Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

yjahodka
16. máj 2011

@strapco13 bolo to v moci,take jemne do oranzova. probiotika su activia a tak? no ja jem stale milaciky a fantasia bez prichute.. teraz ale na hrdlo nie su moc dobre mliecne veci.. a to ATB je vhodne pre dojciace matky, takze by jej nemalo skodit ani robit galibu =( skor ju preliecit.. vraj si teraz vytvara najviac protilatok

strapco13
16. máj 2011

@yjahodka ano ATB jej neuskodi..ale zaroven moze rovnako aj tebe aj malej narusit beznu bakterialnu floru a moze sa teda poskodit sliznica traviaceho traktu
skor som teraz myslela probiotika kupene z lekarne
a na 7 tt babo sa mi zda ze nie je dobre celu noc neprebalit...moze ma vystipanu plienkovu oblast
ale moze to byt aj reakcia na Nutrilon
ved uvidis co povie vysetrenie mocu..ci to oranzove bolo z mocu alebo nie

dugyna
16. máj 2011

@peepka tak to bola len reakcia na tu maaz a vodu a vsetko dokopy. super tesim sa s tebou 🙂

yjahodka
17. máj 2011

iba tolko, ze sacik sklamal. nic sme nechytili dnes sa ide odznova. =( a to som si bola ista, ze bude plny, sa mi zdalo, ze som to tak dobre nalepila. malinka je vyhadzana (take drobne malinke pupaciky, moze to mat z homeopatik alebo z tych ATB?) boze, ja uz neviem, vsetko nam skodi.. a zerem ten penicilin a hrdlo ma ajtak neprestalo boliet.. len malej ublizujem tym asi.. -(((

zuzkat1
17. máj 2011

@yjahodka ja som brala zinat a mala ziadna reakcia ja do 2heho dna bez teploty a bolesti... inak sacok... aky si pouzila? pre dievcatka? lebo ten je na dve veci 😝 ja som pouzila taky ten pre chlapcov a este sa nestalo zeby do neho nic neslo...

zuzkat1
17. máj 2011

@yjahodka inak v noci prebaluj...este take male deti vela cikaju to nie je dobre nechat tak dlho...ja som prestaal na noc prebalovat tak asi po pol roku a este aj to som obcas prebalila, ked bolo treba....a ten sacok? celu noc si ho tam mala? to sa mi nezda pohodlne pre dieta...nalep hned ako sa rano zobudi, potom nakoj alebo daj mlieko ked nekojis a zvycajne do pol hodiny sa babo vycika... zatial ju maj na rukach v takej polohe aby co najviac islo do sacku

elinka27
17. máj 2011

@yjahodka ahoj, tie handrove prsia su uplne normalne, mliecko mas kedze pekne cika, ten ruzovy moc ak som spravne pochopila s primesov krvi je len po noci a je to vzdy ci bolo to len raz?ak len raz povedala by som,ze pseudomenzes co mala aj moja ked bola malinka,ak sa to ale opakuje mohol by to byt to byt iny problem a je dobre ze lekar odoberie moc, moja to mala v stolici nie v moci a vtedy to bolo od casteho kakania,mala podrazdenu sliznicu,mozno atb jej ju drazdia,vie lekar ze uzivas atb?doporucila by som probiotika pre obe dve.Do mlieka sa dostavaju stopove prvky z atb,tak pravdepodobne jej to len drazdi.Ked sa vykruca mozu to byt vetry,alebo sa napapla vzduchu 😉

strapco13
17. máj 2011

@yjahodka opis mi presne tvoj problem kedy ta boli hrdlo, ako ta boli, ine priznaky...cokolvek co je mimo normu...mozno trochu doplnime liecbu /som Dr neboj 😉 /
malinka je vyhadzana kde?..na tele, ci v plienkovej oblasti..ak na telicku, moze to byt reakcia na lieky, ak len plienkova oblast..moze to byt z vlhka..alebo mykoza po ATB

dankakk
17. máj 2011

Ahojte🙂 mame doma 10 dnove babo, na ktoré si pomalicky zvykame. Maly je plne dojceny, papa pekne, uz v porodnici sa pekne prisal... Ale posledne dni robí takú divnu vec po dojceni. Ked ho nakojim a uz mi zaspava na psniku - viac papat uz asi nechce, dám ho dole z bradavky, ešte ho chvíľku nechám lickom na cice, nech ma cíti a ked ho ulozim na vankus ku mne začne tak besniet - myka hlavičkou zlava do prava, funi a strka si rucicku do pusy. Tak mu dám ešte cicnut, par krát nasaje a potom uz len dudle. Robi to podvečer a v noci, je to dost unavne. Včera som rezignovala a dala mu do pusy dudel (prišlo mi hrozne ľúto, gumena náhrada za moju cicu). Čím je to? Ako ho upokojiť bez dudla ( bojim sa ho jak cert kríza, strašia ma, že ked si da dudu, cicu bude chytat inak a uz nebude to dojcenie ako ma byt - je to pravda???) Veľmi chcem dojcit aspoň rok a pol, fľašu na UM som si ani nekupila.... Ďakujem za vaše rady 🙂

