Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

mneme
23. máj 2010

@dr.janinka pozri tu http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/10/kolko-...

annag ti urcite povie, ze pomale priberanie nie je dovod na dokrmovanie um, ale na upravu dojcenia. ci babo vypije alebo nevypije 20 ml sa z hladiska prirastku na vahe vobec neprejavi, akurat mu tak pokazis prisatie cumlom. vypln jej dotaznik a urcite ti poradi 😉

shaarka
23. máj 2010

@annag,
tak dik, trosku si ma ukludnila.
natieram, natieram, vetram (mam zberace mliecka, aby sa bradavky netrapili vo vlozkach a podprde).

prosim, odpovedz mi este na tieto otazky:
1.: ten pluzgier, ktory mi maly vyrobil, si mam prepichnut (ak by mi ho urobil zas)? teraz ho mam prasknuty a trosku krvavy 😅
2.: je v poriadku, ak sa mi jeden prsnik nalieva viac ako druhy? mam tendenciu maleho viac krmit plnsim prsnikom (je omnoho tvrdsi ako pravy) a tym padom asi nedavam dost informacii do praveho prsnika, aby tvoril viac mliecka. ako to urobit, aby som si poriadne vyprazdnila lavy, plnsi, a zaroven aby sa tvorilo mliecko aj v pravom? ma to byt vyvazene?
3.: mam uplne rozdielene bradavky - lava je vacsia a nie pekne symetricka, ma taku ako keby vypuklinu (vsimla som si to v tehotenstve). prava bradavka je mensia, musim si ju "stoporit" pred prisatim, aby sa s nou Teo "nemiloval" a nepusinkoval ju 😀 aj to je v poariadku?
4.: ako je to s alkoholom? kedy si mozem dat pohar vinka s kolou? alebo male pivo?
5.: a co tieto potraviny, aky mas na to nazor?
- vinea (bublinky)
- pukance
- corn flakes
- korenie s cesnakom (grilovacie korenie)
- cesnak na hriankach
- prazena cibula (bezne som ju pridavala hadam do kazdeho jedla)

V knizke What to expect (the 1.st year) som sa docitala, ze dojciaca zena ma jest zdravo a pestro a dokonca tam neboli napisane ziadne potraviny, ktore treba vylucit (ani brokolica, ani krafiol, ani jahody, napr. ako sa hovori na SK)...

shaarka
23. máj 2010

a este jedna velmi zavazna otazka:
ako mam vediet (cisto hypoteticky), ze uz sa mi netvori dostatocne mnozstvo mliecka? zistim to jedine tak, ze maly bude revat po kojeni od hladu a ani po prikladani neprestane? alebo ako?
nechcem ho zakazdym vazit... 😔
resp. ako si mam byt ista, ze mam mliecka dost a maly pije? poradne su lan raz za mesiac a to je dost malo na to, aby som zistila, ci prospieva.

annag
23. máj 2010

@kika29

samozrejme, môžeš obidva lieky od bolesti, ibalgin 400 by Ti mohol snáď lepšie zabrať a zajtra k zubárovi 😅 , prajem skoré uzdravenie, určite v dojčení pokračuj, toľká škoda vylievať mliečko

olifcek
23. máj 2010

@dr.janinka ked babo menej pribera, hrozi nemocnica????? 😕 😕 😢 😢

shaarka
23. máj 2010

@luly13,
aj ja som sa stretla s tym, ze sa ma kazdy naokolo pyta: a kojis? vies, ze to je dobre pre babatko! tak sa snaz kojit co najdlhsie! a mas dost mliecka?
😠 😠 😠 strasne ma hnevaju tie reci - jednak preto, lebo som pre kojenie podla mna urobila naozaj maximum a dvak - ako som sa terza pytala annag - ako mam sakra zistit, ci mam dost mliecka?? 😅
hrozim sa toho, ked sa mi z nejakeho dovodu nepodari dlho kojit, ze co na to okolie, ako na mna budu pozerat.

