Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

dejka77
14. okt 2011

@natalii6 Z toho co si napisala to vyzera, ze mas vela mliecka a asi aj silny tok. Syncek urcite chce papat, ale prave to ho odradza. Ja som to mala podobne, kojenie bol doslova boj, vobec som si to neuzivala. Su tzv. antigravitacne polohy, v ktorych mozes kojit, skus pohladat na nete. Viem, ze je to tazke, ale ja by som nedokrmovala. Mozno je to teraz jednoduchsie, ale mozes si tym pokazit kojenie. Zavolaj si urcite laktacnu alebo sa spytaj strapco13 tu na mk.

natalii6
15. okt 2011

@dejka77 uz som sa dohodla z jednou laktacnou na pondelok tak uvidim co povie 😉

judka
15. okt 2011

ahojte kojim plne od mynuleho tyzdne obcas ked sa mi frederika nezobudi musim aj odsavat asi raz za 24h dnes vnoci som sa nezobudila ani ja a rano som mala prsia ako skala celkom som odsala aj som ju este nakojila ale spala som na boku a na tej strane kde som lezala tak ma pobolieva prsnik je to vazne co stym:(?????????

prsky
15. okt 2011

@judka neodsavat prsnik velmi, iba jemne rucne "odsat" to, co najviac tlaci... tak male babo by nemalo spat este celu noc, takze skusit v polospanku nakojit..ak budes odsavat, telu davas signal, ze ma tvorit dalsie mliecko a prirodzena nadprodukcia sa neupravi. po dojceni treba davat studeny obklad a ked prsnik boli, tak jemne rucne odsat, hrudky rozmasirovat napr. v horucej sprche a potom sup na bolave miesta obklad z roztlcenych kapustnych listov, ktore boli predtym v chladnicke, alebo octanovy zabal alebo tvarohovy zabal a pod. pri velkych bolestiach ibuprofen.

happy8051
15. okt 2011

@prsky potrebujem radu... som v 6tt a lekar mi odporucil prvu dcerku odstavit. zvladla to super len ja teraz neviem, ako by som mohla docielit, aby mliecko co najskor zmizlo

prsky
15. okt 2011

@happy8051 nemozem sa nespytat - bolo prve tehotenstvo rizikove, ci mas nejaky zdravotny problem? lebo dojcenie nie je kontraindikacia k tehotenstvu, pokial ti lekar nezakazal sex, netreba sa obavat ani dojcenia pocas tehu. nemozem si odpustit - proste mi to pride nefer voci starsiemu dietatku, hlavne, ked je este tak male ☹ (http://dojcenie.wordpress.com/2011/07/01/dokedy... )
citujem z tohto clanku http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/24/predca... :
Pokiaľ mamička začne dojčiť viac dojčení za sebou z toho istého prsníka, mala by sa boľavým prsiam vyhnúť. Ak by predsa len pociťovala nepríjemné pocity v prsníku z ktorého práve nedojčí , môže si pomôcť:
- na prsníky dávame chladné obklady – či už studený tvaroh, studené vrecko mrazenej zeleniny obalené v látke. Vynikajúce sú studené kapustné listy (kapustný list pokvapkaný olivovým olejom vložíme medzi dva mikroténové vrecká, tĺčikom na mäso ho polámeme. Vrchné vrecko odložíme, kapustný list priložíme na holé prsia, bradavky pritom prekryjeme gázou, látkou . Vrchné vrecko chráni odev -podprsenku.) Kapustný list či chladný zábal môžeme mať na prsiach i non stop.
- prsníky môžeme jemne masírovať chladným bylinkovým olejom (do oleja naložíme čerstvé bylinky – oregano, mäta, medovka) - len doplnim, ze v tehu nemasirovat oba prsniky naraz kruzivym pohybom okolo bradaviek
- ak by boli prsníky nepríjemne naliate, môže ich i odsať i na úľavu – odsávaním sa však predlžuje čas, za ktorý sa laktácia utlmí
- spať na chrbte v polosede
- šalviový, mätový čaj tlmí mierne laktáciu

