Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
7. okt 2010

@aktak a ako ho davkujes? davas dostatocnu davku?
Dojčatá: 1 ml (25 kvapiek) Espumisan® L pridať do fľaše s jedlom alebo podať lyžičkou v malom množstve tekutiny pred alebo po dojčení.

strapco13
7. okt 2010

@aktak este ma napadlo..pijes caje na podporu kojenia? niekr´torym detom to pomaha a inym zas skodi..cize ak nepijes tak ich vyskusaj, a ked pijes, tak vysad

aktak
7. okt 2010

@strapco13 kazala mi davat 6 krat denne 10 kvapiek, v navode je 25, tak davam 15-20, a caje nepijem skoro vobec teraz, ale boli obdobia ked som pila viac a zmena ziadna, skor ked jej dam tak ma trosku redsiu stolicu, ale mozem skusit si dat, dakujem

kkubekova
7. okt 2010

@annag jooj, strasne to bolelo a tak som to prepichla a aj vytlacila krv ☹ dokelu - ale natrela som to framykoinom - malu som napriek tomu kojila aj z toho prsnika (€po umyti framykoinu, co bola dost fuska) a rano uz bolo po krvi - ostal mi tam maly priesvitny pluzgierik, ktory sa doteraz akokeby vtiahol spat - dufam, ze som nic nepokazila 😅

elinka27
7. okt 2010

ahojte som tu dlhsie nebola, bola som par dni s malou u nascih nakolko chlapov mam prec z domu na lieceni.
Minuly tyzden som bola na poradni Zinka mala 4500ga 53cm, a doktorka povedala ze krasne pribera a az moc.Preco cez den nespi tazko povedat,ani ona nevedela proste je asi taka a mne nic ine neostava len sa s tym vyrovnat proste cez den spi tak 10-20min v kuse aj to ked sa nosi a inokedy nie, v kociku spi ako tak,ale len vonku.Co sa zmenilo je,ze kaka uz menej, krci sa je cervena v tvari ale s tym nic nenarobim,to je bud kyslelina alebo ma krce v brusku, proste nepomohol ani Espimusan, co uz.Cez den strajkuje s krmenim, par krat cucne a koniec akoby bola najedena skusim dat zachvilu nechce odmieta necham ju tak,popestujem ju a ukludnim, ked nechce nechce.V noci papa kazde 2-3hodiny ukazkovo sa prisaje a papa a spi do 8mej rana a potom zasa kolotoc,nasilu jej prsnik nedam a ked si aj par krat cucne ktovie kolko mozno je to len moj pocit ze malo,mozno si cucne viac a kratko.V noci sa dopapa.Ma ocikane plienky,kaka menej ale raz za 2-3dni sa vykaka, takzko ale predsa.Dnes som ju po tyzdni bola prevazit a pribrala 200g za tyzden.Takze hladna nieje!Kaslem na to,proste je aka je aj ked nevladzem bo som unavena, chlapi sa mi vratia 25.10 tak dovtedy sa musim naucit viazat satku,dnes mi konecne prisla domov cakala som na nu 14dni,nebola na sklade,ale uz je doma a tak to nejak musim zmaknut.KOJIM dalej a dufam,ze budem aj kde sa mi vratia chlapi domov.

akdarka
7. okt 2010

@elinka27 super,tesim sa a gratulujem k pevnej voli a odhodlaniu;)

lussy666
7. okt 2010

baby, poradte...
na obidvoch prsikoch mam dost hlboke trhliny..natieram si ich aj canestenom, aj kalciovou mastou, medzi kojenim je to akoby sa hojili, ale po kazdom kojeni sa zas otvoria....odsavanie boli viac ako kojenie a odstriekam len raz za den potrebne mnozstvo, inak vzdy menej ako potrebujem....mam mliecko aj v mrazaku, ale po rozmrazeni ma taky kysly zapach a aj ked som citala, ze by to vadit nemalo, mala z toho strasne grcka, normalne prudom...inak negrcka vobec...
asi je zla technika prisatia, aj ked nezuzle len bradavku, ale ma v puse aj dvorec a doteraz bolo vsetko ok....je spokojna, pekne pribera aj spinka...len by mi pomohlo tak dva dni neprikladat, nech sa mi tie rany neotvaraju..ale ako na to? velmi chcem kojit, poradte, co mam robit? mam prikladat dalej, aj ked to tak boli a rany sa mi po "otvoria" po kazdom kojeni? hocijaku radu, skusenost pls......

