Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
17. júl 2010

@terina25 mam pocit, ze si sa uz rozhodla a prisla si si svoje rozhodnutie len odobrit. ale to si napisala do zlej temy, tato je o podpore dojcenia, pytaju sa tu maminy, ktore chcu dojcit 😉 . Kazda sme ina, jasne, ze prve tyzdne su s babatkom unavne, hlavne ked mas este druhe male dieta, problemy so sebou, ale tu ti kazda skor budeme radit, aby si vydrzala a nevzdavala dojcenie, lebo UM naozaj nie je plnohodnotna nahrada MM 😉 . takze ak s tym nechces seknut, moj nazor je na zaklade toho, co si pisala takyto: este sa ti len upravuje produkcia mliecka podla poziadaviek maleho. to, ze od 15tej chce byt na prsicku neznamena, ze chce nutne papat - nasa prerevala minimalne pol roka, stale som ju musela vlacit, inak by som ju asi zabila 😉 ergonomicke nosice ti praveze pri dobrom nastaveni nedaju ani pocitit, ze mas babo na sebe - chrbat ma vobec nebolel, stihla som sa najest, upratat si a mala bola spokojna. teraz ma bolieva obcas panva pri dlhom noseni nasej uz 11kg princeznej.
to, ze ti po UM spi pokojne je tym, ze UM viac zatazuje traviaci trakt - je to ako ked sa na vianoce napraskas - tiez telo potom prepne do rezimu utlmu, aby sa mohlo v pokoji vyrovnat s prijatou potravou.
Ak nemas upchaty mliekovod, mliecko neodsavaj do pocitu prazdneho prsnika, lebo si budes aj nadalej vytvarat nadprodukciu. Dobra je sprcha, v ktorej si prsniky pomasirujes.
inak ak ti mliecko strieka, take male babatko moze mat s tym prudom problem, takze nestlacaj prsnik, ale skor priskrt prud mliecka cigaretovym uchopom ako ti pisala zajaciq. to, ze babo "visi" na prsniku aj pol dna neznamena, ze aj papa. na spominanej webke annag pise aj ako rozpoznat, kedy babo pije (velke usta - pauza - prehltnutie), ked su pohyby ust rychle, "iba" dudka a vela mliecka mu do bruska nejde.

olifcek
17. júl 2010

@terina25 moja mala bola na prsniku i 23 hodin....nemam ine dietatko, toto je prve, ale patri medzi narocne. boli dni, ked som uz od zufalstva az plakala, ale mm pomohol...urcite by som si neplanovala dalsie keby som vedela, ze to bude narocne, ale dala tomu viac casu...

uz ma skoro 7 mesiacov a je stale na mne moc zavisla....ke dniesme vonku, tak sa hrame, alebo sedim, na nohach kojenecky vankus, mala na nom a cuca alebo spinka...ked bola mala, mala prsnik v puse skoro vzdy...i preto, az by som chcela dalsie, tak az o par rokov...pre istotu...

nedavaj UM, mas dost svojho mliecka...skus uz neodsavat, mas podla mna nadprodukciu a preto sa Ti maly hneva na prsniku. len ho rucne kusok uvolni, a rucne kusok vytlac mliecko pred kojenim, aby mu to nestriekalo do pusinky....

mas to tazke, nezavidim, ale nevzdavaj to s mm, na UM sa vykasli x;o)

tu Ti baby vzdy super poradia, uvidis...

olifcek
17. júl 2010

jo, nosic..kup si manducu, necitis zataz na chbrticu moc, nakolko Ti babo nevysi na ramenach, ale vaha je rozlozena i na bederny pas...

olifcek
17. júl 2010

sory za tvrdku

flamenga
17. júl 2010

ahojte, potrebujem poradiť..... Janko bude mať zajtra 4 týždne a mňa začali neskutočne bolieť bradavky. Neviem kde je problém, či sa začal zle prisávať alebo čo.... ale bolí ma to ako prvé dni v pôrodnici.... akurát nemám ranky, lebo kojím cez klobúčiky (s ktorými doteraz nebol žiaden problém.... malý schudol v pôrodnici na 2800g z 3100g, min. týždeň sme mali 3640g, takže pekne priberá....) Len v poslednej dobe aktívne ťahá cca 5 min, potom na prsníku zaspáva.... čo sa týka prebudenia... nezaberá nič.... 😠 Mám pocit, že začal viac ťahať len bradavku, hrá sa, cucká.... nezabralo ani stláčanie prsníka.
Kedy sa približne začne skracovať doba potrebná na kojenie? Či je to individuálne u každého dieťaťa? Janko totiž stále ťahá aj 40 minút... Čítala som, že po určitej dobe sa dieťa nakojí cca za 5-8 minút..... ale podľa toho, ako sa správa Janko mám pocit, že táto etapa u nás nikdy nenastane.... ☹
A ešte sa mi zdá, že teraz, čo sú tieto neskutočné teplá kaká viac do zelena.... pritom mi visí na cicke niekedy aj hodinu 😠 keď striedame oba prsníky.... Nechce sa mi veriť, že ťahá len predné mlieko, pretože aj po štyridsiatich minútach cicania je v klobúčiku mlieko....