bezaz
15. okt 2011

@happy8051 len sa pridavam k @prsky, ak nemas kontraindikacie, preco prestat dojcit... ja som dojcila do 7 mesiaca tehu a dcerka sa odstavila sama, ale to mala 25 mesiacov 😉 drzim palce

happy8051
16. okt 2011

@prsky
@bezaz ja by som velmi rada dojcila dalej ale nemozem... prve tehu som odlezala viac v nemocnici ako doma... mala som problemy s predcasnym skracovanim krcka, s vysokym tlakom, tehotenskym diabetom....
je mi strasne luto ze som malu odstavila hoci ona zda sa nema problem a mliecko nehladala... ale strasne sa bojim o babatko....
ja viem ze by sa mozno nestalo nic... ale ak ano, urcite by som si vycitala, ze je to kvoli dojceniu...
bola by som stastna, keby sa mala pridala k dojceniu po porode, ale myslim, ze uz nebude chciet ☹(((

bezaz
16. okt 2011

@happy8051 mozno sa prida, dcerka sa tiez hned zacala pytat 😉 drzim palce nech je vsetko v poriadku

alex1983
16. okt 2011

ahojte baby, uz som prosila o radu ako odnaucit dcerku od nocneho kojenia, ale teraz to uz je vazne neunosne. som unavena, vycerpana a potom si to odnasa manzel aj mala... nezvladam to v noci, mala je hore aj 7-8x . Prosim pomozte mi co mam robit. Na to aby som ju nechala plakat nemam srdiecko 😒

prsky
16. okt 2011

@alex1983 dojcit co najviac cez den /lebo je mozne, ak sa cez den ci uz pre zaneprazdnenost alebo preto, ze chutia prikrmy, menej dojci, tak to dohana v noci/ a skusit ist jednu noc spat do inej izby a zistit tak, ci sa budi tak casto aj ked pri nej nie si. V noci je tazko byt konsekventny, u rocneho dietata je este aj tazko s vysvetlovanim, ale ak je to naozaj uz neunosne, inak ako s troskou placu to nepojde. ALE! je rozdiel, ci dieta reve v izbicke same a ine, ked si pri nom a poskytujes chapavy feedback. A nenahradzat prsnik vodou/cajom a pod, jednak bude aj tak stale hore, aby si vypytala nahradu za prsnik a jednak, ked budes oducat od cikania v noci, tak to bude tazsie, ked sa bude nalievat vodou 🙂 Drzim palce pri akejkolvek ceste, ktoru si vyberies. Este jedna poznamka .. lahsie to ide, ked si o vybranom rieseni vnutorne presvedcena, ze do toho ides a za druhe, necakaj zmenu za par noci, moze to trvat aj mesiac s tym, ze prvy tyzden-dva zvyknu byt zle, potom sa to zlepsuje a okolo mesiaca od zaciatku zmeny by uz malo byt dietatko zvyknute na nove.

happy8051
16. okt 2011

@prsky dnes som v krizovom momente nezvladla malej dozadovanie sa prsnika a dala som jej mliecko.... neviem co mam robit uz...☹

bezaz
16. okt 2011

@alex1983 u nas je to iste, ale synator je mensi ako tvoja dcerka a ja to riesim pre vsetkych vyhodne, syn dostane prso do ust a ja spim dalej, len ho podla potreby prehodim z jedneho prsa na druhe 🙂 dcerka mala to iste okolo roka, budila sa fakt strasne casto, tiez som to robila rovnako, ono to po case prejde.. jedine moze byt problem, ak nie si zvyknuta dojcit po leziacky 😅

