Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
29. aug 2009

lemge, áno, fľašu nepoznali, dojčila som dlho a priznám sa, prešli hneď na kravské ,lebo UM nechceli ani vidieť a mne sa to ani nechcelo riešiť , lebo určite by si zvykli po čase... Po roku už KM plnotučné pri rodičoch, ktorí nie sú alergici nie je prekážka, i keď UM je vhodnejšie,lebo je obohatené aj o iné látky, ktoré KM nemá v takom množstve... Dojčila som 26 a 19 mesiacov. Po odstavení mi deti prespali celú noc , v prvé dni možno pár krát pili vodu - ale to fakt len raz - dva krát možno. Keďže boli dlho dojčené, s tekutinami som si nerobila nervy a dobre piť začali okolo roku - čistú vodu a pili zo všetkého - obyčajný hrnček, slamka, sosáčik - striedali sme to a dodnes vlastne i striedame, malý zbožňuje obyčajnú slamku najmä pre bubliny, ktoré sa ňou dajú vyrábať 😅 .

Už malá pije niečo iné? napr. šťavu, vodu, čaj ? začala by som skutočne obyčajným pohárom - je to podľa mňa najjednoduchší spôsob - bábetku vadí, ak mu to do pusinky lejeme, potrebuje mať tok tekutiny pod kontrolou, no po malých dúškoch to ide ľahko, alebo obyčajný pohárik s obyčajným náustkom . AK malá pije iné tekutiny a odmieta UM z pohára, je to len preto, že jej UM nechutí.

dzein25
29. aug 2009

Ahoj Annag,
obraciam sa na teba s prosbou (mne si už v minulosti poradila, tak ak sa podarí aj tento problém vyriešiť tak budem rada), ale pre známu, lebo nevie čo má robiť.....a ja by som jej veľmi chcela pomôcť, ale neviem.....
Má dcérku skoro 11 mesačnú, plne kojenú do ukončeného 5 mesiaca a momentálne stále kojí....
Malá je papkáč, všetko spapká čo pred ňou neutečie 😀 .....
Problém je v tom, že v noci málo spinká...budí sa každú hodinu, papká tak 3min., a potom zasa zaspinká.
Neviem či by mali prejsť na noc na UM alebo niektoré mamičky radia aj premiestniť detičky do vlastných izieb (aby necítili mlieko) Či je to aj zo zúbkov, neustále ju trápi zvýšená teplota.....
Cez deň spáva 2x, časové intervaly sa nedajú určiť, lebo spinká podľa toho ako je unavená 🙂
Lenže aj keď spí cez deň len raz a to len 1,5h , aj tak v noci je to to isté ....
Trvá to cca 3-4 mesiace.
Zatiaľ ďakujem

annag
29. aug 2009

dzein25 - ťžko radiť ... to nie je problém hladu a dojčenia, ale to, že bábo má v noci plytký spánok a často sa budí, dojčenie ho uspáva - podobne ako nosenie, cumeľ.... AK by nedojčila je veľmi možné, že situácia by bola ešte horšia - lebo by bábo nevedelo zaspať vôbec, resp. by to netrvalo 3 minúty, ale 3 hodiny. Samozrejme, bábo môže mať nejaké ochorenie, zúbky , môže mu byť v noci nepohodlne - teplo, zima , tesné oblečenie, poloha matraca, poloha postieľky ....Ozaj veľa deťom pomáha samostatná izba - pretože ich nerušia rodičia , dokážu súvisle spať o čosi dlhšie. Iným deťom pomáha opak - spať v spoločnej posteli s rodičmi. Je vhodné, aby dobre spalo aj cez deň, lebo ak je bábo príliš unavené, zle zaspáva a často sa budí. Takže cez deň spánok uberať netreba. No najlepší liek ja čas, po roku sa už väčšina detí nastaví na súvislý a hlbší spánok. Každé dieťa raz začne v noci dobre spinkať, len každé v inom čase. Dá sa postupovať podľa knihy čo tu koluje - Každé dieťa sa vie naučiť spať , no je to podľa mňa dosť drastický spôsob a nie každé bábo taký postup zvláda.

dzein25
29. aug 2009

Ďakujem 😉

janea
29. aug 2009

slniecko26 , danka_ba - DAKUJEM vam za rady, velmi dufam ze sa to zlepsi.
annag - odpovedala som v IP.