prsky
17. máj 2011

@dankakk je to zrejme tym, ze dietatko si potrebuje aj "len tak" podudkat..najcastejsie to byva prave vecer. Dojcenie je vyborny uspavaci prostriedok..ja som sa pri dojceni (este dcerky)naucila spavat a ani som nikdy nevedela, kolkokrat dieta v noci papa, lebo som sa prebrala do polospanku zaroven s dietatkom a dala prsnik. Nie kazdej mamine to vsak vyhovuje. Stredna cesta medzi spanim s dietatkom v posteli a vyplakanim su teorie od Giny Ford alebo Tracy Hogg..v podstate treba babatku uspokojit hlad a potrebu byt s maminou (dietatko sa este neciti byt samostatnou jednotkou) a ked hodi taky ten skleneny pohlad, tak ho treba polozit do postielky a pockat, ci nezaspi (pri sklenenom pohlade zvycajne babatka zaspavaju)..ak sa preberie, ist krok s5 (vziat do narucia, pohojdat a pod - ale nic, co by si nebola ochotna robit aj ked bude mat babo 8 a viac kilo), pockat si na skleneny pohlad a postup zopakovat...zo zaciatku to vraj trva aj 10x, postupne sa dietatko nauci takto zaspavat.

mozu ti pomoct clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/22/nepres...

kilian
18. máj 2011

ahojte baby.vie mi niekto poradit????moja mala ma 6 mesiacov a pred tromi dnami jej vysiel prvy zubok.a od vtedy mi pri kojeni hryzie do bradavky,dnes rano az tak ,ze mi z nej krvacalo!!!!neviem co urobit,chcela by som este nadalej kojit,ale bojim sa ju dat k prsniku. 😢
s prvymi tromi detickami som tento problem nemala,ale teraz neviem co robit...pomoc

prsky
18. máj 2011

@kilian pozna cumel? pri hryzeni sa odporuca zjajknut od bolesti (co pri tej bolestiproblem nie je), dieta odpojit a dat prsko az po chvili zasa. dieta by si malo spojit, ze ked hryzie, nema mliecko. hryzenie vsak moze byt aj druh bojkotu prsnika. viac najdes u annag http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/hryzie...

kilian
18. máj 2011

@prsky diky.nie nepozna ani cumel

dankakk
18. máj 2011

@prsky vďaka🙂 práve som vyskusala šatku... Po tom ako od rana nespinkal mi v nej zaspal asi po minúte🙂) super, teším sa. A dost ma prekvapilo v jednom z článkov, že čím menej cez den spí, tým viac v noci buntosi- babky radili, že ho mám cez den budit aby mi v noci spinkal... Babky radia vždy nejak opačne...

margot
18. máj 2011

@dankakk Ahoj,práveže ja som stála za tým,aby sa moje( trojmesačné) dievčatko naučilo aj na dudlík,pretože sestrin malý dudu nechcel a potom ho musela zakaždým ukludniť na prsníku..synčeka som kojila takmer dva roky a dudku mal do dvoch rokov tiež..potom som mu ju zobrala..a malá dudku najskôr odmietala a už som ju na to konečne naučila 🙂 nech si hovorí kto chce,čo chce,ale je to fajn,keď sa jeduje a môžem ju s tým ukludniť..nebudem jej predsa dávať dudlíkovať prsia..jednak by ma aj bradavky z toho dosť boleli-to mám z vlastnej skúsenosti..a neboj sa,ja som zatiaľ nepočula od mamičiek,že by dudlíkovaním cumlíka dieťatko odmietalo prsník,naozaj som to nepočula 🙂

margot
18. máj 2011

@yjahodka mne sa na hrdlo najviac osvedčilo kloktanie vody s morskou solou,cca dva deci vody a 1 čajová lyžička soli,viac-krát denne..raz mi to nepomohlo a vtedy zabral BIOPAROX-ten mi predpísal lekár,aj keď som kojila,že je to lokálne atb,tak to mi super zabralo a hlavne hneď,ale je to hnusné,fuj 😝 tak si vyber a vyskúšaj 🙂

strapco13
18. máj 2011

@margot mala si stastie..ale bohuzial je vela mamiciek, ktorym dieta bojkotovalo prsnik prave kvoli dudlu ☹

