Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

pezincanka
11. máj 2009

Vilocka,
mas dobre priberajuce dieta, ktore miluje byt prisate na tvojom prsniku. Jabera ti poradila aj za mna. Teraz je ten cas, kedy ta dietatko potrebuje mat stael takto pri sebe. Take normy krmenia pre mesacne babo, co pises, to uz vobec neplati. Teraz plati to, ze treba dat, ked si pyta. Aked je to kazdu hodinu, alebo polhodinu, tak aj tak casto. spravne chapes, ze dojcenie nie je len uspokojenie hladu. Ale aj emocii. No, ale predsa sa mozno da trochu pomoct. Z tvojho popisu nevyplyva, ze mas mlieka malo. A tvoje vazenie to len potvrdilo. A aj to, ze mala po dalsom mlieku flaskou sa pogrcka, sama si uznala, ze mala malo.

Je mozne, ze je taky typ, ktory pije viackrat po mensich davkach a navyse miluje dudlovat. Dudlovanie je fajn, ale ked pri tom ziska aj mlieko, tak je to este lepsie a MOZNO bude chciet byt kratsie prisata.

Ale ked si precitas predchadzajuci prispevok, skus pouzit metodu stlacania, pzri si obe videa, kde jedno ukazuej dobre papajuce dieta, druhe sdudlujuce dieta, ktore postlacani prsa zacne pit. Urcite to skus a daj vediet, ako sa vam dari.

A flasku zrus, to je nanic, fakt si tym mozes vela pokazit. Pre zmenu sa ti moze uplne na tvoje prsia vykaslat....odmietne sa prisat, ako tu riesime velakrat. Jej to tvoje mlieko ocividne staci, len na viackrat.

A na zaver, niektore deti su take, ze sa musia nosit a kojit, nosit a kojit....a casom z toho vyrastu. Ako pise Jabera, umozni jej to, je to normalne, bojovat sa proti tomu nasilu neda. MOzes si to ulahcit tym, ze si kupis babysatku, babyvak- pri oboch mozes dieta mat na sebe, mas volne ruky a aj pri tvojej chodzi s amoze tajne dojcit a nikto o tom nebude ani vediet. To je aj rada pre Jaberu.

jabera
12. máj 2009

pezincanka, velka vdaka za rady ohladne kakania aj "prisavnika". satku mame uz na ceste prave kvoli tym volnym rukam... este raz dakujem! jana.

misutovo
12. máj 2009

Ahoj pezincanka,

dakujem za radu, prsniky stlacam pri kazdom dojceni, predlzi to aspon trosku papanie. Aj napriek tomu je mliecka pomenej. Takze skor ci neskor budem musiet dokrmit. Mam ale podozrenie na alergiu na bielkovinu z kravsk.mlieka lebo asi dva krat som vypila viacej mlieka a malinka mala z toho koliky. Myslis ze staci ked dam Nutrilon HA alebo musim dat ten s uplne rozstiepenou bielkovinou. Neni tento len na predpis?

Dakujem.

cikyta
12. máj 2009

Pezincanka-mám trhlinku na jednej bradavke.Tá vodička od dr.je tá fialová,čo zarábajú.(Skrz blbu lekáren ju budem mať až dnes 😠 )
Masť na bradavky som kupila spolu s chladivými nagelovanými papierikmi v nemocnici za 800sk.Volá sa to BIOCLIN.

romanakatka
12. máj 2009

Pomoc, som zúfalá 😢 poraďte prosím...