lyongirl
29. aug 2009

annag - ďakujem, zobrala som si rady k srdcu a budem sa nimi poctivo riadiť 😉
Máš u mňa veľký obdiv a dobré srdiečko, keď robíš, to čo robíš! 😉

natty07
30. aug 2009

Annag poprosila by som o radu, mam 6 tyzdnovu dcerku a dojcenie nam moc nejde od zaciatku. Problem je v tom, ze kym mi chyti prsnik tak dlho place, potom sa prisaje, potiahne a vzapati stoci hlavku na druhu stranu a stale to takto opakuje. Je to aj dost bolestive a mliecko mi potom vyteka, mala je cela mokra a hladna. Tak som sa zacala odstriekavat, lebo a tak pila iba predne mlieko a potom uz len plakala. Je problem v technike dojcenia? Neviem si poradit.

annag
30. aug 2009

natty, a odsaté dávaš fľašou? koľko odsaješ na jeden raz? prsia sa veľmi nalievajú aj pomedzi dojčenie, mliečko strieka niekedy?

natty07
30. aug 2009

ano odsate davam flasou. na 1x odsajem 80-100 ml a ked som dojcila, tak potom som si este tych 30-40 ml odsala, takze vypila velmi malo.

lemge
30. aug 2009

ano annag,pije cez den vacsinou vodu z poharika so sosacikom.UM som jej zatial neskusala dat,len v prikrmoch.

takze jej mam vecer pred spanim namiesto prsnika ponuknut UMz poharika?pytam sa,lebo co ppoznam zeny,vacsinou davaju z flasky na noc-a vravia:aspon sa pri tom tahani z flasky dobre unavi.inac este nemam odvahu jej jedneho pekneho vecera nedat didinku ☹tak sa na to chcem nejak tak trosku pripravit-

inac ked jej davam vodu z obycajneho poharika-to sa jej paci 🙂

annag
30. aug 2009

natty07 - to je veľká škoda, bolo by fajn dostať ju na prsník, pretože odsávanie je drina a nie každá mamička zvládne odsávať dlhodobo, Okrem toho, dojčenie má aj množstvo iných funkcií (upokojí, uspí, poteší, dáva pocit tepla, bezpečia ....) a netreba sa o ne ukrátiť.
kde môže byť chyba:

- buď sa bábo zle prisáva a prikladá
- alebo reaguje na tok mliečka , ak je to po chvíľke, pri spustení mliečka, tak to bude silný tok mliečka

- toto je ideálne riešiť osobne s poradkyňou, ktorá by sa na V8s pozrela, odkiaľ si?

- skús pred dojčením pár ml mliečka odsať, možno aj výrazne viac, možno aj 50 či viac - mohla by sa prisať a piť pokojnejšie , ak je to len reakcia na silný vypudzovací reflex

Vyskúšaj priečnu polohu - z nej sa ľahko prechádza do futbalovej, tiež veľmi dobrej polohy - v našom prípade si ho len posunieš viac k pravému boku a dáš pravý prsník:
Pri priečnej polohe napr. na ľavý prsník si bábo položíš na vankúš pred seba bez perinky. Chrbát máš opretý, si pekne vystretá, nie zhrbená nad bábetkom. Pravou rukou si bábo chytíš popod hlávku a ramienka - palcom spredu, ostatnými prstami zospodu až cez pravé líčko, akoby boli vankúšik pre neho. Dlaň a zápästie sa opiera o jeho krk a ramienka, rovno a pevne. pozri v mojom albume celý druhý rad fotiek. Pravou rukou - lakťom si ho pritlačíš k svojmu telu, tak, aby sa akoby ovíjalo okolo Tvojho tela. Ľavou rukou prsník pridržiavaš , prípadne vystrekneš trošku mliečka a bábetko prisunieš k prsníku tak, že jeho spodná pera bude čo najnižšie od bradavky - tak, aby bábo po prisatí malo v puse veľkú časť dvorca zospodu. V tejto chvíli sa pokúsiš o čo najväčšie ústa - prisuň bábo rýchlo k bradavke a bradavkou mu prejdi hornú peru od jedného kútika k druhému - len hornú, ak sa to nepodarí, odsuň ho a znovu pritiahni a prejdi od kútika po kútik. Akonáhle ju otvorí, bábo presuň na prsník: hlavičku bábetka pritom zakloníš a to tak, že mu zatlačíš na ramienka - tým sa mu sama zakloní a dostane správny smer - bábo uchopí najmä spodok dvorca, brada sa mu bude dotýkať prsníka, noštek nie, bude mierne odklonené - bude sa mu dobre dýchať. Brada je prvá, ktorá sa pri priložení dotkne prsníka.

