Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
25. júl 2009

opica, musím viac posúdiť dojčenie, aby sme zistili príčinu - napíšem do IP 🙂

dupinka
25. júl 2009

Ahojte!

neviete o mamicke z NR a okolia, ktora by potrebovala materske mliecko? Mam moje odsate v mraznicke a pomalicky mu konci odporucana 3mes. doba skladovania, je mi to luto len tak vyliat. Nie je toho sice vela, ale mozno ten cca 1,5litra niekomu pomoze. (my nastastie mame dost... 😉 )

annag
25. júl 2009

dupinka, teraz v tejto chvíli nie, ale MM môžeš skladovať aj 6-12 mesiacov pri mínus 18 stupňoch. 3 mesiace sa na SK a ČR ťahá roky, no bolo to určené pre skladovanie pri 3 hviezdičkovaj mrazničke, no pri mrazničkách so 4 hviezdičkami, ktoré mrazia pod 18 stuipňov, môžeš MM skladovať ozaj až rok, ideálne je do 6 mesiacov, no rok je stále akceptovateľné - je to podľa odporúčaní Medzinárodnej laktačnej ligy a Svetovej zdravotníckej organizácie

shupolienka
26. júl 2009

Annag: Vsetko najlepsie k meninkam 😉 , vela zdravia, stastia, lasky, vela pohody a radosti s detickami. A vela trpezlivosti s nami maminkami 😅

apropo: canesten zabera, bradavka uz skoro neboli nesvrbi, tak mazem poctivo dalej 🙂

prajem peknu nedelu 😵

annag
26. júl 2009

slniecko, ak máš dosť mliečka v noci či cz deň, máš ho i večer, prsníky sú a ako pohár s vodou, vyprázdni sa , naplnia, vyprázdnia, naplnia ...

- maličká je večer unavená a podráždnená - presne ako väčšina detí v jej veku, je to známy trojmesačný plač , niekedy spokojený s kolikou. Detičky majú nezrelú nervovú sústavu, večer už nevládzu prijímať nové podnety - preto platí, čo najmenej vzruchov, veľa spánku, prítmie, iodeálne Ty a bábo v posteli niekde v spálni, kľudne ju nechaj aj pocuckať - dojčenie ju upokojuje. Keďže v podvedomí očakávaš, že mleička več bude menej, tak sa ťažko spúšťa, máš pocit, že v priach nič nie je. pocit prázdnych pŕs neznamená, že mliečko v prsníkoch nie je - je, len je kdesi v ich hĺbke ukryté . AK je napr. od 16.00 hore a kúpeš ju až o 18.30 - je to veľmi neskoro, takú záťaž nezvláda, kúp ju, keď tak do hodinky od prebudenia. Je leto, môžeš ešte zaradiť jednu prechádzku vonku v kočíku. Treba hľadať, čo jej bude vyhovovať - rozhodne sa treba snažiť tento čas prespať. Bežne som ukladala deti na večerný spánok už okolo 17-18 hodiny ....

annag
26. júl 2009

shupolienka, ďakujem - odovzdám ďalej našej najmenšej, ja som Katarína, to iba tu na MK som už asi navždy anna, už to ani nevysvetľujem, aj tak si to nik nepamätá 😅

-výborne ak zabralo, takže poctivo asi 14 dní, nech sa to dobre prelieči , držím palce 🙂

martina1305
26. júl 2009

Annag, ani ja som nevedela, ze si vlastne Katka. tiez som ti prisla popriat vsetko dobre k meninkam. Tak teda nech je zdravucka mala Anicka a nech rastie do krasy.