prsky
7. okt 2010

@lussy666 skus rany natriet framykoinom alebo bactrobanom (ale su na predpis) a dojcit tak, ze najhorsie trhlinky aby boli podla moznosti v kutiku ust dietata (ak sa da). dieta je setrnejsie ako odsavacka, takze ano, ak chces dalej dojcit, treba prikladat. treba vsak skontrolovat prisatie - naj by asi bolo zavolat nejaku laktacnu poradkynu v tvojom okoli, ktora by vase prisatie posudila a povedala, v com je problem, poradila riesenie...kuk sem http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

jankamanikova
7. okt 2010

@elinka27 - blahoželám a veľmi sa teším. Držím palce ...

ivv
7. okt 2010

@elinka27 moc moc ti drzim palce! 🙂

inak ja som tu tiez pred nejakym casom riesila, ze mala mi odmieta papat, snazila som ju prikladat a ona sa vzpinala, odtahovala, mrncala.. tak som ju nosila na rukach a tak jej davala papat.. a nakoniec mi fakt pomohlo to, ze som pestala "riesit" jej odmietanie 😝 . lebo som sa velakrat pristihla, ze ju doslova nutim si cucunut 😔 . tak ked zacala strajkovat tak som sa tvarila nezucastnene.. mala betarka sa na mna skumavo zapozerala a potom sa prisala opat 😀 . ono tie deti fakt vycitia ked sa nieco deje proti ich voli a vtedy bojuju este viac 😝

pisala som aj o prikrmoch (ja som ta, co na to sla hupom 😅), ako mi mala odmieta zeleninu, ze papa len ovocne vyzivy, jogurty a kase.. takze nakoniec papa uz aj zeleninu 🙂 . dala som jej pauzu dva tyzdne a to dost pomohlo. teraz si varime kazdy druhy den polievocku a zatial chuti 😵

kocky, co ste tu take zbehle (prsky, strapco13) .. stale rozmyslam nad tym, ako je mozne, ze malej staci tak malo mlieka.. preco malo? zo zaciatku byva toho mliecka vela, odsavala som, tieklo mi z prsa z ktoreho nepila, stale napatie v prsiach.. teraz ked je vacsia a teda odhadujem, ze ma vacsi apetit, tak je toho mlieka menej, aj ked sa kojime tych 7-8x za 24 hod, ponukam jej cez den dost casto ak beriem do uvahy, ze ma desiatu, obed a kasu na vecer. podla pocikanych plienok viem, ze kedysi boli tazsie a nie je to tym ze by som menej prebalovala, skor naopak. dehydrovana nie je (fontanela ok, moc je svetly), vodu jej davam pit len ked sme niekde vonku, aj to si skor cucne tak zo zabavy 🙂. ja som taky analytik vsetkeho 😅, si myslim, ze by to malo byt naopak, ze to mlieko by sa malo tvorit podla toho ako dieta rastie, ze vlastne teraz by som skor mala mat pocit naliatych prs.. nie? ci..? 😅

ale.. hlavne! som rada ze stale kojim 🙂 moje mety som zatial dosiahla 😉 najskor aspon do tretieho mesiaca, potom aspon do pol roka.. teraz uz si nehovorim nic podobne.. ale snazim sa pozitivne nakazit aj segru, ktora caka babatko v januari a motivujem ju "prikladom" 😉 . v nasej rodine sa totiz nekojilo, bolo slabe mlieko 😖 🙄 .. a to starsia sestra ma styri deti a nasa mamina nas ma tri.. strasne som rada, ze ja slabe mlieko nemam a ze mi "neodislo".. 😝

avila
7. okt 2010

@lussy666 ja som mala presne to iste, kazde prisatie bolo ako bodanie ihiel do bradavky, spotena som bola cela ako mys. Co pomohlo, Betadine a upravene prisatie. Myslela som, ze prikladam spravne. ale po prestudovani vsetkych videi na Annag strankach som zistila ze ee. A obmedzila som dojcenie v leze.

tutifruti
7. okt 2010

baby viete mi poradit? malý mal zápal stredného ucha a odmietal mi pit z pravého prsníka... už je zdravý, ale jeho odmietanie pokračuje.... samozrejme, že sa mi v nom tvorí aj menej mlieka... aj som odsávala a prikrmovala cez hadičku, ale je to náročné a žiaľ pri troch detoch dlhodobo praktikovať nemožné.... Jeden prsník vačší ako druhý... som z toho na nervy.... on aj trocha pocucá.... no potom sa jeduje a v konečnom dôsledku rezignujem a dám mu z ľavého... čo mám robit?

