Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

leelo
6. sep 2010

@skrecok ale costi funguje len za predpokladu, ze v dojceni nie su chyby. to len pre uplnost 🙂 mamicka nepotrebuje nutne costi ak je v poho a spravne dojci...

skrecok
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
leelo
6. sep 2010

@skrecok aj ja som mala, tiez nadlho 😉 chcela som ta len doplnit. brala som costi. no najlepsie je to bez toho, pokial fakt netreba.
costi napr. nepomoze na svokru, co mamicku presviedca, ze ma slabe mlieko. treba urobit audit dojcenia. tak som to myslela 🙂

skrecok
6. sep 2010

Baby, mozno vas trosku ukludnim,
u mna bolo, ze maly mi od 4.mesiaca nepriberal na vahe ako mal, teda podla tabuliek. Lekarka mi uz na zaciatku 6. mesiaca kazala aby som ho zacala prikrmovat co sa mi nepacilo. MM som mala stale, prve mesiace mi az striekalo. Samozrejme boli aj laktacne krizy... V 15. mesiacoch popri MM pil aj UM, aj tak nam nepribral tak ako mal. O 2 tyzdne bude mat dva roky a nema ani 12 kg, mozno ani 11 kg. Proste je taky aky je, hlavne ze je uplne zdravy a zivy. 🙂

keminek
7. sep 2010

@miska1981 tohle znám. Pokud je v prsou alespoň nějaká zásoba, tak miminko pije déle, bez problémů. Pokud jsou prsa splasklá, měkká, není v nich zásoba nebo jen malá, tak miminko to vyžahne hned a dál už se moc snažit nebude. Můžu přehazovat z jednoho na druhé dokola, ale pít nebude. Už skoro 4 týdny po každém kojení odsávám. Odsaju už uričtě víc než na začátku. Kojím i odsávám z obou prsou. Jak odsávám delší dobu, všimla jsem si, že někdy mléko teče i z prázdných prsou. Odsaju po kojení třeba 80 ml za 20 minut. Prsa stlačuji, mačkám a odsávačku přehazuju ze strany na stranu (elektrická medela). Tahle zkušenost se shoduje s tvrzením, že mléko se tvoří v průběhu kojení (v mém případě i v průběhu odsávání). Ale má to háček, zprvu vyteče 10-20 ml. Pak nic. Tak odsávám vzduch nebo pár kapek, po urč. době se to zase spustí na chvíli. Prostřídám prsa, takže vždy něco teče nebo kape. Když to dělám dostatečně dlouho, tak na etapy odsaju několik desítek ml. Ale tohle mi dítě pít nebude, nebude se snažit jako odsávačka tahat něco po kouskách z prázdných prsou. Krom toho to takhle mám jen v některé časy, že se to lépe tvoří, a v jiné spíš odsávám nedopitá množství ze zásoby.
Jsem ten případ, co mu odsávačka naštěstí funguje. Někdo neodsaje, neodstříká nic, byť plně kojí bez problému. Např. jak píše Strapco. Já zas s odsávačkou odsaju i to, co by dítě nepilo. Proto musím odsávat furt, jinak by mi kleslo mlíko. Odsávačkou udržuji zvýšenou poptávku..

