Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bibi1711
11. nov 2010

@vejula , to je nejaky cudyn pristup...ze len sestricka...to sa moze?ved to nie su srandy...

vejula
11. nov 2010

@strapco13
@bibi1711 no ved ja som sa tiež pozerala, ale tak dufala som že ked vyšiel ten moč negativny tak to posiela už len tak že ked už ten moč ma tak pošle, ani by ma nenapadlo, že tym papierikom vlastne nič proadne nemože nezistiť.. preto som to neriešila, ale teraz som fakt naštvana 😠

prsky
11. nov 2010

@martinka17 trochu som nepochopila, ved som sa nevyjadrila, ze to mas jednoduche...myslela som to tak,ze odstavovanie nie je jednoduche, a cim viac sa "tlaci na pilu", tak to moze dieta pomylit ked raz ano, potom nie, takze z toho zmatenia radsej pyta viac - ved co ak mi maminka uz neda...pre deti treba byt velmi citatelny, ale to vies

martinka17
11. nov 2010

@prsky nie, to si pekne napísala 😵 , mne to kojenie zatiaľ vyhovuje, aj keď by som rada v noci spala a pomaly aj prestala.........ja som sa zasmiala pre tie malé zdravotné problémy. Keby že myslím na seba, tak to vzdám po pol roku, opakované zápaly a upchaté mliekovody do 7 mesiacov, laktačné krízy, štrajk kojencov, 3 krát strhnutý nechet na neho, pretože som mala oslabenú imunitu a z toho sa mi čosi pokazilo na prstoch, atop mi vybehol po pôrode a veru bol to zážitok prvé mesiace, hlavne som si nevedela na to svrbenie zvyknúť. a neustála bolesť v zápästí a neschopnosť ho ráno brať na ruky, ani nevravím 😝 😵 😵 😵 😵 Ale každý lekár má jednu odpoveď, vyriešime, keď prestanete kojiť 😎 Ale dík za ochotu, keby som mala net po pôrode,a si by som teraz mala aspoň o pár zážitkov menej.

prsky
11. nov 2010

@martinka17 no si silna zenska 😉

martinka17
12. nov 2010

@prsky a tak zase nic moc, ale pre deti spravíme veľa, však 😀 😀 😀 😀

nibiru
12. nov 2010

@annag dakujem papame s oboch prsnikou uz od narodenia vzdy som ju prikladala na poziadanie vzdy si pocuckala a ano dala som jej mliecko aj s flase ked sme sli dlhsie autom ale len moje a nikdy nemala problem sa prisat niekedy sa certila ale papala ona aj teraz pekne papa a je spokojna je pravda ze v noci mi malicka posledne dni jedno kojenie prespala a mne sa odsavat o tretej v noci nechcelo ☹teraz ju prikladam aj kazdu hodinu troska si vzdy pocucka a po kazdom kojeni sa snazim aspon nieco odsat 🙂 🙂 dakujem za radu 🙂 mozno som mamonar ze chcem naspat tak vela mliecka ale mam strasnu radost ked sa mi podari nazbierat mliecko aj pre kamaratku kedze viem ze jej velmi pomoze 🙂

nibiru
12. nov 2010

@annag perfektna stranka dakujem 🙂

zuzana76
12. nov 2010

ahojte vsetci

@annag

maleho dojcim, bude mat 4. mesiace, buduci piatok som vsak pozvana na stuzkovu mojich byvalych ziakov, zdrzim sa tam asi 6 hodin, mozno aj 8 s cestou a tak, mojho synceka bude strazit mama a ja si chcem odsat mlieko , aby mu mala ona co dat pit, chcem zacat odsavat uz teraz, lebo mam dojem ,ze tolko vela neodsajem za 2-3 dni. Ako mam postupovat? Vobec nic neviem o uskladnovani mlieka, asi musim vsetko najskor vyvarit, nadobky na uskladnenie aj odsavacku , ked odsajem mlieko, tak ho mozem dat hned do mraznicky? niekde som citala,ze odsavat a davka z jedneho dna sa moze zmiesat a zamrazit, ale z viacerych dni sa uz nemozu zmiesat a potom, ked to bude pit, tak mama mu moze zmiesat davky z viacerych dni? kolko ml asi potrebujem odsat na tych 8 hodin? 300 ml bude stacit hadam. A potom ako postupovat pri rozmrazovani, rozmrazovat v teplej vode? Poprosim vas presny postup, nakolko som to este nikdy nerobila, dakujem.

michaela80
12. nov 2010

@annag myslis ze ma malo ked tak len pribrala? teraz vazi 4,65 ...porodna vaha bola 2,30 ale mesiac stala kvoli zdravotnym problemom na vahe...

