Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

natas4
7. dec 2011

@beton skusim dakujem za rady 😉
@prsky

prsky
7. dec 2011

@natas4 len ak je to naozaj tymi hornymi zubami, tak za to nemoze 😉

natas4
7. dec 2011

@prsky zmenila som polohu a zda sa ze to pomohlo 😉 pred tym som kojila po leziacky a dost som tie zubky citila, ked som skusila po sediacky, tak to bolo fajn (ale bolel ma zas chrbat 😀 )

wieruss
9. dec 2011

Ahojte, prosim o radu ... synceka plne kojim, akurat vcera sa mi zacalo robit prilis vela mliecka v pravom prsniku a on sa potom nevie prisat kedze je prsnik taky naliaty 😒 na lavom sa prisaje krasne, ale na tom pravom ked je taky plny sa strasne zlosti.. ako docielit aby sa mi netvorilo tolko mliecka v pravom? prip. co teraz urobit ? odsat mliecko z praveho ?

eugen
9. dec 2011

@wieruss Áno ak sa nevie prisať,alebo ak sa zlostí,tak je potrebné trocha odsať,aby mu to príliš nestriekalo do pusy,lebo na to sa detí dosť hnevajú.Pomože aj zmena polohy počas dojčenia.

wieruss
9. dec 2011

@eugen dakujem 🙂 no s tou polohou to som uplny zaciatocnik, mam ho prilozeneho klasicky, hlavickou pri prsniku a telicko smeruje k druhej ruke (brusko na brusko)

beton
9. dec 2011

@wieruss ked ma babatko problem sa na taky plny prsnik prisat, je potrebne ho uvolnit. najlepsie rukou odstriekat nevyhnutne mliecko, len do uvolnenia prsnika, nie viac. ak by si odstriekavala viac a potom este nechala dieta prisat, pre telb by to znamenalo, ze ma dalej tvorit tolko vela mliecka. ono sa to do par tyzdnov ustali a produkcia sa prisposobi tvojmu babatku, len tomu treba dat trosku casu. vela stastia.

lentilka330
9. dec 2011

Ahojte.....tak dnes som bola u laktačnej poradkyňe a velmi dobre nam poradila...už pri krmeni nepocitujem bolesť...sa tak teším dakujem Vám.... 🙂

wieruss
9. dec 2011

@beton jaj, dobre vediet, ja som to odstrekla asi vela 😅 ale tak budem vediet na druhe krmenie, ze len trochu ... a dakujem, dufam, ze malicky bude papat co najlepsie, nech pekne prospieva 🙂

beton
9. dec 2011

@wieruss bude to stale lepsie, uvidis. drzim palce. na druhej strane sa ti tvoja skusenost zide, ked budes niekedy v buducnosti potrebovat tvorbu mlieka zvysit....aj tu funguje trhovy mechanizmus :o}} vyssi dopyt, vyssia ponuka :o}}

wieruss
9. dec 2011

@beton 😀 😀 si ma pobavila, ale fakt je to dobre vediet ako to funguje... clovek ani nevie co vsetko cakat kym to nezazije 🙂

janulkan
10. dec 2011

ahojte, chcela by som sa len spytat, posledny tyzden mi maly na prsniku cuka - ako keby stratil podtlak ktory ma a cez usta mu preslo kusok vzduchu...rozmyslala som ci je to zlym prisatim ale skusala som aj poleziacky aj posediacky kojit a sledovat (pristatie vyzera byt spravne, resp take ako do teraz) a robil to stale...potom mam pocit ze sa nahlce viac vzduchu ako by mal a boli ho brusko...cim to moze byt? myslite ze sa zrazu zle prisava, kedze predtym to nerobil?

strapco13
10. dec 2011

@janulkan cmukanie znamena zle prisatie...nema kratku uzdicku? nepouzivac cumel, flasku, klobucik?