- prsník sa nesmie hýbať, musíš ho držať
- bábo prikladáš k prsníku, nesmieš ho prsníkom naháňať
- pozri i môj album

tu je video ako sa bábo prikladá:

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

a môžeš si ich pozrieť všetky na tej stránke , takisto pozri tu:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/ABCs...
http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/Fift...

supocka
30. aug 2009

ahoj annag,nechcem ta obtazovat,viem ,ze mas toho urcite viac ako dost,ale chcela som ta poprosit o jednu radu.Mam 5 mesacneho synceka,je na UM,kojila som ho len do troch mesiacoch.Ked bol maly vyspal mi v noci aj 7 hodin,potom vypil flasu a spal az do rana.posledne dva tyzdne sa budi kazdu hodinku a pol na velky hlad.riesim to s cumlikom,ale pomoze to tak na pol hodinky a potom sa zobudi s obrovskym placom.Dnes v noci som mu davala plnu flasu 4 krat.Boli sme viac hore ako spali.Mne by to vstavanie nevadilo,ale myslim si,ze tolko jedenia v noci nie je spravne.Skusala som mu robit namiesto mliecka caj,ale neuspesne.Vacsina deti spi celu noc a on sa mi stale budi.Podotykam,ze nevypije viac ,ako 120 ml jednej davky,mozno to je aj tym.ale viac mi papkat nechcet,nezmesti sa do neho.Mozno by som mu mala davat silnejsie mliecko Nutrilon 2,ale neviem,ci by to pomohlo.Ak s tym mas nejake skusenosti,bola by som velmi vdacna za kazdu radu.Zatial dakujem

ingusa
30. aug 2009

Annag ,dakujem za tvoje rady!;)pomohlo mi to...prajem pekny vecer..

annag
30. aug 2009

ingusa, to som rada,keby čosi, ozvi sa 🙂

annag
30. aug 2009

supocka - môže sa nachádzať v rastovom špurte , a preto potrebuje papať viac. Ako papá cez deň - aké príkrmy mu dávaš a koľko gramov asi na jeden raz ? Koľko mliečka vypije za 24 hodín?

annag
30. aug 2009

lemge, asi si sa už rozhodla, je veľa hodín, ale ponúkla by som jej UM z pohárika a náseldne ak by si pýtala, tak by som jej prsník dala. Je lepšie,ak je bábo v čase odstavovania pripravené - zvyknuté piť aj iné mlieko. Takto som to robila i ja - posledné týždne som skúšala popri dojčení aj iné mlieko aby si zvyklo, u nás teda zabralo jedine KM a bábo dostalo večer mliečko z pohára a k tomu ak chcelo ako bonbónik 😅 aj prsník. Jedného dňa si večer prsník zabudlo popýtať.

klementina
30. aug 2009

ahoj annaq, uz vela krat si mi velmi dobre poprosila, tak si ta dovolim ta zase otravovat. mala bude mat za 4 dni 7mesiacov, zacala som ju prikrmovat v 6M, dovtedy bola len kojena a budila sa raz za noc na papanie. ako zacala papat prikrmy, papa celkom dobre, asi tyzden na to sa zacala strasne casto v noci budit furt na papanie, neviem presne kolko toho vypije, lebo ju kojim v polospanku ale myslim, ze dost a budi sa aj tak 3-4krat za noc. myslis, ze uz jej mam davat kasu na noc? a ak ano aku? zatial sme len na zeleninovych prikrmoch, zatial mala dva krat maso k tomu, a vcera som zacala s ovocom na desiatu.
este sa chcem spytat odkedy jej mozem zacat davat zltku? a to maso jej davat postupne kazdy tyzden o den viac az sa dostanem k tomu, ze jej dam maso 6dni do tyzdna a az potom pridam to zltko na siedmy den? ci mozem zltko aj teraz?
a este k tomu masu, domaceho mame len kralika, myslis, ze je lepsie jej kupit kura a telacie maso v masiarstve alebo tie hippy-kde je uvadzane, ze je to biokura, biotela?

