Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

johanka.
21. jan 2011

zdravim kocky, neviem, ci sa tu uz pretriasalo toto: stale dojcim hlava-nehlava, den-noc, v podstate mi to vyhovuje, kedze mala sa v noci stale dost budi, dojcenim ju spravidla bez problemov uspim naspat. No stretavam sa s argumentom proti tomu, ze vraj to nie je dobre kvoli zubkom, ze sa mliekom kazia, lebo mlieko je sladke. Myslite, ze je na tom nieco pravdy, alebo je to len jeden z umelych dovodov v prospech ucenia dietata prespat noc?

shira_
21. jan 2011

@johanka. je to pravda, že mliečny cukor- laktóza pôsobí zle na zuby ale určite nie až tak zle, ako glukóza, fruktóza, sacharóza. nič lepšie ako dojčenie pre dieťa nie je. tisíckrát lepšie ako sladené čaje (mnohé ich dávajú z fľaše, na dobrú noc..) kakao a podobné výmysly, deti spia celú noc ale to že pred spaním pijú takéto veci, mamičky často netrápi. zúbky treba dobre vyčistiť cez deň aspoň 2x, ráno a večer mäkkou detskou kefôčkou alebo jednozväzkovou kefkou bez pasty a skontrolovať či tam nie je povlak. netráp sa kvoli zúbkom a dojčeniu, neviem o nijakom dieťati čo by práve kvôli nočnému dojčeniu malo problémy so zúbkami. zato poznám dvojročné čo papajú čokoládu 😠
@prsky jej ďakujem, toto som tam nejako prehliadla 😕

cicimon
21. jan 2011

@prsky prosim ta, nevies poradit... moja za posledne skoro 2mes pribrala len 90g... stale ju min 7x za den (vratanie noci)kojim, kedze prikrmom velmi neublizi... podla dr. slabo prospieva, tak ze odbery... nemyslim , ze by pila zle, lebo fakt aktivne pije a aj dlho .. myslis, ze by este mohli nasadit UM (to fakt nechcem)... resp comu by to mohlo nasvedcovat?
a je velmi pohybliva, neobsedi asi sekundu na mieste

bubelko
21. jan 2011

@johanka. ono okrem kojenia maju na to vplyv aj dalsie veci - strava pocas dna, vlohy a pod. jedine, co som sa dozvedela od zubarky ja, ze ak uz ma naznaky poskodenia zubov, tak vtedy treba prestat kojit. a tiez mi povedala, ze radsej dudusku ako palec, pretoze palca sa deti nezbavia, duduska sa da zahodit. oboje totiz nici postavenie zubov.
takze ak nemate problemy so zubami a dodrziavate zasady cistenia zubov, myslim si, ze sa nemas coho bat 😉

marianas
21. jan 2011

Ahojte, skúsenejšie mamičky. Malý bude mať o týždeň 8 mesiacov a asi mu idú zúbky, aspoň si to myslím, lebo je trochu mrzutejší. No pri dojčení ma začal "hrýzť". Myslím, že len skúša, čo to urobí, no dosť to s tými ďasienkami bolí, pohryzne ma aj 5 - 6 krát počas papania. Pekne sa prisaje, chvíľu ťahá, potom pustí, chytí bradavku a zahryzne. A potom, beťárisko maličký, sa na mňa zasmeje. Hovorím mu "nono", že sa to nesmie, lebo to bolí, ale asi mi ešte nerozumie. Čo mi pomôže, aby nehrýzol? Ďakujem za názory.

abbey1
21. jan 2011

Ahojte.Moja malá posledné mesiace priberá strašne máličko,max 200g mesačne.Je pravda,že je strašne aktívna a životaschopná.Je plne dojčená a dnes sme začali s prvým príkrmom.Dr to zatiaľ nerieši,vraj ani nemôže lepšie priberať,keď spí minimálne a v kuse sa trepe.Nemám dojem,že by jej mliečko nestačilo,cez deň v pohode vydrží 2,5bez jedla a mliečka mám dosť.Len sa potrebujem uistiť,že je to OK i keď bábo málo priberá.Rastie fajn naposledy na poradni ako 4mesačná mala 68cm.Narodila sa 3170 a 51cm.Teraz máme 6kg.
@cicimon Pozerám,že máme podobný problém.

cicimon
21. jan 2011

@abbey1 hej, len moja ma o 4mes viac a 6490g...

abbey1
21. jan 2011

@cicimon Pekne.Čo na to Dr?Mňa ukľudňujú sestrine deti.Oni boli a sú také vyžle ako malé i teraz v dospelosti.Neter má skoro 2ročnú dcéru a váži 10kg a 9ročný syn 21.Ja som mala v piatej triede 25.Tak asi nemajú byť po kom.Len som chcela vedieť,či je OK.