Peknu nedelu vsetkym maminkam.

matja
26. júl 2009

Katka, malej Aničke všetko najlepšie k meninám a nech jej ešte dlho chutí tvoje mliečko 🙂 🙂

annag
26. júl 2009

som rada, ak odpovedám k veci čo Vás trápi , takže to väčšinou ani nestíham vysvetľovať a už to ani neriešim, myslím si, že to každý vie,ale asi nie, však Vy sa tu vlastne striedate , mňa potrebujete len do pol roka či o trošku dlhšie sem tam 😅 . Ale ďakujem veľmi pekne za Aničku, ešte že je taká dobrá, inak by som tu neprispievala 🙂

macikjm
26. júl 2009

katka...aj my prajeme anicke vsetko najlepsie k meninkam... 🙂

mischelin
26. júl 2009

Ahoj annag, som čersvá mamička, malá ma dnes 8 dní. potrebujem poradiť...malinká papá pekne, mliečka máme dosť a od stredy do dnes pribrala 120 g. spinká však cez deň veľmi málo, nikedy je hladná i po hodinke, niekedy prespí 2 hodinky- v noci si už zvykla na 2 hodinové intervaly. v nemocnici spinkala veľmi pekne, budila sa po 2- 2,5 hodine na papanie a doma je to akési schaosené. neviem, či ju zle kojím, či pije málo, alebo čo sa vlastne deje. alebo ešte nemá svoj režim? ďakujem.

majuska29
26. júl 2009

ahoj annag mam na teba otazocku.
nas malinky ma 10dni a mam zatial malo mlieka. Moje mliecko mu nestaci musime bohuzial davat UM Nutrilon.
Vies mi poradit, kedze velmi chcem kojit, ako dosiahnut aby mliecka bolo dost. Pijem cca 3l tekutin, snazim sa casto jest, myslim ze som v klude. Maleho pred kazdym krmenim UMkom najprv dam k prsnikom aby sa prisal aspon na 15min.na kazdom. Ale on pocas tych 15minut na jednom prsniku saje asi 7min., zbytok si len tak zuzla.
Neviem ako ho donutit aby dlhsie sal.Nemam si kupit odsavacku. aj ked moje prsniky su makke, nie su moc naliate.
ďakujem velmi pekne za odpoveď

cikyta
26. júl 2009

Annag,prosím ťa.Pýtam sa za moju kamarátku.Teraz leží v nemocnici s pár dnovým bábom a zistili jej,že má málo mliečka.Mal žltačku a dlho spal.Takže mu dávala papať až po 5 hodinách a malý bol hladný a nepriberal.Prišli jej na to teraz a ona musí začať z UM.
Radila som jej vela piť,papať,málo stresov+časte prikladanie synčeka k prsníku a odsávanie.
Čo by jej mohlo ešte pomôcť mať viac mliečka? ☹
Velmi pekne vopred dakujem... 😉

samayka
26. júl 2009

ahoj annag a ostatné maminy

prosím skúste poradiť aj nám...

naša 4týždňová sýkorka má nábeh na reflux, až v stredu ideme doktorke, tak uvidíme či to potvrdí... príznaky by na 80% sedeli.

čítala som o tom ako dieťatku pomôcť napr. polohovaním, kojením v zpriamenej polohe a tak... jedna rada znea: "dohliadnuť aby sa dieťa nenahltalo vzduchu"

a tam je kameň môjho problému. moja malá papá strašne hltavo, úplne bláznivo akoby mala za chrbtom dvojča, ktoré jej to všetko ide vypiť... pri tom ale aj tak neviem či sa nahltá vzduchu, lebo je pricucnutá úplne neskutočne. keď sa snažíme odgrgnúť, nie vždy sa nám podarí.

ako zabezúečím, aby sa nenahltala vzduchu? alebo ako dosiahnem aby pila pokojnejšie?

