Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

pezincanka
30. apr 2009

Sloto, mas ovbdivuhodne dieta, ktore ti mnohe dojciace maminky mozu zavidiet. Neodporucam ti malu budit. Z jej strany nie jenato dovod, preotze dobre pribera a cez den pije a 2 hodiny. Na druhej strane ti odporucam odsavat mlieko v noci po cca 6 hodinach od posledneho dojcenia, ale nemusis do dna. Presne tak,ako pise bika10.

To jej nocne spinkanie moze byt len prechodne, ale moze to tak aj ostat. A tiez sa moze stat, ze to takto ostane niekolko mesiacov a potom sa to zvrtne a babo bude chciet zrazu papat vnoci castejsie a tebe sa bude zdat, ze sa nieco stalo-ze mas snad menej mlieka alebo co. Toto je vsak normalne, najma v obdobi okolo 6 mesiacov ked sa zavadzaju prikrmy. Dieta rastie a menia sa jeho potreby a spravanie.

sloto
30. apr 2009

pezincanka dakujem 🙂 veru je obdivuhodna 🙂 uvidime teda ako to pojde dalej. nerada by som prisla o mliecko, tak budem v noc odsavat. budem musiet inak by mi asi prsia praskli, lebo mliecka mam fakt dost.hlavne chcem aby pekne priberala a rastla 🙂

pezincanka
30. apr 2009

Kedze ma Annag poprosila docasne sa vam venovat, kym sa neprestahuje, snazim sa postupne dostat do problematiky. Aspon tolko, kolko casovo mozem. Tak, aby som nasla vhodne odpovede pre vas, ktore sa snazite dat svojim drobcekom to najlepsie, materske mliecko. Takze ste snazilky a ja vam drzim palce.

pezincanka
30. apr 2009
pezincanka
30. apr 2009

Kattom, to suche, osupujuce sa miesto na dvorci by mohla byt kvasinkova infekcia, z ktorej by ta mohlo zacat boliet pri doceni, Nema tvoje babo v puse zabku nahodou? Potom by bolo dobre natierat bradavku Canestenom alebo inou protiplesnovou mastou a liecit aj babatko. Napis, ako to dalej prebieha.

tynushqa
30. apr 2009

Ahoj pezincanka,
prisla som sice poziadat o radu Annag "opat", ale skusim sa opytat teba. Dnes sme boli v poradni a doktorka nam povedala ze mame uz zacat davat kasu na vecer a zacat pomaly s polievockami. Dnes sme prvy krat dali kasu, nemliecnu ryzovu/velmi nam nechutila/, chcem sa opytat ci mozem davat aj mliecnu kasu, ked kojim lebo uz neviem odsat tolko mnozstvo naraz resp. ziadne a namrazene som mala iba dve mliecka z casu ked mi este odsat ako tak slo...pripadne mi nevies poradit aby mi slo znova odsavat? volakedy som na zaciatku odsala aj 100 ml z jedneho prsnika a teraz to nejde, boli to ale ja citim ze tam mam mliecko. Mala som aj mykozu, mozno ze este aj mam ale nepocitujem to...
Dakujem velmi pekne

pezincanka
30. apr 2009

Pri kandidovej infekci vacsinou potom bradavka pali alebo svrbi, ale nemusi to byt vzdy.

pezincanka
30. apr 2009

Ahoj Tynuska, pokusim sa ti poradit. Ak tomu dobre rozumiem, tak mas doma plne dojcenu dcerku, ktora ma 5 mesiacov a 3 tyzdne. Mozes napisat jej porodnu hmotnost a hmotnost teraz, prosim?

pezincanka
30. apr 2009

Lebo ak plne dojcene dieta dobre prospieva, teda ak vo veku 6 mesiacov zhruba zdvojnasobi svoju porodnu hmotnost, tak sa odporuca zacat s prikrmami od ukonceneo 6. mesiaca.

tynushqa
30. apr 2009

Ahoj,
pri narodeni 2200 g a teraz 6720 g, doteraz som iba dojcila, dnes som prvy krat dala ryzovu kasu s MM ale zjedla iba par lyziciek.
Este mam jeden problem, posledne 2 tyzdne mi kaka iba dozelena a riedko a to je vlastne dovod preco nam dr povedala ze zacas s kasami a prikrmom.

pezincanka
30. apr 2009

Okrem faktu, ze dieta dovrsi 6 mesiacov, je vhodne brat do uvahy zopar faktov. Napr. ci je schopne sediet s oporou a ci javi zaujem o jedlo, ked vidi jest vas. To je dolezite, lebo dieta bez zaujmu o jedlo mava castejsie problem s uvodom do pevnej stravy, co byva dost frustrujuce. moze byt, ze tvoje dietatko nie je este pripravene na prechod na pevnu stravu, a nie je to v chuti kase.

