Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
18. aug 2010

@cherryblossomgirl vo veku tvojej mala moja 7615g a nikto nam nekazal prikrmovat 😉

cherryblossomgirl
18. aug 2010

@prsky @strapco13 dakujem damy

rebecca2006
18. aug 2010

ahoj Annag,
neviem, či tu nie je založená špecialána téma ohľadom odstavovania, ale nenašla som ☹ , talk píšem tuto.
Mám 13 mesačného plne dojčeného synčeka a rada by som ho odstavila, - ale neviem, ako to urobiť efektívne a relatívne netraumaticky pre oboch. ☹ Mám po roku djčenia proste pocit, že stačilo- viem síce, že existujú statočné matky, čo dojčia detičky aj do 3 rokov, ale ja som už unavená. Malý je od narodenia "ciciačik" a čím ďalej, tým ľúbi prsník viac, v noci pomaly už ani nespíme, leo chce stále dudkať, a ja som sa nevyspala už vyše roka. Okrem toho, malý odmieta príkrmy, respektíve sú s jedením cirkusy, ukáže prstom na misku a pokrúti hlavou, že si nerosí a v zápôti sa mi s plačom vrhá na prsia, že chce nadojčiť. Toľko k dôvodom odstavenia.
MOmentálne sme na tom tak, že okrem početných dojčení- fakt nerátaných- v noci sa dojčí ráno po zobudení, potom pri ukladaní na obedňajší spánok, pri zobudeí- niekedy, určite aspoŇ az v priebehu popoludnia a pri zaspávaní večer. Skúsila som mu dať UM z pohárika- prvý deň sa potešil, na druhý deň odmietol. Fľašu v noci odmieta, nechce ani cumlík, pri pokuse mu ho dať sa strašne rozčúli a ukľadní ho len prsník.
Vôbec neviem, ako na to. Či nárazovo, alebo skúsiť postupne presviedčať.... Aký je Tvoj názor, Annag?

strapco13
18. aug 2010

@rebecca2006 niekde je tu tema aj o tom
ale pozr si
http://dojcenie.wordpress.com/category/odstaven...
je to tam rozpisane

prsky
18. aug 2010
prsky
18. aug 2010

@strapco13 hups, som nekukla tvoj prispevok, mala som dojem, ze si hodila link na temu na konovi 😅

strapco13
18. aug 2010

@prsky 😉 neva...aspon vidia, ze ta stranka je super 😵

jaruska8
18. aug 2010

@oacka A ešte k tomu priberaniu, napr. je dôležité, že možno narástla a tam šla energia, nie do tuku, aj to treba brať do úvahy. A hlavné je, že neschudla. 😉

cicimon
18. aug 2010

moja ma 5500g a tiez nam nik nekazal prikrmovat, je cisto na MM

vejula
18. aug 2010

@luly13 dakujem za skusenosť, verim že to obe dobojujeme a naši drobci s nami 😉

@prsky jeeej tak gratulky... a čo maš aj tušaka čo to asi bude????? ja som taky zvedavec 😀 😀 😀

@cherryblossomgirl je to uplne oki nechapem preči povedala tvoja dokina že prikrmovať podla mna je to super vaha.

prsky
18. aug 2010

@vejula v pohode, ja som taka ista a este k tomu nie som schopna udrzat svoje tajomstva (ako napr. to, ze som v tom 😀 ). tusaka nemam vobec ziadneho, nemala som ani pri Lale - pri nej som ale dufala v dievcatko, teraz som rozpoltena. ale vediet to chcem urcite, som strasne nedockava 😉

