Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

nika1914
10. jún 2012

@lakte dakujem za odpoved, stláčanie praktizujem ,až potom dokrmujem. asi začnem viac to koža na kožu, lebo to robím len 1 krát za deň. Myyslíte že sme na dobrej ceste ? bojím sa hlavne že stratím mlieko. Keď odsávam , tak asi 1 minútu stláčam len tak naprázdno kým sa mi rozbehne mliečko a začne odtekať. Je to normálne? Nepoužívame ani cumlík, inak senovku aj benedikt mám objednanú, v utorok mi to príde 😉

matja
10. jún 2012

ahojte, poradí mi niekto, prosím vás? Už asi 3-4 dni ma pobolieva jedna bradavka/dvorec, teraz už začínam cítiť aj bolesť v prsníku. Žiadne viditeľné zmeny na bradavke nevidím. Čo by mi mohlo pomôcť? Ďakujem.

lakte
10. jún 2012

@nika1914 robis to potom presne podla odporucania len tak dalej. Senovka a benedikt zaberie, je to vhodne v prvych dnoch. Odporucam ti este potom aj tak opat na poradkynu ktora uz bola predpokladam u teba 😉

@matja ako ta to boli? dvorec pri prisati? na prsniku nevidis nic? Zacervenanie, hrca, zatvrdnutie? Zvysena teplota?

lakte
10. jún 2012

@stvura http://www.unicef.sk/sk/nemocnice/bfhi-kontakt/ tu je kontakt, sem sa treba hlasit nemocnice ktore nedodrziavaju stanovy BFHI a tiez akekolvek nevyziadane vzroky umeleho mlieka, porusenie reklamy a pod co sa predaja umelych mliek tyka. Poradkyne nerobia toto, matky sa musia ozvat.
Ak sa nebudu bit matky za svoje prava, tak to nikto iny neurobi. A potom to vyzera, ze sme spokojne. 😉

nika1914
10. jún 2012

@lakte ano bola, som za to vďačná, tiež ešte krpček robí to, že začne ťahať a piť, ale po chvíli sa mi zdá akoby len dudloval a nechce ani za svet zísť z prsníka. keď dám potom cievku, vypije cca 10 ml a potom zaspinká, keď ho chcem dať dole, začne kričať, znova priložim, 2x si cucne a zasa spí. ak ho dám dolu zasa plače a tak dookola, potom musím nakoniec dokŕmmiť po prste, lebo inak sa to fakt nedá, alebo aspon ja už neviem ako ... 😒

lakte
10. jún 2012

@nika1914 a k tomu stlacaniu naprazdno, dieta ked sa prisaje na prsnik, tak mu tiez ihned mlieko netecie, treba pockat na spustaci reflex. Toto je jeden z dovodov preco ak sa dietatku da flasa, z ktorej tecie ihned da potom flasi prednost pred prsnikom, a je jedno ze sa to tak urobi len obcas 😉
skusala si nosenie v satke? tam by mohol byt na prsniku a spinkat a ty mas volne ruky.
Jednou z funkcii dojcenia je tiez aj uspatie dietatka, a ako bonus ma k tomu mliecko 🙂
dalsia vec, pockaj na bylinyky a ak zaberu uvidis ako sa bude spravat dalej

bobulienkas
10. jún 2012

Ahoj ja mám 2 detičky , obidve som kojila...pričom to druhé ešte stále kojím. Podľa mňa matja, si sa asi po kojení dobre neodstriekala. Ono sa vlastne po každom kojení nemusíš odstriekavať do poslednej kvapky mlieka, ale keď ti dieťa mliečko nevypije úplne a nechá ho dosť v prsníku môže ti prsník trošku zatvrdnúť a bolestivá je aj bradavka. Skús si bradavku potierať krémom z lanolínu, ktorý kúpiš v lekárni a najbližšie si dieťa prilož na ten prsník, aby ti odsalo zatvrdnuté mliečko. Druhá možnosť prečo ťa bolí bradavka je, že dieťa neprikladáš správne, skús ho priložiť tak aby malo v pusinke skoro celý dvorec bradavky, vtedy, keď ťa to bolí keď ti saje mliečko nemáš ho priložené správne.No nenechaj ho sať takto lebo si zbytočne urobíš bolest, skús ho znova správne priložiť. No neviem, čo z toho je tvoj prípad.... Dúfam, že som ti aspoň trošku pomohla 😉

