Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

pudo
19. nov 2009

Ahoj Annag,
chcela by som ta aj ja velmi pekne poprosit o radu. Mame 10dnovu dcerku, v porodnici islo vsetko s kojenim a s rezimom spanok-papanie skvele. Ako sme prisli domov, tak mame problemy. Malinka velmi stikuta po kazdom dojceni (aj ked si odgrgne), dlho je potom nepokojna, ked ju drzime zvisle, tak je to lepsie - ale mam pocit, ze by mohlo ist o TICHY REFLUX, lebo je na nej vidno, ako sa je mliecko tlaci naspat do hltana. Dokaze byt hore aj 4-5 hodin, kym zaspi, a potom zas spi 4-5 hodin. Ma aj taky chrcavy zvuk ked spinka.
Prosim ta, ako je najvhodnejsie v tomto pripade dojcit a ake opatrenia mam potom urobit?
Vdaka

katarina1976
19. nov 2009

Ahoj Annag,
prosm oradu, dcerka ma 3 tyzdne a posledne dni zelenu stolicu. Dojcim v noci v 3 hod intervaloch, ale cez den je to velmi chaoticke. Aj po krmeni vyzera, ze je stale hladna, papa si rucicky, vzdy, ked ju prilozim, tak saje. Dojcim ju cca 10 min z jedneho prsa a ked nestaci, aj z druheho. Nikdy sa sama neodtiahe ze by bola syta, saje kratko, potom len cuca, v podstate zaspi na prse, ked ju odtiahnem, prebudi sa a chce jest opat. Takto dookola. V noci dojcim len z jedneho, to staci a ostatne odsajem, kedze som mala cervene prsia a bojim sa zapalu. Po kojeni, pokial nezaspi pocas sania, navyzera spokojne najedene.
vdaka

annag
19. nov 2009

pudo - to čo opisuješ - to má prakticky každé bábetko - deti majú nezrelý zvierač pažeráka, čo je v brušku navyše, alebo ak je žalúdok rozbúrený - napr. hltavým pitím, má tendenciu vracať sa späť. Teda je to normálny jav, z ktorého bábo vyrastie a netreba si z toho robiť ťažkú hlavu - takisto ani z mierneho grckania .... bábetká však môžu byť nervózne, lebo vracaním sa mliečka odchádza i kyselina - páli ich záha. čo treba skúsiť:

- polohovať - bábo nesmie ležkať na chrbátiku na rovnej podložke - môže byť na boku, na brušku, vertikálne. Na chrbátiku môže ležkať len ak je podložka vyvýšená asi na 30 stupňový uhol

- bábo prebaľovať s dlhším odstupom od dojčenia a veľmi opatrene, aby si nôžky nekrčilo

- pri nosení nestláčať bábetku príliš bruško

- po dojčení dať bábetku a jeho žalúdku možnosť upokojiť sa - teda po dojčení nezdvíhať bábo chytro odgrnúť - radšej nech si poležká 15-30min či dlhšie , môže i zaspinkať . Až potom ak nespinká bábo zdvihnúť - väčšinou si už pekne grgne - možno začne plakať, možno štikútať - tak potom je fajn ponúknuť aspoň na pár ťahov prsíčko, z ktorého papalo naposledy - slabým tokom mliečka a slinami si záhu spláchne

- niektoré deti si volia dojčenie na etapy - napr. sa najedia z jedného prsníka - chvíľu si oddýchu a o hodinku chcú papať opäť - teda papajú menšie dávky, ale častejšie

-10 dňové bábo nie je naschvál hore 4-5 hodín, fyziologicky je pripravené na spánok tak do 1, max 2 hodín od prebudenia - ak bábo nezaspinká, má nejaký problém. Často sa stáva, že mamičky riešia všeličo - koliky, bruško, nevysvetliteľný plač bábetka .... a strácajú pojem o čase - bábo medzitým už dávno vyhladlo - ak taký drobček hoci s ním mamička všetko potrebné spravila (prebalila, ponosila ....) stále plače - treba mu ponúknuť prsník - už mohlo medzitým vyhladnúť - ak bude hladné, bude piť, ak nie , bude sať naprázdno alebo prsník odmietne ...

- bábo potrebuje piť na prsníku pokojne - nepokojne pije, ak reaguje na tok mliečka - pomalý, ale oveľa častejšie na silný tok mliečka - a s ním spojený silný vypudzovací reflex - to sa dá napraviť rytmom dojčenia ...

