Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bimbia
8. apr 2010

a nic, dala som si ibalgin

annag
8. apr 2010

super, ste šikulky - tak to nechaj na ňu, ona si zvykne rýchlo na novú polohu, ak bude chcieť - druhý prsník nechaj stáť , vyprázdni ho na úľavu až keď bude preplnený - buď jej ho daj piť, alebo z neho trošku odstrekni - čo Ti bude ľahšie, utlmí sa za cca 1-2 dni , ibalgin400 môžeš aj každých 6-8 hodín.

vieš, odstaviť ju náhle by bol pre ňu teraz dosť veľký šok, znásobený tým, že ju nemôžeš ani nosiť. Ak nájdete spôsob, ako v dojčení pokračovať, bude to pre Vás obe najlepšie riešenie. zrejme sa počet dojčení o dosť zníži, je možné, že sa v tomto období i sama odstaví , ale nebude to pod nátlakom....

bimbia
8. apr 2010

Zatial ďakujem ozvem sa zajtra...

lucinka4
8. apr 2010

ahoj annag,chcela by som sa spytat,ci mi nevies poradit ci existuje nejaka mast na bradavky, kt ked neumyjem pred kojenim babatku nevadi?mala zacala pri vecernom zaspavani natahovat bradavky a mna zacali boliet..pisala som o tom aj tu https://www.modrykonik.sk/forum/staram-sa-o-dietatko/ako-odnaucit-dieta-od-vecerneho-zaspavania-na-prsniku/ davam si bepanthen,snazili sme sa s manzelom uspavat inak ale mala hrozne place a mne to okrem bolesti nevadi takze by som chcela pokracovat..dakujem za radu 🙂

olifcek
8. apr 2010

ahoj annag, dnes je treti den, co mi vecer prsnik raz mliecko pusti, potom nie...prvy den som ale mala velke bolave kopceky, druhy den to polavilo, a citila som bolest uz len okolo dvorca, dnes ma uz neboli nic, prsnik je makky, no mam pocit, ze je prazdny...cez noc som kojila len z jedneho ako si radila, z toho ,,dobreho,, a rano ten upchaty som sa snazila odsat, no neslo skoro nic, dala som ho malickej, neodmietala, samozrejme, ze som ho od zaciatku tlacila, Oliv bola spokojna, cize slo. ked dopapala, docmulkala a pustila sa, mliecko ozaj tieklo. no dnes vecer, od cca 19tej je akoby prazdny...bola som o 22.00 v horucej sprche. pri odsavani mi mliecko striekalo, potom asi 3 sekundy nic, potom opat striekalo, dala som nan malicku, bola nespokojna, asi stale nejde ako by malo. bojim sa, ze lavy nebude v poriadku a Olivka mi bude hladovat...

myslis, ze ked ma ten lavy prsnik neboli, nepicha, ziadna biela bodka nie je, ze je len prazdny?

a este jedna otazka, mozem Olivku krmit jednu noc z jedneho a druhu z druheho prsnika? teraz to striedam, ale pri striedani sa mi zobudi, niekedy je trpezlivejsia, inokedy mrnci, ze sa jej to nepaci...vies, spinka na klinovom vankusiku, ja vedla na kojeneckom, a musim to cele prehodit, ked striedame prsnik. nechcem utlmit laktaciu, radsej, nech mam viac ako menej x;O)

dakujem za odpovede
Oli

annag
9. apr 2010

olifcek, sme sa asi nerozumeli, asi som to nejako zle napísala 😔 , kojiť si mohla i z chorého, len ho nebolo nutné opakovane odsávať .... ale nevadí. mala si v ňom napdrodukciu, teraz sa to utlmilo, preto i ten pre Teba zvláštny tok mliečka z neho. Treba dojčiť predovšetkým i z neho kým sa nerozbehne opäť:

teda ak bude na jedno dojčenie stačiť, tak 2 dojčenia za sebou dáš chorý, 1 dojčenie zdravý. AK nebude stačiť, tak zakaždým začni chorý plus zdravý.