lakte
10. jún 2012

@bobulienkas lanolin podporuje kvasinky, nevieme z coho ma bolest, takze radit toto nieje stastny pripad 😉 Okrem toho pri spravnom prisati nepokryvaju usta dietatka cely dvorec, vacsia cast dvorca je pokryta dolnou perou. Po dojceni sa neodstriekava, nakolko by si matka zvysovala produkciu, prsia by sa nedostatocne "vyprazdnovali" a toto vedie k upchatym mliekovodom a zapalom prsnika. Ak matka pri prisati citi bolest, tak kazde opatovne prisatie jej tu bolest opat privodi v pripade, ze je bolest sposobena nespravnym pristim, je potrebne prisatie upravit priamo na prsniku, takto matka pociti bolest len raz a nie x krat co sa ho bude snazit zakazdym spravne prilozit 😉

matja
10. jún 2012

@lakte - zo začiatku to bolelo iba pri prisatí, teraz už aj na dotyk, alebo keď sa oblečenie dotýka bradavky. Ide hlavne o dvorec. A áno, mám dojem, že je to tvrdšie. Ale ťažko sa mi teraz posudzuje, lebo mám práve plný prsník, tak je prirodzene tvrdší. Teplotu nemám.

matja
10. jún 2012

@lakte - aj som myslela, ze by mohlo ist o nespravne prisatie, lebo dojcim poleziacky aj v noci a nie vzdy v spravnej polohe, pripadne mala mece hlavickou a natahuje prsnik... Zeby mi toto podrazdilo prsnik? Ale ragady urcite nemam.

matja
10. jún 2012

@lakte - práve som dokŕmila malú z boľavého prsníka. Zdá sa byť trochu tvrdší, ale nie o moc, nie sú tam žiadne hrče. Aj tá časť, kde má bolí dvorec, je málinko tvrdšia, ale nie veľmi...

lakte
10. jún 2012

@matja strasne tazko sa mi to takto definuje, ked to nevidim. Ta bolest v prsniku je po nadojceni? Picha? Ako myslis, ze sa ti dvorec tre o latku? mas pocit, ze je akoby zodrata ta bradavka?

nibiru
10. jún 2012

@matja ahoj stym to som bojovala asi mesiac canesten,candibene nezaberalo este sa mi upchal aj mliekovod taka biela bodka na bradavke aj ked som to prepichla neprechadzalo to mala ked sa šla prisat skoro som vyskočila s kože neskor ma aj pichalo v prsniku ale len v lavom počas dna inak nič cervene ani hrčky,teplota nakoniec to bola mykoza použivala som aj gencianovu violet ta mi pomohla najlepšie trvalo to asi 1tt kym to uplne prešlo už som bola odhodlana ist ku kožnej si po vnutorrne antimykotikum kedže gynekolog ma tam poslal že na to sa špecializuje kožna a po preliečeni prsnika sa mi objavila mykoza v pošve neviem či to suviselo stym ale tak ja som predtym mykozu nemala hadam už 3r..

sasena033
11. jún 2012

@strapco13 ahoj takze skusala som o si napsiala a v stredu pojde asi k lekarovi ☹ nei je to zeby sa to nedalo vydrzat ale stale mam pocit na cikanie a par kvapiek vyjde a est eaj ma vsetko pali hlane ked docuravam ach jaj ....uz to tra 10 dni len skor as ami neda koli malej nemam prikom nechat ☹ asi budem musiet na ATB

strapco13
11. jún 2012

@sasena033 no to vyzera na zapal mocovych ciest .ale vacsina ATB je kompaktibilna s dojcenim
vela vela tekutin, urologicky caj, brusnice

