Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

njonja
2. nov 2010

@cezarka7 neskusala si spolocny vecerny kupel?alebo si ho priloz naheho na tvoje hole telo..u nas to fungovalo.. A si si ista, ze to nie je kolika?

zucha
2. nov 2010

@cezarka7 ako vies, ze to nie je kolika? Ta sa totiz prejavuje presne tym, ze deti placu a dokonca zacinaju v rovnaku hodinu kazdy den. U stredneho dietata som to tak mala. Zacala plakat o 16.30 a doslova revala az dokial sa neokupala a nesla spat. Ani hodinky som nemusela mat, zacinala presne na minutu.
Najmladsi zacala plakavat teraz, ako sa zmenil cas, takze to pripisujem tomu. Skusim este par dni odsledovat a uvidim.

cezarka7
2. nov 2010

@prsky dakujem precitam clanky... a vo vaku ju nosis po kupani az kym nezaspi a potom ulozis? vak mame ale zatial sme ho nepraktizovali...

@njonja nie neskusala. maly ma len 2mesiace, spolocny kupel urcite skusime, len neviem ci uz teraz, ked je taky malicky stale... Pri kolike mi zvycajne stahuje nozicky a vydava `zvuky` ktore uz poznam ze ho nieco boli,,, ale toto vecerne plakanie je ine... ked ho zaujeme v sekunde je ok a usmieva sa a v zapati nato opat bezdovodny plac...

cezarka7
2. nov 2010

@zucha no neviem... jasne budem sledovat, ale nezda sa mi, ze ho nieco boli... ale mozem sa mylit...

njonja
2. nov 2010

@strapco13 ahoj, prosim Ta, ako casto je potrebne kojit cez den a v noci, ak sme uz nabehli na pevnu stravu? Pijeme MM o 5 rano, 7 rano, 8 vecer, 12 vecer. Mam davat viac aj pocas dna, pripadne noci. Len aby si rozumela - moj "maly" vazi v 8,5 mesaicoch 11 kil a to mu nedavam nic sladke, varim vsetko doma, aj vyzivky. jediny hriech su kase na vecer, lebo sa mi budil inac kazde dve hodiny od zaspania az do rana. Takto mi vydrzi spat aspon do dvanastej vkuse. Davam kase najviac 140ml.
Dakujem a prajem prijemny vecer.

njonja
2. nov 2010

@cezarka7 skus aspon to tisenie telo na telo. Ja by som aj ten kupel v pohode skusila..

prsky
2. nov 2010

@cezarka7 no uz vo vaku nenosim, mam 2rocnu slecnu 😉 ale nosili sme podla potreby cely vecer, aj si v nom pospala - ja som bola "nutena" nosit malu pomaly cely den, lebo akonahle som ju polozila, spustila srdcervuci plac, ale to sa casom upravilo.
proste som ju dala do vaku aj pred kupanim, ak bolo treba, chodila som, tancovala, upratovala...proste som ju ukolisala do kludu, pospala si, potom si dala MM, potom zas spala, my sme s muzom travili normalne vecery a ked sme isli spat, tak som ju ulozila vedla seba a spala spokojne dalej - ale neviem, ci je to aj vas "problem". moja dcerka mozno az extremne vyzadovala fyzicky kontakt vylucne so mnou (u tatina sa nosit nechcela).

prsky
2. nov 2010

@njonja podla potreby 🙂 minimalne do roka plati zasada dojcit na poziadanie (odporuca sa tak dojcit do 2 rokov, ale u nas to nie je take bezne). cize dojcite sa tak, ako vam vyhovuje obom. ked zacne behat, urcite tie kilecka rychlo strati - my sme mali malu mischelinku, teraz mame sparatko 😉

strapco13
2. nov 2010

@njonja v podstate ti odpovedala @prsky ..kojit na poziadanie..ja to neratam, nezapisujem, kedy a kolkoj..proste ked ma pocit., ze chce..alebo ja mam pocit, ze by mal..tak mu ponuknem..malokedy sa stane, ze odmietne 😀 😀

njonja
2. nov 2010

@strapco13 , @prsky dakujem🙂

bibi1711
2. nov 2010

@strapco13 , nakoniec ma mala zapal mocovych ciest...dnes prisli vysledky mocu...a najpravdepodobnejsie to dostala na plavani...tak ma to mrzi ☹

strapco13
2. nov 2010

@bibi1711 tak som mala pravdu...ze ten moc bolo treba vysetrit riadne
takze ATB a leiecit sa a vela kojit a tekutin, nech to co najskor vycika..drzim palce

bibi1711
2. nov 2010

@strapco13 , dakujem...vies, co je sranda?skor ako zacala vracat som nas objednala k lekarke, lebo som citila ten amoniakovy zapach...v piatok rano som jej dala vzorku mocu, no tam sa primiesalo aj to vrackanie...
my sme nakoniec na tie kramare nedelu sli, lebo rano mala zasa aceton v moci...malo, ale mala. a vravela som im o tom, a oni jej urobili len test na ketony papierikom, co som robila aj doma na mnou donesenej vzorke...nic viac:(

