Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

weverka11
25. jan 2012

@sny toto iste mala moja svagrinka presne ako ty... najprv si nechcela dat poradit, ze proste musi vyhodit flasu a len dojcit dojcit dojcit... a dojcit castejsie ked proste babatko nepribera.. pises ze v noci len raz dojcis, mozno to bude fakt malo... na tvojom mieste by som urcite castejsie ponukala prsko, necakala na to ze si vypyta placom, ale proste ho ponukaj castejsie, to ze ti aj styri hodiny spinka je zapricinene aj tym, ze ju prikrmujes um.... ale ako ti radia baby, urcite by som si zavolala laktacnu nech bojuje s tebou a nech ta podporuje, lebo to potrebujes najviac... jaj a ta svagrinka nakoniec koji jedna basen a to jej maly dokonca za prve 2t schudol 300 gramov a rada od lekarky rovnaka jak pre teba... nakoniec sme to krasne vybojovali a maly ma 8 mesiacov a vypada to tak, ze obe budeme kojit pekne dlho 😀

sofhia
26. jan 2012

ahojte zienky, milujem svoje takmer 15m dieta,UM sme nikdy nedavali, ale som rozhodnuta v noci skoncit s kojenim.stale su to 2 hod intervaly a castejsie, cez den ako kedy.

mam otazku na tie, kt. sa viac vyznaju v laktacnej problematike: - je lepsie prestat s kojenim uplne, alebo len vynechat nocne kojenie?
- aky je najlepsi sposob? ist spat inam, a nechat dieta otcovi a plakat? alebo si natierat bradavku niecim?
mala sa sama neobsluzi ani za nic, skusala osm, spi s nami, ale proste caka... a reve, alebo sa da na styri a hlada a reve, ale ked aj lezim na chrbte, a je svetlo, je hore, a vidi bradavky, tak sa proste neprisaje, kym nesedim, tak nic ☹ musim sa zacat ucit po veceroch, a nemam energie na nic extra, tak uz fakt to nocne kojenie chcem zlikvidovat.
dakujem za rady.

sny
26. jan 2012

@weverka11 ďakujem za radu,idem teda do tuhého boja,s laktačnou som sa už dohodla,príde pozrieť techniku a malú začnem aj v noci budiť častejšie,nech aspoň o mliečko neprídem,lebo to by som nechcela.Verím,že nám začne priberať a UM bude minulosť.Takže aj keď to nie je jednoduché,som ochotná s tým bojovať,lebo všetky moje kamošky a známe to po chvíľke vzdali,že vraj nemajú dosť mlieka....

weverka11
26. jan 2012

@sny presne tak, neboj, ked si takto odhodlana tak to dokazes a uvidis, 100 nasobne sa ti to vrati... ziadne chystanie mlieka, ziadne planovanie navstev, aby si stihla krmenie, ziadne vraca nie sa z prechadzok, aby si mlieko pripravila... my sme boli cele dni vonku na jar aj na leto, vytiahla som prsko kdekolvek na prechadzke v kaviarni na mili pre mamu 😀 v parku plnom mamiciek a oteckov 😀 najprv si okolie zvykalo, lebo to v Senici neni velmi bezne, ale potom to brali... aj svagrinka sa najprv skovavala, ale potom sme boli jak take dve kojacie rebelky a boli sme na seba strasne hrde, uvidis aka hrda budes ty 😉 len sa pekne kojte, keby si sa potrebovala vykecat ci poradit, kludne mi napis do ip, podporim ta a pomozem jak sa bude dat

sny
27. jan 2012

@weverka11 Ďakujem ti naozaj veľmi pekne za povzbudenie 😉 No ja stále kojím,aj kojiť budem,i keď teraz dávam aj trochu UM,aby teda pribrala,našťatie mi prsko chce aj po flaši a stále mám dosť mliečka,tak verím,že čoskoro ani tá flaša nebude treba.Ozaj,a teraz posledné dva dni si všímam,že malú po kojení v noci strašne bolí bruško a zvykne plakať.Doteraz po kojení hneď zaspala,teraz plače.Ja jem všetko,doteraz jej z toho nič nebolo,občas mala koliku na večer,ale to prešlo,tak neviem,z čoho ju bolí bruško v noci a nad ránom.Cez deň je to celkom ok.