strapco13
12. nov 2010

@michaela80 mala ti pibera krasne..bez ze v polroku maju mat deti cca dvojnasobok svojej porodnej vahy..ved to uz mate teraz 😉 ...no a 650g za 4 tt..ved to je cez 130 g tzdenne..to je krasne 🙂

zuzana76
12. nov 2010

@strapco13 dakujem

michaela80
12. nov 2010

@strapco13 juj vdaka ,si ma potesila lebo uz zase som trosku stresovala ci ma fakt dost...a uz som aj otvorila sacok s greckym senom , ze ideme zase zvysovat... 😀 😀

Ked ju porovnam so synom tak ten mal startovaciu ciaru na 1,75 kg schudol na 1,40 kg a 3 mesacny mal 3,9 kg... a malinka 2,30 kg schudla na 2,15 kg mesiac stala na vahe a 3 mesacna mala 4,04...

zuzkat1
12. nov 2010

@martinka17 sice to sem asi moc nepatri ale zaujalo ze pises o bolesti v zapasti... mna boli zapastie uz par tyzdnov a neviem z coho to je... malu v noci xkrat vyberam z postielky a veru mam na male nech mi nevypadne z ruk...cez den je to lepsie ked sa to uz ako tak rozcvici tym pohybom... z coho to mas ty? lebo ja k dr ist nechcem kedze kojim aj tak mi nic nemoze na to dat....

martinka17
12. nov 2010

@zuzkat1 poslala som ti IP 😉

ivv
12. nov 2010

ahojte zienky,
ozyvam sa po dlhom case s jednou spravou a jednou ziadostou o pomoc resp. ukludnenie (?)

takze co som minule pisala o tej maminke malej martinky, co sa narodila ako 460g babatko a chcela malu kojit, tak sa museli vratit na UM 😔 . je to skoda ale inak sa nedalo. mala po tom, co zacala pit MM tak mala neskutocne problemy (este vacsie ako pri UM) s kakanim. mali noci, kedy prerevala, pucila sa, nepomahala ani rurka, masaze, nosenie, nic.. 😔 . dost si toho vytrpeli, teraz su uz na lepsej ceste, mala krasne pribera, tak sa rozlucili s kojenim. asi budu nutne dalsie vysetrenia, aby mali jasno do buducna ako je to s toleranciou laktozy.. takze tak..

no a ziadost o pomoc.. v koncoch som ja .. mala mi tak zufalo malo je, ze mam obavy a tusim to na nej zacina byt vidiet, ze chudne.. ☹ . kojime sa v noci 2-3x, rano so mnou pocas ranajok spapa niekolko omrviniek peciva, pred doobednym spanim kojime, potom ledva zje par lyziciek ovocia, pred obednym spanim zas kojim, po spanku na obed spapa ledva 30ml masozeleninoveho prikrmu, potom mm pred poobednym spankom, vecer jej davam jogurt, lebo prestala papat kasu, to tiez len par lyziciek a pred spanim zas mm..
snazim sa kojit casto, resp. pocas dna hlavne pred spanim (inak by nezaspala). zacinam mat vsak pocit, ze je to na ukor tuhej stravy, ktorej by mala podla mna v desiatich mesiacoch spapat viac.. 😖 . aj tych par lyziciek sa nezaobide bez placu, vacsinou musim nejako zabavat, pomaha ak sa rukami miaga v miske s jedlom (nie z ktorej ju krmim) 😠 . ak jej podam nieco na jedenie, okamzite identifikuje potravu a ruky odtahuje a dlho skuma, kym zoberie do ruky a ak da do ust, tak bez nadsenia, trochu pozuzle, a hodi o zem 😅 . zubov ma osem, cize hryzkat by uz mohla..
mm uz nie je co byvalo, co je prirodzene, o to viac si myslim, ze by mala papat tuhej stravy.. naviac si myslim, ze tym ze ma menej mm, zaludok ma stiahnuty a preto nevie prijat viac tuhej stravy.. moze byt? 😕

zuzao
12. nov 2010

@annag
Zdravím, annag
potrebovala by som jednu radu k celkom konkrétnemu problému:
dnes mi boli predpísané antibiotiká Bristopen (oxacilline) 500mg, kt. mám užívať 3x denne po 2 tobolky (dokopy teda 3g za deň) počas jedného týždňa. Liečba by mala, vzhľadom k plánovanému zákroku, začať budúci štvrtok. Lekár i lekárnik označili dojčenie za kontraindikované. Na Tvojej stránke som síce našla časť o liekoch a dojčení, ale keďže angličtina nie je moja silná stránka, moc sa v tom nevyznám. Pre mňa a teda hlavne pre Simonku, by to znamenalo odstaviť behom 5 dní... ☹
p.s. naviac mi bol predpísaný i Betadine 10%-povidone iodée k lokálnej aplikácii na palec na nohe...ten je tiež oficiálne kontraindikovaný... ☹

