Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

chomik
4. okt 2012

@beton
@rough Vďaka baby 🙂 ja "držím ako hluchý dvere" aby sa bábo náhodou nevystresovalo a on koťuha to robí úmyselne 😉 tak sme sa pri uspávaní zasa presťahovali na fitloptu, tak zaspí v priebehu 5-10 minút, zatiaľ čo v posteli to trvá aj 40-50 minút a skáče pri tom okolo mňa ako opička 😠 neviem, dokedy takto na fitlopte vydržíme, lebo už teraz má vyše 12 kg 😖

tea333
4. okt 2012

Baby mam taky maly problem,
Pri dojceni z laveho prsnika mi drobec hlta vzduch.problem ale nastava iba na lavom prsniku, niekdy je to trochu lepsie, inokedy zle a stale sa potom odpaja a grga. Prisatie kontrolujem, prisava sa spravne a rovnako ako na pravy prsnik.prsia mam rovnako velke, babo drzim rovnako. Jediny rozdiel je ze pravy prsnik mam produktivnejsi. Lavy ale byva tiez normalne plny, len menej, no ked maly pusti, mliecko strieka, takze netaha naprazdno. Pocujem ho pit a vidim pauzy v brade.Napriek tomu prehlta aj vzduch. Normalne jeto pocut, snazim sa mu napravit prisatie, resp skusime niekedy znovu chytit vacsiu cast svorca, inokedy ho skusim trochu posunut ci pootocit no nezda sa zeby to pomohlo. Tym padom z toho prsnika aj menej pije, viac sa odpaja, jeduje, pocujem ako mu v brusku chodia "bublinky" a vidim ako sa puci. Niekedy pomoze viackrat odgrgnut, inokedy sa az pogrcka.
Uz ste sa s tym stretli?

koran
5. okt 2012

@strapco13 @beton ahojte kočky, len dve veci sa chcem spýtať - červená repa sa odkedy môže dať do príkrmu - moja má 7 mesiacov už by mohla? a nezvykne robiť nejaké ťažkosti? a druhá vec, do ovocného príkrmu jej už môžem dať trocha piškotov (bezlepkovych)? Ďakujem 😉

beton
5. okt 2012

@koran cervenu repu mozes dat v pohode. akurat pozor na veci, zle sa to perie....:o))
ad. piskoty. v zasade mozes, ale ja v tom velky zmysel nevidim. naco zbytocne dodavat tak malemu dietatku cukor. ved v ovoci je cukru az-az. ja nedavam piskoty ani teraz, ked mame 3 roky. naco aj. dieta oblubuje tu chut, na ktoru ho naucime. naco ho zbytocne ucit na sladke. este si toho uzije.....inak cukor znizuje vstrebavanie vapnika, takze do 2 rokov sa vobec neodporuca. druhy dovod su zuby. co sa tyka lepku, tak v 7 mesiacoch, dieta uz lepok moze, resp. malo by. lepok je potrebne zavadzat pod ochranou dojcenia. zistilo sa totiz, ze takto sa lepsie predchadza celiakii, tj. intolerancii lepku.

koran
5. okt 2012

@beton maš pravdu, súhlasím s tými piškotmi. chcela som jej dať niečo do ovocia, lebo jej moc nejde, zeleninu ma rada všetkú v podstate zje uplne všetko. ale napr. pohanku by som jej do toho dať mohla, alebo miešať poprípade s ryžovou kašou? hovorím o tom ovocí. alebo radšej ozaj samotné? nie že by som na to ponáhlala, má času a času, len ma to tak napadlo kedže mám doma tú pohánku. ďakujem 😉

beton
5. okt 2012

@koran ja davam niekedy ovsene vlocky, ked je velmi vodove ovocie, aby to trosku vpilo a pripadne aj zasytilo. aj to robia mamicky, ze miesaju s kasou, lebo niektore deticky si potrpia na konzistenciu :o)) ved ty uz nejaku fintu najdes. inak bud rada, ze papate zeleninky, vacsinou deti upredsnostnuju sladke ovocie a zeleninky az tak nie. ale asi ma kazde svoj cas.

