Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

adrika25
18. máj 2012

Ahojte, idem si ku Vám opäť po radu, malá mi má občas zelenú stolicu, asi každý 2 deň nie veľa, no a pediatrička mi dnes povedala, že je to hladová stolica a, že to mám sledovať, no a teraz neviem čo si mám myslieť lebo čo čítam na internete, zelená nejedná sa hladová. Malá je plne dojčená, mliečka mám dosť, nevyzerá byť hladná, pri vážení u doktorky dnes pribrala za 2 týždne 440g.

nat28
18. máj 2012

@adrika25 ahoj, my sme tiez mavali zelene stolice, ale mala priberala 300g tyzdenne, takze hladna urcite nebola 😀 ono to vraj moze byt z toho, ze to rychlo prejde traviacim traktom, nic hrozne, neboj sa 😉 ked ti pekne pribera, tak si to proste nevsimaj 😵

zuzub
18. máj 2012

ahojte, chcem sa spýtať či môžem piť zázvorový čaj, ked kojím.dakujem.

strapco13
18. máj 2012

@zuzub mozes

strapco13
18. máj 2012

@adrika25 ako stare babatko?
zelena stolicaje z rychlejsieho prechodu traviacim traktom alebo ak stoji dlhsie v plienke
opis mi dojcenie
prirastok je krasny cize urcite nemate hladovu stolicu 😉

strapco13
18. máj 2012

@nelinqua mliecko sa tvori hlavne pocas dojcenia, cize ak mas pocit ze vypije oba prsniky aj so stlacanim, tak kludne ponukni znova prsnik..ak chce zoberie, ak nechce nezoberie
plus moze chciet len tak si dudkat na prsniku..tzv nenutritivne sanie, co je tiez velmi dolezite, tak mu kludne nechaj

strapco13
18. máj 2012

@chomik z materskeho mlieka sa neda prejest, cize mu to absolutne neobmedzuj
skor by som mu znizila davky prikrmov..3 prikrmy sa mi zdaju strasne vela
zavedeniom prikrmov sa nema obmedzovat dojcnie..prikrmy sa zavadzaju POPRI dojceniu a nie namiesto
aj WHO to tak doporucuje..zavadza prikrmy postupne do 2 rokov prpri dojcenie a potom dojcit tak dlho ako to matke a dietatku vyhovuje
dojceni nie je len o jedle..je to aj o smade, citit pritomnost matky, ukludnit sa, zaspinkat, dieta sa moze dojcit ked mu je zima, ci teplo
ako uspavas? opis mi to

chomik
18. máj 2012

@strapco13 Zvykli sme zaspávať tak, že som si s malým ľahla, dala mu prsník a po chvíľke pitia zaspal....v poslednom čase mu však takéto uspávanie len "dobije" batérie a začne podskakovať a mávať rukami....tak buď uspávame v kočíku alebo na prsníku ale na rukách...veď to, že dojčenie sme podľa môjho pocitu ani moc neobmedzili, len sme akoby navyše pridali 2 príkrmy...ale veľa toho zasa nezje...teda neviem, koľko zjedia iné deti ale na zvyčajne je to tak maximálne 1 dcl príkrmu, ovocia možno trošku viac....keďže flašku vôbec nepoužívame, tak mu prsník teraz v lete núkam častejšie...vždy po jedle a aj keď je nepokojný...len niekedy sa tak dlho na prsníku ukľudňuje až mám pocit, že mu to mlieko ide ušami 😖

nelinqua
19. máj 2012

@strapco13 len praveze jej ked uz ide len pomalicky po kvapkach a je este nema dost tak zuri :D a vtedy si moc nechce len tak cuckat:( prehyba sa dozadu , cucne 2x a zlosti sa..ale potom co ju upokojim sa netvari nejak nespokojne..