weverka11
27. jan 2012

@sny a nedavas jej kratko predtym aj UM, alebo potom? so svagrinkou sme riesili toto iste ked este dokrmovala um na vecer, stale mala pocit, ze bol prcek bez um hladny a on sa jej v rovnaku hodinu budieval, metal v postielke a budil a buntosil... no nakoniec sme uplne odstranili um a ovela sa to zlepsilo... proste asi mal to brusko zblbnute, kazde mliecko sa inak travi a ten detsky organizmus to nevie este spracovat... Je skor nepravdepodobne, ze by to bolo z tvojej stravy, to by musela byt velmi precitlivela a to by si si uz pravdepodobne vsimla... skor by som to pripisovala tomu, ze jej davate viac mlieka, aby pribrala a ci ona nieje prejedena, ci proste sa vie s tym vysporiadat... lebo um zatazuje detsky zaludok, co si budeme hovorit... skor fakt skus aj cez den kojit proste castejsie, aj kazdu hodinku, to je normalne pri takomto babatku... to je ta vyhoda mm, mm sa babatko nepreje, nikdy nebude mat preplnene brusko z tvojho mliecka...

vavrenka
27. jan 2012

kocky, neviete mi poradit? dojcim a nemam ms a chceli by sme druhe babo a malu rozhodne nechcem odstavit. co robit v tomto pripade? ach jaaaajjj

prsky
27. jan 2012

@vavrenka pockat si na menstruaciu, resp. na ovulaciu .. ja som otehotnela po tretej ci stvrtej MS a to sme druhe ani neplanovali .. tvoje telo vie, preco este menzes nema, je to sice aj dojcenim,ale ja som dojcila velmi casto aj ked som MS dostala po 17 mesiacoch od porodu a dostala som napriek tomu castemu dojceniu... vysoka hladina prolaktinu je len jeden faktor ..

kralicica
28. jan 2012

ahojte, som druhorodicka, nasa mala sa narodila presne pred tyzdnom. na druhy den po porode sa mi extremne naliali prsia, az sa mi zliali bradavky, mala sa nevedela prisat, takze som ich mala hned popraskane, rozzuzlane, sama krv, aj mala vrackala krv, tak som len dva dni odsavala aj 2 dcl a este aj trochu kojila, bola som jedna z mala co som nedavala ziadne UM. poradili mi obmedzit prijem tekutin no predvcerom prisiel zlom, prsia sa z vecera do rana zmensili a odvtedy mala len saje a prsia su coraz mensie a mensie a dnes uz ich mam takmer ploche, akoby tam ziadne mlieko nebolo. prisla som o mlieko? vraj je to typicke po takycht zapaloch? pijem velmi vela, samozrejme caro, vinea a ine figle poznam. prveho syna som dojcila 12 mesiacov, tiez som na zaciatku predkonala dokonca 4 zapaly prsnika s antibiotikami a hroziacou amputaciu, hrôza. čo mam robiť? mala place od hladu, mam este 2 rocneho syna, nemozem si dovolit ju mat cely den na prsniku a venovat sa LEN dojceniu. prosim o rozumne rady zodpovedajuce aj mojej situacii, nie ze cely den lezat v posteli a prikladat a prikladat. potrebujem ist aj so synom von aj nieco urobit doma, neviem ako to zvladneme, ale radsej asi na UM akoby sme sa mali trapit vsetci doma,.. poradte....

bezaz
28. jan 2012

@kralicica rychlo volat poradkynu, upravit prisatie.. zapaly si mala z toho, ze sa prsniky nedostatocne vyprazdnuju, tzn ze babatko neefektivne pije.. ked bude spravne prisatie, budu sa prsia dostatocne vyprazdnovat, ziadny zapal,aj impulz pre prsia, ze maju tvorit mliecko 😉 pri dojceni treba stlacat prsnik, aby sa dcerka lahsie dostala k mliecku, drzim palce
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ve...
http://dojcenie.wordpress.com/category/bolave-p...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

kralicica
28. jan 2012

@bezaz ja to vsetko ovladam, laktacna u mna bola varena pecena s prvym synom, prikladam ju urcite spravne, uz nemam ani ragadym a neushlasim, ze zapaly som mala z neefektivneho pitia. jednoducho po porode sa mi utvorilo viac mlieka nez treba, to je normalnem najskro sa tvori nadnorma, mala ju samozrejme nevedela vypit, ked prve dni pila len 10-20-30ml a ja som si odsala z prsnika 150 ml... musela som odsat, lebo inak by mi celkom zatvrdli. a to som nedosavala do upleho vyprazdnnia alebo len do pocitu vacsej volnosti! a teraz uz nic.