strapco13
2. nov 2010

@bibi1711 to nechapem..ved mna cez net napdol hned mocovy infekt..to muselo aj ich ☹

bibi1711
2. nov 2010

@strapco13 , ja som preto volala nasej lekarke stvrtok pred tym, ako mi vracala, ze jej pachne moc, ci to nebude infekcia...a mi kazala moc doniest...oni nic:(
nasli jej proteus mirabilis

strapco13
3. nov 2010

@bibi1711 ten je castou pricinou mocovych zapalov...treba ATB, ale on vacsinou dobre reaguje

pele
3. nov 2010

Baby uz ste mi tu parkrat dobre poradili, mozem sa opat opytat? Dnes som akurat uspesne porazila zapal prsnika. Dva dni s teplotami, zrazala som ich paralenom a chladila opuch a kojila z neho a nastastie uz nie je opuchnuty ani cerveny aj teplota klesla, tak ATB som sa vyhla. Lenze par dni predtym som mala uz nabeh na zapal na oboch prsnikoch, proste sa striedaju, jeden skonci druhy zacne. Tie dva razy ale stacil len studeny obklad. Teraz ma boli opat druhe prso, citlive na dotyk, ale neviem lokalizovat ziadnu zatvrdlinu ani opuch. Bradavka je citliva, nemozem sa ho celeho dotknut a aj samo ma v nom pichne. Neviem, co mam robit, aby sa to opat nespustilo. Tie teploty ma uplne odstavia a nemozem sa starat o malu. Proste som zufala, nemoze sa mi to uz zopakovat.
Zatial kojim v roznych polohach, aj v bocnej futbalovej, beriem homeopatika belladonna a pyrogenium a masirujem v teplej vode prsnik. Co este mozem robit?
A nie je mi jasne, ci je lepsie davat chladivy obklad alebo teply - kedy ktory?
Na tom 'vyliecenom' prsniku mi este ostala taka mensia hrcka blizko pazuchy, stale ju masirujem tiez v teplej vode a potom odsajem trochu mlieka, ale neodchadza. Co s nou? Inak neboli ani nic, ale nechcem nieco zanedbat.
Budem vdacna za rady!

prsky
3. nov 2010

@pele teply pred dojcenim, studeny po dojceni (fajn by bolo vychladene kapustne listy rozdrvit a cerstvo rozdrvene prilozit na prsniky a bradavky - vraj to velmi pomaha. alebo tvaroh). a treba sa zamerat na spravnu techniku dojcenia, aby sa ti prsniky vyprazdnovali "do dna". Neviem, ci uz si citala clanok ohladom zapalu prsnikov u annag na stranke, tak ak nie, precitaj si, je tam kopec rad http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...
a tiez pozri spravne prikladanie http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn... a nauc sa rozoznat, kedy babo pije http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
ak sa opakujem a clanky si uz citala, tak sa ospravedlnujem
ak si na slovensku, mozno by stalo za to, poradit sa zoci voci s laktacnou poradkynou (je to efektivnejsie) http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

venita
3. nov 2010

Ahojte. prosim o radu. Mam 6,5 mesacnu dcerku, ktoru kojim, avsak mam pocit, akoby mi dochadzalo mlieko. posledne dva dni ju kojim velmi casto, dnes poobede skoro kazdu hodinu. Pekne papa asi minutu-dve a potom sa rozreve, ze jej nic nejde. vzdy sa opat prisaje a taha, ale asi jej nic nejde, lebo zase place. Ako pomoct, aby mi neodislo mlieko? pijem riadne - dnes 4 litre, asi uz puknem. Aj caje do seba lejem. Neviem. moze mi odchadzat mlieko?

zuzkat1
3. nov 2010

@annag a ostatne baby...prosim vas mala mi od posledneho vazenia cca pred 3mi tyzdnami schudla asi 150g, ma 9,5 mesiaca...myslim ze mlieka mam dost, kazdu plienku ma pocikanu a odmieta akekolvek ine pitie, ak si aj da tak len max.20ml po obede... kojim asi 4-6x denne a v noci vzdy ked sa zobudi, minimalne 3x.... ale papa hrozne malo prikrmov a aj na kojenie ju musim "prehovarat" ona spapa max. 50ml a obcas da 100 (tak raz za tyzden) a vacsinou zje len par lyziciek problem je aj to ze ked uz "jedla" prikrm uz nechce kojenie... kojit sa chce najskor o hodinu, tak ja neviem ci jej tych par lyziciek naozaj staci alebo co...myslite ze to schudnutie je OK? moze to byt tymi prikrmami alebo je problem v mlieku? inak od poslednej poradne 23.8. pribrala asi 800g a teraz ma 8065g
dakujem

strapco13
3. nov 2010

@zuzkat1 mate krasny prirastok..aktivne deti mozu obcas na tyzdennej baze aj schudnut...aj my sme tak mali..ale na mesacnej baze pribral...akurat dnes v poradni cize 1 rocik /bez 6 dni/..81 cm a 11,360 kg ...teraz priberie max 300 g na mesiac..i to sa cudujem, ved je v kuse v pohybe, okrem spanku 😀 😀

