Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
14. máj 2011

@bejata nema vyznam davat prikrmy takto skoro..jednak ti nezje plnu davku este, jednak sa moze zacat budit na smad a naco zatazovat traviaci trakt predcasne
dieta na UM moze spat celu noc, lebo UM viac zatazuje traviaci trakt /ako ked sa niekto nadlabne tazkou vecerou a potom sa odkrvi mozog a nasleduje tazky spanok/ ..materske mliecko je lahsie stravitelne, nezatazuje tak traviaci trakt a preto sa mozu kojene deti budit castejsie ..ale poznam deti na UM, co sa budia rovnako casto..cize je to aj o samotnom dietatku
pomaha spanie v spolocnej posteli, dietatko netreba prekladat, ma hned prsnik, mamicka ani dueta sa tak nepreberu a mozu spat dalej...urcite je to menej unavne ako vstavat do druhej izby, rychl nachystat flasu s mliekom, dieta zatial reve, potom pockat, kym to spapa a uspat
prsnik je vynikajuci prostriedok na uspatie..tak preco to nevyuzit 😉

dugyna
14. máj 2011

@bejata prikrmy este sito nedavaj ked je plne kojený je to zbytočne skoro. vyspis sa ked prestanes kojit 😉 uprimne. ale za to to stoji. a odporcam ak ti maly spava v posielke dat ho k vam do postele, a kojis pocas spanku je to najlespie ani ty ani maly sa nekak nezobudite. to ze predtym papal lazde 3hod a teraz kadze 2h je v poriadku dietatko papa tak casto ako potrebuje.moze sa stat ze bude ma obdobie kedy bude chciet aj kazdu hodinu,treba vydrzat.aj u nas bolo obdobie kedy sa mala casto v noci kojila ..a uz je za nami. niektore kocky preziju taketo nocne caste kojenie dlsiu dobu.
ano ako pises kamoska ma malaho na bebe a prespi celu noc...ano deti na UM vacsinou, prespia celu noc....ale daj si otazku stoji ti to za to?spat celu noc? a davat malemu UM? UM nikdy neda malemu to co ty svojim materskym mlieckom.to je to najlespie co svojmu syncekovi mozes dat.

bejata
15. máj 2011

@stvura @renatka100 @strapco13 @dugyna ďakujem za odpovede. Neplánujem malému dávať predčasne príkrmy, to určite nie ... Chcem sa vám pochváliť tým, že sa to vyriešilo samo a presne podľa vašich rád a to som si ich prečítala až teraz. Filipko včera nevedel večer zaspať a tak skončil v našej posteli a prespal mi päť hodín v kuse 🙂 Možno to bolo aj počasím, že začalo pršať a možno aj mojou stravou ....... urobila som si ryžový nákyp 🙂 Inak, zo začiatku spával s nami, potom som ho začala asi týždeň dozadu dávať do postieľky, ale intenzitu kojenia mi to nezmenilo a tých prvých 5 hodín čo mi vkuse prespal predtým, to bolo v postieľke. Ja si uvedomujem, že to bude všelijaké a už zajtra to bude možno kojenie každé dve hoďky 🙂

peepka
15. máj 2011

@strapco13 dakujem kuknem si link 🙂 este sa chcem spytat, v noci sa mi od 1-5 budil na krmenie kazdu hodinu, preco? od5 pak spal az do 8.30...je to preto lebo tak buduje , zabezpecuje, dostatok mlieka? noc predtym to bolo podobne..akoze mne to nevadi, jasne ze sa bude budit iba ma zaujima , zepreco prave v noci 🙂 ale pravda je ze mozno on este nerozlisuje noc a den a proste vtedy bol hladnejsi alebo co

elinka27
15. máj 2011

@peepka moja je to uplne normalne, moja je uz velka a v noci sa dozaduje dojcenia castejsie ako cez den, mozno sa chce len uistit ze som pri nej, mozno dohana co cez den nestihla 😀 uzi si to, ved je to krasne ked sa ti pricucne a tulkate sa v posteli, aspon pre mna je to na nezaplatenie 🙂

riamim
15. máj 2011

Kočky, ktoré tu píšte, že je lepšie, aby bábo spalo s mamou v posteli, že je to pohodlnejšie pre mamu - to potom bábätká nedávate ani odgrgnúť, ani neprebaľujete???
Moja malá spí sama v postieľke, pretože aj tak by som musela vstávať a manipulovať s ňou práve kvôli týmto veciam - neviem si predstaviť, že by bola celú noc v pokakanej plienke alebo sa trápila, keď sa jej podarí nasať aj vzduch, čo sa teda podarí skoro vždy...