lemge
30. aug 2009

to znie skvelo annag,urcite to takto vyskusam 🙂 .ja jej kravske zatial nedam,som alegička,dam UM.v najblizsej dobe to skusim,a dam ti vediet ako sa nam dari.dakujem ti moc za radu.dobru nocku.

annag
30. aug 2009

klementinka, bábetko mäso potrebuje najmä kvôli bielkovinám, železu a zinku, teda mäso už môžeš rovno dávať každý deň . A hneď v najbližších dňoch klasicky ako každú novú potravinu s odstupom 3-4 dní daj i žĺtok. No a potom už sa len snaž dodržať 1x žĺtok, 6 x mäso . Nemyslím si, že sa budí pre hlad, skôr to bude typické obdobie pre deti, kedy sa často budia - to tu rozoberáme na koníkovi často 😅 . Je lepšie dať jednotlivým chodom odstup, teda ešte aspoň týždeň -dva vydržať s ovocím a až tak zaradiť tretí chod. Lebo kaša je dosť ťažká na trávenie, bábo môže zareagovať ešte horšie ... kaša väčšinou časté nočné budenie nenapraví... no ak sa tak rozhodneš, tak môžeš skúsiť ryžovú najskôr. Mäso je ideálne čerstvé, králičie mäso je vhodné - každé chudé mäso je vhodné. Kupované príkrmy by skôr mali byť doplnkom - napr. keď si vonku ...- pretože aj ich chuť je iná než doma pripravená strava a bábo bude pokračovať v domácej strave aj po roku ...

annag
30. aug 2009

lemge, samozrejme, je lepšie ak si zvykne na UM a pri alergickej predispozícii určite 🙂 ak Ťa to neženie s konkrétnym termínom odstavenia, tak daj keď si popýta, ale nenúkaj - je to fakt ideálny postup pre mamičku i bábo - bez stresov a sĺz .

Na okraj pre iné mamičky - Mnoho mamičiek odstavuje v čase, keď chce druhé bábo - pokiaľ už nedojčí mamička často, tak väčšinou otehotnie ľahko i paralelne s niekoľkými dojčeniami za deň . No a v prvých týždňoch -mesiacoch tehotenstva sa aj tak veľa veľkých detí odstaví , lebo mliečka je menej, zle sa spúšťa a neskôr sa zmení aj jeho chuť - lebo neskoré mliečko sa zmení na kolostrum určené pre bábo v brušku 🙂

ingusa
31. aug 2009

Ahoj Annag,tak zasa mam na teba prosbu..v prvom rade,klobuciky sme uplne vyradili aj ked trosku mame problem s prisatim ale nakoniec to predsa ide.Avsak vsimla som si ze prsia sa mi nenalievaju tak ako predtym mam pocit ze nie je mliecka dost;( aj v noci sme mali rusno,hned po dlhom papani bol stale hore a nepokojny..Preto som si dnes rano odsala aby som vedela ako sme na tom..z jedneho len 20 ml a z druheho 40 ml,co bolo predtym aj z oboch spolu 100 ml...tak teraz neviem co sa stalo a preco sa tvori menej..dnes mame 13 dni..Dalsia vec je,ze niekedy sa budime kazde 2-3 hod ale casto spi aj 5 hod v kuse ci uz cez den alebo v noci.Skusali sme aj zobudenie ale bez uspechu(budila som kvoli mlieku, castejsie prikladanie=vacsia tvorba?)..prosim porad ako mame zasa postupovat..
Ingrid

lemge
31. aug 2009

annag,na margo tej alergie- myslis,ze ked uvarim napriklad svieckovu(so smotanou)ze jej mozem uskodit tou smotanou?