cicimon
21. jan 2011

@abbey1 no dr jej chce robit testy, okrem ineho na celiakiu a neveim co... no nemam z toho dobry pocit...a pritom lozi ako besna cele dni

abbey1
21. jan 2011

@cicimon Veď to.Nič moc príjemné vyšetrenia.A inak sa ti maličká zdá v pohode?Možno ozaj je proste príliš aktívna a nemá kedy priberať.Naša to našťastie nerieši,to len ja sa potrebujem uistiť,keď vidím tie jej rebrá. 😉

abbey1
21. jan 2011

@cicimon A papá aj veci s obsahom lepku?nie som odborník,ale mm ho nemá a tvoja je taká drobunká od začiatku,takže lepok jej nemôže robiť šarapatu a spôsobovať nepriberanie.No snáď sa tu nájdu baby,ktoré rozumne poradia.

bebulik
21. jan 2011

Ahojte mamičky ja by som Vas chcela poprosiť o radu, o pár týždňov k nám pribudne babatko a chcela by som ho ako dcérku dojcit, ale pri nej som mala veľké problémy s popraskanymi až krvavými bradavkami a bolesťami v ich okolí moja otázka je nemáte nejaký tip ako by som sa mala na to pripraviť neexistuje nejaká masticka, ktora sa aplikuje už teraz? Alebo sa to rieši nejakými masazami pripraviť bradavky?
Ja viem že som to nejako prezila a zahojilo sa to postupne pri dcerke po 2-3 mesiacoch ale dovtedy každé prilozenie bolo akoby má rezali ☹ preto tá moja otázka
Chcem veľmi dojcit a určite budem aj keby sa tento scénar opakoval lebo potom to už bolo nadherne 🙂

prsky
21. jan 2011

@cicimon a si si ista, ze aktivne pije? dojcis na poziadanie a aj aktivne ponukas prsnik? mohol by pomoct aj pangamin (bud si daj ty a cez mliecko sa dostane k dietatku) - su to pivne kvasinky, podporuju chut do jedla (aj ked nie kazdy zaznamena ten ucinok).
@abbey1 podla mna tvoje dieta pribera uplne v pohodicke...ved plne dojceny novorodenec ma priberat okolo 200g za tyzden, postupne prirastky klesaju

@bebulik krvave bradavky su spojene vylucne s nespravnym prisatim a/alebo nespravnym polohovanim dietatka pri dojceni...takze ak bude babo prisate asymetricky, bude v spravnej polohe (=nebude ti natahovat bradavku), ty budes pokojna a nic ta pri dojceni nebude boliet (myslim tym chrbat/ruky a pod - niektore maminy totiz babatko vselijako drzia a unavuju sa, tym sa aj spustaci reflex oslabuje), tak urcite nebudes mat problem s poskodenymi bradavkami.
ak ta po prilozeni budu palit/rezat bradavky a nebudes mat ragady (=krvave bradavky), tak je to mykoza.
inak odporucam (ako som aj v marcovkach uz neraz pisala), zobrat si uz do porodnice kontakt na laktacnu poradkynu v tvojom okoli a pri prvom naznaku nejakeho problemu ju kontaktovat.

cicimon
21. jan 2011

@abbey1 hej, je vsetko co sa do 9mes moze.... nemam dojem, zeby jej nieco bolo,...lozi, sedi, usmevy, kadi 🙂

cicimon
21. jan 2011

@prsky ano, kojim ju min 7x denne plus ked sa jej cka... pije aj 20min ked od hladu a ked sa odtiahne aj mlieko jej stecie po lici. ziaden cumel, flasa.... len trochu vody cez den z hrnceka

abbey1
21. jan 2011

@prsky Vďaka.Prestanem ju pozorovať,teda to priberanie.Vieš paranoja funguje.

prsky
21. jan 2011

@bebulik jaj a tip ako sa pripravit na dlhodobe dojcenie - nastudovat si, ako ma spravne prisatie vyzerat, ako maju vyzerat polohy pri dojceni a pocitat si na napr. katkinej stranke: http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab... a http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab... a http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/

ale som presvedcena o tom, ze uz budes mat ovela vacsi uspech, kedze mas uz skusenosti s dcerkou 😉

prsky
21. jan 2011

@cicimon hm ☹ tak to moze byt nejaky problem s travenim ... lepsie bude asi spravit nejake vysetrenia ... a medzitym mozno skus probiotika alebo ten pangamin

bebulik
21. jan 2011

@prsky ďakujem pekne
Už som vela prečítala aj zo stránky od Katky, ktora sa mi mimochodom veľmi páči a budem čítať aj ďalej 😉