prsky
28. jan 2012

@kralicica ako pise @bezaz, na tvoj problem je jedine rozumne riesenie - zavolat si laktacnu poradkynu (vcera bolo neskoro) - cez internet to nevyriesis, potrebujes osobne poradenstvo - v BA je vela dobrych poradkyn, staci si jednu vybrat a zavolat jej - http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...
podla popisu mate viacero problemov a tam by rada "prikladat prikladat" nepomohla.

kralicica
28. jan 2012

@prsky no tak skusim zavolat, nevies, je to spoplatnene? lebo vtedy som neplatila nic kvoli tomu, ze to bola kamoska.

prsky
28. jan 2012

@kralicica neviem ti povedat, kazda ma inak a tie, co maju za navstevu poplatok maju tiez kazda iny 🙂 ale myslim, ze to nebude nejaka palka

kralicica
28. jan 2012

@prsky lebo ked minule odo mna vypytala jedna 40 eur tak som si pomyslela svoje...

prsky
28. jan 2012

@kralicica no tak treba obvolat viacere... mne ale pride zas divne, ze pomaly kazda ocakava osobne poradenstvo a pohotovost 24/7 za dakujem .. clovek rad poradi, ale LP volaju mamicky kolkokrat v noci, potrebuju poradit, stretnut sa viackrat a LP to robi sice s laskou, ale tiez ma svoju rodinu, dokonca pracu, kedze sa tym, myslim, nikto nezivi naplno, lebo u nas sa to ani neda. tym som teraz nemyslela akurat teba, len si mi dala popud na zamyslenie 😉

bezaz
28. jan 2012

@kralicica no ja som tiez vedela co a ako a so synom sme skoncili na kramaroch pre neprospievanie 😅 😀 takze opakovanie matka mudrosti, nezainteresovany pohlad zvonku minimalne nemoze uskodit.. a ked ti minule radila kamoska, nemozes zavolat jej? 😉
zapal som mala jediny raz, ked sa syn na par dni rozhodol, ze prsnik je trapny, cez den nechcel pit vobec a v noci to dvojnasobne dohanal, po 2dnoch som si uhnala krasny zapal.. takze aj odsavanie 150ml je dost, v zasade sa ma odstriekat len tolko, aby sa prsnik uvolnil, ale sak to ovladas 😉

kralicica
28. jan 2012

@prsky
@bezaz no ja uz neodsavam nic, to bolo len v porodnici ked som mala zapal. teraz len prikladam a mala pije. ked sa mi zda ze malo, davam jej oba prsniky. co podla vas robim zle? uz som volala, kamaratka LP mi poradila len viac prikladat, poslala som jej aj foto prisatia a vsetko je OK. nemozem ju nechat hladnu, ved mi povedzte kde je chyba. nemozem mat len jendoducho malo mlieka?????

littlebaby
28. jan 2012

@kralicica mozes mat slabe mlieko v niektorych nemocniciach maju pristroj na rozbor mlieka , zistia kolko ma tukov vitaminov ci to babatku staci alebo ci treba dokrmit , skus si pred kojenim troskiu mlieka odstriekat prve mliekao co ide z prsnika je od smadu az to zadne je tukove, alebo mozes skusit nakojit a potom nejakym umelym mlieckom dokrmit par ml napr 50 uvidis ci este spapa alebo nie ci je hladna alebo sa ti to len zda 🙂

bezaz
28. jan 2012

@kralicica a ako dlho ti pije na jednom prsniku? ked sa ti zda, ze uz malo tecie, tak skus to stlacanie prsnika, ako som ti posielala link, samozrejme striedat prsniky, mozes dat oba na jedno dojcenie, ale teda v pripade, ze z toho prveho uz naozaj vypila vsetko.. viem, ze so starsim dietatkom si nemozes dovolit byt stale s malou na prsniku, skus aj doma nosit v satke alebo nosici, najlepsie co najmenej obecenia, abyste boli "skin to skin" a prsia dostavali signal na tvorbu mliecka.. nepises, ako casto davas malej pit.. mozno treba zmenit polohu na efektivnejsie pitie.. skusala si uz napr homeopatika? pripadne senovku alebo benedikt? aj prilis velky prijem tekutin nie je uplne idealny..