prsky
16. okt 2011

@happy8051 no, tazko radit, nie som v tvojej kozi (a nechcem kritizovat, nepoznam ta, len ma tak trochu napadlo, ze netreba sa vzdy asi nahlit s dalsim tehu kvoli dosiahnutiu maleho vekoveho rozdielu, aj tak to nemusi zrovna dobre vypalit - ale moze 😉 - i ked neviem, ci ste sa poponahlali prave preto 😅 ). pokial sa citis dobre, netreba mysliet na najhorsie, druhe tehu moze byt pokojne ukazkove...ja by som dojcila dalej asi a keby sa vyskytol problem, tak by som riesila potom .. hlavne asi skusit pozitivne mysliet, uzivat si batola a tehotenstvo, ono to naozaj robi vela (a je to sakra tazka praca). ale ako pisem, nie som v tvojej kozi, ani som nemala ani v jednom tehu problemy tymto smerom /nehovoriac o tom, ze druhe tehu som zistila az v nejakom okolo 8tt 😀 a k lekarke som isla az v 13tt/, takze sa viem iba do urcitej miery vcitit, nezazila som to, takze ti do toho ani moc kecat nemozem. zalezi aj od toho, ako sa na materstvo pozeras, ja som sa akosi vyprofilovala tym smerom, ze co ma byt, to sa stane a snazim sa do toho moc nezasahovat a v tehu a pri porode doverovat svojmu telu /i ked som skoncila oba razy CR ☹ ). ked sa ludia do tohto moc montujeme a skumame a snazime sa tento proces vylepsit, nemusi to dopadnut dobre ... ale zasa..mozno keby som dlllho po dietatku tuzila a nedalo sa a to co ma byt sa stane by bol niekolkokrat potrat, bola by som inde ... ale to uz som inde ako som chcela 🤐
moja rada teda je, rob ako to citis - poznas najlepsie seba aj svoju dcerku

strapco13
16. okt 2011

@stanusa999 ako ste na tom?
dieta sa moze cumlikom uspokojit natolko, ze sa nepyta na dojcenie casto a nastavi sa na velmu malu spotrebu mliecka a teda nema potom tolko energie a je spave..cize spave dieta sa nerovna dobre dieta
kolo 3 mesiacov je casto u deti, co maju cumlik bojkot dojcenia http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...
bolo by dobre zrusit dudel, dojcit na poziadanie, prsnik aktivne ponukat
askontaktovat sa osobne s laktacnou poradkynou nech skontroluje prisatioe a laktaciu, eventualne potom poradi ako ju zvysit ak je treba http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

stanusa999
17. okt 2011

@strapco13 Ahoj a dakujem za radu 🙂 No mna kebyze vidi laktacna, ako dojcim, tak sa asi za hlavu chyti 😅 poloha nie je urcite spravna, prisatie je asi v poriadku, aj ked obcas citim, ze zuzle len bradavku, ale aj napriek tomu mliecko tecie...vzdy ked sa mala prisaje, citim spustanie mlieka a aj vidim, ako krasne papa...ked kojim z laveho prsnika, tak si ho drzim lavou rukou a viac menej sa prisposobujem malej, ale to som si uz zvykla 😅 presli sme si kojenim kadecim, prvu dceru som kojila velmi kratko a hned aj dokrmovala, v mojom okoli je skor trend nedojcit, je to divne, ale je to tak....presla som si kadecim, najprv dokrmovanim starsej dcery v porodnici, kde prisla sestricka a spiacej jej strcila flasku do ust, ze aby neschudla...teraz pri druhej dcere sme pouzili v porodnici cievku, co dje neskutocne super vec, pretoze mala plakala od hladu ja som jej este nemala co ponuknut, no aspon sa nenaucila na flasku...a cumel...ach jaj, toho sa ja neviem vzdat 😅 mala ho ani nechcela, no ja som velmi chcela, aby sa nan naucila, popravde, neviem si predstavit, ze by osm pri kazdom zaplakani mala ponuknut na ukludnenie prsnik...asi nie som jednou z tych obetavych matiek, ktore to robia aj stokrat denne 😖 no u nas cumlik sluzi hlavne na zaspavanie, takze nejak casto ho zas nema....no ale konecne k veci, takze mala bola dost spava, nepapala, no na druhy den mala divnu stolicu, teda ovela hustejsiu ako som zvyknuta, takze myslim si, ze tam bol problem, lebo odvtedy uz papa normlane, ako bola zvyknuta, cize mozno 8-9 krat denne.asi si pomyslite, ze som divna, no presla som si aj neskutocne dohryzenymi bradavkami, to som nastastie prekonala a snad budem dojcit aspon do roka, je to pre mna cudne, lebo ako hovorim, tu je skor trend nedojcit, takze ja kazdu matku, ktora dojci neskutocne obdivujem, lebo nie je to len o tom, ako sa pise, aky je to prenadherny pocit, ale velakrat o zatatych zuboch a dojceni cez slzy, a tych milion otazok v hlave, ze kolko zjedla tak....ani priberanie nieje u nas nejake extra, porodna vaha bola 3490 a ako 2 mesacna vazila 4740...ale aj prva dcera bola presne an tej istej vahe a to bola aj dokrmovana a ako 2 mesacna uz odmieatala prsnik, kedze z flase to tieklo prudom...takze ja kazdu matku, ktora dojci, obdivujem, aj ked by to malo byt prirodzene a samozrejme...

