale cez neho cuca a ma co robit pokial nieco stiahne i ked klobucik sa velmi rychlo naplni mlieckom zda sa mi to pre nu unavne. Mne sa velmi tazko prisaje na bradavku. Sem tam to urobi ale len na pár sekund a potom zaspi.

Prosim poradte mi ako si pomoct. Naozaj by som strasne rada kojila.

akdarka
8. feb 2011

baby, takto spi moj krpec v satke ked sa "odpoji" a objima prsnik 🙂 😀

prsky
8. feb 2011

@popykiller nekvalitne mliecko neexistuje a pri spravnom dojceni neexistuje ani malo mliecka...klobucika sa treba co najskor zbavit (http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/06/preco-...) ... flasou si kazite prisatie a je pravdepodobne, ze dietatko zacne odmietat prsnik - okrem toho kazdym nakrmenim UM nedostava telo informaciu, ze ma vyrabat mliecko...takze treba zavolat laktacnej poradkyni, nech ti vysvetli, co treba robit (hlavne kvoli klobucikom) a posudi, ci nieco robite nespravne a ako to napravit - to je najefektivnejsie riesenie - zoznam poradkyn tu: http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

inak odporucam clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/category/preco-nie/
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...