Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
27. feb 2009

pastuska, no aspoň že sa našla príčina, alergií na BKM je teraz fakt veľmi veľa, je výborné, že toleruje sóju, tiež skoro polovica detí alergických na KB je alergických aj na sóju. Samozrejme, jogurty ani nič mliečne nedávať, z alergie na KB deti časom vyrastú, no veľa z nich má následne alergiu inhalačnú , tak v budúcnosti si to ustriehni , prajem Vám veľa zdravíčka 🙂

annag
27. feb 2009

zuzi, takéto ochorenia bývajú pre deti na príkrmoch bohužiaľ impulzom na odstavenie. No na druhej strane je výborné, že sa bábo odstaví samé a nie nasilu z vole mamičky. Takto je to správne, v dojčení je ideálne všetko nechať na dieťatko. Jednoducho k tomu dospela a nič s tým nenarobíš, je to úplne v poriadku. Čo sa týka mlieka, ak papá kaše, mliečne výrobky, tak bez mlieka sa zaobíde, jogurty sú skvelá náhrada, stačia jej 2-3 jogurty, kaša, nejaký syr .... Skôr ako píšeš jej môžu trošku chýbať tekutiny, v jej veku je to spolu niečo cez liter čo by mala za deň vypiť - ale vrátane skrytých tekutín. Pokús sa jej dávať vodičku v malých dávkach hoci po lyžičkách, rob trošku redšie príkrmy . Má 10 mesiacov, môžeš vyskúšať odšťavené ovocie- domácu zriedenú šťavu.

zuzana2580
27. feb 2009

annag dakujem....aj tak by som ju chcela naucit na mliecko aspon rano teda,ked uz inak nie....ved uvidim...trpezlivost ruze prinasa....a syry uz moze ??? s tymi stavami to vyskusam....dik

annag
27. feb 2009

zuzi, smozrejme, uč ju na UM, len som chcela, aby si sa teraz netrápila či ho pije alebo nie,keďže toleruje KB môže čerstvé syry .cotage, lučina .... neskôr aj tvrdé málo slané syry

pastuska
27. feb 2009

Rony, nijak - nechcel, nebude mať a hotovo. Ale pamätám si, že o niekoľko dní na to som dostala menzes...a potom to robil aj druhý krát, nemala som menzes vôbec - ale ja som ho nenútila piť mliečko, keď nechcel. Skúšala som ho čo najčastejšie prikladať, ak si cucol tak ok, ak nie - schovala som. A odsávala som, aby som o mliečko neprišla...nejako sám začal znova piť.

shupolienka
27. feb 2009

annag: mam otazocku. Da sa zvysit tvorba mliecka len v jednom prsniku? V lavom sa mi tvori vela ale v pravom ovela menej. Je to normalne? Ako mam docielit aby sa mi aj v tom pravom tvorilo tak isto? da sa to? dakujem 🙂

annag
28. feb 2009

shupoienka, je to normálne,nič na našom tele nie je úplne rovkané, väčšina žien má viditeľne rôzne produktívne prsníky, prefereovaním jedného prsníka maičkou či bábom sa tento jev ešte viac vyhrotí. Mliečko z neho preavdepodobne netečie v takej sile ako z druhého, záleží aj od anatómie bradavky, často je to po poranení bradavky - pri ragádach, infekcii ... Dá sa tomu samozrejme napomôcť. Záleží od toho, koľko mliečka sa v ňom teraz tvorí. Ako a kedy z neho teraz dojčíš? Stačí mu na jedno zasýtenie alebo sa musí potom dopiť aj z ľavého?

