Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

shira_
27. jan 2011

@silvia123 juj to sme aj my mali, že sa odťahoval strašne, protestoval, vrešťal až bol bordový, bolo to hrozné. s laktačnou som si aj ja písala ale to nepomôže, musí prísť... viac rúk pomôže v takom prípade, sama ho ťažko priložíš keď on sa silou mocou bráni. ja som si napríklad myslela, že už nikdy ho na prsník nedostanem. preto keď sme ho priložili a viac-menej donútili piť, bol to pre mňa zázrak. a to bol zlomový moment, lebo som videla, že to ide. proste keď sme ho na prsník dostali s laktačnou, tak to musím dokázať aj ja. sama by som sa na to nikdy nedala ani nedokázala. ja som to skúšala predtým x krát, lebo mi kde-kto radil, že mám stále skúšať prikladať... ale to bolo absolútne bez šance. veľa som plakala lebo som sa tešila na dojčenie celé tehotenstvo.. čo sa týka alternatívneho kŕmenia, tak mi laktačná požičala suplementor, do ktorého sa dá odsaté MM alebo Um a dokrmuješ hadičkou na prsníku, dieťa má tok mlieka. len ja som ho nepoužila, lebo mlieka som mala dosť, stačilo stláčať prsník. skús nájsť laktačnú čo príde za tebou domov, to je podľa mňa jediný spôsob. ukáže ti prípadne aj pomôcky na dokrmovanie... a ked to nevyjde, odsávaj. baby čo sú v téme o odsávaní tam písali, že dá sa aj vyše roka udržať laktáciu... a máš tam jednu výhodu - nakŕmi aj iný človek a možeš si oddýchnuť. na druhej strane, mnoho detičiek vyrástlo na Um, keď to inak nejde. ale aby si mala spokojné svedomie, vyskúšaj všetko možné, aby si dávala materské mliečko 🙂

mariana0915
27. jan 2011

@elfa ahoj aj ja som musela moju odstavit,len ja som ju kojila uz iba v noci takze mali sme to v mnohom lepsie,zacinaj postupne davaj jej uz iba 1 denne potom ked este kojis aj v noci tak davaj v noci a postupne namiesto kojenia davaj flasu s mliekom prve 2- 3dni bude odmietat, ale ked nebude mat na vyber tak vezme aj flasu,bude to tazke,ale zvyknete si ,moja mi to tiez robila a potom uz len flasa teraz ked kojim maleho tak chce ochutnat aj ona ale uz nevie co ma robit 🙂
moja doktorka mi kazala,že mam dat prec od seba malu aspon na 2-3 dni 🙂

mariana0915
27. jan 2011

@lucinka4 ahoj aj ja som mala problemy s kaslom mna az palilo pri kasli na prieduskach brala som antibiotika +skorocelovy sirup od doktora theiisa,mozu tehotne dojcasie aj deti od 1roka mne to pomohlo beries kazde 2-3hod,

atka27
27. jan 2011

Ahojte Annag a ostatne mamicky, prosim vas o radu. Mam 10 mesacnu dcerku, ktoru stale kojim. Cez den vsak mame problem s dojcenim. V noci je to bez problemov ale cez den mi skoro uplne odmieta prsnik, len co ju chcem prilozit k prsniku, zacne sa odtahovat. Zasadne pritom otaca hlavu vzdy na opacnu stranu ako jej davam prsnik. Niekedy sa aj nachvilu chyti, trochu si cucne, ale po chvilke sa odtiahne. Viem, ze mliecka mam dost, lebo ked sa spusti, obcas zacne az striekat. Vlastne cez den papa len ked uz je velmi unavena a chce spinkat alebo hned ak sa zobudi taka ospala. Niekedy uz mi prsnik nechce ani vtedy, radsej si dudka palcek a tak sa uspi. Myslela som si, ze je to dojcensky strajk, lenze vsade sa pise, ze to po par dnoch prejde, ale u nas to trva uz skoro 2 mesiace. Nic nefunguje, ani zmena polohy, ani zmena miesta kojenia... ☹ Neviem, co mam uz robit, aby sa chcela dojcit aj cez den