peepka
15. máj 2011

@elinka27 no to hej, ja som prveho tiez kojila aj v noci..do 19m a budil sa mi furt a furt sa budi o to nejde, sak moj ma iba 4 dni este nerozlisuje den a noc nakolko sme boli dva dni v nemocnici kde boli skoro furt svetla zapnute, iba ma to tak zaujima ze preco ma take obdobie ze kazdu hodinu a zvysok tak kazde 2-4 hodiny ,..vies ze normalne aj kebyze chcem ten cecek si nezobere a potom odrazu kazdu hodinu si dava... 😀 ako keby bol hladnejsi...asi to bude ono nie? :D
moj prvy sa dozadoval kojenia viac cez den ako v noci..hmm ale mozno mas aj pravdu ze mozno dohana den 😵 len skoda ze je to v noci, radsej kebyze cez den takto 😝 tiez v noci 3krat plienku vymienat ... po kazdom kojeni v podstate 🙂 a tulit sa mi lepsie tuli s vacsim babom on ma iba 2.7kg tak sa bojim aby som ho nepripucila, radsej si ku kojeniu sadnem, este sa bojim kojit po leziacky tiez davam pozor aby sa poriadne prisal ma taku malilinku pusinku 🙂

peepka
15. máj 2011

@riamim ahoj pri prvom som kojila iba po leziacky a spala s nim a nikdy nepotreboval odgrgnut..no zacala som s tym az neskor, nie od uplneho babatka, teraz pri tomto som aj skusala ale vyslovene potrebuje odgrnut takze zatial i ked spolu spime, kojim po sediacky, na posteli. odgrgnem, prebalim a dam spat spat, dovod preco je so mnou v posteli i ekd mam jeho postlieku hned pri mojej je ze som leniva a bolava co i len sa dat na kolena a naklanat sa cez tu postielku 😝 😀 prebalujem tiez na posteli vsetko mam okolo seba nachystane tak aby som postel nemusela vobec opustat 😉

cize jo, realnejsie mi to pride pri vacsom babatku..teda to kojenie po leziacky atd. nam sa to velmi osvedcilo pri prvom.

lolinkamaminka
15. máj 2011

AHOJTE ! chcem sa spytat, od akeho veku babatka mozem dat aj nieco ine ako moje mliecko? (trebars cajik alebo co...)
dakujem

cicimon
15. máj 2011

@lolinkamaminka cajik a pod nie je vobec potrebne davat a popri kojeni uz vobec nie... a vodu popri mlieku staci dat od zavadzania prikrmov, cize pocas kojenia ak nie su 40C horucavy mlieko staci

dugyna
15. máj 2011

@riamim vela babätiek ktore su kojene nepotrebuje odgrgnut ,casto zaspia na prsniku. moju dcerku sme nikdy nedavali odgrgnut, vzdy zaspala na prsniku a teda nie je potrebne dietatko budit. preptoze dojcenie nema len funkciu nakrmit dieta ale aj uspat. ak si vsimnes ku koncu docenia dietatko len jemne cucka bradavku uz nesaje a to uz babo usava.zo zaciatku sme ju polohovali na bok jeden alebo druhy a za chrbatik sme jej dali kojenecky vankus.
ak si babo potrebuje odgrgnut preberie sa chvilku po dojceni.
ak mas pocit ze saje vela vzduchu moze byt problem v nespravnom prispati, v velkom toku mliecka, ak mamicka nedojci na poziadanie
k prebalovaniu-v noc som neprebalovala, nakolko sme pouzivali a pouzivame latkove plienky tie sa daju krasne vyskladat tak ze vydrzi ritka kvazi v suchu celu noc a vetrana lebo navrch das vlnene nhavicky...co sa tyka ze ak som citaila ze je pokakana tak ano to som prebalila. ale nam mala zvykne aj doteraz kakat az rano po nadojceni.

dugyna
15. máj 2011

@lolinkamaminka ako ti uz @cicimon odpisala nie je nutne davat dietatku az do zavedenia prikrmov ziadne tekutiny. ak je dieta plne dojcene a na poziadanie nie je to potrebne dietatko si vypyta samo ked chce mliecko ktore plni funkciu aj tekutin aj potravy.
ak zavadzame prikrmy tak zavadzame ja tekutiny, staci vodicku k obedu, casto deticky nechcu uz papat prikrm a problem nie je v tom ze nechcu samotny prikrm ale ze ich smadi, cize popri papani prikrmu dietatku staci dat z poharika vodicku..alebo na lyzicke a pokracuje dalje v papani prikrmu

dugyna
15. máj 2011

@bejata 😉 ako sama pises zajtra ci dnes to moze byt uz uplne inak , u nas sa to ustalilo po 8 mes. ale samozrejme je to individualne u kazdeho dietatka.

