Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

latvia
17. jún 2010

mozne je vsetko, ale nemusia vykuknut ocne. aj my sme mali viditelne hrbolceky tam kde su ocne zuby a uz vykuklo 8 zubov ale ocne este stale nie, len su tam hrbolceky

olifcek
17. jún 2010

som zvedava, kedy nam pojdu prve zubky a ktore 😉

kubkovka
17. jún 2010

ahojte dievcata, tak v utorok sme boli na poradni, malý váži 5330g, to som bola šoknutá, koľko pribral, myslíte, že je to veľa? Pôrodná váha bola 3660 g, takže za mesiac pribral vyše 1,5 kg. A ešte sa chcem spýtať, kedy po pôrode sa môžem kúpať vo vani.

svetlankat
17. jún 2010

@kubkovka krasnu mate vahu, my sme taku mali v troch mesiacoch. Bude to maly chlapisko

svetlankat
17. jún 2010

@martina46 mozno ze si pri odsavani trosku krvacala nemoze byt, aj malinko krvicky dokaze zafarbit mliecko. Skusala si elektricku odsavacku? Niekomu to s nou ide lahsie, ja tiez odsavam elektrickou a mliecko zatial je.Ale annag urcite poradi lepsie. Ja ked som mala malu ranku na bradavke vtedy mi sfarbovalo mliecko

shaarka
17. jún 2010

ahojte,
dnes som si zberala do poharika prebytocne mliecko, ale este sa mi nepodarilo naplnit cely poharik. ako dlho moze stat nazberane mliecko v chladnicke, kym ho supnem do mraznicky? chcela by som naplnit cely poharik, a az tak ho dat do mraznicky, aby bol plny, ale nestiham to za 24 hodin, lebo teo je velky jedak - musim aj jemu nechat mliecko 😅 zberam len prebytocne, ktore odkvapkava, do zberaca.

lauraantonia
17. jún 2010

Annag, velmi pekne Ti dakujem za radu. Neviem akym zazrakom, ale dnes uz druhy den normalne kojim. Prikladala som si malu celu den a ona sa mi chytila. Som stastna. 🙂
Len trosku sa pogrckava (skoro po kazdom kojeni). Viem, ze je to u takych batoliat normalne. Len ide o to, ze predtym sa mi pogrckavala dost casto a dost vela, tak sme znizili davky a pomohlo to. A teraz sa to pogrckavanie vratilo. Davala som jej teraz 90 ml. Neviem ako dlho ju mam kojit. Sama sa mi nikdy neodtiahne. Len ja musim prerusit kojenie. Kojim ju 20 minut, kazdych 2 az 3 hodiny, podla toho, kedy sa mi prebudi. Neviem, ci je jej dost alebo nie. Po kojeni neplace, len mi nechce hned zaspat, ako to byvalo predtym.
Skusala som ju kojit aj viackrat a dlhsie, potom mi riadne vracala, prudom.
Tak neviem, staci jej tych 20 minut, ked nechce hned spinkat, ale este sa natahuje?
Vdaka.

lauraantonia
17. jún 2010

@annag Annag, velmi pekne Ti dakujem za radu. Neviem akym zazrakom, ale dnes uz druhy den normalne kojim. Prikladala som si malu celu den a ona sa mi chytila. Som stastna.
Len trosku sa pogrckava (skoro po kazdom kojeni). Viem, ze je to u takych batoliat normalne. Len ide o to, ze predtym sa mi pogrckavala dost casto a dost vela, tak sme znizili davky a pomohlo to. A teraz sa to pogrckavanie vratilo. Davala som jej teraz 90 ml. Neviem ako dlho ju mam kojit. Sama sa mi nikdy neodtiahne. Len ja musim prerusit kojenie. Kojim ju 20 minut, kazdych 2 az 3 hodiny, podla toho, kedy sa mi prebudi. Neviem, ci je jej dost alebo nie. Po kojeni neplace, len mi nechce hned zaspat, ako to byvalo predtym.
Skusala som ju kojit aj viackrat a dlhsie, potom mi riadne vracala, prudom.
Tak neviem, staci jej tych 20 minut, ked nechce hned spinkat, ale este sa natahuje?
Vdaka.