Náš drobec má práve 3 týždne a od začiatku sa boríme s kojením 😖 v nemocnici mi dohrýzol do krvi bradavky tak, že som nebola schopná kojiť, po príchode domov a návšteve lekárky sme boli nútení začať dokrmovať, predpísali nám Humanu, bradavky sa zahojili a prišiel zápal mliekovodov ... teraz sme už ok, ale myslím, že mu moje mliečko nestačí 😒 keď ho chcem nakŕmiť čisto z prsníkov, tak papá aj 2 hodiny, lebo mi zaspáva na ciciku a keď sa ho snažím odtiahnúť, tak spustí krik a hľadá akoby ani nič nevypil, nakoniec vydrží hodinku ticho... alebo sa dostaneme do situácie, že sa zase musíme prikrmovať... ja som si z jedného prsníka vytiahla keď je plný 70ml no drobcovi to akoby nestačilo... a ak mu aj dám z prsníkov, tak najbližšie dve kojenia musia byť UM, lebo sa mi toľko nevytvorí... čo mám robiť??? Ako zistiť či mu je dosť z môjho... koľko by mal vypiť??? Keď spravíme UM, tak stiahne aj 90 a ešte stále pýta cicík, jedine na ňom sa vie ukojiť, cumlík odmieta... takže ak aj dávam UM, vždy musím ešte dať aj prsník, aby bol v pohode a tak je jeden pernamentne prázdny ... 😖 neviem kde robím chybu a ako to napraviť, niekedy som hrozne zúfalá z toho a rozmýšľam nad tým, že ukončím toto naše trápenie a prejdem plne na UM, hoci na druhej strane mi je to proti srsti a veľmi by som ho chcela kojiť... A navyše máme sem-tam zelenú stolicu a aj koliky...

Prosíme poraďte čo mám robiť ☹

pezincanka
12. máj 2009

Cikyta. Natieraj teda j bradavku tou gencianovou violetou. A snaz sa o co najlepsie prisatie.

pezincanka
12. máj 2009

JAbera, niet za co. Napis, ako sa potom dari so satkou.

pezincanka
12. máj 2009

Misutovo, ja myslim, ze na treba 9sa ukludnit a dava t MM casto. Hore som sa pomylila, chcela som napisat, aby si dala tak casto, ako mala chce, nie ao mama chce. Teda aj kazdu hodinu. Rezimovanie je kontraproduktivne.
TIez asi je pre nu vek, kedy uz sama neoblezi a chyba jej zabava s rodicmi, mozno aj pre teba by bolo vhodne zaobstarat si saktu, baby vak alebo manducu..BUde viac s tebou a verim, ze aj kludnejsia.

Alergia na kravske mlieko by mala byt potvrdena, aby sa daval uplny hydrolyzat. Hypoalergenne mlieka su pre deti ohrozene alergiou, preventivne. Pri podozreni by som sa este o to viac snazila dlhsie kojit a nie prechadzat na UM.

tatiana75
12. máj 2009

ahoj,
ja som mala vela mliecka a aj tecie prilis rychlo. annag mi poradila kojit 2x z praveho a 2x z laveho a pred kazdym kojenim troska odsat. takto kojim uz asi mesiac. ale teraz mam pocit, ze uz jej to takto nestaci, ze uz nemam take plne prsniky. cez den si uz pred papanim nemusim odsavat, v noci este ano. mozem prejst na kojenie, kde striedam prsniky po 1 papani? tento tyzden chcem zacat brat antik.
a este ta chcem poprosit, ci by si presne nenapisala kolko kvapiek Vigantolu a Kanavitu davat babatku a v akom mesiaci, lebo ja som uz z toho jelen. 😖
dakujem

lanada
12. máj 2009

Ahoj pezinčanka. Tieto vaše rady spolu s annag by sa mali vydať knižne🙂 Ja vás poprosím o radu. Náš malý mesačný Rišo veľmi často čká a z pusinky mu často zapácha natrávené mliečko. Je to v norme? Priberá zdá sa v poriadku a papá aj vďaka annag už dva týždne len MM. Máme problém aj s odgrgnutím, často ho mám na rukách aj polhodinu a nič...Ďakujem

cikyta
12. máj 2009

Dakujem Pezincanka.
Toto je jediná stránka,ktorá skutočne ženám aj bábätkám pomáha a su tu cenne rady. (A to už ked začal tieto rady čítať aj môj muž,tak to už musí byť.On celkovo nerád číta,ale ak je niečo zaujímavé,poučné a skutočne osožne,tak si to prečíta.)
Ešte raz-dakujeme!