rony253
28. feb 2009

ahoj pastuska, lenze on asi nechcel papat, ale moja Sara uz 4 hodiny hladuje a vydim, ze uz chce, ale pri prsniku protestuje, jednoducho spusti plac a otoci hlavu a hotovo, tak jej nejakym sposobom musim dat papat, nenecham ju vyrevat a vytrapit sa.
Annag, v noci papala 3 krat, da sa povedat kazde 3 pol hodiny, pekne z oboch prsnikov, a rano o siedmej, ked je slnko von tak nic, ani nahodou a cirkus, tak som nedala a nenutila som ju nechces tak nechces. Posledne nocne kojenie bolo o 5 rano a o siedmej sme vstavali, inokedy ked som ju este o siedmej nakojila spali sme aj do deviatej, teraz nehrozi. no dieta sa asi meni. Tak sme do osmej vydrzali a uz som videla, ze by aj daco spapala,tak pekne v uzavretej miestnosti, bez nejakej hudby v uplnej tichosti som ju skusala prilozit a nic hlava na bok a nechcela. Ona sice pozera na to prso, aj o siedmej som jej tie prsia odhalila a len tak sme lezali, no nic sa neudialo. takze po tolkom placi som o osmej odsala mlieko a dala jej poharikom, pri tom sa ale tiez rozculovala, lebo ho chcela chytat do ruky. no poviem vam, je to hruza. Nevadi, takze cez den protestuje a v noci v pohode. ale asi potrebuje nejaku zmenu, lebo moze byt, ze uz ju to prso nezaujima.
Annag, uz sme v siestom mesiaci, co povies na to ak by som jej pomalicky skusala zacat davat mkrvicku, len preto sa pytam, lebo som ti vcera o tom pisala, ze znama mala tiez takyto problem s malou ale v ukoncenom 4.mesiaci, a doktorka jej povedala, ze pravdepodobne ju prestalo prso bavit a potrebuje zmenu, aj ked nebolo potrebne tak jej nakazala zacat davat mrkvicku a pokracovat a dieta ak malo zmenu, zacalo potom behom týždna prijimat aj prsnik. Je to zaujimave, a mozno na tom nieco bude. Ja stale vidim, ako ma Sara sleduje, ked ja jem alebo pijema stale pusu otvara a taha mi pohar, tak mozno by som mala este tuto metodu vyskusat, alebo som myslela aj na to, ze si pojdem kupit tie klobuciky a bude pit cez ne, to sme este neskusali, ked potrebuje tu zmenu. V noci si to az tak neuvedomuje a cez den vymysla, nechcem ju ani nutit a ani trapit, takze budem skusat vsetko pre jej a moju spokojnost. Ja sa v ziadnom pripade nestresujem, je to proste tak a moja ma asi tvrdu hlavu ako jej mamka. tak sme obidve tvdohlave ale nejako to spolu zvladneme, vsak je to mala zlata modrooka bambulka.
Annag, skus mi prosim povedat este na toto tvoj nazor. dakujem

rony253
28. feb 2009

Prepacte, napisala som vidim s "Y", taka hrubka.

annag
28. feb 2009

rony
To, čo si napr. Ty vysvetľuješ bojkotom, to si iná mamička tak vôbec nevysvetľuje. Jedla teraz o 5 ráno, ak prsník nechcela, tak si mohla čakať ďaleko dlhšie. To, že nechce ešte jesť, o tom svedčí aj to, že si jej dala pohárikom a nechcela ho. Takto si malú naučíš, že mliečko ide aj inak. AK v noci pije každé 3 hodiny, zákonite nemusí toľko papať cez deň, niektoré deti si otočia režim papania. Cez deň jedia 2-3 x a v noci častejšie. Dieťa v jej veku už v noci teoreticky nepotrebuje jesť, možno raz. Ak Tvoja malá papá v noci, tak naopak, cez deň nepotrebuje jesť, možno raz - dav krát. Malá už nie je taká maličká, aby si prsník nevzala, keď bude ozaj hladná. No deti akékoľvek nútenie neznášajú.

Takýto otočený režim sa vždy napraví príkrmami ako u kamošky, pretože príkrm je pre bábo niečo nové, úplne inak ho trávi. Pomerne často riešim okolo 5 mesiaca s mamičkami tento problém - v noci papá často, cez deň málo. Príkrmom sa všetko otočí. Pokiaľ však malá takto ochotne v noci papá , nie je dôvod zatiaľ zavádzať príkrm, môžeš jej radšej ponúknuť prsník v noci povedzme každé 2 hodiny. Predtým, ako jej dáš prvý krát príkrm, by bolo treba vyskúšať, čo by robila bez dokrmovania - kedy by si prsník ozaj vzala a ako často by sa na jedenie hlásila sama.

