Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

susann83
1. feb 2011

@strapco13 dakujem ti.
Ako mne nevadi, ze tolko pije, lebo aj tak cely den nic ine nerobi, len je pricucnuty na mne. Vela toho nenaspi. Len mi to bolo cudne, ze tolko mliecka tam moze byt.
Z toho laveho sa mi aj rychlejsie spusta, ako z praveho.
Ci to moze byt aj tym, ako dlho je medzi dvomi kojeniami?
A este nieco. Ked napr.pije kratko, ze len na ukludnenie a zaspi, nevypije "do dna" , ale spi kratko - 15-30 minut, ktory prsnik dam? Druhy, ci nedopity?
Asi dost blbe otazky, ale co uz so mnou 😀

strapco13
1. feb 2011

@susann83 ja by som zacala nedopitym 😉 jasne ze tvorbu mliecka ovplyvnuju pauzy medzi kojeniami, hlavne takto skoro, ked este nemas tvorbu mliecka prisposobene malemu
ale urcite vies co treba robit...kojit na poziadanie, nesledovat intervaly a pod..a stranku http://dojcenie.wordpress.com/ poznas?
inak je tam link na rozdielne prsniky http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/rozdie...
a treba sa pytat a studovat..inak sa nic nedozvies 😉

susann83
1. feb 2011

@strapco13 ved to, studovat 🙂
Cele tehu som tuto temu citala kazducky den, aby som sa ako tak pripravila aspon teoreticky 😉
Ale som neratala s mensou komplikaciou, a dali mi klobuciky v nemocnici, lebo sa maly nevedel dobre prisat, malo si vytiahol a nepriberal... Teraz sa pokusam tie klobuciky zrusit, ale ked sa nervaci, tak len hadze hlavou a neprisaje sa ani za svet :( som z toho smutna, ale zas lepsie ako flaska. Ci? Uz som pisala aj Katke, poradila mi ako na to, len sa nejak nedari.
Dakujem zatial 🙂 Este sa urcite ukazem 😀

strapco13
1. feb 2011

@susann83 jaj klobuciky....mne sa tiez nevedel maly prisat a klobuciky som ale nevyfasovala..trosku sme sa trapili, kym sa maly riadne prisal aj ked to nebolo idealne prisatie ale najlepsie sa stimuluje laktacia bez nejakej prekazky medzi prskom a babom
klobuciky proste zrus, ked sa zlosti skus stlacanie prsnikov..cim dlhsie budete mat klobuciky, tym dlhsie bude trvat, kym sa ich zbavite

elinka27
1. feb 2011

@strapco13 my sa stahujeme ja balim vo dne v noci, premelie sa u nas vela ludi,vynasame nabytok prerabame novy byt roboty kopec a teraz toto zacalo,hned ako zmiznem co i len na sekundu z dohladu uz place, robi mostiky ked prejdem okolo nej pyta sa ma ruky tak ju dam do satky, hned ako je na rukach zacne hladat a chce prsnik,ale toto nieje hlad,skor akoby potrebovala vediet ze stale mam prsia ci co 😝

susann83
1. feb 2011

@strapco13 joooj, to ma porazi!!!
Vidis, a ja som tu tolko citala o dudloch, flaskach a klobucikoch, ze som bola na 100% rozhodnuta, ze ani jedno nechcem. A hned v nemocnici mi ho prikrmili flaskou...a potom klobuciky
Ach jaj, to bude boj s nim, maly ale tvrdohlavy 🙂)

strapco13
1. feb 2011

@elinka27 tak to bude tym...vies tvoje prsia su pre nu istota, ze si s nou..kedze pobehujes, balis, ona to nechape a potrebuje sa uistit, ze si tam pre nu, ze nikam bez nej nejdes ...si predstav, ze mas 5 mesiacov..kolo teba miznu veci na ktore si bola zvyknuta, prichadzaju ludia, potom odidu, mama pobehuje ako zmyslov zbavena..no co by si robila...len sa pytala mame na ruky a na prsnik..tam pocuje tlkot maminho srdiecka, tam citis, ze mama je tu pri tebe, ze je vsetko OK

elinka27
1. feb 2011

@strapco13 no moze to byt aj tym,ale teraz som jej dala ten gelik na dasna a zaspala tak mozno jedno s druhym

strapco13
1. feb 2011

@elinka27 hihi..ako vzdy, ked je na vyber tak vysledok je najcastejsie kombinacia dvoch blbych veci 😝