seva
19. máj 2012

@adrika25 myslim, ze tvoja lekarka bude "stara skola" ... vahovy prirastok mate krasny, vobec to neries. obcas zelena stolica je u plne kojeneho dietatka ok. kolko mate pocikanych plienok za den?

beton
19. máj 2012

@adrika25 urcite je stolica ok. este mi napada, ci neberiete nejake lieky, zelezo a pod. z toho to tiez moze byt. ale urcite by som si kvoli tomu nerobila starosti, ked citis, ze je vsetko ok.

beton
19. máj 2012

@chomik uplny suhlas so @strapco13. zavedenim prikrmov sa dojcenie nenahradza, ale doplna. mas stastie, ze mas takeho hladosa, lebo zavedenie troch prikrmov v prvom mesiaci prikrmovania (teda za predpokladu, ze ste vylucne dojcili do 6 mesiacov) je dost velky risk. tieto deticky su potom take syte, ze mliecko odmietaju, cim sa jeho tvorba znizi a predcasne sa odstavia. takze vase stastie je, ze maly takto nereagoval a mliecko pyta nadalej rovnako ako predtym. presne tak to aj ma byt. a pomedzi to mu davat ochutnat nejake nove chute.
vsetko robis vyborne, aj to, ze ho upokojujes na prsniku, aj ked uz nie je hladny. dojcenie nie je len o jedle, ale najma o vzajomnom vztahu a kontakte.

beton
19. máj 2012

@nelinqua si pisala, ze mate v noci dlhsiu pauzu. spinka v posteli pri tebe? nocnym dojcenim sa totiz najlepsie zvysuje tvorba mliecka. takze ak ju nemas pri sebe, sup s nou do postele, ked ta bude citit, tak sa aj zobudi. mozno postaci 1-2 tyzdne. mozno tak uz ostanete :o)))

nelinqua
19. máj 2012

@beton spinka vo svojej postielke...hned by sok to skusila len ja sa strasne bojim ze ju v noci buchnem rukou alebo privalim..strasne putujem po posteli v noci🙂

naty1987
19. máj 2012

ahojte mam taky problemik: ked sa mi nalievaju prsia tak lave prso mam aj tak makke a prave skoro tvrde myslela som ze v lavom nemam mlieko ale pocas kojenia mi tieklo s prsu a ked maleho prilozim tak sa naje a je spokojny a spi aj 3h co je super ale co s tym pravym prsom potom ??je skoro trvde po brebaleni si maly niekedy este cucne s prsa to mu ponuknam ten pravy ale je tam len 5 minut a je tuhy mam prso odsat uplne alebo len trochu alebo vobec a cakat kym sa malay zobudi a hned ho prilozit?

lunnka
20. máj 2012

Ahojte dievcata, som tu nova, len sa ucim dojcit.. porodila som v pondelok a stale mi nie su niektore veci jasne.. neviem kolko mam nechat malu spinkat, ci ju mam po 3hod budit, alebo nie, vsade sa pise inak. bala som sa ci mam dost mliecka, asi ano, ked si stlacim nestrieka, len vyjdu kvapky..a kojite z oboch prsnikov v ramci jedneho kojenia alebo striedate? dakujem 🙂 - nemam kedy citat vsetko dozadu 😒

jurkovamiluska
20. máj 2012

@lunnka ja som prve dne budila, lebo mi tak povedali, ale maly bol mrzuty koli tomu, tak som ho nahala a povedala si, ved dieta nieje sproste a na hlad sa zobudi. kojim len z jedneho a potom na dalsie z druheho. ked budes z obidvoch maly(a) vypije len to predne mlieko a to ju nezasyti. a kazdu chvilu sa ti bude budit na hlad, z druheho daj len ked mu nebude z jedneho stacit. inak je tu vela diskusii o tom a su tu aj laktacne poradkyne, ktore ti velmi radi pomozu, len ich musis najst

lunnka
20. máj 2012

@jurkovamiluska dakujem ano viem musim popozerat, len teraz nestiham ani wcko 😉 vyuzila som, ze mm pri nej zaspal

