Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

lasicka_
24. feb 2009

annag chcela by som ta poprosit o nazor, radu...doteraz som kojila z prsnikov na striedacku, mliecka bolo dost a prsnik bol pred kojenim tvrdy, maly tahal intenzivne tak päť minút a stacilo mu...teraz, posledne tri dni mi po piatich minutach natahuje bradavku, zlosti sa, tak som mu zacala davat z obidvoch a opäť zacne natahovat a plakat...ked mu ponuknem cumel, tak ho ide spapat...lenze ma aj koliku...je ta nervozita sposobena kolikou alebo stracam mlieko?ak ano co s tym?kojim ho tak 5 az 6krat za den. nie je to malo? dakujem

gabii83
24. feb 2009

annag chcela by som sa ta spytat, momentalne mam dostatok mliecka - vinea, denne joghurt, vela vela tekutin a mala som RICINUS otazka znie - ak mi mala nevytaha vsetkok mliecka mam odsavat lebo zostane mi tam este dost niekedy ale neboli to vobec..
a este ak trosku je stiplava polievka moze jej to vadit, a orechy?? alebo je to individualne??
dakujem za odpoved

varticek
24. feb 2009

ahoj annag, asi si prehliadla, že som už odpísala - 22.2. o 21:06 😅

paskova
24. feb 2009

Ahoj annag, s dojcenim to mame vsetko ok, mala pekne papa. Dnes sme boli na kontrole v rizikovej poradni koli zltacke, tam mi dokina povedala, ze mam davat Viganntoil az 3 kvapky denne. Ja som davala iba po 1 kvapke, asi som doktorku prepocula ked vravela, ze mam davat 2 kvapky. Nemohla som privodit nic zle, ked este ma stale na bokoch makku hlavicku?

annag
24. feb 2009

paskova, v jej veku je mäkká hlavička ešte v pohode, keby bolo niečo zlé, tak by to pediatrička i riziková riešila. Pri kvapkách ide o to, že tam vznikajú straty, preto sa odporúča o čosi väčšia dávka. Niekedy sa D vitamín podával len nárazovo, dnes sa kvôli možnému predávkovaniu podáva po kvapkách plynule

annag
24. feb 2009

varticek, sorry 😀 , myslím, že to bude vyslovene z tuhého sania, skús si prsník počas dojčenia stláčať - kuk album, keď bude prestávať piť, resp. keď už budeš cítiť že sa tlak zvyšuje, vtedy sa tok mliečka spomalí, prsník stlač - mliečko pôjde ľahšie, malý začne intenzívne a nie až tak namáhavo prsník piť, keď bude prestávať, prsty uvolni, trošku zmeň ich polohu a znovu stlač, znovu začne mliečko lepšie tiecť ...

annag
24. feb 2009

gabii, v princípe to nevadí, ale dbaj o to, aby vždy poriadne vypila jeden prsník a až tak išla na druhý (niekedy jej môže stačiť jeden prsník, inokedy nie )

- lepšie sa to podarí, ak budeš prsník ku koncu stláčať - stlačíš, mliečko je začne lepšie tiecť a malá ho rýchlejšie začne piť, keď bude prestávať, prsty uvolni ... potom znovu stlač - znovu začne piť ....

teda ako môže napr. dojčenie vyzerať
1.dojčenie ľavý
2. dojčenie pravý
3. dojčenie ľavý a chce aj pravý, ale nedopije ho
4. dojčenie pravý a možno si vezme i ľavý
5. dojčenie ľavý ....

ja vrele odporúčam odsávať raz do dňa stále rovnaké množstvo ideálne večer, napr. si povieš že 100 ml, takto si budeš istá aj v 3-4 mesiacoch , že mliečko máš, lebo vtedy sa stáva, že prsníky už nie sú také naliate a mamičky spanikária