vivusika
28. feb 2009

neviem čo sa robí, náš drobec spinkal už druhú noc od 20. do 3.15, potom síce už bol hore každú hodinku, ale aj tak 🙂

rony253
28. feb 2009

anna, my sme sa asi nepochopili, jedla o 5 rano a potom o 8.15. Annag ona uz bola hladna a to viem kedy je hladna a uz aj zamrncana, ona neze ten poharik odmietla, ona ho isla chytat do ruk a aj ked som tam mala len trosicku, vsetko sa skoro vylialo, ona si ho tak sama isla dvihat do pusy a este sa aj zakuckala, lebo jej voslo vela, tak ja neviem, ked je hladna, nebude to cmulkat ako macicka. preco ju mam v noci budit ked pekne spinka, a sama sa prebudi ked je hladna, ja poznam mamicky co im deti v tomto veku tiez neprespia celu noc a koja kazdu hodinu den ci noc. uvidime ako to pojde dalej, zatial ti dakujem velmi pekne za ochotu sa so mnou zaoberat. papa

detta
28. feb 2009

Ahoj annag!Chcela by som Ťa poprosiť o radu. Mám 7týž. dcérku, je plne dojčená. Od narodenia veľmi málo priberá. Za dva týždne cca 150g, má neskutočné bolesti bruška, je stále veľmi nafúknutá. Má časté riedke nazelenalé stolice s hlienmi. mlieka mám dosť. neprespí viac ako 15 min. potom neustále plače a to aj v noci. Dokonca sa budí aj v kočíku. Plače aj pri jedení. Doktorka nás poslala na gastro. tam jej robili testy na laktózu a kr.bielkovinu. výsledky: mierna intolerancia na laktózu a predpísala špec. UM na dokrmovanie. (ešte som nebola pre recept)Mliečne výrobky už nejem pár dní, no zlepšenie nie je. Neviem či by jej to UM pomohlo. Neviem ako ďalej. Ďakujem

annag
28. feb 2009

rony, martina46 tu z mk dojčila skoro stále v polospánku,až do roka, v takýto prípadoch to pomáha, využíva sa oslabená pozornosť bábetka , držte sa

annag
28. feb 2009

ale, asi to zavednie príkrmu bude pre Vás obe lepšie, nech si neznechutí prsník aspoň v noci, držte sa 🙂

annag
28. feb 2009

detta, akú značku um ti predpísala a je to v tej správe vyslovene takto napísané? bol problém už v pôrodnici? dovolila ti dojčiť naďalej?

annag
28. feb 2009

píšem s deťmi na krku 😀

detta, ešte napíš, či ju niekedy vážili pred a po dojčení, resp. či ju máš teraz možnosť odvážiť - koľko malá ozaj pije

detta
28. feb 2009

s deťmi na krku, to poznám aj ja, tiež mám 3. ja som jej v piatok volala pre výsledky a toto mi povedala, že jej predpíše mlieko na dokrmovanie, aby som prišla v pondelok.problém bol už v pôrodnici, stále veľa plakala a bola nafúknutá. Ešte ju nevážili pred a po dojčení. teraz nemám možnosť vážiť. Užsom všeličo vyskúšala ale nič nepomáha. Ešte mám dvoch chlapcov 6 a 4 a boli kojený obaja do dvoch rokov. prešla som všetkým možným, ale dojčenia som sa nikdy nevzdala. Ale teraz si neviem rady. Malá sa veľmi trápi.

annag
28. feb 2009

detta, takže si skúsená mamička, to je super 🙂

-máš veľmi veľa mliečka? ako dlho malá pije z jedného prsníka? dávaš jej len z jedného pri jednom dojčení? ako často ju dojčíš? aj odsávaš?

rony253
28. feb 2009

annag ahoj, dala som jej na obed trosku tej mrkvicky a potom aj poharik a aj trosku z flase, nechcem ju trapit, vsetko bolo fajn a potom uz presli skoro 4 hodiny a uz zacal davat najavo, ze je hladna tak som opät odsala a papala a potom mi grckala asi pol hodku a aj s tou oranzovou mrkvickou z obeda. nekakala dva dni ale nie je nejaka nervozna, aj pekne spinkala aj von a aj svoje pol hodinky dnu. ona sa tak nahlta toho mliecka, ze potom sem tam aj grcka, a aj ked cez den papala pred 5 dnami z prsa, tiez sa nahltala tolko ze si aj odgrcla.
prajem pekny vecer, len som ta chcela infomovat. papa

pastuska
28. feb 2009

rony, ešte ma napadlo, u nás pomohla aj zmena polohy pri dojčení a tak isto aj zmena prostredia, som proste išla do inej izby...

