Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strociatka
11. sep 2012

@beton "tucna" nemam z vlastnej hlavy, to nasa obvodna pediatricka, ked malej v 5tich mesiacoch na poradni navazila 9kil ma upozornila, ze je tucna (v tom case vyhradne kojena, ziadne prikrmy, dokrm ani nic podobne) a pohrozila mi, ze by mohla mat diabetes a ze jej mam dat dietku 😀 Som sa vtedy schuti zasmiala a opytala sa jej, ci si mam na prsnik nakreslit odmerku,ze kolko vytiahne? Ako chepem, teraz ma asi uz cez 12 kil, ale ja mam velke deti, manzel ma takmer 2 metre a ja tiez nie som krpcek, tak preco by mala byt mala?

tin007
11. sep 2012

Jooj, nazory dr. ze plne kojene dieta je "tucne" ma dobre vytacaju. K tym poloham pri kojeni a k spravnemu vyprazdnovaniu; ked bol syn uz trochu vacsi, tak som velakrat kojila posediacky, t.j. ja som sedel a on mi sedel na nohach obkrocmo okolo pasa, vyskusaj @strociatka mozno toto pomoze na lepsie vyprazdnovanie prsnika

svetlusska
11. sep 2012

@strociatka moj maly ma 3 mesiace a 3 tyzdne a pred tyzdnom co sme boli na poradni tak vazil 8170 g a 65 cm, ale doktorka mi nepovedala ze je tucny...ale tak on mal vysoku porodnu vahu...povedala len tolko ze na svoj vek pribera az az 🙂 a ked su rodicia vysoky tak deti sa hadam podaju na nich,...a dobre si jej povedala :D

svetlusska
11. sep 2012

@tamara2307 ja by som to neriesila, pokial si samo neziada grgnut tak ho nechaj tak...nech spinka...moj si to ziadal hoc aj zaspal ale bol nekludny, nepokojny...dala som odgrgnut a bolo dobre...

merilin
11. sep 2012

@tin007 len moja malicka ma este len mesiac a neviem ci si ju mozem uz posadit na kolena a kojit, ci ma dost silnu chrbticu - samozrejme, ze hlavicku by som drzala, ale zda sa mi taka krehka... skusam si malu davat odzadu, aby mi vyprazdnila prsnik aj z inej strany, no je to cervene stale.. tak uvidime

tin007
11. sep 2012

@merilin pri takej malej este nie (to sedenie pri dojceni je pre deti, ktore uz same vedia sediet), vo vasom pripade by som sa spojila s laktacnou poradkynou, nech ta vidi pri kojeni a poradila polohy

nat28
11. sep 2012

Ahojte, moze byt ze po 6 mesiaci sa znizi tvorba mliecka? Dcerku vylucne dojcim, zatial mi zanovito odmieta prikrmy a papa len mlieko. Ale nejak sa mi zda, ze posl dni sa mi znizila tvorba, prsia mam nezvycajne makke a prazdne. Mala cika a kaka dost, netvari sa ze by bola hladna, ale trochu sa bojim aby sa mi nestracalo mlieko. Ja chcem dojcit este aspon rok

strapco13
11. sep 2012

@nat28 pocit prazdnych a makkych prsnikov nic neznamena..teda tolko, ze sa prisposobili tvorbe mlieka, onio sa prestanu tak naliecvat casom
dolezite je sledovat co dieta na prsniku robi, teda ci pije alebo nenutritine dudka , kolko cika a kaka , ci prospieva
pokial to nevies rozoznat..skontaktuj sa osobne s laktacnou poradkynou www.mamila.sk ..skontroluje, ukaze ..na tej stranke najdes aj to ako zostis ci je dieta spravne prisate, vide kedy dieta pije a pod

nat28
12. sep 2012

@strapco13 dakujem, u mna bola na zaciatku ked sa Miska narodila LP niekolkrat, takze tieto veci mam zmaknute 😉 Dojcenie sme si museli naozaj vybojovat, za cenu u mna preplakanych dni a noci a niekolkomesacneho uzivania Costi, takze preto mi tak velmi zalezi na tom aby som kojila co najdlhsie. Takze ked sa mi prestali nalievat, trochu som sa zlakla.

monuska342
12. sep 2012

ahojte moj syn je plne dojceni a zapeka ho kaka az uplne tvrdu stolicu raz za niekolko dni...co mam urobit aby to bolo lepsie?

boka79
12. sep 2012

@nat28

ahoj, citala som tvoj prispevok a chcela som sa Ta opytat, ze ako dlho ste costi uzivali a za ako dlho sa ti podarilo ist na nulu, u mna sa to uz vlecie a raz sme hore raz dole...

