Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

martuska75
10. aug 2011

@alex1983 podla mna nijako. Mozes skusit niektoru z tych sadistickych metod (vyrevat, nekojit. . .) alebo skus vydrzat a pomoct si ako sa da, tj spat vzdy ked spi dieta, kojit po leziacky v posteli, dieta neprekladat a nechat ho pri sebe. . . Je o na tebe co si vyberies.

azarijka
10. aug 2011

@alex1983 Ja uz tiez nevladzem,ale na tu metodu kontrolovaneho placu som este nenabrala odvahu ☹ ale robim to tak ako ti poradila @martuska75 spim cez den ked som unavena, kojim po leziacky, mala spi s nami v manzelskej posteli, takze ju kojim v spanku a nikdy si rano nepamatam kolkorat som ju kojila 😉 horsie to je ked v noci place aj par hodin vtedy som naozaj uplne mrtva 😒

alex1983
10. aug 2011

@martuska75 mala spi s nami v manzelskej postely a od narodenia sa kojime poleziacky. Skusala som si aj uplne lahnut ze ja budem spat a malej necham prsko v puse, ale nejde nam to, vzdy jej prso vypadne a zacne plakat. A srdce na to ju nechat vyrevat nemam, uz som to skusala ale vydrala som len 5 min. 😀

alex1983
10. aug 2011

@azarijka ved presne to... niekedy ked tak reve ma napadaju rozne skarede myslienky 😀 Tak musi malu na chvilku utisit manzela, aby som sa ukludnila. Najhorsie je to vtedy ked uz konecne zaspim a mala sa zasa zobudi

stvura
10. aug 2011

@alex1983 no ak naozaj nezvladnes vyplakanie, tak nie je sanca...len si pockat ci sa spanok zlepsi po roku, kedy sa zvykne menit. Viem o com pises, ja mam plus to, ze nemozem spat ani cez den, nakolko moj starsi {coskoro 3 rocny syn} uz rok nespi cez den vobec. Takze ja som nevyspata uz hrooozne dlho {akurat som spala pekne od roka a pol do dvoch ako maly mi prespal noc} a ak i moje tretie dieta ak dajake bue bude rovnaky nespavec ako moje dve, tak koniec... 😀 😝

azarijka
10. aug 2011

@alex1983 noooo presne ako keby si o mne pisala hehehehe 😀 😀 😀 zakazdym ked spusti plac a neda sa utisit hovorim ze od zajtra zaciname s vyrevajucou metodou, ale pride dalsi den a samozrejme ze uz ma "hnev" presiel a nic neskusame 😀 😀

peha81
10. aug 2011

ahojte kocky,,neviem ci som nasla správnu tému, ale mozno mi niekto poradí. zacala som odstavovat môjho 9 mesacneho synceka, v oktobri-novembri idem naspät do prace, tak musim. Takze cez den mu uz cecok nedavam, len ráno a vecer,,no a v noci si pýta kazde 2 hodky. Prosto som mu to stopla a nedala, tento týzden zaciname. Ale neviem ci dost papa, podla mna málo, napr. dnes polka jogurtu, naberačka spenatovej polievky+chleba trosku, chrumky ked sme boli vonku, a polku dlhej piskoty,,ine dni da napr. este jednu broskynu alebo ovocie a este jogurt alebo krupicu alebo tak,,,sa mi to zda malo, predtým papal takto isto + cecek,,,,ale to som chcela, zacal dneska byt strasne placlivý, ked mu nedam co chce reve, ked ho idem prebali reve, to doteraz nerobil, teraz zaspinkal s cecikom v puse,,,ako ho mam lahko a bez placu odnaucit od cecania??? on bol zvyknuty cez den aj na ceciku zaspat, teraz mu nedam a uhopkavam ho na fitlopte, čo tiez nie je bohviečo ale inak mi nezaspí. poradte. dakujem 😖

stvura
10. aug 2011

@peha81 nenapisala si kolko vazi tvoje dieta, co je dost podstatna informacia...ake ma vahove prirastky, porodnu vahu. Co sa tyka toho odstavovania, je tema v ktorej ti mamicky poradia ako odstavit dietatko, toto je skor o dojceni, problemoch s dojcenim a podobne...sme tu vacsinou mamicky co dojcime, chcem dojcit, pripadne dlhodobo dojcime. To jedenie co spominas...ked to porovnam so svojim dietatom, je to malo {moje dieta laduje velmi vela ale je extra pohyblive, takze vsetku energiu aj vyda a je utle}, ale su deti co zjedia ovela viacej a aj ovela menej. V tom pripade zalezi ako vyzivne je tvoje mliecko, ci mu nechyba. To ze v noci ti pyta castejsie jest moze byt v jeho veku aj o probleme so separaciou, zubkami, rastom a vselicim inym, v tom by som problem nehladala, to sa upravi. Podla mna je to dost malicke dieta na odnaucenie {moje mladsie ma 10m}, resp. na odnaucenie bez placu, lebo este nechape suvislosti.