bezaz
28. jan 2012

@kralicica este ma napadla taka hlupost, ale nema mala kratku uzdicku na jazyku? ked mas polohu aj prisatie "odsuhlasene" 😉

prsky
28. jan 2012

@kralicica z toho,co si pisala mam dojem, ze je chybicka niekde v technike dojcenia a to sa da upravit jedine tak, ze ta LP uvidi a identifikuje problem a nasledne povie, ake su moznosti riesenia.
atiez, ked ta tak teraz spatne citam, co je velmi velky problem pri dojceni, je stres maminy, ocakavanie problemu .. tazko sa to odburava, ale pokial je to co i len trochu mozne, skus sa uvolnit, uzivat si dojcenie... ono najlepsie na zvysenie tvorby mliecka je aktivne pitie babatka - mliecko sa tvori aj pri dojceni - a malokedy sa stane, ze by sa prirodzena nadprodukcia po porode upravila tak rapidne rychlo (ze do 2 tyzdnov) - novorodeniatko je predsa len este trochu slabe, takze problem byva taky, ze nestiha najprv spracovavat silny tok mliecka alebo potom neskor zasa je trochu lenive tahat, ked netecie same. urcite stlacaj prsnik, castejsie prestriedavaj aj pocas jedneho kojenia prsniky. ak ma dost pocikanych plienok a kaka, plac nemusi byt automaticky z hladu...takze ti odporucam to,co pisala @bezaz - sup do satky, babulka ta bude citit, bude to ako v brusku - bude odstrihnuta od okolia, v teplucku, pri maminke, prsko je blizko, nakojit sa da aj za pochodu v satke a mozes sa venovat starsiemu - nam to tak fungovalo idealne 😉
drzim palce

kralicica
28. jan 2012

@prsky dakujem si zlata. ano stlacam prsnik, a aj ked mam prsia ako nulkym, stale sa mi zda, ze z nich nieco ide. urcite nechcem ist na UM kvoli takymto uvodnym problemom, len som to pri prvom dietati nemala tak sa obavam. ale viem, zaklad je ukludnit sa a to aj robim, nemam nejaky velky stres. no take ako nakojenie v satke a podobne u nas nefunguje, ani po leziacky, mna to velmi boli vdaka tomu ze mam vpacenu bradavku na jednom prsniku a este nejake krvave ranky takze nie som natolko flexibilna..

makanka
31. jan 2012

Ahojte
prosim vas o radu som prvorodicka a mam 6tyzdnoveho chlapceka.neviem ci mam malo mliecka alebo co sa deje zo zaciatku bolo vstko ok ale posledne dni malicky zvykne byt dlho hore ako napriklad vcera zobudil sa o 15:00hod napapal sa asi za 40 minut potom zaspal na rukach tak som ho nechala a potom ulozila do postielky ale po 5mnuach sa zasa zobudil skor v pohode ale potom velky plac ,tak som ho prilozila k prsniku a prisal sa ako keby nejedol vobec pred chvilou.prsniky som mala skoro prazdne lebo po chvili sa zacal zlostit tahal tahal a zasa sa zlostil ani nic mi netieklo ako ked zacal predtym papat.tak sme takto boli asi 2hodiny potom mi uz bolo luto pozerat ako sa trapi a stale odusu place tak som mu navarila bebu skor 90ml vypil zasa zabuval ale zasa sa zobudil asi o polhodku prilozila som ho k prsniku ale nestiha sa mi tak rychlo vytvarat mliecko mozno tam nieco je ale nevie tahat???tak som zasa navarila mlieko a zasa vypil 60 o 21:00 zaspal asi na hodinku ale potom vstal pravdaze hladny a takto sme boli do tretej do rana.nerozumiem tomu v com robim chybu lebo teraz ked rano vstal najedol sa za 20minut a zasa nam buva .ale vzdy raz za den alebo v noci vypije takto vsetko a velmi s azlosti takze musim navarit bebu.prosim poradte mi ci to zvykli aj vase deticky robit ,alebo stretli ste sa s nejakym takym pripadom?
dakujem