mihanka
12. máj 2009

ahojte...
pezincanka a annag, ste super, rada citam tuto temu, a obdivujem vas, ze si najdete cas a pomahate svojimi skusenostami... 😵

vedeli by ste mi poradit s mojim problemom? druhy den ma boli prsnik, hlavne na dotyk a ked dviham simonku, nemozem si ju poriadne ani opriet, po kojeni to boli menej... cervene to nemam, zapalene to asi nie je, zapal som mala a boli to trochu inak, hoci je to tvrdsie, taka jemna hrca... ako keby to bolo narazene, ale neviem ako, jedine ak ma simonka nejako kopla... co to prosim moze byt? upchaty mlieckovod? co s tym? ked som mala zapal, preliecila som to homeopatikami a paralenom, obkladmi...

vopred dakujem...

vilocka
12. máj 2009

pezincanka velmi pekne dakujem za rady. 😵 😵 😵 Mas pravdu, nasa malinka zboznuje prsko, tenblazeny vyraz co ma, ked je prisata sa neda popisat. Takze som dnes dala na tvoje rady a prikladam ju tak casto a na tak dlho ako sa jej ziada. Uvidime ako to pojde dalej. Skusim aj to stlacanie pocas kojenia. Zvlastne je, ze dnes bola prisata rozne dlho, aj 20 min, aj hodinu. A zaujimave je to, ze za tych 20 min. si natahala viac ako za tu hodinu. To som zistila vazenim po papani. Asi ale rozhodujuce je kolko spapa za cely den, nie kolko spapa pri jednom kojeni (lebo u nas je to velmi rozne 60, 70, 90, 110).
Tu satku mam doma uz davno, ale raz som ju v nej mala a mala som pocit, ze jej tam je strasne teplo a bola taka schulena, ze som sa bala, aby si nepokrivila chrbatik. Ako dlho ju v tom mozem denne nosit? Viem, ze v brusku bola tiez pokrcena, ale teraz sa bojim, aby som jej neskrivila chrbticku nosenim v satke.

Po porade s jednou laktacnou poradkynou mi bolo povedane, ze babatko by nemalo byt prisate hodinu a nemalo by dudlovat prsnik, lebo vraj potom hrozia ragady a prechod infekcie do prsnika....neviem co si mam o tom mysliet.. 😕
Jabera dakujem aj tebe a este sa chcem spytat, ci ta nebolia bradavky, ked mas malinkeho stale prisateho, lebo mna ano. ale vydrzim! 😉

tato stranka je super a suhlasim s lanadou, ze vsetko toto by sa malo vydat knizne. Ved co uz je dolezitejsie na svete ako nase deticky a ich zdravie a je uzasne mat niekoho poruke, kto dokaze poradit s dojcenim, ktore je take dolezite. Naozaj vas obdivujem kocky, a este raz dakujem!

jabera
12. máj 2009

vilocka, napisem ti ip. bradavky, nastastie, uplne ok.

elfi1
12. máj 2009

tak som tu zas. skusame to krmenie 2x z jedneho. zatial velky efekt nevidim. v noci musim troska aj odsat, lebo sa to uz neda vydrzat.
no a maly ma stale problem s tym rychlym tecenim a niekedy sa uplne odmieta chytit. a zas ked sa chyti, tak taha dost kratko 5-7 min. moze sa za taku chvilku napapat a zasytit? prip. vytiahnut az zadne mliecko?

annag
12. máj 2009

ahojte mamičky, tak sa pridávam dúfam, že konečne už na dlho nevypadnem 😔 S pezincankou Vám budeme radiť koľko bude v našich silách 😉 🙂

tatiana -

- môžeš skúsiť, čo to urobí - ale pokiaľ sa v noci ešte takto prepĺňajú, myslím, že bude potrebné ešte pokračovať - kedy papá od večera do rána? Pokiaľ budeš brať antikoncepciu jednozložkovú vhodnú aj pre dojčené mamičky, tak sa jej vplyv na tvorbe mliečke neprejaví - skôr na Tvojej nálade a pocitoch ...

