Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

johanka.
7. mar 2011

@zuzkapt nic ako slabe mlieko neexistuje. Je zaujimave, ze povery o "slabom mlieku" alebo o tom, ze matka nie je svojim mliekom schopna uzivit dieta, vraj existuju iba v krajinach, kde zeny naozaj netrpia nedostatkom. Zenam v krajinach, kde ludia tru biedu a casto hladuju, taka diagnoza ani na um nepride. Sotva mas malo mlieka, ak chlapcek pekne pribera. Po troch mesiacoh sa vraj zvykne tvorba mlieka stabilizovat, dovtedy byva nadprodukcia, a prsniky sa uz mozu zdat maksie, uz nebyvaju take preplnene. Je to uplne normalne.

shira_
7. mar 2011

ahojte, chcela by som poradiť.. malý kaká tak raz za 3-4-5dní, je toho veľa a zeleno-hnedo-čierne. berie maltofer, to asi z toho tá farba, dúfam.... len mi to ide na nervy, mám problém to do neho dostať, všetky veci sú od toho zababrané 😀 aj ked už máme trochu cviku, aj tak sa mu niekedy podarí vypluť 😠 😀 ked budem brať železo radšej ja, je možnosť, že prejde dosť do mm?
aké signály dávajú vaše detičky, ked sú hladné? v noci je to jasné, zavrtí sa, zamrnčí a už ideme papať, alebo cez den po spánku. ale málo spí cez den, dlhší spánok len 1, a vobec neplače. ja sledujem radšej čas a ponúkam každé 2-3hod aj ked je v pohode, v dobrej nálade. ked neponúknem, vydržal by hádam aj 5 hod to je dlho. sledujem všeličo, otváranie, pusinky, cuckanie ruky, mrzutosť.. ale niekedy fakt nič, nijaký prejav a ked napriek tomu ponúknem, lebo sa mi zdá že už je čas, krásne papá, celý prsník vypije, niekedy aj na druhý preložím a pije dalej... tak nedojčím na požiadanie ale na ponúkanie 😕 ked odmietne, nič sa nedeje, ponúknem neskor. len sa divím, že si nepýta, ked tolko chce piť 😕 teraz ked mám zlomenú ruku to mám ťažšie s tým ponúkaním, ale už si aj moj muž zvyká pomaly, že mi ho musí priložiť aj na skúšku či malý nechce piť... 😀 v poslednej dobe strašne sliní, či po jedle či pred, stále. má obdobie objavovania-všetko čo dokáže chytiť, snaží sa dostať do pusy. súvisí to slintanie s tým?

strapco13
7. mar 2011

@shira_ može to byť tym zelezom, ta stolica..niektorym detom viac chuti aktiferin
pokial ty mas zeleza dost, tak aj ked si zyvsis prijem, tak sa mnozstvo zeleza v MM nezvysi, pokial ho nemas dost ty, tak je vhodne ho doplnit, nech ho mas v MM v dostatocnom mnozstve..ale aj keby si sa predavkovala, tak v MM hodnota zeleza nestupne
slintaju skoro vsetky deti od 2 mesiacov...suvisi to s objavovanim sveta pomocou ust, moze to byt priznak zobov, ale nemusi.

shira_
8. mar 2011

@strapco13 dakujem, bola som prekvapená s tým slinením, zdalo sa mi to skoro, robí všelijaké pazvuky a bubliny zo slín, ked mu to idem utrieť tak to rýchlo vcucne 😀 s maltoferom teda vydržíme, možno po najbližšej kontrole už nebude treba. ja som brala aktiferin pred aj po porode ale teraz už nie.