- nepokojne pije, ak je extrémne unavené - ako napr. báb po 4 hodinách bdenia, alebo sa mu chce kakať ...

- ak nevieš kam z konopí, odpovedz mi prosím na otázky zo str.171

annag
19. nov 2009

katarina - musím si urobiť obraz o celom dojčení , odpovedz mi prosím na otázky zo str. 171

- ale kým odpovieš:

- bábo na prsníku zaspáva, ak reaguje na pomalý tok mliečka - tomu sa dá pomôcť stláčaním prsníka a ak už stláčanie nefunguje, tak výmenou prsníka - teda ak sa prebudí, využi čas, kedy je hore a prsník stláčaj a striedaj skôr než zaspinká či cucká naprázdno - tak si vytiahne v realtívne krátkom čase veľa mliečka a bude po dojčení spokojnejšia a dlhšie bude spinkať

- kedy si bábo väčšinou cmúľa palčeky: (a všetko vyrieši dojčenie)
- ak je hladné
- ak je nervózne a unavené
- ak má záhu

po takomto efektívnom dojčení ju môžeš nechať trošku oddýchnuť, potom ju odgrni, prebaľ a ak bude hore a nebude spinkať - tak ju nadojči opäť- je normálne dojčiť aj 12-15 či viac krát za 24 hodín 🙂

katarina1976
19. nov 2009

Kojim v noci kazde 3-4 hod, cez den chaoticky, priladam skoro stale, pije pokojne, as 5 min intenzivne, potom zaspava, po precitnuti pyta opat, nedokrmujem, ma cumel, nepouzivame flase, mlieko mi samovolne nevyteka, len po silnejsom stlaceni, jeden prsnik mam vzdy viac naliaty a stvdne mi, dojcenie z neho ma boli, hlavne ked nerzmasirujem predtym dvorec. Zacinala som s klobucikmi kvoli kvavym bradavkam, teraz som bez. Infekciu nebadam, mala stkuta aj 2x denne, stolica je v kazdej plienke, grckanie je mierne, skor skryte, polohy sa snazim striedat-futbalova, klasik, v leze, matrac mame zvyseny, spi na boku-v noci, cez den aj na chrbte, satku nepouzivame, s kocikom sme boli len na balkone, odsavam iba v noci, ked vypije jeden prsnik a hned zaspi, cize k druhemu sa nedostane. Porodna vaha bola 2770, prevazenie zatial nebolo, z porodnice sme odchadzali s 2830.
Dnes rano sa zobudila o 5,30, potom uz len driemala a opat zaspala o13,30-15, teraz o 22 zaspala, inak az do vecera zufalo plakala a bola nervozna, pravdepodobne aj kolika bola. Teraz sme ju uspali. Kupeme kazdy druhy den o 18,30, zaspava o 21,00.
Ak som nieco vynechala, rada doplnim.

kolka1
20. nov 2009

Ahoj Annag,

chcela by som Ta poprosit o radu, ci mozu kojacie maminky chodit do sauny. Ci pripadne sauna nemoze negativne ovplyvnit tvorbu mliecka.

Dakujem velmi pekne.

ali_ali_1510
20. nov 2009

Ahojky, chcem doplnit nieco k tomu cumliku. Mala ho dostava väcsinou ked uz sa s prsnikom iba hraje- a to tak, ze mi ho nenormalne natahuje (dost to boli- a ked to urobi viac-krat za sebou je to des) alebo si este pyta prsnik a ja vidim, ze sa na nom zlosti - mam pocit akoby sa chcela len ulozit spat, ale z prsnika tecie a to ju znervoznuje. ak je to mozne, tak jej ho na ukludnenie dam, no ona najradsej zaspava v mojej pazuche- tak sa tam akosi zavrta a je spokojna. skusam jej davat aj prst, ale ked sa tak zavrta - nie je to velmi mozne. A potom este v kociari. Mam z nej pocit, ze potrebuje nieco sat - tak ju to zamestnava.