- obidva viamíny sa u nás odporúča nahrádzať kvapkami - na Kanavit sú rôzne názory, zvyčajne stačí doplniť K vitamín iba v pôrodnici, niektorí lekári odporúčajú počas dojčenia do pol roka kvapku mesačne. D vitamín sa takisto podáva rôzne, ale v princípe ide o to, že je to 1-4 kvapky niekoľko krát do týždňa , nie naraz veľká dávka - aby sa predišlo predávkovaniu, pričom sa ráta s pomerne veľkými stratami pri podávaní. Pokiaľ je bábo v poriadku, tak si z toho ťažkú hlavu nerob, kvapky dávaj, ale ak ich vypľuje alebo niekedy zabudneš dať, prežije to bez ujmy 🙂 Osobne kvapku - dve kvapnem na bradavku a priložím si bábo na prsník - čo sa mi zdá najjednoduchšie. Teraz ide leto, detičky sú viac na slnku, D vitamín prijímajú aj takýmto prirodzeným spôsobom.

annag
12. máj 2009

lanada, som veľmi rada, že plne dojčíš a že sa Vám darí 😉 🙂

- čkanie aj vôňa mliečka je následok mierneho refluxu - takého, čo má vlastne každé bábo. Ak si odrne, alebo ak aj nie, tak po chvíľke (niekedy ja po hodine) ako leží sa trošku mliečka vracia späť do pažeráka. Pokiaľ to maličkému nevadí,tak sa netráp. AK sa mu čká, môžeš mu dáť na pár hltov prsník - ale ozaj len na pár ťahov, aby si žalúdok neprepĺňal. Maličkého polohuj - teda nos vertikálne, zvýš mu matrac v postieľke, kočíku ... ak sa dá, dávaj ho spinkať na bok. Pokiaľ si nevie odgrnúť, skús ho dať na bruško - ak to má rád. 🙂

annag
12. máj 2009

ste perfektné, radí sa veľmi dobre mamičkám ako ste Vy 😉 🙂

mihanka - máš zástavu mliečka v prsníku - upchatý mliekovod - dobre ho odsaj a až na takýto prázdny bábo prilož. Vyskúšaj rôzne polohy - najmä zaraď takú, pri ktorej smeruje brada k najviac bolestivému miestu na prsníku. Ak nevieš akú polohu, tak si malú polož na posteľ a nakloň sa nad ňu správnym smerom - teda jej bradou k hrči. Skontroluj dôkladne, ale ozaj veľmi podrobne bradavku, či na nej nenájdeš maličký pľuzgierik. Pokiaľ nič nenájdeš, daj si teplú sprchu alebo teplý obklad na bradavku - cca na 10 minút a potom skús cielene aj ručne prsník odsať . Počas odsávania a dojčenia jemne stláčaj prsník okolo postihnutého miesta. Ak prsník veľmi bolí, daj si pomedzi dojčenie chladný zábal - napr. kapustný list, octan, vínny ... čo máš doma a môžeš i Ibuprofen - má protizápalový účinok. Stalo sa to zrejme tým, že maličká už je asi na príkrmoch a dojčenie je menej časté a asi ich nie vždy dobre vyprázdni. V rámci prevencie počas dojčenia prsník stláčaj, resp. striedaj polohy - zaraď najmä futbalovú.

pezincanka
12. máj 2009

Ahojte. Ja len pridam komentar k upchatemu mliekovodu, ja odporucam na to miesto davat teplo aj medzi dojceniami, skratka drzat to v teple. DObre robi zohriaty tvaroh, alebo zohriaty slivkovy lekvar, potom igelit (ale to len na prsnik, nie na dvorec co bradavku) a na to vreckovku. Cez prsia plienku, tielko, aby to bolo obtiahnute na tele. Ostatne uplne suhlasim s Annag. Namiesto takehoto pracneho "zateplovania" hrcaveho prsa som objavila take tie ohrievacie vankusiky a tam ked sa zlomi pliesok, tak to stuhne a zahreje sa a vydrzi teple takmer od vecera do rana a nie je s tym babracka. ALe aj nahriatie fenom je fajn. ALe teplo tu pomaha.