moja otázka teda znie: mám Simonku odstaviť? Vďaka

annag
12. nov 2010

@zuzao

riziká a nevýhody pre dieťa spojené s odstavením bábätka prevyšujú riziká spojené s užívaním lieku . Ak by si bábo na 5 dní odstavila, riziko, že to bude už definitívne, je vysoké. Bábo by muselo prejsť na umelé mlieko, ktoré pre bábätko rovnako prináša kopec nevýhod a vedľajších účinkov.

Oxacilín sa používa i na liečbu zápalov prsníka - je s dojčením kompatibilný, predpokladá sa, že dávka nad 4 gramy za deň sa už v materskom mliečku v nízkom množstve objavuje, Ty berieš len 3 gramy. Pri vyšších dávkovaniach sa môže narušiť prirodzená črevná flóra, presne ako pri užívaní iných atb - lebo sa ničia nielen zlé baktérie, ale i tie dobré . Je to liek z penicilínovej rady , čiže účinkuje podobne ako penicilín, je veľmi zvláštne, že Ti neodporučili dojčiť pri takomto lieku.

http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search/f?...

betadine je vlastne jódová tinktúra, ktorá sa používa na dezinfekciu rán. Môže sa síce zvýšiť hladina jódu u bábätka, ale opatrnosť je na mieste najmä pri pôrodoch, u novorodencov, avšak v praxi nie sú zazanemné prípady, že by narušil i funkciu štítnej žľazy, opäť - je s dojčením kompatibilný podľa databáz. S týmto prípravkom sa bežne stretávame u lekára- pri dezinfekcii nástrojov, pri akomkoľvek malom zákroku u lekára, zubára - napr. pred pichnutím injekcie. U Teba ide o malú plochu a len dočasné užívanie.

lenk30
12. nov 2010

Dobrý večer milá Annag..........aj keď teoriu som mala niekoľko krát zvládnutú, chcem ťa požiadať o radu. Môj malý má 21mesiacov a práve dnes som sa rozhodla radikálne skoncovať s kojením. Musí to byť na tvrdo, lebo on sám by asi neprestal nikdy. Chcela som ešte počkať, ale máme dlhodobý problém s papaním. v tomto veku okrem MM, na ktorý si spomenie vždy a všade nechce papať nič. skúšam rôzne varianty chutí.....ale MM stále vyhráva. dnes sme mali na návšteve 6 rovnakých detičiek, nikto kojený......keď som videla, čo všetko za to doobedie spapali...........tak by som chcela, aby sa normálne napapal. lenže keď on si stále plní bruško mliekom, tak nikdy nemá pocit hladu, takže sa mocem v kruhu. ani nič iné nepije. len v lete v horúčavách mi pil.Inak milujem tie okamžiky kojenia v posteli, keď sa cuckáme............ale on už sa po mne vešal všade.......na ulici, v tescu. a tým že už krásne rozpráva, tak si aj dôrazne vyžadoval.

Takže dnes na obed bolo posledné kojenie. zjedla som tie homeopatiká, pijem mätový čaj. prsia som si natrela octom a rozprávali sme sa, že už je veľký chlap a cicík už je pre neho kyslý a bla a bla............toto bolo prvé večerné uspávanie bez kojenia. som zvedavá na noc, pretože spí s nami v posteli a budil sa na kojenie - teda závislosť aj 10x.
Mám si na noc prsia zviazať, alebo ako mám postupovať? ďakujem

norikk
12. nov 2010

mam zapal prsnika, teplotu 37,5, mozem acylpirin?

ivush
12. nov 2010

@norikk môžeme si podať ruky... 😢 skús panadol či ibalgin...

annag
12. nov 2010

@lenk30

mám taký článok, kde odporúčam pravý opak 😅 . Odstavenie od dojčenia nie je zárukou, že bude lepšie jesť, pretože možno to u vás bola zhoda okolností, že všetky deti pekne jedli, ale určite to nie je všeobecné pravidlo. Fórum je plné nešťastných mamičiek, ktorých deti nejedia dlhšiu dobu takmer nič, bez ohľadu na to, či sú či nie sú dojčené - je to vďačná téma.