latvia
18. máj 2011

@dankakk
@margot u mna dudlik sposobil problemy s dojcenim a nehovorim o zlom spanku po 1.roku s dudlikom ☹ v aprili som sa rozhodla vyhodit mu surovo cumel , 2 dni pri zaspavani poreval a odvtedy spi kludne a skoro celu noc bez jedneho zobudenia.skoda ze som ho nevysmarila skor 🙄

margot
18. máj 2011

@latvia fíha,tak to sa fakt čudujem,zase som sa presvedčila,že na každé dieťa platí niečo iné 🙂 a samozrejme,každé je originál 🙂 sú detičky,ktoré spinkajú stále s cumíkom v puse a keď im vypadne,tak sa hneď zobudia..to nie je bohviečo..môj syn,vždy keď zaspinkal,tak ho vyhodil a potom spinkal bez neho celú noc-od roka spinká celú noc a malinká to robí tak isto,zaspinká a vyhodí ho a spinká mi cez deň aj 5 hodín,(teraz mi spinká od 10,45..už by sa mohla ja zobudiť 🙂 ),a v noci prespí v kuse tak 5-7 hodín 🙂 ,tak asi je to v pohode 😀 a nebudím ju na kojenie,nerobila som to ani s malým,vyspinká sa,napapá sa a je spokojná 😀 a že mi vyhadzovala prsia-dostala som menzes,bolo to zrejme tým a teraz je už OK 🙂

latvia
18. máj 2011

@margot no prave, ze ked si vypluvol cumlik tak po par minutach ho uz hladal a mrncal 😒

margot
18. máj 2011

No,takto to robil susedkin malý ☹ vtedy je to obtiažne,hlavne v noci,ale hovorím,môj ho vyhodil tak za 3 minútky a nechcel ho po celú noc našťastie,asi by som to musela tiež riešiť inak,keby to bolo tak,ako píšeš 🙂

dankakk
18. máj 2011

Vďaka baby. On cez den nepotrebuje dudlat ani cicu, za 20 minút sa napapka a cicu pustí. Štrajkovať začne vždy len večer. A ešte jednu otazocku mám. Prebalujem pred každým krmenim, aj v noci. Vtedy sa mi dost preberie a začne plackat, čiže ho neudrziavam v takom polospanku. Cez den latkujeme a v noci pamperskujeme, ale maly kaka do každej plienocky.... Ako to robíte vy? Od príchodu z porodnice - za týždeň pribral 400g, takze asi papka dobre 🙂

margot
18. máj 2011

@dankakk moja malá vždy,keď sa zobudila a plakala,som jej dávala prsník-papu a ona sa pri ňom jedovala a potom sa zalaždým riadne pokakala 🙂 ,trvalo mi týždne,kým som na to prišla,že ju mám po prebudení nechať chvílu,či nebude kakať..takže aj v noci,keď sa prebudila,počkala som,vykakala sa a potom som ju prebalila a išlo sa papať,zakaždým to všetko trvalo hodinku a zaspala potom..a teraz,už má dnes 3 mesiace,nakaká do každej plienky,cez deň veľa spinká,aj v noci sa budí len raz,tak ju prebalím cez deň pred papaním ale v noci ju už neprebalujem vôbec,až ráno,aj to až nejakú hodinku po jedle,je pocikaná,ale nič strašné..zaparená nie je..napríklad ona mi nekaká aj 5-7 dní a je spokojná,bruško má mäkké,doktor povedal,že v pohode je to 🙂 ,v noci ,keď počujem,ako sa v kolíske mrví a neprestáva sa mrviť,vezmem ju,nakojím v mojej posteli po ležiačky,do 15 minútach zaspinká a uložím ju späť a spinká do rána,neprebalujem ju,len skontrolujem,či nie je mokrá-precikaná..takto nám to vyhovuje 🙂 synček bol iný prípad,ten sa často precikal,aj keď som ho zakaždým prebalila ,no a on prvé tri mesiace v noci nespával ☹ ,až potom sa to polepšilo 🙂

prsky
18. máj 2011

@dankakk kym kaka do plienky, tak prebalit a dojcit...uz za par tyzdnov ale pravdepodobne uz v noci kakat nebude, tak uz neprebalovat...ja uz mojho maleho neprebalujem, ale tazsie sa mu kaka, tak som zacala skor bkmkovat ako som mala povodne v umysle, takze si uz celkom zvykol nekakat si do plienky a kakava uz len zo 2x denne - len to 1kakanie je vacsinou okolo 4tej rano 😅 tiez sa celkom preberie, ale zaspi zasa v pohode na prsniku...inak tiez cez den latkujem a na noc ma eko-pampersku