strapco13
27. jan 2011

@atka27 my sme mali tento problem..a zistila som, ze je to tym, ze papa strasne vela, tak som mu zredukovala mnozstvo jedla o 1/3 asi /nie pocet chodov, len porcie mensie/ a vratil sa mi ku kojeniu
moze to byt tym, ze ma prilis plne brusko a proste nema chut
ale aj tym, ze cez den ma ine zaujmy ako cuckat a povazuje to za stratu casu a dohana si to v noci

miskap
27. jan 2011

@atka27 Píšeš, že ti mlieko až strieka, keď sa malá odtiahne. Nebude problém v tom, že jej rýchlo tečie? Väčšinou v noci deti sajú pomalšie, tak vtedy im nevadí rýchly tok. Vyskúšaj cigaretový úchop ( dvorec medzi dva prsty a trochu stisni, zmierniš tok mlieka) a uvidíš, či sa nechytí lepšie. Dojčenský štrajk však môže trvať dlhšie. Mám kamošku, ktorej malý štrajkuje už od novembra. Presne ako píšeš, ako by som počula ju. Dieťa vycíti, že nie si v pohode a že ti veľmi záleží na dojčení. Preto sa skús prestať trápiť a nútiť malú na dojčenie. Daj jej prsník v noci, keď neodmieta a cez deň pred spaním. Ponúkni ho aj inokedy, ale keď bude odmietať, nechaj tak a len si odstriekaj, aby sa ti neznížila tvorba mliečka a daj jej to mliečko pohárikom. Udržuj s ňou telesný kontakt, koža na kožu, spi s ňou v posteli, často si ju pestuj. Možno sa to zmení a zase začne mať rada dojčenie.

atka27
27. jan 2011

@strapco13 aj ja som si myslela, ze mozno ma plne brusko ale nie... doobedu este prikrmy nema zavedene, takze plne brusko nema a aj tak prsnik odmieta, aj dnes rano sa nadojcila o 8.00 tesne pred zobudenim (prilozila som ju k prsniku, ked som videla, ze sa uz zacina prebudzat), potom cele predpoludnie nic, isli sme na prechadzku, myslela som, ze po nej uz bude chciet, vska uz bol obed, ale nie, prisala sa, parkrat cucla a potom sa odtiahla ☹ Ale ked som jej dala obednajsi prikrm, ten zjedla asi za 5 min. 😉 A takto je to skoro stale...

henrike
27. jan 2011

@atka27, podobny problem mame aj my ... pisala som o tom vcera, len mi nikto neporadil ... zatial. A tiez som si ista, ze to nie je plnym bruskom, lebo moja dcerka papa dost malo na svoj vek (myslim prikrmy) a nepije skoro nic. A tiez zacne cucat a potom sa odtiahne, alebo ma so zlostou uhryzne do bradavky a rozplace sa ... Bojim sa, ze bude mat malo tekutin ... 😖

latvia
27. jan 2011

petkaj
Milé mamičky,
chcem Vás poprosiť o láskavosť, keby si nájdete chvíľočku času na vyplnenie dotazníka, veľmi mi tým pomôžete Všetky získané informácie sú anonymné a budú spracované iba v mojej Diplomovej práci.
Poprosila by som Vás, keby mi do pošty alebo sem do diskusie pošlete svoj e-mail.
Vopred Vám ĎAKUJEM

sofhia
27. jan 2011

@latvia jasne, rada pomozem, posli prosim mail na sofhia@azet.sk 🙂

latvia
27. jan 2011

@sofhia len som kopirovala prispevok 😉 napis IP petkaj, posle ti dotaznik

ayshka
27. jan 2011

@dusika11 gratulujem a obdivujem, ja mam dost s jednym chlapcekom 🙂 ja by som na tvojom mieste radsej nedokrmovala a ked pises ze na pocit mas dost mliecka, tak radsej ich skus kojit castejsie a nechat ich na prsniku tak dlho ako budu chciet, tie prve mesiace to je len kojenie non stop 😉 pri dvoch detickach je to o to narocnejsie. A deticky sa zvyknu aj hnevat ked im tecie rychlo, alebo zase pomaly, kym sa spusti mliecko.