Dcérka bola obrovsky papkac a dúfam že babenko , ktore je este v brusku , a ja sa zladime čo najskôr aby sme mali spolu pri dojceni obaja len a len radosť

cicimon
21. jan 2011

@prsky myslis ze biogaia by pomohla/ a vit C? nevyzera, zeby jej nieco bolo a aj kadi normalne

strapco13
21. jan 2011

@cicimon skusila by som ten pangamin na podporu chuti do jedla..su aj lieky..peritol je to antihistaminikum prvej generacie..cize prechadza do mozgu, trosku je sedativne, ale pouziva sa hlavne pri liecbe anorexii
a urcite pije mala efektivne..vidis pauzy?..lebo to ze tebe mliecko strieka, este neznamena, ze mala sa dostatocne napapa..ale zas asi hej, kedze 9 mesiacov a mliecko strieka..keby od teba nepapala, tak uz mliecko nemas..cize papa dobre..je mozne, ze ma proste taky metabolizmus..aki ste vy ako rodicia..velki alebo skor utli, aki ste boli vy papkaci ako deti?
biogaia zlesuje travenie cize stoji to za pokus
rovnako by som dala malej odobrat krv..ci nie je anemicka, a dat jej vysetrit stitnu zlazu..ta ma vplyv na metabolizmus,

prsky
21. jan 2011

@cicimon no vit C na papanie neviem...to skor na imunitu.. biogaia su probio, takze tiez podporia imunitu aj travenie, pangamin podporuje chut do jedla, aj dobre posobi na plet a vlasy a co ja viem co este ..urcite to stoji za pokus
nemam moc nacitane okolo papania a (ne)prospievania...co ale nechapem je, ze ma normalnu stolicu, pije normalne a napriek tomu nepribera, resp. pribera malo...moja dcerka bola velmi dlho viac-menej iba na MM, aj teraz nie je nejaky velky papkac - a uz to na nej zacina byt vidiet - ale tak aj ja som bola velmi dlho vyzlicka, az posledne roky sa uz zagulatujem, bo som zacala jedavat aj veci, co by som este pred par rokmi ani do ust nevzala /mam hrozne "chlpaty jazyk"/

@bubelko ja som sa v prekopovej docitala, ze dudel ako oralna stimulacia sa zvykne prejavit aj neskor (kusanie nechtov - to bol moj pripad, ja som bola velky "dudlofil", pripadne neduhmi ako fajcenie, alkohol a pod)

prsky
21. jan 2011

@johanka. ja som dojcila asi ako ty a mala ma zubky relativne v poriadku (na niektorych spodnych zubkoch ma poskodenu sklovinu, ale dokina povedala, ze to nie je z MM - prejavilo sa jej to takmer ihned po vyraseni tych zubkov)

bubelko
21. jan 2011

@prsky to ti ani nepotrvrdim ani nevyvratim, pretoze prekopovu som necital. ja som nedudlovala, ale znicila som si zutim lozka na palcoch. mam znicene nechty a uz mi nikdy zdrave nenarastu. to s tym dudlikom a zubami mam ale od viacerych zubarov 😉

prsky
21. jan 2011

@bubelko sak to som ani nechcela po tebe 😉 , len som davala info, ktore mi znie logicky aj na zaklade mojej vlastnej skusenosti s tym obhryzanim nechtov ... a neviem kde som citala, ze zlozvyk cmulat si palec je zvycajne kvoli nedostatocnej stimulacii .. ale to je zas asi trochu prehnane, lebo niektore deticky si cmulaju palec v spanku

bubelko
21. jan 2011

@prsky asi hej, hlavne pretoze to robia deticky hlavne, ked si objavia rucky. niekomu ten palcek zostane dlhsie (mne), niekomu ho mama nahradi dudlom (tebe) a zlozvyky su na svete a my sa s tym mozme vysporiadat 😀

strapco13
21. jan 2011

@prsky @bubelko moj brat bol vraj dudlofil..a teraaz si nechty neobhryza, nefajci, nepije, drogy neberie...cize mozno za tym duddlofilovanim az taky hlboky vyznam hladat netreba..ale to uz je uloha psychologov a psychiatrov..vzdy sa da v minulosti najst nieco na co sa da hodit vina 🙄
no ale uvidime..mojeá sesternica mala dudel do 5,5 roka..ma teraz 12..zatial nefajci, nepije 😀..ale puberta ju este len caka..tak uvidime, ci ma tato teoria nieco v sebe
inak moj osobny nazor, ze dudla sa dieta skor zbavi ako cmulania palca..palec nezahodis, neeodrezes...ale treba mat pevne nervy

prsky
21. jan 2011

@bubelko @strapco13 tak nejak 😉 ja som kradla dudel aj mladsiemu bratovi a teraz mi je dudel velmi nesympaticky, asi aj preto, ze je to hrozna umelina a ked som ho ochutnala, tak ma stipali cele usta ... a tiez, nie kazde dieta bez cumla si automaticky bude cmulat palec, takze kvoli tomuto by som ho urcite nezaviedla

strapco13
21. jan 2011

@prsky ale keby si cmulal palec, by som ho skusala naucit radsej na dudel
no uvidime co vyrastie z mojho zavislaka..didkofila a dudkofila /miluje aj moje didi aj svoje dudliky/ 😀 😀 😀

bubelko
21. jan 2011

@strapco13 toho nazoru som aj ja, ze sa ho skor zbavi. u nas to bolo dokonca bez velkeho cirkusu - stacilo zabudnut naozaj kupit nove a posledny rozhryzt v sobotu poobede. obchody zavrete az do pondelka. v nedelu este obcas otazka padla, ze kde je duduska, ale v pondelok uz si nespomenul 🙂