Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

vivusika
8. jan 2009

annag aj ja pridávam poďakovanie za tvoju ochotu a veeeľmi milý prístup. Dokonca som sa dočítala, že máme takmer rovnako narodené detičky - náš Šimonko sa narodil 11.11.2008/ 3800g a 52cm/. A tiež sa obraciam na teba s prosbou o radu. Malého plne dojčím, spinká ukážkovo - večer o 20 je už v postielke, budí sa okolo jednej, potom o štvrtej, o siedmej už vstavame. Napapá sa driemka,hráme sa s ním do 10.30, potom sa zasa napapá, oblečiem ho a dám v kočíku spinkať von, kde vydrží aj do 16. Potom už ide dnu a zasa sa napapá, pohráme sa s ním a, zdriemne a tak až kým ho nechystáme na noc. Ale prečo vlastne píšem. Posledný týždeň začal čudne papať. Predtým som ho kojila aj trištvrte hodinu, teraz 5 min a už vypľúva bradavku, zasa ju chytí, vypľuje... šermuje rukami. Priložím ho k druhému a opakuje sa po chvíli to isté. Nechám ho odgrgnúť a opäť priložím ťahá sa k prsníku, prisaje sa potiahne bradavku zasa vypľúva. Mlieka mám dosť, keď si stlačím prsník tak strieka. Nevieš, kde môže byť pes zakopaný 😝
ďakujem.

annag
8. jan 2009

bezaz - veď nemôžeš chcieť zázraky na počkanie, hodinka je už krásny čas, to sa nedá povedať že nespí, a ak v kočiari vydrží hodinu tak to je vynikajúce, neboj sa z hodinky bude hodina a štvrť, neskôr hodina a pol ....veď Ty máš celkom dobré dieťa 😉 🙂

skrecok
8. jan 2009

Annag, teraz ma napadlo. Od 25.12. beriem prvy mesiac Femibion 400 + DHA a teraz mam chrobaka v hlave ci prave ten Femibion mu vadi ked problemy s priberanim zacali prave od Vianoc...Od zaciatku tehotenstva som brala Calibrum baby, neskor Calibrum mami a Omegu a krasne priberal. Co si myslis?

annag
8. jan 2009

bezaz - nemám nič proti látkovým plienočkám, no niektoré bábetká majú extrémne citlivú pokožku, okrem toho deti cikajú každú chvíľku, iba niektoré majú o čosi dlhšie intervaly.Možno by stálo za to na nejaký čas prejsť na jednorazové a keď si ustáli režim, ritka si zvykne, tak prejsť naspäť na látkové - nenútim Ťa, len si zváž, čo je pre Tvoju teraz malú najlepšie

jana87
8. jan 2009

vivusika, nemate problemy s grckanim nahodou? Lebo moj maly robil toto iste (tiez to zacal robit, ked mal asi mesiac), potom som zistila, ze to mliecko mu skace v brusku a preto sa mi pri kojeni mrvil, pustal bradavku a ohybal sa na vsetky mozne smery. Takze trapil ho reflux ☹ .

annag
8. jan 2009

skrecok - nemyslím si, že by bol na vine Femibion, niektoré liekysíce môžu meniť chuť mliečka, ale takéto vitamíny asi ťažko

elize Ti pekne odpovedala 🙂

- ak malý viac nechce, nemá zmysel ho nútiť, ale treba ešte vylúčiť ochorenie - nemá nádchu, boľavú pusinku, ušká ? akú mal dnes stolicu? Ako sa správa - je veselý, neplače, má záujem o okolie?

- bábetká si menia dĺžky dojčení , prvé týždne papajú zvyčajne veľmi dlho - sanie je obrovská drina, potrebujú počas dojčenia prestávky, lebo sú ešte slabé a nemajú silný sací reflex, po 6-8 týždňoch sa začne ich "pobyt" na prsníku skracovať až dospejú do štádia veľmi krátkeho dojčenia - bábetká si dokážu vytiahnuť veľmi veľa mliečka za krátky čas, ak Ty odsaješ napr. 100ml, tak malý vytiahne možno 150 ml. Nemusí si vytiahnuť tak veľa, niektoré bábetká si zvolia menšie dávky mliečka a častejšie. Bábetká v 3 mesiacoch už majú toľko aktivít, že sa na prsíčku skrátka nudia, chú sa už len rýchlo napapať a potom opäť hrať. Naozaj nemusíš 5-7 minútový interval považovať za krátky a takisto tu náhlu zmenu - pokiaľ sa vylúči ochorenie, je takáto zmena zo dňa na deň úplne v poriadku. Veľa bábetiek sa takto správa a mamičky sa zvyčajne preľaknú, nie je dôvod.