detta
28. feb 2009

áno mám veľa, mám silný spúšťací reflex, takže malej stále zabiehalo, teraz si pred kojením trošku odsajem a je to lepšie, dávam jej z jedného do dna a keď nestačí tak aj z druhého, dojčím cca každé 2-3 hod. pije ako kedy, 10-20 min.

rony253
28. feb 2009

pastus, ja robim polohy vselijake a nic no ja asi zmenim krajinu a nie izbu, pojdem pozriet nasich na slovensko, mozno budem v inom prostredi. bude v novom prostredi a medzi ludmi a mozno bude tak na mne nalepena, ze bude chciet len prso.

pastuska
28. feb 2009

Tiež dobrý nápad rony, ja tiež sa chystám za rodičmi, hoci bývajú len 200 km odo mňa 🙂

annag
28. feb 2009

detta, takže tu bude pes zakopaný 😉 škoda, že si sa neozvala skôr

- bude treba znížiť tvorbu mliečka, pretože Tvoja malá pije prakticky iba predné mliečko, ktoré obsahuje množstvo laktózy, mliečneho cukru a nestíha ho spracovávať. Akonáhle sa dostane k mliečku zadnému, problémy sa výrazne zmiernia, pevne verím, že aj bez low lactose mlieka.

Keďže lekárka to definovala ako "miernu intoleranciu", nejde o skutočnú intoleranciu laktózy - galaktozémiu Laktóza je dvojzložkový sacharid - enzýmom laktázy sa rozkladá na jednoduchý sacharid(cukor) glukózu a galaktózu, iba ak dieťa skutočne netoleruje galaktózu, nesmie piť nič mliečne, nič s obsahom laktózy a vtedy deti musia piť bezlaktózové formule, nemôžu byť dojčené, toto ochorenie je však veľmi vzácne.
Enzým laktázu produkujú laktobacily (patria medzi probiotiká) a pri črevných ochoreniach, zápaloch, pri liečbe ATB sa probiotiká niekedy zničia a musia sa obnoviť. Malej by teraz mohli pomôcť aj probiotiká.

Tvorbu mliečka teda musíme znížiť tak, aby sa malá dostala k zadnému mliečku, ktoré obsahuje podstatne menej laktózy , keď ho bude piť, tak jej organizmus bude stačiť malé množstvo laktózy spracovávať. Ako na to:

Odsaj si najbližšie mliečko asi hodinu pred dojčením až do dna. Potom ju asi o hodinu nadojči len z jedného prsníka. Prsník počas dojčenia stláčaj tak, aby zadné mliečko vytiahla. Teda začne piť, keď bude prestávať aktívne piť, prsník na niekoľko sekúnd stlačíš - mliečko začne prudšie tiecť, malá začne aktívne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľníš a znovu stlačíš, znovu začne aktívne piť .... takto budeš pokračovať, až kým nebude mať dosť.(kuk môj album) Stláčaním jej pomôžeš dostať sa k zadnému mliečku a nebudeš ju musieť prehodiť k druhému prsníku. Najbližšie dojčenie ju dojči opäť z toho istého prsníka a použi opäť stláčanie. Teda prejdeš na sériu 2 dojčenia ľavý, 2 dojčenia pravý ...
k odsávaniu - odsávať nebudeš, len teraz prvý krát. Iba ak budeš mať prsníky ráno naliate, tak odsaj ráno opäť asi hodinu pred dojčením. Celý deň neodsávaj, iba dojči 2 x 2.

Keď sa produkcia zníži, tak potom si zapamätaj pravidlo - do dvoch hodín dojčiť stále z toho istého prsníka.