strapco13
31. jan 2012

@makanka Mas 6 tyzdnove babo, to uz nebude tak spat ako novorodenec, uz zacina vniimat svet okolo seba
plac nemusi znamenat nutne hlad..moze byt unavene, prestimolovane, nudi sa, je mu zima, je mu teplo, chce cikat, chce kakat, chce mamu... dieta nevie dat najavoi svoje pocity a potreby inak ako placom...a dat UM hned nie je to naj riesenie..dieta totiz tu flasku vypije, lebo z nej tecie, tak ci chce alebo nechce tak to musi prehltat..takto si iba zbytocne roztahuje zaludok
doporucila by som sa osobne skontaktovat s laktacnou poradkynou nech skontroluje dojcenie ..kontakt najdes na www.mamila.sk ..precitaj si aj clanky o dojceni.. dalsia super clanka o dojceni je http://dojcenie.wordpress.com/
najdes tam odpovede preco sa tvoje dietatko sprava tak ako popisujes
ale naj je osobna nasteve laktacnej..lebo z tvojho popisu moze ist o znizenu tvorbu mliecka ale aj nemusi

makanka
31. jan 2012

@strapco13 dakujem pekne pokukam tie stranky.ale ja skusam vsetko predtym ako mu dam flasku a ked uz krici tak ze o zivot no nenecham ho tak.ked ho prilozim k prsniku tak s avrhne na neho tak podla mna je len hladny.a prisaje sa taha taha a po chvili zasa plac lebo mu nic nejde.

strapco13
31. jan 2012

@makanka ma dieta dudel? opis taky bezny den, kedy vstava, kedy asi kojis a pod
mozno dieta nechce soat same v postielke..mas jedno babo, lahni si s nim, oddychnes si aj ty, alebo ak musis nieco porobit, tak ho nos v satke alebo nosici pri sebe

makanka
31. jan 2012

nie nema dudel nechce ho.no tak napr vcera zobudil sa o pol 10tej nappaal sa za 30 minut a zaspal mi na rukach.tak som ho vlozila do postielky a spinkal.zobudil sa potom az o 12:30 napapli sme sa musela som ho trosku hojdat na rukach a zaspal o 14:00.obliekla som ho a sli sme von v kociku pekne spinkal a ked sme s avratili po hodinke zobudil sa a uz nespal .vzdy je to tak ze doobedu pekne spi lebo v noci nie poriadne. predtym den zaspal aj po prechadzke a potom s azobudil kupali sme sa zasa sa napapal a spinkal ale o polnoci zvykne vstat a vtedy je aj 4hodky hore ale vsetko by bolo ok ale nemam mliecko po dvoch hodinach ho musim dokrmit lebo place.ale vcera to uz bolo viac ako 4ry hodky.

prsky
31. jan 2012

@makanka no ma trochen otoceny rezim, podla mna neplace od hladu, deti placu aj z inych pricin - okrem chladu/prilisneho tepla, nepohodlia v obleceni (napr. skriabuca visacka, tesne natiahnuta plienka) to byva hlavne "mamiiiii, chcem byt na tebe nalepeny" a v prvych mesiacoch zivota "mamiiii, boli ma brusko, mam vetry...a pod" .. novorodenec spi relativne vela (pokial nema bolesti bruska), ale s pribudajucimi tyzdnami je to uz menej a menej..zabudni na tabulky v knizkach, deti neziju podla sablony (moj syn napr. od 3mesiacov spaval 2x denne po 40 min - ale tak lepsie, ako by mal prespat pomaly cely den a v noci buntosit). proste sa treba na dieta naladit, zoznamovat sa s nim ako sa on zoznamuje s vami, skusat, co mu vyhovuje (a nezabudnut pritom na to, co vyhovuje vam - hlavne pri tych ritualoch nerobit veci, co nebudete ochotni robit, ked bude mat 10 a viac kg) a hlavne doobeda sa spava celkom dobre (moje obe deti dali vzdy prvy denny spanok dlhsi, druhy uz menej - ako uplne malinky drobci), ked sa zvecernieva, uz je to horsie..a hlavne pokojna mamina (to je to umenie) = pokojnejsie babo