Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

awalancha3
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
julienka
21. jan 2011

@ollako ja som si takto znizila nadprodukciu, az som si znizila tvorbu mliecka tak, ze teraz by som bola stastna, keby tieklo, ako kedysi... ☹

prsky
21. jan 2011

@julienka ziadna mamina nema pocas celeho obdobia dojcenia striekajuce/samovolne vytekajuce mliecko, ani pocit plnych ci naplnujucich sa prsnikov...ono prsniky sa dokonca zmensia a casom mas pocit, ze ani nic neprodukuju a presa je v nich mliecka dost...a tak to ma byt, pretoze mliecko tvoje telo vyraba presne podla potreby dietatka a nevycerpava tvoje zdroje 😉

prsky
21. jan 2011

@lubocka kazda sme ina, co sa riesenia nocneho spanku tyka, ja som malej dala didu, kedy chcela, aj ked to bolo pol hodinu po poslednom (aj dlhom) dojceni...malinku mame u nas v posteli, ked bola mensia, len co sa zamrvila, mala prsnik v ustach (a to som bola aj ja viac spiaca ako prebrata, velakrat som ani rano nevedela, kolkokrat sa v noci dojcila) ... takze moje riesenie je neriesit a dat prsko, hlavne ak je to caste pitie kvoli bolesti - ta plnym bruskom nezmizne a zbytocne by si jeho organizmu pridavala dalsiu zataz.

weverka11
21. jan 2011

babulky mozem normalne kojit ked som chorá???? ☹ vcera som mala skoro 38 teplotu... mam zapalene hrdlo a sople... do krka si striekam najake homeo šalviovu tinkturu a na cuckanie isla cassis tiez nieco prirodne.... ked bude moc zle mozem dat aj panadol????? a este jedna vec, nasla som si na pravom prse hned za bradavkou nejaky neidentifikovatelny hrckaty asi 2 cm v priemere utvar, troska som sa zosrala, lebo u nas vsetci zomreli na rakovinu, moze to byt z kojenia, alebo mam radsej navstivit dr.? neboli to, ale aj ked kojim a mam prazdnejsie prska tak citim, ze tam je nieco co by tam nemalo byt...

kostri
21. jan 2011

@weverka11 kojit mozes v pohode,ja som kojila aj ked som mala 39viny,popripade si hod rusku aby si nedychala moc na babo.a mozes si dat paralen.ale ak horucka nebude ustupovat,chod k lekarovi pre atb.a s tou hrckou by som sla ku gynekologovi 😔

ma.cka
21. jan 2011

@didusik Ahoj. Ja mam skusenost so shrcavenym prsikom po kazdom porode, ako podla scenara. Jeden v pohode a druhy - vzdy ten isty - zdola sama hrca. Aj bol menej vydatny. Tentoraz som to neporiesila uz v porodnici (sko prve dva razy) a prisla som domov "s hrcami" a stale cakala, ze maly to vytaha. Nic. Treba samozrejme spravit vsetko co sa radi pred kojenim (nahriat - ale nie dlho, tak 5-8 min., lebo dlhé teplo moze sposobit zapal) A potom, po kojeni som si to opat nahriala a pomaly, jemne odstriekavala. Ja odstriekavam rucne, takze popodchvilou som to trochu pomasirovala a odstriekala..... Islo to po kvapkach, trvalo to asi pol hodinu, odstriekala som cca 15 ml, ale prsik bol konecne volny. Este raz sa to neskor zopakovalo, spravila som to iste a je pokoj. Obklad z tvarohu neuskodi. Vela zdaru.

akdarka
21. jan 2011

@weverka11 ja som mala tiez taku hrcu akoby za bradavkou,nebolestivu.aj som sa zlakla,ale som to zabudla ukazat dr a potom zrazu zmizla.potom na chvilu sa objavila na druhom dvorci a tiez zmizla.hadam tp je ok ak sa mi to vstrebalo...nesuviselo to s upch.mliekovodo m ani nicim podobnym...

lubocka
21. jan 2011

@prsky dakujem za radu, ja sa mu tiež bojím dať niečo iné okrem MM.Všade čítam že deti do 6mesiaca pri plnom dojčení nepotrebujú nič iné okrem MM.Ale už som bola zúfalá, tak som kúpila tú kašu, je zatiaľ v skrinke a po tvojej rade tam aj dlho zostane. Mne sa totiž zdalo, že mu to mliečko nestačí, možno má zas obdobie rastového špurtu, alebo je to tými zúbkami.Malý nevie spať so mnou v posteli, je mu tam asi nepohodlne, alebo čo. Už som to viackrát skúšala, ale mrvil sa, krútil a prsko tak ani nechytil. Možno keď bude väčší, aj keď mi je z toho smutno.

