Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
6. sep 2011

@elizabeth22 uz ti napisala strapco, ja len dodam, ze ked napises svoj nazor, tak radis, hovoris, ze u teba to fungovalo, nech to pripadne skusi tiez. a to, ze cumel u vas nemal vazne nasledky, tak u inej maminy moze aj napr. jednorazove pouzitie flase mat nasledky vazne ... aj keby bolo riziko 1:1000, tak cumel/flasu mamine neporadim .. co sa tyka koliky/refluxu a podobnych problemov..ak je moznost, treba to konzultovat s laktacnou poradkynou face to face, strapco ti uz pisala, cim to moze byt a co moze pomoct, takze mozno pri dalsom babatku 😉
@bobocka ja som utisila na prsniku, vysetrit ho mozu aj na mne, ak s tym maju problem, podpisem im, ze som odmietla (aj tak nevidim zmysel vo vizitach 2x denne - ja som si teraz druhykrat polezala v porodnici 10 dni a kazdy den kontrolovali to iste dokola - stylom ma dve oci, dve usi, dve ruky a nohy, gulky zidene, zltacka mierna a dovi dopo)

@natas4 babatka sa tak rychlo menia, ze kym si zvyknes na jedno, uz plati druhe..moj maly tiez kakava raz za 2-3dni, coskoro sa to zmeni niektorym smerom (bud castejsie alebo este menej casto), lebo pomaly nabehneme uz na prikrmy, kedze sa uz hadze po jedle ako divy. moze byt, ze aj z riedkeho kaka bude pasta, kedze nekaka denne

bobocka
6. sep 2011

@prsky jaaaj,to si este nemala skusenost s personalom na novorodeneckom v bb.ze babyfriendly-to iste 😠 tam riesia take veci ,ze by si nechapala ☹

elizabeth22
6. sep 2011

@prsky ano,dakujem za rady,ale verím,ze dalsie bábo koliku mat nebude 🙂

prsky
7. sep 2011

@bobocka postupy su, zial, nie vzdy velmi babyfriendly, ale je to o ludoch, verim tomu, ze ked budu maminy slusne pozadovat, aby sa s nimi a ich detickami zaobchadzalo ako s ludmi a respektovalo sa pravo matky rozhodovat o tom, co sa bude diat s nou alebo jej dietatom, tak sa to postupne zlepsi ..hadam nase dcery zaziju 😉

natas4
7. sep 2011

@strapco13
@prsky
@bobocka dakujem za rady a povzbudenie 🙂 budem kojit aj nadalej na poziadanie a nebudem si vsimat ze necitim stekanie mlieka, prsia mensie ako pred tehu...dcerka vyzera byt spokojna, tak zrejme je vsetko v poriadku 😉

ewana73
7. sep 2011

baby v poslednom case ma pri dojceni ked lezim dost boli v pravom boku,je to take pichanie pod rebrom az dole k boku.stretli ste sa s tym?

bobocka
7. sep 2011

@prsky presne taky pristup volim aj ja.mile slovo a usmev dokaze divy robit.akurat som dnes stretla kamaratku,co ide historiu pisat 😀 chce si v nasej nemocnici porodny plan presadit.teda aj veci s dietatkom spojene,ako skin to skin a prve prisatie uz na sale.no som zvedava ako obstoji 🙂 mne dali maleho cca 6 hodin po porode na prve kojenie.a ze babyfriendly 😠 (podotykam porod velmi dobry,rychly,bola som cula ako rybicka,maly bol uplne v poriadku a aj tak sa tak dlho cakalo-dodnes nechapem naco 😠 😠 😠 😠 )

strapco13
7. sep 2011

@ewana73 je to len v tejto polohe?..inak nemas bolesti prsnika, bradavky alebo citlivost bradaviek? farebne zmeny alebo hrce na prsniku?

ewana73
7. sep 2011

@strapco13 nie nic z toho preto uvazujem,ci to nie je len pretazenie.

strapco13
7. sep 2011

@ewana73 lpotrebovaa som vediet, ci je to len v tej polohe alebo inde...inak to neodlisim...tak potom bud pretazene, alebo mas natiahnuty nejaky medzirebrovy sval, ci si priscviknes nerv v tej polohe..skus si zmenit polohu..trosku ju pouprav tak aby to nebolelo, alebo koj v sede par dni kym to neprejde...alebo cas na nejaky welness pobyt ci masaze 😉

ewana73
7. sep 2011

@strapco13 dakujem. ano presne iba v tej polohe na pravom boku.no maly je uz velky takze kojenie posediacky nehrozi a kojim uz iba na obed a vecer . len to je taka bodava bolest akoby ma niekto pichal nozom preto som uvazovala,ci to nemoze byt nieco ine.. co ja viem slepak nedajboze alebo nieco ine.

strapco13
7. sep 2011

@ewana73 keby to bolo nieco ine..tak je to aj v inych polohach..sleduj si to a keby hej, tak sa daj vysetrit..sono, krvny obraz a pod

ella1980
7. sep 2011

@prsky : pani, tak aj ty tak casto ako ja. hej, bolo to zrozumitelne a velmi pekne dakujem za taky detailny popis...u nas spanie v spolocnej posteli neprichadza do uvahy a po leziacky sa mi zle koji, cize ja len sedim. Asi preto je to take unavne, ale aspon mam istotu dobreho prisatia aj v noci...