keminek
7. sep 2010

Jestli chceš víc mlíka, koj ve 2-2,5 hod. intervalech ve dne a ve 2,5 až 3 hod. intervalech v noci. Poté pokaždé odsaj pár kapek i vzduch (já začínala na 5 ml). To ti zabere tak 20 min. Interval od odsávání ke kojení tak bude 1,5 až 2 hod. ve dne a 2-2,5 hod. v noci. Dítě buď nebo když ho budit nebudeš, tak jenom odsaj. Dělej to takhle den dva. Zvýšená produkce se projeví po natažení intervalů nebo odložení odsávačky. Také můžeš další den odsávat jen ob kojení nebo ob 2 nebo už vůbec. Pokud se ti bude zdát, že se prsa nalila o něco málo víc, tak zas začni odsávat po každém kojení. Pak zas odsávačku vynech. Stačí už kojit po 2,5-3 hod. Dítě tak bude víc pít a interval od odsávání ke kojení bude 2-2,5 hod. (ono trvá, než to smontuješ, sedneš si k tomu, než to odsaješ..). U odsávání si čti, nenech se rozhodit odsátým množstvím, když bude malé. Jo a počítej s tím, že dítě budeš muset občas dokrmit třeba 10-30 ml. Protože tím intenzivním odsáváním ve zkrácených intervalech ta prsa vyšťavíš tak, že budou vypadat ještě hůř než teď. Dáš tím jasný povel mozku, že má dělat víc mlíka. Jde ale jen o jeden dva dny, to vydržíš ty i dítě. Pak už stačí odsávat v normálních intervalech nebo odsávačku odložit zcela. Víc by mělo být vidět nalití prsou po např. 4-5 hod. v noci.. Pokud by po odložení odsávačky začalo mléko zase klesat, musíš začít znovu odsávat. Pokud ne, tak je vše OK.
Já zkusila i kojit jen z jednoho prsa a po kojení odsávat jen z něj a to jen 3x denně.. pak odsávačku úplně odložit. Vedlo to k tomu, že během dvou dnů mi mlíčko trochu stouplo, ale pak zas kleslo. Když jsem si řekla, že odsávat nebudu, tak kleslo ještě víc - na minimum. To jsem kojila po 4-5 hod. z jednoho prsa, protože se malá hlásila po 2-2,5 hod. Pak taky nikam nevedl postup, kdy jsem odsávala po 1,5 hod. až 2 hod. nebo mezitím nechávala dítě dudlat a to jsem dělala dnem i nocí, ale nenatáhla jsem intervaly ani neodložila odsávačku, takže jsem neměla jak zjistit, že mlíko stouplo. Až po vynechání odsávačky a natažení intervalů jsem zjistila, že se prsa nalévají pěkně.
Taky mrkni do diskuze Nekojím, ale odsávám. Je celá plná rad a postřehů. (Např. dítě se hlásí po 1,5 hod., ale pokaždé vypije 100 ml - tedy mléka je dost.. ; jaký vzhled mléka je normální; jakým způsobem maminky odsály čím dál víc mléka; že někdy dítě vypije jen 60 ml ve 3 měsících a pak ho to období přejde..atd.).

keminek
7. sep 2010

Teď odsávám bílé mléko.. po kojení. Když jsem odsávala u prvního dítěte v několika měsících a i kolem roku apod., tak mělo určitě vodovější vzhled a v poměru tam bylo víc vodové části. Je to OK. Hladové mléko neexistuje. Ale maminka má dobře jíst, to se do mléka promítne. Vitamíny atd. Když je dobré jídlo, je dobré i mléko.

janula.k
7. sep 2010

ahojte, mozem pit pri kojeni medovku? niekde som videla zoznam byliniek, ktore su pri kojeni vhodne a ktore nie, ale neviem to najst. 😒 dakujem 😵

annag
7. sep 2010

@janula.k je to také zvláštne s medovkou, v Európe sa používa na podporu laktácie a v Amerike na jej tlmenie 😅 každopádne sú jej účinky na laktáciu také mierne, že ak ju budeš piť striedmo, na mliečku to pravdepodobne nijako nepocítiš 🙂

annag
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lulusha
7. sep 2010

ahojte baby! prosim vas pekne o radu: moj Lacko uz asi 5 dni dozadu pri krmeni place...zacne pekne papat, vidim, ze je hladny, papa 5 minut a potom strasny rev...kope nohami, vypina sa, cerveny je ako paradajka...dam odgrgnut - nic...ked cvicim nozickami, trosku sa ukludni, ale akonahle mu dam zase prsnik, place...takto sa nenaje, reve, ja revem s nim a netusim, ako mu mam pomoct...nemoze to byt, ze sa mu vracia mliecko? obcas totiz po papani grcka...place asi tak raz - dvakrat za den, teraz rano tiez...vazne neviem, ako mu mam pomoct...menim aj polohy - skusala som klasicku, futbalovu, aj v lahu - stale placka...