alex1983
17. okt 2011

@prsky dakujem za povzbudive slova. aj ked si kazdy den poviem ze teraz to v noci zvladnem a nedam prso, neda mi to a dam jej ho. asi som ozaj neni vnutorne presvedcena ze ju chcem oducit. a napr.tato noc bola dobra, mala sa zobudila asi len 4x. ono ja si myslim ze je to z toho ze som niekedy uz v koncoch lebo som za ten rok nebola nikde bez malej. pomohlo by mi keby som sa aspon na jeden den, jednu noc isla niekam zabavit s priatelmi a myslim ze to by ma zas nabilo energiou... ale ked mala chce prsko v noci stale neviem ako to urobit 😎

alex1983
17. okt 2011

@bezaz mala spinka s nami v postely asi od druheho mesiaca, takze je kojena po leziacky. ono velmi zavisi od noci, kazda je ina. napr.dnesnu sa zobudila asi 4x co je super. kiez by take noci boli stale 😀

prsky
17. okt 2011

@alex1983 🙂 tiez spi maly s nami a mala spi na "balkone", ale mam vyhodu v tom, ze netusim, kolkokrat sa maly v noci preberie na dojcenie (lebo uplne sa nezobudi a ani ja, obaja sme v polospanku, ked cuca).

alex1983
17. okt 2011

@prsky ved to, keby aspon iba zamrncala ale ona spusti taky rev jak keby som nebola pri nej a nechcela dat prso 😀 tak ma potom preberie ze ked zaspi ona, zasa nemozem zaspat ja a takto to ide dokolecka...

prsky
17. okt 2011

@alex1983 ☹ tak to je blbe, ale aj to sa raz zmeni 😉 drzim palce

alex1983
17. okt 2011

@alex1983 a inak, mam malej prso ponukat, ci uz netreba, nech si sama vypyta. Lebo uz si vie vypytat, ked chce prsko, zacne mi liezt ruckou pod tricko nech sme hocikde 😀 A kolkokrat si vypyta tolkokrat jej aj mam dat,ze?

prsky
17. okt 2011

@alex1983 takto, ked chces prestat dojcit a nie hned drasticky ze od dnes nedam, tak treba prejst z dojcenia na poziadanie, na dojcenie podla "hodin" - cize urcis si, ze budes dojcit napr. rano po zobudeni, po obede, vecer pred spanim a toto dodrzis. mala sa sice zrejme bude dozadovat, ale povies jej, ze jej das po obede alebo pred spanim (nehovor, ze nie, nedam, to je take kategoricke a deti to nezvyknu dobre znasat, zato ked povies, ze dostane, ale v ten a ten okamih, tak je to predsa len lahsie znesitelne...aj ked, neviem, ako je to u rocneho dietatka, ci uz ma na to kapacitu, aby to uplne prijalo). no a noc sa musis rozhodnut sama...bud budes v noci dojcit na poziadanie, necakaj vsak, ze skor ako o mesiac sa vdaka tomuto rezimu obmedzia aj nocne dojcenia (dokonca moze dojst aj k opaku, ze v noci bude pytat castejsie, aby si vynahradila deficit zo dna) alebo zavedies rezim aj v noci (povedzme, ze das pred spanim, potom az o 4h a v noci uz len raz alebo vobec), ale to budu zas place.
ja malu dojcim uz na rezim, ale zacala som s tym az v polovici tehu a to mala cez 2 roky, takze tam uz to bolo o inom ako u malych batoliat. teraz ju dojcim 2-4x denne