- k jedlu, treba vyskúšať, odrazí sa to na bábetku asi do 6 hodín, ale odporúčam vyčkať 24 hod. ak sa nič neprejaví, môžeš takú potravinu do jedálnička smelo zaradiť

annag
24. feb 2009

lasicka, áno, bude treba laktáciu trošku podporiť, neboj nič do týždňa bude všetko OK

- mamičky sa často zamerajú na koliku a unikne im dojčenie, koliku zvýrazňuje menšie množstvo mliečka, hltavé papanie a hnevanie sa na prsníku vplyvom slabého toku mliečka a pitím prevažne predného mliečka

- cumlík sa pokús vyradiť, pretože klame bábetko i Teba, bábo zvyčajne papá menej často čo vedie k úbytku mliečka

- idem to skopírovať:

malého budeš dojčiť aj každú hodinu,ale takto:

3 minúty ľavý prsník klasická-priečna poloha, 3 minúty pravý prsník futbalová poloha, 3 min ľavý futbalová, 3 min pravý klasická-priečna

- toto je jedna séria, môžeš ju zopakovať počas dojčenia aj viackrát

- 3 minúty je príklad, bude to čas, kým malý ozaj po spustení mliečka pije, nielen cucká či spí, možno 2 minúty, možno 5 neviem, budeš musieť sama posúdiť. AK bábo ozaj pije, tak mu brada pravidelne klesá pri nasávaní dole, vtedy tam vznikne aj pauza - a po nej sa brada vráti sa späť a počuješ ako bábo preglgne. AK len cucká,prsník ľahko vytiahneš, pohyby sú len také plytké

-jedno dojčenie bude teda trvať dovtedy, kým bude ozaj piť

- meniť polohy budeš preto, aby stimulovala zakaždým inú časť prsníka

- budeš prsník stláčať - keď bude prestávať prsník ozaj piť, prsník na pár sekúnd stlačíš - možno na 30 , neviem, mliečko začne rýchlejšie tiecť, on začne opäť piť, potom prsty uvoľníš, trošku zmeníš polohu a znovu stlačíš, znovu začne aktívne piť ...a takto budeš pokračovať na jednom prsníku, kým bude po stlačení ozaj piť, nielen cuckať - kuk môj album

- potom ho dáš odgrnúť, prebalíš a po cca 1apol hodine od začiatku predchádzajúceho dojčenia ho už môžeš opäť dojčiť, ale počkáš, kým si prsník nevypýta, zatiaľ mu ho ponúkneš vždy cez deň či v noci do max 2 hodín

- prsníky odsávaj po každom dojčení, aby vytiekli aj posledné kvapky, možno to bude len 5 ml alebo ani to a vždy, keď budeš mať pocit plných pŕs, ak však budeš takto často dojčiť, tak sa to asi nestane , po dojčení odsávaj krátko, možno 5-10 minút

polohy pri dojčení - dobre sa opri, pred seba si daj vankúše tak, aby Ti malý bol po položení v úrovni prsníka, len mierne sa nahni, malého si polož na vankúš priečnou polohou na ľavý prsník - jednou rukou budeš držať hlávku dlaňou a prstami, druhou prsník. Malý sa prikladá k prsníku, nie naopak. Keď dopije z tejto polohy, tak malého neotočíš, len trošku posunieš k Tvojmu boku a dáš mu pravý prsník - vlastne futbalovou polohou . Ak mu po najedení nebude dosť, otočíš ho a dáš si ho priečnou polohou k pravému a futbalovou k ľavému prsníku.