Skor, ako dostanem od teba odpovede na moje prve otazky, napisem o tom, ako skusit znova odsavanie. Pises, ze mavas plne prsia a nejde ti odsat tak, ako v minulosti. Ak ti nejde odsavackou (aku mas?),tak skus rucne odstrekovanie. Ale pre obojej e potrebne navodit let down reflex, aby sa to mliecko spustilo. Takze si prsia kruzivo pomasiruj, v predklone trosku "ponatriasaj", pripadne nech ti manzel pomasiruje chrbat medzi lopatkami. Nezabudni, ze niekedy trva aj par minut, kym zacne ist dostatocny prud, netreba to hned vzdavat. Pocas odsavania skus prso stlacat, tak ako sa odporuca pri dojceni. A neboj, na tie uvodne kasicky budes potrebovat denne len tak 30ml, max 60 ml. Vid. dalej.

Ako si zarobila tu kasu nemliecnu? Len s vodou? To je celkom dobra alternativa, kym budes mat mliecko odsate. Kupovat mliecne kase ti neodporucam aspon prve mesiace zavadzania stravy, je to zbytocne skoro. Okrem toho, na Slovensku sa obvykle odporuca zacinat so zeleninkou prvy mesiac, potom s ovocim druhy mesiac a az potom s kasami. Ale mozes dat kase trosku aj na uvod, potom do nej pridat po par dnoch mrkvu a potom uz kasu vynechat a pokracovat zeleninkou. Aj preto hovorim, ze mliecna kasa by zbytocne skoro dala kravske mlieko tvojmu dietatku.

kattom
30. apr 2009

pezincanka - vdaka, no mala uz spi a ona taha celu noc, takze jej pusinku mozem skontrolovat az rano, ked sa zobudi. som si prave nasla info o zabke - mala by mat teda daky biely povlak v ustockach, hej? ja si na to moje suche miesto skusim zatiam dat sodu bikarbonu, lekaren dnes v noci ani zajtra kedze je sviatok nestihnem

pre sloto - nam Hanka prespi celu noc asi od 1 mesiaca veku - t.j. spi v kuse 8-10 hodin. v noci sa mi tiez zo zaciatku nalievali prsia, ale neriesila som to, lebo sa to dalo vydrzat a po dvoch-troch nociach sa mi tvorba upravila a prisposobila. ak sa da to naliatie zniest, tak skus jednu-dve noci neodsavat, ak ti bude babatko spat, telo sa ti prisposobi. pripadne si odsaj/odstrekni len take mnozstvo, co ti prsia uvolni (ak sa ti zacne znova budit, tak sa ti znova tvorba potom zvysi (aspon taku mam skusenost aj pri starsom synovi)

pezincanka
30. apr 2009

No, zelene stolice nemusia byt priznakom hladu. Ako casto ju dojcis? Aj v noci? nebrala si ty ani mala antibiotika? Netusim, ake problemy si mala s dojcenim doteraz, ale ako dojcis? Z oboch prs, vypije urcite do dna prve skor, ako ide pit na druhom? Ako sa sprava dietatko? Je spokojne, alebo sa sprava nejako inak za tia dva tyzdne? Kolkokrat denne kaka? Lebo pribera krasne.

A este cosi. Na prvykrat je par lyziciek viac ako dost. Niektore deti nestoleruju nic, len pluju... musi sa naucit najprv potravu sat z lyzicky a potom ju prehltnut. Par lyziciek denne jej bude stacit. Netlac na nu.