@venita a davas uz prikrmy? dieta moze pit aj od smedu..nie vzdy je to od hladu..niektore deti su prikrmami nastrasene..a potrebuju sa ubezpecit, ze ich mama a mlieko su stale poruke 😉

zuzkat1
3. nov 2010

@strapco13 lenze to ona za 3 posledne tyzdne nie za tyzden,ale za tri schudla... je pravda ze ma vrtulu v ritke... tak si teda myslis ze je to v poriadku? lebo my po troch tyzdnoch ze odvazime ze kolko asi tak moze uz vazit a tam sok ze schudla 😖 ☹ no a ja viem ze za 2 a pol mesiaca 800g je asi na jej vek dost.... ale to chudnutie☹ ona sa inak nejavi hladna ani smadna tak fakt neviem...

venita
3. nov 2010

@strapco13 hej, uz jej davam zeleninu a maso na obed, ostatne chody zatial kojim. len ked ja mam aj pocit, ze mam malo mlieka, ked si stlacim cicik, tak mi skoro vobec nestrieka ako predtym. a na smad som jej zacala davat aj cajiky, to mi denne vypije asi 20-30ml hned po obede, inokedy nechce.

prsky
3. nov 2010

@venita to, ze ti mliecko nestrieka, pripadne, ze uz nemas pocit plnych prsnikov je uplne ok. do 8m az roka netreba od smadu davat nic ine ako MM. cim viac papa/pije nieco ine, tym menej MM prijima = znizuje sa produkcia. najspolahlivejsia metoda ako si zabezpecit produkciu mliecka je efektivne dojcenie

@zuzkat1 a porovnavas hmotnostny prirastok z tej istej vahy?

strapco13
3. nov 2010

@zuzkat1 inak vahy su divne..ja som teraz /maleho vazime vzdy v sobotu/ vazila maleho vo stredu /mala som babku na navsteve, a chcele vediet/ tak mal 10,7 kg cca v sobotu 11,7..a dnes v poradni 11,36..cize my akoze schodol 400g za 4 ni..cize vaha nie je presna...staci, inak zatazit a uz bude polkila hore dole 😉

@venita keby som sa mala riadit pocitom v prsiach, tak uz nekojim, lebo v tych vechtikoch by ziadne mlieko nemalo byt, po kojeni z jedneho prska odstriekam z oboch mozno 2 ml..cize tymto sa absolutne neriad
pokial cika a kaka tak mas mliecka dost 😉

zuzkat1
4. nov 2010

@strapco13
@prsky ano vazim na tej istej u nas doma.. a mam skusenost ze u dr je to vzdy o 100g menej,ale doma som vazila teraz aj pred tromi tyzdnami... este skusim o tyzden zas a uvidim, ale mala bola aj dost napata, teda nebola uvolnena,mozno je to aj tym...dufam... mam pocit ze do dlzky narastla ..na satach sa mi to zda,ale aj tak este s nestalo zeby za tri tyzdne schudla...nepribera nejak rychlo ale nikdy neschudla 😖

prsky
4. nov 2010

@zuzkat1 ale ono staci, ze sa vaha posunie o cm vedla a uz moze vazit aj o niekolko 100g menej/viac. Ja ked sa dokonca na nasej elektronickej vahe doma odvazim 2x za sebou, vacsinou je tam rozdiel 😉

pele
4. nov 2010

@prsky dakujem za rychlu odpoved. Clanky som si precitala, tak od vecera uz dojcime v roznych akrobatickych polohach, aby bola mala bradickou k postihnutemu miestu a este aj gravitacia sa vyuzila 😀 Aj chladim a ohrievam podla toho principu. Baby ste tu uzasne, ze pomahate radami a tak rychlo. Vdaka!

zuzkat1
4. nov 2010

@prsky no dufam,lebo take uz bolo ze tyzden nic nepribrala,ale toto bol sok, hlavne preto lebo ona je inak spokojna a nezda sa zeby jej nieco chybalo, myslim jedlo a pitie🙂 pozornosti nikdy nie je dost😀

venita
4. nov 2010

@prsky @strapco13 dakujem. Len ked u nas je to nezvyk, lebo doteraz stale dodrziavala svoje 3 hodinove odstupy, niekedy mozno 2,5 hodinove. tak je to pre mna priliz velky nezvyk, ze zrazu chce kazdu hodinu. Moze to nejak suvisiet s tym, ze ju uz prikrmujem? ze jej je napr. malo jedna porcia? Zeleninu na obed jej davam uz cca mesiac, bud. tyzden chcem zacat davat ovocie. A inokedy sa mi budi okolo 3-4tej v noci, ze je hladna. a vcera som jej dala mlieko, co som mala na mraze (aby sa mi urobilo dost mlieka) a vcucla 150ml len tak sa zaprasilo a spala az do 6tej rana, takze asi bola konecne napapana. jaj, snad to nejako zvladneme co najdlhsie kojit. chcem aspon do roka