beton
5. okt 2012

@tea333 nahlta sa vzduchu preto, ze mu to velmi strieka a on to nestiha hltat. skus nejaku antigravitacnu polohu. napr. v lahu na chrbte alebo v pololahu a dietatko mas na brusku. takto by to nemalo tak striekat. vyskusaj pripadne aj dalsie tipy tu: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...

tea333
5. okt 2012

@beton dakujem za tip, urcite to vyskusam 🙂

boka79
6. okt 2012

@koran
ň
ahoj, ja som vcera dala cervenu repu a chutilo, uviarila som v supke, a roztlacila.. Ta plienka vecer vyzerala brutalne, ale ako pise beton pozor na flaky, ja som jeden urobila, uvidime , ako zide.

sloto
6. okt 2012

ahojte potrebovala by som surne poradit. mam doma mesacne babatka - dvojicky, uz 3 tyzdne ma trapi na jednom prsniku ragada, ktoru neviem ani za ten svet vyliecit. skusala som upravit techniku kojenia, ragada smeruje do kutika ust. z tohto prsnika vzdy kojim to iste babatko. nepouzivam odsavacku na ten prsnik, ale ked treba tak rucne odstriekavam. ragadu mam na pravej strane, je asi 4 mm velka by som povedala. kupila som si i zberace mlieka od aventu, pouzivam to ako chranice na bradavky, aby sa mi bradavka neobtierala o oblecenie.
bradavka ma stipe, boli, bolest vraza do celeho prsnika, dnes som si vsimla, ze ked to stipe, tak mi bradavka zbelie, potom zase oruzovie, a to robi stale dokola.
myslim si teda ze to bude asi mykoza. pouzivam na to canesten masticku - prsniky vzdy po kojeni umyjem, natriem canestenom, dam si tie chranice - zberace mlieka. deticky v ustach zabku nemaju. uz som naozaj zufala, neviem ako to vyliecit, boli to, stipe to.... nezlepsuje sa to hlavne. prosim poradte co mam robit.

svetlusska
6. okt 2012

@sloto neviem sice ci ti pomozem, ale ja som mala zo zaciatku ten problem ze moj maly bol nonstop na prsniku tak som mala bradavky ruzove ako ruzovucke cukriky a hlavne boleli, ked sa mi mali prisal videla som hviezdicky lebo ma z toho bolel cely prsnik, ked sa odsal tak bradavka bola biela..ja som pouzivala calciovu masticku, ale pozor musis to potom poriadne vyumyvat pod teplou vodou..mne to pomohlo za par dni....neviem ci som ti pomohla a mozno by si mohla skusit ist za lekarom...

svetlusska
6. okt 2012

@marianka99 ja som sa trapila 2 tyzdne takto a skoro som prisla o bradavky lebo chcel byt stale na prsniku a ked som kojila tak som skoro plakala co ma tak bradavky boleli...dalla som cumlik a bolo po probleme aj pospal aj bol kludny a pekne sa mi prisaval dalej, nebol ziadny problem...tiez som sa toho bala...

svetlusska
6. okt 2012

@marianka99 a este som zabudla ja som ho kojila a stale kojim na poziadanie ale vtedy to bolo vyslovene o tom teda podla mna ze chcel nieco cmulat, lebo potom vsetko mliecko co vypil islo hned vonku co bol taky prepapany...ked mal cumlik pospinkal aj hodku a potom som mu dala a teraz uz pekne kazde dve hodky si pyta...

