Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

pegggy
3. sep 2010

@strapco13 ďakujem moc za ochotu a povzbudivé slová. Zatiaľ hovorila len o liečbe liekmi no viac uvidím v pondelok.
Dobrú nocku. 🙂

strapco13
3. sep 2010

@monulicka aku antikoncepciu beries, ze si dostala menzes? 😕 ...ja som brala, tam sa nerobi prestavka, cize menzes nie je
1., potiahnut 100 ml je uzasne...cize mlieka mas dost, maly papa dobre, cize ziadne UM, ziadne prikrmovanie
2. laktaciu zvysis najlepsie castejsim prikladanim, kojenim na poziadanie, ziadne intervali..chvilu mozes mat pocit, ze prsia nestihaju,. ale za par dni si na to privyknu
skus po kojeni vzdy odsat z toho prsa, co si kojila..aj ked len naprazdno - telu das signal, ze treba viac mliecka
vaha nie je to najdolezitejsie..ma maly dostatok pocikanych a pokakanych plienok?...pises, ze je vesely, culy...hladne dieta teda vesele nie je, cize hlad tam nie je
3, okolo 3. mesiaca je rastovy spurt..cize telo dalo energiu do rasru do dlzky nie do priberania
4, dieta uz je ovela aktivnejsie ako bolo doteraz...a to stoji energiu..cize sa nestihaju ukladat tukove zasoby
5. mas super dr, lebo miesto UM ti poradila najprv upravu kojenia..cize castejsie kojit..to je skvele
ak si doteraz kojila z jedneho prsa jedno kojenie..tak koj tak, ze po vypiti jedneho prska mu ponukni druhy, aj keby ho len nacal, ..a dalsie kojenie zacni najprv tym nacatym prskom...samozrejme stlacanie prsnika, nech vypije aj zadne mliecko uplne..kludne mozes oba prsniky vystriedat aj niekolkokrat pocas jedneho kojenia
neboj sa, mliecko sa tvori aj pocas kojenia..cize nemoze vypit prsnik do "dna"

monulicka
3. sep 2010

@strapco13 vola sa Azalia

magnolia75
3. sep 2010

dobry vecer aj ja by som potrebovala radu.dojcim uz 5mesiac prve 2mesiace som aj odsavala mliecko pomocou odsavacky pre pripad ked som sa potrebovala vzdialit od malickej islo to super.4mesiace som odsavacku nepouzila a teraz sa chystam chodit na par hodin do roboty a chcela by som sa zacat odsavat no pomocou odsavacky to uz akosi nejde aj som skusala masaz prs a nic odsala som lendva 20ml.co sa stalo.D

prsky
3. sep 2010

@magnolia75 pri odsavacke nefunguje tak dobre spustaci reflex. zo zaciatku to ide celkom dobre, lebo mliecka je dost a spusta sa aj same, postupne sa laktacia upravuje a spustaci reflex sa tiez oslabi. mozno ti pomoze katkin clanok o efektivnom odsavani: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...

dugyna
3. sep 2010

@monulicka okrem toho co ti napisala uz strapco nezabudni aj pit dostatok tekutin

mizulienka
4. sep 2010

ahojte maminy, chcem sa poradit, alebo mozno iba ubezpecit...vcera sme boli v poradni, mala mala presne 5 mesiacov, vazi 8400g a 64 cm dlzku...dr navrhol prikrmovat, zacat mrkvickou, alebo zeleninovou polievkou...pytala somsa preco a on, ze mala uz na to ma vahu a ze jej padne dobre zmena....nie som s tymto nazorom stotoznena, preto vas prosim aj o vase nazory...starsieho syna som zacala prikrmovat zaciatkom 7 mesiaca a myslim, ze mu nic nechybalo...dakujem

prsky
4. sep 2010

@mizulienka ako vzdy v takychto pripadoch pisem, ja by som brala nazor lekara ako radu a zariadila by som sa po svojom - dojcila by som vylucne do ukonceneho 6 mesiaca a az potom zacala s prikrmami 😉

magdal1
4. sep 2010

@mizulienka tak isto ako Ty som zacala s prikrmami, myslim si,ze kazde dietatko je ine a kazda mamicka si dietatko pozna,tak daj na svoj pocit 😉 urcite sa netreba nahlit

z.u.z.k.a.
4. sep 2010

ahojte, chcela by som poznat vas nazor o zavadzani prikrmov plne kojenych deti od 4 mesiaca. teraz sa o tom zacala dost rozpravat,hlavne o zavadzani lepku pred 6.mesiacom z dovodu prevencie celiakie. moja dcerka ma alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka a od doktora nam bolo odporucene zacat skor s prikrmom prave z dovodu prevencie dalsich alergii. neviem vsak s cim zacat,aby tam bol lepok a aby jej to neublizilo.