janulkan
10. dec 2011

@strapco13 nic z toho - len sa kojime, ale robi to len posledny tyzden, predtym vobec necmukal, takze neviem preco ta zmena ☹ pripadne moze to sposobit aj to, ked ho boli brusko a tym padom je nervoznejsi na prsniku a neprisava sa tak pevne? asi to budem musiet odsledovat poriadne kedy cmuka

strapco13
10. dec 2011

@janulkan aky je tok mliecka..ked sa maly odtrhne strieka ti mliecko? deti to cmukanie zvyknu robit ked im vadi tok mliecka
ono to je taky kolotoc..zle prisatie, nahlta sa vzduchu, boli brusko, trapi sa a preto je nervoznejsi aj na prsku..treba odpozorovat ze kedy to robi
pozri sa este na tu podjazykovu uzdicku ci ta tam nevadi

janulkan
10. dec 2011

@strapco13 no aj ked mam makke prsniky a zatlacim tak mi strieka 🙂 ked sa odtrhne od prsnika, tak mi chvilocku tecie, resp kvapka mlieko, ale nestrieka...
teraz spi, ale jazycek vie vyplazit az za peru k brade a ma normalny tvar, nie stiahnuty do stredu (co by asi ta uzdicka sposobila)

dena
10. dec 2011

ahojte, dievčatá potrebujem poradiť...toto je moje tretie dieťatko a predtým som úplne v pohode kojila, ale teraz som zúfalá...problém je v tom, že sa mi malý nevie správne prisať a ja veru netuším ako ho to mám naučiť...keď mal otvorenú pusinku, tak som sa mu snažila prsník dať čo najviac do pusy, ale to nepomáha...nepomáha ani keď je prisatý a skúšam mu pri kojení otvárať pusu...on proste ma ťahá len za bradavky a niekedy je to dosť bolestivé...

strapco13
10. dec 2011

@janulkan tak to moze byt silyn tokom mliecka...skus kojit v antigravitacnych polohach, cize tak aby dieta malo hlavicku nad prsnikom, nech m,ieko strieka proti gravitacii..priloz si dietatko tak ako vzdy a tak s pricucnutym dietatkom skus zmenit polohu, ze si lahnes na chbat a dietatko je na tvojom brusku

@dena je mozne ze ma kratku podjazykovu uzdicku..zavolaj si laktacnu poradkynu..http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... skontroluje uzdicku, pomoze ukazat spravne prisatie dietaka http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...

janulkan
11. dec 2011

@strapco13 a moze to by ze preto aj viac grcka? lebo uz sa nam par krat stalo, ze sa mi aj na prsniku pogrckal, cuca a cuca a za chvilu grc...inak v noci pekne papal poleiacky a teraz cez den budeme skusat proti gravitacii teda 🙂 dakujem za radu

dena
11. dec 2011

@strapco13 ďakujem, skúsim zavolať 🙂

stanusa999
12. dec 2011

@strapco13 Dcera ma 4,5 mes, je len kojena, no za 7 tyzdnov pribrala len 700 gramov, cize vaha pri narodeni bola 3490 g a teraz je 5920 g. Mam zacat prikrmovat?dakujem

prsky
12. dec 2011

@stanusa999 neprikrmovat, treba sa zamerat na spravnu techniku dojcenia a naucit sa rozoznavat, co babatko na prsniku robi. dala si inak malo informacii na posudenie situacie...
ako casto sa dojcite? ako dlho? dojci sa aj v noci? pije dcerka aktivne?ma dost pocikanych plienok? je vzhladom k svojmu temperamentu spokojna? mas pocit, ze mas malo mliecka, alebo naopak, malej vyteka z ust pri dojceni? ako sa mala pri dojceni sprava (odtahuje sa, zakuckava sa, odpaja sa a znova pripaja)?

najlepsie by bolo kontaktovat laktacnu poradkynu. ak sa neda, tak prestuduj clanky a hlavne riad sa nimi:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/

prsky
12. dec 2011

@janulkan to, ze sa babatka pogrckaju aj pocas dojcenia je normalne, nemusi to suvisiet so silnym tokom mliecka - este nemaju vyvinuty traviaci trakt, zvierac "prepusta"..ale pri nadprodukcii sa deticky nahltaju aj vzduchu, ktory ked ide von tou cestou, ktorou prisiel, tak moze zobrat so sebou aj cast mliecka 😉