Moja posledna otazka je, copresne tiodporucila tvoja Dr.aby si jej zacala pridavat v strave? Pride mi to divne, ze prave kasu....ak ti nepojde toodsavanie, ci odstrekovanie, tak zacni s mrkvou a hotovo. Ja mam dobre skusenosti s karotkou od Alnatury z DM, malinkebalenie, je to bio kvalita, vyborne chuti. mozes nechat v chladnicke mas 48 hod otvorene, takze pouzit aj 3 dni.

pezincanka
30. apr 2009

Kattom, suhlasim s tebou, ze neteba v noci odsavat do dna. 🙂

tynushqa
30. apr 2009

Sediet este nesedi, ale uz sa snazi sadat si, ked jem vedla nej tak otvara pusu a pozer na mna 🙂
Prsia nemam uz tak plne ako volakedy, podari sa mi odsat iba ak mala celu noc prespi a rano mam plne prsia inak ked su uz maksie tak uz to nejde. Odsavacku mam avent rucnu ale odsavam bez vlozky / s tou mi to uz vobec nejde a je to aj zvyk s porodnice/, skusam aj odsriekat ide to lepsie ale po dokojeni ked idem odstriekat tak max 30 ml s oboch. Skusala som aj masaze aj v predklone som odsavala aj som stlacala ale stlacanie bolo dobre iba na chvilku.

Do kase som dala moje mliecko co som mala namrazene. Uz som niekde pocula ze kase az po zeleninke, tak naobed jej mam uz skusit dat zajtra mrkvu so zemiackom a kasu teda radsej vynecham az kym nezacne pekne papat? este sa chcem opytat ako dlho jej mam davat iba jeden druh a kedy zase pridat dalsi a masko?
dakujem pekne ze sa mi venujes

tynushqa
30. apr 2009

Najskor sme papali asi do 3-4 mesiacov iba z jedneho prska pocas kojenia, malej to vzdy stacilo, mali sme aj okolo 3 mesiaca hnevanie pri kojeni a tym zacalo prehadzovanie, ked nebola spokojna tam, tak na druhe 😅
NO teraz som aj prednedavnom pisala anneg ze sa mi zase hneva posledne dni neviem ako dlho uz, ale mam menzes tak mozno aj preto...Nase hnevanie vyzera asi tak ze dam ju na prsko, chvilu taha naprazdno, lebo mne to dlho trva kym sa pusti mliecko ona potom pekne papka az pocujem ako hlasno prehlta potom za 2-3 minutky sa zacne sponovat, vystrie sa a zase sa "hodi" na prsnik a za 3 cucnutia zase sa vysponuje a takto neviem kolko krat, tak skusim stlacit prsnik chvilku pekne papa a potom ked uz nepomaha ani stlacanie dam na druhy a tam zase je spokojna 2-3 minutky a zase to iste, mam pocit ako keby si nevedela vytiahnut mliecko, taky pocit ako volakedy nemam ze po dokojeni som citila prsnik vyrazne prazdnejsi. NO potom dopapani je malinka vysmiata nic jej nechyba chce sa hrat, tak snad jej staci 😢...

K tym prikrmom, doktorka mi povedala ze uz mozem zacat s kasickami, ale ze bezlepkove a tiez ze mam zaviest polievocky zeleninove ze nemam davat samotnu mrkvu ale aj spolu so zemiackom.

tynushqa
30. apr 2009

este k dojceniu,
poslednu dobu spi stale snami v posteli a stale si cucka, ja si ju len prehadzujem zo strany na stranu. Niekedy sa stane ze prespi celu noc.
Ako casto ju dojcim? vobec netusim dojcim na poziadanie, niekedy aj kazdu hod a pol niekedy kazde tri ako to prijde. Nemame nejaky rezim.
Tabletky sme nebrali ziadne iba homeopatika ale to pred mesiacom.

pezincanka
30. apr 2009

Tynuska, k tomu kojeniu, mozno sa ti spustaci reflex spusta niekolkokrat, co je obvykle, ale mala ak mliecko spomali skratka sa zacne sponovat...a potom, ked zasa mliecko nabehne, zasa cucka....

je v pohode, ze nemate rezim a ze ju kojis na poziadanie. Aj preto tak pekne pribera. Cez den mozes strany pri jednom dojceni aj viackrat vystriedat po stlacani. V noci ju skus dojcit z jednej strany, ak je to po kratkom case. nerada z toho robim vedu takto na noc, ked si ziada cucat casto v noci, moze byt, ze si vzdy potiahne len to "predne" sladke mliecko a to potom skvasi a rychlo nou prebehne a sposobi tie zelene riedke stolice. Preto skus, ak to pojde, jej dat dajme tomu aspon 2-3x z jednej strany a az potom ju vnoci prehod na druhu stranu. Skus to a uvidis, ci to utrobi nejaku zmenu v stoliciach.