Nech je akokoľvek, zásada je papať na požiadanie - teda papať tak často a tak dlho ako chce samé bábetko, aj v priebehu dňa sa dĺžky dojčení môžu veľmi líšiť - raz od smädu 2 minúty, inokedy 7 od hladu, alebo 20 z obidvoch prsníkov od veľkého hladu

annag
8. jan 2009

vivuska - ešte aj vážili podobne 😀

- presne čo som písala v predchádzajúcom príspevku - malý zmocnel, nepotrebuje na prsníku oddychovať, má silný sací reflex, začína sa zaujímať o okolie - potrebuje už papať oveľa kratšie, ale možno častejšie , vždy ho nechaj na prsníku kým ho nezačne vypľúvať a šermovať rúčkami, pokiaľ nebude rúčkami šermovať, nechaj ho ešte chvíľu v dojčiacej polohe, možno si prsník ešte raz v kľude vezme

potom ho nechaj odgrnúť, pohraj sa s ním, možno si prsník vypýta skôr - napríklad o hodinu. Po tom dlhom spaní po obede bude možno viac hladný a bude papať dlhšie - riaď sa malým a jeho potrebami a bude všetko OK

- v záujme dojčenia Ti odporúčam aspoň raz denne prsníky odsať, aby si si udržala vysokú laktáciu, mliečko zmraz na príkrmy

skrecok
8. jan 2009

Annag, maly bol dnes v pohode, usmieval sa, "rozpraval sa"...plackal iba teraz vecer...Ale skoro cely den si zurivo cucal prsty akoby bol stale hladny. Zubky este nevidim. Stolicu mal na obed taku akoby prazenicovu zelenozltu a vecer uz skoro zltu. Dnes som viacej krat kojila ako tie posledne 2 tyzdne. Mam uz akoby pocit, ze uz neviem kedy je naozaj hladny, lebo on ked je velmi hladny tak place inak ani tak nedava najavo ze chce papat 😖 .
Skontaktovala som sa aj s lekarkou, a povedala mi, ze by mal priberat cca 150-200g za tyzden co u mojho je to za 2 tyzdne ☹ . Pockame co bude buduci tyzden, ked uz ma ovela lepsiu stolicu a uz by mal normalne priberat. Lutujem, ze sme nekupili digitalnu vahu, aby som mohla presnejsie vazit a zistit cca kolko vytiahol.
Annag, dokazes ma vzdy ukludnit, dakujem Ti za rady, si velmi zlata. 😵 🙂

eldobi
8. jan 2009

Ahoj Annag, vzhladom na Tvoje cenne skusenosti, rada by som sa poradila s Tebou v nasledovnom: som alergicka a v poslednom case sa mi dost vyrazne zhorsil ekzem, tak ma napadlo, ci sa do mliecka pri kojeni nemozu dostavat nejake latky, ktore su zvysene v mojom tele pri zapale ako nasledok alergie (na ktory reaguje telo prave ekzemom) a ci to nemoze posobit negativne na babatko. Malinka ma take cervene flaky na lickach, ktore raz zmiznu, potom sa zase objavia, sem-tam ju svrbia... Za odpoved vopred dakujem.