gabii83
24. feb 2009

dakujem 🙂

varticek
24. feb 2009

Ďakujem annag, si super 😉

lasicka_
24. feb 2009

annag dakujem velmi pekne...vyskusam, len si este s jednou vecou neviem dat rady...ako mu mam dat papat kazde dve hodiny, ked po najedeni je kvoli bolesti bruska aj dve - tri hodiny hore, potom zaspi a mne je ho luto budit...tak neviem

shupolienka
24. feb 2009

ahoj Annag. Tak od vcera sme uspesne vydrzali bez klobucikov, a dnes som mu dokonca dala prvy krat uz aj z praveho prsa a prisal sa. Aaale mam jeden problem a to, ze stale nevie uchopit ten dvorec. Neviem ako to docielit. Stale si vcucne len tu bradavku. Aj otvori pekne velke usta a vtedy ho priplacnem na prso pevne ale zakazdym si ustami zase vcucne len tu bradavku. Fakt sa snazim podla navodov a obrazkvc, aby bradavka smerovala na podnebie a on mohol uchopit väcsiu cast spodneho dvorca a tak, ale nedari sa. Myslis ze su to pozostatky z nespravneho dojcenia cez tie klobuciky? Ako ho to mam naucit? Mam byt trpezliva a skusat dalej a podari sa? alebo treba na to nejaky specialny grif ako mu to tam dat a pojde to hned? Fakt neviem uz, zacinaju ma pobolievat bradavky uz z toho. A nechcem aby sa mi znicili teraz ked uz nemam klobuciky. Fakt by som chcela spravne kojit 😔

annag
24. feb 2009

lasicka,

netreba ho budiť, treba mu dať prsník pred zaspatím

-koľko vážil pri narodení a koľko teraz?
- koľko má plienok pocikaných pokakaných - aká je stolic, skús ju čo najlepšie opísať?
- ako vyzerá tá bolesť bruška?
- jedávaš mlieko a mliečne výrobky?
- grckáva niekedy? máva štikútku?
- papá od začiatku dojčenia hltavo?
- dávaš mu nejaké lieky, čaje?

shupolienka
24. feb 2009

normalne zavidim mamickam ktore vedia bezproblemov kojit a nic ich neboli aaach jo 😔

lasicka_
24. feb 2009

annag pri narodeni 2700g, pri odchode 2500g, v 4 tt 3500, v 6 tt 3700g. plienky ma vzdy tazke od mocu a kazda plienka je pokakana a dost. zo zaciatku to bola taka zlto-hneda prazenica. teraz riedke a hnede a aj to dost smrdi. brusko boli tak,ze kope nohami a strasne place. je to taky plac od bolesti.najskor sa prikrci, ocervenie, prdne a zacne vrieskat, potom sa ukludni a stale dookola.trosku ho ukludni cumel. niekedy. mlieko nepijem. sem-tam kusok syra a cokolady. grcka po kazdom papani. prebalujem pred papanim. niekedy vygrca menej, niekedy sa mi zda, ze vsetko. ale to malokedy. aj ho vzdy stuka. zacne papat hltavo, a potom pomaly zaspava...teraz zaspavanie vystriedalo natahovanie prsnika...caj pijem ja - feniklovy.

annag
24. feb 2009

shupplolienka, a si si istá, že dvorec v puse nemá? nemá náhodou len nevyvrátenú spodnú peru? keď sa prisaje a bude normálne ťahať, skús mu ju opatrne vyvrátiť tak, že mu opatrne zatlačíš na briadku. Bábo po prisatí totiž musí trošku uvoľniť tlak aby sa pery vyvrátili, trošíčku si pery a bradavku napraviť, urobí to práve tak, že povolí trošíčku čeľusť
-

lasicka_
24. feb 2009

annag jaj a este sme mu davali espumisan L a teraz tyzden infacol 2-3krat denne (ale nezda sa mi, ze by pomahalo)

annag
24. feb 2009

lasicka

- posledné dva týždne už ukazujú, že začal piť menej mliečka. Čoraz horší problém s kolikou a z časti i grckania je následok hltavého pitia a plynulého úbytku mliečka, malý pije viac mliečka s vysokým obsahom laktózy

- prečo môže hltavo piť - pije v nesprávnej polohe , je zle prisatý (napriek prírastku na váhe)? a kvôli dlhým intervalom - vyhladnuté dieťa sa neprisáva, ale doslova vrhá na prsník, pije hltavo s obrovským množstvom vzduchu, následkom je, že mliečko po vypití neudrží v brušku a grcká. Zvyšný vzduch spení v brušku jeho obsah , stolica ani vetry nemôžu odchádzať z bruška von, dieťatko má koliku.