a okrem toho:
@annag, ako dlho mam tie bolesti trpiet? je mozne kojit dlhodobo aj s tou prekliatou mykozou? uz by som chcela mat z kojenia radost... niektore moje kamosky sa na kojenie tak nepripravovali a su uplne ok, bez problemov. preco jaaaaaaaaa??? premyslam, ze ci budem mat dost trpezlivost zvladat tu bolest a nepohodu prikojeni... a ako dlho este. 😔

prsky
23. máj 2010

@shaarka to, ci mas dost mliecka zistis tak, ze je babo spokojne, ma 6-8 pocikanych plienok denne a pekne kaka

precitaj si katkine (annag) clanocky o dojceni na www.dojcenie.wordpress.com, tam najdes odpovede na vsetky svoje otazky 😉

shaarka
23. máj 2010

tym poslednym prispevkom som sa chcela opytat, ci je tato "nepohoda" pri kojeni dostatocnym dovodom, aby som kojit prestala... asi nie, ze? 😀

prsky
23. máj 2010

@shaarka no a mykoza je sfina, takze jedine do nej palit na vsetkych frontoch - mazat, vetrat, babatku vytierat pusinu a podporovat svoju imunitu a alkohol sa tu preberal vcera - poharik neuskodi, ale radsej tesne po dojceni, aby ho pri dalsom dojceni bolo v mliecku co najmenej

prsky
23. máj 2010

@shaarka jj, uz si mala davno prestat 😀

shaarka
23. máj 2010

@prsky, dik, nestiham citat vsetko dozadu 😒
a mam teovi vytierat pusu aj preventivne? aj ked v nej nema nic podozrive?

annag
23. máj 2010

@shaarka

1. pľuzgier zakaždým čím skôr prepichni
2. v poriadku to je, ale ak to chceš zmeniť, je tak je načase. Treba robiť pravý opak - dojčiť 2 dojčenia za sebou slabý prsník, 1 dojčenie silný. častejším vyprázdňovaním slabého dáš prsníku impulz tvoriť mliečka viac a naopak, dlhším státim silného dostane informáciu tvoriť ho menej. Môže to trvať aj týždeň - dva - však uvidíš
3. nemusíš s bradavkou nič robiť, ale určite by pomohlo cielené prikladanie na prsník, aby si ho uchopil správne na prvý šup. to sa v polohe klasickej nedá, musela by si dať priečnu, futbalovú - takú, kde držíš hlavičku v ruke a bábo prikladáš k prsníku - brada sa dotkne prsníka zospodu ako prvá. vtedy nám na forme bradavke vlastne nezáleží
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
4. môžeš si dať - je to ako alkohol v krvi keď ideš šoférovať - ber to tak, že si šofér - vínko si daj tesne po dojčení aby sa dojčiť išiel potom čo najneskôr po poháriku
5.môžeš jesť všetko, treba skúšať - zješ a sleduješ reakciu, ak sa nič zvláštne nedeje, bábo je spokojné, prečo by si sa mala niečomu z toho vyhýbať.
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
6. ak nedávaš cumeľ, fľašu, dojčíš na požaidanie nemáš mať prečo zrazu málo mliečka, ono sa nedá len tak ľahko stratiť. Vieš to podľa bábätka - či ciká, prípadne kaká, ako sa cíti - či sa sám aktívne na papanie hlási. No a najdôležitejší údaj je, sledovať dojčenie, čo vlastne bábo na prsníku robí, či ozaj pije, alebo len cucká, či sa hnevá na prsníku

http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-do...