Pevne verím, že toto pomôže 🙂

annag
28. feb 2009

rony, nápad za 100 bodov 😉 🙂

borkax
28. feb 2009

ahoj annag, neviem ci si na mna pamatas - pisala som ohladom rychleho priberania. Mame 6 tyzdnov a 3 dni a vazime 5kg. snazim sa podla tvojej rady iba kojit, a robim vsetko vsetucko, a stale mam malo mlieka, mala je zufala. odsajem po kojeni tak 10-15 ml z oboch prsnikov, mala v kuse place a je hladna, pijem acidka, vineu, pijem vela vody, beriem tie homeopatika, dnes je to extrem, mala pije len 2-4 minuty a dost, vacsinou zaspi, aj ked stlacam prsia... a o pol hodinku tak zufalo place... ale to nie je jediny problem. mali sme velke problemy s vetrami, lekarka nam kazala davat espumisan, dnes som dala rano 2x po 4 kvapky a teraz vecer 5 kvapiek, je pravda ze mala si fakt teraz dobre poprdka, ale mam pocit ze ju to prehana. stolicu ma uz dlhsie riedku, ale je taka zlta, a s takymi akoby tvarohovymi hrudkami, a sem tam som si dnes vsimla nieco ako hlien. vzdy vecer ked uz nemam mlieko tak dokrmujeme UM - 60 az 120 ml podla toho kolko si vypyta. ale je pravda, ze ta stolica je vodnata a uz je taka dlhsie, v nemocnici mi hovorili ze ked je zlta je to dobre. vela sa pise o zlej - zelenej stolici. je to len taky zelenozlty odtien alebo tmavozelena - ked to nie je v poriadku. co robit aby ta stolica bola hustejsia? zda sa mi, ze v porodnici bola hustejsia. dakujem za radu

detta
28. feb 2009

ďakujem veľmi pekne, určite vyskúšam a ozvem sa. ešte raz ďakujem!dobrú noc 🙂

annag
28. feb 2009

borka, pokiaľ stolica nie je zelená, je to OK, toto hnačka nie je, trošku hlienu je v poriadku, aj tie biele hrudky tuku sú v poriadku. Stolica v pôrodnici je prechodná, má úplne inú konzistenciu. Stolica dojčeného bába môže byť veľmi riedka.

Je tu len jeden problém, veľmi podsatný, nedokázala si sa vzdať dokrmovania, pokiaľ si dobre pamätám, mala si veľmi veľa mliečka a napreik tomu si večer dokrmovala. Večerným dokmrovaním sa tvorba mliečka výrazne stlmila, ako po večernom dokrme spí? Napíš mi presne, ako často dojčíš cez deň i v noci

borkax
1. mar 2009

ahoj annag, dakujem. najprv k tej stolici - kakala vcera cez den 2x, vecer pocas jedla 2x, o tretej rano, o siedemej a teraz o osmej. dost casto, a rano ked som ju kojila /taka som bola stastna ze mam vela mlieka, mala bola spokojna/, odgrgla si, dala som ju k druhemu prsniku, a kompletne vsetko vyvratila - mojim odhadom tak 40ml. zakratko si vypytala jest, moc som toho nemala, dala som jej aj to co som mala odsate /20ml/, to zatial nevyvratilo. Ku kojeniu: skusam aj striedanie poloh, stlacanie, vela pijem, snazim sa odsavat, ale nie vzdy stiham.
27.2.: kojenie: 02:00, 05:00, 7:15, 9:45, 11:30, 13:45, 15:35, 17:30, 21:30 - o 18:30 a 20:00 som nemala ani kvapku, dokrmovala som 120ml.
28.2.: kojenie: 02:30, 5:00, 7:00, 9:30, 10:15, 14:15,15:30, 16:45, 17:50, 19:00, 20:00
29.2.-dnes: 01:20,03:00,07:00,teraz - 08:00 a stale place a ja nemam dost, lebo to co som mala vyvratila
Ja sa fakt snazim, ale neviem sa pozerat na to ako zufalo place a hlada a ja jej neviem dat mlieko a neda sa upokojit. nechcem jej davat vela UM, takze ked nemam cez den a aspon trosku sa nasyti, chvilu ju necham ci nebude blinkat a hned ju obliekam a ideme von- niekedy aj 3x za den. ma to hacik - ja si moc neoddychnem a ked ju dam len na cerstvy vzduch a nekocikujem, ked je hladna, place.
Este raz velka vdaka