labutka
7. sep 2010

ahojte, @annag rada ta tu znova vidim. 🙂
Ja len ze som rada, ze este kojim, krpec je chory, vyzera ze ho skriabe v hrdle, ale MM (na rozdiel od vacsiny ostatnej stravy) neodmietne. Vcera sme donho vecer horko tazko dostali kasu, dnes rano jogurt ani chleba nechcel. Takto ma aspon nieco v brusku a obcas mu streknem aj do nosa, kvoli soplom...

annag
7. sep 2010

@lulusha a plakal by, ak by si mu v tej chvíli ponúkla druhý prsník? ak nevieš, tak to prosím skús, daj druhý prsník a pozoruj, čo bude robiť, či bude piť, ako dlho, bude na druhom pokračovať spokojne alebo si ho ani nevezme do pusinky .... a napíš

annag
7. sep 2010

@labutka ahoj 🙂 , áno, práve v takýchto chvíľach je dojčenie nenahraditeľné - je to často jedniné jedlo, ktoré bábo prijíma, a ktoré mu poskytne všetko pre nevyhnutný rast ,prajem veľa zdravíčka 🙂

takyna
7. sep 2010

@annag dobrý Anag, potrebovala by som radu od vás, ďakujem za odpoveď

malá je plne kojená, nezje mi veľa na raz, čiže keď je hore cez deň tak ju kojím už na požiadanie, kaká tak zhruba každý 3deň, a včera mala v stolici taký hlien červeno hnedý, len malý kúsok, inak celková stolica bola žltá , naša pediatrička sa k tomu vyjadrila, že sú to stopy minerálov, že sa nemám znepokojovať, môže byť niečo také pri kojacich deťoch?, som to nikde ani na nete nenašla....

lulusha
7. sep 2010

@annag neskusala som mu dat druhy, ale mliecko v prvom stale je, lebo ho stlacim a tecie...ale skusim dat druhy a napisem

lulusha
7. sep 2010

@annag skusila som ho teraz dat na druhy prsnik...cca pol hodinu po prvom zlom papani...prisal sa, papal cca 5 minut a zaspal...z prveho prsnika mi tiez kvapkalo mliecko...

jaruska8
7. sep 2010

@lulusha Moja malá mi robí presne toto isté, len s tým rozdielom, že ona strašne prdká, papká, papká a zrazu strašný rev a prdík. Chytá ju to najmä večer, ale aj cez deň. Takže ju možno bolí bruško, veľa detí to chytí práve pri jedení. Ja som vylúčila mlieko, sem-tam si dám jogurty a syr, ďalej som vylúčila ovocie, dávam si len ošúpané jablká a zo zeleniny paradajky a dávame Sab simplex a trošku sa to zlepšilo. Aj moja si občas grcne a tiež mám pocit, že sa jej mliečko vracia. 😒 Keď ju to chytí, tak striedam prsia dovtedy, kým nevidím, že nemá dosť, teda, ona mi to pekne dá najavo, buď už len cucká, zaspinká alebo sa od prska odtiahne. 😉

lulusha
7. sep 2010

@jaruska8 moj tiez prdka pri jedle a aj kaka...mlieko si davam do kavy, jem syry a obcas jogurt alebo mliecnu ryzu... teraz sme papali, pridrzala som si prsnik, aby mu tak velmi netieklo a celkom kludne papal, iba raz trosku zacal plakat, dal si pauzu a potom dojedol... boze, ale to je take hrozne, ze mu neviem pomoct...uplne som bezradna vtedy ☹ a kedy davas Sab Simplex? pred papanim?

