Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
29. máj 2011

@natas4 to je jedno..lebo sa jedna o jednu ruku..proste dlan ruky na hlavicku ruku kladies za chrbatik a laket ide cca k zadosku /podla dlzky dietatka/..cize jednou rukou podopieras dietatko
lepsie asi kuknut fotky http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
cize pritlacis si laktom zadocke k sebe /je jedno aka poloha..princip je vsade rovnaky/

prsky
29. máj 2011

@natas4
@strapco13 ja pouzivam na pridrzanie mojej ruky vankus (naj je dobry kojo vankus) - hlavne v noci, ked spim pri dojceni je to vyhoda 😉

natas4
29. máj 2011

@prsky
@strapco13 dakujem za tipy...budem sa postupne zlepsovat 😉

elinka27
29. máj 2011

@prsky ako na pridrzanie ruky?teraz mam dlhe vedenie zasa ja 😀

prsky
29. máj 2011

@elinka27 strapco popisovala, ako treba rukou pridrzat dietatko v spravnej polohe..no a aby sa mi ruka neunavila pri antigravitacnej polohe v lahu (ja pouzivam v noci tu zboku, cez den tu hore v pripade, ze sa chce pricucnut aj starsia), podopieram si ju vankusom 😉 (v podstate takto http://www.kojeni.net/vleze.php#poloha3 )

elinka27
29. máj 2011

@prsky jaaaj, uz som to pochopila 😀 vyskusam to tak aj ja,ale ako hovorim, mojej sa to v lahu takto nepaci uz

ollako
31. máj 2011

@prsky @annag Ahojte prosim co si myslite o nasom dojceni? Mame cez pol roka, zacala som prikrmovat o mesiac skor, pretoze za dva mesiace pribral len 350 gr. kojim na poziadanie, no teraz nastal problem s dojcenim, Branko sa pri kazdom dojceni hneva, okrem noci, prisaje sa a hned zacne mrncat, odtahuje sa, taha mi bradavku, zmenim prsnik da si dva hlty a opakuje sa to znova, striedam prsniky, stlacam, no hneva sa stale, neviem ci mam slabsi tok mliecka, alebo co, nechapem to ,mam aj dojem, ze ho boli brusko, ale robi to zakazdym aj rano a vtedy ho brusko nezvykne boliet, neviem ci sa dostatocne napapa, ale asi ano, lebo si riadne grgne a aj vygrcka, no dojcenie trva tak 3 min a cele je to o hnevani,uz si ani nepamatam, kedy sa pri kojeni nehneval, prikrmom velmi neublizuje a ako sme presli aj na ovocne prikrmi, tak zeleninu zacal odmietat zjee par lyziciek a masove totalne nechcce napina ho, skusam rozne kombinacie k masu no zatial 0 bodov....ked ho nenapne vsetko vypluje...
ked to zhrniem je viac dojceny ako prikrmovany ani vodu ani cajik moc nedavam,len ked je fakt horuco a sme napriklad v aute ,u lekara , pripadne nemozem hned nakojit, ale tomu moc neublizi par hltov a dost neviem ako pribral po prikrmoch idem do poradne az 13, poradtte co s tym kojenim,

riamim
1. jún 2011

Viete mi niektorá poradiť???
Naša malá má dva mesiace a od narodenia ju dojčím na požiadanie. Bohužiaľ, cez deň to potom vyzerá tak, že pokiaľ s ňou nejdem von, pýta si aj každú pol hodinu, pár krát potiahne a potom len cumlíkuje. Ak by som jej to odmietla, spustí plač a nijako sa nedá utíšiť. Od rána to prebieha asi takto: nakŕmim, chvíľku ponosím na rukách, nakŕmim, ponosím, nakŕmim, krátky spánok a stále dokola.
Nemám čas nič spraviť a nechcem, aby si malá na toto zvykla. Nedá sa s ňou ísť ani k svokrovcom na návštevu, lebo ak nespí, tak plače.
V noci jej dávam tak každé dve až tri hodiny.

sofhia
1. jún 2011

@riamim ahojcek, mne sa zdalo, ze to bolo taketo na zaciatku aj u nas, postupne sa to upravilo same... ale uprimne aj ked to bolo pred cca 5-6 mes. uz si na to nepamatam, len viem,ze mama na mna s hrozou pozerala ze vkuse dojcim. 🙂
hm, na hraciu deku je este malicka, ze? alebo ze by si nejako inak uputala jej pozornost?