zajaciq
17. júl 2010

@flamenga je mozne, ze mas mykozu. klobuciky (guma, umela hmota) a toto teplo su zivnou podou pre huby. Dosledkom je stipanie, bolenie, svrbenie, palenie bradaviek a to aj ked sa dieta nedojci. Odporucam krem na mykozy (canesten, candibene), vylucit klobuciky, dat si skontrolovat prisatie bez nich s laktacnou poradkynou a dojcit z jedneho prsnika na jedno kojenie, ponukat druhy, ak mu je malo. Ak ti na prsniku spi, tok mliecka sa zrejme po tych 5 minutach zoslabil , pomoze stlacanie prsnika. Ak vsak zaspi, je zrejme spokojny? 😅 pribera pekne ako pises 🙂
to kakanie je indi-vindi, mozno to prejde po par dnoch opat do zlto-oranzova. Treba len dbat, aby vypil ponuknuty prsnik do dna.
Co sa mykozy tyka, prejde po par dnoch az tyzdni. 😵

janula.k
17. júl 2010

ahojte 😉 chcem sa poradit...odkedy davam malemu v tychto horucavach okrem MM aj vodu, tak sa mi zda, ze vypije menej mliecka..viem, je to logicke, ale napr v noci mu ponukam iba prsnik a vypije uplne malicko, pritom este tak tyzden dozadu pil vela..no a ked mu potom ponuknem vodu, tak pije. 😒 Doteraz som mu ziadne ine tekutiny okrem MM nedavala, no v tychto horucavach som mu zacala ponukat aj vodu a vyzera to, ze mu chuti...len mam strach, aby nezacal odmietat prsnik... 😕

flamenga
17. júl 2010

@zajaciq hm, tak s tou mykózou si mi teraz nasadila chrobáka do hlavy... ako sa to prejavuje? Myslím na výzor 😅 ako vyzerajú také bradavky? Mňa tie moje bolia, trošku svrbia a trošičku - tesne okolo bradavky sčervenali... ale myslela som si, že je to tým, ako mi malý v poslednej dobe dosť často žužle len bradavku (teda zlé prisatie...)....

A druhý prsník ponúkam len vtedy, keď malý aj po 20-40 minútach na jednom papá ručičky 😀 a ten prvý už odmieta....

Ozaj... keď zaspí, tak spokojný určite nie je 😀 Lebo keď sa mu podarí prebrať, tak papá ručičky a kapríkuje... hľadá cecku.... a zaspáva pravidelne 😠 niekedy aj po troch minútach ťahania....

zajaciq
17. júl 2010

@flamenga http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...
tam ma annag aj fotky aj vsetko pekne popisala.

to papanie rucok je oralny reflex, ktory sa bude prehlbovat s vekom. urcite to zakazdym neznamena, ze dieta je hladne. papat si rucky moze aj ked je nervozne ci chce spinkat. neskor je to o hre. to zaspavanie sme mali aj my, annag mi poradila takto : pokial pije nestlacaj, ked zacne len tahat naprazdno, tak stlac prsnik ( palec vysoko nad dvorcom, zvysok prstov dole pod prsnik - v tvare C -. Stlacas, len ked robi pohyby. Ak zacne aj tak sat naprazdno a zaspavat, das odgrgnut (vyskusas, ked nejde, nevadi, este je Janko maly, nemusi grgat hned) a prelozis na druhy prsnik. A opakujes az pokym sa nenasyti/ nezaspi unavou a nadlhsie

flamenga
17. júl 2010

@zajaciq už som na tú stránku pozerala... tak moje bradavky sa nepodobajú ani na jednu fotku... a ako ich tak študujem (tie moje), tak krátko po kojení mi to začervenanie ustúpilo.... tak to bude asi fakt tým, ako mi bradavky žužle.... hm.... žeby sa mi začal zle prisávať? ☹

Stláčanie som skúšala a buď sa jedoval alebo spal spokojne ďalej.