Inac neda mi nereagovat na Tvoje prispevky v MK - klobuk dole pred Tebou, si velmi obetavy, charakterny a dobrosrdecny clovek, dnes je velmi vzacne a zriedkave, aby niekto takto zmysluplne bez akehokolvek financneho naroku pomahal ludom svojimi cennymi radami a investoval svoj volny cas pre inych.

mukky
9. jan 2009

eldobi pekne si napisala ten zaver,velmi vystizne 🙂 annag nechcela by si kandidovat na ministerku zdravotnictva ci vymenit pani Tomanovu??Moj hlas uz mas 😀

blau
autor
9. jan 2009

Aj moj hlas ma 😉
Ahoj Ani, uvodom pozdravujem a prajem vsetko dobre. Citam ta poctivo a vidim, ze deticky robia len samu radost a to ma tesi.
Po skoro pol roku sa mi objavila hnusoba zas ta biela bodka na bradavke, ale nie na pravom, ale na lavom prsniku a tiez smerom hore od bradavky. Spravila sa mi tam bolestiva hrca, zas nic ine nepomohlo len prepichnutie vyprazdnenie toho akoby zapchateho mliekovodu. Mliecko tadial vyslo prudom. Z coho to moze byt? Je pravda, ze som nemenila polohy pri kojeni a zas sa asi dostatocne nevyprazdnil ten mliekovod a sa to upchalo? Neviem.
Mam si to potierat tou genciankou? Je pravda, ze teraz ma to neboli, tak priserne ako predtym na tom pravom prsniku pri prisati. Ja mam len hrozu z toho, ze to musim prepichnut inak to mlieko z tadial von nedostanem. Co mam robit? Dakujem za odpoved

paskova
9. jan 2009

Ahoj annag, tento tyzden sme boli so Sofi v poradni, krasne rastie, ani som nedufala, ze priberie 800g za mesiac. Len nas trapi ten porazeny reflux 🙂 Dokina nam predpisala Nutriton, davam ho do cajiku alebo do mojho mliecka, lebo lyzickou jej ho do ust nedostanem, tak mi pije z flasky. Zaujima ma ale kedy to zaberie, lebo zatial nevidim ziadn zmenu. ☹ Aj ju polohujem, davam jej odgtgnut, proste vsetko co sa da a aj tak sa to mlieko vracia naspat. U pomaly posediacky spinka a stale sa to nezlepsuje. Ona nastastie negrcia prudom, len to mliecko vygrcka asi tak hodku po kojeni. Nezabera ani to, ked si odgrgne. Kedy sa to asi strati?

natasa8
9. jan 2009

ahoj annag...
raz si mi uz poradila v teme Hnevanie sa pri kojeni ..a teraz idem ku tebe znova po radu...

Mala mava v stolici obcas hlieny (vyzera to ako take priesvitne sopliky). Kaka pravidelne raz za den (vacsinou pooobede), bolesti bruska nema - resp. ak ma, tak trvaju max 10 minut, pomoze jej masaz bruska a ona sa potom vyprdka. Farba stolice je oranzova. Stale jej davam Sab Simplex 3xdenne, skusala som uz aj znizit davku na 2x denne ale zacalo jej priserne "hurtovat" v crievkach ☹ . Mala papa len MM.

Dufam ze to neznamena, ze hladuje... v utorok pojdeme na poradnu tak sa urcite spytam doktorky, ale chcela som sa ta spytat na nazor ci s tym nemas skusenost.

annag
9. jan 2009

nataska, neboj sa,určite nehladuje, nadmerné množstvo hlienov v črievkach zapríčiňuje aj čisto mliečna strava, pokiaľ bábetko pekne priberá a prospieva, stolica je žltá nieto čo riešiť. Keď prejdeš na príkrmy - nemliečnu stravu, tak sa hlieny stratia. Hlieny môžu byť sprievodným javom infekcie, ale stolica je vtedy zelená, skoro samý hlien, môže v nej byť krv. Podobne vyzerá i hladová stolica.

Práve preto malej zaberá Sab Simplex, určite jej ho naďalej dávaj - vzduch s hlienom vytvoria v brušku penu, ktorá bráni odchodu stolice a plynov - bábo má koliku. Sab penu ničí a tým môže celý obsah z bruška voľne vychádzať, vrátane hlienov.

annag
9. jan 2009

paskova, reflux treba hlavne pretrpieť, všetko sú len pomôcky na jeho zmiernenie, vytráca sa okolo pol roka, najmä po prechode na príkrmy, úplne sa vytratí väčšine detí asi do 18 mesiacov, bohužiaľ, niekedy to trvá aj dlhšie, pokiaľ malá krásne priberá, je inak spokojná, nemá iné sprievodné javy refluxu, pomôže len čas a trpezlivosť.Deť´ti grckanie znášajú oveľa lepšie než mamičky. Čajík jej nedávaj, ten reflux len zvýši.