sasena033
11. jún 2012

@strapco13 dakujem moc.. aj ked teraz sa to da vydrzuat ja ked chytim rezaka tak sda tesim na ATB ako na spasenie 😵 lebo to mavam strasne silne az krv moci....prreto dumam ze co to tak dlho a akesi miernejsie... ale ked som tak rozmyslala dostala som to na druhy den po pohl.styku?? ci to s stym nema nic?? 😨

elli333
11. jún 2012

ahojte kočky. chcem sa opýtať ako zistím že mám zrazu málo mliečka? ja malú zatiaľ iba kojím a mliečko neviem vôbec odsať ani som nikdy neodsávala,malá mi priberala vždy veľmi pekne dokonca aj viac ako mala...len občas ma tak napadne že ako by som zistila že zrazu je mliečka menej,hlavne ked je vonku horúco a malej nebude stačiť? napríklad teraz je dosť plačlivá ale je aj trošku nachladená tak to možno preto,ale mňa vždy napadne či náhodou nie je aj hladná. Dávam jej občas piť čajík,ale to len tak raz za týždeň a nevypije veľa iba nejakých 10ml. keby bola smadná tak asi čajík neodmieta že? stačí ak jej začnem pridávať tekutiny až po polroku? pýtam sa preto lebo doteraz som vždy cítila ako sa mi prsia nalievajú a v noci mi z nich mliečko samé tieklo ale posledné dni to akosi prestalo...dakujem 🙂

sasena033
11. jún 2012

@strapco13 este som sa chcela spytat neviem ci ma mala tak ekratkodobe spanky alebo ju nieco trapi ale pekne napapana prebalena szaspi ale zdy po cca 30-45 min uz mrnci ale vidim na nej zeby spala ocjka cervene a est ejej ich zatvara 😒 dam prsnik vypije trocchu kym ju to uspi a zase o 15 min hore a takto kazdy den aj v koci uz da len ryhlovku 20min a to uz nespi aj ked ju hladakm proste malokedy sa stane ze pospi 2-3 hod al aj medzi tym sa zobudi a musi popapat aj ked pred spanim viem ze je najedena lebo vypije 120-150MM

elli333
11. jún 2012

juj a este som sa chcela opýtať na jednu vec,moja maličká nemá cumlík a tak občas mám pocit že má namiesto cumlíka mňa 🙂 čo mi teda nevadilo,ja ju rada uspávam na prsníku ale napríklad dnešnú noc som sa od nej vôbec nevedela pohnúť,celú noc mala bradavku v pusinke akonáhle som sa pokúsila odtiahnuť tak začala jojkať...ja som ju zvykla večer uspať ona sama bradavku pustila a potom som išla upratovať alebo som si pozrela nejaký film a teraz sa zrazu nedá lebo bez bradavky sa hned preberie,cumlík úplne odmieta,napína ju z neho na vracanie

rybka08
11. jún 2012

@nika1914 Ahoj, kde si prosim ta objednavala benedikt a senovku? Neviem zohnat. Dakujem 🙂

nika1914
11. jún 2012

@rybka08 laktačná mi poradila lekáreň Adonai v Košiciach, normálne si daj do googlu, zavolaj a oni ti to pošlu kam chceš, su to 90 kapsulové balenie a tým že ich máš zjesť 9 denne, tak tie balenia vydržia na 10 dní, ja som si objednala po 2 ks z každého a vyšlo ma to aj s poštovným cca 45 €. 😉

beton
11. jún 2012

@nika1914 myslim, ze @lakte ti to vsetko pekne zhrnula a vysvetlila. naozaj najlepsie je lahnut spolu do postele hore bez, babatko stale pri tebe. oddychnes si, vyspis sa, maly sa prisaje, kedy potrebuje. cim viac kontaktu, lebo ked ta citi, aj sa bude chciet viac dojcit. a urcite neprevazuj po dojceni. len ta to moze stresovat a babatko, ktore sa pri tebe upokojuje este viac. navyse digitalne vahy maju dost velke odchylky, takze tie gramy, co zistujes mozu lietat. mas moj obdiv za vsetky postupy, ktore v zaujme rozbehnutia dojcenia robis. je to drina teraz, no vrati sa to, ked uz vsetko pekne pojde. teraz sa trosku namakas a potom uz len budes uzivat plody tohto snazenia. drzte sa.