- mal by piť oveľa častejšie v tejto chvíli minimálne 12 x denne , epumisan či infacl dávaj zatiaľ pred každým dojčením a pokús sa odstrániť hltavé pitie častým a správnym dojčením ako som písala vyššie

lasicka_
24. feb 2009

dakujem annag vyskusam a dam vediet, je fajn vediet, ze niekto vypocuje a pomoze 😉

shupolienka
24. feb 2009

no myslim ze ho v puse nema, lebo ma to dost uz boli ako keby zmolil len bradavku. A ked mu ju vyberiem z pusy, tak vidim ako je zmacknuta tak na plosko zo spodu. No skusala som sa tam dostat na bradu a k spodnej pere ale ked je dvorec uz taky zmäknuty tak sa tam ledva dostanem, lebo je tam taky vnoreny do neho hehe 😅 a okolo pusinky mu to prso len tak kynie.. 😀 boze preco musim mat take velke prsa? 😠 no hruuuza 😎

annag
24. feb 2009

lasicka, určite daj vedieť, a pýtaj sa aj každý deň

p.s. Maťkovi všetko najlepšie a veľa mamičkinho mliečka 🙂

annag
24. feb 2009

schupolienka, pozri ešte toto video ak si nie (perfekt latch), ale čosi určite vypije, mal dosť plienočiek a stolicu?

http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/ - tu ide tiež o veľké prsia 😅

shupolienka
24. feb 2009

no to on za to vypije dost, uplne pekne preglga mlieko. Aj tie pauzy su tam 😅 . Len ked ma to uz tak boli, a to by nemalo asi nie? No plienky mu prebalujem vzdy pred papanim...tak cca kazde dve tri hodky. A kaka do kazdej plienky. Ma taku zelenu stolicu so zltymi hrckami. ako ked zmiesas spenat s prazenicou. Je to v pohode stolica? No idem mrknut to video. 😎

rohacka
24. feb 2009

Annag, ked si ma spatne najdes, tak tu su odpovede na otazky, ktore si dala, takto mi odpovedala ta kamoska, dufam, ze z toho vyjdes.Ja som jej napisala este priznaky refluxu, takze napisala aj k tomu odpovede, tentokrat mam pocit, ze to ten reflux nebude
🙂

1. po odgrgnutí nie je horší
2. niekedy sa budí s plačom, má ešte zatvorené očká a je dosť ťažké utíšiť ho, ale inokedy vstane a začne sa sám hrať a džavotať si
3. sliní, ale asi to súvisí hlavne s tým, že všetko berie do úst
4. štikútku máva, ale nie až tak veľmi často
5. váhový prírastok – 440 g za 4 týždne
6. mlieko si neodsávam
7. pocit naliatych pŕs mávam, ak kojím aspoň cca po 2 hodinách
8. počet pomočených plienok – 6
9. stolica – žltá až horčicová, riedka, az vodova, obyčajne raz za deň
10. kojenie za 24 hod:
dĺžky kojení sú uvedené v minútach, keďže sa mi po chvíli pri kŕmení rozplače a nechce sa znova prisať, striedam prsníky, takže som to takto rozpísala
- 9.00 - 5 + 5 + 2
- 11.30 – 2 + 2 + 2
- 12.20 – 2 + 2
- 15.30 – 5 + 7 + 4 + 2
- 19.00 – 2 + 1 + 2 + 3 + 4 + 6
- 23.25 – 4 + 8
- 2.30 – 10
- 4.00 – 8
- 5.00 – 10
- 6.30 – 7
- 8.30 - 6
Spánok:
10.00 – 11.00, 13.30 – 15.15, 16.15 – 17.15 (sama som prekvapená, lebo inak spí len max 2 hod cez deň, ale asi to bolo aj tým, že predchádzajúcu noc sa skoro celú prevaľoval, tak asi sa vôbec ani on nevyspal),
20.00 – 21.30, 22.00 – 23.20, 1.30 – 2.30, potom medzi kojeniami cca od 3.00