janea
31. aug 2009

ahoj, chcela by som sa podakovat annag za uzitocne rady, myslim ze len vdaka nej a tomu ze ma povzbudila kojit bez klobucikov som sa vyhla zapalu prsnika, teraz este uspesne dobojovat boj s dorananymi bradavkami;) DAKUJEM

klementina
31. aug 2009

annaq dakujem,
mozem vas este niekoho poprosit kto sem chodite, viem, ze annaq ma toho vela, ale hladala som nejaku temu o castom budeni v noci a nic som nenasla- mozte mi poslat link, kde sa riesi to caste budenie v noci babetiek, by som si to rada precitala.dakujem

supocka
31. aug 2009

ahoj annag,predtym vypil nieco cez 700ml na den.teraz posledne dva tyzdne aj s nocnym jedenim vypije nieco cez 900-1000ml.pokial ide o prikrmovanie,tak mu davam jeden maly zemiak,stvrtku mrkvy,niekedy brokolicu,neviem to tak odhadnut na gramy,ale potom mi hned vypije aj celu davku mlieka.Dnes mi zase zacal hnackovat.uz som z toho nestastna.spravila som,ako si mi kazala,davala som mu aj probiotika(stale mu ich davam)P,stolica sa krasne upravila,maly bol pokojny asi styri dni. Potom som mu jeden den dala na obed zemiak,mrkvu,kalerab,brokolicu,rano bolo vsetko v poriadku,mal peknu stolicu.hned v ten den som mu skusila prvykrat kuraci vyvar,mrkvu,a cestovinky nadrobno,s chutou to spapal,ale trosku ho prehnalo.no a poobede dostal bananik s cajom,to ho ihned prehnalo.v noci asi tri davky mlieka a na stvrtu vypil asi 20 ml a hned sa vykakal.Dnes akonahle mu dam trosku mliecka,vypije max 50 a hned zacne tlacit,alebo ho prezenie.Neviem,kde som urobila zase chyba.Maly je nervozny,hladny,mrnci ale mlieko odmieta,neviem,co mu mam davat jest.stale sa mu len odgrguje.Vies ja mam lekarku,ktora ma nieco cez 70 rokov a ked som sa s nou rozpravala,ze ma hnacky,tak povedala ze to je v poriadku a ked som vravela,ze je nervozny a placlivy,tak povedala,ze to je dieta a to tak ma byt.Zaujimave je,ze ked som mu davala tie probiotika a stolica sa mu upravila ,bol to uplne iny chlapcek,stale usmiaty,vesely,nic ho netrapilo,pekne papkal,niekedy si pytal aj viac.ak by si mi mohla poradit budem ti velmi vdacna,lebo som uz naozaj z toho zufala a neviem,koho pytat o radu.vopred ti dakujem

lenka_66
31. aug 2009

annag, mozem poprosit aj ja radu?
Maly ma 3 tyzdne.Prve 2 boli v pohode.no posledny hroza.Pocas kojenia ktore sa pomaly pretahovalo aj na 2 hodiny bol maly strasne nervozny.Neslo mu mliecko aj ked som citila ze ho mam.Rozhodla som sa ze mu pomozem a zacala som odsavat(po takom jedeni sa len nahltal zbytocne vzduchu a boli ho potom brusko).Prve odsavanie trvalo 50 minut a vysledok 40ml z oboch prsnikov.Teraz 2x denne cca 70ml.Po flaske ho este prilozim lebo je este aj hladny ,no a viem ze kojenie deticky upokojuje... .Stane sa ze este aj vtedy musim dorobit sunar.Chcem sa spytat ako spravne sa starat o odsate mliecko, jeho spravny ohrev , mozem pocas jedneho dna zbierat do jednej flasky a dat naraz?.... .Pocas odsavania som zistila ze mliecko ide strasne pomaly.Po kvapkach obcas kusok strieka ale velmi slabo.Da sa toto neako ovplyvnit? Dakujem

majkas
31. aug 2009

mila annag, chcela by som aj proprosit o radu, lebo uz zacinam byt zufala ☹

nasa Tamarka (2 mesiace) sa uz skoro tyzden a pol nevie spokojne napapat, myslim tym pri jednom dojceni sat v kuse. Vzdy sa mi po chvili po zacati papania (3-5 min) zacne krutit a spinat. Najprv som nevedela ze co s deje, nechala som ju prisatu, mala si medzitym grgla a vygrckla trosku prave vypiteho mliecka a pokracovala v papani uz kludna. Teraz si uz poleziacky grgnut nevie, musim si ju dvihnut na rameno, to uz sa dvihame s placom, a az tak si ogrgne. Spravidla si grgne aj viackrat, cize mame taku 5-10 min prestavku v papani, a niekedy popri tom vygrcia aj take zrazene uz natravene mliecko. pocas jedneho kojenia ju musim dvihnut vacsinou 2 krat, mala papa priblizne 15 minut (cisty cas bez prestavky), najprv saje rychlejsie potom pomalsie. Prsnik mi neodmieta, dokonca ked vidi ze ide jest tak sa cela tesi.