lalus
6. okt 2012

@sloto ak ti canesten nepomáha, kontaktuj najbližšiu laktačnú. predá ti miešanú univerzálnu mastičku na mykózy a podobné potvory. tá by mala zabrať po pár natretiach 😉 vlastná skúsenosť 😝
a to, že bradavky obelie a bolí sa volá Raynaudov fenomén a je zvyčajne sprievodným javom mykózy
"Sprievodným javom infekcie je často i Raynaudov fenomén – vazoneuróza, neuropatická bolesť. Ide o bolestivé stiahnutie končekov bradavky, kedy bradavka na pár sekúnd obelie , mamička cíti pulzujúcu bolesť, následne sa farba bradavke vráti späť . Zjavuje sa väčšinou po dojčení alebo v chlade . Pomôže teplo – prikladať teplý suchý obklad na prsníky – napr. nahriatu bavlnenú plienka. Celkovo treba mať stále pocit tepla, ak mamička premrzne, Raynaudov fenomén sa zjaví častejšie. Vymizne, ak sa upraví prisatie a vylieči pôvodca ochorenia bradaviek – väčšinou spomínaná mykóza"

sloto
6. okt 2012

@lalus no tak som si dobre myslela, ze ide o mykozu... tak teda skusim kontaktovat tu laktacnu poradkynu. aj ked ziadnu osobne nepoznam. nemate nejaky tip na nejaku dobru v trencine?

lalus
6. okt 2012

@sloto no veru nie, ja som z BA. ale však pozri na www.mamila.sk daj si Trenčín a ešte teraz jej volaj 😉 držím palce

koran
6. okt 2012

@beton ahoj idem ešte otravovať... čítala som si tu diskusie ale neviem neviem. jedná sa mi o liek -proti migréne, aký môžem popri kojení? dnes som skoro nefungovala ☹ je to strašné. kupila som si homeopatika Neo-cephyl ale aj tam je napísané neuzivat pri kojení, to su take bolesti a som uz zufala nechcem škodiť malej.. vdaka

beton
7. okt 2012

@koran na migrenu nie som odbornik, takze neviem, ci existuju aj nejake cielene lieky na migrenu. ale mozes paralen a ibalgin. homeopatika sa pri dojceni, myslim, vseobecne mozu brat. ale ak mas konkretny liek, ktory ta zaujima, pis radsej na mamila.sk. tam su poradkyne, ktore sa touto problematikou zaoberaju a pripadne poradia aj alternativny liek.

beton
7. okt 2012

@sloto bradavky neumyvat. radsej potriet materskym mlieckom, ma velmi hojive ucinky. canesten davat po kazdom dojceni a tiez neumyvat. podla opisu ide o mykozu. vylucit sladke zo stravy a jest cim viac kyslomliecnych vyrobkov, ktore obsahuju probiotika. babatko prikladas spravne, trhlinka v kutiku ust. maju obe babatka spravne prisatie? mozno by som ich skusila vymenit. ked ti jedno sposobilo trhlinku, mozno druhe je na tom lepsie. vyskusaj. pri dvojickach neplati zasada, ze kazde ma svoj prsnik.... ak babatko nema biele v ustach, to je dobre. a hlavne ziadne chranice, zberace. cim viac pristupu volneho vzduchu, najlepsie chodit hore bez, chlap sa ti potesi :o)) no len abz si neprechladla. tak asopn spi hore bez. pod chranicmi, podrsenkou atd. je teplo a vlhko, idealne prostredie na vznik mykozy. pravdepodobne ti to tak aj vzniklo z tej prvotnej trhlinky. na trhlinku nepouzivat lanolinove masticky, lebo tie mnozenie mykozy podporuju. a ked ti priznaky odozneju, tak pokracovat v liecbe este 2 tyzdne. lebo potom sa to stale vracia, ked to nevykynozis zvnutra tela. vela stastie a aeste jeden link:
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...
som na teba hrda, ze si dojciaca dvojickovska mamicka. tych je naozaj ako safranu. rada pomozem, ak budes potrebovat, dvojicky, to je moja parketa :o))