ayshka
27. jan 2011

@henrike nemoze to byt zo zubkov? ze bojkotuje prsnik? mne maly zase takto vystrajal, ze nechcel vobec lyzicku dat do ust a nemohla som mu davat ziadne prikrmy. Zubky vedia dost potrapit nielen deticky ale aj ich rodicov 🙂 Skus ju nenutit nasilu, ale pravidelne jej ponukat prsniky, ked ma zaujem daj jej z oboch. Ked vypije len z jedneho, tak z druheho odstriekaj, najlepsie hned po kojeni, ked sa spusti mliecko. A v noci kojis? Tekutiny si teraz berie aj z prikrmov a uz nemusi papat mliecko kazde 2 hodiny, ale mozes si to odsledovat, za den by mala mat 5-6 pocikanych plienok.

miskap
28. jan 2011

@henrike Cez deň jej dávaj ten prsník, ktorý uprednostňuje. V noci ponúkni ten druhý. Nevadí, ak by si mala kojiť len z jedného, tvorba mliečka sa upraví. Keď pôjdeš na skúšku, aspoň raz-dva krát si odstriekaj mlieko (len 5 minút ručne ), aby si uvoĺnila napätie. Malá to zvládne, hlavne sa nestresuj. Možno, ke´d sa vrátiš, bude piť ostošesť!

lili91
28. jan 2011

ahojte mamicky, chcela by som poprosit o radu...mozno sa tu uz niekde pisalo, ale nestiham vsetko precitat...moj dvoj mesacny syncek je plne kojeny ale cim je starsi, tym viac preferuje jeden prsnik. priklam ho striedavo na obidva, ale z jedneho pije proste ovela dlhsie a spokojnejsie. na tom druhom sa stale castejsie hneva a pije z neho len kratko. mliecka mame dost aj tam aj tam 🙂 uz mam ten jeden prsnik trochu vacsi a velmi sa toho bojim, nechcem mat jeden prsnik vacsi ako druhy, ved to sa neda zakryt 😕 mate nejake osvedcene rady?...

lili91
28. jan 2011

juuj @prsky, dakujeeem 🙂

moninka1
28. jan 2011

ahoj annag a ostatne maminky, prosim vas o radu. Opakovane sa mi vracia candida 😠 a uz si s tym neviem rady. Natieram si uz tri mesiace bradavky aj dvorce univerzalnou mastou. Som typicky priklad prvorodicky, ktora zazila na vlastnej kozi, ze aj ked nemocnica vlastni titul BFH, tak realita je niekde inde. Malemu dali este v porodnici proti mojej voli glukozu, aj flasu a na patologickych novorodencoch mu priamo supli cumlik. Ale ... vdaka masticke, ked som sa o nej konecne dozvedela, sa zahojili ragady o velkosti 0,5 cm x 1cm. Doteraz mam jazvy :(. Pravdepodobne uz z nemocnice sme si doniesli candidu domov, lebo rany sa nehojili napriek spravnemu prikladaniu a prisatiu. Typujem, ze nam obom, aj mne aj malickemu, candida koluje v tele, lebo Samko ma taky biely povlak v pusinke na jazycku, ako ked je dieta odvodnene, a mna stale svrbia bradavky a su zacervenane. Mam pravdepodobne aj syndrom bielej bradavky, ale ten uz velmi neboli uz je skor len vidiet. Zacala som uzivat citrovital kapsule (asi 5 dni), ale nejak sa to zhorsuje. Co sa da este urobit? Vopred dakujem za vsetky rady

moninka1
28. jan 2011

este som zabudla, ze sme plne dojceny na poziadanie, kludne aj 16krat za den, nemame cumlik, nedavame cajik ani nic ine, ale strasne si cumleme rucicky a vsetky hracky.

risi
28. jan 2011

@moninka1
ahoj, ja som mala tiež pri prvom dieťati ragády, aj kandidu, aj malá ju mala v pusinke. Ja som si bradavky potierala roztokom sódy bikarbóny a potom aj genciánovou violeťou. To je taká fialová vodička, aj malej som ňou vytierala pusinku. Všetko sme mali fialové, ale postupne sme sa toho zbavili, aj keď to trvalo možno aj mesiac. Ale vyhli sme sa podávaniu antimykotík celkovo (to sú protiplesňové lieky, niečo ako antibiotiká). Ten roztok som si pripravila tak, že asi do 1-2dcl prevarenej vody som dala lyžičku sódy bikarbóny. Poradila mi to moja pediatrička. Potierala somi si ich po každom kojení, na striedačku oba roztoky, už si presne nepamätám, ako často som dcérke vytierala pusinku tou genciánkou, ale asi 2-3x zadeň.