skrecok
12. máj 2009

Ahojte Annag a Pezincanka 🙂 .
Nenasla som tu taku temu a myslim, ze vy mi mozno viete pomoct. Mam problem malemu davat tekutu kasu, flasku so silikonom ci s naustkom odmieta lebo ho stale kojim a s lyzickou je to problematicke pri takom zivlovi 😅 . Raz som tu citala, ze existuje taky poharik pre take malicke deticky. Neviete mi poradit kde by som to kupila v BA, resp. objednala? Dakujem velmi pekne.

pezincanka
12. máj 2009

Dievcata, pytali ste sa na tu frekvenciu stolic u deticiek v roznom veku, tu to je spokirovane

Po prvých pár dňoch by výlučne dojčené deti mali mať najmenej 2 až 3 výdatné stolice za deň.
Väčšinou je to viac, k tomu ešte pár menších pošpinení.
Po 3-6 týždňoch veku niektoré deti nemusia mať stolicu niekoľko dní. Bežná je 3-dňová pauza, nie je zriedkavá ani 10-dňová. Poznám dve deti, ktoré nemali stolicu 31 dní, jedno z poslednej doby 32 dní.
Toto však rozhodne neplatí pre 4- alebo 5-dňové deti, alebo približne 3- týždňové deti.

pezincanka
12. máj 2009

Skrecok, 7-mesacnemu dietatu nemusis davat tu kasu tekutu. Preco to chces tak robit? Ved ju zarob hustejsiu a potom to lyzickou pojde lavou zadnou, uvidis. Flasa s cumlom je fakt o nicom, poharik mozes pouzit hocijaky, nemusi byt specialny.Ale fakt neviem, preco ju chces robit taku riedku do flase. Ja myslim, ze to je uy prekonane. Ty sa predsa snazis dieta previest postupne na stravu dospelych, neodporuca sa mixovat, len potlacit zeleninu, tak kasu urcite mozes spravit hustejsiu, aby sa dala papat lyzickou. 😉

zrzulka
12. máj 2009

mila pezincanka. Potrebovala by som poradit ak vies.
Dcera ma pri dojceni kuse. Dojcime sa uz len pri zaspavani na obed a vecer. To kusanie moze znamenat ze o mlieko uz nema zaujem alebo ako si to mam vysvetlit???? Nepoznam nikoho kto by mal podobny problem. Dcera si dojcenie nevyzaduje, to ja jej vytrvalo ponukam prsnik. Neviem ci je to este vobec potrebne ked ma 17 mesiacov. zaujimal by ma tvoj nazor. dakujem!!!!

pezincanka
12. máj 2009

Romanakatka,

bez pozorovania dojcenia je takto velmi tazko urcit, ci maly pije dost tvojho mlieka. Je potrebne skontrolovat, ci je dobre prisaty, aby efektivne mohol pit tvoje mlieko, teda abymu bolo dostupne, ci skutocne pije sa da krasne odsledovat pomocou pauzy v brade. Dam ti link, je to tam pekne vidiet. ALE. V tvojom pripade by som urcite kontaktovala lakt. poradkynu, aby prisla k tebe domov a vsetko s tebou prebrala osobne.

http://www.drjacknewman.com/video/really good d...

Dieta, ktore je takto zvyknute na flasku sa zacne horsie prisavat a tebe sa to tak ani nemusi zdat, ale v tom moe byt cely problem. Ak chces dojcit, tak je na case zahodit flasu, zavolat poradkynu domov a zhodnotit, ci mas mlieka dost, alebo ci treba zacat prikrmovat pomocou laktacnej pomocky a tak rozbehnut dojcenie.