annag
9. jan 2009

blau, striedaj polohy naďalej, nič iné s tým nenarobíš, malá už pije menej, prsník sa nemusí správne vyprázdňovať. Po prepichnutí si to pre istotu jeden krát vydezinfikuj, viac netreba. Bohužiaľ, s takými mliekovodmi si sa narodila

annag
9. jan 2009

mukky, nechcela 😀

annag
9. jan 2009

eldobi - ak si Ty alergická, tá predispozícia na alergiu u malej je veľmi veľká, MM jej môže pomôcť, aby prejavy alergie u nej boli miernejšie

- prvým spúšťačom alergie - atopického ekzému u bábetka býva alergia na kravskú bielkovinu, neviem, či piješ mlieko, mliečne výrobky? alergény KB sa môžu v mliečku koncentrovať, treba, aby si obmedzila aj všetky ostatné potravinové alergény zo svojej stravy , lebo sa do mliečka môžu dostať

-

annag
9. jan 2009

skrecok, dojčené deti môžu priberať menej, v 3 mesiaci 70-110 g týždenne - toto udáva napr. MUDr. Vicianová z Detskej fakultnej nemocnice v ba, ktorá je veľká propagátorka dojčenia na Slovensku, stará sa o nedonosené bábetká, pravidelne prispieva aj do časopisu Mama a ja.
Tabuľky, ktorými sa mnohí pediatri na Slovensku riadia, sú staré a stavané predovšetkým pre deti na UM, nezohľadňujú vôbec nové trendy a odporúčania UNICEF, Svetovej zdravotníckej organizácie. Medzi pediatrami sú obrovské rozdiely v chápaní, čo je správny prírastok. Nie je dôležitý prírastok, ale hlavne rast. Okrem toho, mnoho detí priberá skokom, jeden týždeň nič, druhý viac. Dôležité je, aby bábo nechudlo. Znakom toho, že sa má bábetko dobre je okrem váhy spokojnosť bábetka, nesmie byť apatické, má sa zujímať o okolie, pekná stolica,dostatok moču - 5-6 plienok za deň - t.j. pocikaných plienok, nie evidentne suchých, nemusia byť ťažké ako skala.
Zúrivé cucanie robí bábo, keď je unavené či nervózne a chce sa mu spať. Vtedy sa veľmi podobá na hlad. Potrebuje sa upokojiť a cucanie pozná z prsníka, vie, že upokojuje, tak si takto pomáha.

Chvalabohu, že si digitálnu váhu nekúpila 😉 . Tá by Ťa iba dokonale vytáčala. Keby všetky dojčiace mamy začali vážiť deti, tak by aspoň polovica dojčenie okamžite vzdala a druhá skoro polovica by začala dokrmovať . Dojčené deti pijú niekedy oveľa menej než deti na UM, dokážu z mliečka vyťažiť maximum. Takže pokiaľ nejde o dehydratáciu, je všetko OK.

blau
autor
10. jan 2009

Dakujem , menim polohy, potvorky mliekovody 😖
Je to naozaj lepsie, ked mu dam napit v inej polohe. Ale som rada, ze to neboli, tak ako predtym, Teda vobec 😅
Zelam Vam vsetkym krasny vikend s Vasimi detickami 😉

natasa8
10. jan 2009

annag dakujem - ukludnila si ma.
uz som tieto "tvoje diskusne temy" odporucila par kamoskam, co su tehotne - podla mna je to super priprava na dojcenie a budu vediet co robit v pripade problemov.