dejka77
1. jún 2011

@prsky Tak robim to teraz tak, ze kojim z jedneho prsnika asi tak 2-3x po sebe. Ale uz ked je v nom menej mlieka, resp. skor to zadne tak mam pocit, ze mala caka, ze jej to zacne tiect same a aj ked saje, tak sa mi zda, ze nic neprehlta alebo len velmi malo, lebo to nepocujem. A potom sa rozplace, asi preto, ze nevie vysat zadne mlieko. Dufam, ze to dava zmysel co som napisala.
Skusila som ju aj podrzat nad nocnikom, ale plakala mi pri tom, tak neviem ci sa jej to pacilo. Sice sa vypisala, ale myslim, ze to by mi spravila pri prebalovani aj tak. Urcite to este vyskusam.

dejka77
1. jún 2011

@riamim Tak nieco podobne mam aj ja, sice sa to neopakuje kazdy den, ale presne ako pises potom nemam cas nic urobit, ani len najest sa alebo ist na wc. Vonku s nou idem len na kontrolu a aj to je horor zakazdym, ledva to stiham alebo meskam. Skusala som hraciu deku, ale ta ju zatial nezaujima. Ked ju polozim na postel, tak sa obzera okolo a to ju vie zabavit na niekolko minut, ked zacne plakat tak ju otocim inak. Nie je to ziadna slava, ale trochu to zabera. A takisto ked si ju dam na plece - do polohy na odgrgnutie tak to dost pomaha, myslim, ze v takej polohe sa jej tazko place 🙂, a tiez sa zvedavo obzera ked je takto.

riamim
1. jún 2011

@sofhia
@dejka77
Hraciu deku sme kúpili tak pred dvoma týždňami, to ju celkom baví, ale max. tam vydrží 20 - 30 minút ráno, niekedy aj poobede, ale to už len chvíľku. Práve som sa vrátila z poradne, doktorka povedala, že to treba vydržať, vraj to u väčšiny deti prejde tak po treťom mesiaci, keď sa už dokážu rozptýliť aj inými podnetmi.
Tak ešte mesiac musím vydržať... 😝

prsky
1. jún 2011

@dejka77 no ono deticky, ktorym mliecko tecie prudom su neskor, ked uz prudom az netecie, trochu lenivejsie, dokonca sa stava, ze mavaju horsie prisatie, pretoze ked nestihali spracovat silny tok mliecka, tak sa z dvorca presunuli na bradavku. takze treba dbat na spravne prisatie, aby sa dostala aj k tomu zadnemu mliecku a mozes pripadne skusit stlacanie prsnika ked budes vidiet, ze nepije aktivne (to mas vidiet, pocutie je bonus - ma to vyzerat tak, ze nasiroko otvori usta = bradicka sa vysunie, su dlhsie otvorene a potom sa bradicka zasunie = usta sa zatvoria a dieta vtedy prehltne)..prsnik stlacaj tak, akoby si si isla odsat mlieko rucne = prejdi si po prsniku rukou od hora az po dvorec a tam drz chvilu stlacene - mala by zacat pit....ono ziaduce je, aby dieta pilo prsnik takmer do dna pri kazdom kojeni..nechceme predsa vycerpavat zdroje 😉 a pocit v prsnikoch nic nehovori..ja som mala po 2 rokoch dojcenia vechtiky, mlieko nestriekalo uz samovolne vobec a mlieka bolo pritom habadej

prsky
1. jún 2011

@ollako ak sa da, zavolaj si LP a stretnite sa. hnevanie sa pri dojceni, pripadne bojkot prsnika moze mat viac pricin...od slabeho ci silneho toku mliecka po bolesti v ustnej dutine. z tvojho prispevku neviem zistit, ci ide o silny alebo slaby tok..grgaju a bolesti bruska mavaju skor deti pri silnom toku MM...vyteka mu mliecko z ustpri dojceni?
btw annag sem uz nechodi kvoli dodrziavaniu kodexu a ma vlastne forum

dejka77
1. jún 2011

@prsky No presne to mi robila, ze sa presunula z dvorca na bradavku a potom sa mi zdalo, ze sa uz nevie ani poriadne prisat. Skoda, ze som nevedela v com je problem hned na zaciatku. Teraz som ju kojila z toho isteho prsnika asi 4x a uz nemala take hrozne krce, tak to hadam bude uz len lepsie.