Papanie ručičiek dopĺňa vždy kapríkovaním, teda vytáčaním hlavičky na obe strany a hľadaním cecíka... tak preto usudzujem, že je ešte hladný 😕

zajaciq
17. júl 2010

@flamenga vyrastie z toho, prve tri mesiace su take u niektorych babatok. zlozitejsie, narocnejsie. nase tri mesiace aj viac neboli vynimkou. 😀 ked pouzivate klobuciky, tak jasne, ze sa neprisava korektne. hmmm ?

flamenga
17. júl 2010

@zajaciq s tými klobúčikmi je mi to jasné (ale bez nich by som to fakt nezvládla... v pôrodnici mi padali pri každom kojení slzy ako hrachy, až to skončilo krvácajúcimi bradavkami ☹ ), ale doteraz mi pekne papal... až teraz posledné dni zo začiatku pekne saje a potom si bradavku vystrčí jazýčkom a žužle a spí a žužle 😠 😀

olifcek
17. júl 2010

@flamenga my mame stale narocnejsie mesiace x;oDDD

ale s rucickami sa babo hra i ked sa nudi x;o) mam stastie, ze i ked oliv sa s bradavkou i uspava, ze som nemala mykozu ani nic podobne, pfuj, pfuj...nech nezakriknem x;o)

mne oliv zaspinka, pocas toho parkrat pokaprikuje, niekedy potaha, inokedy s len uspi dudlikovanim...x;o) pokial ale zaspinka, urcite je spokojne babo x;o)

raffaella
17. júl 2010

@flamenga ja som mala velmi silnu mykozu, keby nebolo Katky (Annag), tak ja aj kojenie vzdam, co som mala take priserne bolesti po kazdom jednom kojeni. Katka mi velmi poradila, ked som jej opisala moj problem (priserna bolest po kojeni, scervenene bradavky a cerveny jeden prsnik. Svrbeli ma obe prsia (co som pripisovala tomu, ze mi narastli prsia, tak ze koza je namahana ako v tehu). Ja som mohla chodit len hore bez doma, co som mala tak citlive bradavky. Katka poradila Canesten po uplne kazdom kojeni (nezmyvat pred kojenim), taktiez take kvapky z lekarne Citrovital a ja som si este dala protikvasinkovu dietu (vylucila cukor a bielu muku, vela jogurtov bielych som jedla, zincicu pila a tak) a uzivala som este probiotika. Velmi mi to pomohlo, uplne som to vyliecila, i ked som po ustupeni tychto tazkosti zasla aj za koznou, ktora mi predpisala vybornu masticku Fucidin, s ktorou som liecbu ukoncila. Urcite vyskusaj ten Canesten, dostat ho v lekarni bez predpisu aj ten Citrovital je vyborna vec (uziva sa vnutorne podla navodu). Ja ked som mala taku prisernu bolest som si davala aj Ibuprofen, i ked zabral najviac prave ten Canesten.

Este je nutne prezriet babatku pusinku, ci sa mu tam nenachadzaju biele fliacky. Lebo tym padom moze prenasat infekciu na teba, pozri si tie stranky od zajaciq.

Co sa tyka este toho prisavania, moja mala ma od malicka velmi silny stisk. Sice ako je uz vacsia a pusinku ma tiez vacsiu, prisava sa uz ukazkovo. Ale tak skutocne spravne sa mi zacala snad az po sestonedeli. Naucit siroko otvarat pusinku sa nam podarilo aj vdaka tomu, ze pred vsunutim bradavky do ust som jej potiahla bradicku dole, to ju donutilo siroko otvorit pusu a potom sa uz krasne prisala. To som sa ale dozvedela az neskor, mozno by som si usetrila nemale problemy s kojenim 🙂

weirdo
17. júl 2010

@raffaella - ahoj, mam doma tie kvapky, ale som myslela, ze sa maju uzivat nie vnutorne, ale potierat bradavku ... raz som ich skusila vypit a je to teda riadne hnusne 😒 . Tak mi vies poradit to davkovanie? Dakujem

majus10
17. júl 2010

ahojte, potrebujem radu. Malý má 3 týždne a pár dní, plno ho kojím. Pri narodení mal 4.50kg, teraz má 5,40. Pekne priberá, veľa papá, dojčím na požiadanie, nepoužívame ani dudeľ, ani klobúčik, ani fľašu. Pred týždńom mi začal robiť cirkusy na prsníku, že chvíľu ťahal, potom plakal, zase si párkrát potiahol, potom tase spustil rev. Robí mi to párkrát za deň a pred večerným spaním. Už som z toho zúfalá, neviem čo mu je. Môže byť, že je unavený, alebo z čoho? ďakujem za pomoc. 🙂

marecka
17. júl 2010

@flamenga a nemáš ich podráždené od oblečenia? mňa tiež bolia a svrbia bradavky, mám ich stále postavené a preto ich mám v podprsenke také pričapené a citlivé...