- cez noc treba dojčiť z obidvoch prsníkov, inak budeš mať neustále problémy s vyprázdňovaním čo môže viesť až k útlmu produkcie a zbytočným ďalším komplikáciám.

annag
9. apr 2010

lucinka, drvivá väčšina mastičiek sa umývať nemusí - mastičky vo všeobecnosti pôsobia lokálne a cez črievka sa nevstrebávajú a teda bábo ani neohrozujú. Ale nasjkôr by sme mali zistiť, o akú infekciu asi ide:

bradavky sú citlivé na dotyk, na chlad, na odev, pália, štípu, svrbia, niekedy sa bolestivo na pár sekúnd stiahnu a obelejú? majú inú farbu, bolia aj dvorce? máš na nich nejaké bodky, pľuzgieriky, ranky?

froto
9. apr 2010

annag, prosim ta o radu. Vytvorili sa mi hrce od pazuchy bez zacervenania. Myslela som, ze to rozmasirujem pod sprchou, odsajem a dcera vysaje (6 mesiacov(. Ale nie je to uplne zlikvidovane, odsavacka tomu velmi nepomohla, vyjde par kvapiek a aj dcera sa nejako trapi, vela z neho nedostane. Akoby bolo mlieko len vpredu a vzadu to stalo. Vobec neviem, co s tym. Celkovo bol tento lavy prsnik malo produktivny. Dufam, ze sa nerozvinie zapal, neviem, co sa mohlo stat, mozno prechladnutie-ofuknutie?vdaka

lucinka4
9. apr 2010

annag, su citlive na dotyk ale v podstate su len popraskane..cez den je to v pohode,trosku to boli,problem je len vecer ked mala zaspava na prsniku a hra sa s nimi a natahuje ich. pluzgieriky ani bodky nemam,ani sa nestahuju. tak budem davat dalej ten bepanthen a snad to pominie..tiez si po kojeni natieram troska mlieka na ne

olifcek
9. apr 2010

annag, Katka, prepac, zle som pochopila....

dufam, ze uz je prso ok, lebo sa zacinam bat, ci malej budem stacit...verim ale, ze ano, zajtra kupim vineu, pre istotu, a pijem i cajik pr ekojacie maminy....x;o)

dakujem Ti za pomoc

annag
9. apr 2010

olifcek, ale čo by nestačilo, bude stačiť - bude sa ho tvoriť toľko, koľko ho malá vypije , len niekedy to možno bude len z jedného prsníka, inokedy z oboch, niekedy jej bude stačiť raz za 4 hodiny, inokedy každú hodinu .... pokiaľ dojčíš na požiadanie, mliečko bude vždy. 🙂

annag
9. apr 2010

lucinka4 - bepanhen nestačí, treba infekciu vyliečiť - kúp si Canesten (=Candibene=Imazol) a anteiraj po každom dojčení v tenučkej vrstve len aby sa koža leskla - mastičku vždy nechaj vsiaknuť na vzduchu do pokožky.

olifcek
9. apr 2010

katka ja som malickej mliekarnicka...ona je na prse fakt skoro cely den...papa kazdu hodku, niekedy hodku a pol, malokedy az o dve hodky.... aj som uz rozmyslala, ci dost potiahne, ale tak snad jo...x;o) ved jej aj stlacam prsnik, ked uz vidim, ze to chce, ona mi to totiz da vediet x;o) po pape sa sama pusta...i ked niekedy si dlhsie pocucka este len tak na ukludnenie x;o) na prsniku sa i ukludnuje po kupkani, ci ked sa jej cosi snivalo a nepacilo sa jej to...x;o) samozrejme, ze na nom i zaspava...x;o)

az mi to bude chybat, ked to skonci, hehe...

zahadzxujem pochmurne myslienky a verim, ze je uz lavy prsnik opat ok, a ze sa tak skoro ,,tvaroh,, v nom neurobi...tazko to ide von potom...