prsky
7. okt 2010

@tutifruti ponukat nenutit je zakladne pravidlo. zrejme mu z praveho prsnika tecie mliecko pomalsie, alebo mu nevyhovuje poloha - skusala si dojcit z praveho prsnika v roznych polohach? pripadne skus stlacanie prsnika http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
ak to nepomoze, tak ti ostava udrzat laktaciu v "nechcenom" prsniku odsavanim (napr. pri dojceni), alebo sa zmierit s tym, ze budes dojcit iba z jedneho a druhy bude mensi (vypchas podprdu 😉 ) http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/rozdie...

tutifruti
7. okt 2010

nenutim, on sa v poho prisaje a trochu cucá, polohu mením, tak ho aspon trochu "osuskám", stlácam.... mm som už povedala, nech šetrí na plastiku....

tutifruti
7. okt 2010

@prsky este som pozerala ako striedat to doječenie, tak skúsim, dúfam, že občas stihnem aj odsat

avila
8. okt 2010

Opravujem sa, mal to byt Bepanthen 😉

avila
8. okt 2010

Je normalne, ze mam v jednom prsku viac mliecka? Kazde dojcenie ponukam jedno, pravidelne striedam.

akdarka
8. okt 2010

aky mate nazor na zaspavanie pri prsniku,dojceni?ja to tak robim a neviem ako mi to prip.skomplikuje zivot do buducna?ide iba o nocny spanok cez den spinka v kociku/satke.to uspavanie je tak ucinne a krasne ze si neviem predstavit hopsat na lopte atd.tak pripadne vase skusenosti lebo mate vacsie deturence vacsinou;)

gabika7706
8. okt 2010

@akdarka Martinko mi zo zaciatku tiez zaspal pri kazdom dojceni, hlavne vecer to bolo super, ale postupne sa to menilo, teraz uz vymysla o106 a niekedy by mi veru velmi bodlo aby zaspal pri dojceni. Myslim, ze Ti to zivot do buducna nijako neskomplikuje 😉 Hoci, nedavno mi byvala spoluziacka tvrdila, ze jej mala sa uspavala na prsniku do troch rokov, kazde dieta je ine.

akdarka
8. okt 2010

@gabika7706 super, dakujem za reakciu...takze Martinko to vyriesil takto🙂 tak si to budem uzivat kym nezacne aj moj vymyslat 😀

zuzkat1
8. okt 2010

@akdarka moja zaspava na prsniku aj vecer aj cez den... mne to nevadi .... teraz najnovsie chce mat pri tom aj svoju oblubenu hracku a trepe nou hore dole (nastastie je to makka manuska s hlavou medvedika takze mi nevadi ze ma nou mlati😀)...a sama nechapem ako je to mozne trepe nou aj ked uz spi🙂 vtedy ju len prelozim ona si hracku potiahne blizsie k sebe a spinka...
pocula som rozne nazory..kamoska vravi ze jej mala nemala problem zaspat inak ked prestala dojcit a dalsia ma pred tym varuje (dodam ze ta co ma varuje chcela sama ukoncit uspavanie na prsniku ked mala mala 9 mesiacov - takze tuto kamosku nepocuvam🙂)
podla mna si to uzi kym mozes🙂 ked uz budu velke aj tak sa nebudu chciet mojkat... a potom budeme na toto spominat😉

keminek
8. okt 2010

ahoj všem, byla jsem malou převážit a nabrala cca jen 400 za 5 týdnů. Je jí 2,5 měsíce.
porodní váha 2950 (při propuštění se úbytek zastavil na 2800)
ve 4 týdnech 3670 (+720 od porodní váhy)
v 6 týdnech 4050 (+ 1100 od porodní váhy)
v 11 týdnech 4450

Tzn. že za posledních 5 týdnů nabrala jen 400 g. A to ještě nevím, kdy se ten úbytek zastavil.. Může to být i průměr toho, že nabírala víc a pak třeba vůbec nic skoro.

Od začátku 2. týdne mám málo mléka. Po kojení odsávám. Odsávačkou dostanu z prsa víc než dítě, jelikož odsaju i po kapkách, což dítě pít prostě nebude.
Tedy můj problém je málo mléka (dítě roste a už potřebuje víc a víc) a další můj problém je bojkot kojení. Někdy pije, někdy blbne, dělá to průběžně. Pochopitelně to vztahuju k těm svým problémům s mlékem, kdy zkrátka nelze kojit jen tak samo sebou. To znám též, syna jsem kojila bez problémů, takže vím, jak pohodové kojení vypadá. Prsem jsem řešila každý problém, přes den pil po 2-4 hod. Mezitím si dudlal kvůli usínání. Takže naprosto chaotické sání a mlíka bylo až až. Teď nemám. Přemýšlím, zda přejít jen na odsávání a dávat z láhve.
Když sečtu bojkot + malé množství mléka (kolísá během dne.. někdy je hodně, někdy skoro nic), tak se nedivím, že nabírá mnohem pomaleji. Je to pochopitelně poznat i na plínách. Těmi se řídím. Vidím, jak jsou počůrané. A samozřejmě i vidím, jak dlouho pije, jakým stylem a taky na prsech vidím, že jsou prázdná nebo nalitější. Když bojkotuje, tak to ale nesouvisí s množstvím, jelikož to dělá, i když mlíka je dost.