labutka
17. jún 2010

ahojte, poradite mi?
ideme na tyzden na dovolenku, potrebujem poriesit stravu pre krpateho. neviem ci budem stihat priamo na mieste prenho varit, preto sa chcem nejako predzasobit.
moja otazka: da sa doma uvareny prikrm nejako "zavarit" ? nechcem brat krpcovi na dovolenku kupovane sklicka, radsej si urobim doma zasoby, a tam zohrejem...

@shaarka moja skusenost - zamraz si viac mensich porcii, ako jednu velku. kludne ti staci po 60 ml mrazit. ja mam namrazene po 150 ml a neviem co s tym... 😀

strapco13
17. jún 2010

@labutka klasicky si nachystaj do zavaraninovych poharov a vysterilizuj 15-20 min..usti sa ci sa viecko chytilo, ci sa nepuka
ja som si takto sterilizovala a je to OK, vonia to aj po tyzdni, chutilo to dobre

labutka
17. jún 2010

@strapco13 dakujem. 🙂 normalne si takto mozem zavarit komplet obed pre neho? zemiaky +maso? ja som doteraz davala len do mraznicky.

strapco13
17. jún 2010

@lauraantonia ..moj malokedy zaspi po kojeni..zavisi aky rezim si urci babo...niektore sa napaju, potom spinkaju a potom su hore a niektore ako bol moj sa napaju, su hore a potom spia a zobudia sa na hlad
teraz uz je starsi, tak uz spinka len 1-2x do dna..ale zas dlhsie
co sa tyka dlzky kojenia..sleduj ci naozaj pije alebo len dudluje...ak po 20 min uz len dudluje, tak ju kludne "odpoj" a kojit na poziadanie...netreba dodrziavat presne limity

strapco13
17. jún 2010

@labutka hej kompletny obed..tak ako su kupovane vyzivky 😉 ..len chutnejsie..ale zavisi od baba, co mu chuti
ja som tak zavarila: jablko+banan, sladky zemiak+kur.masko+zelenina, masko+ zelenina, a cistu zeleninu..vsetko bolo zatial jedle..minuly stvrtok som zavarala, lebpo sme boli vikend prec a malemu ciste kupovane nechutia
ale napr do tej zeleniny som primiesla kupeny pastrnak

shaarka
17. jún 2010

@labutka, dik.
uz som zistila, ze cez den som si "nakvapkala" akurat tych 60ml, takze staci 🙂 len budem musiet zohnat mensie pohariky, lebo tieto zbytocne zaberaju miesto v mrazaku 😒 mate nejaky tip?

nevesta
17. jún 2010

@shaarka a tie saciky na mlieko? Pride mi to skladnejsie... Vyraba Medela, ale v lekarni dostanes aj neznackove, lacnejsie...

strapco13
17. jún 2010

@shaarka v tescu maju take decove umelohmotne nadobky 4 ks za cca 80 centov....ja do nich mrazim prikrmy

labutka
17. jún 2010

@strapco13 toto mi odpisala mamina v nasej teme...
lubi22 – ja som citala v dietati alebo niektorom mamickovskom casopise, ze doma zavarat hotove prikrmy je prisne zakazane. Ze zamarazit ano, ale zavarit nie, pretoze doma nie je mozne vyvynut pri zavarani taky tlak ako robia pri kupovanych prikrmoch a tym padom hrozi sirenie nejakych bakterii, salmonela a pod. Presne si vsetko uz nepamatam, ale zavarat ine ako ovocne a cisto zeleninove prikrmy absolutne nie.