strapco13
28. jan 2011

@moninka1 ak neliecis aj dieta, tak sa mykozy nezbavis..syncekovi mozes vytierat pusu bud genciankou ako pise @risi ..alebo sodou bikarbonou..namotaj si na prst gazu, namoc do vody a vyvalaj v sode bikarbone..syncekovi dobre povytieraj licka, pery, jazyk...skus tn povlak akoby zoskrabkat..moze tiect trochu krvicka..to je akoby si tu mykozi vytrhavala aj s korienkami
a samo dokladne umyt hracky
plus daj sebe aj malemu nejake probiotika

norikk
28. jan 2011

ahojte, poradte mi prosim ☹ Uz dva tyzdbe bojujeme, mam malo mlieka ustalilo sa to tak,ze cez den este ako tak, ale ku veceru uz mam malo, uz to nie je ako kedysi, ze maly sa vklude dosyta napapal aj po kupani, ukludnil sa a zaspal, teraz musim davat na striedacku z obidvoch a skonci sa to tym, ze sa len hneva. Prekonala som uz 4 laktacne krizy, toto je najhorsia a tvorba mlieka sa uz neprisposobila tak, ako pri predhcadzajucich. Myslte, ze sa to este da napravit castym prikladanim a striedanim prsnikov?? Maly sa vie dobre prisat, viem rozoznat, kedy pije a kedy nie. Pri tamtych krizach som to riesila tak, ze som ho nechala tahat, aj ked uz nic neslo, aj ked sa zlostil, tahal len z jedneho. Teraz som skusila, ze ked uz dopil a nic isto nepojde, tak som mu dala potahat z druheho....ale v oboch prazdno a za pol hodiny, hodinu zas potahal z oboch, mliecko sa spustilo maly tahal 20 sekund, a uz viac neslo. len tak malo sa stihlo vytvorit..ja nechcem prejst na UM...maly mal UM zaitial len v porodnici asi. to iste flasa. ked je maly hladny a nema co papat a mlieko nikde. som uz z toho na nervy, fakt je t uz dva tyzdne

strapco13
28. jan 2011

@norikk a skusala si senovku, ci benedikt ..bylinky?

norikk
28. jan 2011

@strapco13 uvazujem nad feniklovymi kvapkami, ale tie v lekarni nemaju 😒

strapco13
28. jan 2011

@norikk tie bylinky co som napisala su castejsie doporucovane..zozenies v bylinkarni, niekedy aj v predajnaich sypanych cajov
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po... aj ked asi poznas stranku 😉

norikk
28. jan 2011

@strapco13 prave ma trklo, mame v meste jednu bylinkarku,tak skusim za no skocit 😖
a stranka annag presla rekonstrukciou?? nic v zlom,ale blbo sa to cita :( ci to len mne ju tak zle nacitava??

strapco13
28. jan 2011

@norikk mne nacitalo v pohode tu stranku ..skus si to dat nanovo do vyhladavaca a nie len klikat na link
bylinkarka by to mala mat

norikk
28. jan 2011

@strapco13 takto mi to nacitava

strapco13
28. jan 2011

@norikk neviem..mne ide v pohode
skus dat hlavnu stranku, ci to tiez blbne http://dojcenie.wordpress.com/

patatina83
28. jan 2011

@norikk ahoj neviem ci ti pomozem alebo ta nejak ukludnim,,ale presne to co pises som prekonala aj ja..tiez som mala asi 4 krizy,,a poslednu nedavno ta trvala najdlhsie,,uz som bola zufala,,myslela som ze prejdem na umele mlieko ,,ale nastasie sa mi mliecko znova vratilo a dokonca aj v lavom prsniku ,,kde som ho mala vzdy malo,,,ja som kazde rano pila caj na podporu mlieka a hlavne som si zakazdnym lahla s malym ked to bolo mozne,,a hlavne som bola v klude,,lebo stres alebo to ze si z toho na nervy ,,ze nemas mliecko tiez nepomaha...a potom sa mi vratilo po 2 tyzdnoch..neviem ci som ti nejak pomohla,,ale hlavne najviac oddychnuj ked mozes,,mne to pomohlo...ahoj