Príznaky refluxu:
1. dieťa veľmi ľahko niečo podráždi a je takmer nemožné utíšiť ho – stáva sa to len niekedy, keď vstane a hrozne plače, má ale zatvorené očká
2. plače kedykoľvek, najčastejšie počas jedla a po jedle – počas jedla po krátkom čase plače, odvracia sa, vypína chrbátik, priložím si ho na druhú stranu, po chvíli sa to zopakuje a tak dookola, až kým ma to neprestane baviť alebo kým nezaspí, lebo sa to deje hlavne pri predposlednom kŕmení – medzi 16.00 – 17.00 a vždy pri poslednom kŕmení pred spaním – medzi 19.00 – 20.00
3. často vracia po jedle alebo medzi jedlami (neplatí pre tichý reflux) – nie, iba málokedy a len trošička
4. pri plači alebo počas jedenia sa vzpiera na nožičky, vypína chrbátik - áno
5. dožaduje sa častého dojčenia, ale papá len krátko – papá krátko, kojím na požiadanie- cca po 1,5-2 hod, no niekedy aj po hodine
6. po jedle býva mrzuté – viď bod 2
7. často trpí štikútkou – nie veľmi často, max. raz za deň
8. plače, ako keby bolo hladné, ale piť odmieta – viď bod 2
9. spí vždy len veľmi krátko, medzitým veľa plače – cez deň spí 2 x po 1 hod a v kočiari na prechádzke, plače hlavne pri jedení, no a keď je hladný, unavený
10. zo spánku sa budí s krikom, pričom sa skrúca od bolesti – stáva sa to len niekedy
11. má zachrípnutý hlas - nie
12. má kyslý zápach z úst - nie
13. trpí zvýšenou plynatosťou – neviem to posúdiť, ale asi nie, je to asi v norme
14. pri ťažších formách neprospieva, slabo priberá - nie

annag
24. feb 2009

rohacka,

-hoci priberá dobre na svoj vek, tak ja osobne vidím problém v menšom prísune mliečka než by si malý prial.
Cez deň totiž papá krátko a v pomerne dlhých intervaloch - pokiaľ je to správne uvedené - medzi 12.30 a 23.30 uvádzaš len 4 dojčenia. Odtŕhanie sa po 2 minútach a ochota vziať si druhý prsník a znovu odtŕhanie svedčia o tom, že po kratšom intervale mu tečie mliečko pomaly. Je ochotný piť predné mliečko , ktoré je nahromadené pod dvorcom, no po ňom sa už odtŕha. Po dlhšej prestávke medzi dojčeniami je aj dĺžka dojčenia dlhšia. To isté v noci - deti v noci pijú dlhšie, nie tak aktívne a zároveň je produkcia mliečka v noci najvyššia. Minúty o 19 . hodine - keď narastajú striedaním prsníka sa zvyšujú nie preto, že sa na prsníku ukľudňuje, hoci mu mliečko tečie pomaly.

teda čo odporúčam:
-zvýšiť počet dojčení z dnešných 10 na aspoň 12 dlhodobo, teraz až 15-16 za 24 hodín. Neviem, či dojčenie skôr odmieta, alebo sa o prikladanie po cca 1,5 hodine od začiatku predchádzjúceho dojčenia ani nepokúša. Bolo by to však veľmi potrebné. Nemusí sa obávať prázdnych pŕs, ten pocit a kríza z extrémne častého (extrémne len pre nás, napr. Indky tak dojčia stále) prejde v priebehu pár dní.