@janush vdaka za odpoved. Ja mam tiez pocit prazdnych prs, ale je to len pocit, nastastie ma na to jedna laktacna pripravila, ze to pride hoci aj teraz mam napr. nadprodukciu. No tak to je fajn, ze Ti babo tolko pospi. Ja nemam ani raz za den taku dlhsiu pauzu.

ewana73
8. sep 2011

@strapco13 dakujem,ano sledujem to ,zatial mi to nepripada az take vazne,bude to asi len pretazenie ale chcela som vediet,ci sa stym uz niekto stretol. 😉

nelle
8. sep 2011

@ella1980 len by som chcela pridať jednu moju skúsenosť..ja som tiež od narodenia malú kojila výhradne posediačky, lebo poležiačky nechcela ani za svet, ale aj pre mňa to bolo v sede istejšie..potom sme šli na 2 týždne k babke na dedinu a nejak som zlenivela a začala som si ju prikladať poležiačky, lebo som to tak vypozorovala od segry, že jej sa tak dá v pohode kojiť...tak som skúsila a potom som už malú nechala spať pri sebe a odvtedy to tak praktizujeme aj doma..ale cez deň sa to nezmenilo a kojím posediačky...veľkou výhodou je, že v noci som sa vždy úplne prebrala a potom sa mi nedalo spať, takto kojím v takom polospánku...držím palce, nech sa to u vás zlepší 😉

wvwvw
8. sep 2011

Ahojte maminky.chcem sa vas spytat na vas nazor.mame 4 mes aj 2 tyzdne a v poslednom case sa mi maly pri dennom kojeni zacina v kuse mrvit.kojime po leziacky,ale aj po sediacky to robi.vyklada si na mna nozky,odtlaca sa,kope ma patou do nohy.pritom ale saje o sto sest.myslela som si ci to nie je slabym tokom mliecka,lebo tiez ho je uz menej ako predtym...ale ked nanho pozeram ma plne usta mliecka,az mu dakedy kutikmi vyteka.niekedy to robi hned od zaciatku,niekedy az casom.a este nieco napapany sme do 5 min,pokial nespi dlhsi spanok a je velmo hladny.viacej papat nebude ani za nic.poradte mi cim to moze byt? Vdaka....

pami27
8. sep 2011

Ahojte, už 9. deň mám málo mlieka. Normálne sa mi to vždy do pár dní upraví, ale teraz..... Rozmýšľam či to nie je aj tým, že som mala menštruáciu. Malého sa snažím prikladať častejšie, ale on zasa štrajkuje. V noci a ráno papá dobre, ale keď mu už netečie mlieko rovno do pusy, odtrhne sa. Takto ideme celý deň po pár glgoch. Večer potom začne konečne sať a nie je čo. Včera som ho odtrhla po 20 minútach - chúďatko moje. Za týždeň pribral iba 80g. Neviem ako sa z toho dostať.

aaddeell
9. sep 2011

ahojte posledne dni chce maly papat kazde dve hodinky, myslite ze mu uz nestaci mliecko? drobec je velky papac od narodenia uz treti den v porodnici si vytiahol 60 ml
mliecka mam dost povedala by som ,ze az moc, dnes ma drobec 3 mesiace a ma 6860g a 63 cm podla doktorky to je vaha polrocneho dietatka ,ale nie je tucny nema faldiky len je dlhy
v noci spi prvy spanok cca 5 hodin a potom sa budi kazde 2,5 hodiny ale cez den chce papat casto

prsky
10. sep 2011

@wvwvw no uz je pohyblivejsi, aj moj maly sa odtrha, pozera sa kade tade, odraza sa odo mna nozickami, sibrinkuje rucickami...fajn je dojcit v co najpokojnejsom prostredi. ked pises, ze mu mliecko vyteka pocas dojcenia z ust, je mozne, ze mas silny tok miecka, ktory este stale nestiha uplne spracovat a mrvi sa aj preto. skus antigravitacne polohy (dietatko musi mat hlavicku vyssie ako prsnik, aby "tieklo do kopca"). ak ide naozaj o nadprodukciu, bolo by fajn ju znizit a to dojcenim tak,ze 2dojcenia lavy prsnik dalsie 2 dojcenia pravy prsnik.
aku ma stolicu? ak je spenena, casto prdi, to je tiez znakom nadprodukcie