keminek
18. aug 2010

Ahoj holky, ráda bych se vás zeptala, zda máte některá dojem, že mlíčko se tvoří hlavně... při sání dítěte, jak se všude píše. Ano, já vím, že mléko se doplňuje průběžně, že prsa nejsou zásobárna ale fabrika, také vím, že při sání stoupá hladina prolaktinu. Ale když mám prsa vycuclý od dítěte, vyždímám je do něj obě, vycedím do poslední kapky. Pak jdu odsát, odsaju pár ml z obou. Dítě má málo nebo míň počůrané plíny a já v zrcadle vidím totální splasklotiny (prostě prsa bez mlíka), lehoučký na potěžkání jak pírko.. tak prostě nechápu, že by se něco začalo tvořit při sání. A jestli jo, tak málo, protože ani neslyším polykání.. jak vypije, co je v zásobě, tak slyším jen sání, ale polykat není co.. Chápu, že když je víc mléka, normálně, příp. samozřejmě nadprodukce, tak se mléka tvoří víc a tím pádem se ho dotvoří dost i při samotném sání. Ale do příštího kojení tam přeci něco zbýt musí. To miminko vypije a pak střídáním prsou se vytvoří ještě pár ml, ale žádná sláva. Vyšťaví se to.. Nebo snad ne??
Mně kleslo mléko, poznám to jasně na sobě i dítěti. Potřebuju to teď nahodit nahoru pomocí odsávačky. Kojím 9x denně, odsávám potom i vzduch nebo mléko, když je.. Jinak mléko se mi spouští v pohodě při kojení i odsávání. Když je, odsaju, když není, odsaju na etapy třeba 20 ml z obou.. ale za čtvrt hodiny a po kapkách. Laktační vždy řeknou, že prsa nemusejí být nalitá. Ale já je mám fakt vycuclý do poslední kapky. Jsou jak nafukovací balónek.. taky na něm poznáte s naprostou jistotou, kolik vody jste do něj nalily 😝 😉 A když je málo, tak se to přece nestihne dotvářet při sání.. Musí nejprve být víc, aby to mělo efekt... a vytvářelo se víc a rychleji..

strapco13
18. aug 2010

@keminek ja mam prska tiez makukucke, splaskle..a kojime sa uz cez 9 mesiacov, odtriekavam si rucne na vecernu kasu,..vyjde mi to tak, ze kazdy 3. den ma kasu s mojim mliekom..a to 100 ml..nakojim z jedneho a rucne odsriekam z oboch ..ked odtriekam 15 ml z oboch tak som happy
ale maly lubi cuckat, cika a kaka dost, je vesely, culy...az prilis 😅 😀 😀 😀 ..cize mlieka mam pre neho dost 🙂
netrap sa ako to vlastne funguje..proste sa kojte kedy mate chut a kasli na vsetko ostatne

prsky
18. aug 2010

@keminek ja mam prsia na pocit tiez uplne vycucane, mam pocit, ze v nich ani mlieko nemoze byt, ale zrejme je. v zaciatkoch dojcenia som mavala prsia nabite do cca 4m, mliecko striekalo este okolo roka (toto mam odlisne od teba). postupne sa ale prsia zmensili a nemam vobec pocit, ze tam nejake mliecko je, uz ani nejde lahko vytlacit ani rukou. odsavackou sa ti nepodari odsat tolko ako je schopne vycucnut babo.
tvorba mliecka sa zvysi castym dojcenim, takze aj take spokojne satie naprazdno moze pomoct + laktagoga ako senovka grecka, alebo skus pit hroznove napoje ala vinea
annag ma o tejto problematike clanok tu: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...
a co sa tyka pitia a nie dudkania, tak ja to nerozoznam podla zvuku, ale po zraku 🙂 : http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

luly13
18. aug 2010

s @cherryblossomgirl mame rovnaku pediatricku. dnes som bola u nej s adamom (vaha cez 8kg). aj mne pomalicky odporucila zacat s prikrmami. pytala som sa preco, vytiahla som na nu odporucania z vestnika MZSR. povedala mi, ze tento vestnik je uz pase a momentalne sa snazia o jeho zmenu. detsky gastroenterologovia odporucaju zacat pozvolna aj kojene 4mesacne deti prikrmovat, aby si crievko, ktore je uz dovyvijane zacalo zvykat na inu stravu. na roznych konferenciach, ktorych sa zucastnuje aj ako prednasatel sa dohodli, ze budu robit osvetu zatial priamo u svojich pacientov. na moja otazku, preco sa vo vsetkych clankoch pise, ze az od 6mesiaca povedala, ze vacsinou tieto clanky nepisu odbornici na detsku vyzivu, pediatri.... a hlavne to nie su ludia, ktori v konecnom dosledku nesu zodpovednost za dieta.
tak ja teraz uz fakt neviem....