annag
9. apr 2010

froto

sú to upachaté mliekovody, zrejme sa prsník zle vyprázdňoval, dobre skontroluj bradavky, či na nich nemáš malilinké pľuzgieriky, biele bodky - dôkladne, každý záhybček na bradavke. Na prsník treba dať aj na viac hodín čosi teplé - čo doma máš v tejto chvíli - napr. tvaroh zohriaty v mikrovlnke, alebo slivkový lekvár , alebo ho nahriať v teplej sprche či pod infra lampou , prsník skúsiť odsať ručne, odsávačkou a samozrejme , ponúkať ho čo najčastejšie i bábetku.

ale v zásade sa nemusíš obávať, ak je dlhodobo menej produktívny, druhý prsník ho dokáže plne nahradiť a ak by homalá odmietala stále, tak jej bude bohato stačiť len ten druhý.

pozri si viac prosím tu:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/biela-...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dojcen...

lucinka4
9. apr 2010

annag - dobre,dakujem za radu..kupim Canesten..mala konecne zaspala,na prsniku ale bolest tam zas bola lebo si aj ponatahovala 😖

annag
9. apr 2010

olifcek , sa ti to nezdá, ale si ešte len na hlbokom začiatku a pred sebou máš ešte dojčenia až až , určite o mliečko neprídeš. Kopec mamičiek sa bojí, že mliečko startí, ale mliečko sa samé bez príčiny nestratí , len ak sa robia chyby. Najväčšia a najčastejšia je fľaša s dokrmom - prsníky netušia, koľko mliečka bábo pomimo vypilo, budú mliečka tvoriť stále menej a menej.

annag
9. apr 2010

licnka4 - aj keď si bábo bradavku natiahne, nemala by to byť až tak neznesiteľná bolesť. Každopádne naťahovaniu môžeš zabrániť stláčaním prsníka, resp. prestriedaním prsníkov - silný tok mliečka by tomu mohol totiž zabrániť:

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

olifcek
9. apr 2010

annag dakujem. pri mojej malej teda tak skoro o mliecko nepridem, dostavaju dost signalov, ze su potrebne x;o)

len ma vystrasil ten jeden, no uz je asi dobre...

dakujem

alexanotbad
9. apr 2010

ahoj annag.