ďakujem a prajem všetkým vela dobrého mliečka

sam

annag
26. júl 2009

macikjm - ďakujem 🙂

michelin - máš doma krásne zdravé bábetko , ktoré sa aktívne hlási na papanie presne podľa svojich potreib, To je výborné, je to známka toho, že prijíma dosť mliečka. Tým, že sa takto pekne rozpapala, sa prebudila z "novorodeneckého spánku" 😅 . Takto sa zdravé bábo správa, teraz už nemáš bábiku, ale ozajstné bábetko. Malá i Ty si bdete hľadať trošku režim, spoznávať sa - časom zistíš, prečo asi plače či nespinká. Z najčastejších dôvodov nespavosti - pálenie záhy, alebo návrat mliečka - vyvýš matrac na 30 stupňov, ukladaj ju na bok spinkať, bruško - pod dozorom. Nos ju vertikálne,ideálne v šatke na nosenie. Skúste ju často kočíkovať, von spávajú deti oveľa lepšie, ľahšie si vytvárajú "režim" . Bábetká sa najlepšie cítia pri mamičke, v postieľke sa boja, cítia sa opustené a bezbranné. Veľa sa s ňou mojkaj - oddychuj pri nej v posteli, nech Ťa cíti, kašli na domácnosť , prvé týždne potrebujete iba jedna druhú a pokoj. Dojčenie každú hodinu, niekedy každé tri ... je normálne a správne, takto to môže byť stále. 🙂

annag
26. júl 2009

majuska, cikyta - v prvom rade, ak detičky musia byť dokrmované, tak ich treba dokrmovať priamo na prsníku pomocou cievočky (kuk môj album - suplementor) - takto bábo 1. nezačne prsník odmietať, 2. začne sa tvoriť mliečka čoraz viac. Takže pre obe by bolo ideálne skontaktovať sa s poradkyňou, ktorá ukáže, ako sa cievočka zavádza, upraví polohy pri prisatí, ukáže stláčanie prsníka - to po pôrode veľmi funguje ...

cikyta, v Martine to určite vie: Mária Ondráčková - 0904 484 548 /8:00 – 12:00 hod/, ndrckv@yahoo.com

majuska, v BA to určite vie:

Mariana Bednáriková (Petržalka) - 02 62 41 44 05, 0910 465 975 /len v popoludňajších hodinách/
Mgr. Jana Boleková (os. n. za poplatok) - 0903 302 306, bolekova.poradna@gmail.com; špeciálne: tandemové dojčenie
Mgr. Miriam Gajdošová (Ružinov, os. n. za poplatok) - 02 43 42 17 29, 0911 745 436 /len v popoludňajších hodinách/, príprava tehotných na dojčenie
PharmDr. Jana Funtaľová (Bratislava a okolie) - 0918 02 42 92, jana.funtalova@azet.sk
Mgr. Oľga Chovancová (Bratislava, Svätý Jur) - 02 44 88 09 00 /8:00 – 10:00 hod./, olga@chovanec.org
Eleonóra Kanášová (os. n. za poplatok) – 0905 110 806, nelakanas@gmail.com, len osobné poradenstvo
Jaroslava Khan Bušíková - 0907 402 583 /vo večerných hodinách/, llanusia@hotmail.com
Ing. Viera Kubáňová (Petržalka) - 02 63 45 27 58, 0904 871 290
Lujza Servanská - lujzameister@gmail.com
Mgr. Dana Skuhrová (Dlhé Diely) - 0907 396 026, skuhrova@gmail.com
Mgr. Eva Syčová - 02 44 252 283, /po, ut, št, pi - od 9:00 do 11:00 hod./

majuska, u Teba by som ešte posúdila, koľko dokrmuješ, možno by stačilo len upraviť režim ... napíšem pár otázok do IP