brisilda
17. jún 2010

@shaarka aj tesco ma sacky na mrazenie mliecka za super cenu 😉

strapco13
17. jún 2010

@labutka v podstate som to dodrzala..len 3 ks som mala s maskom inak to boli cisto ovocne a zeleninove....a tie s maskom boli aj tak do troch dni zjedene..som to sterilizovala, lebo som nevedela ci tam kam ideme bude chladnicka 😅

inak sa mi to nezda..ved sa roky zavara..a nie su z toho ludia chory...ja viem, ze detom sa do toho nic nepridava /myslim sol a cukor, co su istym sposobom konzervanty/
a pred tym ako to dam malemu aj tak ovoniam a ochutnam, ci je to jedle

labutka
17. jún 2010

@strapco13 ja mam nieco namrazene, ale cestou do chorvatska mi to nevydrzi nerozmrazit sa. 😖
tiez ma to prekvapilo, lebo viem, ze mi kamoska spominala, ako sa volakedy zavaralo maso a bralo sa na balaton alebo na zemplinsku siravu. 😀 ja krpatemu jemne solim, tak vyskusam nieco zavarit aj s masom a zoberiem preistotu aj sklicka.

strapco13
17. jún 2010

@labutka ..ved to ..vzdy sa zavaralo..a domace pastety a podobne veci sa robili

nechcem nikoho urazit..ale niektore baby to dost prehanaju 😅

prsky
17. jún 2010

@labutka to mi znie ako dobra lobby vyrobcov vyziv 😉

shaarka
17. jún 2010

dakujeeeeem, vobec som o tych sackoch nevedela. a v tescu na akom oddeleni?
a je to ze speci na MM?

kubkovka
18. jún 2010

shaarka, ja mrazím len do sáčkov na MM, ale neviem o tom, ze ich ma aj tesco, ja som ich na slovensku nezohnala a keď som ich nasla cez net, boli strašne drahé, mne ich poslala kamoška z anglicka......to by ma potešilo, keby ich majú aj v tescu....ja som si ich tam teda nikdy nevšimla...

olifcek
18. jún 2010

u nas v teme nasla @zoska na nete o prikrmoch toto

zoska – baby nasla som cosi o domacej sterilizácii detských príkrmov

Milá mamička,
žiadali ste o radu, ako sterilizovať príkrmy, lebo sa Vám po nejakom čase pokazia, aj keď vrchnák bol dobre prichytený. Musím Vám povedať, že to čo robíte je dosť nebezpečné, lebo pokazená konzerva sa nemusí vždy prejaviť nepríjemným zápachom, ktorý nás varuje pred konzumáciou a môže tak dôjsť k otrave.
Nejde tu vôbec o to, že by sa niektoré druhy potravín spolu nezniesli, ale príčinou kazenia je jednoducho to, že Vami uvádzané potraviny, t.j. mäso a väčšina zeleniny sú svojou povahou nevhodné pre sterilizáciu do 100°C a teda bežnou domácou sterilizáciou (ako napr. u kompótov alebo uhoriek) nedokážeme zaistiť ich trvanlivosť. Hovoríme, že sú to tzv. nekyslé potraviny s hodnotou pH vyššou než 4,5. Tomu však nemusíte rozumieť, stačí ak budete vedieť, že takéto potraviny (Mäso, zelenina) sa musia sterilizovať pod tlakom, čo je asi 1,2 bar pri teplote 121°C. Zariadenia na takúto sterilizáciu sa pre domácnosť nevyrábajú. Niektorí sa pokúšajú robiť to doma v kuchynskom tlakovom hrnci "Kuchte" - ale je to nebezpečné ako z hľadiska manipulácie s tlakovou nádobou, tak aj preto, že tam chýba tlakomer a kontrolný prístroj na teplotu a nedá sa teda kontrolovať, či sterilizácia bola dostatočná.
Neviem, prečo sa Vám nezdajú kupované "detské výživy"? Sú vyrobené zo starostlivo vyberaných surovín prísne stráženými hygienickými postupmi, ktoré sú kontrolované orgánmi potravinového dozoru a sterilizácia je vedená veľmi šetrne. Ten istý tepelný zákrok by ste museli aplikovať aj doma.Výrobky prešli pred schválením skúškami v detských zariadeniach a detskej klinike. Môžete mi veriť, lebo ako výskumný pracovník spolupracujem so slovenským výrobcom detskej výživy už 30 rokov. Ak Vám môžem poradiť, vyberte si výrobky, kde nie sú použité ako prísada modifikované škroby (zloženie nájdete na etikete) a budete mať produkt rovnako kvalitný, ako keby ste si ho urobili doma. Pravdaže, nezanedbateľným faktorom je cena, výrobky so škrobom sú lacnejšie a doma vás to vyjde ešte menej.
Ak som Vás nepresvedčil o výhodách sterilizovanej detskej výživy z obchodu, môžete požiť zmrazovanie - uviedli ste to vo Vašom príspevku. Tu by som Vám poradil, zmrazujte si porcie na jednorázové použitie (ale to asi viete) a nenoste zmrazené príkrmy po vonku, hlavne nie v lete a v kufri auta.
Je aj tretia možnosť - príkrm vysterilizovať tak ako doteraz, ale uchovávať ho v chladničke a po otvorení ho celý spotrebovať. Tu treba pripomenúť, že pohárik aj viečko musia byť úplne čisté, pred naplnením ich treba "vyvariť" v horúcej vode a nechať chvíľu oschnúť. Dôležité je tiež, aby sa pohárik po sterilizácii čo najrýchlejšie ochladil - ale tak, aby nepraskol. Dĺžka sterilizácie závisí od toho, aký hustý je príkrm - veľmi husté sa nedajú sterilizovať vôbec! A tu je problém, či si mamička dokáže sama určiť dostatočne dlhý a bezpečný čas sterilizácie, keďže v žiadnej príručke sa to nedočíta. Takže je to tiež s rizikom.