lubocka
21. jan 2011

@julienka ahojček, je to nemliečna ryžová kaša od 4.mesiaca. Je tam písané, že je určená do HA mlieka Nutrilon, ale ja som sa pýtala bratranca lekárnika a aj som poslala mail do Nutricie, že ako je to s tým mliekom a povedali mi, že tú kašu môžeš pripraviť s hocijakým mliekom, aj materským. Ten nápis HA je tam len na upútanie pre mamičky, ktoré musia dávať len HAmlieka.

lubocka
21. jan 2011

@prsky Môžem sa ešte niečo spýtať? Od kedy by malo dieťatko spávať len 1krát cez deň.

lubocka
21. jan 2011

@weverka11 s tou salviou pozor.Salvia znizuje tvorbu mliecka.

elinka27
21. jan 2011

@ollako prave ked odsavas si ju zvysujes, ja som to riesila tak,ze ked ten jeden dlhsie stal odsala som len tolko aby sa mi ulavilo.A s tym som dlho bojovala,chvilu sa tvorba ustalila a potom opat nadprodukcia, az teraz sa mi to konecne dalo nejak do normalu

julienka
21. jan 2011

@lubocka no to sú mi novinky 😉))) a ja som nakúpila tie obilno-mliečne kašičky, reku HAačkove mliečko nepijeme, tak nebudem dávať takú kašičku 😉)) Dobré vedieť. Vyskúšame!!! Ďakujem!

prsky
21. jan 2011

@lubocka to nie je moc dobre polozena otazka 🙂 kazde dieta je ine, inak sa vyvija, inak dozrieva (fyzicky aj psychicky)...cize najjednoduchsia odpoved je: vtedy, ked je na to pripravene 😉 ono rozoznas casom (mozno uz aj teraz), kedy je tvoje dietatko unavene...okrem toho, niektore deticky maju velmi rady rezim, takze ak sa ukladaju k spanku v priblizne rovnakom case, tak proste v tom case zacnu javit znamky unavy (a je jedno, ci boli hore dlhsie, alebo kratsie ako zvycajne)...ked je dietatko (hlavne starsie) zrazu (hlavne vecer to vidiet) velmi aktivne, beha, skace, vybera hracky atd - je to znakom velkej unavy - proste sa "podarilo" presvihnut ten spravny moment na ulozenie do postele a dieta "preplo" (stava sa to aj nam dospelym).
existuju rozne tabulky, ktore sumarizuju skusenosti, ako sa deticky vyvijaju, ale to neznamena, ze sa kazde dieta musi nevyhnutne presne podla nich vyvijat (ono to treba brat tak orientacne, ze priblizne v tomoto veku by moje dieta mohlo nieco take zacat robit - nemyslim tym motoricky vyvoj, alebo prospievanie)

lubocka
21. jan 2011

@julienka a ty už dávaš kašičky? Pozerám,že máme skoro rovnako "staré" detičky. Vraj sú dobré aj tie kašičky Hami, tie sú tiež mliečne aj nemliečne.

julienka
21. jan 2011

@lubocka Áno, už pijeme kašičky na dobrú noc 😉 Začala som s nemliečnymi, ktoré som zarábala do svojho mliečka, ale už sme skúšali aj nutrilonovú mliečnu 😉 Chutia výýborne a sladko sa od nich spinká 😵

prsky
21. jan 2011

@julienka fu...no sladko chutia preto, ze je v nich vela cukru ☹ a spinka preto, lebo ma pretazeny traviaci system

@lubocka moja dcerka moc kasicky nikdy nemusela, ale tak ja som kupovala alnatura z DM, tie nie su take presladene, alebo som varila (normalne z ryze, ovsa, pohanky atd atp) - jednoznacne je to zdravsie...ale moj nazor na kasicky je taky, ze vobec s tym netreba ponahlat...pre mna su prikrmy prikrmami = jedlo k materskemu mliecku, aby sa dieta zoznamilo s roznymi chutami, nemusi sa hned z toho nutne napraskat ... ale tiez zalezi na dietati, niektorym chuti od zaciatku, ine su ako moja mala - ochutnam, ale mliecko je aj tak Nr. 1

julienka
21. jan 2011

@prsky Ja som spokojná, že sa mi malá napapá, pretože môjho mliečka si vyťahá málinko a dokrmovaného mliečka takisto. Takže keď sa napapá, je to naše veľké plus 😉

adrianai
21. jan 2011

ja sa ešte pre istotu spýtam, je v poriadku, ak má malinká stolicu takú dozelena? iba občas..potom sa jej to znova upraví...niekde som počula, že to môže byť od hladu, ale to sa mi zdá blbosť...

lubocka
21. jan 2011

@adrianai ja som sa dozvedela, ze zelena stolica u dojcenych deti je z toho, ze sa napili len predneho mliecka a k tomu zadnemu, tukovemu sa nedostali.