ktulik24
20. nov 2009

ahoj annag 🙂 mám síce prečítanú celú tému, ale aj tak ťa musím otravovať, lebo som nič podobné akosi nenašla 😒 malá má štryri a pol mesiaca, len kojím, z jedného prsníka, neviem povedať, koľkokrát denne, niekedy aj každú hodinu, ked je mrzutá, niekedy aj po štyroch hodinách..je trošku drobnejšia, máme ledva šesť kilov, ale nemyslím, že má málo mliečka, ona je taká cicka 😉 len posledných pár dní stráááááášne grgá ☹ normálne nechápem, vidím, že sa chúdatko trápi..po pár minútach sa odťahuje od prska, kope ako divá, musím ju zdvihnúť a taký grg vyletí 😕 a grgá aj hodinu po nakojení, aj vygrcká, čo doteraz absolutne nebolo.doteraz sme vôbec nemali problém, nekolikovala, negrckala, ani tak negrgala.
som to aj doktorke na poradni spomenula, nič neporadila,vraj deti grgajú, aj grckajú.to je mi jesné, ale prečo až teraz????často po hodine vygrcká všetko...nieje chorá-myslím soplíky a pod.nepijem bublinkové, nejem kapustu, strukoviny, ani čerstvé pečivo, proste nič také, vlastne stále to isté, čo doteraz nerobilo problémy... ☹ ☹
problém s tokom mliečka tiež asi nemáme, mliečko nestrieka, pijwe len z toho jedného, takže mliečka tam nieje extra veľa..druhý prsník ani neodsávam, proste ho nepoužívame 😉 , čiže nedokrmujem flaškou, ani nič...fakt neviem, čo ju tak trápi.asi mi nebude jednoduché poradiť, ale vážim si akúkoľvek snahu pomôcť.dakujem, katka.

bibi78
20. nov 2009

ahoj annaq,

mam jednu otazku ohladom odsavania. zatial nemam ziadnu odsavacku, ale teraz maly uz prespi takmer celu noc a ja mam pocit, ze uz nemam tolko mliecka. prv som mala po 5 hodinach prsia ako kamene a teraz ani po 8 nie... vecer sa strasne jeduje pri kojeni a tak rozmyslam, ze by som v noci odsavala... vies mi poradit, ci je to spravne volba alebo by som to mala nechat vsetko na maleho a nevymyslat s odsavanim? ak ano, aka je najlepsia odsavacka, ak budem odsavat raz denne?
a este taka podotazka, je vhodne malemu nasadit flasku, keby chcel krmit ocino moje odsate mliecko??

dakujem velmi pekne!!! 🙂

annag
20. nov 2009

bibi78

- dlhá prestávka síce tvorbu mliečka zvyšuje, no pokiaľ sa bábo cez deň normálne dojčí, určite sa mliečka tvorí dosť - skôr ide o Tvoj pocit - väčšina mamičiek túži mať naliate prsia , ale aj v mäkkých prsníkoch môže byť - a väčšinou aj je - mliečka dosť.
Skôr by som najskôr využila a pozorovala , či bábo v noci nemá čas, keď má len plytký spánok, resp. je i prebudené - fázy hlbokého spánku sa určite striedajú s plytkými - ak dávaš cumeľ, môže to byť jeden z dôvodov, prečo sa v noci neprihlási papať.
Najúčinnejšia a najpohodlnejšia odsávačka je bábetko. Treba sa snažiť využiť čas, keď je bábo cez deň prebudené a samé sa aktívne prsníka dožaduje - teda dojčiť častejšie pokiaľ nespinká, ak dopije jeden prsník, ponúknuť i druhý. Večer to tiež nemusí byť hladom , ale len únavou a podráždením - ak napr. cez deň málo spinká, ak má dlhú prestávku medzi podvečerným a večerným spánkom ...

Každopádne - je výborné, ak mamička odsávať vie, mliečko si môže mraziť na príkrmy po polroku. Je to tiež výborná psychologická barlička - ak odsávaš, vieš, že je mliečka dosť a že keď bábo plače, nie je to pre hlad. Mliečko sa tvorí non stop, aj počas práve prebiehajúceho dojčenia - večer sa skôr ťažko spúšťa, najmä ak je mamička unavená po celom dni, vystresovaná, ak podvedome očakáva plač bábetka ... Ak teda máš chuť odsávať, stačí Ti bohato manuálna odsávačka - napr. Medela, Avent.

