Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

pami27
7. jún 2011

@prsky No fakt mám niekedy pocit, že produkujem mlieko ,,na doraz,,. Večer už mávam úplne mäkke prsníky. Malý niečo vytiahne a ja dúfam, že sa nezobudí a bežím rýchlo do postele. Je to pre mňa stres. Ešte si pôjdem lepšie preštudovať techniku dojčenia, ako píšeš. Ďakujem za rady.

dejka77
7. jún 2011

@prsky A ako zistim, ze je prsnik prazdny? Moja mala totiz uz nechce sat ked je tam menej mlieka a odpoji sa. Ale ked si stlacim prsnik, tak mlieko vystriekne. Ked ju znovu prilozim na ten isty, tak saje velmi malo a ma strasne dlhe prestavky - cize nesaje aktivne. Necham ju odgrgnut a ked si ju zoberiem na ruky tak zase vytaca hlavku a chce sat. A takto sa to opakuje dookola, je to normalne? Vsimla som si, ze ked toto robi, ze vytaca hlavku a chce znova sat tak uz nevrieska ani neplace, takze si nie som ista, ci je naozaj hladna.
Mimochodom produkcia sa mi uz upravila, uz mi ani netecie mlieko a ak tak len par kvapiek a prsia tiez nemam totalne plne, moze sa to vratit alebo uz som za vodou?
A este jedna otazka: ak ma dieta suche pery znamena to, ze pije malo? Vsimla som si, ze mala to ma uz asi 2 tyzdne a predtym to nemala.

strapco13
7. jún 2011

@soldi tesime sa s tebou..uzivaj si maleho, matersku, dojcenie...proste vsetko 🙂

strapco13
7. jún 2011

@dejka77 prsnik nikdy nie je uplne prazdny /teda myslim kym zena dojci 😅 /..mliecko sa tvori stale, cize aj vtedy ked prave z prsnika dojcis..preto pocas jedneho dojcenioa mozes stredat prsniky opakovane...vzdy sa tam nieco najde 😉 ..uz je len otazka, ci je dieta ochotne to dolovat a ci ma este hlad smad a pod
ved ju nemusis davat odgrgavat, nechaj ju sat na prse, mozno ti krasne zaspinka ..takto tym odgrgnutim sa vzdy preberie a chce sa ududkat odznova
to ci dieta pije dostaok..hodnoti sa skor podla toho ako saje, cize ci robi pauzy, potom pocikane a pokakane plienky, fontanela a potom aj tie suchsie pery..ale to by musela byt strasne dehydratovana..skor to bude mat od tepla, slnka..natri jej pery mlieckom, alebo su aj detske balzamy na pery /ja som pouzivala v ziome malemu/

prsky
7. jún 2011

@pami27 ja mam nadprodukciu a tiez mam vecer prsniky makke a akoby prazdne (dojcim obe deti, takze uprava laktacie mi ide pomalsie) - makkost prsnikov naozaj nie je meritko toho, ci je mliecka dost...pri dcerke som okolo roka nemala uz vobec pocit, ze mlicko tvorim a napriek tomu ho bolo dost. ono priroda to zariadila tak, aby sa telo maminy zbytocne nevycerpavalo 😉

@dejka77 strapco uz odpovedala a v podobnom duchu ako som zacala dobkat ja, kym ma vyrusili deticky 🙂

prsky
7. jún 2011

@soldi a my sa tusim pozname zo sashe 🙂

dejka77
7. jún 2011

@strapco13 Ja ju davam odgrgavat hlavne kvoli tomu aby sa nepogrcala. Uz som ju aj nechala parkrat nech zaspi na prsniku, tak to asi zacnem robit znova.
Co sa tyka tych pier tak som mala trochu strach ci predsa len nie je trochu dehydratovana, ale faktom je, ze kaka a pisa stale tak isto, tak to bude v poriadku.
Dakujem za odpoved.

strapco13
7. jún 2011

@dejka77 ono ked ju nechas na prse zaspinkat a ona si dudka..tak stimuluje peristaltiku pazeraka /predsalen obcas nejake to mliecko prehltne aj pri dudkani, ked nepapa/ a tym padom sa nepozvracka /teda pokila nema nejak extra silny reflux/ ..ale reflux skor podporis prave manipulaciou dietatkom po najedeni..a hlavne tymi pokusmy o odgrgnutie..kojene deti nemusia grgat

inak sranda...najprv sa snazime aby deti povinne po kazdom jedle odgrgli ..a cim hlasnejsie tym lepsie..a zrazu pride urcity vek a ideme im tvrdit, ze grgat po jedle sa nema, ze je to neslusne a pod... ved si ich zmagorime 😅

ikika
7. jún 2011

@strapco13 nahodou som sem zabludila pri hladani urcitej info... neber to, prosim Ta, v zlom... ja len, ze @annag hovori, ze dojcene deti nemusia grgat, ak je tok mlieka ok... ak je silny a dieta pri piti hlta aj vzduch (zvlastne zvuky v brusku a pod.), tak odgrgnut treba... 😔
Citujem ( @dejka77 ) - najlepsie precitat si to cele: http://dojcenie.wordpress.com/2010/06/25/potreb...
Sú dojčené deti, ktoré pijú na prsníku nepokojne, hltavo a potrebujú odgrgávať i viackrát počas jedného dojčenia. Stáva sa to napr. pri príliš silnom toku mliečka, pri slabom prisávaní, ak mamička nedojčí na požiadanie. Je dobré hľadať príčinu nepokojného dojčenia a snažiť sa ju odstrániť.