K tej strave. Este som nepocula taky nazor, ze by sa mali zavadzat naraz dve zeleniny. To by som nerobila. Vzdy jednu zeleninu (potravinu) novu davat aspon 4 dni a ak nieje njaka reakcia (vyrazky na kozi okolo ust alebo na celom tele, hnacka, naduvanie, vracanie), tak sa prida dalsie. NEMAS SA KAM PONAHLAT. Aj tak to ma byt PRIKRM, nie pokrm, ten rozdiel je vtom, ze ponuknes par lyzic a potom dokojis. Prilis rychle zavadzanie prikrmov vedie niekedy k vyraznemu poklesumlieka, lebo klesne dopyt.

Ak sa baime o tom, ze ma hnackovite stolice, vtedy je idealne podavat mrkvu a ryzu. teda v tomto pripade ryzovu kasu.

tynushqa
1. máj 2009

Pezincanka dakujem ti ze si sa mi venovala. Dnes vyskusam teda v noci dlhsie tu jednu stranu. Uvidime ako to dopadne.
Dnes som sa teda rozhodla ze vyskusam iba mrkvicku 😉
este raz dakujem

michaelamia1902
1. máj 2009

Ahoj Anna, dakujem za tvoju rychlu odpoved, neviem ako to popri detoch stihas, ale si proste uzasna budem sa drzat tvojich rad a priebezne dam vediet ako sa nam dari.
Este raz ti dakujem ako nam vsetkych pomahas spravit z toho najtazsieho to najkrajsie pre mamu a babo.

ginepra
1. máj 2009

ahoj annag
stolica je "praženicová", dojčím striedavo len z jedného prsníka, dlhšie nosenie po krmení veľmi nestíham, len odgrgnutie a chvíľku, lebo sú tu aj ďalšie deti... a kopec roboty. len by som chcela, čo to znamená, keď dieťatko kaká penivo (všimla som si to za celé 3 týždne len dvakrát) Ďakujem veľmi pekne za Tvoj čas.

oliverkaa
1. máj 2009

Ahojte mamicky a pezincanka.
Mam 4 mesacneho chlapceka ktoreho plne dojcim. Posledne 2 tyzdne sa v noci budi kazdu hodinku a velmi sa meta,hadze otaca sa na brusko.Ja si ho po prvom kojeni beriem k sebe do postele a tiez to robi,kruti sa,meta hlavicku stale vytaca do vankusika a pretaca sa na brusko....neviem preco????predtym ked zaspinkal o 20.00 tak sa budil okolo 12 stej na prve kojenie a potom pytal papat cca 2 hodky a teraz zaspinka okolo 20.00 a uz o 22.00 pyta papat,to by nevadilo ale velmi, velmi sa meta a niekedy aj velmi placka.Idu mu zubky,moze to byt kvoli tomu?Zacat s tuhou stravou je pre mna este skoro,chcem zacat az od ukonceneho 6 mesiaca.
Prosim Vas poradte mi co mam robit?Alebo to nechat tak,dost ma to trapi.
Vopred Vam dakujem ze odpoved.

kattom
1. máj 2009

ahoj pezincanka - hanke som skontrolovala pusku, ale ziadny biely povlak ani bodku nic som tam nenasla, takze ona v ustockach nic nema. u mna zatial ziadne zlepsenie s tym suchym miestom - kvasinkovou infekciou. stale ma to neboli ani nic. mam s tym ist ku gynekologovi, aby sa mi na to pozrel? ci to candibene si mam kupit a natriet na bradavku?

soniam
1. máj 2009

Ahoj pezincanka,ja mam trosku iny problem.Moja mala ma rok a cely cas ju krasne kojim a nemala som ziadny problem s kojenim aj ked mala sa narodila cisarskym rezom.Minuly tyzden som zistila,ze som tehotna.Chcela by som sa spytat,ze do kedy ju mozem kojit.Dost sa bojim ju odstavit lebo je na cicicek 🙂 doslova zavisla a mliecka mam stale vela.Cez den ju viem celkom zabavit,ked chce MM,ale vecer by bez MM urcite nezaspala a aj v noci,ked sa zobudi,tak sa dozaduje MM.Ja sa citim strasne unavena a asi by som uz najradsej presla na UM.Len neviem ako ju odstavit aby velmi netrpela a neplakala.