k podotázke - nie je to vhodné 😀 - fľaša, klobúčiky, cumle - to všetko zo srdca neznášam 😅 - fľaša prináša so sebou riziko predčasného odstavenia bábetka, hoci by to bolo len občas . Ocino sa môže bábetku venovať akokoľvek, no kŕmenie patrí výlučne mamičke. Len vo fakt výnimočných prípadoch môžeme bábo nakŕmiť inak - ale ozaj alternatívne - pohárik, lyžička ... Avšak všetko je návykové - bábo môže začať preferovať pohárik, lyžičku, striekačku - čokoľvek. Pri saní z fľaše si okrem toho vytvára i nesprávny návyk prisávania sa a nekŕmi sa aktívne - len pasívne prehĺta plynule tečúce mliečko - pri správnom alternatívnom kŕmení jazýčkom pracuje a mliečko si pracne posúva do hrdielka. Kopec mamičiek mi hovorí - moje dieťa nikdy neotvorí pusinku dokorán ako to máš na fotkách v albume - áno - neotvoria, stačí, že bábo raz v živote okúsi cumeľ a už pusu nemusí doširoka otvárať - čím častejšie sa s cumľom stretne, tým pevnejší nesprávny návyk si vytvára. Fľaša je príliš veľké riziko - niekdy nevieme, ako dané bábo zareaguje a či po hoci len jednej fľaši nebudeš onedlho riešiť napr. typický bojkot prsníka ...
Okrem toho - ak dokrmuješ - hoci i vlastným odsatým mliečkom, laktáciu tlmíš - prsníky v tom čase stoja namiesto toho, aby boli vyprázdnené a mohli tvoriť nové mliečko.

annag
20. nov 2009

ktulik

dojčenie len z jedného prsníka niekedy takýto jav so sebou prináša - napriek tomu, že sa Ti nezdá problém v toku mliečka - myslím, že bude práve v ňom - mliečko nemusí striekať viditeľne, stačí, ak jej strieka v pusinke - grganie je spojené s veľkým obsahom nahltaného vzduchu - musí tých prvých pár minút papať hltavo - cítiš a vidíš, ako jej po prisatí hlboko klesá brada a vznikne tam krátka pauza, brada sa vráti späť a malá hlasno preglgne ? keď pije, aj sa niekedy zakucká, zakašle, mliečko jej vidno v kútikoch pusinky?

- po koľkých minútach sa asi začne odtŕhať? - čo vtedy urobíš - pokúšaš sa ju najskôr priložiť alebo ju okamžite dáš odgrgnúť?
- v akej polohe dojčíš? cez deň - v noci
- ako je to v noci?

annag
20. nov 2009

kolka - jasné, do sauny môžu ako iní zdraví ľudia 🙂

annag
20. nov 2009

katka1976

- maličká zúfalo málo spinká. AK je taká unavená, tak okrem toho, čo som písala - určite zaspáva i pre únavu - ona na prsníkoch drime, potom ju prebudíš, zase čosi poťahá, podrieme .... ale súvislý pokojný spánok, ktorý by jej dodal energiu a silu tam väčšinu dňa chýba. Takéto maličké bábo potrebuje tak do 1, max 2 hodín od prebudenia zaspinkať. A ak to má byť považované za spánok , mal by trvať aspoň hodinu- maličká už smelo môže chodiť vonku na prechádzky - ak nespí dnu, skús to vonku - kočíkuj ju aj 3-4 krát denne - hoci krátko, ale často . Ak sa nedá kočíkovať, tak ju dávaj na balkón . Deti dnu veľmi zle spinkajú. Pomohlo by určite nosenie v šatke, ergonomickom nosiči - je to úloha číslo jeden po kŕmení - bábo uspať skôr, než je tak príšerne unavené, že už nedokáže zaspinkať vôbec.

AKo som písala predtým - dôležité je, aby si prsníky stláčala a striedala skôr, než zaspinká na prsíčku. Neprehadzuj ju predčasne na druhý prsník - vždy by mala najskôr dobre dopiť prvý prsník - pomôže stláčanie a až tak ísť na druhý - a ak treba, zopakovať to viackrát

ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť ďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvolni - možno začne piť mliečko, ktoré sa tlakom uvolní, možno si urobí prestávku - počkaj , kým nezačne znovu sať naprázdno a opäť prsníky stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladné a netreba ho nútiť. Ak by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije. Samozrejme, môžeš ho nechať i cuckať prsník po dobrom kŕmení, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce tulkať, mojkať, cítiť bezpečne, upokojiť

na tomto videu vidno stláčanie prsníka:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

tu vidno, ako bábo ozaj pije:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

a tu, kedy len cucká a pije veľmi málo:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

