Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

opica
18. júl 2010

ahojte,
mam jednu otazocku. vcera som uspesne dokojila po takmer 13 mesiacoch...co ma celkom tesi. uz som kojila len vecer, ale...mam pocit, ze mam dost mlieka v prsnikoch, nie su ani tvrde, ani nemam hrce, nic. len neviem, ci to mam skusit odsat (ale tym padom sa mi asi zas zacne tvorit viac) alebo to nechat tak a riesit to len v pripade, ze to budem citit ako diskomfort?
co poradite kocky? vdaka

majus10
18. júl 2010

@nevesta dakujem za článok, už som aj našla odpoved 🙂 vdaka

magdalenocka
18. júl 2010

@prsky dakujem....takze zatial odsavacku nekupim a ked bude treba uz v porodnici vyslem manzela...

weirdo
18. júl 2010

@prsky - ahoj, vies mi prosim poradit? Po prvotnych komplikaciach sme po 3 tyzdnoch prestali flaskovat a zacali kojit z prsnikov ... mam mykozu, ktoru momentalne liecim, ale to je na dlhsie liecenie zrejme a okrem toho Raynaudov fenomén. Kojenie z praveho prsnika dost boli, predpokladam ze kvoli jednej ragade, ktoru tam stale mam a nechce sa zahojit, nakolko z tohto prsnika kojim a dost casto, ked je takto teplo ... podla laktacnej a videi a foto si myslim, ze sa prisava mala spravne, o com svedci aj to, ze lavy prsnik neboli, troska stipka, zrejme z tej mykozy ... co s tym pravym prsnikom? Ako ho vyliecit? Natieram ho vecne a vselicim, ale ragada nie a nie sa zrast ... je na pravej strane bradavky, vlastne ako konci bradavka a zacina dvorec, alebo tak nejak ... vies mi poradit, co s tym? Viem, ze kojenie nema boliet, no to moje polovicne boli a teda nepridava na radosti, ked sa mala ide nan prisat ... dakujem moc.

raffaella
18. júl 2010

@weirdo ak sa dobre pamatam, na skatulke je pisane, ze 5 - 15kvapiek 2x denne, ale radsej si to skatulke skontroluj 😎

weirdo
18. júl 2010

@raffaella - dakujem ... a teda fakt normalne pit? 😅

krakulka
18. júl 2010

ahojte, Andrejko rano 3x vracal - ale mooc, taky kosir aj ho davilo. o 4h., potom si trochu cucol, o 5h.grcal, tiez si trosku cucol, o 8h., trosku si cucol a potom o 8,30h. teplota v konecniku 37,8, doma bol apaticky. boli sme na pohotovosti, ma trocha zapalene hrdlo, tam uz bol vesely, dr. sa cudoval, ze som ho casto kojila. papa kazde 2h. zobrali krvicku, vysledky: ABR:7,398, pco2 3,52, be -6, hco3 17,2 po2 8,58. Dr. mu dal Phenaemaletten 3x1, mam casto kojit kazdu hodku, ale len trosku. tak kojim po hodine, vzdy 4m. Standard je jedno kojenie 15-20m. obe prsia. Andrejko je hladny, naviac sa mu zvysila teplota v konecniku na 39st. Myslite, ze 1x za hodinu po 4-5m. staci? Dr. kazal davat aj vodu, alebo caj. Len z vody grcka a cajik som este nedavala.
Poradte nam. V nemocnici povedali, ze ked prideme este raz - zhorsi sa stav, tak si nas ta nechaju a to by som nerada.

brumka
18. júl 2010

ahojte,potrebujem poradit.Dcerka ukoncila 4.mesiac a poslednej dobe coraz castejsie odmita lavy prsnik, z ktoreho mi vzdy slo viac mliecka. Neviem ci zacat z toho jedneho odsavat. Cajik mi zacala pijavat tento tyzden ked boli extremy. V nutrisme mali 32st a ani za svet znizit. A este mame 3tyzdne problem malu uspat skor ako medzi 23:00-01:00 😢 Spava od 2mesiacov 1-2x denne. Dakujem za kazdu pomoc

tin007
18. júl 2010

@krakulka a aj dr. vysvetlil, ze preco mas kojit kazdu hodinu len trosku? pri tak malom dietati by som kojila (a hlavne v takomto pocasi) na poziadanie a tak dlho, ako by maly chcel (a hlavne, ked vodu neudrzi a mlieko asi ano, lebo nepises, ze z neho grcka, potrebuje sa hydratovat). ved on je chuda chory a potrebuje okrem mliecka aj istotu narucia svojej maminy a to sa mu pri kojeni dostava. teplota 39 je vysoka, ale nie nebezpecna, telo bojuje s chorobou

strapco13
18. júl 2010

@krakulka po prve..ten liek je oblbovak..nechapem preco si ho dostala 😕 😕
kojit tak, kolko maly potrebuje, ziadne obmedzovanie..ak mas pocit, ze by len cuckal na upokojenie, tak priskrt tokmliecka a le na prsku ho nechaj
vodu nedavaj, len koj