vindiska
2. jún 2011

Dobry den. Moja mala sa narodila predcasne v 35 tt. Bola umiestnena v inkubatore, kde ju dokrmovali najskor striekackou a po tyzdni presli na flasku a dokonca jej davali aj cumlik. Vraj aby sa jej poriadne rozvynul saci reflex. Az po dvoch tyzdnoch som si ju mohla prikladat na prsnik. Avsak nikdy si nevytiahla dostatocne mnozstvo mlieka, neslo jej prisat sa, tak som ju musela zakazdym dokrmovat odsatym mliekom z flasky. Uz sme doma z nemocnice, no papame len cez klobuciky. Kupila som si aj vahu aby som mohla zistit kolko mi vypila ale je to stresujuce, hlavne ked zistim, ze vypila len okolo 30 ml a zaspala. Ale stane sa tak 1 x za den ze vypije aj 60-70 ml. Neviem ci jej to staci, kedze v nemocnici nas nutili vypit aspon 40-50 ml kazde 3 hodiny aby prospievala. Plienky ma mokre, stolicu mala po troch dnoch. Vadsinu dna prespi, budi sa tak na 3 hodinove intervaly. Moj problem je v tom, ze mam vela mlieka a kedze mala vypije len uvedene mnozstvo, neviem ako mam znizit produkciu mlieka. Prsniky mam potom tvrde, hlavne ten, z ktoreho jej pri kojeni nedam. A vydrzat 6 hodin bez odsatia sa sice da, no bojim sa aby som nedostala zapal. A este ked mala papa cez klobuciky tak to mlieko mi cez otvory vyteka, nakolko neprehltne vsetko, mlieko mi tak velmi tecie. Dakujem za cenne rady.

firstbaby
2. jún 2011

@vindiska ahoj, ja sice nie som laktacna poradkyna, ale taktiez som si presla podobnym "problemom". Mala som strasne vela mlieka, aj napriek tomu, ze mala bola velky papkac, no prespavala mi celu noc, ked bola malicka a tak som si musela nad ranom aj odsavat. Riesila som to tak, ze isty cas som mliecko odsavala a darovala do mliecnej banky( najprv su nutne potrebne testy ) a potom este aj po troch mesiacoch dojcenia, bolo mliecka stale vela, tak som si odsavala, dala do poharikov a mrazila. Ked sme zacali prikrmy, tak som to vyuzila. A bohuzial, ale mala som aj dva zapaly prsnika a niekolko retencii - upchanie mliekovodov, ale vsetko to preslo a dnes uz je dojcenie pre mna nieco nadherne....zelam ti vela krasnych chvil pri dojceni a ziadne problemy 😉

strapco13
2. jún 2011

@vindiska najlepsie by bolo skontaktovat sa osobne s laktacnou poradkynou a ta ti pomoze vratit dietatko na prsnik, bez toho aby si pouzivala klobuciky. To je najlpepsie, pretoze dietatko si na prsniku vie ovela lepsie regulovat tok mliecka a aj mamicke sa skor prisposobi laktacia potrebam dietatka
ked mas prsnik tvrdy..tak si odsaj..ale len do povolenia tlaku. na prilis naliate prsniky mozes pouzit aj kapustny list
skus zabudnut na vazenie dietatka..stresujes s tym nielen seba a le aj malinku....ona potrebuje papat hned pri prvych znamkach hladu a nie na vahu a po nakojeni ma zaspinkat pri tebe a nie ist na vahu..navyse moze byt malinka tym vazenim natolko vystresovana, ze sa nevie potom dobre napapat.
riziko klobucikov..okrem toho ze dieta sa neprisava je aj v riziku infekcii a postupne sa znizuje laktacia, co moze viest k ukonceniu kojenia ☹
cize skontaktuj sa s laktacnou osobne..to bude pre Vas dve najlepsie 😉 http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

renata1973
2. jún 2011

Ak by mal niekto záujem o costi a používa na zvýšenie produkcie mlieka tak mám 4 balenia. Zvýšili sa mi a už nekojím. Inak mne veľmi pomohli.

vindiska
2. jún 2011

@strapco13 dakujem za radu. skusim kontaktovat poradkynu.

dejka77
3. jún 2011

@prsky Tak teraz mam riadny problem, mala sa nevie poriadne prisat, stale sklzne na bradavku. Skusala som uz vsetky mozne polohy, ale nic nefunguje ☹

denisse
3. jún 2011

ahojte baby ...