vyskúšaj to prosím a napíš, ako sa Vám darí - podľa toho dohodneme čo ďalej 🙂

annag
20. nov 2009

ali ali - no práve to nenormálne naťahovanie vzniklo používaním cumľa ... ak jej vadí tok mliečka - treba jej ponúknuť prsník, z ktorého si naposledy dojčila, ak napriek tomu tečie, môžeš stlmiť v takej chvíli tok mliečka - buď opatrne cigaretovo zatlačíš ukazovákom a prostredníkom na rozhranie dvorec-prsník, alebo prsník chytíš do dlane a zatlačíš silno dlaňou pod palcom - obidva spôsoby blokujú tok mliečka - je to však dôležité používať s veľkou rozvahou ,keď bábo ozaj potrebuje len sať naprázdno. Sanie v kočiari v spánku - to už je tiež návyk na cumeľ, z ktorého sa asi ťažko uniká - bežne som bábo dojčila na uspatie ešte tesne pred vložením do kočíka hoci v overale - no v kočíku už sať nemuselo - ale to chce zrejme návyk od narodenia

bibi78
20. nov 2009

annaq, vdaka za odpoved!! presne to som si o flasi myslela aj ja, neviem, co mozem od maleho cakat... radsej pockam s flasou na casy, ked to bude nevyhnutne...

cez den papa celkom dobre, dopoludnia maly vlastne nespava, tak je hladny aj kazde 1,5-2 hodiny, co mi doktorka neschvaluje a stale ma nutit dodrziavat intervaly aspon 3 hodinove, kedze maly ma uz teraz cez 6 kg a 63 cm a to sa narodil 3 kilovy. ale ja si robim podla maleho a nie doktorkinych diet... 😉 popoludnia kojim menej, kedze ideme na prechadzku a to niekedy vydrzi aj 4-5 hodin nejest, lebo spi, ale vacsinou su to tie 3 hodiny... zalezi ako spal celkovo cez den, resp. v noci... kazdy den je iny, este nemame ziaden rezim, nechavam to vsetko na nom, nech si povie...

cumel maly nema rad, sice mu ho ponukam, ale iba vtedy, ked place pri zaspavani a on ho aj tak stale vypluva a malokedy udrzi dlhsie ako minutu-dve. viem, ze to nie je spravne, ze ho nutim, aby si ho vzal, ale mne sa naozaj zda, ze sa vtedy ukludni a aj zaspava pri dudlovani lepsie... kazdopadne, nikdy nespi s dudlom.

a este otazka. trochu asi blba, ale ja nie som si ista, ci mozem chodit na depilaciu? niekde som citala, ze bolest alebo namaha znizuju tvorbu mlieka... mala by som s tym pockat alebo je to tiez individualne?

este raz, velka vdaka! a pekny vecer 🙂

annag
20. nov 2009

bibi78

- malý priberá ozaj veľmi pekne - ozaj by som sa nebála, papá cez deň - mliečko si udrží . Jasné, bábo sa pri dudlovaní uspí - ale bolo by lepšie dať mu prsník na uspatie - tiež si neviem predstaviť uložiť bábo skôr, než si pocucká - no zásadne iba môj prsník 😅 skús v noci pre istotu odpozorovať, či ozaj nemá chvíle, kedy je prebratý a pripravený papať - v polospánku sa bábo napapá celkom dobre, ale ak hlboko spinká, tak ho ani delo neprebudí , však uvidíš - o nič nejde 😅

- depilácia - áno, bolesť môže dojčnie ovplyvňovať - najmä spúšťanie mliečka. Keďže však depilácia je iba krátkodobá bolesť, ktorá neprebieha paralelne s dojčením , tak dojčenie v zásade neohrozuje, mamička má byť spokojná, pri dojčení si pomysli, aká si pekná a mliečko sa určite bude len tak liať 😅

bibi78
20. nov 2009

annaq, 😀 😀 tak to je dobra sprava, teda s tou depilaciou, lebo po 9 mesacnom holeni, resp. uz rocnom to fakt potrebujem 😀 😅

s tym zaspavanim na prsku nie je problem, on zaspi takmer vzdy, lenze prenos do postielky je uz horsi a ked sa dotkne matraca, je koniec a spusti plac... robi to najma cez den, preto dopoludnia takmer vobec nespi, ale aj vecer do takej 22, potom uz spinka pekne a ked sa v noci aj zobudi a papa, opat zaspi pekne aj ked je uplne prebraty. s tym nocnym pozorovanim potrebujem viac instrukcii... 😀 ja totiz nakojim, kym ide spat, co je cokolvek medzi 21-23 hod a potom uz taha do rana (okolo 6 sa budi). takze ako odpozorujem, ci nechce papat? ja sa totiz zobudim iba na jeho plac, ked uz naozaj je hladny. take ze cucanie rucicky alebo prevracanie sa v postielke mna nezobudi 😅 😀 .

annag
21. nov 2009

bibi - tak nič, ak sa na nič nepreberieš, tak si dobre radšej pospite 😀 - on sa určite v noci prevracia, mrví - ale zatiaľ na to kašli ....