- počas dojčenia striedať prsníky tak ako doteraz, ale skúsiť aj futbalovú polohu, vtedy bábo stimuluje vynikajúco zásobené časti prsníka a prsníky počas dojčenia stláčať - stláčaním sa predĺži čas strávený na prsníku - takže keď sa bude blížiť koniec 2 minút, teda koniec aktívneho pitia, prsník stlačí na niekoľko sekúnd, možno aj 30, aktivuje mliekovody, mliečko tečie rýchlejšie, bábo začne intenzívne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľní, trošku zmení polohu a opäť stlačí, opäť začne aktívne piť .... takto bude stláčať kým aktívne pije, nielen cucká resp. kým sa na prsníku nezačne hnevať

- bolo by vhodné na pár dní prsníky po každom dojčení odsať, aby z nich vytiekli aj posledné kvapky, stačí krátko -5-10 min, okrem toho vždy v strede dlhšej prestávky, no tá asi nebude

- no a samozrejme môže zaradiť všetky ostatné zbrane ako sú čaje pre dojčiace mamičky ...

-ak malý bude piť aj viac zadného mliečka, prejdú aj prípadné tráviace problémy

-teda záver, pokiaľ bude často dojčiť v noci ako doteraz a pridá aj dojčenia cez deň, do týždňa by sme mali cítiť výraznú zmenu

zuz11
24. feb 2009

Dakujem Annag, aj ked Tvoja odpoved ma nepotesila aspon viem na com som a na stvrtok som si vybavila konzultacie s jednym ortopedom tu v Ba, uvidim co povie ten a potom by som asi skusila aj tu Zilinu....
fakt netusim co by sme bez Teba tu na konikovi robili 🤐
inak maly je hrozne nepokojny posledne dni, a dost malo spinka a vacsinou iba na rukach, myslis ze to moze byt tym ze mam enstruaciu alebo problem je ze bud malo taha alebo kde? 🤐

annag
24. feb 2009

zuzi, určite za tým choď a konzultuj, nenechávaj sa na jednu ortopedičku, ale aj tak mi je divné, že má taký zlý nález, keď po narodení ho mal OK a takisto je chlapec, pričom dysplázia je 1:6 chlapci- dievčatá ....

- malý môže byť nepokojný aj pre menzes, samozrejme, jednak sa traduje iná chuť mliečka, jednak Tvoje pocity sa odrážajú na malom, určite nie sme v 100% forme pri menzese

- ak sa Ti nezdá, či máš dosť mliečka z jedného prsníka, ponúkni mu druhý, ak sa naň vrhne a bude ho piť, hoci prvý už odmietal, treba laktáciu posporiť - často dojčiť z obidvoch prsníkov, aj každú hodinu- dve

zuz11
24. feb 2009

problem je aj taky ze aj ked mu cca po hodke ponuknem druhy on si vezme ale potom vacsinou vsetko vygrcka akoby mu pretekalo 🤐 inak normalne negrcka vobec, tak neviem k comu to mam pripisat...

no ved dam Ti hned vediet ked budem mat dalsiu konzultaciu za sebou a potom to sukromne centrum budem ziadat o vratenie prachov ak sa ukaze ze bud zle diagnostikovali a dali aj zlu liecbu 🤐 fakt je to na nervy ze ked ides do sukromneho centra tak tam musis ist zo zdravymi detmi 🤐 ked sme boli s malou u ocnej v sukromnom am zasa nemali vsetky potrebne stroje na vysetrenie 🤐

annag
24. feb 2009

joj, ak takto grcká, tak mliečka má dosť a nervózny je lebo medveď 😀 , polohuj ho, môže mať tichý reflux

- na súkromné centrá to počuť z každej strany, ale pri slovenskom zdravotníctve je lepšie byť radšej zdravý 🤐

kvietocek7
24. feb 2009

annag ahoj citam to tu vsetko len tak zbezne ale chcem sa ta spytat ci z tvojej skusenosti odporucas feniklovy cajik (Hipp feniklovy napoj od 1tt) pri refluxe alebo je lepsie podat 3tt babatku prevarenu vodu (dojcensku napr Lucka)?tiez sa chcem spytat ake polohy su vhodne pre babatko ktore ma reflux.Dakujem