Niekedy sa mamičkám zdá, že ich bábo visí na prsníku celé dni a že žije len z materského mlieka. No často je pravda taká, že síce z materského mlieka žije, ale pije ho len tak tak - málo na to, aby prospievalo a aby mu chutilo papať príkrmy . Pretože bábo v skutočnosti prijíma pre nejakú príčinu len málo mliečka. To čo opisuješ, ako sa neustále dožadoval všade prsíčka - to skôr svedčí o tom, že ten tok mliečka je slabší a že ozaj sa ho dožaduje často, lebo sa na jeden krát dobre nezasýti. I keď samozrejme nemám dosť informácií, aby som posúdila laktáciu, môžem sa mýliť ....ale je fajn pamätať aj na túto možnosť ...

Riešime túto situáciu v takom prípade presne naopak - navodíme u bábätka rastový špurt = zvýšime mu prísun materského mliečka = zvýšime jeho tvorbu. V tomto prípade je na to skvelý domperidon (kúpiš pod názvom Motilium lingual 10 mg), lebo zaberá veľmi rýchlo . Ak sa zvýši prísun mliečka dojčením, bábo zvyčajne za pár dní dostane chuť do jedla .
Lebo čo urobíš, ak ho teraz odstavíš, resp. pokúsiš sa odstaviť ho od jediného prísunu živín a on preto, lebo je v stagnácii, nezačne nič viac papať? Bábätko sa nedá prinútiť jesť hladovkou, to vedie iba ak k nechutenstvu, anorexii. 2 ročné dieťa je veľmi svojské a tvrdohlavé , jemu nevysvetlíš,že papať treba.

Malý sa tak môže dostať do obrovského stresu - lebo jeden stres zažije násilným odstavením, druhý stres zažije z hladu - je otázne, či to má zmysel a ako sa to na ňom odrazí. Bola by som veľmi opatrná , sú to časté rady mamičiek, čo nedojčia, ale norma je dojčené bábo a v skutočnosti deti mávajú obdobia, kedy ozaj papajú oveľa menej než sú naše predstavy a napriek tomu, napriek dojčeniu (ak majú dobrý prísun mliečka) krásne prospievajú.

ak sa však rozhodneš odstaviť, tak zväzovať prsia nemusíš, stačí si dať chladné obklady - kapustný list, mrazené vrecko zeleniny ... môžeš odsať na úľavu, užívať Ibalgin, ktorý má protizápalový účinok. Mliečko sa stratí. Prípadný zápal je len znak toho, že sa mliečko vstrebáva do okolitého tkaniva, no i sám pominie. Účinnejšia je šalvia

http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/14/ked-di...

Držím palce a držím palce i maličkému 🙂

annag
12. nov 2010

@norikk lepší je ibuprofen pre jeho protizápalový účinok, acylpirín nie je príliš vodný liek

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

pozor i na biele bodky na bradavke, pľuzgieriky

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/biela-...
a holky,obidve, nemáte i boľavé bradavky?

carodejnica
12. nov 2010

@annag som tu zablúdila náhodou, prekrásne si to napísala tej lenk30, si slniečko 😵

norikk
12. nov 2010

prsniky nemam naliate ale bradavky ma bolia jak slak ale to je zo psychiky

carodejnica
12. nov 2010

@ivv presne pre teba je tento článok od annag - http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/14/ked-di...
a to čo napísala lenk30

Z mojej skúsenosti - moja malá bola presne taká istá, nechcela jesť - niekedy boli dni, keď som do nej dostala ledva jednu lyžičku denne - polepšilo sa to až po roku, keď som jej začala dávať aj našu stravu (málinko soli a korenia - my si dochutíme na tanieri), ale stále málo papá... a stále dojčím.. 🙂
Aj ja som sa radila s annag. Platí zásada - ponúkať, ale nenútiť. A tiež si uvedom, že do roka je to dojča, od slova DOJČIŤ, a papá PRÍkrmy, čiže to tvorí doplnok k hlavnej mliečnej strave. 🙂

annag
12. nov 2010

@carodejnica chystám sa i Tebe, len kedy 😀

@norikk - to nebude zo psychiky - to bude pre čosi iné - kedy Ťa bolia, pri prisatí, alebo skôr ku koncu dojčenia, po dojčení - aká je bolesť, ostrá rezavá, páliš, štípe, svrbí, niekedy cítiš takú pulzujúcu bolesť, sú citlivé na dotyk, chlad ?

carodejnica
12. nov 2010

@norikk ako môžu bolieť bradavky zo psychiky? 😕 divné.. skôr to bude mykóza... 😉
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/bolave...
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...

annag
12. nov 2010

@michaela80 naopak, krásne pribrala na svoj vek 🙂