beton
7. okt 2012

@svetlusska ked ta boleli bradavky, tak to znamena, ze prisatie nie je spravne. pri spravnom prisati moze byt dietatko na prsniku aj hodiny a nic neboli. teda ked si dala cumlik a vravis, ze na prisatie je napriek tomu spravne, asi by bolo dobre to skontrolovat. lebo pravdepodobne nebolo spravne ani predym. neviem, ake stare babatko mas, ale cumlik je vzdy velke riziko. radsej treba uplakane dieta riesit dojcenim, nosenim, mojkanim. cumlikove deti su "spokojne" a to nemusi vzdy byt dobre. prave som riesila mamicku, ktorej babatko po nasadeni cumlka bolo krasne spokojnucke a pribralo za mesiac 10g. mamicka mliecko takmer nemala, lebo cumlik pokazil prisatie, dietatko nedokazalo vypraznit prsniky a teda sa tvorba prilis zniyila. durha vec je, ze pri cumliku nie je dojcenie na poziadanie splnene. dietatko sa hlasi na papanie velmi neskoro a takto sa umelo predlzia intervaly medzi dojceniami, co je opat rizikove pre nedostatocnu tvorbu mliecka. viac o cumlickoch tu, kazda z nas ma ine sklony k riziku a rozhodujeme sa aj podla toho. len pre info :o))
@marianka99
http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...

koran
7. okt 2012

@beton ok dakujem, no ja neviem či sa to nazyva migrena, proste ma boli hlava. a to dosť. ibalgin by som nebrala určite, to je hrozné svinstvo... ale skusim napisat na tu mamila, dakujem za radu 🙂

svetlusska
7. okt 2012

@beton noo ano mas pravdu mala som zo zaciatku zle prisatie ale to som zistila az neskor, ked mama videla ako kojim dovtedy som si myslela ze kojim spravne kedze maly pekne papa, lenze on vlastne chytil do ust len bradavku nie cely dvorec, potom ked mi to mama ukazala vsetko bolo v poriadku a az doteraz kojim, len to obdobie pokym som sa zbavila tich ruzovych bradaviek ktore ked sa prislal boleli ako keby som tam mala spendliky napichane nebolo vobec prijemne, by som povedala ze este horsie ked sa prisaval zo zaciatku a sa mi spravili chrasty na nich....noo ono dudlik, on ma dudlik len chvilku mozno pol hodky pokym nezaspi a potom ho sam vypluvne a na papanie sa budi kazde dve hodinky, dakedy aj hodku takze s tym chvalabohu problem nemame, 🙂 ale zaciatky boli tazke to je pravda, no a ten link co si mi davala to som studovala zo zaciatku niekolko krat....no a co sa priberania tyka mame 4,5 mesiaca a 9kg, porodnu vahu mal 4kg takze si myslim ze je to slusne, teda aspon pre mna lebo uz mam co nosit 🙂 😀 zo zaciatku pribral kazdy mesiac tak 1,5kg...ja som sa toho cumliku bala, ze sa nebudwe chciet prisat , som ho nechcela davat ale tak on zo zaciatku bol vkuse cely den od rana do vecera na prsniku, a jedine co na neho zaberalo bolo ked sme s nim chodili po vonku a kolisali inak nepomohlo nic..a napapany bol urcite lebo vsetko grcal....a ja som uz bola so silami na konci kedze som si nemohla vobec odpocinut...ale dakujem za rady 🙂

lucinocka
8. okt 2012

Ahojte, potrebovala by som radu, kedze vazne uvazujem prejst z kojenia na odsavanie, mozno mi poradite, co robim zle, aby som nemusela. Mam vpadnute bradavky, mala sa mi vobec po porode nevedela prisat, ja som mala cele prsia dohryzene do krvi ako sa snazila ona aj ja. Tak sme kupili silikonove bradavky avent, s tymi nam to ide super. Mala raz cucne, bradavka sa jej vytiahne do celeho klobucika a papame. Mlieka mam velmi vela, ked som skusala bez klobucika, boli sme obe mokre jak mysi od mlieka kym sa spravne prisala, teda kym potiahla, lebo za chvilku sa jej ta mini bradavka zase vysmykla z ust.
Na klobucik pije pekne, hltavo..ked vidim ze je uz unavenejsia, tak dam klobucik dole, bradavka je uz pekne vytiahnuta tak sa prisaje aj sama a dopapa.
LENZE- potom to zacne.. krce, pucenie, stahovanie noziciek, rucickami rozhadzuje tak, ze som jej musela dat rukavicky, jak sa cela dodriapala, nezaspinka, aj dve hodiny ju tisime od placu a ked zaspi tak si placka, vrti sa, stona.:(
Tak som skusila odsat mlieko a dat jej cez flasu / avent a tomee tippee/ napapala sa, zaspala hned, bez krcov, spokojne..
Tak neviem, kde robim chybu:( vedel by mi niekto pomoct?