@annag mozno by si ty o tom nieco mohla vediet, dakujem 🙂

strapco13
4. sep 2010

@monulicka ja som tiez brala Azaliu..ale tam sa naozaj nerobi pauza..zu beries v kuse stale, a menzes teda mat nemas...cize ak si mala..bude neberies spravne..a teda si vynechala tych 78 dni ako pri klasickych HAK alebo sa jedna o vedlajsi ucinok
z pribaloveho letaka
Vždy, keď začnete užívať nové balenie Azalie, užite tabletu z horného radu. Ak, napríklad, začnete v stredu, musíte užiť tabletu z horného radu označenú St. Pokračujete tak, že každý deň užijete jednu tabletu vždy v smere označenom šípkami, až kým balenie nie je prázdne. Týmto spôsobom môžete ľahko skontrolovať, či ste užili svoju dennú tabletu. Počas užívania Azalie sa u Vás môže objaviť krvácanie (pozri Vedľajšie účinky), ale Vy musíte normálne pokračovať v užívaní svojich tabliet.
Keď je balenie prázdne, musíte začať s novým balením Azalie nasledujúci deň – bez prerušenia a bez čakania na krvácanie.
Počas užívania Azalie sa môže objaviť v nepravidelných intervaloch krvácanie z pošvy. Toto môže byť len slabé farbenie, ktoré nevyžaduje ani vložku, alebo môže ísť o silnejšie krvácanie, ktoré vyzerá ako slabšia menštruácia a vyžaduje hygienickú ochranu. Nepravidelné krvácanie nie je príznakom, že antikoncepčná ochrana tablety sa zoslabila. Vo všeobecnosti nemusíte robiť žiadne opatrenia; iba pokračujte v užívaní tabliet. Avšak, ak je krvácanie silné alebo predĺžené, obráťte sa na svojho lekára.

strapco13
4. sep 2010

@z.u.z.k.a. annag o tom pise tu http://dojcenie.wordpress.com/category/zavadzan...
v skratke: plne dojcit do ukonceneho 6 mesiaca, lepok je najlepśie zaviest kolo ukonceneho 7 mesiaca, samozrejme nadalej dojcit na poziadanie, ine tekutiny netreba, ani s prikrmami sa velmi ponahlat netreba..ale ani neodkladat to velmi
ja som na to isla tak, ze som kazdy mesiac pridala dalsi prikrm
v 7 mesiaci mal iba zleninovo-masovy prikrm na obed
v 8. mesiaci som pridala desiatu ovocie, + obsas rozok pozuzlat, alebo som trosku lepku vo forme uvarenych ovsenych vlociek dala do ovocia a jacmennych krup do zeleniny
v 9. mesiaci som pridala olovrant ovocie, koncom mesiaca som zmenila desiatu na jogurt s ovocim
v 10 mesiaci som pridala kasu na veceru
po ukoncenom 10 mesiaci planujem pridat ranajky
medzi tym sa stale kojime, ked ma drobec chut a hlavne pred dennym a nocnym spankom a v noci kedy vstane..momentalne casto, lebo idu zuby 😝

magnolia75
4. sep 2010

@prsky dakujem

elinka27
4. sep 2010

baby tak cely stvrtok a piatok vratane noci, mala skoro po kazdom krmeni place, hned sa pokakala s takym spechotom,predpokladam,ze ju asi bolelo brucho,dnes uz tolko nekaka,ale stale trva to,ze od krmenia ku krmeniu vobec nespi,kym ju nakrmim a uspim aspon na par minut,tak uz je cas dalsieho krmenia,ze sa chce nosit s tym som sa uz zmierrila,ale neviem preco nespi vobec ☹ uz som na konci zo silami, na prsiach mi zaspava potom sa preberie hladna, cuca si rucky o dusu,mam pocit akoby som ju tyrala hladom 😒 uz rozmyslam,ze jej dam flasu a koncim,len aby som mala istotu ze neplace od hladu,som nevyspata a nervozna