shaarka
23. máj 2010

@prsky, joj nehnevaj ma.
ja ked uz mam nervy, ked to boli, a som uz dost otravena, tak si poviem, ze este dva tyzdne a ked nedojde k zlepseniu, tak to vzdavam.
no a potom sa pozriem na maleho, aky je spokojny a obzraty (doslova!) a viem, ze tak skoro sa nevzdam 😵

shaarka
23. máj 2010

@annag, DAKUJEM 😵

1. pluzgier prepichnut cim? ihlou - mam nahriat nad plamenom (sterilizovat)? ci len oplachnut pod horucou vodou? ci namocit do liehu? ci?
2. ak budem 2 castejsie dojcit ten slabsi prsnik, co potom s tym silnejsim? co ak sa mi zapali? on je 2x tak rychlejsie naplneny, nez ten druhy, a fakt tvrdy ☹
3. priecna poloha je pre mna velmi velmi velmi narocna (praktizovali sme v porodnici, ked bol mensi a lahsi) a pri futbalovej polohe pije velmi zle, vydava rozne zvuky (ja to volam, ze kotkodaka) - pediatricka povedala, ze ma mozno nieco s nosohltanom, takze klasicka poloha je najlepsia pretoze je tichucko a nenamaha sa tak velmi...
(pripadne si zavolam na pokec este laktacnu a skusi mi skontrolovat tu futbalovu polohu.)

olifcek
23. máj 2010

segra do mna husti, ze preco si nedavam, mlieko kazde dva tyzdne, ci mesiace? zabudla som , chi...,,vysetrit,, zlozenie mm...ona mala tiez predcasniatka, ale boli asi o kilo tazsie v nsom veku, a lahsie pri nardeni ;o(((

olifcek
23. máj 2010

a vraj mala slabe mlieko...

annag
23. máj 2010

@shaarka

dá sa dojčiť dlhodobo aj s prekliatou mykózou, mala som ju asi takúto cca rok a potom na jednom prsníku viac menej stále i pomedzi tehotenstvo a dojčenie a dodnes ju mám už neprimerane citlivú Ale ja som mala tú smolu, že som bola nesprávne (kožnou lekárkou) dlhodobo liečená. Neprajem to žiadnej mamičke, preto sa treba liečiť čím skôr, dávaš si len canesten?

leelo
23. máj 2010

@olifcek vysetrenie mlieka, to je dobreeee. aj na toto sa minaju $$ namiesto, aby isli na zmysluplne veci? napr. lakt.poradenstvo 😕

olifcek
23. máj 2010

@leelo ked sa divam na olivku, pride mi, e je spokojna a z ociciek jej ide sibalstvo...no...hucia do mna s tym, ze je malicka a, ze sa este nepretaca x;o(((( no som zvedava, co ma caka u lekarov x;o((

annag
23. máj 2010

@shaarka

ak sa Ti zdá priečna náročná, treba pomoc laktačnej, lebo je to môže byť veľmi jednoduchá poloha .
silný prsník necháš stáť plný - zápal nedosatneš, môžeš ak sa bojíš raz za cca 12 hodín prsník vyprázdniť úplne od dna
ihlu nad plameň alebo do vriacej vody chvíľu povariť

leelo
23. máj 2010

@olifcek s usmevom si vypytaj toho Bobatha pre nu. je to super vecicka!
ja vzdy, ked mi niekto nieco take odveci radi (vacsinou starsie rocniky), tak sa spytam kolko deti a ako dlho odkojili. vacsinou tym diskusia v tomto bode konci 😝 😀

olifcek
23. máj 2010

@leelo bobath? neviem, ci v ke ho robia....

olifcek
23. máj 2010

@leelo ale my sa na boky otacame v pohode..uz i z bruska na chrbatik to vyslo...

leelo
23. máj 2010

@olifcek chod za tym, popytaj sa, oplati sa. KE zase neni taka diera, urcite sa najde fyzioterapeut, co vam to zrobi 😉
je to prave pre predcasniatka, tak sa pytaj tam, kde chodite kvoli tomu na vysetrenia.
zatial som nasla toto:
http://www.nemocnicasaca.sk/modules.php?name=Ne...

olifcek
23. máj 2010

@leelo napriklad mm zacal s oliv cvicit x;o))) pozeram, ze takto sme cvicili, hehe. akurat, ze sme tlacili za zadocek, ako radia na http://www.mamaaja.sk/index.cfm?module=Calculat...