strapco13
7. sep 2010

@annag ..vitaj spat, chybas nam..ale chapem, ze nestihas..klobuk dole
ja momentalne nic nestiham
drobec mi totiz bojkotuje poobedne spanie v postielke...uspavam rovnako doobeda aj vecer ..to je v pohode..len poobede odmieta postirlku..spat spinka, ale iba mne v naruci na gauci, alebo na gauci, ked pri nom sedim..akonahle sa zdvihnem z gaucu, tak ocka dokoran..vcera som skusla, ho unavit, ze ked nechce v postielke, snad odpadna sam..no spal za cely den dokopy hodku..cize akurat som sa najedla..a vecer bol certikom, takze radsej nech spi pri mne
takze sedim pri PC a konikujem 😅

keminek
7. sep 2010

@strapco13 hm.. to je věc s těma dětma a spaním.. 🙂 Jaňule taky spí čím dál míň, zítra jí bude terpv 7 týdnů. Včera mi spala jen 2 hodinky a jinak čučela nebo usínala jen na chvíli a hned se zas budila.. Ach jo, je ještě malinká.. já nevím, jak mi to moje kojení vydrží dlouho.. Je mi z toho zas smutno. Stačí, že se podívám na fotky malého, když byl miminko, všechno mi to kojení připomíná. Fotky, hračky, malá nosí jeho věci.. Tehdy mi to krásně šlo a samo.. když jsem kojila častěji, měla jsem ještě víc mlíka a to jsem ho měla hodně.. A teď ždímu ty splasklý prsa do poslední kapičky. A ona je tak malinká.. ☹ S malým pak taky začaly problémy.. v prsech mi ubylo mlíko a sice jsem kojila 20 měsíců, ale kolikrát s takovým vyčerpáním a nervama, že to nebylo vůbec nic pěkného. Kdybych mohla vrátit čas, udělala bych to jinak. Nebylo to dobré..
Na jednu stranu mi to je občas jedno, kdybych dala malé UM, byla bych v pohodě.. ona to ještě nevnímá (ale malý si se mnou užil, když jsem už byla vyřízená) na druhou stranu si pak přečtu o tom, jak dětičky bolí bříško a mají zácpu po UM a zas si říkám, že musím vydržet. Jenže ono je to hrozný, když ty prsa jsou obecně nic moc a někdy, když jsem víc unavená, ve stresu nebo je kratší interval nebo jen tak.., tak mám ještě míň a ona to vymlaskne naprosto hned.. fakt během minutky a pak řve, ale už se nechce přisát.. pak jdu ještě odsávat.. odsaju pár desítek ml, ale šťavím to po kouskách a na etapy.. Vždycky to vteřinku stříká, pak to ustane, tak odsávačku dám vedle a tak furt dokola.. občas musím pár minut čekat, pak se to zas trochu spustí.. Takhle to 20 minut sosám. Ale ty prsa jsou naprosto bez mlíka. Tím myslím ,že tam ani není nikde schovaný.. prostě tam není vůbec. Ona taky pije čím dál víc. Má momentálně 4 kila (byla 3kilová při porodu). Nabrala hezky, ale je to za každou cenu.. Jsem unavená, je mi z toho smutno.. je mi to celé líto.. ☹ Já totiž už tohle dlouho nevydržím. Teď měl manžel docela volno a babičky si vzaly staršího syna k sobě. Ale manžel začne mít teď hodně práce a babičky tam malého taky nemůžou mít furt.. Mně ty problémy začaly na začátku 2. týdne.. a teď už jí bude 7 týdnů.. Někdy si věřím, že to nějak ještě chvíli zvládnu nebo že se to snad i zvedne ještě víc.. a jindy to zas úplně vzdávám.

leelo
7. sep 2010

@annag Kati, veru, o par dni 11 mesiacov a uz sa planuje oslava roka na Slovensku 😉

naj paradox je, ze nam teraz kazdy vravi ake mame velke a baculate babo. my sa s muzom vzdy len pousmejeme 😎

vejula
7. sep 2010

ahojte kočky.. kukma že tu bola aj annag 😵 pozdravujem

my mame fakt zle obdobie. Maly je strašne ale strašne nervozny ☹ nemožem isť ani cikať, lebo vrieska jak keby som ho bila alebo čo. Stale plače, vkuse mu musim vymyšlať nejake blbinky no aj to sa mu časom zunuje a ja musim vymyšlať niečo ine.... Vkočiku plač v lehatku plač na posteli ani nevravim na rukach chvilku klud po chvilke plač... ja to nechapem čo sa deje??? Som z toho strašne smutna už nevladzem stale niečo vymyšlať proste sa to neda ☹
Mate niektora s tymto skusenosti??? ešte som rozmyšlala že či nieje urieknuty, nikdy som tomu neverila ale teraz neviem čo si mam myslieť