To, ze po kojeni vypije x ml UM vobec nie je dokazom toho, ze ty mlieka nemas dost. To, cp pises, je typicke. Deti toho UM nikdy nemaju dost, to je rozdiel od MM. V nom je cosi, co dietatu "hovori", ze uz ma dost. To aby sa dobre predavalo.... 😠
Ze je prisaty 2 hodiny a potom sa sprava tak, akoby bol hladny moze hovorit aj o tom, ze nie ke spravne prisaty a tak mliecko mui nieje dostupne, a preto sa tvori tvojho mliecka menej.

Ak budes trpezliva a budes mat pomoc, tak sa urcite da este dostat na plne dojcenie. Urcite. Ale treba sa pripravit na prekonavanie prekazok . Radim ti, aby bol pri navsteve laktacnej poradkyne aj tvoj manzel, lebo on si mozno aj viac zapamata ako ty a bude ti pri tom pomahat. A to je dolezite. Potrebujes podporu a pomoc. Realnu....

Annag, dodaj cosi k tomu, prosim.

annag
12. máj 2009

elfi, pokiaľ nepomohlo dojčenie 2 dojčenia z 1 prsníka a bábo má problém s prisatím, tak treba radikálnejší postup - ako často dojčíš ?

pezincanka
12. máj 2009

Vilocka, k tej rade laktacnej poradkyne ohladom dlzky dojcenia....ono je lepsie, ak dieta dudluje, ale lepsie je, ak sa pri tom aj napije. Teda dolezite je, aby bolo spravne prisate. Ak sa dost anapije, je viac pravdepodobne, ze sa samo skor, ako po hodine odsaje. A pri spravnom prisati by ani hodinove dojcenie nemalo boliet. S tymto bodom teda nesuhlasim. ALE, niektore deti maju silnejsiu potrebu ukludnovat sa sanim, a tie rady "visia" mama na prsiach, ale nemaju ine problemy. Nazyva sa to nenutritivne sanie.

pezincanka
12. máj 2009

Cauko Annag, prave som isla Elfi pisat. 😅

pezincanka
12. máj 2009

Elfi, ak sa ti este nenormalizovala ta tvorba mliecka, tu je druhy krok: Nepamatam, ako dlho to skusas dojcit 2x z tej istej strany.

Ak zistíte, že dieťa má stále ťažkosti po 4 až 7 dňoch kŕmenia na iba jednom prsníku počas jedného kŕmenia, možno potrebujete dojčiť na iba jednom prsníku počas dlhšej doby (2 až 3 kŕmenia alebo dokonca viac), aby ste ešte viac znížili produkciu mlieka. Niektoré matky s extrémnou nadprodukciou možno potrebujú kŕmiť na jednom prsníku počas 12 hodín. Je najlepšie predlžovať čas na jednom prsníku veľmi pomaly a opatrne, predlžovať, iba ak sa tvorba mlieka neznižuje. Kŕmenie na jednej strane príliš dlho by mohlo viesť k prílišnému zníženiu tvorby mlieka. (Väčšina matiek s nadprodukciou tvrdí, že je ľahké obnoviť primeranú tvorbu mlieka po niekoľkých odsatiach.)

Existuje potom aj teti krok. Ale najprv skus toto.

pezincanka
12. máj 2009

Elfi, ano, moze sa za tak kratko dostatocne napit. ALe sa asi aj dost nahlta vzduchu...

pezincanka
12. máj 2009

Zrzulka,

kusanie pri dojceni je bezne, ver tomu 😉

Najcastejsie to robia deti vtedy, ked sa spomali prud mlieka, akoby si chceli tok samy zrychlit. Robieva to skor na konci dojcenia? Skus jej vtedy, resp, trochu skor ako zacne kusat 😀 (tazko odhadnut asi) stlacat prso, aby sa prud zrychlil.

A malo by sa dietatu dorazne povedat, ze to boli, ze ti to nie je prijemne a nesmiat sa pri tom. Ja osobne, ked to 2x zopakoval. som mu viac uz pri tom kojeni nedala. A popar razoch to zabralo, uz to nerobil.

Ale moze to byt aj rastom zubkov, skusaju, co sa s nimi da robit, su to vymyselnici, ze? Ale aj tak mozes povedat, ze teba to boli.