chomik
20. máj 2012

@beton
@strapco13 Vďaka. Ja som začala s jedným príkrmom, prvé 2 týždne mal problém zjesť vôbec 1-2 lyžičky, časom sa to zlepšilo...keď on tak strašne úpenlivo pozeral, keď niekto iný jedol, že som mu postupne začala núkať aj 2. - 3. krát...ale tým, že mi spí na prsníku, tak zaspáva aj vstáva a je napapaný mliečka, tak potom toho príkrmu mi zje tak do 1dcl, niekedy aj menej...ale keď píšete, že mu stačí mm, tak už to nebudem ďalej riešiť 🙂

lunnka
20. máj 2012

ja inak neviem kedy ma dost, lebo malicka pije, zaspava pri´tom, zas pije a tak by bola do nekonecna.. preto ked uz je dlho ju sama musim odtiahnut, aj ked nerada..mam pocit ze ma pouziva obcas ako cumel 🙂 ako mam teda vediet kedy ma dost?
co sa stolice tyka, raz mala taku zelenkavu, niekde som citala, ze by mala mat farbu prazenice, co uz asi ma :D ta zelena je ze kvoli castemu prikladaniu na kratko, cim pije len predne mliecko.. cize ak sa aj nahodou ta zelena vola hladova, ked sa priklada castejsie, malo by to byt ok ci nie?

beton
20. máj 2012

@nelinqua ano, takyto strach je opodstatneny, ak si na drogach, alkohole alebo inych psychotropnych latkach. za normalnych okolnosti su materinske, resp. rodicovske, lebo sa to tyka aj otcov, instinkty take silne, ze dietatku urcite neublizis. praveze sa lahsie nastavite na spolocny rezim a navzajom si takto pomozete a blizkost urcite vychutnate. takze smelo do toho. aspon na niekolko dni, kym sa s mlieckom rozbehnete. vyskusaj, mozno ju uz naspat nevratis 🙂 uvidis, ako vam bude vyhovovat

nelinqua
20. máj 2012

@beton dakujem za podporu, vyskusam to🙂

beton
20. máj 2012

@lunnka dojci malu na poziadanie. pokial nema velmi dlhu pauzu v dojceni pocas dna, tak ju urcite nebud. keby spala uz 5 hodin, tak to je uz velmi dlha pauza. takuto dlhu pauzu moze mat jednu v noci, inak by mala papat castejsie, aby sa ti tvorilo dostatok mliecka. cim viac totiz kojis, tym viac mliecka sa tvori. takze pocuvaj svoje dieta, pln jeho potreby a vsetko bude ok. pises, ze skoro zaspava na prsniku, skus stlacanie prsnika, to by ju mohlo vratit spat k aktivite, ktoru vykonava
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
inak spravanie, ktore opisujes je uplne normalne pre take malicke dietatko. tak po 2-3 mesiacoch sa to zlepsi, moze aj skor. taketo male deticky potrebuju mat neustaly kontakt, preto im to splnis bud dojcenim alebo napriklad aj nosenim v satke, babyvaku, ergonomickom nosici...to ta odbremeni od neustale posedavania a dojcenia a pocitu, ze nic ine nerobis :o}}
ad. stolica. ak sa zelena stolica vyskytne, nevadi. ak je to pravidelne, ale dieta dobre pribera, je spokojne, tiez nevadi. riesit zacni, keby dieta zaroven neprospievalo. inak je vsetko v poriadku a tes sa z novej ulohy, ktoru prave zazivas.