pezincanka
2. máj 2009

Oliverkaa, taketo divoke spanie bude asi najskor z tych zubkov. Kup si jeden z vela gelikov na to v lekarni, a aj homeopaticke gulicky,ktore sa davaju viackrat denne. Chamomila sa volaju a pytaj si take, co su na prerezavanie zubkov.

pezincanka
2. máj 2009

Kattom, ak ti nerobi problem, tak chod to ukazat aj gynekologovi, alebo mozno koznej. Ale ak nie, tak skus to Candibene, ak len premastovanie nezabera. Zaujimave je, ze ta to ani nesvrbi ani neboli. Ale Candibene treba davat aj 2 tyzdne, inak sa kvasinky radi vratia spat.

lenk30
2. máj 2009

ahoj.

chcem sa spýtať: pri papaní je dosť nervozny, kope nožičkami, vyberá bradavku z pusky....... potom dva krát grgne a hodí grcku, ale takú riadnu. pred tým negrckal. nemám niečo s mliečkom?

pezincanka
2. máj 2009

Soniam, ahoj, gratulujem k druhemu tehu. Tuto temu som velakrat riesila s babami a je to na tvojom rozhodnuti. Gratulujem k uspesnemu dojceniu Kristinky. Na Slovensku najdes 3 skupiny gynekologov. 1. ti povie bez zavahani, aby si hned skoncila s dojcenim. 2. sa aspon zamysli, ci si minule tehu mala bez problemov a ake je riziko nejakych komplikacii v terajsom tehu a ak nie je problem, tak ti odporuci ukoncit dojcenie do 6. mesiaca tehu. 3. zopar gynekologov to necha na tebe a nebude povazovat ukoncenie dojcenia za problem.
Dojcit mozes po druhom porode aj obe deti, vola sa to tandemove dojcenie.

Pocas tehu je poradie dolezitosti taketo: najprv ide vsetko potrebne plodu, potom dojcenemu dietatu a az nakoniec matke. Takze matka moze dojcit aj byt tehu, len by si mala dat pozor na stravu a vitaminy.

To, ze dojcenie vyvolava stahy maternice a teda hrozi poredcasny porod, eventualne aj potrat v skorsich mesiacoch gravidity nie su dokazy, priam naopak, je to len teoreticky strasiak vyvrateny viacerymi studiami.

je pravda, ze vela mamin to citi ako ty, ze su skratka grogy z dojcenia pri dalsom tehu. Dokonca aj z nocneho dojcenia dokazu byt vycerpane.... je to na tebe. uvidis, mozno titieto informacie ulahcia dalsie dojcenie. Fakt, ze je pohode dojcit dalej niektorym psychicky pomoze navodit pohodu. Ine maminy to skratka nezvladnu napriek tymto informaciam.

Potom najlepsie bude nechat malu spat par noci s tatinom a ono to vacsinou deti zvladnu bez dojcenia. ale da sa to, aj ked je s dietatom mamina samotna. Potom zalezina tebe, ako sa rozhodnes a aka odhodlana prestat dojcit budes.

pezincanka
2. máj 2009

Lenk30, ako sa doteraz tvoj syncek pri dojceni spraval? Pribera dobre?

Ked sa babo zacne od prsa odtahovat, mozno mu ide prirychlo mliecko do pusy, o tom by mohlo svedcit aj to, ze potom vygrcne viac mlieka. Po akom case od zacatia pitia to robi? Nemala si doteraz skor nadproduckiu mlieka? Ci tak akurat, ze nebolo treba ani odsavat?

lenk30
2. máj 2009

no aj iné problémy čo som mala a pýtala sa, tak Annag tiež zhodnotila, že to bude asi veľa mliečka...........

tak to by bol ten lepší prípad. Priberá dobre, už aj 3 týždne je pri papaní nekľudný - ale len cez deň, v noci pekne papá. Zo začiatku mi mliečko strieka, to je pravda, dak vždy trocha odstriekam, ale keď odsávam, tak mi ide ťažko.

od malinka sa trápime aj s kolikami, všetky kvapky, mastičky, čajíky, cvičenia............ešte som neskúšala tie probiotiká, myslíš že pomáhajú?

ďakujem 🙂