elinka27
4. sep 2010

a uz ma aj pery take vyzuzlane akoby sa jej mali osupat,take biele,to z toho ze stale cuca

shaarka
5. sep 2010

elinka, a urcite papa?
pretoze babatko, ktore sa fajne napapa, tak vacsinou teda neplace a zaspinka, lebo papanie ho unavi.
pricin placu moze byt isto vela, ale mna sa najskor zda, ze mala ti len cucka a nepapa mliecko. co ty na to?
a plakat moze potom uz aj preto, lebo je unavena. treba skusat, skusat, do nemoty, dookola, cokolvek ta napadne. nieco urcite zaberie. niekde je "chyba", teda skor ide o nedorozumenie medzi tebou a nou, ale prist na to musis ty. a s kakanim sa netrap, kym sa crievka nastartuju, tak to teda trva. ale brusko by ju nemalo len tak pre nic za nic boliet 🙂 ked zacne pit, posunie sa jej to vsetko v brusku a potlaci sa aj kakanica. vacsina babatiek kaka pocas kojenia alebo tesne po. 😉

tie pery mal aj moj take, ja som mala pocit, ze to je z vecneho namacania mlieckom 😀 mal ich ako naruzovane svetlulinkym ruzom, do biela 😀

lusa889
5. sep 2010

Ahojte maminky, potrebovala by som poradit,
v poslednom case sa mi stave ze sa mi mala na jednom prsniku pri papani hneva viac ako pri druhom, pri papani sa puci narahuje si prsnik ked toci hlacickou a potom s hlacom pusti, trosku pomrncia znova hlada prso, ked si to prso stlacam mliecko z neho tecie len velmi pomaly, mam pocit akoby som mala upchaty mliekovod alebo v tomto prsniku malo mliecka ☹ viete mi prosim poradit co s tym? dakujem

dajna11
5. sep 2010

@lusa889 toto robil aj mne na prsníku po tom ako som prekonala na nom zápal.....stále sa hneval,naťahoval sa s bradavkou v ústach,pustil ju a znovu s plačom haldal....tiež mi tieklo mlieko ale pomaly,aj som si myslela že ho tam nemám asi vela po tom zápale.neviem.....ja som to potom skusila s klobučikom a to je už ok...či niečo aj vytiahne neviem,ale aspon prsko nepúšťa a saje,a je klud.

prsky
5. sep 2010

@lusa889 zrejme jej na tom prsniku vadi tok mliecka. kedze ma 3 mesiace, pojde zrejme o pomalsi prud ako na tom druhom. Skus stlacanie prsnika http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

prsky
5. sep 2010

@lusa889 a ak mas pocit, ze je prsnik upchaty, tak to treba riesit. nemas nahodou na bradavke bielu bodku? riesenie pozri tu: http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

prsky
5. sep 2010

@elinka27 ako pise strapco, nie kazdy plac znamena hlad a ak je to hlad, tak je to preto, ze zrejme viac na prsniku nepije ako pije. mozno ju naozaj boli brusko, alebo je inak nespokojna. ono prve tyzdne byvaju narocne, ved babo si musi zvyknut na tolko novych veci a dojcenie je jedna z nich. treba sa ukludnit, to je alfa aj omega tvojho problemu. maminkin nepokoj velmi prechadza na dojciatko, ono je potom tiez nepokojne a ste v zacarovanom kruhu. ja viem, ze sa to lahko hovori, ale nic lepsie ti poradit neviem.

kup si babyvak alebo satku, dietatko bude pri tebe takmer ako v brusku, upokoji sa a zaspi a ako bonus teba nebudu boliet ruky. pri takomto noseni mozes v pohode aj co-to porobit v domacnosti a venovat sa syncekovi - dcerka bude zaroven sucastou dna, lepsie si zvykne na rytmus vasej domacnosti. mojej susede sa v aprili narodila dcerka. cakali, ze bude ina, ako bol ich syncek, ale zial, tiez toho vela nenaspi (ona ale na rozdiel od nedojcila takmer vobec, lebo im to vraj neslo). dala som jej nas babyvak a teraz mala podriemkava velmi casto prave v nom - aj vonku su srandovne, lebo ona tlaci kocik a malu ma v babyvaku - proste je tam spokojna, lebo je pri mamine. ja si pri druhom zadovazim satku, lebo babyvak zatazuje jedno rameno. proste pre male babatka sa radi nosia, lebo je to nieco, co poznaju a co ich upokojuje (ved sa 9 mesiacov nosilo v brusku - pozna tvoju chodzu, tvoj rytmus dychu, tlkot srdca - to vsetko dodava malemu dojciatku istotu).