keminek
18. aug 2010

jj stránky annag a www.kojeni.net mám projeté křížem krážem
už mám 2 děti a problémy s kojením jsem měla přetím taky, takže jsem si to za tu dobu načetla

Nevím, jaká máte prsa.. já s malým měla mega nalité v porodnici a pak se nalévaly vlivem prolaktinu zvýšeného po porodu. Mezitím ale vyrostl, takže měl větší poptávku a rovnou tedy zůstalo hodně mléka, byť už se to neřídilo tolik těmi hormony. Do dne, ve kterém jsem dostala retenci a prso se najednou do dalšího kojení prostě nenalilo. Pak se mi tento problém po čase opakoval u druhého prsa, no a pak se mi to stávalo jaksi 2x až 3x do měsíce.. Tudíž já to nahodila intenzivním odsáváním (dítě hlad, suché plíny, fakt se to při kojení nestíhalo tvořit, já přehazovala, ždímala a nic.. až když jsem začala ještě poté odsávat vzduch a pak odsávačku za 2 dny vysadila, tak se to projevilo a prsa se zase začaly víc a rychleji nalévat). Později se mi nějak povedlo to udržet, aby to zas za 2 dny nekleslo na minimum. Musela jsem po každém kojení odsávat a držet si nalitější prsa. Pokud malý nepil (např. bojkot, příkrmy..), tak jsem to místo toho odsála. Odsávačkou jsem odsála to samé, co vypil. Prso mi mizelo pod rukama.
Nevím, jaká máte prsa vy, ale já je mám extra malý.. tvoří je hlavně žlázy, jedno mám menší a má i míň mlíka. Když jsou splasklý, není tam nic (jako u toho balónku) a když jsou nalitý, tak dokonce můžu mít i větší podprsenku, prostě mám několikrát větší prsa 😝 Tehdy dítě pije dlouho, polyká krásně a má pokaždé pěkně počůrané plíny. Když mléko není, pije chvilku, já musím přehazovat, ono se snaží, ale plíny jsou sušší nebo skoro suché a prostě to nestačí..

Malému bylo už několik měsíců, takže ten měl větší spotřebu. Holčičku zatím ukojím, protože jsou jí jen 4 týdny a má asi 3,5 kg přibližně.. ale roste.. a jedu na doraz. Musím to nějak nahodit a spoléhat na to, že mléko se dělá při sání, nemohu.. vidím to na plínách a slyším to na polykání.. a v zrcadle pochopitelně to vidím též.

leelo
18. aug 2010

@luly13 tu k tomu uz annag pisala stanovisko, resp. vysvetlila stanovisko espghan:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/02/zavadz...

niektori lekari citaju neviditelne slova a MOZNOST dokrmovat si vysvetluju ako POVINNOST...
ja fakt budem vdacna za akykolvek tip na dobreho, dovzdelaneho pediatra v ba!

keminek
18. aug 2010

@prsky taky tak, podle zvuku i zraku

keminek
18. aug 2010

jinak odsávala jsem několik měsíců a jsem na ten zvuk odsávačky zvyklá.. spouštění mléka není problém . spouští se mi v pohodě při kojení i odsávání. Nejsem ten typ, co hodně nakojí, ale neodsaje skoro nic. Já když je, tak odsaju klidně 300 naráz. Jenže tolik teď nemám ani ve snu 😅 😅 Odsávám po mililitrech 😒

luly13
18. aug 2010

@leelo ona mi to nenanucovala, ale odporucila. ze je to vhodne pre traviaci trakt dietata. a takyto isty nazor ma aj moja rodinna znama pediatricka, ktora by urcite adamkovi neodporucala nic, co by mu mohlo ublizit. ale ja som nejak furt z toho vsetkeho na pochybach. mozna sa vydam cestou svojho osobneho kompromisu a zacneme veeelmi pozvalna do dovrseneho piateho mesiaca

luly13
18. aug 2010

@leelo idem kuk na ten clanok

keminek
18. aug 2010

@luly13 no tak z toho jsem jelen.. když plné kojení 6 měsíců doporučuje WHO..
jako já bych byla ráda, kdybych mohla začít dřív, protože bojuju o mlíko, ale prý nemají ještě zralý imunitní systém a dále i pro jejich trávící trakt je to prý zátěž začínat dřív.. a 4 měsíce že jsou naprosté minimum, pokud dítě nepřibírá nebo má nějaký problém.. jinak čím později, tím líp..
Ale tohle tvrdí snad i odborníci na výživu.. že to pro jejich trávící trakt naopak dobré není.. že je to zátěž..