obraciam sa na Teba s prosbou. poslala som aj dotazník. mam doma 5 tyzdnoveho synceka, zo zaciatku ked sme prisli z porodnice bolo vsetko ok, maly si dobre zvykol, pekne spinkal, papal relativne dobre, aj ked vzdy mal problem na zaciatku sa prisat, vrtel sa a vymyslal. boli sme v poradni po 4 tyzdnoch a pribral vraj na spodnej hranici normy, tak doktorka hned, ze musim dokrmovat, vraj mam zrejme malo zadneho mlieka. velmi sa mi to nechcelo, tak som si postavila hlavu, ze budem len kojit. lenze maly akoby sa nevedel dojest, neviem ci je naozaj hladny, alebo len vymysla, ale chce byt prisaty stale, ja uz som hotova, vycerpana, mam pocit, ze len prebalujem a kojim, nic nestiham. nakojim ho, on odpadne od prsníka, tvari sa, ze spi a za 10min otvorí oci, zacne vrtiet hlavou, otvarat usta, plakat, skoro si prehltne ruky. ked ho neprilozim, tak zacne vylozene skriekat, je cely cerveny. prilozim ho, nieco posaje, ale mam pocit, ze potom sa uz len hra. vytiahnem prsnik a cele sa to opakuje. neviem ci je stale hladny, alebo co to ma byt. potom to vacsinou psychicky nevydrzim, nechcem aby trpel hladom a strcim mu ten prikrm, po nom konecne zaspi. snazim sa maximalne 1x za 24h. niekedy to ustojim len na kojeni, ale stoji ma to vela sil a naozaj uz nemozem takto dalej, pritom mam niekedy take plne prsia, ze ten prikrm ani nemam kedy dat, aby sa mi nezapalily a on je stale nespokojny. navyse posledne 2 dni cez den skoro vobec nespi. uz to nie je take, ze odpadol na prsniku a spal zopar hodin, teraz zaspi na 10minut a robi cirkus. dnes spal len 4,5 hod, z toho 3,5 v kociku a o 22hod este nebol schopny zaspat. nakojila som ho o 20:30, riadne sa musel najest, lebo tahal vkuse 15min, zaspal a za chvilu oci otvorene a vreskot. uz som myslela, ze ho musim zase dokrmit,ale nastastie som ho nejako navela ucicikala. zaspinkal, tak dufam, ze bude spat dlho. vcera spal len 7 hod cez den ( 2x 3,5 hod, z toho raz po prikrme doma a druhý krat po nakojení v kociku ) ale v noci nastastie od 21h do 5tej, to sa este nestalo, aby spal v noci tak dlho. Pritom mu aj cez den oci zatvara, ziva, ale nie a nie zaspat. dnes som musela utekat z mesta s kocikom, nakojila som, isli sme von a po necelej hodine zacal vrieskat, tak som bezala domov a zase kojit. uz naozaj neviem, co mam robit. bradavky mam ubolene, vytahane, na jednej mam este od porodnice ragadu, takze kojenie nie je az take prijemne, navyse sa kadejako krutim, len aby mal maly pohodlie a najedol sa. dnes som sa snazila predlzovat intervaly aspon na hodinu - hodinu a pol, ale on sa neda utisit, stale len place. ked je hore ( co je teraz skoro stale ), tak sa snazim byt s nim v tej istej miestnosti, nieco sa snazim si porobit, ale rozpravam sa s nim, on vsak vydrzi max 15 min byt v klude a potom spusti. Je to pre matku hrozne mat pocit, ze jej dieta je stale hladne. vahu sme zatial nekupili, takze nemam prehlad, kolko vypije pri jednom kojeni, ale uvazujem, ze ju kupim, nech som v obraze. Prosim Ta, pomoz mi nachovat dieta a urobit z neho stastne a spokojne dojca, ktore bude spinkat, tak ako ma a nie ako 3 rocne dieta. Neviem, ci som opisala vsetko spravne, rada odpoviem na Tvoje otazky. Hadam si utvoris obraz aj podla toho dotaznika. Ozaj, este jedna vec. Na tej Tvojej stranke v sekcii ked nespí, je odstavec, ktory zaciana " Babatko, ktore malo spinka....." sedi dokonale na nasho maleho. Dakujem velmi pekne za odpoved. ak sa da, budem rada za email.

katarina33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katarina33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rivatha
10. apr 2010

Ahoj annag,
prosim ta o radu. Nas malicky od zaciatku krasne papal, dobre tahal, tak do 20 minut som ho nechavala, ak sa uz len tak hrajkal. Posledny tyzden dokaze byt prisaty aj 40 a viac minut. To by nevadilo, lenze ma take chvilky, ked sa vrti, natahuje nozicky, az sa poposuva dohora, obcas akoby trochu zaklana hlavicku a niekedy sa dokonca odsaje. Myslela som, ze ma dost vtedy, no on zacal plakat a opat hladal prsnik. To sa parkat zopakovalo takto cele. Taky je akysi nervozny ci nepokojny pocas papania. Ale nie vzdy, len niekedy sa to stane. Okrem toho je tusim castejsie hladny. Dala som mu papat aj castejsie, aj po hodinke, niekedy sa spokojne napapal za 10-15 minut bez cudneho spravania ako pisem vyssie. Ked bol interval tak 2 hodinovy (sam sa az vtedy prihlasil na papanie), tak sa takto po cca 15 minutach odtahoval a "vymyslal" a trvalo to cele dlho. Moze byt taky hladny? Je to tou rastovou zmenou v 6 tyzdni alebo cim? Niekedy papal tak inak ako predtym, nie pomaly a dokladne, ale tak si potahal a prehltol. Prehltal priebezne stale, niekedy asi len cumlal. Mliecka by som mala mat dost, obcas az vytecie. Ale zasa nejako brutalne vela ho asi nie je, lebo mam pocit, ze prsnik sa vyprazdni, najma ked dlhsie papa.
Dufam, ze som to dobre popisala. Robim nieco zle? Alebo je to preto, ze niekedy mu davame cumlik? Budem vdacna za tvoju pomoc 🙂