koran
20. máj 2012

Ahojte, hladala som tu na fore ale akosi neviem nič nájsť ohladom minerálok počas kojenia. Možete mi prosím poradiť konkrétne ktoré minerálky sú vhodné? (je aj niečo cenovo dostupnejšie než Lucka??) Ďakujem

sasena033
20. máj 2012

@beton ahoj mne tiez akosi ubuda mliecko ked tak citam tak to bude tym ze mala spi cez noc aj 10 hodin a to by asi nemala,sak??? a spinka v postileke 2*za noc odsajem az sa dotori ale asi malo lebo poas dna chuda ani nespi mam poit ze je stale hladna ppyta aj akzdu hodinu a k veeru detto ....asi bude lespie ked ju ezmem ku mne do postele a budem kojit kazde 3-4 hodiny??

beton
20. máj 2012

@sasena033 v obdobi 3-4 mesiacov zvykne dojst k rastovemu spurtu a telo sa nestaci prisposobit dostatocne rychlo, ze ma tvorit viac mliecka. vtedy sa moze taketo spravanie vyskytovat. babatko si nocne dojcenie dohana cez den. to je ok, ak je mliecka dostatok. ale ak mas pocit, ze je jeho tvorba nizsia, babatko menej pribera, menej cika, kaka. tak urcite je najistejsia pomoc vziat si ju do postele na noc. nastavite sa na spolocny rezim, nemusis vstavat odstriekavat alebo dojcit, zvladnej to aj v spanku. uvidis, ako sa mala nastavi, ked ta bude citit v tesnej blizkosti. dokazane vsak bolo, ze aspon jedno nocne dojcenie by malo byt zaradene medzi 1 Aa 5 hodinou rano, kedy je tvorba mliecka v dosledku dojcenia najefektivnejsia. vyborne je lahnut si s nou na tyzden do postele a dojcit sa kedy potrebujete. na ten cas, kym prekonate tuto "krizu". ak si to pri starsom nemozes dovolit, tak velmi odporucam nosenie v satke, ergonomickom nosici. ked bude v uzkom kontakte, bude omnoho pokojnejsia, to sa najma tych vecerov tyka. dieta nie je nespokojne len kvoli hladu, ale aj ked je mu zima, teplo, zlakne sa, citi sa samo, nudi sa, boli ho nieco, alebo len tak chce niekoho citit, byt v kontakte.
takze ta velmi podporujem vyskusat to spolocne spanie, uvidis, co to spravi a k veceru nosenie, mojkanie...a vsetko bude opat ako ma byt 🙂

beton
20. máj 2012

@koran idealne cistu vodu z vodovodu, kedze sme jedna z mala krajin s naozaj kvalitnou pitnou vodou, ktoru mame takmer zadarmo vo vodovode. paradoxne aj v splachovaci zachoda, co by inde za tu vodu dali....
treba ju trochu nechat odstat, aby sa odchlorovala.
lucka je dojcenska voda, nie mineralna voda. skor ide o reklamu ako nevyhnutnost podla mojho nazoru, kedze aj detom mozes v pohode davat vodu z vodovodu.
mineralky mozes pit, ak ich v rozumnej miere striedas a nemali by mat bublinky, lebo tie deti nafukuju.
tak nazdravie 🙂

lunnka
20. máj 2012

@beton dakujem za radu 🙂

sasena033
21. máj 2012

@beton no kojim rano o 4,30 dnes stala uz o 2,30 predtym este o 23,00 som odsala 🙂 no asi to dohana pocas dna... malink apekne kaka aj cika ma 6 kil takz emyslim z efajn 🙂 tak skusim nejak to mlieko rozbehnut oddnes ju necham u mna v posteli a skusam maly uz ma svvoju izbu tam nie je problem len som myslela ze bdu elepie v postielke tam spi dlhsie 😅 no a satklu mam K´tan tak budem nosit 🙂 takz eby sa to malo okolo 4 mesaica dat do normalu??

koran
21. máj 2012

@beton ďakujem za radu, my máme velmi dobrú vodu (sme na takej polosamote) a ideme ju dať na rozbor, ten bol robený, ale dávno a vyšlo tam že je vhodná aj pre kojencov. takže myslím že zo studne ked je, tak chlorova nie je. kapnem si donej trošku citronu na ochutenie.