prsky
10. sep 2011

@pami27 ved na siesty mesiac zivota je to pekny tyzdenny prirastok..nemozes ocakavat, ze dietatko bude priberat tak ako v prvych tyzdnoch zivota. v 5-6 mesiaci ma byt prirastok podla tabuliek 35-55 g/tyzden
dolezitejsie, ako vazit dieta, je poznat, ci dost cika, ci je spokojne v ramci svojho temperamentu. vecer byvaju deticky skor unavene, niekedy pretazene, byvaju placlive a prirodzene sa tahaju za prsnikom, ktory ich ukludnuje, cize dlhsie satie ani nemusi znamenat uplne hlad a moze si chciet iba podudkat (tam im skor vyhovuje, ze mliecko netecie samovolne - a ani nemozes ocakavat, ze budes mat do ukoncenia dojcenia nadprodukciu).
z tvojho popisu mi skor vyplyva, ze mate pekne nastavenu laktaciu. to odtrhanie sa cez den by som skor pripisovala tomu, ze uz sa zacina zaujimat o dianie okolo neho.

prsky
10. sep 2011

@aaddeell frekvencia dojcenia u dietatka dojceneho na poziadanie sa u malych babatiek moze menit (aj casto). raz za 2h je uplne normalna castost dojcenia...ak mas vela mliecka, je mozne, ze sa nahlta vzduchu popri tom, ak o sa snazi spracovat silnejsi tok mliecka a tak sa nenapapa poriadne a preto po 2h znova pyta - ak ale predtym tento "problem" nebol, tak bude dovod niekde inde (netusim kde). inak sa dojcite primerane k veku a prvy 5h spanok v dobrom zavidim, moj spi prvy spanok okolo 2,5-3h 😉 (aj dcerka tak spavala). ja by som neriesila a uzivala si dojcenie..jedine, co sleduj, je spokojnost babatka a dostatok pocikanych plienok. hmotnost ma tiez v pohode (moj mal v 3m 6kg, v 4 takmer 7kg a to nepatri k najtazsim chlapcom, ale je taky priemer, trosku nad tabulkovu hmotnost)

agathokleous
10. sep 2011

Ahojte baby no rozhodla som sa aj ja uz napisat sem, uz 6 den mam pocit ze mam mliecka malo, rano nemam vobec naliate prsniky, malu sice nevazim cika pekne aj kaka , ale aj tak ked je uz predvecerom taha, taha a mne sa zda ze jej netecie kedze sa odtahuje a place:( a vobec ma teraz dost placlive obdobie neviem co sa jej porobilo. ked nespinka tak je umrncana, a spinka mi podstatne menej aj cez den. Cez den nic ine nerobim len ju prikladam aby sa to upravilo. ale nejak nebadam zmenu.kedze zijem na cypre tak som si dala poslat homeopatika zo Slovenska tak hadam to aspon trosku pomoze. snazim sa na to nemysliet ale ked rano vstavam s uplne makkymi prsiami tak som nestastna, predtym to takto nebolo. mliecko tam je ale ten pocit nenaliatych prs je strasny. kojit nechcem prestat.

seva
10. sep 2011

ahoj, myslim, ze najdolezitejsie je rozhodnutie, ze nechces prestat malinku kojit. ak ma cca 6 pocikanych plienok denne, a kaka nazlto, nie je dovod si robit starosti. urcite mas dost mliecka. mozno tvoj pocit budenia sa s nenaliatymi prsnikmi suvisi s tym, ze sa tvorba mliecka prisposobila rezimu malinkej. mozem sa spytat, ako sa budi na dojcenie v noci? ako dlho prespinka?
na tvoje uistenie, skus sledovat ked papa, ci vidis tzv. "pauzu v brade".
to ze ju casto prikladas je dobre, tym sa tvorba mliecka podpori. skus jej ponuknut prsnik aj namiesto cumlika (ak ho pouzivas), pripadne este osvedceny je caj zo senovky greckej. nezabudaj vela pit.
inak, to "placlive" obdobie je asi normalne v tomto veku, aj moj stvormesacny syncek, pred tym "pohoda-klidek" babatko, je teraz taky placko, cez den pospinka tak 3 hodinky max., aj to prerusovane, pasticku ma stale v pusinke (cumlik nepouzivame, lebo ho nechce). som si ista, ze papa dobre, nakolko vazi uz 7 kg (porodna vaha 3400g). nam pomaha chodit vonku (v kociku na prechadzke prespinka ovela dlhsie).
drzim palce!