zuzkat1
10. apr 2010

rivatha... ahoj... ja sice nie som odbornik a casto sama neviem co mam robit🙂 ale presli sme aj my tymto obdobim..pochytila ma panika ze mala umiera od hladu, ale ked som sa upokojila tak som zistila ze sa tak natahuje lebo ju brucho boli a tok mlieka jej ulavi lebo sa jej pohnu creva a navyse cim dalej tym castejsie chce jest, niekedy si pocucne 5 minut a staci inokedy je 20 a viac minut, a niekedy aj kazdu pol hodinu.. uz to neriesim dam jej vzdy ked chce... co sa cumlika tyka.. citala som vselico, ale moja skusenost je taka ze mala dostala cumel uz v porodnici, lebo inak by mi stale na prsniku visela a takisto papa niekedy ked ma dokuse aj cez klobucik a papa aj odsate mliecko z flase a este sa mi nikdy nestalo ze by odmietla prsnik... ale kazde dieta je ine...

rivatha
10. apr 2010

Hmm, mne sa praveze nezda, ze by ho bolelo brusko... Neplakava nam vela a ani sa nevystriera ci nekrci ako to robia babatka pri bolesti. No neviem. Ale vdaka, ze si napisala 🙂

annag
10. apr 2010

rivatha

v rýchlosti - v takej chvíli mu ponúkni druhý prsník a napíš, či pil a či bol potom spokojný

froto
10. apr 2010

uz vecer som pod sprchou nasla upchaty mliekovod a po doslednejsom pozreti aj dalsie, tak manzel operoval 🙂 , uz je to v poriadku, normalne mi odlahlo, prsnik je uz v klude, dakujem

rivatha
10. apr 2010

Dakujem annag, vyskusam to tak a dam vediet 🙂

Ale otazka k tomu - nezvysi to tvorbu mliecka? Teda, ked ho mam dost a obcas vyteka, ci ho potom nebude privela? Skusala som prsnik stlacit, ked sa hemzil a mliecko islo. Uz tak menej, ale islo. Samozrejme vyskusam hned tvoju radu, to len aby som ti lepsie vysvetlila situejsn 🙂

rivatha
10. apr 2010

annag, tak som mu dala z druheho po tom, co sa odtiahol a znovu prisal na prvy (asi po 15-20minutach). Tak, ako si pisala. Chvilu tahal intenzivnejsie, ale zasa sa odsal a prisal niekolkokrat dookola. Ked sa odsal, tak bol nepokojny a chcel este papat. Pri druhom sa uz nehemzil ale. Papal dlho, spolu cosi vyse 40 minut a priebezne vzdy tahal mliecko. Takto to robi posledne dni casto. Co to moze znamenat? Nerozumiem tomu...

Dakujem vopred!

anicka164
10. apr 2010

Ahoj annag,
dekuju moc za odpoved. K doktorce jdu za 10 dnu na kontrolu, tak ji poprosim, at mi napise nejake ty kortikoidy, snad se to zlepsi.
Jeden prs je docela ok, kojeni z nej ani neboli, ale z toho druheho to zacina byt trochu problem. Hlavne v noci to je neprijemny, ale myslim, ze to nepije na zizen, tak mu zkusim dat treba stavu, potrebuje myslim jenom chvili neco dumlat a byt u me.
Bojim se, ze kdybych kojila jenom z jednoho prsu, ze se mi zvetsi. Je to pravda?
Diky

alexanotbad
10. apr 2010

rivatha - ja ma velmi podobny problem, tiez nebol problem s jedenim a teraz v 6 tom tyzdni to zacalo a maly sa chova rovnako. ani ja neviem, co s tym ☹(