vejula
15. máj 2011

@riamim tak ja som maleho davala odgrgnuť ked bol uplne maličky, ale len cez den vtedy mi odgrgol ale sranda, že v noci mi vobec nechcel odgrgavať. proste zaspal a mohla som s nim pochodovať pol hodinu neodgrgol, tak som s tym proste prestala.. a viacero mamičiek mi potvrdilo že v noci dieťatko zaspi a neodgrgne.
Čo sa tyka prebalovania, tak ja som raz v noci prebalovala, lebo on mi v noci pil viac ako cez den a teda aj vela cikal, tak raz za noc som ho prebalila, viac krat nebolo treba... určite nie pri každom kojeni. No a maličky spinkava teda od narodenia s nami v posteli a je to pre mna ovela pohodlnejšie a inak už ani nezaspim len tak že ho mam vedla seba
@lolinkamaminka tak prikrmuje sa až od pol roka(aj ked moj drobec takmer nič nejedol okrem mliečka až donedavna), a vodičku som začala davať až od nejakeho 9teho mesiaca...

elinka27
15. máj 2011

@peepka ked bola malicka moja teiez sa mi zle kojilo po leziacky, no asi tak od 2-3mes, to bolo lepsie a podarilo sa nam to.Dovtedy som tiez po sediacky, a kedze cez den som ju nosila v satke uzila som si je blizkost az az 😀 a v noci ak chcela spala v postielke, aj tak som k nej musela vstat tak to bolo jedno. 😉 No teraz uz je vacsia a vyzaduje si ma aj v noci ci uz tym dojcenim,alebo proste telo na telo spime 🙂 uvidis ze casom si aj vy najdete rezim, ktory vam vyhovuje.A co sa plienky tyka, pouzivam z tych kvalitejsich aspon na noc, kedze ona uz v noci nekaka neprebalujem ju, dam hrubsiu vrstvu kremu, cize s manipulujem minimalne,aby som ju neprebrala.

@riamim v noci nedavam odgrgavat, dojcene deti nemusia odgrgavat,pokial je prisatie spravne nemali by sa ani vzdzchu natahat 😕 a neprebalujem ako som uz pisala vyssie, lepsia plenka +hrubsia vrstva kremu, ved keby prespala celu noc ako niektore deti vo veku tvojej dcerky, budes ju budit kvoli plienke? 😉

elinka27
15. máj 2011
dugyna
15. máj 2011

@peepka poloha je u kazdeho individualna ja som najrov preferovala len tu poleziacky..az casom som zacala po sediacky...

peepka
15. máj 2011

babyyy mam cervene, resp slabucko ruzove flaky na prsiach..bojiiim saa ☹
ps uz niesu take napate ako vcera ked som to mliecko dostala....ale teraz zase toto. uplne slabucko ruzove ale ziadne hrudky alebo co necitim co mam robit??dik este som to nemala, muza som poslala po kapustu 😀

dugyna
15. máj 2011

@peepka flaky mas este aj niekde inde ci len na tych prsiach?

peepka
15. máj 2011

@dugyna iba na prsiach

peepka
15. máj 2011

@dugyna som si dala vanu a sprchu nato a masirovala..budem aj masirovat ked maly bude kojit ale ja sa taak bojim , v nemocnici bola vedla mna zenska s 5 tyzdn.babom lebo dostala zapal a mi rozpravala a ja sa tak bojim ze to ani neni mozne 😒

dugyna
15. máj 2011

@peepka pouzila si aj nejay olej na masaz? flaky su stale rovnake alebo sa upravuju cize sa zmernuju? pride mi to skor ako lokalne podrazdenie z vody-ked pises ze vana a masaz..

dugyna
15. máj 2011

@peepka citala som dozadu ..ako ti uz @strapco13 pisala ten tlak v prnikov vyzera prave z dosatocnej tvorby-teda az vela ze mas, kukam ze maly 4dni, to je prve tyzdne normalne kym sa upravi laktacia na potrebu maleho.je to az pocit kamenov v prsiach..a moze ti tiect len tak samo to mliecko. ale @trapco13 ti uz na to poradila vyborne.
a to ze sa ti vyrobili flaky na prsciach cervene mi skor naozaj pride ako lokalna reakcia na tu vanu a masaz srpchou ..a aj masaz.