strapco13
18. máj 2011

@dankakk nakoj, prebal a potom ju este daj znovu na ten isty prsnik..zaspinka
neskor som vynechala niektore prebalovania v noci a cca asi od3-4 mesiaca som v noci neprebalovala /pouzivali sme jednorazovky/
a ked sa zobudi, najprv nakoj ptom prebal..jednak sa ti nerozplace, ze je hladny a teda sa tak nepreberie
ak sa bojis grckania pri prebalovani po jedle...my sme to zvaldli a maly mal reflux..netreba sa bat, len nesmies stlacat brusko, cize len nadvihnut nozicky a pomoze ak mas podlozku sikmejsie...cize dietat nelezi uplne vodorovne, ale ma hlavicku vysie..ja som podlozila prepalovaci pultik

sonicc
18. máj 2011

ahojte,
chcem sa opytat: mam mesacnu dcerku a uz par krat sa mi stalo, ze v noci dlhsie pospala-5-6hod a jasne ze som mala obrovske prsia naliate a ked jedla bolo evidentne ze nestaci prehltat co tak mlieko striekalo... ked pustila snazila som sa rychlo co-to odstriekat aby tak nestriekalo, ale ked one vrieska od hladu strasne
no a potom vsetko vygrcka 😒
mam ju zobudit v noci skor?
ci sa to samo upravi?
dakujem

strapco13
18. máj 2011

@sonicc zmen si udaj v pase..ze uz nie si tehu 😉
nebud ju...ona si moze zmenit rezim kazdy den a navyse casom sa tvorba mliecka prisposobi
pokial sa stane, ze spi takto dlho...koj v antigravitacnych polohach /cize mala nech je nad prsnikom..mlieko nebude tak striekat, popripade, ked sa mlieko spusti, nechaj ho chvilu vytiect do plienky, nech ten tlak povoli /mozes aj odsat..ale tym si vytvoris nadprodukciu/ ..popripade ked mala spi a ty citis, ze uz mas plne prsia..odsaj trochu..len do povolenia toho tlaku, mliecko zamraz do prikrmov, nedavaj ho malej..pre nu nechaj to cerstve z prska..nemusis sa bat, ze pokial odsajes a mala sa vzapati zobudi, ze v prse nic nebude..bude, mliecko sa tvori stale a ty odsajes len to co ta tlaci

buburka
19. máj 2011

Ahojte. Doteraz som iba vyhradne kojila, ale pred 2dnami som to uz vzdala a dala 1x denne nutrilon.Preco? Drobceka som mala neustale na prsniku, kojila som kazdu polhodku az 40 min.....maly sa stale pucil...tak som kupila v lekarni odsavacku a vynechala jedno kojenie...maly dostal nutrilon a ja som si mliecko odsala.....a vysledok? maly konecne pokojne zaspal a spal cca 3hodiny...co sa mi doteraz pocas dna nestalo a ja? Ja som s hrozou zistila, ze po hodine odsavania sa mi z prsnikov podarilo odsat slabych 60 😨
Takze teraz kojim nadalej , ale rano a vecer davam 1xnutrilon.....prikrmuje niekto podobne? Dufam, ze malemu takto neskodim...ale mam pocit, ze mu to skor prospieva, ako by skodilo. Co si o tom myslte?

renatka100
19. máj 2011

chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám dieťatko, ktoré má 4 mesiace a 1 týždeň. Kojím ju od narodenia. Naše spoločné kojenie je však utrpením. Malá sa zvýja pri tom, vystiera nožičky a ručičky, zabeháva jej, kašle pri tom a po jedle grcká a narieka, vzdychá a odgrgáva si aj na tri krát. Jednoducho má dosť silný reflux. Riešením bolo pitie z fľašky, ktorá tieto neduhy trochu potlačila, pitie vo zvislej polohe, riedenie mlieko nutritonom, ktorý síce trochu zabral ale má po ňom vždy hnačky, a ďalšie zlepšovááky, ktoré ako tak pomohli pri jej trápení. Teraz, keď má už vyš štyroch mesiacov som sa rozhodla zmierniť toto trápenie a kúpila som jej BEBU AR, s pridaným zemiakovým škrobom, ktorý má eliminovať grckanie bábätka. Dnes som jej dala prvýkrát toto mlieko. A moja otázka je, nakoľko nechcem, aby prišla o materské mlieko, chcela by som miešať UM s mojim mliekom. Myslíte, že je to možné? Príp. ak máte nejaké iné riešenie som otvorená všetkému

prsky
19. máj 2011

@renatka100 odporucam zahodit UM a vylucne dojcit. dovody preco najdes tu a tiez rady ako na to (okrem ineho tam najdes dovody, preco nie je vhodne zahustovat mlieko a davat UM pri refluxe...btw, to ze babo negrcka neznamena, ze ho nepali zaha a nie je mu neprijemne): http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...