peha81
10. aug 2011

@stvura no viem ze je maly na to,,ale ked pojdem do roboty tak co,,stači aby sa naucil ze cez den nedostane ceci len vecer a v noci, musim ho nejako naucit zaspat inak ako na ceci,,,inak je dost velky, bude mat uz skoro 10kg, asi z toho nocneho jedenia 😅 aj nasa dr. mi povedala ze to uz nemôze byt v noci hladny, ze ma len potrebuje citit,,ale uz by mohol nahodit aj nejaky väčši interval ako 1,5-2h,,,a zas cez den ked vela neje tak mozno aj je hladny,,fakt neviem,,v podstate mi ide skoncit kojit cez den, pripadne upravit ten interval na noc,,,ale diky za odpoved,,uz som aj nasla daku temu ako odstavit dieta od prsnika 😉

martuska75
10. aug 2011

@azarijka
@stvura
@alex1983 no baby mam s malymi nespavcami bohate skusenosti starsie sabudila 2-3krat za noc este 2 rocna ked som uz chodila do prace ☹ . Dieta total na baterky. Ked uz ma pri nej revajucej napadalo kadeco vzdy som ju dala dopostielky na minku nech sa ukludnim 😀 Tam si neublizila a ani ja 😀

stvura
11. aug 2011

@martuska75 hehe...no 2-3x za noc je uplne ze super...moj starsi do roka a pol aj 10x za noc, potom sme aplikovali metodu kdsvns a pomohlo, uz len 2x za noc, potom okolo 1.5-2r dakedy aj prespal a odvtedy spi. Stale bol dojceny do 2.5r, takze viem ze prespatie dojceniu nebrani. Dcerka je momentalne hore tiez aj 8-10x za noc, ked je dobra noc, tak len 2-4x a to sa tesim. Cez den spia obe velmi malo. Resp. maly od dvoch rokov vobec cez den nespi a mala spi cez cely den len 2x po pol hodkach, pripadne len raz po pol hodke 😝 . Tak si vies predstavit ake je to SUPER. Obe velmi energicke deti, vobec nie su ustate...

martuska75
11. aug 2011

@stvura ved ja som to po nasich skusenostiach tiez povazovala za uplne super a sla som do prace 😉 Ked sa narodila tak 20 min jedla a 20 spala ez den aj v noci 😒 , postupne bola v noci hore kazdu hodinu a cez den spala 2x po 30-45 min a ked sla do jasiel tak uz cez den nespala vobec. Teraz je uz nastastie skolacka, vecer ide spat o 21:30 a rano vstava o 5:30 az 6:00 a nez ide do skoly tak kuka telku. A ziadne metody na nu nefungovali 😉 Je to super tvrda gebula. Trochu sa to zlepsilo v 1a 1/2 roku ked som dokojila ale mozno uz len bola vacsia. Teraz mam tuto malu a zdacsa o volaco lepsie, ale mozno podla toho s cim to clovek porovnava 😀

strasska
11. aug 2011

zienky, neviete mi poradit, na bradavke sa mi pravidelne robi pluzgierik naplneny cirou tekutinou? Co s tym? a ako tomu predchadzat?

strapco13
11. aug 2011

@strasska pravdepodobne sa jedna o mliecny pluzgier http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/biela-...
ten je casto pri mykoze http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen... ..hlavne ak mas citlive bradavky aj mimo dojcenia
okrem pluzgieru..mas ine priznaky? bolest /ak ano aka je to bolest a kedy to boli/? hrca alebo farebne zmeny na prniku ci bradavke?

strasska
11. aug 2011

@strapco13 dakujem, len ja tam nemam ziadne zrazene mliecko, ani bielu bodku...ten pluzgierik je priesvitny, a po prepichnuti sterilnou ihlou z neho vytecie cira tekutiny. Potom dam mliecko vytahat drobulke a kym sa to zahoji, je to pri prisati trosku bolestive, pocas dojcenia uz nie. Ale inak citlive bradavky nemam, ani ma nebolia, ani ziadne zmeny nebadam.
bactroban mam doma, tak skusim potriet.
ale hlavne by som chcela vediet ako tomu predist?