je to na tebe. ak si myslis, ze ti prechod na UM ulahci zivot, tak to urob, ale urob to preto, ze si o tom presvedcena, ze je to najlepsie riesenie vasej situacie a nie preto, ze sme ti to na fore zameranom na podporu dojcenia odobrili - to ti tu s cistym svedomim nikto neodporuci 😉

zfidorka
5. sep 2010

ahojte, stale rozmyslam ako je to s potravinami, ktore vyvolavaju alergie pri dojceni - napr. paradajky, cokolada, arasidy, atd... paradajky som jedla, malej to nic nerobilo, cokoladu sporadicky... pred arasidami mam zatial respekt (arasidove maslo je moje oblubene, uz v tehotenstve som ho radsej obmedzovala)... mame v rodine - malej stari rodicia potravinove alergie, tak neviem ci tieto potencialne alergeny mozem jest, nechcem jej nejako uskodit... 😖 ak by mala s niecim problem - ako sa to prejavi?

janefonda
5. sep 2010

ahojte, potrebovala by som pomôcť...myslíte že je normálne ak navečer musím kojiť každú trištvrte hodinu? Mám pocit, že od takej štvrtej poobede nič iné ani nerobím. Skúšala som všetko možné aby som malú zabavila, ale ona reveeeee a keď dám prso tak papá a je klud. Mliečka mám dosť, v tom problém nevidím. Aj sa dobre prisaje malá, čiže ona sa naozaj dobre napapá. Ale tak potom prečo chce tak často papať?
A ešte otázočka...užívam antikoncepciu azaliu...myslíte si, že to môže mať nejaký výrazný vplyv na mliečko?

meinkonka
5. sep 2010

@mizulienka ahoj mizu. hned som si vsimla tvoj prispevok, pretoze moj maly ma 9 mesiacov 8300g a 76cm. vaha tvojej dcerky svedci podla mna o tom, ze mas kvalitne mliecko a malej uplne staci. podla mna sa nemas kam ponahlat. ja som zacala s prikrmamy, ked mal maly 5m1t a aj to mi dr. vravela zacat, uz ked mal cca 4.5m. ale ja som sa tomu branila, tak som potajomky zacala az neskor 😅 . maly mal totiz podstatne menej ako tvoja dcerka. a keby som nemusela, rsp. mi dr. nedala chrobaka do hlavy, tak urcite zacnem az od ukonceneho 6m 😉

magdal1
5. sep 2010

@zfidorka mojemu synovi sa spravil ekzem, kamaratkinej malej sa babatko vyhadzalo

magdal1
5. sep 2010

@z.u.z.k.a. no neviem teda, moj syn mal ekzem a zistila sa alergia na kravske mlieko, lekarka mi kazala nedavat lepok a mlieko do roka
takze som pouzivala pseno, pohanku, kukuricu, ryzu

zfidorka
5. sep 2010

@magdal1 a zistila si ze z akej je to potraviny? alebo ho testovala alergologicka?

z.u.z.k.a.
5. sep 2010

@magdal1 ved to ze nazory sa neskutocne lisia a teraz co je prevada ☹ mne zas alergologicka povedala,ze prave tym ze sa podanie leppku bude oddalovat,ze sa zvysi moznost vzniku celiakie 😒 ja uz fakt neviem.

magdal1
5. sep 2010

u naseho ? to bolo pri 1,dietati to bolo z kravskeho mlieka, vyrastol z alergie, teraz ma 7 rokov, moze vyrobky z mlieka, ale ciste mlieko nie

kamaratkina mala , 4 mesacna , dojcena,sa vyhadzala ,ked jej mamicka zjedla arasidy a rajciny

magdal1
5. sep 2010

@z.u.z.k.a. neviem, no mne sa to velmi nepozdava, vsak babatko je take jemne,t akze narvat do neho hned vsetko mi skor pride, ze bude pretazene nejakymi vecami

neviem naozaj, mame 8 mesacne babo teraz a pred 6 mesiacom som mu nic nedavala