raffaella
18. júl 2010

@weirdo no podla navodu sa to moze pit a aj ja som to asi mesiac pila 🙂 neboj sa, ved ked budes postupovat podla navodu, tak nemaj z toho obavy. Mne to take horke aj chutilo 🙂

raffaella
18. júl 2010

@opica ja som niekde citala, ze pri odstaveni je nutne odstriekat prsniky len do tej miery, pri ktorej sa ti trosku ulavi, cize len pri preplneni prsnikov. A ze je dobre pit salviu, ktora brani tvorbe mliecka. Ale mozno poradi niekto skusenejsi 🙂

prsky
18. júl 2010

@weirdo podla mna tu ragadu mazat antibiotickou mastickou (baktroban, framykoin - len su na predpis, niekedy vsak lekarnicka preda aj bez, alebo mozno mate doma) vzdy po dojceni v tenkej vrstve a nezmyvat pred dojcenim. ak sa da, ragadu pri dojceni umiestni do kutika ust babatka. malo by sa to po par dnoch upravit. a vetrat co najviac prsicka - to aj proti mykoze

prsky
18. júl 2010

@strapco13 @latvia...baby, Lala si dnes prvykrat odrela kolienko az na krv, len som jej to omyla vodou, nema to nejak spinave, lebo to bolo na relativne cistom betone, ale prvykrat revala ako tur a dlho trvalo utisenie. teraz je to uz len cervene a na povrchu je taka ta cira tekutinka. mozem jej to prelepit? nech si to neosuchava o plachtu...a cim dezinfikujete u babatiek? jodove moc nechcem a ine nestiplave nemam..sa priznam bez mucenia, ze ma nenapadlo doteraz si spravit detsku lekarnicku, ale idem na to. co odporucate do nej? dakujeeem 🙂

weirdo
18. júl 2010

@prsky - dakujem, vetram vkuse, uz mi to lezie hore krkom 😉 . Je to na takom mieste, ze to do kutika neviem nejako nasmerovat, no tak uvidime, dakujem za rady 🙂

latvia
18. júl 2010

@prsky prelepit mozes, ale skor by som nechala vetrat na vzduchu, nech to skor zaschne. babatka jodom dezinfikovat je zakazane, tusim do cca 15 rokov (operacne pole sa urcite jodom nesmie). kupila by som dettol, nestipe, dezinfikuje, je priamo pre deti .ide na to aj reklama.... ja sa este papamtam na nejaky puder septonex, bol zlty prasok,neviem ci ho este maju, to bolo fajn na taketo mokre rany

prsky
18. júl 2010

@brumka vysadit cajik (ked uz, tak radsej cistu vodu, v cajoch su bylinky, v granulovanych zas cukor, ani jedno nie je pre take male babo vhodne), dojcit na poziadanie - MM je najlepsie proti smadu. v tychto horucavach sa aj babatkam zle spi, takze zatat zuby a vydrzat 😉 btw..nasa nikdy nechodi spat pred 22:00, ale za to rano spime do 9:00 a mne to aj tak vyhovuje a zrejme aj mojej dcerke 😉
a na lavom prsniku skus priskrtit tok mliecka cigaretovym uchopom (bol tu viackrat popisovany aj link na annaginu stranku, kde to popisuje - myslim, ze aj stranu dozadu), ak bude spokojna, znamena to, ze jej vadi rychlejsi tok mliecka a tak jej ho takto upravuj 😉

prsky
18. júl 2010

@latvia kujeeem. ten zlty prasok si zivo pamatam, ked som spadla pod hojdacku, babka mi nim zasypala ranu 😀 dettol mam, ale ten na ruky, som si myslela, ze to stipe, tak som sa neodvazila jej to na ranu natierat 😅 no a prelept som chcela len teraz, lebo to ma mokre, tak nech sa neprilepi o postel 😀

strapco13
18. júl 2010

@prsky tak ako pise latvia..ten dettol...cez den vetrat, na noc a spanok mozes zalepit, nech si to neosucha
to ze tam ma tu zltu tekutinku ..ak je priesvitna OK, ak nie tak to znamena hnis, bola tam spina /sterilny beton neexistuje/..aspon prevarenou vodou /nie vriacou 😅 / to umy...ale ten dettol je fajn..vraj nestipe..ale nemam overene..nemas ani peroxid..ale ten stipe 😝

gabika7706
18. júl 2010

@prsky, suhlasim s @latvia, tiez pouzivame Dettol a vetrame, aj ked Katka chce vzdy silou-mocou prelepovat "heukoplastom macickovym" /leukoplast s Hello Kitty/. Fukame bolacku na dialku a nech sa vam to rychle zahoji 🙂

latvia
18. júl 2010

@prsky 😀 neprilepi sa, cez noc jej to zaschne 😉 ale ak chces, tak prelep, ale rano odlep nech to vetra. dettol si precitaj vzadu, ci tam pise ze aj na rany.ale ked je to ten dezinfekcny gel, tak to nie