lubocka
21. jan 2011

@prsky samozrejme, že dieťatko nemôže byť len na kašičkách. Mne moja kamarátka poslala taký návod Ako začať s príkrmami a tam sú kašičky až okolo 7.mesiaca u dojčených detí. Aby sa na sladkú chuť naučili čo najneskôr. Ja len dúfam, že vydržíme plne dojčiť do konca 6.mesiaca a potom, keď už začneme s príkrmami, že ho to trošku viac zasýti a bude lepšie spinkávať.
Teraz som sa zrovna stretla poobede s jednou kamarátkou, ktorá nedojčí a prikrmuje už od 4.mesiaca. Kaše dáva vždy pred spaním, každý deň a vraj jej doktorka vynadala, že malá je obézna. Môže to byť aj tou kašou, že je to presladené. Možno naozaj stačí len raz za čas.

lubocka
21. jan 2011

@julienka a nepriberá malinká veľmi po tej kašičke? Už prikrmuješ aj zeleninkou, mäskom....? Kašičku som zatiaľ odložila a už dva dni jem homeopatika na podporu tvorby mliečka a zda sa, že maly lepšie papa. Aj keď častejšie (aspoň sa mi tvori mliečko) a v noci každú chvíľu, ale to asi kvôli zúbkom. Dúfam teda, že vydržíme do 6.mesiaca len s dojčením.

julienka
21. jan 2011

@lubocka Nie, nepriberá.. my máme práve opačný problém, že chceme docieliť, aby nabrala na hmotnosti, lebo sme začali riadne stagnovať.... A už sme začali aj zeleninku. Dnes mala premiéru mrkvička 😉
Homeopatiká papám už asi štvrtú krabičku, vybrala som aj motherlove.. ale ... ☹ máááálo máááálo

prsky
21. jan 2011

@adrianai je to v poriadku, pokial ma dietatko dost pocikanych plienok, je spokojne a prospieva...zelena stolica moze byt z toho, ze babo vypilo viac predneho mliecka, ale aj niektore caje sposobuju sfarbenie stolice do zelena, pripadne ak dietatko uziva zelezo (alebo niekedy aj ked uziva mamina).
@lubocka my sme kasicky zaviedli podla tabulky prikrmov na www.kojeni.net/prikrmy.php - to je taka stredna cesta - aj nasa pedka nam dala podobne info, tak som sa toho drzala...snazila som sa davat ale co najmenej sladke (cukor byva v zlozeni schovany za roznymi -ozami) - a to su prave tie alnatura + ked si uvaris vlastnu z obilnin, tak do velkej miery kontrolujes zlozenie kase...krupica je vhodna tak od roka najskor. kase u nas nikdy nejak extra nesli, teraz jedava uz len obcas krupicnu kasicku, ked si dame s muzom tiez (to je jediny druh kase, co som ja schopna zjest - teda okrem zemiakovej 😀 )

@julienka prikrmy zvycajne neriesia problem nepriberania...maloktore dieta zje od zavedenia prikrmov tolko prikrmu, aby z neho priberalo. problem bude skor v dojceni...annag ma pekny clanok, ktory sa dotyka tejto problematiky: http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/14/ked-di...

julienka
21. jan 2011

@prsky Ale moja zatial neodmieta prikrmy... s tymi sme zacali len nedavno - kasicky a dnes prva mrkvicka.. my sme mali problem, ze sme prestali priberat.

shira_
21. jan 2011

ja mám trochu stresy z toho, že materská mi končí 21.4. malý bude mať 23.4. iba 4 mesiace. od 1.5. by som mala ísť do roboty, aspon čiastočne.. a vystrieda ma manžel, ktorý je tč. nezamestnaný. teraz kojíme, tak sa nám to podarilo super rozbehnúť... kojíme kedy malý pýta, nesledujem vôbec hodiny ani nevážim. spinkať ho nechám najdlhšie 3-3,5hod, niekedy papkáme aj každú hodinku, ale to nie je veľa takých dní. ale tie 2-3hodinové intervaly v pohode zvláda, on je také zlaté dieťa, poriadne sa naje a potom aj pekne spí. mrzí ma to že nemôžem zostať dlhšie ale nedá sa, neurobíme s tým nič. ako to mám čo najlepšie riešiť potom s papkaním?

prsky
21. jan 2011

@julienka ved pisem, ze sa ten clanok dotyka problematiky nepriberania ... dojca sa z prikrmov malokedy naje od zaciatku...v tom clanku je navod, ako zvysit dietatu apetit.... ked dojca nepribera, nie je to "zo slabeho mliecka" alebo ze "mliecko nestaci" ci ze by "bolo riedke" - je tam zrejme nejaka chybicka v dojceni, ktoru si vobec nemusis uvedomovat

julienka
21. jan 2011

@prsky oki, prestudujem to zajtra, dnes mi uz mala nedovoli 😉