skreci... aj moja sa sprava podobne ako tvoj maly - ju papanie prestava bavit uz po 3 minutach 😨 a bud je nervozna a mrnka (to ked je unavena) alebo sa na mna vyskiera, taha ma za tricko a obzera sa. Uz som pochopila ze s tym nic nenarobim.... odlozim ju a pockam kym si vypyta znova.
A vahu mame pozicanu - raz som chcela zistit kolko mala spapala a po kojeni vazila menej ako pred kojenim 😕 Tak som vahu odlozila do kuta a od vtedy nevazim 😉

annag
10. jan 2009

nataska, taká váha nie je dobrá ani na koláče 😀

saska.t
11. jan 2009

Mila anna - mam este jednu otazocku, mala zacala uz na obed papat plne davky 190g zeleninky s mäskom atd takze mliecko jej uz nedavam a na olovrantik ma 190 ml ovocia roztlaceneho a dostane este 100 ml mliecka ale v zasade by ho uz nepotrebovala, tym padom mala pije za cca.24 hod. 650 ml mlieka staci to pre 6 mes babatko? (dnes je presne 6 mes. stara) 😀 😀

annag
11. jan 2009

saska - všetko najlepšie k polročným narodeninám
🙂 🙂 🙂

stačí, len jej dávaj o čosi viac vodičky

saska.t
11. jan 2009

Dakujeme, viac ako 150 ml vodicky nevypije ale budem ponukat stale 😀 este sa spytam, myslis ze je vhodne davat detickam aj detsky normalny sypany cajik? Manzel doniesol od Hipp v nalevovych vreckach samozrejme bez cukru (chudak je zo mna vycviceny)
Jaj a este mam je nadalej davat mliecko po ovocnom olovrante, vies ona si nepovie ze uz nechce co jej das to aj spapa (to je co, najpr najlepsie nejest a potom sa nevie dojest, strasne, z extremu do extremu) 😀

annag
11. jan 2009

čajík - myslím že v pohode 🙂
- daj jej olovrant a mliečko s odstupom - asi tak hodinovým, aby si uvedomila, že bruško už má po olovrante plné, keď je to vzápätí, nemusí si plné bruško dostatočne uvedomiť, potom sa môže zbytočne prejedať

skrecok
11. jan 2009

Ahoj Annag,
velmi pekne Ti dakujem za cenne rady, ukludnila si ma a uz myslim pozitivnejsie. Velmi si Ta vazim, ze si vzdy ochotna mi pomoct a aj ostatnym. Takych ludi ako si Ty v sucasnosti mozeme hladat baterkou. Klobuk dolu.

Inak nechapem ako je to mozne, ze lekari-pediatri nie su dostatocne informovani...Potom zbytocne som nervozna, ze nepribera tak podla jej tabulky. Som zvedava co povie vo stvrtok na prevencii 😖 . Ale uz si pomaly zvykam, ze kojenie je coraz tazsie...ale napriek problemom nechcem vzdat kojenia. Chcem mu dat to najlepsie 😉 .

saska.t
11. jan 2009

🙂 ako vzdy velmi pekne dakujem za cenne rady😀

zelmirka1
12. jan 2009

ahoj annag
prosim to aky mas nazor mam davat maleho v noci ked kojim odrgrgnut ? lebo on si aj v priebehu dna niekedy odgrgne a niekedy nie... v noci sa snazim v tichosti a pri slabom svetle prebalit a nakrmit a sup do postielky
aby som ho moc neprebrala ale ked ho nosim na odrgnutie tak je hned hore.

sjuzocka
12. jan 2009

aj ja sa chcem anne velmi pekne podakovat za pismenka ktore sme si vymenili cez IP, obdivujem, ze si pri 3 detoch najde cas, aby nam poradila 🙂
ale rada by som sa vyjadrila aj ad latkove plienky - reakcia 8. jan 2009 o 21:41 - ja si naopak myslim, ze bezaz robi pre svoje dieta prave to najlepsie, ked pouziva latkovky... ved co je na tom zle, ked da dieta najavo nespokojnost, ked je v pocuranom? aspon ho prebalime a je v tom prostredi menej. Jednorazovky nie su v tomto pripade o nic lepsie, naopak... - netreba si pocit sucha zamienat s cistotou... dieta aj v jednorazovke je v pocuranom a dokonca este aj zreagovanom s kadejakymi chemikaliami ktore sa na vyrobu jednorazoviek pouzivaju. a kedze pocit sucha je tak mylny, moze byt v tomto prostredi dlhsie nez je treba a potom je vysledok zaparenina, ktoru urcite mnohe mamicky pouzivajuce jednorazovky doverne poznaju. 🙂