shira_
2. feb 2011

@strapco13 malý si začal intenzívne cmúlať ruky a má 6 týždňov... najprv som myslela že to od hladu a riešila som to priložením, lenže cucne len trochu, potom sa odtiahne a keď ho položím, hneď ruka do pusy a znova 😒 alebo sa aj naje, začne zaspávať, potom sa preberie a zase ruka do pusy. alebo chytí taký nepokoj, že kope silno nohami, rozhadzuje rukami, búcha si do tváre, do očí, cmúla ruky, neplače len tak mrmle. nemyslím že by ho niečo bolelo ani že by bol hladný, to by plakal... môže byť že je unavený a iba nevie zaspať? alebo mu niečo vadí na prsníku, mliečku, papaní? neviem čo to môže byť, robil to aj nad ránom, za nič na svete zaspať, potom ako sa normálne napapal a na chvíľku zaspal. skúšala som aj odgrgnúť aj znovu priložiť, len sa pricucol a hneď pustil, už nechcel jesť. skúšala som aj zavinovačku, ukludnil sa ale prišlo mi to trochu drastické schovať mu ruky a brániť pohybu. alebo to treba spraviť? neviem.... mliečka mám dosť. ked sa chce takto mixovať, robí to aj na rukách...cumle si ruku alebo mne krk 😀 a kope nohami a zakláňa hlavičku 😒

strapco13
2. feb 2011

@shira_ je v oralnej faze..to znamena ze objavuje svet ustami..je to normalne...proste si o bjavil ruky...raz to muselo prist 😀 😀 😀 ...je to v 2. mesiaci u kazdeho baba...a vydesena mamicka /nemyslim tym len teba/ tu potom pise, ze ma asi malo mlieka, lebo dieta je urcite hladne, lebo si cmula ruky...a za tym je len to, ze dietatko si naslo ruky a je y nich nadsene 😉
to, ze sa bucha...este nema skoordinovane pohyby
nechaj to tak, pokial si cielene necmula palec...to mu daj prsko radej, ale priskrt tok mliecka, lebo yrejme ked chce len dudkat, tak mu vadi tok mliecka, vyuzivaj polohy proti gravitacii..cize dieta ma hlavu nad prsnikom

janusa127
2. feb 2011

ahojte, viete mi poradiť? cez víkend som mala vysoké teploty-chrípku, od včera slabo krvácam,skôr len špiním ale neviem či sa mi mrcha z tých teplôt nehlási už 😒 a tiež odvčera pociťujem výrazný pokles tvorby mliečka ☹ predtým sa mi mrcha pustila až ked sme sa odstavili tak neviem či to môže mať súvis že mi poklesla teraz tvorba alebo či to je tými teplotami?... čo mám robiť aby sa laktácia zasa dostala do normálu a neprišla som o mliečko? ☹

kiaora
2. feb 2011

Hello, poradte mi prosim co robit ked ma dieta koliku uz aj pri kojeni?? Vyskusala som vsetky dostupne metody a prostriedky ako zmiernit tieto stavy, no nic nezabralo...kazde kojenie je pre mna boj, davam ju odgrgavat aj 3-4 krat pocas, (kvapky, probiotika, masirovanie, Pupik, polohovanie, cvicenie, caje) , potom cucka par minut a znovu dostava krce.

kamajka
2. feb 2011

Ahojte kočky.
Zaujímalo by ma,či sa dá vrátiť k dojčeniu, ak som už kŕmila fľašou. Mám totiž zdravotné problémy a lekárka mi odporučila prestať dojčiť, aby som mohla začať brať lieky. Je tomu 1 a pol týždňa, ale v noci synčeka dojčím bez problémov(raz alebo dvakrát - je skôr smädný ako hladný). Mliečka je už menej, ale mne to akosi prišlo ľúto, a chcela by som sa k dojčeniu úplne vrátiť,ak sa to dá, a s liečbou ešte počkať.

Máte niekto skúsenosť, vedel by ma niekto podporiť? Ďakujem.

alex1983
2. feb 2011

@strapco13 Ahoj strapco. Citam tu ze radis mnohim maminkam a tak si idem k tebe po radu. Rebeka bude mat v sobotu 4.mesiace a je plne dojcena. Aj pekne pribera, min.mes.700g. Kojim ju ci je den al. noc zhruba kazdu 1,5h az 2 hod. Je normalne ked papa asi 3-4min.? Potom sa zacne usmievat, pozerat okolo seba a uz si dava do pusy rucicku. Aj jej ponuknem prso a uz nechce. Ale neplace, zeby bola hladna. Staci jej to? A ked si odgrgne, tak v pohode, no ako ju vezmem na ruky sa pogrcka 😒 Mam ju ako si odgrgne este polozit, al. preco grcka? No a najdolezitejsia otazka prikrmy... Mozem jej uz dat vyskusat prikrm? Kazdi hovori ze nech dam, ze lepsie dojcit a prikrmovat akoby som jej mala dat UM, keby jej to nestacilo. Ze niekedy sa z rikrmov taka veda nerobila. Ani mne nejde do hlavy preco dojcene deti maju zacat s prikrmami od 6. mes. a nedojcene od 4. mes. Co su ine? Dakujem za odpoved 😀