zuzkaro
17. okt 2011

@strapco13 dakujem za radu uz je to omnoho lepsie, dierk je skoro zahojena, doktor mi k tomu este predisal aj kalciovu mast a tak uz je fajn, este raz diky za radu 🙂

lucy56
18. okt 2011

ahojte mna by zaujimalo co je spravne. moja pediatricka mi kaze maleho v noci budit na kojenie kazde tri hodiny,ale on v pohode prespi do 1 hodiny, nakojim ho, potom sa zobudi o 6 na dalsie kojenie, tak by ma zaujimalo ze ci teda dojcit na poziadanie alebo ho fakt budit,mne to pride take surove ho zobudit a znovu uspavat ked sam nema potrebu, inak cez den kojim kazde dve hodiny tiez na odporucanie pediatricky, maly ma 2 tyzdne

strapco13
18. okt 2011

@lucy56 dojcit sa ma na poziadanie..cize prsnik aktivne ponukat, neodmietat ked si dieta vyyta a patri tam aj nechat dieta vyspat sa 😉
dieta si moze zmenit rezim...ale pokial pouzivas dudlik, tak sa umelo predlzuju intervaly medzi dojceniami, dieta sa sanim dudla upokoji natolko ze sa nebudi na hlad a moze sa nastavit na velmi male davky dojcenia a potom moze pomaly priberat
cez den tiez nedodrzavat intervaly...dieta si moze pytat rozne casto..raz chce jest, raz chce pit, niekedy sa chce uspat, ci pomojkat

lucy56
18. okt 2011

@strapco13 dudlik nepouzivame, a na poradni za tyzden pribral 160 g,co sa mi zdalo aj doktorke ok, a cez den ja sa sice snazim dodrziavat tie intervaly ale je pravda ze maly si vypyta sam aj v inom case, takze davam tak ako vidim ze potrebuje, v podstate to robim nejako intuitivne

strapco13
18. okt 2011

@lucy56 160 z tyzden je krasne 🙂
treba intuitivne..a nechaj ju vyspat..deta ktore je zobudene /pokial teda nie je dudel/ tak si potiahne len parkrat a zaspi..nenapapa sa..cize nechaj ho kludne vyspinkat..on si aj tak moze..ale snad nezmeni rezim

lucy56
18. okt 2011

@strapco13 no snad sa mu to nezmeni, zatial je to fajn takto, aspon sa trochu vyspim,lebo v nemocke mi kazali kazde dve hodiny kojit tak som ho budila poctivo a nic som nespala a ani mliecko sa mi potom netvorilo ked som bola unavena

luly13
18. okt 2011

Ahoj @strapco13 , vies mi, pls poradit, co na urychlene zahojenie ragady ako svet, ktora neskutocne boliii? Stale sa borim s opakovanou mykozou, tak oslabena pokozka to uz nevydrzala. Konecne sa ale nado mnou zlutoval gyndas a zobral mi ster. i ked sa vyjadril velmi skepticky nad tym, ze ide o mykozu. A vraj aj tak mi nic nebude moct dat, kedze krpca stale dojcim. Vysledky budu vo stvrtok. Zda sa mi, ze ty si spominala nejake antimykotika, ktore mozu aj dojciace matky. Mozes mi ich, pls, napisat. Dakujem.
Na tu ragadu si teraz davam framykoin. Univerzalna u mna vibec nezabera. A este beriem oreganovy olej cisty...