- komu by sa páčilo, aby ho prehadzovali do postieľky od prsíčka - je to normálne, zrejme nie je vo fáze, kedy je úplne pripravený na postieľku - ešte dokáže a vládze protestovať, nie je dostatočne ospalý a v čase, keď ho prehadzuješ ešte len drieme

erikasadek
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bibi78
22. nov 2009

annaq, vdaka este raz za usmernenia!!! 🙂

k tomu nocnemu papaniu - znamena to, ze take male babo este potrebuje kojit aj v prostriedku noci? ja som citala, ze 3 mesacne uz vydrzia celu noc a obzvlast take statne ako je ten nas 😉 . ak sa maly prehadzuje, tak len tak, ze otoci hlavickou do opacnej strany, ale telicko sa mu nehybe, vzdy ho najdem na rovnakom mieste a zavinovacka nie je ani pohnuta. takze to "prehadzovanie" je vacsinou vzdy v tichosti. a rucicku si v noci asi necumle, ak ano, tak iba kratko, lebo dlhodobejsie by ma to prebudilo, lebo ked si zacne cmulat, vacsinou nasleduje postupne mrknanie az to vyusti do placu, keby som si ho nevsimla...

a k tomu dudlovaniu este - on celkovo nerad dudluje, vacsinou ani moje prsko. proste sa napapa a vypluje... dakujem, bolo dobre, stacilo... 😀

peknu nedelu!!!

annag
22. nov 2009

bibi 78 - väčšina detí v noci papá, ale pokojne môže prespať i celú noc . Ale len môže, nemusí , dokonca ani v polroku, ani v roku - časté budenie je normálny jav u detí.

Veľa detí sa v noci viac prehadzuje a utíšenie cumľom by mohlo zakryť hlad - na to som mierila. Ak takto dobre spinká, ozaj ho treba nechať spať.

aktak
22. nov 2009

prepacte ze sa miesam, ale treba si pri kazdom babetku pametat ze je len a len vase, vy ho najlepsie poznate a nie zadny doktor ani mudra literatura nemoze tvrdit kedy uz hladny urcite neni, odkedy musi spat v postielke alebo kolko hodin by mal prespat, to vsetko je len na vas maminach a vasich detickach ako to bude, riadte sa instinktom (a dobrymi radami annag 😀 ) 😉

dobra sprava je ze pripadna nespavost, dudlovanie bradavky ci spanie vo vasej postely coskoro skonci a zas pridu ine krasne starosti, tak to pri detoch chodi 😉

annag
22. nov 2009

aktak, super - tak veľmi potrebujem takúto podporu v argumentácii prísnych kníh a mudrcov 😅

bibi1711
22. nov 2009

Ahoj annag a ostatne babulky,
uz tolkokrat si mi pomohla...a zasa nejaku radu potrebujem....
Pred dvoma tyzdnami sme zacali s prikrmami, malicka papa zeleninovy prikrm na obed. Asi po tyzdni od zacatia prikrmov spapala celu davku, to znamena okolo 100-150 ml prikrmu. Po obede je zvyknuta ist spinkat, ale my nemame dudel a emka je zvyknuta zaspat na prsniku. Tu mam dilemu, ci jej mam po vydatnom obede dat aj mliecko, nakolko ona bude papat mliecko aj 24 hodin denne...sustavne. Co sa mliecka tyka, nepozna pocit, ze ma dost. Doteraz robim tak, ze prsnik vyprazdnim odsanim a potom jej dam...sice sa jej mliecko po case spusti, ale menej...je to spravne? Ako mam postupovat?
Dalsia moja otazka je, kedy je vhodne podavat babatku lepok a v akje forme, nakolko som niekde citala, ze najnovsie sa odporuca zacat s lepkom skor ako bolo odporucane v minulosti.