annag
26. júl 2009

samayka, žeby sa u nej prejavoval pud prežitia 😅

- reflux je pre detičky v jej veku normálny a lekári na gastre ho skonštatujú a to je všetko. Bábo má nezrelý zvierač pažeráka, preto sa občas stáva, že ak si preplní bruško alebo ak sa nahlce vzduchu , vracia ca mu mliečko späť, páli ho záha, štikúta, grcká .... Veľmi často je reflux len dôsledok hltavého pitia, ktoré má často na svedomí tok mliečka. Podľa Tvojho opisu, maličkej zrejme tečie mliečko rýchlo a prudku a nestíha ho prehĺtať . Je to preto, že máš veľa mliečka - nadprodukciu. Skús ju dojčiť po ležiačky, na začiatku dojčenia môžeš chytiť prsník do tvaru písmena C -palec hore, prsty zospodu a dlaňou - zápästím zatlač na prsník - tým spomalíš tok mliečka. Ak nebude vyhovovať po ležiačky, skús polohu tanečník. Takisto ju dojči pri prvých náznakoch prebudenia - v polospánku - ospalé bábo pije lepšie, nestláča tak silno dvorec, nie je extrémne vyhladnuté. Môžeš jeden raz odstreknúť tesne pred dojčením pár ml (30) mliečka - len tak voľne do plienky či umývadla a tak ju prilož - mala by piť pokojnejšie - bude to potvrdenie predpokladu. Ešte mi napíš, ako často a akým kaká, či sa prsníky veľmi prepĺňajú a či aj odsávaš a koľko.

mischelin
27. júl 2009

dakujem annag, si ma potesila, ze nerobim nieco zle 🙂 vcera malinka naozaj vonku spala vyse 3 hodin a aj teraz uz vyse 2 hodin spinka vonku v kociku 🙂 dufam, ze casom spoznam vsetko co treba, aby som bola dobrou mamou 🙂

ninny
27. júl 2009

ahojky annag,

radila si tu, ak bábätko je poobede ku večeru hore a nespinka, kupkať skôr.. je to aj náš prípad.. ako som Ti už písala maličký cez deň v poslednej dobe veľmi nezvykne spinkať.. ale kúpeme ho až okolo siedmej-pol ôsmej, po kupkaní ho pomasírujem, nakŕmim a ide spinkať.. zaspáva na prsníku.. predtým takto vždy zaspal a potom keď sme si šli ľahnúť, sme ho preložili do postieľky a spal ďalej.. cca 4-6 hod, teraz mi síce zaspinka na prsníku tiež, ale po pár minútkach sa zobudí.. a niekedy ho večer uspávame aj hodinku, dve.. nevieš čím to je? odporúčaš kúpať skôr? A písala si tu aj niečo o prechádzke, ale neviem či som to správne pochopila.. po kupkani môžem ísť ešte s ním von, kočíkovať (ak budem kúpať o tej piatej-šiestej)?

Diky 🙂

berus222
27. júl 2009

ahoj annag. uz viackrat si mi dobre poradila s kojenim, za co som ti naozaj vdacna. teraz mam problem zase. maly zacal strajkovat. ked mam plny prsnik, papa ukazkovo. ale ked ho mam nahodou trosku prazdnejsi (to znamena, ze mi nepraska od mlieka), maly potiahne dvakrat, pusti, zase si 2x potiahne, zase sa otoci. dviha pri tom nohy, mava rukami a takto si po dvoch tahoch cucka. ked mi dojde trpezlivost a skoncim, zacne plakat, lebo je hladny. uz som skusala aj stlacat, zmenit polohu, kojit v uplnom tichu, nic nepomaha. ako ho mam "prinutit" normalne jest?

agalia
27. júl 2009

ahoj annag - dodatocne vsetko najlepsie dcerke anne k meninam (krasne meno-moj manzel strasne chcel annu-smiem sa spytat ako ju volate?)
este mam prosbu - uz by som malemu chcela davat ranajky, ale neviem co davat na chlebik? Lebo vacsinou davaju kocky maslo ale ja stale kojim, tak neviem ci sa este nevyhnut BKM vdaka pekny vecer

ejagerka
28. júl 2009

ahoj anna g, pisem ti uz po druhy krat a som tu zase s tym istym problemom. opat mam upchaty mliekovod a mam tam aj bilelu bodku, ale nejde mi to odopchat. moj problem je, ze sa mi upchava mliekovod dost casto-bielu bodku mam na bradavke asi 2 mesiace. skusala som ju odtsranit, ale nepodarilo sa mi. doteraz som ale nemala problem s ododpchatim, stacilo prilozit maleho. tentokrat to ale nepomaha a zacina to byt uz aj dost bolestive na dotyk. ak bude potrebne mam s tym zajst k doktorovi? dost sa obavam, lebo vo stvrtok cestujeme naspat do UK :( dakujem