zuzkat1
8. mar 2011

@prsky mama ucila na tej skole kde som chodila takze tam som sa to bala vyhodit a doma tiez kedze to by si vsimla a domov som chodila s nou tak po ceste to tiez neslo🙂

zuzkat1
8. mar 2011

@sisqa19 no tie koliky su hrozne a u chlapcov vraj horsie... len ho koj na poziadanie a nestresuj sa... on aj ten tvoj stres citi... kamoskin maly preplakal kompletne cely prvy rok (nekojila) ale mal koliky a potom isli zuby a taky kolotoc udalosti...vzdy bolo pre co plakat... nepisem to aby som ta odstrasila ale preto aby si si uvedomila ze deti proste placu - niektore viac a niektore menej.... popytaj sa laktacnej...ale neboj ono sa to skor ci neskor da do poriadku - ale hlavne ty musis byt v pohode... skus mozno trosku pred kojenim odstriekat rucne nech to prve co strieka kade tade odide a on sa potom mozno pokojnejsie napapa 😉

zuzkat1
8. mar 2011

@johanka. s tym pitim to u nas ani teraz nie je ruzove😅 stale len rozlieva alebo vypluva...malinko prehltne aj to skor omylom a potom je prekvapena a kasle ze jej zabehlo... ale to papanie to riesi ako som uz pisala, hlavne mama... to pitie - neviem uz by asi mohla aspim deci denne vypit ale nejak nechuti alebo neviem..skusila som aj caj aj stavy (tie absolutne nemali uspech) voda a caj ako tak

sisqa19
8. mar 2011

@zuzkat1 problem je v tom, že mne začne velmi striekať až po xwílke. dostala som radu, že vtedy ho odstaviť, nexať to odstriekať ten prúd a znovu priložiť. lenže ked ho odstavím, tak on xytí záxwat plaču a už sa nexce xytiť ☹

kaja73
8. mar 2011

@sisqa19 to zabiehanie poznam.Pisala som sem aj nas pribeh s kojenim,myslim predvčerom.Malemu stale,ale fakt stale zabiehalo,dusil sa aj 6-7 krat pri kojeni.Mlieko som si aj odsavala,predtym ako som si ho priložila,ale nepomahalo to. My sme skončili v 2m v nemocnici s aspiračnym zapalom pluc a musela som na prikaz doktorov uplne prestat kojit a len si odsavat.Boli to hrozne chvile a to so m už mala 2 roky odkojene so staršim synom.Mlieko mi vtedy tak isto ,ak nie viac, striekalo,ale on sa ani raz nedusil.Tento šampion sa dusil-ale ovela menej- aj pri piti z flasky s jednotkou dudlikom.Teraz nacvičujeme pitie z poharika a dusime sa znovu.Ale už ma rekord vypil 60ml a ani raz mu nezabehlo.Deti su fakt rozne.Ja som potom od 6m este znovu kojila mesiac-začal totiž uplne odmietat aj moje odstriekane mlieko a uprednostnoval UM-musela som prikrmovat-odsat som potrebne množstvo totiž nevedela- pil neocate-čo je hydrolyzovana grcka.Aj tak mu viac chutilo ako moje mlieko.Po tom kojeni-zazračnom- od 6-7m začal znovu štrajkovat,bil ma hryzol,reval,len čo zbadal cici.Kojila som počas pochodovania po izbe,natriasala ho pritom.Ani to nepomohlo.Tak som to potom už vzdala,sily už neboli, aby som to riešila.

sisqa19
8. mar 2011

@kaja73 ten môj reve, ešte len vidí, že sa xystáme ísť jesť. akonáhle ho položím a podopriem mu xrbátik, tak on spustí plač

kaja73
8. mar 2011

@sisqa19 Aj my sme tak boli cca po mesiaci kojenia.To boli revy a revy a po prvom zabehnuti,už horory a horory.Fakt sme sa strašne natrapili.

sisqa19
8. mar 2011

@kaja73 zo začiatku papával pekne. teraz mám hrôzu z toho, ked sa zobudí a treba ísť papať, lebo sa pri tom doslova bijeme spolu ☹

ayshka
8. mar 2011

@sisqa19 mozno ta potesim, moj maly mal koliky len v 2 mesiaci a v tretom asi len raz, takze mozno aj u vas to skorej prejde a nebudete sa dlho trapit. Skus ho krmit ked neplace a je pokojny. A v noci pije tiez s placom? Nam na koliky pomahalo aj pocvicit nozickami, dat hlavicku vyssie a tak.

kaja73
8. mar 2011

@sisqa19 fakt asi navstiv osobne laktačnu poradkynu,inak dopadnete ako my.Maly ti bude robit stale vačšie sceny a ked sa bude často dusit,hrozi ten zapal pluc ako sme mali my.Ja som techniku kojenie poznala,ved som v pohode kojila prveho syna dva roky,a aj tak som to nevyriešila.