strapco13
2. feb 2011

@alex1983 pokial zatial nedavas nic a mate mesacny prirastok 700g, tak je to krasne a prikrmy urcite este netreba.
Keby bola hladna, tak si prsko vezme. Deti sa vacsinou pogrckaju pri prilisnej manipulacii, proste ked sa im rychlo zmeni poloha tela, traviaci trakt to este neudrzi. Skus ju po nakojeni nechat v tej polohe akej je. Grcka vela alebo je to len take ugrcknutie?..lebo ked je to len trosku, tak to absolutne nemusis riesit. Po grckani place, alebo je spokojna, ak place ponukni jej este raz prsko na splachnutie kyselinky, moze ju palit v hrdielku, pokial je kludna, tak samozrejme prsko ponuknut mozes, ale netreba sa stresovat 😉
Co sa tyka prikrmov..ano, ked je nejaky problem s nedostatkom mliecka /co u vas podla mna nie je 😉 /, alebo nejaky iny problem /matka musi do roboty, nevie si odsat a pod/, tak je lepsie dat prikrm ako UM po ukonc. 4. mesiaci. Ale je zbytocne zatazovat traviaci trakt dietatka skor ako je to naozaj potrebne. Ano v minulosti sa z toho veda nerobila..preto sme teraz generacia alergikov, diabetikov, obeznych ☹
Co sa tyka rozdielu dojcene a nedojcene deti...hlavny rozdiel je v tom, ze MM sa prisposobuje svojim zlozenim potrebam dietata, cize sa nemeni az natolko objem, kdezto UM ma stale rovnake zlozenie a preto rastuce energeticke potreby dietata sa daju vykryt len rastom objemu..cize sa neprirodzene roztahuje zaludok. Az ten objem narastie natolko, ze viac sa dat neda a nastupuje prikrm...vacsinou sa doporucuje zacat vtedy ked dieta vvypije viac ako liter UM za den /tusim/, co u jedakov byva prave okolo toho 4. mesiaca /a tam vznikla tabulka, ze treba zacat/..lenze to je doporucenie, ze zacat s prikrmami sa moze, nie musi..moj osobnmy nazor je , ze teda pokial dieta nepotrebuje enormne mnozstva UM, je tiez lepsie cakat s prikrmami az po 6. mesiaci..lenze s UM rastie tuzba matky spat celu noc a prikrm nastupuje aj z tohto dovodu skor. Kdezto matka co koji, je vacsinou natolko prisposobena potrebam svojho babatka, ze jej kojenie v noci nevadi, a dokaze si oddychnut aj pri nom..ved netreba vstavat, ohrievat, miesat, umyvat

strapco13
2. feb 2011

@kamajka zacala by som tym..ake mas zdravotne problemy?..vacsina sa da riesit liekmi pri ktorych kojit mozes 😉 rovnako aj vysetrenia ako RTG, CT ci operacie su mozne pri kojeni.
Keby aj si musela prerusit kojenie /co podla mna je uplne krajna moznost/..tak je lepsie krmit alternativne..lyzicka, poharik, po prste..skor sa vrati dieta na prsnik ako po flaske.
Ale skusme tomu predist..napis mi /kludne aj IP/ ake mas tazkosti, aku navrhuje dr liecbu

strapco13
2. feb 2011

@janusa127 prikladat, prikladat a prikladat 😉 a nestresovat. Ak si dostala mrsku..to neovplyvnis, ak je to chorobou, tak sa treba liecit..nieco na teplotu, bolesti /paralen, ibalgin/, a na ostatne priznaky, podla toho co ti je
a skusit mozes aj http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po... ..ale bez kojenia na poziadanie to nezaberie

strapco13
2. feb 2011

@kiaora http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/kolika/
chcelo by to aby si viac rozpisala o tom ako prebieha kojenie, ci kojis na poziadanie, z jedneho alebo z oboch prsnikov, ked z oboch kedy menis prsniky a pod
vacsinou je kolika pri nejakej chybe v dojceni..tak skusime to upravit 😉