olifcek
18. jún 2010

chapem, ze je to od cloveka, ktoreho vyzivy v podstate zivia, ale radi jej aj ako doma si pripravit, takze verim, ze je to dost objektivne....

zuzkat1
18. jún 2010

@shaarka tie sacky stoja asi 3eurace a su specialne na MM ja ich mam je tam tusim 40ks... a su v detskom oddeleni neviem ci v kazdom tescu ale v petrzalke ich maju...

luly13
18. jún 2010

@olifcek a co ovocie. my sme sa chystali s maminou spravit vyzivy jablko, jablko marhula, jablko broskyna. kedze zacina s prikrmami na zimu :(

zoska
18. jún 2010

@luly13 ja som kedysi s maminou robila výživy- jablko marhula a ciste jablko a nepokazili sa, boli dobré aj po roku. podla mna stačí normalne vysterilizovat tak ako kompot 😉

ten clanok co dala @olifcek som nahodou nasla na nete, pretoze sa chystam na dovolenku a malinka v tom case uz bude mať príkrmy a našla sm toto... tak mám aj trošku obavy ale na druhej strane je veľa mamiciek ktore príkrmy bežne zavaraju, potom drzia v chladnicke a nemaju ziaden problem...

a pri tych vyzivach sa fakt nemusis obavat, my sme ich skladovali v pivnici 😉

fukylove
18. jún 2010

@zoska - babulky, kedze nam luly v nasej teme odporucila prispevok od oficek... tak sa pridavam do debaty... myslim si, ze ked pojdes na dovolenku a budes mat zasterilizovane, da sa to preniest aj v prirucnej chladnicke... do ktorej sa davaju take tie kvadre z mraziaku... ja som si takto minuly rok niesla do Francuzska svoje potraviny, aj zamrazene... ked sa to celu dobu neotvorilo, tak mi dokonca zamrazene veci nerozmrzli 😉 skor si myslim, ze to bolo vyjadrenie k dlhodobemu uskladneniu sterilizovaneho maska a zeleninky... lebo myslim, ze urobit na tyzden dopredu a mat v chladnicke - tomu by sa nemalo stat nist 😉