sisqa19
8. mar 2011

@ayshka jáááj, len ked on plače stále, on začne plakať ešte len vidí, že sa xystáme papať, akonáhle ho položím na postel, tak spustí rev ☹ v noci je to troxu lepšie s tým papaním
@kaja73 včera som s jednou volala a ona mi dala tipy, že ako ho skúsiť kojiť, ale nefunguje to. rada by som, kedy niekto mohol osobne sa prísť pozrieť na to, že kde robím xybu ☹

ayshka
8. mar 2011

@sisqa19 skus ho vela nosit a dobre by bolo keby osobne prisla laktacna poradkyna a videla vas v akcii. Take male babatka zvyknu dost plakat, lebo ich stale tlaci v brusku a ked sa pokakaju tak sa im uvolni a na chvilku je dobre, kym sa zasa nenapapaju. Aj pre mna bolo najhosie vidiet svoje plakat, plac inych babatiek mi velmi nevadil, kazda matka je asi najcitlivejsia na plac svojho drobca.

sisqa19
8. mar 2011

@ayshka noo, to by som bola najradšej, keby niektorá došla ku mne domov a pozrela sa na to, lebo opísať to, to je o inom ako to vidieť. iné detičky ani mne nevadia, ale ked môj plače, tak ox moj bože! ako dlho ti asi papa na jedno papanie? sleduješ to?

zuzkat1
8. mar 2011

@sisqa19 no osobne by bolo urcite lepsie ako po telefone.. urcite skus este nejakej zavolat nech dojde k vam

sisqa19
8. mar 2011

@zuzkat1 ty si niekedy mala poradkynu u seba? resp. skúšala si niekedy niektorú, že by si dala tip? 😅

zuzkat1
8. mar 2011

@sisqa19 nemala som nikdy... ja som nastastie nemala take problemy zeby bolo treba... jedine ze som menila doktora lebo prvy kazal dokrmovat napriek tomu ze mlieka bolo dost... takze neporadim... ale tak myslim ze laktacna by mala byt mila a ochotna kazda🙂 to je taka idealna predstava🙂 tak ale myslim ze v Blave by nemal byt problem nejaku zohnat... ak by aj nebola ochotna ist k tebe tak sa dohodnut ze za nou dojdes ty (aj v nemocniciach - porodniciach by mali byt)

nikina17
8. mar 2011

Ahojte baby, prosim o pomoc, ak by vedel niekto poradit alebo mal niekto nieco podobne.
Pred takmer mesiacom som mala zapal prsnika laveho, nasadili mi ATB Klacid 500mg, stav sa zhorsoval a az natolko, ze som dostala z toho zapalu absces. Ten mi museli v nemocnici narezat a zaviest dren (tzv. incizia prsnika). Ranka sa zacala pomaly hojit, su to uz tri tyzdne od zakroku, no este stale nieje celkom zacelena. Ranka ma teraz velkost asi ako spendlikova hlavicka a stale odtial vyteka materske mliecko. Ako mam docielit,aby sa ranka zahojila a aby som mohla opat kojit z tohoto prsnika nakolko kojit z jedneho je dost narocne. Skusala som kojit aj z toho laveho ale z ranky stale tecie a strieka mliecko,takze mala je cela mokra a nahnevana. Preto kojim radsej stale z toho praveho co je dost narocne. Dakujem za kazdu radu.

kamajka
8. mar 2011

ahojte ako mám nadojčiť takmer 7mesačného zvedavca? Prsia mám ako pred výbuchom a on si len cucne akurát čo sa mi spustí mlieko a potom sa zaujíma o všetko iné len nie o papanie 😒

prsky
8. mar 2011

@kamajka dojcit vo velmi pokojnom prostredi s co najmenej ruchmi a viest ho k tomu, ze ked sa papa tak sa papa 😉 ak nechce, nechat tak, uvolnit trochu prsnikom jemnym rucnym odsatim len tak, aby to netlacilo...a samozrejme sa najlepsie taketo aktivne bejby dojci v polospanku 😉

julienka
8. mar 2011

@prsky ked mozem, trosku budem oponovat... je pravda, ze taketo deticky piju v polospanku. Aj nasa je taka. V polospanku sa napapa krasne. No len co je hore a je hladna, cucne sa, potiahne parkrat a koniec. Kruti sa dokola, vsetko ju zaujima, len nie papanie... cize velmi dobre poznam, o com hovori kamajka.
No nie je trosku divne, krmit dietatko v polospanku, ked kazdy clovek sa stravuje normalne "pri vedomi"?? Takto dietatko bude stale papat v polospanku, neuvedomujuc si to....