@strapco13
@prsky
potrebovala by som radu pre segru ... v utorok sa jej cisarskym rezom narodil syn ... este su v porodnici, prsia ma naliate, tvrde, ale maly stale chudne, uz schudol pol kila ... skusali ho prevazit a naozaj nic nevytiahol, skusala odsavat a ani to nejde ... moze mat nieco upchate alebo nejaky taky problem? prvu dceru dojcila bez problemov ... diky za kazdu radu ...

natas4
3. jún 2011

@denisse asi sa jej nespustilo mlieko...ja som to mala a pichali mi oxytocin do zadku ☹ ....nech to povie aby jej dali aspon oxytocinove kvapky...

natas4
3. jún 2011

Ahojte, viete mi poradit?
Mala sa mi krasne prisavala otvarala velke ustocka...no pred 2 dnami jednoducho zo dna na den prestala otvarat ustocka dokoran ako pred tym , ale ich len tak troska pootvori a tym padom dlho bojujeme s prisatim...a niekedy ma iba malu cast dvorca v ustach...neviete preco zrazu neotvara usta????
cumel ani flasku jej nedavam...

prsky
3. jún 2011

@denisse deticky narodene vyvolavanym porodom a CR bez spontanneho zaciatku porodu mavaju problem s prisatim ☹ prisava sa jej maly? ak hej, drzi zospodu aj vacsiu cast dvorca? pije aktivne (velka brada, dlhsie otvorene usta, stiahnutie bradicky pri prehltnuti)? je spavy? treba nahriat prsniky bud teplymi obkladmi alebo sprchou a odsavat rucne (napr. v tej sprche) aj po kvapkach a podla moznosti pred dojcenim trochu odsat (najlepsie v pritomnosti dietatka), aby nebola bradavka navreta (s prilis naliatymi prsiami sa niekedy stava, ze babo nevie dobre uchopit bradavku). nech dojci najlepsie vo futbalovej polohe (maleho nech polozi na vankus) - je to fajn poloha na nacvik prisatia. ked je babo prisate, nech skusi stlacat prsnik, najma ak je spave (prejde si po prsniku akoby si chcela odsat mliecko rucne a drzi stlacene nad dvorcom kym dieta nezacne prehltat - ale zas necakat 5 min, iba chvilu). po dojceni chladny obklad na prsniky. ak sa maly neprisava, treba odsavat, fakt aj po kvapkach kazdu chvilu, najlepsie v pritomnosti babatka - vtedy sa mliecko spusta lepsie.
a nech skontroluju, ci nema prirastenu uzdicku (ked dieta otvori usta a krici, tak jazycek je srdcovej formy)
ak sa da, zavolajte si laktacnu poradkynu, ta poradi na mieste najlepsie
drzim palce

prsky
3. jún 2011

@dejka77 no a prvotne prisatie je spravne a az pocas dojcenia sklzne na bradavku, alebo je prisata hned od zaciatku zle? lebo ak hned od zaciatku, tak treba dbat na to, aby sa jej do ust pri prisavani sa dostala co najvacia cast dvorca pri spodnej pere a to tak, ze jej prejdes po pere prstom, otvori usta a prisunies si ju na prsnik. najlepsie na nacvik prisavania su polohy, kde sa babo nema moznost moc hybat, cize napr. futbalova poloha. kedze ti ale strieka mliecko (este ano, ci nie?), skus ho nechat trochu vystriekat do plienky a potom sa pokus o prisatie znova. ako ma prisavanie vyzerat: http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pre-matk... a http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pre-matk...

prsky
3. jún 2011

@natas4 asi nie je az tak hladna..skus vystreknut trochu mliecka a prejst bradavkou po spodnej pere..pozri si tiez videjka, na ktore som dala odkaz o prispevok vyssie

dejka77
3. jún 2011

V noci a rano mam viac mlieka, ale takto k veceru uz mam prsia makke a uz z nich netecie ani nestrieka. Ja uz si vlastne ani nie som ista ako sa prisaje. Ale vzdy sa snazim aby otvorila poriadne usta a kontrolujem to. Myslim, ze hned na zaciatku je dobre prisata, ale vzapati sklzne na bradavku, a ked sa hned od zaciatku prisaje zle, tak ju odpojim. Teraz som ju kojila v polohe fut.lopta, ale ona stale so mnou zapasi, ked som ju skusala dat k druhemu prsniku tak zacala vrieskat a chcela/nechcela sa prisat. Tak som to ukoncila. Na jednej strane je hladna, ale na druhej stale zapasi. Je mi jej luto nechat ju len tak, ale co mam s tym robit?
Tie videa som si akurat dnes pozerala. Sice pomohlo, ale ona sa mi stale odtahuje od prsnika a je nemozne ju nastavit.

natas4
3. jún 2011

@prsky hladna je urcite, lebo to robi pri kazdkom krmeni...dokonca aj po 8 hodinovom nocnom spanku 😨
idem kuknut tie videa 😉

denisse
3. jún 2011

@prsky
velmi pekne dakujem, uz som je zavolala a precitala cely tvoj prispevok ... dufam, ze sa im to podari rozbehnut ...