zuzanakonik
7. sep 2010

dobry den! mohli by ste mi poradit pripadne povedat svoju skusenost - dcera ma 9 a pol mesiaca. stale dojcim a inak dostava na pitie iba vodu. kazdopadne v poslednom case (take dva-tri tyzdne) mi uz dava celkom zabrat nakojit ju aspon tie 4 razy denne. proste nechce. alebo sa aj prisaje ale vycucne iba jeden prsnik a hotovo, stacilo. zato vodu tu by pila skoro non stop, najma v poobednajsich a vecernych hodinach. ak aj poharik cely den ignoruje, tak vecer je ho schopna vyzunknut takmer na ex. a to hovorim o 250-300ml. pred mesiacom sme boli na kontrole, je v norme a mierne nad limit, vraj "velke zdrave" dieta. kedze zijeme v zahranici, a tu nefunguje system poradni tak ako na sk, neviem povedat kolko pribrala za tych poslednych 4-5 tyzdnov, mne sa vsak zda v pohode, urcite zase nieco nabrala. ide mi najma o to, ci ju "nutit" do dojcenia? ak uz by som aj neriesila pripadnu stratu mlieka pre nedostatocnu stimulaciu (co vzdy mozem vyriesit odsavackou), tak sa hlavne bojim ci dostane do seba potrebne ziviny ked ju nakojim iba 3-4 krat a umele mlieko jej davat nechcem. mam jej prestat davat vodu a snazit sa opat iba dojcit??? alebo fakt ponuknut umele mlieko? neviete mi prosim poradit? kedze neviem samozrejme odsledovat kolko mlieka vypije, neviete mi poradit ci tolke mnozstvo vody pre 9 mesiacne dieta je v poriadku? nemam to brat ako varovny signal napr. nejaky ladvinovy problem? velmi pekne dakujem za radu alebo vasu vlastnu skusenost.

strapco13
7. sep 2010

@vejula zubyyyy 😝 kukni ci nema cervene dasienka..ak ano, natri gelikom, v najhorsom daj nurofen alebo nieco pod

strapco13
7. sep 2010

@zuzanakonik take mnozstvo vody naraz nie je dobre podla mna
radsej jej castejsie ponukaj prsko..ale nenut
UM nedavaj..naco, ked mas mliecko 😉
a nemusi ist o zoadne ochorenie ale moze..existuje tzv smadna cukrovka..diabetes inspidus..bolo by dobre ju vylucit

vejula
7. sep 2010

@strapco13 praveže sa mi nezda že by ich mal červene, trošku pripuchnute možno ale ma ich pekne biele, tak neviem či su to zubky 😕

bambulka333
8. sep 2010

aj ja potrebujem poradit, prosim
moj maly ma 7 tyzdnov, plne kojeny, pribera super
v noci sa budi na kojenie 2x, pekne sa napapa, zaspi ale o nejakej tretej v noci to zacne: zacne sa zo sna krutit, pucit, stonat, krochkat, takze vobec do rana nespime...on cely cas spi, ani sa neprebudi...o nejakej piatej rano ho strasne prezenie, hnacka uplne vodova, to asi preto tak vzdycha chudacik ☹ pediatricka na to ochkanie povedala, ze je to normalne, ze z toho vyrastie...ale to este nevedela o hnackach, to jej zajtra poviem na poradni....
neviete kde je problem? moze to byt v mojom mlieku? ale pribera super, 700 g za 2 tyzdne naposledy....

dakujem za radu

nevesta
8. sep 2010

@bambulka333 moja nad ranom ochka do teraz. Podla mna tym, ze sa vnoci nehybu, tak sa im nahromadia plyny a musia von. Vacsinou sa potom pokaka a je dobre 😉