krhlicka
12. aug 2011

ahojte baby, prosim o radu ako spoznam, ze uz je dietatko dostatocne najedene.
Mam 10 dnovu dcerku, ucime sa spravne prisavat, mam problem s tym, ze chce
sat stale len bradavku a velku pusinku otvara az na viackrat. Mierne ju to rozrusuje a je placliva.
Ked uz sa spravne prisaje, neviem kedy ju dat dolu z prsnika. Lebo miestami saje velmi hltavo,
potom ma prestavku a len ,,dudluje", potom znovu saje.
Je potrebne dodrzat nejake casove intervaly a striedat prsniky?
Snazila som sa dodrziavat 10 min striedavo kazde prso...ale, niekedy zaspi, neda sa mi ju zobudit.
Takze zhrniem: ako spoznam, kedy je babatko najedene?mam cakat,ze pusti sama bradavku?
Z prska ju davam dolu podtlakom pomocou malicka, co sa mi osvedcilo. Ale akonahle ju chcem dat dolu, tak
bojuje a snazi sa prisat tuhsie.
Dakujem vam za akekolvek rady a postrehy a zelam krasny den 🙂

krhlicka
13. aug 2011

@prsky dakujem, mrkla som tam. pekny den zelam

martija
13. aug 2011

ahojte, ja by som sa rada spytala na hustu stolicu u plne dojceneho dvojmesacneho babatka. doteraz kakal casto a sotlica bola ako ma byt, riedka zlta, s kuskami zrazeneho mlieka,ale uz asi tyzden nekaka poriadne iba kde tu a stolica je husta, ako karamel,sa neda sa poriadne ani utriet.....a ma aj hlieny, pocitam,ze aj z toho moze byt hustejsia,ale toto sa mi zda az moc, je to normalne?

prsky
13. aug 2011

@martija je to uplne normalne, hlavne ked nekaka kazdy den .. telo sa naucilo takmer bezozvysku stravit mliecko a tym, ze je dlhsie v creve, dehydruje sa, preto je pastovitej konzistencie .. moj maly tiez kaka pastu a slusne sa na tom namaka, ale tak aspon odchytime spolahlivo do serblika. pokial stolica nie je formovana /ako po zavedeni prikrmov/, je to ok.

martija
13. aug 2011

@prsky dakujem za odpoved, trosku si ma ukudnila. lebo malinky je celkovo nekludne dieta a mava koliky, a ked placka,tak neviem,ci neni problem zase niekde inde....stolica neni formovana - teda nie su to bobceky,alebo nieco podobne,ale fakt taka husta pasta, a ako pises namaka sa a najdem v plienke trosku "lepu" ....tri deti mam a u kazdeho je to ine.... 😅 . Stredny syn tiez nekakal aj vyse tyzdna,ale vzdy ta stolica bolo taka redsia,nie uplne,ale nebola az taka husta ako tohoto tretieho, clovek sa ma stale co ucit,a to mam doslova roky odkojene....ach jo ......

zuzkaro
15. aug 2011

@martija no moj drobec tiez kakaval tak raz za 4-5 dni a kedze bol plne kojeny tak som sa nejako nad tym nezamyslala a aj ked maval bolesti bruska ked sme mu vecer dali espumisan tak sinkal pekne az do tretieho mesiaca kedy sa mu zauzlilo crievko a musel ist pod noz a uz nema ani slepe crevo ani 20 cm z tenkeho a hrubeho :( to je moja skusenost a dufam, ze nestrasim, len by som si to radsej odsledovala

martija
15. aug 2011

@zuzkaro fuha tak to je teda na mna prisilna kava!!!! chudiatenko malinke, to si musel velmi velmi vytrpiet! a ako ste na to prisli,ze zrazu je nieco inak.....a co bolo pricinou zauzlenia crievka, myslis,ze to ,ze kakal malo? alebo ta stolica husta?
.....a ja to sledujem,lenze v podstate som bezmocna,ked ho boli brusko moc s tym nenarobim,a neda sa moc ovplyvnit ani to ako kaka, a myslim,ze ani ty ako maminka si moc nemohla robit nic,ked sa to crievko zauzlilo? ci myslis,ze sa tomu dalo nejako predist?

cervena_ciapocka
16. aug 2011

potrebujem zas radu ...
dnes som malého vážila pred, počas a po kojení ... po 20 minútach bol váhový rozdiel 50 g. Kedže si ešte pýtal papal ešte 15 minút ale to sa váhový rozdiel zvýšil len o 10 g . Skúsila som mu dať ešte druhý prsník (aj keď v tom prvom ešte mal čo piť, ale on sa mi zdá lenivý dosť ) na 10 minút, ale opäť bol váhový rozdiel len 10 g. Čiže spolu vypil 70 g/ml mlieka. Je to dosť na 3 týždňové bábo? A pritom už ku koncu zaspával, spokojne sa pocikal, pokakal, a kľudne si leží a pozerá na nás kebyže ho vezmem ne ruky, tak zaspí.
No a kojím asi tak 7 krát za deň. Je to dosť? Lebo viac krát si ani nepýta.
No a hlavne sa pýtam preto, lebo malý nepriberá. Narodil sa s váhou 3800g, domov sme prišli s váhou 3500 g a za dva týždne pribral len 40 g. Pritom je to veľmi spokojné dieťa.