V poslednej dobe, t.j asi 5 dni mame problem s vecernym spanim. Malicku som o 19 kupala, potom som ju v lahu nakojila a pocas toho zaspala...Tieto dni sa napapa a potom, ked od nej odchadzam sa zobudi a nechce spinkat. Odchadzam od nej asi po hodine cuckania, v minulosti stacilo 10 min. Aj ked sa prebrala, prehodilas om ju na druhy prsnik a zaspinkala. Teraz uz po prebudenei odmieta prsnik, place, hladkam ju, bucham po zadocku, co stale pomahalo...jednoducho nic nezabera.Zaspi az po 22 vecer, ked je totalne unavena.
V noci sa mi teraz casto budi, aj kazdu hodinu, niekedy castejsie...takmer neustale musi mat prsnik v puse...
Cez den sa budi okolo pol siedmej, od deviatej do desiatej spinka, potom okolo pol jednej ide spat. Spinka 2,5 az 3 hodiny, potom este asi pol hodinky az hodinku v kociku. Teraz s nou musim lezat aj pocas poobednajsieho spanku, inak sa po pol hodine budi a nevie uz zaspat... Kde je problem?

Dakujem velmi za odpoved

aktak
22. nov 2009

annag som rada ak malou kvapkou prispejem do mora tvojich rad 😉

este jednu vec ku kojeniu: moja starka, z Oravy, nam rozpravala, ako ona kojila svoje deti, nikto ju nic neucil, nemali flasky ani umele mlieko, boli velmi chudobni a casto byvala sama hladna ale kojila a odkojila 4 deti, lebo im nemala co ine ponuknut, urcite nepozerala na hodiny cez den ani v noci a nosila ich so sebou v satke na pole ked pracovala aby boli spokojne.....kojenie je prirodzena vec, matka ju ma v sebe a naozaj o tom netreba prilis rozmyslat, samozrejme ak je problem tak sa treba poradit so skusenymi ale treba si verit a verit aj babetku, ze si z nas nerobi vyvrtku ked sa v noci 5x budi na prsnikale ze to tak proste chvilu musi byt 😉

bibi moj nazor je, ze mala ani nemusi mat enjaky extra dovod, proste moze byt nepokojna, chce ta citit, meni sa jej denny rytmus ci spanok, a tak je nepokojna, takych obdobi je za prvy rok a pol viac, skus byt pri nej, lahnut si s nou (aspon sa dobre vyspis) a urcite to prejde, nervozita navecer byva bezna, naozaj nehladaj dovod problemu lebo kym ho najdes tak uz pominie a pride neco ine, proste bud pri nej ked si ziada a je to v tvojich moznostiach

annag
22. nov 2009

bibi - máš krásnu fotku 🙂

- najčastejšie sa takto bábo prejavuje, ak mu idú zúbky, alebo na neho lezie nejaká viróza, ochorenie - potrebuje sa častejšie dojčiť, získava protilátky z mliečka, upokojuje sa ... často sa príčina nenájde, ako píše aktak - treba bábetku vyhovieť a počkať, čo z toho nakoniec bude 😅

- odsávať netreba - mliečka bude teraz trošku prirodzene ubúdať , ak by sa prsia veľmi nalievali, stačí krátkodobo dojčiť 2 dojčenia za sebou z toho istého prsníka - laktácia sa utlmí - samozrejme, kým by mala problém chytiť si prsník, tak si trošku odsaj

k lepku - tu sa pravdu nedozvieš 😀 - tých protichodných názorov je veľa, to najnovšie prišlo z ČR nejakej konferencie ... ale, ak človek netoleruje lepok, tak mu poškodzuje životne dôležitý a nenahraditeľný orgán - tenké črevo . Je veľmi ťažké diagnostikovať celiakiu , jej prejavy môžu byť skryté a nemusí sa na ňu prísť celé roky. Myslím si, že nič nemôžeme pokaziť, ak lepok zavedieme s oneskorením - od ukončeného 7 mesiaca ako to bolo doteraz - tu ide hlavne o to, aby bolo bábo popritom i dojčené . Skús najskôr ovsené vločky a potom všetko - cestoviny, chlebík ...