No a este po papani mala dost casto vyplazuje jazyk tak ako ked vas napina na davenie, alebo ze vam nieco ostalo na pol cesty, potom po castiach vygrca mliecko (niekedy tiez take natravene, niekedy je to len taka mliecna slina) a zacne sa jej stikutat (tu stikutku sme mali aj predtym, ked sme papali normalne a obcas aj to grcanie, ved sme to spolu predtym riesili, ale ten vyplazeny jazyk to zacala az teraz). Niekedy si mala grcne aj 2 hodky po papani.
Musim povedat ze ked je "dobre odgrgnuta a vygracana :(" tak je celkom spokojna, nie je nejaka podrazdena, ani nevyzera ako hladna.

Skusala som uz aj rozne polohy, ci to nebude len tou jednou v lahu ako som dovtedy dojcila, ale scenar je ten isty. Ked sa zacne spinat zaroven mi vzdy zacne akoby hryzt bradavky, takze uz to mam aj ja bolestive. Natieram asi ich kremikom z nemocnice ale neriesim to nejako vazne, lebo viem ze je to tym ze ona mi ich hryzie a najprv musim odstranit jej problem. Zaroven som skusala aj dat jej papat skor ako si pyta, ci to nie je tym ze pije potom hltavo, tiez som najprv prsnik trocha odstriekala aby jej mliecko tieklo pomalsie, ale nic nepomohlo.A je to rovnake ci pije z laveho ci z praveho prsnika.

Neviem uz co robit aby sa mala napapala v klude. Moze to byt ten reflux? Alebo nejaka "bakteria" v zaludku co vzdy zareaguje na mlieko? Nasa doktorka ma dovolenku, na poradnu ideme az v piatok, tak skusam prosit o pomoc kde mozem.

Vopred velmi pekne dakujem
majkas

siska_br
31. aug 2009

ahoj annag,

po dlhom case si idem k tebe opat po radu...sice z trochu ineho sudka, ale mozno si sa s niecim podobnym stretla...nasho 9-mesacneho samka uz vyse troch mesiacov trapi zvysena teplota...obvykle sa pohybuje v rozmedzi 37,1 - 37,5...pred dvoma mesiacmi som kvoli tomu bola so samkom u nasho pediatra - nalez negativny, uzavrel to ako kombinaciu horucav s prerezavajucimi sa zubkami...potom ta teplota raz zvysena bola, na dalsi den nie, potom opat a tak dokola...pred troma tyzdnami samko prekonal nejaku "letnu virozu", mal teploty a hnacky... odvtedy ma znova kazdy den teplotu zvysenu, dnes dokonca 37,7...stretla som sa s nazorom, ze u babatiek do jedneho roka je teplota do 37,5 normalna, ja neviem, mne sa to moc normalne nezda...aky je na to tvoj nazor, prosim?

gabii83
31. aug 2009

ahoj Annag, ja som uz zufalááá, pri každej menstruácii je malá taká zlá, histerickká az neviem ako nazvat, ze zakazdym rozmyslam ze prestanem ju kojit co velmi nerada by som spravila, ale to uz nevydrzim, kazdy mesiac tyzden az 10 dni a to najhorsie trva 2 až 3 dni....
reve cely den az ma modru hlavu v hojdacke pocas hry venujem sa jej ako sa len da no nepomôze nic nezabavim ju s nicim....
nespi dobre v noci place....

porad mi mam MM nahradit s UM a mam odsavat prip. vytlacat ???
alebo vydrzat....
:::__?????? 😢 😢

cilka167
31. aug 2009

V lekarni som kupila ricnus comunnis, nie je k tomu letak, v casopise mama a ja som citala, ze sa nesmie pol hodky pred tym a po pit,..... je to pravda?