magdalenocka
17. júl 2010

Baby neviem ci to patri do tejto temy ale skusim....zacala som siedmy mesiac tehotenstva a zacalo mi hlavne z laveho prsnika vytekat kolostrum, teda aspon myslim. Raz je to priesvitna tekutina, inokedy tmavozlta. Nie je toho vela, len par kvapiek na podprsenke....je to v pohode? A znamena to ze budem mat mliecko aj po porode? a druha otazka- ten prsnik ma zacal boliet mam taky pocit ze si ho musim masirovat, nemam ho tvrdy ale bolestivy. Suvisi to s tym kolostrom alebo to je nejaky iny problem? A co s tym mam robi´t? Viem ze vela otazok naraz, ale budem rada ak mi niektora so skusenych odpoviete. Dakujem

latvia
17. júl 2010

@magdalenocka kolostrum(to tmavozlte) aj mlieko (to priesvitne) je v tomto stadiu uplne normalne, neboj sa 😉 tvori sa ti uz teraz, po porode sa to pekne rozbehne.
prsnik je bolestivy len jeden?ako boli? cely, urcita cast, alebo len bradavka?

magdalenocka
17. júl 2010

@latvia dakujem za rychlu odpoved...a to priesvitne je mlieko? no vidis to som nevedela...bradavka neboli, ale boli ma to na jednej strane, hlavne ked si ho chytim. ALe zacalo to len dnes, tak zatial nestresujem...len neviem co to suvisi s tym vytekanim

strapco13
17. júl 2010

@magdalenocka ak ta to upokoji..mna bolely prsia cele tehu...a kojim 😉
mozno si sa trochu buchla a tym stlacanim to zvyraznujes /ja viem..treba sa studovat, ci to este boli 😉/..jemne si ich mozes akoby masirovat, nestlacaj silne
prestuduj si clanky http://dojcenie.wordpress.com/ ...pripravia ta na mozne komplikacie, a budes si vediet poradit 😉

latvia
17. júl 2010

@magdalenocka hej, to je mlieko, resp.ta vodova zlozka z neho.

strapco13
17. júl 2010

sorry za tu hrubku..uz je neskora nocna hodina 😝

latvia
17. júl 2010

@strapco13 😀 kebyze nepovies ani si nevsimnem 😅

strapco13
17. júl 2010

@latvia som blba..este na to aj upozornim 😀 😀
ako sa ti dari..davno som ta necitala v nasich temach 😉 😀 😀 😀 nejak bez nas nejdu 😝

magdalenocka
17. júl 2010

dakujem baby na tu stranku som natrafila dnes, urcite do porodu celu preluskam, lebo chcem strasne kojit a spravim pre to vsetko...a kedze idem planovanym cisarskym tak sa musim pripravit na vacsie komplikacie na zaciatku...a este sa spytam: mam si kupit odsavacku dopredu alebo mam pockat ci ju budem po porode potrebovat? a ak ano manualnu alebo elektricku by ste odporućili?

cicimon
17. júl 2010

@strapco - nevies pls ako je to s kojenim a druhym tehotenstvom? moze sa pocas tehotenstva kojit? rozmyslam, kedy dalsie, ale zas malu chcem este nejaky cas kojit

prsky
17. júl 2010

@cicimon ak prebieha tehu bez problemov, tak mozes v pohode dojcit. kuk na annagin clanok http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...

prsky
17. júl 2010

@magdalenocka nie vzdy sa po CS zle mliecko rozbieha...mne nabehlo na 3ti den a az na (kupodivu) kratke stretko s mykozou a jeden hryzanec (nechtiac) mame bezproblemove dojcenie...treba si hlavne verit (dojcenie je v hlave), precitat si co to o dojceni (annagina stranka je studnica znalosti), zobrat si so sebou cislo na laktacnu poradkynu v tvojej blizkosti (keby nieco). ked bude prebiehat vsetko v poriadku, tak odsavacku budes potrebovat len ak chces ukladat mliecko do zasoby, inak sa ti laktacia upravi podla potreby babatka. na uvolnenie prvotneho naliatia prsnikov je najlepsie babatko, pripadne vytlacis rukou to, co najviac tlaci. ja som kupila manualnu avent, bola som spokojna, ale moc som ju nevyuzila, lebo som sa rozhodla nakoniec mliecko neskladovat