leelo
18. aug 2010

@luly13 ale maly prospieva super. nema ti to dovod ani odporucat. ved si precitaj v clanku... vo VYNIMOCNYCH pripadoch sa MOZE...
ja na tvojom mieste by som si este krasne 2 mesiace uzivala plne dojcenie. nie je nic lepsie! 🙂

keminek
18. aug 2010

@luly13 jj 🙂 jestli máš mlíčko a miminko přibírá, tak koj. Je to pohoda a krásné. Ono když to jde, tak nelze nic jiného než kojit. Umění není kojit, ale rozkojit to. Je to náročné na čas i nervy. Je dobře, že nemáš problémy (tak to má být) a fakt si to užívej. Až by mělo miminko hlad, tak bys dala první lžičku. Ale nemusíš spěchat, v pohodě si můžeš rozmyslet, kdy to bude.

ajkaag
18. aug 2010

baby tak toto je ale krasny pripad aku silu ma lobbing vyrobcov detskej stravy, vedia ze nesmu propagovat umele mliecka pre deti do 6 mesiacov, tak sa snazia stlacit predaj prikrmov co najnizsie.
A este na vysvetlenie kedy je vhodne zacat prikrmovat od 4 mesiacov - ak NESTACI materske mliecko, alebo ak mamicka planuje PRESTAT KOJIT UKONCENYM 6. MESIACOM - teda kojit len tych 6 mesiacov - pretoze vela potravin, napriklad aj lepok, je potrebne zavadzat pocas kojenia, vtedy robia najmensie problemy, resp. detsky organizmus sa s touto zatazou lepsie vyrovna

luly13
18. aug 2010

maly z mliecka krasne pribera a vzdy ho ma tolko, kolko potrebuje. a urcite planujem kojit dlllhodobo, ako sa bude dat a bude nam to obom robit potesenie tak, ako doteraz.
instruovala ma tak, ze mam davat lyzicku - dve na obed a doplnit mlieckom. ziadne kase a pod na noc. tak neviem, ci je to v jej pripade lobbing. skor sa mi zda, ze je naozaj presvedcena, ze je to pre dieta dobre. vravela, ze adamko je riadny chlap, psychomotoricky velmi dobre vyvinuty, a ze sa tomu papkaniu bude straaasne tesit a len mu to prospeje vo vyvoji.

zuzkat1
18. aug 2010

@luly13 moja pediatricka ma kazdu chvilu vyvesene ze je na skoleni a teda robi si toho neurekom,myslim ze je dost vzdelana vo vsetkych smeroch a ona mi vylozene zakazala dat hocico pred dovrsenim 6ho mesiaca

strapco13
18. aug 2010

@luly13 ja som malemu skusila dat v 5,5 m len tak na ochutnanie mrkvu 1 lyzicku..ved bol velky, zaujimal sa o jedlo, slintal, ked sme jedli my..zavidel 😅 ...a ked som mu dla mrkvu..nevedel co s tym..dla som mu takto 2x - 2 nedele pred dovrsenim 6. mesiaca..a nevedel co s tym...zacal zrazu pekne papat
naozaj sa nemas s cim ponahlat..velkost dietatka a to ze sa o jedlo zaujima neznamenena, ze bude vediet jest

leelo
18. aug 2010

@luly13
jasne, ze ziadny pediater nechce nasim detom zle - kona na zaklade svojho presvedcenia, v tomto pripade zial mylneho a ovplyvneneho kadejakymi faktormi vratane biznisu, ako pise ajkaag.
a tak ako som pisala ja - pletu si moznost s odporucanim.
ani sestricky, co radia 3 hod intervaly v dojceni a 15 min z kazdej strany nam nechcu zle. ibaze su uplne mimo.
a je na nas - vzdelanych matkach - aby sme s nimi polemizovali, tie mylne nazory im vyvracali a sirili pravdive info dalej.
precitala si si clanok od annag, teraz mas uceleny prehlad z oboch zdrojov. rozhodni sa ako citis.

ach, chyba tu annag...