lakte
12. jún 2012

@elli333 cumlik ani nedavaj, malicka vie co chce, chce teba 😉 naozaj ak je toto problem, skus nosenie v satke, moze byt na prsku, pospi tam a pekne si sadnes a pozries film 😉 viem, ze si si to mozno predstavovala tak,ze vecer das do postele a mas cas pre seba...No aj to pride, neboj len si na to este chvilu pockas. Potom ti aj luto bude 😅 A naozaj cumliku sa vyhni velkym oblukom

lakte
12. jún 2012

@rybka08 a konzultovala si to uzivanie s poradkynou? Vies ak je tam iny faktor ktory znizuje tvorbu mlieka, toto pomoct moze, ale z dlhodobeho hladiska to nieje riesenie. 😉

rybka08
12. jún 2012

@lakte syncek sa narodi az na konci jula, to si len zberam info, pretoze prveho synceka som kojila len dva mesiace, narodil sa skor, bol problem s prisatim, bola som z toho nestastna, sestricky na sestonedeli ma vobec nepodporili - ich zhodnotenie bolo, ze mam makke nenaliate prsia a dietatko je velmi spave, ze to kojit nebudem...
Pevne verim, ze teraz sa to podari 🙂

kwatka
12. jún 2012

ahojte,potrebujem poradiť
Dcérka bude mať 2týždne. Kojili sme sa pekne už v pôrodnici,no asi 3xsom ju odniesla na dokrmenie lebo je veľká hladoška a ja som prvé 2dni mlieka nemala,tak mi ju bolo ľúto nechať plakať,ale ako ju dokrmovali to neviem,len viem že bebou. Doma už v pohode bola len na prsníku niekedy aj každú hodinu. Ale teraz keď sa napapá za nejakých 5 min. tak sa začne na prsníku zlostiť a pučiť. Neviem či to znamená že ju bolí bruško a nemôže sa vykakať ale skôr mam taký pocit,že si chce len dudlovať a to mlieko jej ide stále. Nie je to stále,niekedy sa napapká a pekne zaspinka a niekedy takto vystrája. Prosím poraďte,v čom môže byť problém.

strapco13
12. jún 2012

@kwatka ak sa hneva odtrhne a mliecko tecie tak je tio kvoli tomu, mozes skusit zmenu polohy, ze dietatko bude nad prsnikom, ale ak mliecko netecie tak skus stlacenie prsnika a pripadne aj druhy prsnik ponuknut
skus sa skontaktovat s laktacnou poradkynou nech skontroluje dojcenie.. www.mamila.sk najdes zoznam
a este raz gratulujem 😵

strapco13
12. jún 2012

@rybka08 skor ako bylinky, sa nakontaktuj priamo na laktacnu poradkynu, nech ta nauci ako spravne prilozit dieta, co je dolezte sledovat pri dojceni a pod..aby ste mali dobyr zaciatok 🙂
a nedaj sa potom zmiast sestrickmi na sestonedeli....aj z makkych prs sa da kojit..ja z takych kojim dve deti 😀 😀 😀
este sa stretnes s mnohymi mytmi o dojceni..pozri do mojho fotoblogu na clanok myty a pravdy o dojceni

henee
12. jún 2012

@rybka08 ja si objednávam senovku a benadikta z tejto stránky: http://www.utrochslnc.eshop-zdarma.cz//index.ph... ale tiež až po konzultácii s LP 🙂 a to stými sestričkami je fakt pravda, nepočúvaj ich aj mne toho narozprávali až až a predsa plne dojčím malého, zatiaľ úspešne 🙂

rybka08
13. jún 2012

@strapco13
@henee
dakujem, urcite budem kontaktovat LP, citam si vsetko dostupne, takze teraz budem ovela lepsie pripravena 🙂