prsky
10. sep 2011

@agathokleous je uplne normalne, ze sa prsia casom uz na pocit nenaplnaju, ani nie su tvrde a je aj normalne, ak uz necitis spustanie mliecka - je to dokonca tak, ako ma byt. ked sa ti zda, ze netecie, skus stlacanie prsnika http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
nepokoj moze mat rozne priciny, najoblubenejsia su rastuce zubky, tak mozno vas nejaky v najblizsich dnoch caka. snaz sa o co najlepsie prisatie, stlacaj prsnik, pocas jedneho dojcenia aj prestriedaj prsniky. cielom je, aby sa pri jednom dojceni co najviac nasytila. ked bude nepokojna velmi skoro po dojceni, nedavaj jej hned prsnik, nepokoj nemusi automaticky znamenat, ze je hladna...skus ju upokojit inak a ak nepomoze, tak az potom jej prsnik ponukni. velmi dolezite je, aby si bola ty pokojna, na deti sa mamin stres prenasa a coho sa mamina boji, to sa stane 😉

agathokleous
10. sep 2011

@seva
@prsky dakujem baby, no malinka v noci zaspava okolo 8 mej a spinka ako kedy, predtym vydrzala do 4 tej rano, posledne dni spi vacsinou do 2 hej potom sa budi okolo 5 tej , 6 tej, a potom okolo osmej , ako urcite je to fajn, ale boli take noci ked sa mi budila kazdu hodinu, teraz sa to trosku zlepsilo, aj vcera v noci sa mi zobudila o 12 tej potom o pol 4 tej , potom o 6 tej ale zaspala bez dojcenia do 8 mej. Mne vadi ten pocit nenaplnenych prsnikov, ale ako tu citam asi to je normalne lem mi to chyba, ked som ich mala plne tak som vedela ze tam je vela mliecka, teraz sa neviem zbavit pocitu ze tam mliecko nie je. Nepokojna zacala byt teraz, predtym bola pokojne babatko, teraz je placliva a ukludni sa len na rukach. lenze kedze mala ma mozno uz viac ako 7 kg , nevladzem ju nosit vkuse na rukach , predtym sa vedela aj sama zabavit, teraz nie ako nahle od nej odidem tak place. nooo dasienka ju musia riadne svrbiet lebo si zuzle rucky. a vidim ze su take tvrde, vsetko kuse. len pediater mi povedal ze tak skoro to na zubok nevyzera, tak neviem. Predtym mi mala vedela prespat 3 hodinky doobeda, a potom aj poobede nejake dve hodinky , teraz mi dava 20 minutove spanky, najhorsie je ze nic nemozem urobit.

aaddeell
10. sep 2011

@prsky dakujem za rady maly je spokojny a stale usmiaty a mame aj dost pocikanych plienok povedala by som ze az moc 😀

lenkagej
10. sep 2011

ahojte, poradí mi niekto? počas tehotenstva som mala zníženú činnosť šž, euthirox som užívala ešte dva mesiace po pôrode. potom mi ho lekár vysadil a bola som dva mesiace bez liekov. opačný problém vznikol teraz, keď som bola na kontrole zistili mi zvýšenú činnosť šž. stále kojím a nerada by som skončila. chcú mi nasadiť lieky na utlmenie. škodí nejako zvýšená činnosť mojej šž tým,že kojím môjmu dieťaťu? budem môcť kojiť, keby som začala užívať lieky? ďakujem za radu

prsky
10. sep 2011

@agathokleous moj maly cicavec dava 40minutove spanky a to sa mu zubky posuvaju tak narazovo, neda sa nepokoj na zuby zvalovat cele tyzdne. ked ma nepokojne dni, tak sup do satky/manducy a ficime - ja si navarim, poupratujem, maly si niekedy aj pospi. takze ja vrelo ergonomicky nosic odporucam, vyuzivam uz pri druhom dietati a zachranilo to moje dusevne zdravie a ich zivoty 😉 😀

@lenkagej pokial viem, su aj lieky na šž kompatibilne s dojcenim, treba sa poradit s endokrinologom, hlavne upozornit, ze by si rada dojcila aj dalej. zvysena cinnost šž by nemala dieťatku ublizit.

agathokleous
10. sep 2011

@prsky velmi pekne dakujem za rady, vazne uz uvazujem ze si ten nosic zaobstaram lebo nosenie na rukach mi pride cim dalej tym tazsie.

prsky
10. sep 2011

@agathokleous ale pozor, nie je nosic ako nosic..klokanka ti moc nepomoze (chicco, baby bjorn, red castle a spol) .. treba ergonomicky nosic (manduca, ergo, bondolino, beco, liliputi, mei tai...)