prsky
7. jún 2011

@strapco13 s tym, ze dojcene deti nemusia vobec grgat uz az tak nesuhlasim 🙂 vidim to aj na nasom malom - ale u nas to je tym mojim silnym tokom mliecka - nahlta sa vzduchu a ked ho zacne tlacit, tak myka hlavickou - odgrgne, trochu mu pritom mliecko vytecie, niekedy aj viac a potom sa dojci dalej - v noci pije pokojnejsie a ja v polospanku asi nemam az taky silny spustaci reflex - mam aspon pocit, ze v noci mliecko nestrieka, kedze pije pokojne a nezakuckava sa. dcerka ale nemusela grgat vobec

strapco13
7. jún 2011

@ikika @prsky ved preto som pisala ze nemusia grgat..nie ze nemozu 😉
my sme patrili medzi grgacich..takze viem..silny tok mlieka, nadprodukcia, horsie prisatie...takze jednoducho musel si odgrgnut
ale pokial je babo pokojne nie je nutne ho nutit do grgania

prsky
7. jún 2011

@strapco13 ja som ta inak pochopila, len som si rypla, lebo to "nemusiet" v tomto pripade znie skor, ze nie je to treba vobec...ja to uz zvyknem preto formulovat ze nie kazde dojcene dieta potrebuje grgat 😉

ikika
7. jún 2011

@strapco13 jasne, ako pises, nutit grgat je blbost... treba si poznat svoje babatko, co potrebuje, ci ho boli alebo neboli brusko a pod. 😔
Ja som vypozorovala u malej, ze ked som ju neodgrgla, ale az ked sa zacala hmyrit a vrtiet, tak uz bolo neskoro... tak kvoli tomu som reagovala - nikdy nevies, kto si to precita a komu to moze pomoct... 😉 🙂

pami27
8. jún 2011

@prsky Ahoj zaujímal by ma Tvoj názor na liek Domperidon. Tu na koníku písali maminy, ktoré ho užívali dlhodobo a boli spokojné. Stále špekulujem ako mať viac mlieka, ale bojím sa aby som neublížila malému, alebo sebe.

soldi
8. jún 2011

@prsky ahoj, ano, krasne capicky mam od Teba 😵 len ta zelena, co sa neroztahuje, bola malemu hned mala 🙂 odlozim pre dalsie deticky, ale mi to bolo luto, lebo je krasna 😵 som netusila, ze sa narodi taky velky 😀
a to je super, ze kojis sucasne dve deti, musi to byt krasne 🙂

soldi
8. jún 2011

@pami27 ahoj, ja uzivam motilium, ktore obsahuje domperidon (3x1) a nesledujem ziaden negativny efekt. do mlieka prestupuje v minimalnom mnozstve, takze ani dietatku nevadi. kamoska ho brala dva mesiace vkuse a jediny negativny efekt to na nu malo, ze bola stale strasne hladna. ale to je asi individulane,lebo ja tento efekt vobec nevnimam.

pami27
8. jún 2011

@soldi A ako si s tým liekom spokojná? Radila si sa pred tým s nejakým lekárom? Tiež by ma zaujímalo či Tvoja kamoška mala aj po vysadení dosť mlieka.

soldi
8. jún 2011

@pami27 mne pomohol, ked som mala po zapale malo mlieka. jeho vedlajsi efekt je zvyseny prolaktin, co je hormon, ktory je prirodzene zvyseny pri kojeni. po vysadeni ale jeho efekt nepretrvava. ked ho kamoska vysadila, tak prestala kojit.

prsky
8. jún 2011

@pami27 treba uzivat v pripade, ze produkciu nezvysili bezne postupy, ale je to chemia, takze ja osobne by som najprv vyskusala vsetko ostatne v sucinnosti s laktacnou poradkynou. tvojim cielom by malo byt mat mliecka aktualne k spotrebe dietatka, nie viac, aby sa tvoje telo zbytocne nevycerpavalo. liek vyuzit na rozbeh, dodrziavat zasady efektivneho dojcenia (spravne prisatie, spravna poloha, dojcenie na poziadanie, vediet rozoznat aktivne pitie atd atp).