Podle mého nabírá málo a i když roste, tak by měla asi mít víc tekutin. Nechci kojit za každou cenu. Zdá se mi, že má málo. Nevím jistě co dělat, jak se rozhodnout, je jasné, že když začnu odsávat a dávat MM z flašky, tak je po kojení... Nevím, jak dlouho mi odsávání bez kojení vydrží. Odsávat mi jde, mléko teče. Vím, že někomu to nejde, mně naštěstí ano..

keminek
8. okt 2010

jen dodávám k tomu bojkotu.. jsem na ní hodná, snažím se, aby před kojením byla vyspalá (když není, tak nechce pít) a kojím i za chůze, i v klidu, i se jí snažím odvést pozornost.. ale je čím dál chytřejší.. už se nenechá obalamutit a když nechce, tak se prostě šprajcne.. když bojkotuje, tak jí je jedno, že předtím nejedla, určitě v bříšku mlíko nemá a stejně klidně bude mít hlad, než aby se snažila tahat. Typicky se pouští a přisává a pak už se nepřisaje vůbec.
Dřív jak po 3 hod. mi pít nechce nikdy, po dvou hod. je na ní moc brzo.. hlavně pokud pije.. to prostě dřív nechce. A plíny má čím dál slabší - v průměru.

tinkerbell
8. okt 2010

mam otazku, mozem pocas dojcenia obcas uzit paralen, ked ma rozboli zub?

nice202
8. okt 2010

@tinkerbell mozem ti povedat za seba. ano, mozes. ja som si dala, ale radsej by som so zubom sla k zubarke. nie sa tyrala bolestou

tinkerbell
8. okt 2010

@nice202 ja som uz dohodnuta so zubarom, musi mi urobit RTG, lebo zvonku tam nic nevidel - bola som u neho este pred porodom, a teraz cakam, kym sa po porode dam trochu dokopy, lebo este stale dost veci nezvladam a mam aj teraz problemy s kojenim, takze riesim toto, ale dufam, ze tak o 2 tyzdne sa uz k zubarovi dostanem, lebo mi to poriadne lezie na nervy. Neboli ma to stale, ale ked ma to chyti, tak by som si dala zub najradsej vytrhnut.

nice202
8. okt 2010

@tinkerbell 🙂 viem presne o com hovoris. mna zacal zub boliet presne v takom istom case ako teba. bolo to hrozne. davala som si paralen po konzultacii s pediatrickou aj zubarkou. velmi to nepomohlo 😒 .mne museli umrtvit zub a cistit kanaliky. dokopy som tam bola 4x! drzim palce. 😉

tinkerbell
8. okt 2010

@nice202 najhorsie je, ze taketo problemy sa vyskytnu, ked ich najmenej potrebujeme! Predtym, som ani nevedela, co je to bolest zubov.

chrustik1
8. okt 2010

Ahojte, prepáčte, že vám vtrhnem do diskusie ale už neviem čo robiť. Odvčera ma bolí pravý prsník, tam, kde to bolí najviac to mám červené, dokonca sa mi zdá, že sa to sčervenanie zväčšuje, teda tá plocha. Neviem či to je zapálené či čo ale mám teplotu 38,2, po paralene mi klesla na 37,7 ale už opäť stúpa. Cítim sa celkovo slabá, chce sa mi spať. Keď bol drobec menší stávalo sa mi to ale nikdy som nemala také vysoké teploty, väčšinou kúsok nad 37. Vtedy mi to manžel rozmasíroval, dala som si teplú sprchu, kde som si to tiež rozmasírovala a prešlo to. Cítim tam takú akoby hrču alebo ako to nazvať ale som slabá, neviem si to dobre rozmasírovať. Nemala ste to niektorá? Veľmi prosím o radu čo mám s tým robiť či ísť k lekárovi či ako? Malý z toho moc ťahať nechce, asi mu dobre nejde mlieko. Nechcem ho prestať kojiť, som úplne zúfalá ☹

annag
8. okt 2010

@chrustik1

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/biela-...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

upchatý mliekovod: v skratke - teplo (sprcha, tvaroh , lekvár zohriaty v mikrovlnke, skontrolovať bradavku, ručne skúsiť odsať, netlačiť na hrču, stačí na okolie , ibalgin 400