prsky
16. aug 2011

@cervena_ciapocka treba sa naucit rozoznavat, ci aktivne pije, ak nemas nadprodukciu, tak ak aktivne nepije, stlacat prsnik ... vazenie pred a po nema zmysel, zbytocne stresujes seba aj dieta .. pre info raz za tyzden staci a aj tak bude rozdiel medzi tvojou vahou a vahou u pediatra. podstatne je, ci maly cika (min 6-8 plienok denne), ci je spokojny a ci prospieva... viac tu
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/
http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...

zuzkaro
17. aug 2011

@martija no on mal v crievku polyp a ten bol pricinou toho, ze sa to zauzlilo a mas pravdu nic sa s tym robit nedalo, neviem ci by to videli na sone, uz sme v poriadku ale ten strach ked z nicoho nic zacal veeelmi plackat a potom nasledne aj vracat a ja som nevedla, ze co no strach ... a najhorsie bolo to, ze sme sli do nasej miestnej nemocnice v Brezne, ked ho len pozorovali a jedine co mu dali bol fyziologicky roztok a az na dalsi den nas previezli do detskej fakultnej nemocnice v BB kde ho museli najskor zastabilizovat a az tak ho mohli operovat no co uz... hlavne je, ze uz je vsetko v poridku a hadam nam ani nic dalsie nehrozi 🙂

martija
17. aug 2011

@zuzkaro az mi uzko zostalo...boze, ja vsetko zvladnem,ale ked ma dietatko trpiet,to nie...hlavne,ze ste v poriadku,a ze si nic malicky z toho nebude pamatat,to su velki bojovnici plny pozitivnej energie, my dospeli by sme hned boli na zadku,ale oni nie, som rada,ze ste v poriadku a nech sa chorobky vyhybaju prajem...

majusenka77
17. aug 2011

Prosím, vedeli by ste mi poradiť, ako by sme sa mohli opäť vrátiť k plnému dojčeniu? Dcérku som plne dojčila 2,5 mesiaca, okrem pár pokusov príkrmov v pôrodnici, kým nám nabehlo mliečko.
Kvôli vážnejšej operácii som musela zo dňa na deň prerušiť dojčenie. Dostala teda fľašu s UM. Keď už si ju teraz môžem priložiť, malej sa to nepáči, nedarí sa jej dobre prisať, niekedy ma odmieta a zisťujem, že aj mliečka mám akosi menej, to čo sa jej podarí zo mňa zcucnúť jej nestačí, tak jej musíme aj naďalej dávať aj fľašu.
Čo mám robiť, aby sme si obnovili dojčenie a aby som nestratila mliečko?

strapco13
17. aug 2011

@majusenka77 treba pripravky na podporu laktacie, odsavat a nedokrmovat flaskou ale cievkou na prse.
Bolo by dobre osobne sa skontaktovat s laktacnou poradkynou...od nej si aj mozes kupoit tie pripravky a ukaze ti ako s cievkou pracovat..nie je to zlozite, ale je dobre mat zo zaciatku pomoc
skoda ze si sa neporadila pri tej operacii..vacsina zakrokov a lieky nie je dovod na odstavenie alebo prerusenie dojcenia
zopar linkov ktore ti pomozu http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...
samozrejme je dobre kuknut si aj ostane clanky na tych strankach
drzim palce

alex1983
18. aug 2011

@strapco13 ahoj, som uz zufala a neviem kto mi poradi a ako citam Tvoje rady tak sa mi zda ze Ty by si mi snad vedela. Malu stale dojcim no viac menej sa uz s prsami len hra, napr. nase kojenie kolkokrat vyzera tak ze malu kojim poleziacky a ona sa da na styri a tak papa, alebo si dava do pusy raz jedno potom hned druhe prso... proste vobec kludne nepapa a potom ma kuse do prs, natahuje bradavky a ma z toho ohromnu radost. Cez den kojim zhruba 4x, no v noci nonstop a to chce len podudkat... som unavena, vycerpana a rozmyslam nad flasou a um napr.nad sunarom. Vkladala som nadej do prikrmov, ale velmi malo papa. Neviem co robim zle a uz neviem ako dalej 😒