prsky
8. jún 2011

@soldi tak to mate asi riadneho valibuka 🙂 my mame zas slizik 🙂 sice vazi dost, aj faldicky ma, ale je velmi dlhy, tak zatial nie je este na pohlad uplne buclaty, ale aj to pride 🙂
a dojcit obe deti je fajn, niekedy ale narocne 🙂

soldi
8. jún 2011

@prsky nas je tiez dlhy, ma uz takmer 60 cm a vazi 5200 g cca 🙂 licka ma buclate, ale faldiky tiez moc nema, LP o nom hovori, ze je zbity- hutny 🙂 narodil sa o dva a pol tyzdna skor, cize takmer bez tuku, ale uz vtedy bol riadne tazky- 3850 g 🙂

mne sa velmi pacilo, ked si pisala, ze sa maly sam napije v noci, kedy chce, to znie krasne 😵
a v com to je narocne? vsak dcerka si uz len sem tam cucne, ci pije normalne vela? si to vobec neviem predstavit 🙂

dejka77
8. jún 2011

@strapco13 Tak ja ju nedavam stale odgrgavat, ale ked mi sem tam vracia tak to radsej urobim. A kedze pije niekedy hltavo, tak to asi treba.

dejka77
8. jún 2011

@ikika Len ta moja je nepokojna pred dojcenim, nie konkretne pri dojceni - to len niekedy. Asi to bude silnym tokom kedze mam nadprodukciu, ale uz som to znizila, tak to snad bude lepsie. A kojim na poziadanie.

dejka77
8. jún 2011

@strapco13 A ako je to potom s prebalovanim? Pred kojenim ju prebalit nemozem, lebo by mi vrieskala od hladu, ale ked mi zaspi po kojeni tak tiez nie je dobre budit ju a nemozem ju predsa nechat v jednej plienke trebars 6 hodin zvlast ak tam nieco ma.

shira_
8. jún 2011

@dejka77 s prebalovaním sme mali aj my takýto problém, ani pred ani po... a veru v noci som neprebalovala nikdy, radšej som natrela nahrubo krém. ale zobudiť dieťa a potom uspávať donekonečna mi prišlo ako omnoho vačšie zlo. riťku sme nemali zaparenú ani raz. kakanie v noci časom prestane, mne od 3 mesiacov kakal dosť zriedka, potiahol aj vyše dvoch týždňov bez kakania.

luciole
8. jún 2011

@dejka77 prebaľovanie sme aj my stále riešili v prvých týždňoch, lebo malá papala takmer nonstop a na prsníku vždy zaspala. A prebaľovanie pred dojčením aj tak nemalo veľký zmysel, keďže potom pri papaní išlo zároveň s mliečkom dnu to predošlé strávené mliečko von 😀 Tak som prebaľovala vždy vo chvíľkach, kedy bola hore a ono sa to postupne utriaslo. Stále papá veľmi často a aj veľa spí, no už to nie je nonstop a prebaľovanie už nie je taký stres 😀 Takže len vydržať a prebaľovať proste vždy, keď sa dá..no počula som už aj o deťoch, čo sa pri opatrnom prebaľovaní neprebudia, tak vyskúšaj 😉 Tiež som sa bála najmä v noci, ale nakoniec sme zvolili tiež verziu neprebaľovať, lebo budiť ju kvôli tomu nám prišlo ako väčšie zlo. Malá spí totiž s nami v posteli a od narodenia máme nádherné noci, len sa pomrví, so zatvorenými očami si cucne a spí ďalej. Veľmi skoro však prestala v noci kakať a aj ciká málo, takže nikdy nebola zaparená.

bubelko
8. jún 2011

@dejka77 ahoj. neviem, ci ti to pomoze, ale ja som prebalovala pri starsom pocas kojenia. najskor som nakojila z jedneho prsa, potom prebalila, dokojila z druheho prsa. pri mladsom som musela vzdy pred kojenim - inak sa mi povracal hned ako isli nozicky hore 😖

bubelko
8. jún 2011

@soldi nemas za co, dolezite je, ze si happy a babo tiez 😉

ikika
8. jún 2011

@dejka77 hmmm, ze z coho moze byt nepokojna pred dojcenim, neviem... no ja nie som urcite ta najpoverenejsia radit... neviem o dojceni tak vela, ako niektore baby tu - ja len, co som sa naucila (hlavne vdaka tejto teme!!! 😵 ) pocas tehu a potom z vlastnej skusenosti...
Ja som si tiez znizovala produkciu tak, ze som malej davala pit z jedneho prsnika do 2 hodin... a pomohlo to... samozrejme, ako rastla, tak vedela zvladnut ten tok mliecka lepsie... 😔

Co sa tyka prebalovania, ja som prebalovala v noci dost dlho... mne sa, nastastie, pri tom nezvykla zobudit... 1x v noci som ju vzdy prebalila v posteli a v pohode... jasne, ze velmi jemne, aby sa nezobudila... 😉 🙂

bubelko
8. jún 2011

@dejka77 este ma napadlo, ze v noci som prebalovala iba ak boli pakakani, inak nie. az rano. a veru boli niekedy v jednej plienke 6-7 hodin 😉 neboli zapareni ani nic. dodnes ma jonas plienku 12 hodin v noci 😉