peepka
16. máj 2011

@dugyna uz to nemam, zmizlo tooooooo!!!! 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
ps. nebolo to vanou, ja som sa v ten den nekupala a sa mi spravili..teda kupala ale az vecer a to som tie flaky uz mala.

no ale uz to je prec, dufam ze navzdy 🙂

yjahodka
16. máj 2011

mne sa zda ze mam menej mliecka. mala ma vyse 7t, zatial ju len kojim. zacala som uzivat ricinum communis. vcera sa mi zdala hladna, tak sme skusili nutrilon ale vypila len 60ml. je nejaka nesvoja. uzivam penicilin kvoli zapalu hrdla. do rana mala na plienocke ruzove, suvisi toto vsetko spolu? v noci ju tiez neprebalujem, ona v spanku aj papka. by som ju zbytocne "rozcicrala". dr. mi kazal pozbierat nocnu cikanku, zacinam sa bat.. =( co mam este robit pre to mliecko?

elinka27
16. máj 2011

@yjahodka ahoj, neviem presne co znamena ruzove v plienke, akoby stopi krvi mas na mysli? preco mas pocit, ze menej mliecka? zda sa ti ze si predtym mala prsia naliate a teraz su ako "handricky"? Ako dlho uzivas penicilin?zacalo sa to odkedy ho uzivas,alebo mas pocit ze bola hladna uz aj predtym? Moja mne nechcela dva dni pit ked som ho uzivala,asi zmena chuti mlieka, potom to preslo zvykla si, tvoja je este malicka, je prirodzene ze chce casto pit, nieje to len od hladu, lebo prsia su pre nu aj pocit bezpecia.Ako si jej dala UM?flaskou?Pouzivas dudlik? Myslim,ze nieje dovod dokrmovat,a ak by aj bol su ine sposoby ako flaska, ta zbytocne babatko len matie, moze to viest skor k opacnemu vysledku 😉

margot
16. máj 2011

Ahojte maminky!Zdá sa mi,že moja malá trojmesačná dcérka mi začína robiť to isté,ako pred ňou môj synček..začala mi pri kojení vyhadzovať prsník a následne ho začala pýtať späť a stále dookola a keď je už veľmi hladná,tak sa napapá..a toto mi robí skoro týždeň už a dnes som dostala prvý raz menzes od pôrodu...aj synček ho nechcel,keď som mala menzes..máte niektorá podobnú skúsenosť ako ja??Syna som kojila takmer dva roky a potom si zvykol,ale ako bol malý,tak mu to asi nechutilo tých pár dní do mesiaca ☹ ...tak dúfam,že je to iba tým..dcérku plne kojím.

strapco13
16. máj 2011

@margot no niektore deti reguju na menzes u matky...ci uz lebo sa zmeni chut mliecka..alebo na stres u matky..hlavne ak je menzes spojeny s predmenst. syndromom..stres, nervy a pod
ale reagovat takto moze aj na ine veci..tok mliecka..ci je slaby alebo silny
asi najviac plati..skusit nestresovat /co sa lahsie povie ako spravi/, zabezpecit spravnu polohu a prisatie babatka, tak si vie babo najlepsie regulovat tok mlieck

strapco13
16. máj 2011

@yjahodka to ruzove..bolo v moci ci v stolici?
daj sebe aj malej probiotika, kedze beries ATB..moze mat podrazdene crievko

yjahodka
16. máj 2011

@elinka27 no dala som jej flasku len raz, zatial jej davam moje mliecko. ked papa a potom sa odtiahne a pyta az za hodinu, tak ma asi dost. a o tom pocite bezpecia, vsimla som si, ze tuzi aj len tak dudlovat=) tie homeopatika asi dobre zabrali. no mozu mat aj nejaky zly vplyv na malu? prsia mam take "handrove" uz to nie je take ako to byvalo, ale ked si zmagnem, tak ide mliecko.. no a ked uz nejde, dam jej druhe prsko. pri konci sa dost hadze a meta a toci s hlavickou, ale to pripisujem vetrom..
to ruzove bolo v moci a bola to asi krvicka a dnes vecer jej idem lepit taky maly sacik aby sa zozbieral moc a zajtra to posielam na testy do laboratoria, poradil mi to pediater. cely den nic nemala, aj ked som jej celkom dlho nechala plienocku, tak iba pekne nacikane. ma to len po noci.. ten penicilin co ma cez moje mliecko by ju len preliecil keby bola ruzova cikanka od ladviniek ci nie?? no ved uvidime. je mi luto ked mi moj maly batoztek stastia z nicoho nic placka.. ale keby ju rezalo pri cikani tak by to bol asi iny plac..toto su prdiky =)