nat28
12. sep 2012

@boka79 costi som zacala uzivat v pocte 9 tbl denne ked mala dcerka 6 tyzdnov a vysadila som ked mala daco cez 5m. Znizovala som vzdy o 1 tbl denne, po cca 4 dnoch, ale par krat sa mi stalo ze sa mi rapidne znizila tvorba, tak som opat nasadila o 1 viac a bolo to v pohode. Takze u nas to bol dlhy proces vysadzania, ale nevadi, stalo to za to. Miska ma cez 6m a je stale dojcena. A o to mi slo 😵 😵

boka79
12. sep 2012

@nat28

ved prave, ja som uz tiez bola na 6 a som zasa na 9 a mly mi zasa nechce pit, aj ked mam, tak teraz len pumpujem mlieko, ten jeho strajk ma zabije...my to berieme uz skoro 2 mes-..

vall1319
12. sep 2012

Ahojte! Možno trošku mimo témy, ale skúsim sa opýtať..... Mám synčeka, ktorý má 22 mesiacov a stále ho kojím..... Ráno, pred obedňajším spánkom a večer pred spaním..... Najradšej by som ho kojila čo najdlhšie!!!!! Momentálne som tehotná - v 6tt a doktorka mi predpísala Duphaston..... na príbalovom letáku píše, že sa nesmie užívať pri dojčení..... ale na nete som sa stretla aj s názorom, že malému (ktorého kojím) to vadiť nebude..... tak neviem...... Vie mi niekto poradiť? Ďakujem.....

nat28
12. sep 2012

@boka79 Nuz, ja ta velmi dobre chapem, co som sa ja natrapila s kojenim, niekedy si vravim ze by som si zasluzila nejake ocenenie za vytrvalost. Aj sem som niekolkrat cela zufala pisala a prosila o radu, plus moja laktacna poradkyna stale na telefone. 😖 No, nebolo to lahke, ale oplatilo sa. Cele sa to ustalilo ked mala Miska tak 3m cca no a teraz je to ukazkove. Takze vydrzat, vydrzat, vydrzat. Drzim silno palce 😉 A z toho costi si nic nerob, ono to nakoniec znizis a vysadis. Ako mne povedala laktacna, ked to inak nepojde, budes to brat az do zavedenia prikrmov, potom to uz potreboavt nebudes 🙂

boka79
13. sep 2012

@nat28

ahoj tat to s tou zufalostou poznam, tiez mam take dni a prave teraz, ked mam uz 9tbl a maly mi nechce zasa pit, no nemam uz rezervu ist hore. Tak som si bola senovku a benedikt etse kupit. Tiez sme teraz na sk, tak som tu mala laktacnu a konzultujem aj na internete, moj muz by uz s tym smaril, ale mne to je take vzacne a nechcem sa tiez tak lahko vzdat..O dva t. moze aj tie prikrmy zacat, tak hadam sa to vylepsi..

kkl82
13. sep 2012

@merilin podla mojich skusenosti je najlepsia poloha na vypraznenie prsnika poloha po leziacky. skus a mozno pomoze 😉

dzankamizu
14. sep 2012

@strapco13 potrebujem poradit. mam 4 mes synceka, len kojeneho a uz teraz vazi 8,7 kg :D porodnu vahu mal 3900g. len v poslednej dobe je dost umrncany a uvrcany, aj si pyta castejsie papat, tak neviem ci mam malo mlieka abo co. niekedy je na prsniku dost nekludny a vrti sa. a aj v noci sa prvy krat niekedy zobudi uz po 2-3 hodinach spanku, co predtym pospal aj 5. Napadlo ma, ze ked ma taku vyssiu vahu, ci sa nemusi zacat s prikrmami skor? lebo to by som nerada. dakujem

merilin
14. sep 2012

@kkl82 tak ze obe lezime? mne to pride take nepohodlne, neviem sa ulozit a mam pocit, ze malej sa zle pije. Vacsinou kojim klasicky, zeju mam na rukach a par krat aj zo zadu som si ju vzala. Nijak inak neviem ☹

sirinka
14. sep 2012

@merilin v leze na boku...moja najoblubenejsia poloha, da sa podriemat, alebo knihy, casopisy citat...

miskaska
14. sep 2012

@sirinka
@merilin Aj ja tak kojim. Citam si pri tom a ked som velmi unavena, tak si aj pospim 🙂

strapco13
15. sep 2012

@vall1319 mozes ho brat pri dojceni

strapco13
15. sep 2012

@dzankamizu neklud dietaqtka nemusi znamenat hlad ..pozr do pusky ci nejdu zubky, pripadne ina bolacka
dieta sa moze casto dojcit aj z inch pricin ako je hlad ..kludne ho dojci, kedy potrebuje, z materskeho mliecka sa nepreje
pripadne sa skontaktuj osobne s laktacnou nech skontroluje dojcenie www.mamila.sk ..bez toho aby som videla dojcenie sa tazko urcuje ci potrebuje viac alebo nie..vies posudit ci pije dostatocne? teda ci roby pauzy v pohybe brady pri dojceni?
skus pri dojceni vyuzivat stlacanie prsnika
opis mi ako stredas prsniky, taky bezny den, pouzivas dudel, flasku, klobucik?