krakulka
18. júl 2010

dakujem strapco13, to som chcela pocut. 😉 Andrejko grckal neviem z coho, bolo to v noci. nieco mu podrazdilo zaludok a dalsie grckanie, uz islo same. ten liek som mu dala len raz, dalsi krat uz nie. citala som si pribal. letak. ved to davaju ludom s epilepsiou. boze, niekedy zasnem nad dr.? prepac strapco, urcite vies ako to myslim. 😉
Andrejko uz teraz nechce papat, mliecko odsavam, dam do mraznicky. Len tak cucka 4m. prsko, zaspinka u toho. teraz mu teplota klesla, tak spinka uz 2h. len sa trocha prebral, vygrckal mliecko, co mu nesadlo a spinka dalej.
dakujem vam babule. 🙂

prsky
18. júl 2010

@strapco13 mam len ajatix z autolekarnicky 😅 a ten je nevhodny

dikes baby, no my sme boli doteraz kupodivu oskreninove panny 😀 , teda, mala na kolienku jemnu chrasticku z miniodreninky, ale to ani neplakala, ked sa osuchla no a tu chrasticku si dnes uplne zoskrela a dost to tieklo, takze ta krvicka tiez asi odplavila pripadnu spinu. a bola na mne prilepena hodinu po oskreti, aj zaspavala a zrazu sa zas rozrevala, celu cestu domov sa ma drzala ako kliest (dalsia hodina), az teraz pri spievankove, co som jej pustila, nech sa aspon odstrojim a vybalim, sa odo mna odlepila 🙂 som zvedava, co bude pri sprchovani 😕

prsky
18. júl 2010

@weirdo ja som mala prednedavnom kusanec na bradavke (nechtiac vznikol) a s framykoinom sa mi to vyliecilo do 3 dni - tiez sa mi to nedalo dat do kutika, ale uz na druhy den to nebolelo. drzim palec

strapco13
18. júl 2010

@krakulka ono ten liek sa dava niekedy..ked su vysoke teploty nad 40..aby neboli febrilne krce /alebo ked uz dieta tie febrilne krce malo, tak sa dava automaticky pri teplotach/
nemal maly upal z toho tepla?

strapco13
18. júl 2010

inak co sa tyka prisatia..my mame ukazkove prisatie az teraz..odkedy ma zubok /mam ploche bradavky a tak som bola rada, ze sa prisal, tak som to neriesila..bolo tak na 75% spravne doteraz 😅 / a uz mi drobec ani nejak velmi nevymysla na didke..hra sa s nou..ale jemnucko
lebo vymyslal a hryzol sam sebe do jazycka..tak sa zlakol a odvtedy take somariny nerobi 😀 😀 😀 a tak som sa bala, ze ma bude so zubkami hryzkat

gabika7706
18. júl 2010

Baby idem k vam po radu...Mlieka nemam na zvys, nepoznam pocit naliatych prsnikov, kojime sa velmi casto, prisaty je dobre, je mozno aj viac hladny, ale robim co mozem... 😒 Ide ale o to, ze sa mi cca pred 2 mesiacmi upchal mliekovod aj na jednej, aj na druhej bradavke - mala som tam take pluzgieriky biele, podla rad na annag stranke som si to prepichla, ulava okamzita. Chvilu bol klud, no cca za 2 tyzdne opat, najprv na jednej, potom na druhej strane...a takto sa to opakuje, nechapem preco?, ked fakt musim senovku a benedikt do seba trepat, ked mam ako-tak pokryt Martinovu potrebu (aj to mam pocit niekedy, ze mu to proste nestaci) NO a dalsi problem, teraz aktualny, vcera som si to prepichovala, mam to aj trosku stvrdnute a boli ma bradavka na dotyk strasne ☹ Pri prisati tiez. Zacina mi k tomu vsetkemu aj mykoza (opat), alebo co to je?

weirdo
18. júl 2010

@prsky - dakujem moc ... a neuskodi babatku ten Framykoin, ked sa nezmyje?

strapco13
18. júl 2010

@gabika7706 no asi mykoza..z toho tepla a vlhka co panuje..kup si canesten..natieraj hned po kojeni a vetraj /ak mozes..ja nemozem vetrat ked je drobec hore..hole prsia znamenaju v jeho reci, ze idemem papat..aj keby pred minutou dopapal 😀 /
v tomto teple piju deti castejsie..su smadne...ja som spozorovala na mliecku, ze je ovela vodnatejsie..co je super, napiju sa..ale im aj skor vytravi..takze cuckaju castejsie aj od hladu aj od smadu
dat si nieco na podporu laktacie neuskodi...ja pijem 1xD kojaci cajik /2xd som uz zrusila, pri mojej stalej nadprodukcii/ a hroznove napoje na litre /konkretne asi 3 litre..ale uz po zriedeni..snazim sa..niekedy je to liter za den..a potom, ze ma pobolieva hlava 😅 ☹ 😝 /

strapco13
18. júl 2010

@weirdo neuskodi..ale treba len tenku vrstvu..do dalsieho kojenie je to vstrebane..preto natierat hned po kojeni