kamajka
8. mar 2011

@prsky ďakujem pekne, no my máme vlastne aký problém že od cez deň sa absolútne nevie napapať, v noci áno - šak lebo spí v podsate ale sa bojím, že mu to je málo, však ešte nepapá nič len ovocie a zeleninku, trošku si počas dňa cucne z prska a toť vsjo, a nebude sa mi potom tvoriť málo mliečka keď nebude papať?

prsky
8. mar 2011

@julienka preto pisem, ze treba dojcit v co najpokojnejsom prostredi a snazit sa uz vychovavat k tomu, ze ked sa papa, tak sa papa

@kamajka no mliecko sa bude tvorit podla dopytu dietatka, takze ho mozno bude menej...preto by bolo fajn naucit ho, ze treba aj papat .. ale zas nenutit, mozno si staci vytiahnut dost mliecka za chvilu, ved uz je to "velky" chlapec .. ale je tiez mozne, ze problem nie je len vo vzruchoch z okolia, ale ze mu nevyhovuje tok mliecka - mozno je pomalsi, ako by si predstavoval .. neviem posudit takto na dialku ... skus stlacat prsnik

prsky
8. mar 2011

@julienka a cim je dieta pohyblivejsie, tym je dojcenie "srandovnejsie" - hlavne tie polohy, co si dieta vie vymysliet ... ja dojcim doteraz, takze mam skusenost uz aj s dietatom, co by si rado popri dojceni hadam aj lego skladalo 😀 a teraz je aj moje brucho tak trochu vyzva na vyliezanie pocas dojcenia, ale zas mam stastie, ze moja dcerka ma dojcenie rada a da si povedat, takze aj pri pripadnych vymyslaninach pri dojceni sa vieme dohodnut

ayshka
8. mar 2011

@kamajka ako pise prsky u nas pomaha tiez, ked kojim v klude, to znamena ze kojim v miesnosti kde nie su hracky u nas je to v spalni na posteli a este musim aj zavriet za sebou dvere, aby nic nebolo pocut. Tam je zvyknuty, ze tam sa koji a spinka a vydrzi na prsniku aj pol hodku. Este pomaha ho nejak zaujat, ze mu vezmes rucku a ukazujes mu na svojej tvari, kde je ocko, pusinka, nostek atd...a rozpravat mu. A ked sme aj v detskej izbe a hrame sa a pride si len tak pocuckat, tak aj medzi hlavnymi kojeniam mu dam a ked mas viac mliecka a nechce, tak zvysok odstriekaj, aby sa ti neznizila produkcia a odloz do chladnicky na vecernu kasicku. 🙂 Inac to ho prejde aj moj to robil nejake obdobia a potom ho to preslo.

julienka
8. mar 2011

@prsky 😉)) milé

kaja73
8. mar 2011

@prsky byvame v rod.dome-poschodovom a u nas nepomohlo ani embargo na vstup na poschodie,ked som kojila.Dvere zatvorene,všade ticho-až na vrieskajuceho Patka,ktory ma bil,hryzol,mykal sa atd.Proste cici a sanie ani za svet.Dokonca, aj ked teraz pije z flasky, nesmiem ho mat v naruči,lebo zuri,musi mat volnost pohybu,hybe rukami,nohami a musi mat vždy niečo v ruke-handričku,hračku hoci čo.Inak nebude pit.A takto to ma od narodenia.Pritom v nosiči bol prvych 5 mesiacov v kuse-to zbožnoval.Staršieho,ked som vzala do naručia,pritulil sa,upokojil,slastne na mna pozrel a prisal sa aj na hodinu-v takmer dvoch rokoch.Akoby ani bratia neboli.