stanusa999
12. dec 2011

@prsky Papa casto, to znamena kazde 2 hodinky, v noci papa 2 krat. Pije kratko, 3 minutky ale intenzivne, mlieka mam dost, predtym mala problem, ze vzdy po nadojceni plakala, aj som to tu riesila, no nakoniec to prestalo...ked dopapa, pusti sama prsnik, usmieva sa, je celkovo spokojna, plienky pocikane asi 4, ale poriadne 😅 Vzdy ju dam na ten prsink, z ktoreho papala naposledy a ked jej je malo, ponukam aj druhy. Vlastne problem ani nemame ziadny, len slabe priberanie. Este by mozno stalo za zmienku, ze starsia dcera bola tiez taka utlejsia a to bola na UM, tak neviem, ci su to geny, my sme tiez obaja s mm skor chudsej postavy.

prsky
12. dec 2011

@stanusa999 aha...no podla popisu by som dala na pocit a neprikrmovala UM. ak mas pocit, ze to slabsie priberanie treba riesit, tak potom najprv skusit do nej dostat viac MM /napr. stlacanim prsnika/ (ma napada...dojcite sa v klude, v co najmenej podnetnom prostredi? lebo moj krpaty sa okolo 5m zacal pri dojceni odtrhat a vseeetko okolo ho zaujimalo, len nie prso, takze sa musime dojcit uplne bez vzruchov) a ked nepomoze, tak zacat skor s prikrmami ako UM

prsky
12. dec 2011

@stanusa999 pripadne..skus si davat pangamin, prejde do mliecka - vela ludom zvysuje chut do jedla, tak mozno pomoze 😉

beton
12. dec 2011

@stanusa999 nemam pocit, ze ide o extremne maly vahovy prirastok, ten uz bude postupne stale mensi ako spociatku. ale ak sa ti to zda malo, tak zacni urcite tym, co pise @prsky a nad ziadnym UM ani nerozmyslaj 🙂

strapco13
12. dec 2011

@stanusa999 ja by som nezacala prikrmovat..prirastok je fajn..je to tych 100g tyzdnne to je ok /aj moja tak pribera/..ale ako pise @prsky dohodni sa na osobnej nasteve s laktacnou poradkynou, nech skontroluje dojcenie, ci sa dcerka dojci efektivne
ale podla dalsieho opisu..skus este stlacanie prsnikov, inak vyzera byt takto na dialku dojcenie v poriadku
pri spravnej polohe, kde dieta vie najlepsie vydolovat mliecko z prsnika, je asymetricke prisatie..cize dietako ma vnorenu bradu do prsnika nie nos a v ustach ma vacsiu cast dvorca pod bradavkou ako nad /z pohladu babatka/...toto treba skontrolovat
a ci nahodou nie je kratka podjazykova uzdicka..vtedy nevie babo dobre sat mliecko

pami27
13. dec 2011

Ahojte, potrebujem radu. Z jedného prsníka sa mi od začiatku spúšťalo mlieko ťažšie ako z druhého. Stále som mala pocit, že mi tam zostáva po kojení viac mlieka ako v tom druhom. Tak som tam malého nechávala dlhšie a keď som si nepamätala, z ktorého prsníka som kojila naposledy alebo z ktorého som kojila viac, riadila som sa tým, ktorý bol tvrdší. Viac plnší bol väčšinou ten spomínaný prsník a postupne sa mi tam začalo tvoriť oveľa viac mlieka ako v tom druhom. Dnes v noci som napr. malého 2x priložila k tomuto psníku, lebo bol plný a ráno bol stav takýto: prsník z ktorého som kojila bol zas napeckovaný a ten druhý úplne mäkký. Už je to aj vidieť a je to nepekné. Poraďte prosím ako to znova vyrovnať. Ešte stále dosť často kojím.
Mám začať kojenie prázdnejším prsníkom a potom prejsť na plnší?
Mám začať plnším a prejsť k prázdnejšiemu aby malému išlo ľahšie mlieko (aby sa nejedoval?)
Mám kojiť vždy z jedného prsníka aj keď každý druhý raz to malému nebude stačiť a tak to vyrovnať?
Čo odporúčate???
Ďakujem