slniecko26
28. júl 2009

Ahoj Annag
Veľmi pekne ti dakujem za radu naozaj to pomaha 🙂 malinká ked vstane poobede okolo tej 16 tak sa napapa a ideme na prechádzku, v kočiku zaspinka asi tak na hodinku a pol a potom ju idem kupať. Tak mlieka mám dufam dosť 🙂 no a ešte mám na teba jednu otázočku neviem či to sme patrí, chcela by som sa ťa spýtať či ked kojím môžem jesť varenu kukuricu? v tomto čase ju každý robí a ja mám na nu neskutočnu chuť 🙂 len sa bojím či to môžem. Dakujem za radu

annag
28. júl 2009

slniecko26 - však si daj a uvidíš 😅 , treba jesť všetko, ak sa do 24 hodín nebude bábo správať inak, nevysype sa, nezmení s amu trávenie ... tak môžeš hocijakú potravinu jesť aj naďalej, samozrejme, typickým alergénom ako sú citrusy, oriešky ... je dobré sa ešte istý čas vyhýbať ...

annag
28. júl 2009

ejagerka - lekár Ti aj tak veľmi nepomôže, skús si dať dlhú tepú sprchu, alebo si urob teplý vlhký zábal na prsník na cca 10 minút -ak zmäkne pokožka, ľahšie sa odstráni, resp. bábo to ľahšie môže vytiahnuť. SKús prsník po obklade najskôr ručne odsať, potom aj odsávačkou úplne do dna a až tak prilož bábo bradou k postihnutému mliekovodu. Ona časom zmizne i sama, aj hrča sa vstrebe, no je to zdĺhavejšie. držím palce, môžeš aj lecitín užívať dlhodobo

annag
28. júl 2009

agalia, ďakujeme, voláme ju aninka-slaninka , lebo má také stehienka slaninkové 😅

- môžeš nátierku - zeleninovú, ovocnú - myslím, že je kopec receptov niekde na internete

annag
28. júl 2009

berus222 - skús si zaznamenať jeden deň - kedy pekne pil a ako dlho a kedy zle - potom mi to napíš do IP, no pravdepodobne by napriek všetkému bolo treba dojčiť o čosi častejšie - neviem, uvidíme , napíš mi aj ako a kedy kaká , ako je to v noci

annag
28. júl 2009

ninny, kúpanie je riadna šichta pre bábetko, preto by bábo nemalo byť príliš hladné ani unavené - mne sa osvedčilo kúpať oveľa skôr, ak bolo nutné i o 17.00. Niekedy pomôže kúpať až ráno ... Teraz je leto, môžeš kúpať aj v priebehu dňa a potom ísť ešte s malým von ... treba sa s tým pohrať a vyskúšať, čo mu bude vyhovovať. Teplý kúpeľ môže spôsobiť, že sa bábetku v brušku všetko pohne a je po kúpeli nervózne, lebo sa mu chce napr. kakať .... Takisto tým, že sa okúpe, prevracia, oblieka ... si môže vyvolávať reflux a prebudí sa pretože má záhu - skús ho dôsledne polohovať -vyvýšená podložka, na boku spinkať, nie na chrbte, alebo ho po kúpaní daj na bruško, ľahšie si grgne. AK sa prebudí po pár minútach, smelo mu daj hoci len na pár ťahov prsíčko

annag
28. júl 2009

mischelin, si dobrá mama, najlepšia mama pre Tvoju maličkú, nech Vám to dlho vydrží 🙂

ejagerka
29. júl 2009

dakujem za radu, ono sa mi to nejako vstrebalo a maly urcite konecne nieco vycuckal :D
asi si pojdem kupit ten lecitin, lebo ma to neustale upchavanie dost hneva!!!