lucinocka
8. okt 2012

zabudla som dopisat..mala pocas kojenia hned prdi a kaka, mam pocit akoby to mlieko cez nu len preletelo a ona 10 min po kojeni zase otvara ustocka zeby chcela..tak je dam druhy prsnik ale rovnaka situacia..a to ju drzim prisatu na jednom aj pol hodiny..

vejuska5
8. okt 2012

ahojte ja sa chcem opytat mam tyzdnove babätko a ked sa kojime tak aj hodinu cucka je to normalne ???uz aj zaspinka a ked ju dam uz prec od prsnika tak zacne plakat a len cicku vyzera ... a casto mi grcka neviete mi poradit ? dakujem

svetlusska
8. okt 2012

@vejuska5 ahoj no moj mi robil presne toto iste a nakoniec som prisla na to ze sa mi zle prisaval ale to mi teraz vravela aj
@beton ze zrejme sme mali zlu techniku....ja som mu ale dala cumlik a potom bolo vsetko okej lebo si cmulal..ale viem ze u niektorych babatiek je riziko ze sa nebudu chciet prisat, a ze sa bude oddialovat dojcenie lebo si myslia ze uz papaju ...u nas sa to nastastie nestalo..ale trvalo skoro 3 tyzdne pokym som prisla na to ze kde robim chybu...no a nas dudlik pocuca pol hodky a vypluvne..a nas tiez grcaaall veeeela po kojeni lebo bol prepapany co bol nonstop na prsniku....ale to je iba moja skusenost zaciatocniky nakolko mam prve babtko...

vejuska5
8. okt 2012

ale ona sa mi riadne prisaje a aj cuca aj zaspinka na cicke a ju dam prec a hned otovri ocka a je plac a znovu by len cuckala ...

svetlusska
8. okt 2012

@vejuska5 hmmm no ako vravim ja som mojmu dala cumlik a bolo vsetko okej ale az po 3 ci 4 tyzdnoch som mu dala cumlik, lebo som bola uz hrone unavena a na konci so silami..ajj sme spinkali a aj som si oddychla troska a hlavne sme neboli od rana do vecera na prsniku a negrcali stale....ja som sa hrozne bala ze sa mi nebude chciet potom ako mu dam cumlik prisat na prsnik ale chvalabohu sa to nestalo...prosto potreboval nieco stale cmulat....ale co som citala tu niekde na fore tak niektore mamicky mali po podani cumliky problemy...takze zrejme kazde babo je ine..a dokonca niektore ani dudlik nechcu....

silviamudronova
8. okt 2012

@svetlusska ja by som bola rada keby mi chcela dudel. Ani za pána ho nezoberie do úst. len môj prsník

silviamudronova
8. okt 2012

@lucinocka presne toto mi robi moja malá, celú nos sme nespali, a teraz spinka ale je nepokojná, stále sa mrví, krčí nožičky, presne ako píšeš. A chce byť stále na prsníku. potom samozrejme vygrckáva. ja si myslím že ona sa veľmi nahlce a v brušku sa jej tvori plyny, a tie bolia. ona ma také penivé stolice. a to je z toho. skúšam dávať SAB SIMPLEX no uvidím. keď niekedy sa mi mliečko tak spustí že musí hltať.