https://www.youtube.com/watch?v=IWDOtcgsErc

je to i tu, len zrychlene x;o)) oliv

https://www.youtube.com/watch?v=EboZ2CzK-oQ
olifcek
23. máj 2010

@leelo zatial sme boli u neuro raz a povedala, z eje vsetko ok, z elen mame polohovat na brusku...a to robime a oliv uz krasne pasie konicky, vid album x;O))) ono, oliv je u lekarov zla, a neuro povedala, ze nevie posudit ako drzi hlavicku, ked si ju pritahuje do sedu, kedze trucovala a jedine, co povedala, nech ju davame na brusko, ak ma naladu x;o)) a uz sa jej na brusku paci x;o)) taha sa do sedu, keca, rehuna sa, prevaluje sa na boky x;o)) uz malo treba, aby sa otocila na chrbatik x;O)

len nedobre padne, ked sa ludia opytaju. kolko ma malicka, poviem, ze mesiacov, tak sa zarazia a neveriaci sa opytau, ci ma fakt mesiacov...x;o((( na druhu stranu kazdy obdivuje ako nadherne je pevna a ako uzasne drzxi hlavku x;o)

leelo
23. máj 2010

@olifcek je sikovna, vyvija sa presne podla tabuliek. ved ak by si chcela, tak cvicenie vam neuskodi. je to vlastne bejbi-gymnastika s individualnym pristupom, budete tam len vy. ked mas dobru lekarku, urcite ti neodmietne vypisat recept, ak ju poprosis. aj vy ako rodicia/ty sa tam co-to naucite 😉

strapco13
23. máj 2010

@olifcek ..tvoja mala ma sice 5 mesiacov...ale takym zvedavcom hovor rovno aj korigovany vek..je rozdiel mat dieta narodene v termine a predcasniatko
a mas ju navyse velmi sikovnu 😉

olifcek
23. máj 2010

@leelo my cvicime, ale take, co nam napadne, a zistujem, ze to robime dobre x;o)) i ked to robime fakt kraaatko....

@strapco13 jj paq poviem, ze je ale predcasniatk, ale asi poviem, ze 3.5 xo))

prepacte, nepatri to sem, ja viem...ale...

Oliv akoby vedelaaaaaa...dala som ju na bruskooo pred prebalovaniiiim, kraasne vysoko sa dvihla, snazila sa zamnou doplazit, neslo, tak sa otocila na chrbaaatik...dala som ju opat na brusko a hned sa otocila na druhu stranu na chrbaaatik, opat som ju dal ana brusko a uz sa snazila ku mne dostat a ked som dala ruku na dosah, tak sa jej dotklaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....woooooow...my zmakneme za ten tyzden i pretocenie sa na chrbatik moznooooooo x;o)) jjaaaaj, stastna som....

denuska82
23. máj 2010

Ahoj Katka, zase ta prosim o radu. Ta moja bolava bradavka sa dako nechce umudrit, uz to bolo celkom dobre, ale v piatok - po tyzdni pouzivania canestenu sa mi zase urobila prasklina, tak som si bola kupit candibene sprej. Ten celkom pomohol, ale dnes je tam zase prasklina. Je to stale na tom istom mieste. V piatok som volala aj detskej dr, ale ona povedala, ze maleho aj tak nijako liecit nemoze, kedze nema ziadne priznaky, ze si mam davat candibene. Tak neviem, asi ma kozne neminie, ze?

A este mam dalsi problem, maly sa v poslednom case zacal velmi potit pri kojeni. Trva to asi tyzden, normalne ostava modry flak pod jeho hlavickou. Inak sa velmi nepoti. Nevies co to moze byt? A taktiez si strasne sucha ocka a trochu mu slzia. tak si ich sucha, az nevie sat, pretoze sa "za plnej prevadzky" otoci nabok a osiva sa. A to hlavne na tu moju bolavu bradavku nie je velmi prijemne 😀 Inak maly m AE, momentalne som vysadila BKM a sledujeme. V juno ideme na imuno-alergo.

Dakujem