vall1319
16. sep 2012

@strapco13 naozaj môžem brať Duphaston pri dojčení??????????? Vážne??????? Už tri dni "mučím " synčeka s tým, že "meme" už nie je........ ☹

zfidorka
16. sep 2012

@vall1319 mozes brat duphaston pri dojceni, ja som ho brala niekolko tyzdnov, overovala som si to u laktacnych...

strapco13
16. sep 2012

@vall1319 naozaj mozes ...duphaston je hormon, ktory sa vyskyruje v materskom mlieku v tehotenstve..len takto je umel dodany, lebo telu chyba
osobne som si to zistovala nakolko v prvom tehu som ho brala tak keby bol potrebny pri druhom..u mna nebol, ale u dost bab bol potrebny a veselo dojcili dalej ...ked to neublizi vyvyjajucemu telucku v brusku tak to neublizi ani hotovemu clovieciku co papa mluecko
studie zistili, ze tieto umelo dodavane hormony nezvysuju mnozstvo hormonov pritomnych v materskom mliecku

danjelca
16. sep 2012

ahojte .Prosím Vás o radu. Mám 2 týždnového syna, ktorého čiastočne kojím a musím aj dokrmovať. Problémy riešim s laktačnou poradkynou..mám pocit že už týžden nespím, užívam senovku 3x3 denne najprv som mala dost mlieka ale teraz po pár prebdených nociach už aj málo odsajem..:/ Malého prikladám na požiadanie a dokrmujem nutrilonom.Mám ho nonstop na prse a už nevládzem..posledné dva dni už je viac nutrilonu ako mlieka..priloženie máme dobré, no na prse väčšinou dudluje, ked chcem odsat nevytiahnem nič.Dnes už som rozmýšlala že s tým seknem..nefungujem vôbec-len malého na prse, pomaly nič nejem-nemám čas..:/

danjelca
16. sep 2012

@danjelca ešte dodám že porodná váha 2930 teraz má cca 3050 ale myslím že to má z nutrilonu skor ten prírastok ako z mojho mlieka.Malý chce byt nonstop na rukách-v noci slabo spí-len sa mrví, nedá sa pri nom pospat ani hodinu.Akonáhle ho najedeného položím tak sa zobudí a chce na ruky-prso-tam sa ukludní-dudluje.

kkl82
16. sep 2012

@danjelca so svojej skusenosti viem, ze prve tyzdne su mimoriadne tazke a narocne na spanok, resp. akykolvek oddych. nie som laktacna poradkyna, ale viem ti poradit len 2 veci pre zaciatok - 1. nos babatko v satke cez den, tak moze byt stale na prsniku a aj ty si mozes v klude navarit aj zjest. 2. minimalne v noci skus spat spolu s babatkom v jednej posteli a koj po leziacky. tak mozes kludne spat aj pri kojeni. kasli na nejake babske rady, ze sa to nema, ze potom dieta na postielku nenaucis atd. teraz ide o to, aby si si ty oddychla. maleho na postielku mozes naucit aj ked bude mat niekolko mesiacov 😉
s tym nutrilonom to neprehanaj, ja viem, je to rychla pomoc, ale nepokusaj sa vsetky problemy riesit hned takto. a skus si mlieko odstriekavat, nie odsavat. ja som tiez bola na nervy, ked mi to odsavackou neslo, a cuduj sa svete, pri stlacani prstami vyslo aj 60ml... ale tiez po tych horsich nociach resp. narocnych dnoch som citila, ze mlieka je menej. preto skus tie 2 veci, co som pisala, mozno ti pomozu oddychnut si viac.
prajem ti vela sil a drzim palce aby si to vydrzala. 😉

carodejnica
16. sep 2012

@danjelca Dokrmuješ fľašou? ak si v kontakte s laktačnou, tak fľašu zahoď (pevne verím, že ti to ona ani neradila) a dokrmuj na prsníku pomocou laktačnej pomôcky....taktiež uprav dojčenie, ak bábo len dudluje, treba skontrolovať prisatie a mohlo by pomôcť stláčanie prsníka, toto všetko by ti mala ukázať laktačná...
Pozri si tieto videá - http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-s...
- sú tam ukážky, kde vidieť, či dieťa pije a či len dudluje
- ukážky dokrmovania na prsníku
Stláčanie prsníka - http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...