susann83
2. feb 2011

Ahojcek strapco.
Uz zas si idem po radu. Moj maly zacal grckat, precitala som si co si pisala vyssie. A viem ze traviaci trakt je nezrely, ale doteraz nebol problem. Zaspal na prsku a pekne spinkal. Teraz zaspi tiez sle za 5 minut sa zobudi a vidim ze mu je zle, robi kadejake grimasy a potom vygrcne mliecko. Nie je ho vela, ale posledne dni to je castejsie a hlavne vecer a v noci. Vacsinou ho nechavam v tej polohe, co zaspi. Prve dva tyzdne vobec negrckal.
Je to reflux? Len peco az teraz?
A este ma napadlo, ci to moze byt z ortopedickych nohavic, od vcera ho musim balit nasiroko, ci mu to nezavadza. Ale nema to tesne, tak neviem...
Som sa rozpisala...

strapco13
2. feb 2011

@susann83 moze to byt z nohavic..ale kvoli tomu, ze nadvihuju zadocek a teda zaludok je vysie ako usta a proste sa to vyleje spat...skus podlozit postielku nohy pod hlavou ak spava v nej, ak spava v posteli..su take klinovite vanj´kuse, alebo vankus na kojenie, nech ma hlavicku vysie, nech nelezi na rovnom

susann83
2. feb 2011

@strapco13 jej, dakujem ti, to ma nenapadlo, ze nadvihuju zadocek... tak som mu teraz dala zlozenu plienku bez nohavic, zafixovala len s bodyckom. Dufam, ze na noc to nebude vadit. Lebo minulu spal len 2x po 2 hodiny.

strapco13
2. feb 2011

@susann83 mne tiez nechcel spat asi tri dni potom ako som zacala balit nasiroko..potpom si zvykol
nas spava v postielke hned vedla nasej postele, tak som podlozila postielku aby negrckal
radsej bal aj s tymi nohavickami..nech si na to rychlejsie zvykne

susann83
2. feb 2011

@strapco13 aha, takze to nie je nic nezvycajne, ze tak zle spal.
☹ tak znova ho do toho nabalim.
On spi so mnou, resp.doteraz spaval doslova na mne, este z nemocnice nam to tak ostalo. Nejak mi je to pohodlnejsie, ako ho mat v postielke a potom vstavat a kojit a zas ho tam davat. Ale pomaly ho musim naucit aj na postielku, tam spava obcas cez den 😀 Ale uz som ju vypodlozila

strapco13
2. feb 2011

@susann83 ved odmontuj prednu stenu na postielke a nacap ju k posteli ..ja som to brala ako posilnovanie 😀

susann83
2. feb 2011

@strapco13 a mas, alebo mala si aj monitor dychu? Lebo v navode je nieco take, ze postielka nemoze byt velmi pri posteli, lebo monitor zaznamena nase dychanie, ci co... Ale nad tym som uz rozmyslala, ze odmontujeme jedny mreze. Bo ked takto bude priberat, tak ma rozpuci 😀
Najprv sme mali v nemocke problem s priberanim, nepustili nas az po 6 dnoch. A teraz za 8 dni dal 300g (len pred vazenim pol hodku jedol)

strapco13
2. feb 2011

@susann83 nemala som, a pokial bude druhe donosene a zdrave tak ani neplanujem kupovat
mne maly spaval na boku..chrbtom oprety o postielku, v predu isteny plysakmi, aby sa nepretocil a ja som mala ruku pri nom..a kedykolvek potreboval, tak spal s nami

susann83
2. feb 2011

@strapco13 ja som ho prve 2 tyzdne kojila na boku v lahu, ale sa potom casto budil, sa mu vracalo mliecko, tak kojim teraz len po sediacky.
No moj drobec sa narodil 6 dni po termine, 2780g a 51cm, mal infarktovu pupocnu snuru aj zelenu plodovku :( Ale vsetkk v poriadku nastastie. Ale velmi casto sa strhava zo spanku, alebo sa vsetkeho zlakne - myslim zvukov, aj uplne banalnych - vypnutie svetla a pod. Moze to byt z toho stresu v brusku? Ci ktovie...
Ale velmi ti dakujem za rady, si zlata 🙂 a prajem bezproblemove tehulkovanie aj porod 🙂

olifcek
2. feb 2011

@susann83 skus kupit klinovy vankus, nebude s amu mliecko vracat, overene x;o)

olifcek
2. feb 2011

@susann83 monitor dychu veru moze zaznamenat Tvoj dych, ale ked das postielku k posteli, nebude to zle, neboj nic x;o) len musi byt na matraci postielky x;o)