- k našim filozofickým úvahám 😀 - dojčiace mamičky nedokážu zvyčajne dlho, resp. vôbec odolávať plaču a požiadavkám svojho dieťatka - sú zvyknuté okamžite reagovať a väčšinou reagujú tým, čo má najväčší úspech - dojčením. Preto sa im oveľa ťažšie zavádzajú "moderné vedecké metódy" v zmysle - bábo musí prespať celú noc, dojčenie v noci je zlozvyk, dieťa nesmie jesť kedykoľvek ... určite je to aj za skrytej podpory výrobcov umelej výživy - nespí celú noc? dajte kašičku, Vaše mliečko už nestačí - treba mu pokračovacie UM, bábetko musí piť po polroku (naše čaje z našich pohárikov a našich fľašiek) , dojčenie po prvom roku nič bábetku nedáva, bude mu čosi chýbať ... v podstate sa v mamičkách neustále vyvoláva pocit, že svojmu dieťatku dojčením, nosením, empatiou či materinskou láskou ... vlastne ubližujú a škodia 😠

katja78
22. nov 2009

Aninka aj Aktak, ďakujem za odpovede na otázky, ktoré som nestihla vysloviť 🙂

Bibi - fakt nádherná foto 😉

bibi1711
23. nov 2009

Dakujem velmi pekne za odpovede.
Malinka spi so mnou v posteli od porodnice, nikdy ju nenechavam vyplakat, ak by som ju mala celu noc nosit na rukach, tak to urobim. Flasu ani nemame doma, UM tiez nie. 🙂 To vsetko aj vdaka tebe annag🙂

Prave sa nam prerezali prve dva zubky, takze to asi bude tym...vsak?

Annag, asi sme sa pri jednej otazke nepochopili...ja na obed odsavam preto, lebo mala aj po prikrme chce cucat prsnik pri zaspavani a zda sa mi vela, aby zjedla 150 ml prikrmu a za tym plnu davku mlieka pri zaspavani...

Este raz dakujem za vas cas aj pochvalu za foto🙂...chcela som ju mat aj v profile na facebooku, ale tam su dojciace matky zakazane... ☹

ktulik24
23. nov 2009

ahoj annag, písala som ti, odpovedala si mi na vrchu strany 😉 pre lepšie zorientovanie, vidím, že máš toho veľa 😒 takže-malá sa prisaje a pekne ťahá asi štyri minútky-počuť ako preglga, všetko je ok,potom počujem, ako jej začne škrípkať v brušku, stále ťahá, má pusu plnú mliečka, mám pocit, že chce ťahať, ale vracia sa jej to späť 😒 , začne sa prehýbať, krútiť, prso stále drží, ale už sa hnevá, niekedy plačká.zdvihnem ju zvislo, a grg jak po troch pivách 😕 , skúšala som aj hned nezvihnúť, pogrckala sa ☹ ked grgne je spokojná, ale ak ju priložím opäť, už nechce piť.takže pije cca 4 min, každe 2až 3hodky, ako kedy.
ale tvári sa, že jej stačí, aj ked má ledva 6 kilov 😒 pôrodná áha bola 3,55kila.
dojčíme sa všelijako-myslím polohu-v noci po ležiačky-spí pri mne a sama sa prisaje, zväčša len pocucká-btw-v noci málo grgá, nejak veľa nepapá, a mne sa ani nechce postaviť sa aby odgrgla 😔 , zato ráno potom grrrrrrrggggggg 😕 cez den niekedy v sede-to má hlávku vyššie ako nôžky, ked ležíme, tak úplne vodorovne, otočená bruškom k môjmu brušku.mne sa zdá, že problém máme aj v sede aj v ľahu bohužiaľ stále 😒
no, nevie, či sa mi podarilo ti priblížiť našu situáciu natoľko, aby si nám vedela pomôcť...problém grgací máme len cca dva posledné týždne, predtým sme dojčili rovnako-poloha aj prsník len jeden-a bez problémov...súvisí to s tým , že je väčšia-ťahá rýchlejšie??alebo??
dakujeme za snahu pomôcť.chcem dojčiť dlho, spravím pre to maximum, rada by som ešte vedela, ak by sa mi nepodarilo situáciu zlepšiť, kde v okolí trenčína by som mohla kontaktovať poradkynu, ono by sa asi ľahšie radilo, keby sa môžme stretnúť...myslela som, že dojčiť viem, syna som dojčila do roka, ale teraz si pripadám blbá jak dubové sane, že malinká sa trápi, a ja neviem prečo ☹

ktulik24
23. nov 2009

ešte doplním-grgá stále veľ ráno aj večer-čiže nemení sa to podľa toho, či je prsník plný, alebo prazdnejší, aj ked ju priložím cca po hodine, čiže z môjho pohľadu prázdnejší prsník-po chvíli sa odťahuje a musí byť ten grrggggg 😒